(a kód 'width' és 'height' értékei módosíthatók a rendelkezésre álló helyhez igazítva, részletek itt)
OA | Vetítések | Albumok | Keresés | Véletlen |
Új | Új képek | Nap képe | Verseny | Nyertes |
Top | Felkapott | 30 nap | 250+ | TOP100 |
OAPro | Pro Képtár | Felkapott | Top |
Ezen felül képvetítést indíthatsz konkrét képversenyből, kép kategóriából, címkelistából, más Országalbum felhasználók kedvenceiből. Minden helyen, ahol képvetítés indítható, egy kattintható ikont látsz.
Te magad is kreálhatsz új albumokat, és ezeket megoszthatod a nagyvilággal, ONLINE!
A vetítés automatikusan elindul/folytatódik. Ha vége a vetítésnek, automatikusan újraindul.
A felület bal oldalára kattintva az előző képkockára, a jobb oldalára kattintva pedig a következő képkockára léphetsz. A bal/jobb oldalra való dupla kattintással az első képkockára ugorhatsz (mobil eszközön a dupla kattintás funkció nem használható).
Ha a felület bal vagy jobb oldalára kattintottál (és a vetítést asztali gépen, vagy laptopon nézed), már használhatod a bal/jobb kurzort is a képkockák közti lépegetéshez valamint a szóközt a vetítés megállításához/újraindításához.
Mobil eszközökön használhatod az érintéses elhúzás gesztusokat is a képváltáshoz.
Középtájra kattintva az aktuális kép(kocka) Országalbum-os oldalára ugorhatsz (a kép megnyitás új ablakban történik, a vetítés ebben az ablakban megmarad).
Alul, középen látod a vezérlőpanelt (mobil felületen mindig látszik, asztali gépen csak akkor, ha fölé viszed az egeret), mellyel (sorrendben) az első képkockára ugorhatsz, valamint a vetítés leállítását/indítását, a háttérzenét, a kép kitöltést, és a feliratot kapcsolhatod.
(Megjegyzés: az egyes képvetítéseken a vezérlőpanel lehetőségei eltérőek lehetnek)
A vezérlőpanellel egy vonalban, jobb oldalon látod a teljes képernyős megjelenítés funkciót, mellyel a böngésző funkciói rejthetők el (mobil eszközön a teljes képernyős mód nem használható) A teljes képernyős módból Esc billentűvel, vagy az ikonra való újra kattintással léphetsz ki.
80 kép | Országalbum képvetítés
A nagy (25 cm), fehér, fakéregre tapadt taplógomba peremén vízcseppek sorakoznak. A kép Budapesten a Népligetben készült. **A melléklet a margitszigeti Állatkert egyik fáján letelepedett igen változatos taplógomba "gyűjteményt" mutatja.
A fatörzsön élősködő taplógombák gyakorta többszintesek és igen nagyok is lehetnek. Ez a példány 3 db. egymás fölött elhelyezkedő lángos formájú, evőtányérnyi. Tájékozottabb fotóstársam szerint: Sárga gévagomba - Laetiporus sulphureus -idősebb változata. Fiatalon, sárga, ekkor étkezésre felhasználható.
A főképen egy hatalmas (30 cm átmérőjű) taplógomba, a 3-4 -6. képen miniatűr (10 mm-nél kisebb) taplók. Általában elhalt fatörzsön vagy korhadékon élnek.
Jó nagy gombatelep volt egy bükkfa közelében. Ha tényleg bokrosgomba volt, akkor egy ehető taplógombát láttunk, amiből fiatal korában kitelt volna jó pár embernek a vacsora. Öregedve eltaplósodik. Én sárga gévagombaként azonosítottam, köszönöm Benkő Gábornak, hogy jelezte a tévedést.
Gyönyörű képződmények jelennek meg ősszel a fák törzsén, melyek érdekesnél, érdekesebb formákat öltenek.
Egy tapló ránőtt és csaknem eltakarja a piros kereszt turistajelzést. A Mátraszentimréről a Bőgősrétre vezető ösvényen fényképeztem. A gomba valószínűleg bükkfa-tapló.
Különféle: (Polyporus Fr., Trametes Fr., Daedalea L. ) faja, belőle a gyújtótaplót készítik elő. Különböző vad v. ültetett, fán (cseresznyefagomba, Polyporus sulphureus Fr.) él, gyakran a pusztulását v. elkorhadását okozza. Régen az orvoslásban is szerepet játszott a tisztított salétrommentes és első minőségű tapló, mint vérzést csillapító szer a sebkezelésnél, mára azonban már teljesen elhagyták.
Tegnap gyönyörű gévagomba tömegre akadtunk a Mézeshegyi tározó melletti fűzfásban. A nagy csapadékmennyiség nagyon kedvez idén a fán növő gombáknak. Ilyen hatalmas csoportot még nem láttam! Az ilyen csoportból érdemes kiválogatni a friss darabokat és az idősebb, kemény példányokat meghagyni a fán. Tejfölös gombapaprikás lett belőle! Ennek a gombának az angol neve "chicken of the woods" is jelzi, hogy a friss példányok csirkehúsra emlékeztető ízűek. Az idős példányok a taplóhoz hasonlóan keserűek lesznek. Tekinthetjük ezt egy ehető taplógombának is!
A Nicki Műgát mellett található erdőben sétálgatva akadtam ezekre a csodás élősködőkre.
Különböző vad v. ültetett, fán (cseresznyefagomba, Polyporus sulphureus Fr.) él, gyakran a pusztulását v. elkorhadását okozza.
Ez a többszintes taplógomba nem fehér, hanem az őzlábgombára hasonló mintázatú: kb. 30 cm-re áll ki a fából, tányérjai 25-70 centiméteresek
Latin neve: Trametes versicolor. Félkör alakú, nagy telepekben tenyésző taplófaj. Szinte minden fa fajtán megél, egész évben terem, nagyon gyakori. Felülete szőrös, hullámos, széle fehér, a termőtest többi része lehet feketés, barnás, kékes, szürkés, zöldes, de mindig legalább négy színű zóna van. Húsa vékony, kemény, íze, szaga nem jellemző. Étkezési szempontból nincs jelentősége.
Szép, friss Lepketapló a Farkaserdőből (Káposztásmegyer). Hasonló hozzá a szenes likacsosgomba, de annak nem ilyen körkörös a mintázata és inkább szürkés alapszínű.
Latin neve: Diaperis boleti. Mind a lárvák, mind a kifejlett egyedei korhadó fákon tenyésző különféle taplógombákon élnek. Veszély esetén átható szagú riasztó váladékukkal védekeznek.
Összetéveszthetetlen cinóberszínét a zöld moha kontrasztja még jobban kiemeli. Pilis.
Vastagkérgű taplók frissen kinőtt csoportja. Ilyenkor még puhák, aztán nagyon kemények lesznek és tányér méretűek.
Latin neve: Trametes hirsuta. 3-8 (15) cm széles, lapos marad, gyakran több egymás fölött áll, félkör vagy vese alakú, fehér, krém- vagy szürkésfehéres, a megtelepedett algáktól az idősebb részeken zöldes, szélén, a növekedési zóna gyakran barnás, felülete körkörösen barázdált, erősen sörtés, borostás.
Latin neve: Fomes fomentarius. Pata alakú, fiatalon lehet félgömb is mint ez. Lombos fákon, főleg bükkön, ritkán fenyőn, egész évben, gyakori.
Virágzó Fehér üröm (Artemisia absinthium). Magyarországon már a középkorban is elterjedt fűszer- és gyógynövény. Magyar népi elnevezései a bárányüröm, hegyi üröm, patikai üröm, pusztai üröm, kálvinista tapló vagy mesétfű.
Szenes likacsosgomba friss csoportja. Hasonlít hozzá a színes gyűrűs szép lepketapló. Egyik sem ehető.
A reggeli harmat még délben is rajta volt , persze árnyékos oldalon feküdt ez a kis tapló !
Latin neve: Polystictus versicolor. Legújabb kutatások szerint a rákos betegek utókezelésére hatékonyan használható.
Jól látszik az a bükkfa, aminek a gyökerén éldegélhet ez a jókora taplóféle. De az is lehet, hogy valami fatörzs korhad az avar alatt, és azt roncsolja tovább. Én sárga gévagombaként azonosítottam, amiről azt írják, hogy súlyos kártevő. Ha élő fán telepszik meg, azt hamarosan elrothasztja. Ugyanezen gomba felülnézeti képénél Benkő Gábor jelezte, hogy az nem gévagomba, hanem óriás bokrosgomba, egy másik ehető taplóféle.
Latin neve: Trichaptum biforme. Holt lombos fákon egész évben látható.
Latin neve: Trametes versicolor. Félkör alakú, nagy telepekben tenyésző taplófaj. Szinte minden fa fajtán megél, egész évben terem, nagyon gyakori. Étkezési szempontból nincs jelentősége.
Latin neve: Ganoderma lucidum. Ez a taplóra emlékeztető gomba úgy nőtt egy kidőlt fán, mint egy kalapos gomba. Átmérője 10 cm körüli lehetett. Beazonosítani nem sikerült.
Nem biztos, hogy ez széngömbgomba lenne, inkább valamilyen taplógomba korai állapota, de furcsa szenes külsejük van, Gödöllő, Park.
Latin neve: Trametes versicolor. 2-10 cm átmérőjű, félkör-, vese formájú vagy szalagszerű, felületén bársonyos, szöszös, körkörös sávokkal, az egyes sávok váltakozóan eltérő színűek, barnásak, szürkések, sárgásak, feketések. Széle lehet kissé hullámos, ritkán karéjos, színe világosabb a belső sávoknál, az egyes kalapok többnyire csoportosan, zsindelyszerűen helyezkednek el.
Latin neve: Trametes versicolor. 2-10 cm átmérőjű, félkör-, vese formájú vagy szalagszerű, felületén bársonyos, szöszös, körkörös sávokkal, az egyes sávok váltakozóan eltérő színűek, barnásak, szürkések, sárgásak, feketések. Széle lehet kissé hullámos, ritkán karéjos, színe világosabb a belső sávoknál, az egyes kalapok többnyire csoportosan, zsindelyszerűen helyezkednek el.
Latin neve: Trametes versicolor Félkör alakú, nagy telepekben tenyésző taplófaj. Szinte minden fa fajtán megél, egész évben terem, nagyon gyakori.
Valószínű a szenes likacsosgomba friss csoportját találtuk a Mézeshegyi tó partján. A lepketaplóra is hasonlít, de a fehér peremek alapján a mintázat inkább likacsosgombára emlékeztet.
Latin neve: Laetiporus sulphureus. A változatos alakú, lapos, egymás fölött elhelyezkedő termőtestek akár 30–50 cm átmérőjűre is megnőnek. Egy-egy, rendszerint sárga vagy narancssárga, különböző méretűre nőtt, egymás fölött elhelyezkedő, fodros vagy hullámos szélű telepet hoznak létre. Termőrétegük likacsos, húsuk fehér színű. Nyáron érdemes gyűjteni a fiatal, még puha húsú példányokat, mert később a többi taplógombához hasonlóan húsa keménnyé válik. Fiatalon jóízű, ehető gomba.
Latin neve: Fuscoporia torulosa. 8-30 cm széles, oldaltálló, viszonylag lapos, félkör alakú, egyedüli vagy csoportos, rozsda- fahéjbarna, az idősebb részeken sötétbarnás, feketés, algáktól, moháktól gyakran zöldes. Felülete fiatalon nemezes, majd csupasz, széle tompán dudoros, karéjos.
Sajnos ezt a szép taplógombát már csak a földön fekve tudtam lefotózni. Nem hiszem, hogy magától zuhant le a fától néhány méterre. Valaki itt próbálhatta ki az erejét.
Az idős tölgy mintha kínlódva próbálna szabadulni az élősködő taplótól. A fotó a Cserhátban a Tepke-hegyen készült.
Egyik népligeti sétánkon láttuk meg messziről ezt az akácfa tövén nőtt élénk színű gombatelepet. A rajta mászkáló hangyát már csak az élesség-állításkor vettem észre. Lehet, hogy sárga gévagombák telepe. Ezek a taplógombák fiatalon ehetők, talán még ezeket is leszedhettük volna.
Tölts fel képeket és készíts belőlük albumot
...és kész is vagy, indulhat a vetítés, sőt bárkivel megoszthatod!