(a kód 'width' és 'height' értékei módosíthatók a rendelkezésre álló helyhez igazítva, részletek itt)
OA | Vetítések | Albumok | Keresés | Véletlen |
Új | Új képek | Nap képe | Verseny | Nyertes |
Top | Felkapott | 30 nap | 250+ | TOP100 |
OAPro | Pro Képtár | Felkapott | Top |
Ezen felül képvetítést indíthatsz konkrét képversenyből, kép kategóriából, címkelistából, más Országalbum felhasználók kedvenceiből. Minden helyen, ahol képvetítés indítható, egy kattintható ikont látsz.
Te magad is kreálhatsz új albumokat, és ezeket megoszthatod a nagyvilággal, ONLINE!
A vetítés automatikusan elindul/folytatódik. Ha vége a vetítésnek, automatikusan újraindul.
A felület bal oldalára kattintva az előző képkockára, a jobb oldalára kattintva pedig a következő képkockára léphetsz. A bal/jobb oldalra való dupla kattintással az első képkockára ugorhatsz (mobil eszközön a dupla kattintás funkció nem használható).
Ha a felület bal vagy jobb oldalára kattintottál (és a vetítést asztali gépen, vagy laptopon nézed), már használhatod a bal/jobb kurzort is a képkockák közti lépegetéshez valamint a szóközt a vetítés megállításához/újraindításához.
Mobil eszközökön használhatod az érintéses elhúzás gesztusokat is a képváltáshoz.
Középtájra kattintva az aktuális kép(kocka) Országalbum-os oldalára ugorhatsz (a kép megnyitás új ablakban történik, a vetítés ebben az ablakban megmarad).
Alul, középen látod a vezérlőpanelt (mobil felületen mindig látszik, asztali gépen csak akkor, ha fölé viszed az egeret), mellyel (sorrendben) az első képkockára ugorhatsz, valamint a vetítés leállítását/indítását, a háttérzenét, a kép kitöltést, és a feliratot kapcsolhatod.
(Megjegyzés: az egyes képvetítéseken a vezérlőpanel lehetőségei eltérőek lehetnek)
A vezérlőpanellel egy vonalban, jobb oldalon látod a teljes képernyős megjelenítés funkciót, mellyel a böngésző funkciói rejthetők el (mobil eszközön a teljes képernyős mód nem használható) A teljes képernyős módból Esc billentűvel, vagy az ikonra való újra kattintással léphetsz ki.
999 kép | Országalbum képvetítés
A kép 2008.október 16.-án készült Kállón,amikor egy csodálatos naplemente volt látható az égen
A kép 2010.szeptember 9-én készült a Sinkár tónál,háttérben a Vác fölött magasodó Naszály látható
Már mikor megrendeltem a nagylátószögű objektívem, gondoltam, hogy a metró megállók és szerelvények jó alanyként fognak szolgálni az első kipróbáláshoz, így hát itt is kezdtem meg vele az ismerkedést. Állványt sajnos nem lehet használni, de szerencsére egy ilyen objektívvel könnyen lehet viszonylag rövidebb záridővel is bemozdulás mentes képeket csinálni. Én meg vagyok elégedve, kit objektívvel nem igazán lett volna ilyen képekre lehetőség. Remélem nektek tetszenek a képek.
Budapesten, elsősorban a Duna-korzón számos bronzszobor található a járdán, ahol a járókelők szinte beleütköznek. A turisták kedvenc témája, hogy a szobrot átölelve fotóztatják le magukat. A főképen József Attila költő szobra látható a Parlament mellett, a Kossuth tér szélén, ahol úgy ül, mint a "DUNÁNÁL" c. versében írja. (Egyébként ennek a versnek kezdő két sora olvasható bronzbetűkkel, a költő kézírásával a lépcsőkön.) Szintén a Kossuth-díjas Marton László alkotása, akárcsak a "Kis királylány", melyet saját kislányáról mintázott. ** A később hozzáadott szobrok: Kutyás lány, Roskovics Ignác, Békebeli-csendőr, Ronald Reagan, Nagy Imre, Peter Falk. Cseh Tamás, Rikkancs, Radnóti Miklós, Einstand, várakozók, Szindbád (Latinovits Zoltán)
Szintén egy timalapse-ezésem "mellékterméke" ez a kép. A negyedik próbálkozásra sikerült végre olyan napon mennem, amikor nem volt egyetlen hajó sem a parlamenttel szembe és szabad volt a rálátás. Sajnos egy építkezés kerítése miatt így sem sikerült teljesen középről fényképeznem , még kb. 2 méter kellett volna. :( Legalább van még miért visszalátogatnom.
Fák száraz termései láthatók:1.) a főképen bugás csörgőfa (Koelreuteria paniculata), továbbiakban 2.) Illatos kínai császárfa (Paulownia tomentosa) 3.) Lepényfa (Gleditsia triacantos) 4.) Kőrisfa (Fraxinus) - 5.) szivarfa (Catalpa bignioides) - 6.) Mogyorófa (Corylus avellana) 7.) Nyugati ostorfa (Celtis occidendalis) 8.) Platánfa 9.) Fenyőfa
Az illatos (kínai) császárfa (Paulownia tomentosa) ritka Magyarországon, de lakóhelyemhez közel egy játszótér mellett található. (Eddig nem vettem észre!) A színe távolról olyan, mint a lila akácé, a virágai függőlegesen állnak, mint a gesztenye fáé, de hatalmas, kb. 5 centis harangocskákból áll egy-egy összetett virágzat.
Ezt a képet a 2018-as fehértavi darvadozás fotós futamán készítetdtem el egy nagyon szép naplemente közben. Remélem nektek is tetszeni fog.
A Bokodi-tó az utóbbi években nagyon közkedvelt lett a fotósok körében. Nekem is nagyon megtetszettek a vízen "lebegő" házak, úgyhogy én is elmentem és megpróbáltam saját stílusomban megörökíteni ezt a szép helyet. Drón segítségével egészen szokatlan nézőpontokból is megörökíthettem.
Szédítő sziklájáról készített fényképekből összeállított grafika. Egy naplementés panoráma(60db) tejút fotó(2 db) és éjszakai városképek (3 db). A tejút fotók nem ott készültek, de a pozíciója reális.
A Parlament épületében a főlépcső közvetlen közelében van az Országház makettje gyufából,állotólag 6250456.db gyufa kelett hozzá.Utána lehet számolni!
A Magyar Országház / vagy Parlament Steindl Imre tervei szerint valósult meg: a historizáló eklektika jegyében született, barokk alaprajzú, barokk tömeghatású épület, részleteiben alapvetően neogótikus stílusú. A magyar állam ezeréves fennállásának alkalmából, annak millenniumi esztendejében, 1896. június 8-án tartotta az új, még épülő parlamenti épületben az Országgyűlés első ülését. - A Wikipedia szerint: A Dunára néző oldalának felújítása – 21 évi munka után – 2009 szeptemberében ért véget,díszkivilágítása 2014 nyarà n megújult. - Az én emlékezetem szerint az egész Parlament, a Kossuth tér felőli oldalai is (hasonlóan a Mátyás templom épületéhez) - a nagyvárosi szmogtól szennyezetten szürkés-fekete volt, a teljes épület minden négyzetcentiméterét megtisztítani kb. 30 év munkájába került! *** A harmadik emelet ablaksora közt található mintegy 88 szobor közt a Honfoglalás néhány vezére, Árpádházi-, Habsburg és egyéb királyi házakból származó magyar királyaink, nádoraink hadvezéreink szobrai találhatók!***
15-én felmentem pestre ennek az érdekében a 2s vonalon közlekedik. Fényvillamos fotózás , lásd még az elző melletti képeimet.
Idén végre sikerült kipróbálni magam a tejútfényképezés terén. Elsőre nem akartam túl messzire utazni emiatt, úgyhogy csak egy közeli, viszonylag fényszennyezés mentes helyre mentem. Szerettem volna eljutni egy ennél sötétebb részére is az országnak, de ez sajnos egyenlőre nem jött össze.
Napok óta, minden hajnalban a mentaleveleken találom őket, hosszú csápjaik egészen elképesztőek. (Mikrokozmosz jelentése átvitt értelemben: egy közösség belső világa, amely elkülönül az őt körülvevő környezettől)
Mezei zsálya (Salvia pratensis). A dombvidéki és a hegyvidéki övben a töltéseken, a rézsûkön, a félszáraz gyepekben, a meleg bõhozamú réteken, utak mentén fordul elõ. A mérsékelten üde vagy száraz, nyáron felmelegedõ, tápanyagban mérsékelten gazdag, többnyire mésztartalmú, humuszos, laza vályogtalajokon él, nagyon mélyen gyökerezik. Gyóygnövény !!
A reneszánszban gyökerező, az udvarházakban készített csodálatos szépségű, gazdag öltéstechnikájú skófiumos, színes hímzés mai adaptációja, tulipános ornamentikával. Eredetijükleginkább a református egyházaknál, úrasztali teritőként maradt fenn. Ez a gyönyörű munka a Tállyán élő Schneider Imréné, a Népművészet Metere alkotása.Ő tanította meg az ország hímzőit erre a hímzéstípusra.
Az a jó a korai naplementében télen, hogy az ember kint marad könnyedén, hogy alkonyi pillanatokat kapjon lencsevégre. Nyári ludak húzása az alkonyi fényben a derecskei Nagy-nyomás pusztán. Az igazsághoz tartozik, vadászok elől menekültek...
Ez a mézeskalács jászol még nem dőlt össze,január 17-ig nem is fog a Mezőgazdasági Múzeumban, de nem is ez nálunk a hír. Hanem a pszichopaták patáinak csattogása. Ezzel a Betlehemmel kívánom Neked a legjobbakat a fjordok mentén és ha össze is omlott szegény mézeskalács ház, ne legyen nagyobb baj és sok finom rénszarvas szalámival a pocakodban, erőben, egészségben térj haza, hogy legyen energiád helyre tenni az OA-t!:):):)
A dunaújvárosi öböl csendje és békessége. Tegnap este újra kimentem és már állvánnyt is vitem magammal.
Már 10. alkalommal látok Fekete rigó (Turdus merula) madarat fehér szárnytollakkal. Először azt hittem, hogy egy másik madár "megtisztelte", azaz ráürített. Jobban sikerült fotókkal kiderült, hogy ezek fehér tollak. A rigók átlagosan 2-3 éves élettartama alatt nem valószínű, hogy "megőszülnek", inkább valamilyen nyomelem hiánya okozhatja a festék hiányát, vagy pedig inkább egy gyakori genetikai mutáció, mint embernél az "albinizmus" nevű pigmenthiányos betegség - hoz létre néhány helyen (mozaik-szerűen) fehér tollakat. **(Egyébként a hófehér kuvasz kutya is olyan tökéletes "albinó", ahol az eredetileg fekete szín genetikailag teljesen elnyomott, represszív állapotban van. Erre utal, hogy néhai kuvasz kankutyánknak 7 fekete kölyke volt, csupán a tappancsuk és farkuk vége volt fehér.)
A nyíregyházi állatparkban készült. A rács ketrec háló amúgy akadájozta a fókuszt ezért a védőkorláton beljebb mentem fotózás érdekében, de ha észreveszik akkor rám szolnak, hogy a védőkorláton ne bújjak át.
Palóc keresztszemes hímzés kerekrózsával és geometrikus ornamentikával, subrikával diszítve. Az egykori lepedővégek mintakincsének továbbvitele mai lakástextiliára, magas technikai tudással elkészítve. Az alkotó pethőné Szabó Piroska népi iparművész.
A múlt század első harmadában kötelessége teljesítése közben vesztette életét a dinnyési Sarvajcz (Sarvaicz) Lajos tóbíró emlékét őrzi ez a kőkereszt a Velencei-tavat megkerülő kerékpárút mentén, ez egyben egy kerékpáros pihenő is. Itt épült fel egy fából készült kilátó, mely a tó Agárd-Dinnyés közti nádasának élővilágára segít rálátni.
Gróf Tisza István politikus, miniszterelnök - újra-avatott szoborcsoportja. Nevéhez kapcsolódó két legismertebb esemény az Osztrák–Magyar Monarchia háborúba lépése második miniszterelnöksége idején és az ellene elkövetett gyilkosság az őszirózsás forradalom utolsó napján, 1918. október 31-én. A Tisza István emlékének szentelt szoborcsoportot Zala György és Orbán Antal tervei alapján 1934. április 22-én állítottak fel Budapesten, az Országház északi oldalánál. - Később a II. Világháború során megsérült, megrongálták, főalakját beolvasztották. Az Elek István szobrász által újraalkotott szoborcsoportot 2014. június 9-én újraavatta Orbán Viktor miniszterelnök. - Ez talán Budapest legújabb, legmonumentálisabb, legtöbb bronzot felhasználó köztéri szobra!
A város ünnepélyes terén, a Konstantin téren áll a monumentális székesegyház, mely épülettömbjével már messziről felhívja magára a figyelmet. Kelet-nyugat tengelyben épült, kéttornyos főhomlokzata nyugat felé, a Duna irányába néz, amely a városképben elfoglalt igen kedvező pozícióhoz jelentősen hozzájárul. Maga az épület a forradalmi építészet talán egyetlen magyarországi példája, mely követőket nem talált. Főleg klasszicista jegyek figyelhetők meg rajta, de a főhomlokzati oszlopcsoport, az ezek
A felvételeken műutak mentén látható Krisztus-keresztek láthatók az ország különböző tájairól. -A főképen látható kereszt a Hatvan-Salgótarján köti 21. műút mentén található Jobbágyi közelében.- A 6. kép a 2-es sz. műút Nőtincs felé tartó leágazásánál található.
A képen látható "mafi" Kőszeg mellett, az Országos Kéktúra útvonalán, az egykori határőr lőtéren található. Ilyen magasfigyelők voltak 1989-ig a határvonal mentén, illetve a nyugati határszakaszon leginkább a nyomsáv mellett, különösen a jól belátható határszakaszoknál felállítva. Azok az itt láthatónál egy szinttel (3 szint) magasabbak voltak...
A Magyar Királyi Szent Korona emlékművet 2000.júniusában avatták fel, Mihály Gábor Munkácsy-díjas képzőművész készítette, egy 15 méter magas oszlop tetején Szarvason, a Holt-Kőrös felett átívelő hídról a 44-es főút mentén.
Lábatlani cement gyár-volt,jelenleg már csak csomagolják a cementet itt.
Remélem, kommentár nem is kell hozzá. Ami eszembe jutott róla az Weörös Sándor verse. Lehet,hogy ide nem fér be, a hozzászólásoknál fogom idézni.
Darvak behúzása egyik hortobágyi halastónál. Ezen a napon csodálatos fények voltak. A darvak már megkezdték a hazatérést naplemente előtt.
A japán díszcseresznye (Prunus serulata) -8-10 méter magasra nő, kertekben utcák mentén találtam Sárváron. A fajtákat Japánban, Kínában szelektálták. A Wikipedia a terméséért tartott csresznyéhez hasonlítja a virágát. Valójában a Magyarországon honos cseresznye virága fehér, szimpla - ezzel szemben a japáncseresznye virágai inkább egy rózsaszín szegfűhöz, vagy babarózsához hasonlatosak - de nagyobbak annál. (Melléklet egy germersdorfi cseresznye virágát mutatja)
1907-ben Az Anker Élet- és Járadékbiztosító Társaság Budapesten is székházat terveztetett magának. Egy korábban már létezett épület jelentős átalakításával igazán grandiózus épületet vártak Lechner Ödöntől, Alpár Ignáctól és Walther Sobotkától - ők tervezték meg az épületet. Az épületet 1910-ben adták át. A (túlzóan) monumentális oszlopok főire Zsolnay kerámiák kerültek, a csúcsdísz egy földgömb és egy sas lett. Az épület tetejére eredetileg piramis alakú tetőt gondoltak, ez később kúpos tetőre
Az idén kicsit későn mentem a hívó szavukra ????. Ugyanis legutóbb tavaly, Május 1. feküdtem a napon mikor meghallottam a hangjukat .A fülem nagyon ráállt már vsz. a madárhangokra, mert korábban nem figyeltem fel ilyen hangokra. Ekkor másnap már menetem fotózni, a kb 10km-re van a homokbánya ahol tanyáznak. Az idén sajnos elfoglaltságom miatt, majdnem mindennap hallgattam a hangjukat, ahogy átrepülnek felettem. De most a hosszú hétvégén muszáj volt már kimennem. Sajnos táplálékot hozó madarat egyet sem láttam. Úgyhogy maradt a sima portré.
A község főutcája mentén, szép park vén fái között búvik meg a 18. században épült, barokk stílusú Esterházy-kastély, amely ma iskola, illetve gyermekotthon. Az egyemeletes épület falán, a főbejárat mellett fehérmárvány táblán emlékezett meg az utókor Esterházy Lászlóról. A kastély mai képe a 19. század végén alakult ki.
A Néprajzi Múzeum Budapesten, a Parlamenttel szemben, a Kossuth tér 12. alatt található. A múzeum 1973-ban költözött mai helyére, az egykori Magyar Királyi Kúria számára 1896-ban elkészült igazságügyi palotába. A főképen az épület timpanonja felett látható hatalmas bronz, három-lovas fogaton az Igazság istennőjének szobra áll, jobbjában fáklyával, baljában pálmaággal, e szobor Senyei Károly munkája.
magyar szürke szarvasmarha vagy magyar szürke marha a Magyarországon őshonos, törvényileg védett háziállatok egyike. Valódi hungarikum, amely szépségével, szilajságával, őserőt sejtető impozáns megjelenésével az Alföld világszerte ismert jellegzetességeihez tartozik. A fajta létszáma a mélypontját a hatvanas években érte el, azóta egyre emelkedik. Húsa finom rostú, igen ízletes és garantáltan BSE-, azaz kergemarhakór-mentes [1], de az állatot ma elsősorban turistalátványosságként tartják. A pri
A legtöbb turista és én is eddig a Parlamentet a budai oldalról, a Batthyány-térről, a Duna felőli főnézetben fotóztam. Ebben a sorozatban hátulról, a Kossuth tér irányából készültek a felvételek. - A főképen vörös márványtalapzaton II. Rákóczi Ferenc bronzból készített lovasszobra látható az előtérben.
Ehhez azt hiszem, nem kell kommentár. "A romlás virágai".Sajnos, nem csak itt mindennapos látvány. A falu rövid ismertetése a hozzászólásokban olvasható.
Pillanatkép az I.Magyar Világtalálkozóról,amelyet Balatonlellén rendeztek meg 2011 nyarán.Épp csodálatos néptáncműsor zajlott a színpadon.A képhez szerintem nem kell kommentár.Aki megnézi,az biztosan érti a mondandómat.
Érdemes meglátogatni ezt a XIII: században, román stílusban épült templomot és temetőkertet. Szép tiszta időben nagyon csodás kilátást találunk a zalai dombság ezen részére. A Balaton észak-nyugati csücskétől alig pár kilométer. Érdemes a vegyesboltban elkérni a kulcsot, még mielőtt felmennénk temetőkertbe. Mi sajnos csak ott láttuk a táblát és már nem mentünk vissza a kulcsért.
A kép ma készült a Fenyőharasztot,Hatvannal összekötő út mentén
Az Országház Budapest egyik legismertebb középülete, a Magyar Országgyűlés és egyes intézményeinek (pl. Országgyűlési Könyvtár) a székhelye. Budapest V. kerületében, a Duna partján, a Kossuth Lajos téren található. Az épületet gyakran Parlamentként is emlegetik.
A Lánchíd és Parlament este a budai oldalról, a Vizivárosból fényképezve.
A gyepűrózsa (Rosa canina), vadrózsa vagy csipkerózsa termése a C-vitaminban rendkívül gazdag csipkebogyó. Téli kirándulásaim során rendszeresen legelek belőle (út mentéről nem ajánlott).
Kimentem a kertbe és azt láttam, hogy ilyen cincérek rajzanak a cserjés pimpón. A cincér latin neve: Pseudovadonia livida
Tarka koronafürt (Coronilla varia) a dombvidéki és hegyvidéki övben a mezsgyéken, cserjésekben, kõfejtõkben, félszáraz gyepekben, száraz réteken, útszegélyek mentén, rézsûkön és gátakon fordul elõ.
Szeretnék pár képet közzé tenni, ami az Emlékpark egy egy momentumát, épületét, szobrát mutatja be. Az első természetesen maga az Árpád emlékmű, hiszen ez indította el a park létrejöttét.
Hegyhátszentjakab határában (Vas megye) található a Vadása-tó, melyet 1968-ban kezdtek kialakítani. A 3,5 ha területen csodálatosan szép környezetben, a hasonnevű patak vizének felduzzasztásával keletkezett. Elnevezése onnét ered, hogy a környéken sok volt a róka, ezek lyukakat ástak a patak mentén, így lett vad-ásta, Vadása-patak, illetve tó. Vize kristálytiszta, a tavat 12 forrás táplálja.
Község Pest megyében, a Veresegyházi kistérségben. A megye északkeleti sarkában, a Galgamácsa–Veresegyház közötti bekötőút mentén, a Cserhát hegység és a Gödöllői-dombság nyúlványain fekszik.
Esti felvétel, állvány nélkül (ezért az ISO maximum) a Margit-hídról készült a Parlamentről, háttérben a Lánchíd budai fele látható, távolabb az Erzsébet híd budai pillére és a Szabadság szobor is sejthető.
A nagykőrösi református templom Nagykőrös szívében található. Tere már mintegy egy évezrede templomos hely. A monumentális templomépület mostani külső és belső képét kilenc folytatólagos átépítés alakította ki. A templom legrégebbi részének maradványait a jelenlegi középhajó rejti. A főbejárat, a fölötte lévő nagy nyugati ablak, az előcsarnok és a valamikori sokszögben záródó szentély a 14-15. század táján épített kőtemplom 1516-os nagy, páratlan értékű és jelentőségű gótikus átalakítását sejtet
A Magyar Királyi Honvéd Ludovika Akadémia (latinos nevén: Ludoviceum), röviden csak Ludovika vagy Ludovika Akadémia a magyar katonai felsőoktatás legmagasabb képzési szintjét nyújtó intézménye volt az 1945 előtti Magyarországon. Az intézmény 1836-ban elkészült monumentális főépülete Budapest VIII. kerületében, a Ludovika téren áll, Pollack Mihály tervei alapján épült klasszicista stílusban.
Az "élő szobor" meghatározás azt az utcai pénzkereseti lehetőséget jelenti, amikor valaki az arcát befestve, jelmezben megáll egy pl. egy téren és órákig mozdulatlan, szemét sem rebbenti, így a járókelő alig tudja eldönteni, hogy szobor vagy türelmes maszkos figura. (Rómában a Piazza Navona kedvelt helye ezeknek az alakoknak) - Nálunk még tanulni kell a türelmet, magyar mentalitással 5 percig sem állnak mozdulatlanul, hanem dühösen mutogatnak az előttük álló perselyre. (A főképen és mellékleteken egy a gyermekkorból már kinőtt Pinocchio látható.)
A növény latin neve: Anchusa officinalis. 30-90 cm. Az egész növény szemölcsökön álló szőröktől érdes. Alsó leveli nyelesek, a felsők ülők:, mind lándzsás és ép élű. Virágzata kunkor, kocsánya a virítás után kifelé görbül. Pártája eleinte bíborszínű, később lilakék, ritkán fehér:, csöve egyenes és a csészékből felényire kiálló. Terméskéi ferdén tojás alakúak, finom szemölcsszerűek és bordázottak. Terem utak mentén, homokos szántóföldeken, az egész országban.
A kép a Hajdú-Bihar megyei Báránd község/szülőfalum/ határában készült. Kaba város irányába haladva,a műútról balra lekanyarodva, Püspökladány irányába lett fényképezve, amikor is a nap épp nyugodni készült. :)
A jáki apátsági templom, az egykori jáki bencés apátság monumentális bazilikája a magyarországi román stílusú építészet kiemelkedő, szinte szimbolikus alkotása. A hazai középkori nemzetségi monostorok egyedülálló épségben fennmaradt képviselője, mely művészi gazdagságával, a táj képébe illeszkedő mesteri elhelyezésével hívja fel magára a figyelmet.
A növény latin neve: Mentha longifolia. Élőhely: ártéri magaskórós társulásokban, nedves legelőkön.
A szecessziós városháza Kiskunfélegyháza jelképe. A Vas József és Morbitzer Nándor tervei alapján 1909 és 1911 között emelt épület homlokzatán a város címere látható, melyet tulipános motívumok, magyaros ornamentika vesz körül. A majolikadíszítések a pécsi Zsolnay-gyárból származnak.
A növény latin neve. Equisetum sylvaticum. Élőhely: hegy- és dombvidéki magaskórósokban, patak menti ligetekben.
Latin neve: Salvia officinalis Albiflora. A virágot Békés magyében a 44-es út mentén fotóztam.
A libapimpó (Potentilla anseria) a rózsavirágúak rendjébe ezen belül a rózsafélék családjába tartozó növényfaj. Népies nevei: Egérfű, létrafű, libavirág, lúdláb, pimponya. Árterek, utak mentén, legelőkön termő, évelő növény. Nevét onnan kapta, hogy főleg libalegelőkön gyakori, és a libák nagyon kedvelik.
Ráncos tintagomba (Coprinopsis atramentaria) csoport -a felvétel Mátraszentimrén készült.
A növény letin neve: Trollius europaeus. Magyarországon védett növény. Élőhely: lápréteken, láperdőkben, hegyi patakmenti ligeterdőkben.
A Kossuth Múzeum a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága tájmúzeuma Cegléden, a Múzeum u 5. sz. alatt. Itt van az ország leggazdagabb Kossuth-gyűjteménye, melyben nemcsak Kossuth Lajos életének relikviáit, hanem a Kossuth-kultusz művelődéstörténeti jelentőségű dokumentumait is őrzik.
Százhalombatta, Dunamenti Hőerőmű kéményei. A kép csalóka, mert a 3 nagy kémény egyformán 200méter magas.
Latin neve: Descurainia sophia. Társnevei: ebkapor, fekete menta, kányafű, parlagkóró, sebforrasztó fű, zsófia seprő.
A Műjégpálya - beleértve a háború alatt tönkrement épületrészt is - jelenleg felújítás ás teljes rekonstrukció alatt áll.
Nagyhideghegyről Nagybörzsöny felé haladva a K+ jelzés mentén, a Vasedény kulcsosház mellett találjuk ezt a bővizű forrást. Vize egy mesterséges tavacskán keresztül jut le a völgyfenékre.
A szürkés vagy hártyásfészkű imola egy, a Kaukázusból és Iránból származó lágy szárú évelő, mely közeli rokonságban áll a gabonatáblák mentén egykor gyakorta felbukkanó kék búzavirággal (Centaurea cyanus).
Éppen a szüleimhez mentem,amikor figyelmes lettem erre a kedves jelenetre!Bár a róka valószínűleg az ebédet látta a macskában,mert ahogy nézte,néha morgó hangokat hallatott!
A szovjet győzelemmel végződő tankcsatára Hortobágy községben egy mementóként kiállított tank emlékeztet.
Szándékosan cserregésnek, nem éneklésnek nevezem a Nádirigó (Acrocephalus arundinaceus) - Great Reed Warbler hangját. A Madár-Határozó szerint a nádirigó olyan, mint egy nagytestű cserregő nádiposzáta, Európában a legnagyobb poszáta! A nádiposzáta 14 cm-nél kisebb, még a nádirigó 16-20 cm hosszú. A nádiposzáta hangja jóval egyszerűbb, csendesebb. A Nádirigó ricsajától hangosak a part menti nádasok a Velencei-tavon, Fertő-tavon, Kis-Balaton és Duna mentén. (Az egyéb rigók füttye teljesen más, az énekes rigóé változatosabb, nem is a nádas az életterük.) - Eszmei védelmi értéke 25.000 Ft. - (Igen nehéz tisztán lefotózni, mert több lengő nádszál kerülhet a kamera és a madár közé, a nádirigó pedig legtöbbször a metronómhoz hasonlóan ide-oda ingó nádszálon kapaszkodik. Egy mozdulatlan szobor fotózása sokkal kevésbé időigényes!)
Papkeszin fényképeztem 1970. augusztusában Zenit 3M fényképezőgéppel, Helios-44 2/58mm objektívvel, Fortepan filmre. A temetkezési helyül is szolgáló kápolnát valószínűleg az 1980-as években bontották le. Oltárja és harangja most Papkeszi katolikus imaházában szolgál. 2014 őszén visszalátogattam Papkeszire, megkeresni a kápolnát, illetve megtudni valamit a sorsáról. A falu közepe táján érdeklődtem egy szembe jövő idősebb asszonytól a kápolnáról. Azt mondta, hogy persze, hogy ismeri, Sáripusztán volt, úgy két kilométerre a falutól, de már rég lebontották. Nagyon szép, díszes kápolna volt, a Rostás (?) család idősebb tagjai voltak benne eltemetve. A háború alatt az oroszok feltörték a sírokat, biztosan értékeket kerestek bennük, kiszedték a halottakat a koporsóból. Azt mondta, hogy az ő apja meg még valaki tette vissza őket a koporsóba és a koporsókat vissza a gödörbe. Ő még kislány volt, nem engedték volna oda, de ő persze odament kíváncsiskodni. Azt mondta, hogy a halottak épek voltak, mumifikálódtak, olyanok voltak, mint a csokoládé. Az oroszok összetörték a sírgödör beton fedőlapját, az apjáék deszkákkal borították be a gödröt. Aztán a kápolna még sokáig megvolt, jártak oda misézni is, de elkezdett romlani a teteje, és amikor a tető teljesen tönkrement, akkor a berhidai öreg pap (akkor oda tartozott Papkeszi), ahelyett hogy megcsináltatta volna a tetőt, lebontatta a kápolnát. A kápolna olyan erős volt, hogy a tornyát nem bírták elhúzatni traktorral.
Egy esős őszi este a Batthyány téren. Dunai fények és a Parlament kivilágított épülete.
Azok emlékére, akik Carl Lutz svájci konzul vezetésével a nácizmus üldözötteinek ezreit mentették meg 1944-ben. "Aki egyetlen mebert is megment, mintha egy egész viálágot mentene" (Talmud)
Papkeszin külterületén fényképeztem 1970. nyarán Zenit 3M fényképezőgéppel, valószínűleg Jupiter-11 4/135mm telével, Fortepan filmre. Idén ősszel visszamentem Papkeszire, hogy megkeressem a kápolnát (Hajmáskérig vonat, onnan bicikli), mert az elmúlt 44 év alatt elfelejtettem, hogy merre volt. A faluban egy asszonytól megtudtam, hogy a kápolna Sáripusztán volt, de már lebontották. Megkerestem a Balaton turistatérképen Sáripusztát, és indultam volna arrafelé, amikor megszólított egy biciklijét toló enyhén kapatos férfi, hogy mit keresek. Mondtam, hogy Sáripusztára szeretnék menni, megkeresni a kápolna helyét. Elkezdte mondani az utat, aztán azt mondta, hogy mindjárt ideér a bátyja, jobb lesz, ha ő mondja, mert ott lakott egy darabig. Tényleg mindjárt ott volt a szintén biciklit toló, de lényegesen józanabb bátyja, aki elmondta az utat, és azt is, hogy nagyon rossz az út, és hogy lesz ott két ház és a második ház után volt a kápolna. Elbúcsúztam tőlük, irány Sáripuszta. Az út eleinte murvás volt, aztán egyre rosszabb, volt ahol százméterekre ki kellett menni a mezőre, mert a sártól és a pocsolyáktól járhatatlan volt az út. Elértem az első házig, ahol kézzel festett tábla volt, hogy magánút. Azért tovább mentem, gondoltam csak emberek lesznek ott is, és útbaigazítanak. Csak egy megkötött kutya őrjöngött a ház mellett, hiába köszöngettem, nem jött ki senki. A melléképület előtt ruhák száradtak, egy rendszám nélküli egészen új, tiszta autó állt az udvaron. A háztól már nem vezetett tovább rendes út, visszafordultam. Volt nem sokkal korábban egy alig járt leágazás, de olyan sár volt, meg el is akartam érni egy vonatot Kenesén, így leálltam a keresgéléssel.
Ezzel a szép Nádas menti festett padládával szeretném megköszönni mindazoknak a támogatását, akik megértették az üzenetemet!
Régi szőttes szedettes, csillagos-geometrikus ornamentikája szép rojtozással, amely Cigándon, Zemplén megyében készült (az előbbi szövőszéken).
selyemfű naplementében a jó "gazos" kertünkben, egyszer már fényképeztem egy kompakt géppel.. megint rá kellett mennem.
Napnyugta az Alföldön. A fotó Nikon D60-as kamerával készült, 2010. 11. 19-én, 16 óra 6 perckor, Kiskunfélegyházán.
2012 nyarán a Hortobágy-i halastavak egyik csatornája mentén éppen bekapcsoltam a gépem amikor víz alatti keresgélését befejezve felbukkant ez madár
A leander, babérrózsa (Nerium)- mediterrán országokban közönséges, szárazságtűrő bokorcserje, vadon nő tengerparton, autópályák mentén. Több színváltozata ismert. ** A fagyot nem bírja, ezért többnyire tavasztól cserépben tartják és novembertől (+ 5 C fok alatt) pincében kell átteleltetni. - A fotók ismerősöm verandáján készültek Szentlőrincen.
A növény latin neve: Impatiens noli-tangere. Élőhely: patak menti és ártéri ligetekben, láperdőkben, szurdokerdőkben.
Sopron mellett a Szalamandra tó felé vezető út mellett készült a kép. Nem hiába mocsári gólyahír, tiszta trutyi lettem mire bementem a gazba és lefotóztam.
Az orvosi füstike (Fumaria officinalis), (egyéb nevei: füstike, füstikefű, epefű, földi epefű.), a boglárkák rendjébe, a füstikefélék családjába tartozó lágy szárú, egynyári növényfaj. Európától Közép-Ázsiáig honos, a Fumaria (füstike) nemzetség leggyakoribb képviselője Nyugat- és Közép-Európában. Szántóföldek szélén, utak mentén, köves helyeken, kertekben terem.
Az Eszterházi család két birtokát összakapcsoló út mentén kialakult kis települést csak 'kőhalom', később 'Kozma leányegyháza' néven említik a korai írásos emlékek. Ma Kőhányás néven ismert, állandó lakója nincs, pihenő- kirándulóhely. Az út mellett áll az Eszterházy-kápolna és egy turistaház.
a múlt héten megkezdte nyári szünetét a magyar országgyűlés. néhány hétig üresek lesznek a Parlament Alsó- és Felsőházi termének (a fotón) széksorai.
Lipót a Szigetköz központjában helyezkedik el. A községet 1216-ban említik először egy oklevélben. Nevét a falu egy Lipold nevű mosoni polgártól kapta. Ő a település egykori birtokosa volt, 1264-ben IV. Béla adományozta neki a területet. Az 1241-es tatárjárás során a lakosok a Duna szigeteire húzódtak, életüket megmentetve. 1377-ben pl.: Lypolthfalva néven a Héderváry család birtokaként nevezik meg.1521 után több faluval együtt a Bakicsok kezébe került, majd 1542-ben Héderváry István vissza
a képen a tegnap esti kiskunfélegyházi naplementét örökítettem meg egy Fuji FinePix S7000-es típusú géppel. (Az erre utaló rubrikát továbbra sem találom.)
Egy monumentális Lenin-szobrot úsztattak 2008 március 5-én délelőtt a Duna fővárosi szakaszán, a hatalmas szobor felbukkanása járókelők százaiban keltett meglepődést vagy éppen megdöbbenést.
A VIII. kerület, Könyves Kálmán krt. 40. alatt évtizedek óta egy szürke, omladozó vakolatú, festetlen, romosnak látszó épület volt látható, benne a Magyar Természettudományi Múzeum, Növénytár és az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum. Fotózni sohasem támadt kedvem ezt a pusztulásnak indult épületet. 2016 telén új, vakító fehér vakolata felhívta rá a figyelmemet: az épület homlokzatát és szigetelését, energia-hatékonyságát is felújították (ennek költsége 512 millió Ft volt). Kiderült, hogy ez az épület a "Tündérpalota" eredetileg iskolaépület volt; 1909-11-ben épült Kőrössy Albert tervei alapján a Tisztviselőtelepi Állami Főgimnázium számára. Monumentális méreteivel, impozáns megjelenésével, a szecessziós stílusra jellemző építészeti megoldásaival, homlokzati díszítményeivel egyaránt magára vonta a figyelmet. Átadásakor a főváros legkorszerűbben felszerelt iskolája volt.
A néhai miniszterelnök 6,5 méter magas szobra az utolsó hiányzó műalkotás a Kossuth tér korábbi arculatának rekonstruálásához. Az 1904-ben átadott Országház térre 1906. december 2-án került Zala György alkotása. A parlament déli oldalához kerülő új bronzszobrot már a Bencsik Alkotóközösség Művészeti Kft. szobrászai készítették. Ezzel teljessé vált a Kossuth tér rekonstrukciója.
Vagy Ernyős madártej. Latin neve: Ornithogalum umbellatum. Hagymás növény. Száraz erdőkben, utak mentén, száraz és félszáraz gyepeken, cserjésekben gyakori.
Kistelek felől Ópusztaszerre érkezve, a település határában áll Morvay László: Magyarok hét nyila című tűzzománc és fa felhasználásával készített monumentális installációja.
Iklad község Pest megyében, az Aszódi kistérségben. Pest megye északkeleti részén a Gödöllői-dombság területén a Galga-mentén elhelyezkedő mintegy 2100 lelket számláló német nemzetiségű község. A településhez legközelebb lévő város Aszód 3 km, Gödöllő 14 km-re, Budapest 40 km, Hatvan 17 km, Vác 28 km-re fekszik.
A Sárospataki Református Kollégium Nagykönyvtára közel 400.000 kötetes könyvanyagát kézirat- és folyóirattár, térképtár, kottatár, iskolai értesítők és gyászjelentés-gyűjtemény, filmtár, hanglemeztár és az elektronikus dokumentumok gyűjteményei egészítik ki, amelyekkel együtt az állománya jóval meghaladja a félmillió könyvtári egységet. A raktározás gondját az 1986-ban Makovecz Imre tervei szerint épült Repositorium épülete segít megoldani. Az alapkönyvtár mellett különgyűjteményként kaptak hely
A csempetűzhely tetejére néhány megmentett régiséget találni További infó: www.orseg-szallas.hu
Latin neve: Agapanthus Egyre kedveltebb kerti dézsás virág. Rendkívül dekoratív. Átteleltetni fagymentes helyen lehet.
Ezt a naplemente-sorozatot a Kis-Balaton területén található Kányavári-szigetről fotóztam, - a képek időrendben következnek.
A képet Tatabányán a Turultól fényképeztem naplementekor, egy narancs átmenetes szűrőt használtam.
Nem tom a nevét. Ismeri valaki? A vadvirág keresésre nem talaltam hasonlót. A virág meg túl sok. Nahh, visszamentem, fásszárú, mint az orgona bokor, és a levele mint az akácé. Most már, pontosabban cserje.
Kecskemét városközpontjában, főterein és főútjain számos szép stílusú, kivitelezésű, tökéletes állapotra felújított épület látható. (Ez talán köszönhető a város rohamosan javuló iparosodásának, külföldi beruházásoknak, növekvő adóbevételeknek) A felvételek az egyik főút, a Rákóczi út mentén látható néhány épület homlokzatát mutatják. Ez a sugárút három széles gyalogos járdával és két külön autó nyomsávval kiépített, inkább sétáló utca.
Az olaszos hangulatú kis Gutenberg tér fő látványossága a Frigyláda-szobor, Győr legszebb barokk szobra. 1729-ben egy bigámiával, hamis névhasználattal és szökéssel gyanúsított katona az akkori jezsuita kolostorba menekült. A katonák körbe vették a kolostort. A blokád megszüntetése érdekében a püspök a menekültet megpróbálta a püspökvárba átmenteni. Az úrnapi körmeneten ministránsnak öltöztetett katonát társai felismerték és a fegyveres katonaság a körmenetre. A dulakodás közben a monstrancia ki
(Szépen alliterál) Útszáli bogáncs virágzás előtti állapotában. A növény latin neve: Carduus acanthoides. Utak mentén közönséges és gyakori szúrós gyomnövény.
Már régebben kinéztem magamnak ezeket a hangulatos kis "stégeket" a bicikliút mentén, és most a húsvéti hétvégén sikerült is elmennem fényképezni. Egy szép színes napfelkeltére készültem, de az időjárás kicsit keresztbe húzta a számításaim. Szerencsére így is nagyon hangulatos volt a hely, amit remélem a képnek is sikerül visszaadnia.
A Tűzóltóság épületében kiállított Szent Flórián szobor. Általában égő házzal a kezében ábrázolják az árvizek és tűzvészek ellen védő szentet.Ennek egyik magyarázata a hagyomány szerint: Egy szénégető máglyája véletlenül lángra lobbant és tűzoltás közben ő maga is lángra kapott.Szent Flóriánhoz fohászkodott vízért,és csoda történt,kérése meghallgatásra talált:a víz által halt szent megmentette a tűzhaláltól. Nagykanizsa,2009.05.10.
A kép Felsőtárkányi ,Várhegyröl készült.A hátérben,látható a felhökböl kibújó kékes...(a kép telefonnal készült..kicsit progival javitva..)
Latin neve: Lythrum salicaria. Élőhely: mocsarakban, ártéri társulásokban, patakmenti és magaskórós társulásokban.
tataán Az Angolkert romantikus és szentimentális jellegének hangsúlyozására épült 1840 körül
Nem május 1., hanem 2009.07.17. Kalocsa, Szent István út, nyitó ünnepség a XVII. Dunamenti Folklórfesztiválon. Vőfélyi instrukciók a lakodalmi menetnek. A Duna Menti Folklórfesztivál Magyarország egyik legrégebbi fesztiválja.Először 1968-ban rendezték meg.Kezdetben Baja és Kalocsa városa irányította,majd Kecskemét és Szekszárd is a szervezők közé került. A találkozó három évente került megrendezésre, és mindig nagy tömegeket vonzott. Minden alkalommal külföldi és magyar együttesek is részt vett
Monumentális alkotás, az M7-es viaduktja, hazánk második leghosszab hídja.
A szobor az 51-es út mentén egy útkereszteződésben látható Baja belvárosának szélén. Alkotók: Medgyessy Ferenc, Miskolczy Ferenc. Felállítás éve: 1936.
Amilyen szép, olyan gonosz ez a hattyú. Egyedül uralja a kis mesterséges tavat. Testvérét, a rút kiskacsát csak inni engedi. Amint bemerészkedne a vízbe, menten ott terem, és visszazavarja a partra. A fotó Nikon D60-as kamerával készült 2010. 09. 05-én, Fülöpjakabon.
A Sáska horgásztó Debrecen és Hajdúszoboszló között Ebes külterületén, a 4-es főút mentén helykedik el.
A hortobágyi Fényes-halastó naplemente után, alkonyi fényekkel. Ez a halastórendszer a 33-as út mellett, Hortobágy és Tiszafüred között található.
A 24-es főút mentén, Mátraházától 2, Budapesttől 100 km-re, kedvelt turistautak mentén, megújult külsővel, felújított épületekkel várja régi és új vendégeit a turistaház.
A bükki lipicai fajta elsősorban fogathajtásban ér el sikereket, ezt nemzetközi eredmények is bizonyítják. A lovakat leggyakrabban Csipkéskúton és a Nagy-mezőn nézhetjük meg, de a kancaménest és a kiscsikókat sokszor láthatjuk a Szilvásváradról Ózd felé vezető út mentén, az alagút után. A legszebb apaállatok a Lovas Múzeumban látható parádés istállóban tekinthetők meg.
Latin neve: Thecla betulae. A nyírfalepke erdőszéleken, bokros helyeken, patakok mentén, hegylejtőkön él, 1000 méter magasságig. A talaj köves is lehet, ott mogyoró, kökény vagy más vad gyümölcsfák nőnek.
Az Eszterházi család két birtokát összakapcsoló út mentén kialakult kis települést csak 'kőhalom', később 'Kozma leányegyháza' néven említik a korai írásos emlékek. Ma Kőhányás néven ismert, állandó lakója nincs, pihenő- kirándulóhely. Az út mellett áll az Eszterházy-kápolna és egy turistaház.
Megítélésem szerint ez a virág a lilomfélék családjába tartozik, és fehér porzói alapján pigmenthiányos. Feltehetően újfent tévedek, az viszont emberi dolog... Tény, hogy Magyarországon, Lakiteleken fotóztam Nikon D60-as kamerával 2010. 06. 28-án.)
Ismertebb neve: Leander. Latin neve. Nerium oleander. A leander Magyarországon kedvelt dísznövény. Szereti a napos, meleg helyet és a sok vizet. Fejlődési és virágzási időszakában hetente tápoldatozni kell. Fajtától függően 0 és −10 °C között már károsodnak, ezért a magyarországi éghajlaton télen csak fagymentes helyen tárolható.
Békésszentandrásnál a Holt-Körösnél,tegnap este... ( hal nem volt, volt helyette naplemente...)
A Vár alatti sétálóutcák lámpatestjei. Azt hittem, hogy az egykor a gáz által fűtött gázharisnyákat már régen világítódiódás lámpácskákra cserélték, de az interneten hozzáférhető információ szerint ezek valódi gázlámpák. Lehet. Emellett szól az, hogy a képen nem látszik egyformának a négy gázharisnya. Azt írják, hogy azért égnek éjjel-nappal, mert ama már a lámpagyújtogató többe kerülne, mint az elhasznált gáz és a tönkrement gázharisnyák cseréje. A kérdés eldöntésére vagy tájékozódni kell, vagy közelképet kell csinálni egy gázharisnyáról, hogy van-e szövetszerű finomszerkezete.
Százhalombatta Budapesttől 27 kilométerre fekszik, délnyugati irányban, a Duna nyugati partján, a „Mezőföld csücskébenâ€. A Benta-patak itt folyik a Dunába. Mivel a táj löszös talajon fekszik, ami rendkívül jó a mezőgazdaságnak, már évezreddekkel ezelőtt települtek itt le emberek. Szintén „látványosságként†a város fölé magasodik az 1960-ban épült Duna-menti Erőmű három 207 méter magas kéménye.
Veszprém megyében, a Bakonyon keresztül, a Veszprémből Győrbe vezető országút mentén, festői környezetben, a Vár-hegy Kelet-Nyugati irányában húzódó, dachsteini mészkőszirtjének éles gerincén áll a még romos állapotában is páratlanul szép XIII. században épült gótikus Cseszneki Vár.
A debreceni strandfűrdő leöregedése és elavúltsága. Szó van a lebontásárol de én időben dokumentálom.
Szada község Pest megyében, a Gödöllői kistérségben. A Gödöllői-dombságban, a Gödöllőt Váccal öszekötő főút mentén, Gödöllő és Veresegyház között fekszik.
A bükki lipicai fajta elsősorban fogathajtásban ér el sikereket, ezt nemzetközi eredmények is bizonyítják. A lovakat leggyakrabban Csipkéskúton és a Nagy-mezőn nézhetjük meg, de a kancaménest és a kiscsikókat sokszor láthatjuk a Szilvásváradról Ózd felé vezető út mentén, az alagút után. A legszebb apaállatok a Lovas Múzeumban látható parádés istállóban tekinthetők meg.
A mezei árvácska (Viola arvensis) az ibolyafélék családjába tartozó, a vetésekben gyakori gyomnövényfaj. A dombvidékektől egészen az alhavasi övbe felhatol. Egyaránt megterem a kertekben, a szőlőkben, a szántókon, az utak mentén. Leginkább a kötött, mérsékelten száraz, sok ásványi tápanyagot és kevés humusz tartalmazó, nem savanyú vályog- és agyagtalajokon érzi jól magát.
Lókos-pataki tározó: 1997-ben, az Ipolymenti Víztársulat tározóprogramjának keretében létesült. Az 51 hektáros tározó kiváló horgászati, pihenési lehetőséget kínál, emellett árvízvédelmi és tűzivíz-tározó szerepét is betölti. Maximális tárolókapacitása ~1130000 m³, ekkor a vízfelszín közel 43 Ha. A tározó körül részben kiépített kerékpárút található, kb. a tározó egynegyedéig. (Wikipédia)
Részlet az emlékműből. MEMENTO EMLÉKMŰ felavatása a Petőfi híd budai hídfője közelében, a Pázmány Péter sétányon 1998. június 26-án volt.
Erdei pityer fióka a Fancsika II tó mellett. Az eleségkérő fióka hangját követve (zipp, mélyebb mint a citromsármányé) kb 1 óra keresés után találtuk meg a fűben pihenő két fiókát(közben hagytunk időt aszülőknek az etetésre, 2-3x távolabb mentünk, és fák mögé rejtőzve figyeltük, hogy hova száll be a szülő) az egyik fióka elugrott, még nem tudtak jól repülni. A fűben készült fotók bemozdultak, mert az erdőben kevés a fény, így maradt a kézben fotózás.
Százhalombattán a Dunamenti Erőmű egyik kéménye a háromból. A fotót a városszéli erdőből készítettem.
Martonvásáron a Brunszvik kastély parkjában a sétaút mentén matuzsálem (150-200 éves) ősfákat láthatunk, melyek törzsét és vastag ágait is évszázados korú borostyán futja be. A másfél méter vastag fatörzseken karvastagságú indák láthatók 2. + 3. kép), a kúszócserje 15-25 méter magas ágakat is körbefutja. A léggyökerekkel kapaszkodó örökzöld Borostyán (Hedera helix) télen-nyáron élősködik, nedvességet és oxigént von el, a súlya is tetemes teher.
Budapesttől 120, Szekszárdtól 20 kilométerre, a Duna mentén, szép természeti környezetben elhelyzkedő Fadd-Dombori régóta kedvelt pihenőhely.
Sajnos nem lett a legélesebb, mentségemre legyen, hogy rettentő gyors egy madárka.
Szénabálák a Fertőrákosról a tó felé vezető út mentén. A felvétel egy egész napos eső után, a reggeli párás időben készült.
A vetési bükköny (Vincia angustifolia) virágát egy rétszéli út mentén találtam. (Több hangyát látni rajta)
Latin neve: Mentha aquatica. A vízi menta mocsarak, nedves rétek, vízpartok, árkok, magas sásosok, liget- és láperdők lakója. 1200 méter magasságig megtalálható. Nedves, tápanyagban gazdag agyag-, vályog- vagy tőzegtalajokon nő. Az ivaros szaporodás mellett kúszó gyöktörzsével és hosszú, föld feletti, leveles indáival is terjeszkedik. A virágzási ideje júliustól szeptember, esetleg október végéig tart.
A településen átvezető út mentén látható a kápolna és a hozzá vezető stációk.
Tudom, elárasztják az oldalt a felhők és a naplementék, de nem tudtam ellenállni.
A lovasok a Kunhalmon.(Jókor, jó helyen voltam, mikor megláttam ezeket a lóhátasokat a Kunhalmon.) Wikipédia leírása: A kunhalom a Kárpát-medence alföldi területein található mesterségesen létrehozott jellegzetes földhalmok elnevezése, amelyek igen régről, többségükben a honfoglalás előtti időkből származnak. A kunhalom „olyan 5-10 m magas, 20-50 m átmérőjű kúp, vagy félgömb alakú képződmény, amely legtöbbször víz mellett, de vízmentes helyen terült el, s nagy százalékban temetkezőhely, sírdomb, őr- vagy határhalom volt
A Szent Miklós-templomtól kb. 20 méterre találjuk az impozáns méretû református templomot, melynek felépüléséért Konstantinápolyba mentek el a lelkes kecskeméti reformátusok. Az 1564-es megállapodás szerint az 1540 óta a katolikusokkal közös fedél alatt mûködõ reformátusok nem használhatták tovább a katolikusok templomát, ezért fatemplomot kellett építeniük. Néhány évvel késõbb elkészült az új fatemplom. Mely a 17. században tûzvész martaléka lett. A tüzet valószínûleg gyújtogatók keltették szán
Fentről nézve. Dokumentálás. Debrecen nagyerdei strandfűrdő bontás előtt habár 2017-ben kezdik.
A Prónay-kastély Acsán nem látogatható, nem közelíthatő meg. A barokk stílusú kastélyt 1735-40 között építtette Prónay I. Gábor. Az épületet folyamatosan lakták és modernizálták az örökösök. A XIX. században egy toldalékszárnyat - fürdőházat - csatoltak a kastélyhoz, ekkor emeltek gazdasági épületeket is. 1860-ban neobarokk stílusban teljesen felújították a főépületet. Később, az 1940-es években ismét felújították, modernizálták az épületet. A II. világháború során többször is átment a front Ac
A kép 2011.január 12-én készült a Sinkár tónál
Gemenc a Duna árterülete, mely 30 km hosszan húzódik a folyó mentén. Lefûzõdött holtágak, tocsogós rétek, nádasok, ligeterdõk és apró tavak mozaikja: ez ma Európa legnagyobb összefüggõ ártere. 1996 áprilisától a Duna-Dráva Nemzeti Park része. Gemenc a Duna-erdőség ősvadon jellegű darabja, legszebb típusa az ártéri erdőknek. Északon a Sió, keleten a Duna, nyugaton a gát, délen a bátai erdőségek határolják a 36 ezer holdas vadrezervátumot.
A kép 2010.augusztus 8-án készült a Sinkár tónál
Már sokszor mentem el mellette, most lencsevégre került...
A Balaton (becenevén a „magyar tengerâ€; latinul Lacus Pelso, németül Plattensee)[1] Közép-Európa legnagyobb tava, Magyarország vízrajzának meghatározó eleme. Típusa a Fertő-tóhoz és a Velencei-tóhoz hasonlóan szikes tó, ezek Eurázsia legnyugatabbra fekvő ilyen jellegű tavai. 77 km hosszú, szélessége 1,3–14 km között ingadozik, átlagosan 7,8 km, felülete 594 km². Keleti medencéjét a Tihanyi-félsziget választja el a tó többi részétől. Déli partjánál medre sekélyebb. Északi oldalán található a bad
A majki kamalduli remeteség országos szinten is kiemelkedő épületegyüttesnek számít. A fallal körülvett területen kis utcákat alkotva, szigorú rend szerint megszerkesztve, az együttes központjában álló templom körül épült ki a clausura területe 17 cellaházzal. A templomot a konventépülethez vezető főtengely mentén helyezték el, ma már csak csonka tornya és egy támpillére áll. A templom mögött található, nyeregtetővel lezárt, U alakú kolostorépület, melynek főszárnya emeletes, oldalszárnyai földszintesek (a jobb oldali szárny kerti oldala emeletes a terep lépcsőzetes kialakítása miatt) egy, a remetelakok belső udvarától fallal leválasztott második udvart fog közre. A földszintes, négyzetes alaprajzú, nyeregtetős-oromzatos cellaházaknak egy bejárata és öt ablaka van, a homlokzati címerek egy része, a nyíláskeretek, a párkányzatok, a küszöbök mind süttői vörösmárványból készültek. A remetelak bejárata a házzal megegyező méretű kertre nyílik. A házakon lévő címerek az épületegyüttesek felépítését támogató nemesek címerei, ezzel hirdetve a „támogatók†kilétét. Az örök némaságot fogadó szerzetesek a kolostorban eltöltött 3 év próbaidő után költözhettek be a cellaépületekbe. Soha senkivel nem beszélhettek, nem találkozhattak, kivéve karácsony és húsvét ünnepének 3-3 napján. Életük nagy részét imádkozással, növénytermesztéssel, olvasással töltötték. Életkoruk meghaladta a 90 évet. Az ételt a kolostorban készítették és a cellaházak forgó ablakán adták be nekik. A remetéket kiszolgáló személyzet tagjait „laikus testvéreknek†hívták. A mai napig működik még a kamalduli szerzetesrend Olaszországban, ahonnan évente zarándokolnak ide szerzetesek.
A naplemente által megvilágított mező és szénabála Szentbékkálla és Köveskál között.
Latin neve: Mentha longifolia. Szára elágazó, a többi mentához hasonlóan szögletes. Levelei tojásdadok szélük fűrészes, ülőek, a száron párosan, keresztben átellenesen állnak. A növény bármely részét megdörzsölve érezhető a jellegzetes mentolos illat. Az egész növény fehér szőrök borítják, amitől puha, molyhos tapintású. A halványlila ajakos virágok tömött szárvégi fürtben virágoznak. Termése makkocska. Olyan helyeken virágzik, ahol a talaj mindig vizenyős-nedves valamennyire: patakok partján,
A bürökgémorr (Erodium cicutarium) a gólyaorrvirágúak (Geraniales) rendjébe, a gólyaorrfélék (Geraniaceae) családjába tartozó kétszikű, egy- vagy kétnyári növényfaj. Nevét hosszú, gémcsőrre emlékeztető terméséről, valamint a bürökhöz hasonló leveleiről kapta. Kertekben, szántón, száraz gyepekben, utak mentén gyakori gyomnövény. 10–40 cm-esre nő meg. Szétterülő, szőrös vagy mirigyes növény. Levelei szórt állásúak, szárnyasan szeldeltek, a levélszárnyak ismét egy- vagy kétszeresen szeldeltek, a ci
A kép 2010.március 26-án készült Kozárdon
Ez a vihar tényleg nagy volt. Műholdképen naplementekor már több megyét beterített az üllője. Maga a vihar Budapest méretű volt.
Idén végre sikerült kipróbálni magam a tejútfényképezés terén. Elsőre nem akartam túl messzire utazni emiatt, úgyhogy csak egy közeli, viszonylag fényszennyezés mentes helyre mentem. Szerettem volna eljutni egy ennél sötétebb részére is az országnak, de ez sajnos egyenlőre nem jött össze.
Cserépfaluban található barlang lakások elnevezésről: Miért épp "kisamerika"? Anno itt is megjelent a kivándorlási hullám. A szerencsésebbek (?) Amerikába mentek, az itthon maradottaknak meg hát... Nos, ez jutott. Egyfajta gúgynév tehát, ez itt a kis Amerika. Az elnevezésük barlanglakás, ám valójában ezek inkább pincék, hisz nem természetes úton alakultak ki - úgy vájták őket a tufába.
Latin neve: Trollius europaeus. Élőhely: lápréteken, láperdőkben, hegyi patakmenti ligeterdőkben.
A képet a gyönyörű Döbrönte település, szarvaskő váráról készítettem.Nagyon hideg volt sokat kellett a jó fényviszonyokra várni.A képen semmi változtatás nincs.(Photoshop LR..stb)
Focizni mentem a fiammal, amikor ez a rózsa ránk köszönt a sulikertből.
A Ludovika Akadémia - Pollack Mihály tervei alapján - 1836-ban elkészült monumentális főépülete és mellette a klasszicista fedett lovarda a Ludovika tér és az Orczy kert között helyezkedett el. A II. világháborút követően a tisztképzés itt megszűnt, így évekig használaton kívül állt az épület.
Sok városban, így Debrecenben is(Füredi út)a járdák mentén sün-lakta sövények találhatók. Ez a 4 kölykös sün családnak is a lakhelye, éjszaka bújnak csak elő. A kép így éjszaka készült, vakut kellett használni. Ezt a képet a koromsötétben kattintottam el, szerencsére sikerült az autofocus módban.
Dunamenti Folklórfesztivál, Kalocsa, Nyitó Ünnepség. A felvonuló csapat Eszékről érkezett.
Tavaink mellett a Soroksári-Duna mentén is láthatók hattyúk. A fotózott példány a Bütykös hattyú (Cygnus olor). A felvétel kajakból készült bridge kamerával, későbbi teleobjektíves felvételeim részletgazdagabbak!
Már régebben kinéztem magamnak ezeket a hangulatos kis "stégeket" a bicikliút mentén, és most a húsvéti hétvégén sikerült is elmennem fényképezni. Egy szép színes napfelkeltére készültem, de az időjárás kicsit keresztbe húzta a számításaim. Szerencsére így is nagyon hangulatos volt a hely, amit remélem a képnek is sikerül visszaadnia.
Monumentális alkotás, mely lenyűgözi a benne és körülötte lévő embert egyaránt
Latin neve: Nepeta cataria. Bokros növekedésű, aromás levelű dúsvirágú évelő. Magassága 20-35 cm. Szükésen molyhos levelei, kerekdedek, csipkés szélűek, kicsik. Szár négyszögletes. Levendulakék ajakos virágai füzérekben nyílnak, májustól a nyár végéig.
A felvételt szombat este készítettem a Balaton felett, kisebb vihar után, naplementénél.
Százhalombatta. Előtérben a Dunamenti Erőmű, háttérben a Dunai Finomító. Köztük a város.
A galyatetői újjáépített kilátó bejárata. Hírül adták, hogy átépítették, megmagasították a galyatetői öreg kilátót. Erről pl. a Link lapon is olvashatunk. Elmentünk felmászni rá. Nem sikerült. A kilátót drótháló borítja, a bevezető kapuk lelakatolva, és semmi információ arról hogy mikor és hogyan lehet bejutni. A képen látható beléptetőkapu azt jelzi, hogy valószínűleg csak pénzért látogatható. De mikor? A kerítés egyik lyukján bedugott fényképezőgéppel készített négy felvételből összeillesztett hengervetületű panorámakép.
Kidölt fához kelett kihivni a tüzoltokat,2 órába telt mire kitudták menteni az autot ami a fa lomja alatt kisem látszik.
Latin neve: Silybum marianum. Lágy szárú növény, vaskos szára felálló, elágazó. Zöld leveleinek erezetét klorofillmentes levélszövet szegélyezi, ezért a levelek márványozottnak látszanak. Fészkes virágzatában bíborszínű, ritkán fehér virágai a szár csúcsán egyesével állnak, külső fészekpikkelyei erős, kemény tövisekben végződnek. Bóbitás kaszattermése tojásdad alakú.
A molyhos madárhúr (Cerastium tomentosum) a szegfűfélék (Caryophyllaceae) családjába tartozó növényfaj. Közép-, illetve Dél-Olaszországban őshonos, de már 1620-tól kultúrnövény.
Vadmentára szállt ez a furcsa rovar, ami leginkább egy zengőlégyre hasonlított, de 4cm-es mérete miatt valószínűleg nem az :)
Latin neve: Oxybaphus nyctagineus. Közepes termetű (60-70 cm), elágazó, terebélyesedő növény. Virágai kicsik, pirosas-lilák, a zöldes színű és lilás szegélyű, később kifehéredő kehelyburok nagy, szíves-romboid. Levelei szíves vállúak, átellenesek. Behurcolt faj, gyomtársulásokban itt-ott megjelenik, főleg utak, vasutak mentén.
Galagonya naplementekor.Imádom a bogyóját enni, és a virágát is szoktam gyűjteni teának:)
Gyömöre-Ilonkapuszta.Egy száz évvel ezelőtt virágzó gazdaság egyik épülete,az istálló részlete.Ma romos.Annak idején korát megelőzően korszerű volt, díjat is nyert.Romjaiban is monumentális,sőt szép.
A piszkés-tetői csillagvizsgáló területére időről időre betéved egy-két őz. Ezek aztán akármeddig ott élhetnek, hiszen ennivaló van bőven, forrás is van néhány a bekerített területen, és nem háborgatja őket senki. Ez a példány is váratlanul bukkant elém az RCC kupolához vezető út mentén. Megriadt, de még sikerült lekapni, mielőtt teljesen eltűnt volna a fák között. A csillagvizsgáló nagyobb része Heves megyében van és Mátraszentimréhez tartozik, kisebb része pedig Nógrádban, Bátonyterenyéhez.
Debrecen- Mikerpércsi kerékpárúton készült. Egy sötétebb helyre mentem és akkor exponáltam amikor nem járnak autók, de azért jó néha ha az arra járó autó lámpája megvilágítsa az előteret.
Latin neve: Epilobium hirsutum. A borzas füzike álló- és folyóvizek partján, időszakosan víz alá kerülő iszapos talajokon (például homok- és kavicsbányákban), árkokban, nádasokban, nedves, út menti gyomtársulásokban nő. A virágzási ideje júniustól szeptember végéig tart.
Elmentem miskolcra és ott is megnéztem milyen ott a karácsonyi fényvillamos világítása. Ott az 1-es villamos van kivilágítva de csak az az 1. Sokat kellett rá várni. Itt is két képből van összerakva. Az érkező fénycsóva megállásig és az álló villamos homlokzata.
A Művészetek Palotája hallja, már belépéskor elkápráztatja monumentalitásával a látogatót.
A felvétel egy éppen érkező mentőhelikoptert örökített meg a János kórház területén.
XVIII. századi vadászkastély, a Vay kastély a Hortobágyi Nemzeti Park területén, a Tisza mentén, az Ohati őstölgyes tövében található. Nagymajor, ahol a kastély áll, Tiszacsegétől 4km-re lévő zsáktelepülés, idilli stressz mentes környezet. Az öt hektáros gondozott park, azon belül a gyermekjátszótér és nyáron a külső medence nyújt a hotel közvetlen környezetében nyugodt, szabadtéri kikapcsolódási lehetőséget. A hangulatosan berendezett 21 szobánkból 7 lakosztály, és 2 apartman ház is rendelkezésre
Krumplibogár szobor a szigetközi Héderváron. 1997-ben két fiatal művész, Búzás Mihály és Szolnoki József vállalkozása volt, hogy a győri Mediawave Fesztiválra dokumentumfilmet forgattak a kolorádóbogárról, amely ötven esztendeje jelent meg Magyarországon, s éppen Héderváron találták meg az elsőt. Másik három fiatal, Maráczy Manuela, Zsédely Teréz és Csáki László elkészítették a Leptinotarsa, azaz a krumplibogár bronzszobrát, s vörös márványból faragott talapzaton a községházával szembeni téren.
A parlament a francia parler („beszélniâ€) szóból származik.Az Országház Budapest egyik legismertebb középülete, a Magyar Országgyűlés és egyes intézményeinek (például Országgyűlési Könyvtár) a székhelye.Steindl Imre megvalósult terve a historizáló eklektika jegyében született, barokk alaprajzú, barokk tömeghatású épület, részleteiben alapvetően neogótikus stílusú.
Nem május 1., hanem 2009.07.17., Kalocsa, Dunamenti Folklórfesztivál. A nyitó menet részlete. A Hétszínvirág Együttes gyermekei indulásra készen. A Duna Menti Folklórfesztivál Magyarország egyik legrégebbi fesztiválja.Először 1968-ban rendezték meg.Kezdetben Baja és Kalocsa városa irányította,majd Kecskemét és Szekszárd is a szervezők közé került. A találkozó három évente került megrendezésre, és mindig nagy tömegeket vonzott. Minden alkalommal külföldi és magyar együttesek is részt vettek. A
A kereszt Szada és Mogyoród között út szélén létható. Egyszerű fakerszt.
Ezt a virágzó repcét a Lurdy-ház melletti Shell-töltőállomás közelében, a járda melletti sövényben fotóztam, vegyesen nőtt a tavaszi aggófűvel. Vadvirágnak gondoltam az előfordulás helye alapján, de ilyen vadvirág nem létezik, viszont járda mentén sem teremnek takarmánynövények. (Az életlen 2. felvétel jól mutatja, hogy a levele káposzta-levélre hasonlít (Brassicaceae)!
A kép 2010.augusztus 8-án készült a Sinkár tónál
A 100 éves impozáns épület a csodálatos homlokzattal büszkélkedő Keleti Pályaudvar szomszédságában, a város legfontosabb közlekedési csomópontja mellett található. Budapest szíve, a Dunával és a város legfontosabb jelképeivel: a Halászbástyával, illetve a Parlamenttel alig néhány perc alatt, átszállás nélkül elérhető tömegközlekedéssel.
A szőlőhegy északkeleti részén, a sárga kör turistajelzés mentén találjuk, a hasonló nevű forrás mellett. Középkori eredetű. A wikipédia azt írja, hogy a várbeliek is valószínűleg ezt a kápolnát használták, mivel a várban nem volt templom vagy kápolna. 2007. július 18-án fényképeztem filmes géppel, színes diafilmre.
Hortobágyi égbolt májusi naplementében, Daru-karinkó puszta mocsarai felett, Kónya irányába
2001. november 17-én a balatonmenti Tihany templomdombján felavatták I. András magyar király és hitvese, Anasztázia kijevi nagyhercegnő, Bölcs Jaroszlav leánya szobrát. Alkotó: Bohdan Korzs.
A nyárfagomba gyakori vizparti fűzágakon, a Duna mentén és a Tisza mentén is, ez dunai.
Vajon Vincent Van Gogh-t milyen érzés keríteni hatalmába, ha ezt a képet látná?
Esztergom,a Bazilika szomszédságában.Nagyon sokszor elmentem mellette,nem is tudtam,hogy ott van
A kép 2009.október 3-án készült a 3-as autópályán Gyöngyös magasságában
Nem május 1., hanem 2009.07.17., a XVII. Dunamenti Folklórfesztivál nyitó felvonulása Kalocsán, a Szent István úton. Gyerekek büszke és megkapó menete. A Duna Menti Folklórfesztivál Magyarország egyik legrégebbi fesztiválja.Először 1968-ban rendezték meg.Kezdetben Baja és Kalocsa városa irányította,majd Kecskemét és Szekszárd is a szervezők közé került. A találkozó három évente került megrendezésre, és mindig nagy tömegeket vonzott. Minden alkalommal külföldi és magyar együttesek is részt vette
Ebben a sorozatban egyedi, kovácsoltvasból készült, általam műremeknek tartott bejárati kapukat mutatok be. (Van már egy hasonló sorozatom az Országalbumon.) - Sajnos, az állóképek nem nagyíthatók, mivel a komputer monitorok vízszintes felbontása a nagyobb, az ajtók pedig függőleges irányban magasabbak, mint szélesebbek, ezért a 6-10. kép a korábbiak fekvő (tájkép) formátumra vágott részlete. (Néha egy részlet többet ér, mint a teljes kép.) - A főképen a Parlament előtti Kossuth tér 13-15-ös számú ház bejáratának részlete látható.
A fiatal, az örek és a középkorú. Ráncos tintagombák (Coprinus atramentarius)lehetnek.
A sávos (Kisasszony) szitakötő (Calopterix splendens) 3 nézetből, új helyszínen a Zala folyó mentén.
Szeghalom (Békés megye) határában készült felvétel, a mellékút mentén keresgélő kíváncsi fácánról. Egy másik felvétel már van róla az albumban.
Az, hogy az előtted álló út hosszú, még nem ok arra, hogy lelassíts. Ralph S. Marston, Jr. oaPixel készült: Effektek: oaArtImpress
A Széchenyi lánchíd (a köznyelvben általában csak Lánchíd) Budapest legrégibb, egyben egyik legismertebb állandó hídja a Dunán, a magyar főváros egyik jelképe. Építését gróf Széchenyi István kezdeményezte és báró Sina György finanszírozta. A Lánchíd volt az első állandó híd Pest és Buda között, egyben a teljes magyarországi Duna-szakaszon is. A munkálatok 1839-ben kezdődtek, a kész hidat 1849-ben avatták fel. Tervezője az angol William Tierney Clark, a kivitelezés irányítója a skót származású Cl
Az állatkerti 34 méter magas Nagyszikla Végh Gyula mérnök és Benke Gyula szobrászművész tervei alapján 1909 és 1912 között épült. Vasbeton vázra épült cementbeton héjazatát úgy alakították ki, hogy valóban létező kőzetekre emlékeztessenek. Ãgy a műszikla a Karszt-hegység szürke mészkövét utánozza, a tetején pedig egy dolomit "sisakot" alakítottak ki a kőművesek. Az állatkertekben egykor divatos műsziklákból Európában csak három maradt meg: a hamburgi, a párizsi és a két budapesti.
Latin neve: Tabanus sudeticus. A legnagyobb európai bögölyfajta. Hegyekben, marhalegelők mentén találkozhatunk velük.
A XVIII. század végén, 1782-1783 között, az evangélikus paplak udvarában épült fel a soproni evangélikusok monumentális késő barokk csarnoktemploma. Tornyát 1862-1863-ban illesztették a geometrikus tömbhöz.
Frissen felújított műemlék lakóház Barnagon. Az épület az összedőlés határán állt, de szerencsére időben gondozásba vették. Az eredmény szakszerű, maximálisan értékőrző kincsmentés. Gratulálok.
Nagyvázsony a róla elnevezett medence közepén, a Kab-hegy lábánál fekszik, a Tapolcát és Veszprémet összekötő út mentén. Tapolcától körülbelül 27, Veszprémtől 20 kilométerre található.
Az egykori galgamenti viseletet hűen illusztráló baba szépen plisszírozott szoknyájától ugyan nem látszik, de nagyon praktikus eszköz, aminek alkalmazásával nem totyogott el tiltott helyekre a kisgyermek. Ãgy nyugodtan főzhetett az anyuka!
Éppen kifelé mentem az ajtón, mikor felnéztem az égre, és ez ott volt.
Bél-kő , a felső kőbánya 2002-ig, a bélapátfalvai cementgyár bezárásáig üzemelt. Ezalatt gyakorlatilag legyalulták a Bélkő tetejét, számítások szerint ma 7 millió köbméter hiányzik a hegyből. A hegy 550 méter feletti „sapkáját†2008. február 15-én védetté nyilvánították. A hegy eredeti csúcsa áldozatul esett a cementgyártásnak, azonban egyik épen maradt ormáról fantasztikus panorámában lehet része a túrázóknak.
Hidvégardó Északkelet-Magyarországon,BAZ megyének Szlovákiával határos részén, az államhatárral kettéosztottGömör-Tornai karszt kistájain terül el a világörökség részét képező Aggteleki Nemzeti Park és az Országos Kéktúra Útvonal határán. Északi része az Alsó-hegy, középütt a Bódva-völgy, déli határa a Tornai-dombság területére esik. Miskolctól észak felé 75 km-re, a 27-esszámú főút végétől alig 2 km-re található - közvetlenül a szlovák határ mentén.
Naplemente, nem a sokadik részemről, de ebben volt valami szép. Az erkélyünkről készült, a panel ami szerepet benne, a Szomszédoké (sorozat) volt.
- a holtágak: a beavatkozások nyomán kétféle holtág képződött: az ún. mentett oldali a gát külső oldalán, a hullámtéri pedig a folyó felőli oldalon. A mentett oldaliak a nagyobbak, ám a kevésbé értékesek is, mivel ezeket függetleníteni lehet a folyótól és annak vízjárási szeszélyeitől, így könnyen megtalálták hasznosítási módjukat. A legtöbből halastó lett, partjaikon pedig hobbitelkek létesültek. Ezek nem részei a tájvédelmi körzetnek. A hullámtéri holtágak állapota változó, többségének állapot
A kertben sétálgattam, mikor megláttam milyen szépen süti meg a nap a virágokat.
A kép naplemente közeli időben készült Békés magyében Békéscsaba és Szarvas közt félúton.
Naplemente a Balatonnál. A felvétel a Fonyódi-hegy oldalából készült 2009. áprilisában.
A fotó Egerben 2007. november 13-án a Hajdúhegyen készült, 2592*1944-es felbontással, Canon S2IS digitális fényképezőgéppel.
Latin neve: Silybum marianum. Lágy szárú növény, vaskos szára felálló, elágazó. Zöld leveleinek erezetét klorofillmentes levélszövet szegélyezi, ezért a levelek márványozottnak látszanak. Fészkes virágzatában bíborszínű, ritkán fehér virágai a szár csúcsán egyesével állnak, külső fészekpikkelyei erős, kemény tövisekben végződnek. Bóbitás kaszattermése tojásdad alakú.
Latin neve: Calopteryx virgo. Rendszerint a nyugat-szibériai faunaelemek közé sorolják. Európa-szerte elterjedt. A Kárpát-medencében elsősorban a hegy- és dombvidékek erdős területeinek patakjai mentén fordul elő, többnyire a hegyi szitakötőkkel együtt.
A műemlék Teleki-pince borházában berendezett kiállítás a környék szőlőtermelésének történetét eleveníti fel, kiemelve a Telekiek tevékenységét, bemutatva a filoxérának ellenálló aranyvessző nemesítését. Láthatók a muzeális ritkaságnak számító ötven- és százesztendős palackos borok is. A múzeumban a térség szőlő- és borkultúrájának hagyományai ismerhetők meg, és kóstolásra, vásárlásra is lehetőség van bejelentés alapján. A felső teremben fotók, dokumentumok tekintik át e helyi szőlésze
Mátraverebély-Szentkút, Magyarország Nemzeti Kegyhelye Mátraverebély-Szentkút a szlovák – magyar határ mentén, többnemzetiségű területen található, hasonlóan számos egykori magyar ferencesek által vezetett kegyhelyekhez, amelyek mindig a sokféle népek találkozóhelyei, többnemzetiségű kolostorok és a népnyelvi prédikációk színhelyei voltak,pl. Szentantal, Máriaradna (Románia), Baja (Dél–Magyarország), Frauenkirche (Ausztria).
Három szirma közül kettő nagy, azúrkék és feltűnő, a harmadik fehér és csökevényes, a virágok csak egy napig élnek. A növény hajtásai félig-meddig elterülők, levelei lándzsásak. Sok helyen látható, főként a kissé bolygatott helyeken, földutak mentén.
Parlament a Batthyány térről, a teliholddal. Lehetne a téma miatt V. kerület is, de a fotózás helyszíne miatt I. kerület, így marad a Budapest simán, kerület nélkül :)
A magyar Parlament, Országház a Dunáról, különféle szögekből, félkörben fotózva. A téma már kb. 250 alkalommal megtalálható az O.A. képei között, de ez a sorozatom talán a leginkább kontrasztos (a napnyugta előtti megvilágításban készült.)
A kép a Sinkár tónál készült 2009.szeptember 2-án
Gyömöre-Ilonkapuszta.Egy száz évvel ezelőtt virágzó gazdaság egyik épülete,az istálló részlete.Ma romos.Annak idején korát megelőzően korszerű volt, díjat is nyert.Romjaiban is monumentális,sőt szép.
Az Ócsai Tájvédelmi körzet egyik bányatava az 50-es út mentén, 2 km-el az ócsai elágazás után balra található.
Latin neve: Trollius europaeus. Európaszerte előfordul. A lápos, nedves területeket kedveli, így nedves mocsaras réteken, láperdőkben, patak menti ligetekben fordul elő. Magyarországon védett növényfaj.
Ismertebb neve: Leander. Latin neve. Nerium oleander. A leander Magyarországon kedvelt dísznövény. Szereti a napos, meleg helyet és a sok vizet. Fejlődési és virágzási időszakában hetente tápoldatozni kell. Fajtától függően 0 és −10 °C között már károsodnak, ezért a magyarországi éghajlaton télen csak fagymentes helyen tárolható.
A mátraverebélyi Árpád-kori műemlék templomtól Mátraverebély-Szentkút zarándokhelyre vezető erdei gyalogút mentén találjuk.
Az őskohóhoz hasonló ipari emlék Európában is csak három található. Mellette egy XVIII. századi, rekonsturált vasverő és a történetét bemutató Massa Múzeum áll. Magyarország első ipari műemléke az újmassai faszéntüzelésű nagyolvasztó, közismert nevén "őskohó". Fazola Frigyes építtette 1813-ban, fél évszázadon keresztül itt állították elő a nyersvasat, melyet további megmunkálásra a közeli Hámorba szállítottak. A kohó mellett található a Massa Múzeum, amely a Diósgyőr-hámori Vasmű százéves történetének (1770-1870) főbb mozzanatait, eredeti dokumentumait, valamint az ott használt és készített korabeli szerszámokat és gyártmányokat mutatja be. A XVIII. századi rajzok alapján 1979-ben újraépített vasverőben a vízikerékkel meghajtott farkaskalapács és fújtató, valamint egy izzítókemence idézi fel a korabeli képlékenyalakítási eljárás helyszínéül szolgáló műhely hangulatát.
A kép 2009.augusztus 6-án készült a Kálló-Vanyarc-Erdőkürt keresztúton
A kép 2009.május 5-én készült Verseg határában
Egy Ligeti levlmoly (Choreutis nemorana)egy Lómenta (Mentha longifolia) virágán.
Különféle: (Polyporus Fr., Trametes Fr., Daedalea L. ) faja, belőle a gyújtótaplót készítik elő. Különböző vad v. ültetett, fán (cseresznyefagomba, Polyporus sulphureus Fr.) él, gyakran a pusztulását v. elkorhadását okozza. Régen az orvoslásban is szerepet játszott a tisztított salétrommentes és első minőségű tapló, mint vérzést csillapító szer a sebkezelésnél, mára azonban már teljesen elhagyták.
A Berki szellőrózsa (Anemone nemorosa) nagy virágszámú foltokban nyílott a Mátra tölgyesében. A leveleinek tagoltsága kissé emlékeztet az Ujjas keltikére, távolról fehéren világítanak a szirmai. (Sajnos, a talaj-menti szél miatt a bibék bemozdultak.)
Egy Fekete rigó (Turdus merula) hím egy kis víztócsához inni ment.
Testalkatukban a kérészek még sok tekintetben az ősvilági rokonaikra emlékeztetnek, annyira konzervatívak, másfelől azonban olyan szerves sajátságokat rejtegetnek, melyek őket is – legalábbis bizonyos tekintetben – a modern rovarok színvonalára emelik.A szárnyrakelt kérészek a nappalt többnyire rejtve töltik el a patakok, vagy folyók menti fák, bokrok lombozatában.A kérészek majdnem 600 fajjal az egész földkerekségen el vannak terjedve, s ezek közül hazánkban mintegy 60 faj él.
A Szarvasi Arborétumban idén tavasszal adták át a második mini Makettparkot. Látogassátok meg...
Latin neve: Lamium galeobdolon. Nedves talajú erdőkben, árok partján, kerítések mentén, cserjésekben, árnyékos nedves helyeken nő, mindenhol, ahol a csípős csalán is megterem. Április, május végén virágzik, hegyvidékeken később is. Hosszú gyökértörzse 50 cm magas egyenes szárat hajt, levelei keresztben állnak átellenesen, tojás alakúak, fűrészelt szélűek, virágai, a levélhónaljakban helyezkednek el. Levelét és virágját gyűjtik. Hasonlóan a sárga árvacsalánhoz, a fehér árvacsalán is kitűnő gyógy
Macilaci56- kritikáját elfogadva,a lejtőt kiegyenesítettem:) és akvarell mentesítettem.
A kép 2010.április 8-án készült a kállói erdőben,egy vadászlesről
Naplemente, Tata, az Öreg-tóban csak pici víz maradt a lehalászás után...egy-két madár is berepült a képbe:)
...naplementekor, 2009. július 8-án. A távolban Martonfa templom tornya, még messzebb pedig a villányi hegyvonulat látható.
Az egykori falu, Zelemér 1310-ban épült templomának romja. Ma Bodaszőlő falu van mellette, Hajdúböszörmény közelében. Hangulatos fotótéma, mióta stílustalan fakerítéssel körbevették, nehéz jól lefotózni...
Naplemente előtti fényben sikerült lefotóznom, ezt a szép lepkét..aznap rengeteg példánnyal találkoztam, az elszaporodott bogáncson lakmároztak:)
Ezt a képet nem csak a helyzet szülte a Dunamenti Folklórfesztivál kalocsai nyitó felvonulásán. Akartam, hogy legyen, mert egy népviseletnek legalább olyan fontos a háta, mint az eleje.
A kép 2009.május 5-én készült Verseg határában
Bár a kis képből nem jön le de belül látszik mennyire is szép a naplemente...
A Deszkatemplom a miskolci Tetemváron álló református templom, és mint a neve is mutatja, fából épült. Külső megjelenésében és belső kialakításában erdélyi építészeti elemek, motívumok dominálnak. A jelenlegi épület 1999-ben épült az előző másolataként, amelynek tervezője Szeghalmy Bálint, Miskolc főépítésze volt. A mai templom helyén már három fatemplom állt ezelőtt, az első 1637-ben épült. Amikor annak az állapota nagyon leromlott, 1724-ben újat emeltek a helyére. Ennek a második templomnak az újjáépítésében elévülhetetlen érdemei vannak Bató István gazdag miskolci kereskedőnek, aki 1874-ben saját pénzén újíttatta fel, és végrendeletében alapítványt is létrehozott a templom céljaira. A felújítás ellenére a 20. század elején már ez a templom is menthetetlenné vált, ezért lebontották, és Szeghalmy Bálint tervei szerint új, monumentális, és az erdélyi, szatmári népi építészet formavilágát megjelenítő templomot építettek. A templomot 1938. szeptember 19-én avatták fel. A Deszkatemplomot 1997-ben felgyújtották, és a mai épület – az eredeti formavilágát megtartva – közadakozásból és állami támogatásból épült újjá Simon Gábor építész vezetésével, és 1999. május 2-án avatták fel
Mezőkomárom és Szabadhídvég közötti Sió-hídról fotóztam a naplementét..azt hiszem soha nem tudom megunni...
Napnyugta az Alföldön. A fotó Nikon D60-os kamerával készült, 2011. 01. 16-án, Kiskunfélegyházán.
Nem május 1.,hanem 2009.07.17.,nyitóünnepség Kalocsán, a XVII.Dunamenti Folklórfesztiválón. A kép olyan mozgalmas, mint amilyen a rendezvény volt. Hűen visszaadja az élményt. A Duna Menti Folklórfesztivál Magyarország egyik legrégebbi fesztiválja.Először 1968-ban rendezték meg.Kezdetben Baja és Kalocsa városa irányította,majd Kecskemét és Szekszárd is a szervezők közé került. A találkozó három évente került megrendezésre, és mindig nagy tömegeket vonzott. Minden alkalommal külföldi és magyar eg
Az arborétum a 811-es úton, az Alcsútdobozt Székesfehérvárral összekötő út mentén helyezkedik el.
A Tápió-patak mentén álló nádfedeles zsellérházban, és melléképületében látható a "Paraszti életmód és mesterségek tárgyi emlékei Tápiószelén a XX. század első felében" című állandó kiállítás.
Közel két év, több-kevesebb viszontagság után, ezen a hétvégén sikerült kicsit a fotózáshoz is visszatérnem. Már Május első napjaiban hallottam a hangjukat a lakóhelyemen többször is. Nem bírtam megállni, hogy ne látogassak el, a szomszéd községbe, a homokbányába, ahol tanyáznak. Első nap csak tájékozódni mentem, nem is lett semmi érdemleges, mivel későn, dél körül tudtam csak menni, a nap hétágra sütött. Azt viszont örömmel állapítottam meg, hogy sokkal többen vannak mint két éve. Ma délelőtt aztán, sikerült néhány fotót készítenem, majd apránként a többit is felteszem.
Egy hasadékvulkán mentén több tíz kilométer magasságba kirobbanó kitörési felhők összeomlásából alakult ki.
A kép 2009.április 6-án készült a Palotási-tónál
Aszús üveg, található a 37-es fő út mentén Sárospatak irányába.Az üveg kiválóan jelképezi a tokaji borvidék jelentőségét.
Lipót a Szigetköz központjában helyezkedik el. A községet 1216-ban említik először egy oklevélben. Nevét a falu egy Lipold nevű mosoni polgártól kapta. Ő a település egykori birtokosa volt, 1264-ben IV. Béla adományozta neki a területet. Az 1241-es tatárjárás során a lakosok a Duna szigeteire húzódtak, életüket megmentetve. 1377-ben pl.: Lypolthfalva néven a Héderváry család birtokaként nevezik meg.1521 után több faluval együtt a Bakicsok kezébe került, majd 1542-ben Héderváry István vissza
Egy szép műemlék ház homlokzata Kaposváron. Igen míves kovácsoltvas, félkörívű, gazdag ornamentikájú erkély, szép vakolatdíszek és a felső traktuson az albérlők fészkei.
A kép 2009 május 19-én készült a Sinkár-tó feletti domboldalban
A Sárospataki Református Kollégium Nagykönyvtára közel 400.000 kötetes könyvanyagát kézirat- és folyóirattár, térképtár, kottatár, iskolai értesítők és gyászjelentés-gyűjtemény, filmtár, hanglemeztár és az elektronikus dokumentumok gyűjteményei egészítik ki, amelyekkel együtt az állománya jóval meghaladja a félmillió könyvtári egységet. A raktározás gondját az 1986-ban Makovecz Imre tervei szerint épült Repositorium épülete segít megoldani. Az alapkönyvtár mellett különgyűjteményként kaptak hely
A Néprajzi Múzeum Budapesten, a Kossuth téren, a Parlamenttel szemben található.
Vagy Kenderkapóca. Latin neve: Eupatorium cannabinum. Nedves talajon, folyók és tavak mentén, világos erdőkben, irtásokban gyakori évelő növény, amely 1 m magasra is megnőhet. Keresztben átellenes állású levelei tenyeresen szeldeltek, durván fűrészesek. Virágzata fészek, benne a virágok fehérek vagy rózsaszínűek, csövesek, sátorvirágzatot alkotnak. Termése kaszat, amelyen jól fejlett bóbita van.
Latin neve: Salvia pratensis. Mint ahogy neve is utal rá főleg tisztásokon, töltéseken rézsűk mentén találkozhatunk vele.Akár a fél méteres magasságot is elérheti. Szára szögletes, apró szürke szőrökkel borított. Karógyökere mélyen hatol a talajba. Tőleveleinek széle durva és szabálytalan, a száron található nyeles levelek általában mindkét oldalon szőrösek. Virágzata több egymás felett elhelyezkedő 4-8 virágból álló örvökből álló fürt. A beporzást rovarok (főként dongók) végzik. Termése 4 rész
A bürökgémorr (Erodium cicutarium) a gólyaorrtermésűek rendjébe tartozó kétszikű, egy- vagy kétnyári növényfaj. Nevét hosszú, gémcsőrre emlékeztető terméséről, valamint a bürökhöz hasonló leveleiről kapta. Kertekben, szántón, száraz gyepekben, utak mentén gyakori gyomnövény.
Ez volt Parád- sasváron az üveggyár de most nagyon le van öregedve és erről is készítettem pár dokumentum fotót.
Hódmezővásárhelyen, a körtvélyesi holtághoz vezető tiszai út mentén volt egykor egy iskola, a paléi iskola (Hódmezővásárhely, Tanya 2794/A, koordináták kb. 46.43241; 20.2681). Az épület út felőli része volt az egytantermes iskola, az úttól távolabbi fele pedig a tanítói lakás. Évtizedekkel ezelőtt lebontották. A helyén a szántásban még sokáig találhatunk tégladarabokat, törmeléket. Nagymamám 1946-tól nyugdíjazásáig az iskola tanítónője volt, nagyszüleim kb. 1973-ig laktak az iskolában. 1967. októberében fényképeztem Zenit 3M fényképezőgéppel, ORWO NP27 filmre.
Vagy Vízi menta. Latin neve: Mentha aquatica. mocsarak, nedves rétek, vízpartok, árkok, magas sásosok, liget- és láperdők lakója. A kép a Lósi patak partján készült (Katalinpuszta)
Latin neve: Araschnia levana. Megálltam ma az 52 út mentén és számomra valamilyen megmagyarázhatattlan okból elleptek a lepkék. 4-5 is rámszállt egyszerre. (Talán virágnak néztek?? :))
A képen egy darazsat láthatunk. Délután szüleim házánál lettem figyelmes erre a darázsra, ahogy a kertben elhelyezett vízgyűjtő edényben evickél. Testvéremmel segítségére keltünk egy műanyag fedéllel. A mentőakcióról és a megmentettről csináltam egy két képet. Ezen a képen már a megmentett levegő virtuózt láthatjuk. :)
A kép 2010.április 19-én készült Vanyarc határában
A Balatoni hajó túrák kedvelt kikötője a borairól is híres Badacsony.
Kőbányán, vasúti töltés menti gyomos területen fényképeztem. Nagy papsajtnak is hívják.
A Budai TK határán fekszik, a Budakeszi-Telki út mentén. A bányatelek alapterülete 7 ha.
...ballag a Kőrös mentében - a verskezdet Sinka István gyönyörű balladájából való, de a Nádas mentére is illik.
Ma reggeli naplemente, Parádsasvár-Mátraháza között, a 24-es útról fotózva
Balatonalmádi, Szabadság út 35, helyi védettségű épület. A XX. század elején épült villát az építtető örökösei még a század első felében az egyháznak adományozták. A dombháton elhelyezkedő épület a század közepén még uralta a tájat, akkor még szántóföld volt a Szabadság úttól a balatoni műútig. Hajdani óriási kertjéből az elmúlt évtizedekben több családi háznak is vágtak le telket. A rendszerváltás után kerülhetett magántulajdonba. Tulajdonosa néhány éve kérelmezte a védettség alóli felmentést és az engedélyt a lebontásra. Nem kapta meg az engedélyt, feltehetően ezért szedette le a tetőt. Így pár év alatt össze fog dőlni. Nyilván valami sokkal jövedelmezőbb épületet szán a helyére. Utóirat: A villát 2016-ban lebontották.
Latin neve: Triodia sylvina. A lepke kertlocsolás közben szállt rám (gyökérnek nézhetett) és görcsösen ragaszkodott hozzám. Nem repült el, mialatt bementem a fényképezőért, vissza a napra.
Tarka koronafürt . A dombvidéki és hegyvidéki övben a mezsgyéken, cserjésekben, kõfejtõkben, félszáraz gyepekben, száraz réteken, útszegélyek mentén, rézsûkön és gátakon fordul elõ. A többnyire száraz, mésztartalmú, bázisokban gazdag talajokon él,
Az emlékmű mellékfigurái. A neve volt már Magvető, Magyar bőség, Munka. Újra állították a Kossuth térre gróf Tisza István emlékművét. 2014. júniusába. A monumentális emlékművet 1934. április 22-én avatták fel Gömbös Gyula miniszterelnök jelenlétében. Az emlékmű 17 méter, a főalak Tisza István szobra 5 méter magas volt. A háború viharában megsérült, szétszedték, daraboban más helyen velállították egy részét. Az emlékmű akotói: Zala György, Orbán Antal, Foerk Ernő (építész).
Latin neve: Mentha spicata. Gyógyászati célokra a növény száráról lefosztott leveleit hasznosítják. Gyűjtési ideje (június-augusztus) hónapokban.
Lenin szobra a Memento Parkban. A "Fortélyos félelem igazgat" c. könyv ugyan egy másik korszakról szól, de számomra ("fiatal" korom ellenére) van némi hasonlóság...
Az impozáns méretű, Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt, neogótikus stílusú római katolikus templom 1899-1902 között épült, terveit Hofhauser Antal készítette. A menthetetlen apátsági templom helyén épült. A templom három hajóval, keresztházzal, tágas szentéllyel, északi oldalán kápolnával, a délin sekrestyével épült. Méretei jelentősek: külső hosszúsága 62,28 méter, szélessége 21,9 méter, a torony 82,45 méter magas. Építéséhez 2,5 millió közönséges és félmillió darab Eszterházi-féle falbur
Muhi község határában állítottak emléket az 1241-es Sajó menti vagy muhi csatának. Vadász György tervei alapján a körülkerített, mesterséges dombon, jelképes sírhalmon, fakeresztek őrzik a keresztény hősök emlékét.
Bükkerdő a völgyben Kóspallag és a Szokolya felé vezető utat összekötő erdei út mentén. A patak mellett salátabogárkák, gólyahírek, nünükék és szalamandrák élnek.
Ez a méretes lakat őrzi az 1956-os forradalom Corvin-közi eseményeinek korabeli dokumentumait. A fotó Nikon D60-as kamerával készült 2010. 10. 24-én, 13 óra 55 perckor, a kiskunmajsai 56-os kápolnában.
A Börzsönyben Kövesmezőtől a Törökmező felé vezető kék jelzés mentén széles sávban kiírtották az erdőt, csak néhány öregebb fát - azt írták, hogy hagyásfát - hagytak meg, így egy széles, hosszú, füves tisztás vagy nyiladék alakult ki, amelyen helyről helyre más és más virágok virítanak. Azt írták az ismertetőben, hogy a régi marhahajtó utat próbálják meg rekonstruálni, ami az állandó legelészés következtében soha nem erdősödött vissza. A legelészést most gépekkel pótolják. Az út egy szakaszán pirosló hunyorok csoportosultak. Ebben az időszakban már túl voltak az üde virágzáson, több tövön a virág belsejében már kialakulóban volt a termés.
Szokás szerint kinéztem ez ablakon, és olyan szép volt, hogy meg kellett örökíteni.
A gödi Városháza 3 fotón. A Budapestről Vác felé vezető régi 2-es főút mentén évek óta ez az épület tetszett a legjobban - de először álltam meg lefotózni.
Egy kis próbálkozás, hogyan is lehet összehozni egy Lánchidat a Parlamenttel
Tanácsköztársaság emlékmű a Memento parkban (Budapest XXII): Kiss István, 1969. Eredeti felállítási helye: Budapest, XIV Dózsa György út- Felvonulási tér.
Az emlékmű feliratai: A homlokfalakon: Memento 1945-1956 „A hazáért éltek haltak.†A Duna felöli oldalon: Hirdesse az Emlékű az 1945-1956 között kivégzett és mártírhalált halt magyar hazafiak emlékét, akik a II. világháború után ellenálltak az idegen hatalom árnyékában uralomra került diktatúrának. Ellenkező oldalon: Állította örök emlékül közadakozásból az 1945-1956 közötti Magyar Politikai Elítéltek Közössége. A Duna felöli oldalon: belső: De mikor a hóhér hozzáért, hangja kizúdult
Szerencsés pillanat, amikor a borult, esős időben rés képződik a felhőzeten, szinte csak azért, hogy az unásig fotózott, de szép naplementét újra fotózhassam. A Derecske melletti szikes pusztai belvizek ismét segítettek ebben. A napban lejátszódó magfúzió, a hidrogénből hélium képződése során kibocsájtott fény szépen megfesti a tájat. Egy-két kisebb retusálástól eltekintve szerkesztés nélküli képek.
barátnőmmel elmentünk a tiszalúci holtágra fényképezni ez az egyik kép amit ott sikerült készíteni.
Törley-mauzóleum A Ray Vilmos Rezső által tervezett monumentális fehér márvány mauzóleum a keleti stílust alkalmazó szecessziós építészet példája. Az 1912-re elkészült sírkamrát keleti motívumok és Damkó József domborművei díszítik. A kétszintes mauzóleum a kápolnából és a kriptából (altemplom) áll. A ma egyszínű, fehér kőhomlokzatú építményt egykor a párkány magasságban körbefutó aranyozás díszítette. A szentély (mára megrongálódott) színes boltozata és a kupoladobon körbefutó színes üvegablak
A Halász és a Révész, a két balatoni ősfoglalkozást jelképező bronzszobor a part menti Vitorlás téren áll. Pásztor János alkotását 1941-ben avatták fel. Közéjük 1962-ben kőből készült pihenőpadot állítottak. (Forrás: Balatonfüred emlékjelei című könyv 2004.)
Búza tábla és egy különc kalász előterében a tegnapi naplemente.
Süttőn a Duna menti magaslaton amelyet a helyi kőfaragó mesterek Magyarország 1000 éves fennállásának ünnepére emeletek 1896-ban
A főképen és mellékleten egy vadkacsa tojó látható fiókával, amint békésen napoznak egy lapos kövön. - Először meglepett, hogy sem a városligeti tónál, sem a Duna mellett nem találtam egyetlen sirályt sem és vadkacsát is alig. - Aztán rájöttem, hogy fészket rakni és költeni mentek! **Most itt látható az eredmény!**
A bámulatos szépségű Bélapátfalva közelében található a Lak-völgyi tó, melyet korábban Gyári tóként emlegettek, hiszen mesterségesen, a városka hajdani cementgyárának vízellátására alakították ki. Mára igazi horgászparadicsommá vált, emellett a környék egyik legnépszerűbb pihenőhelye, partján egymást érik a hangulatos hétvégi házak. Nyáron a pecázás mellett strandolásra is alkalmas, télen pedig korcsolyázni lehet rajta.
Balaton-felvidék, Hegyestű hegyről élvezve a kilátást és a naplementét
Kuvik fióka az úttesten, Tedej mellett. Az autók fényszórójának fényében becsukott szemmel várnak a szülőkre, vigyázzunk rájuk, ha éjszaka autózunk a Tisza mentén!
A diósgyőri vár egy középkori vár a történelmi Diósgyőr városában, ami ma Miskolc egyik városrésze. A vár falán emléktábla állít emléket Petőfi Sándornak, aki 1847. július 8-án a diósgyőri várban járt. A költő a várból nézte végig a naplementét, ami Alkony című versét ihlette.
Pihenő fali gyík a Margitszigeti templomromon. A Duna menti romokon (Margit-templom, aquincum) rengeteg a Fali-gyík.
A kép 2009.augusztus 17-én készült a Sinkár tónál
Tócó ér naplemente után, alkonyati fényben bemozdított héjakut mácsonya kórókkal.
A tó, mely a 338 méter magas Csahó-hegy déli oldalának megcsúszása következtében keletkezett. Egy 300 méternél is hosszabb 50-60 méteres függőleges szakadásfal mentén csúszott meg az a homoktömeg, amely elzárta a Szohony-patak völgyét. Annak vize így feltöltötte a kialakult mélyedést, létrehozva ezzel a páratlan szépségű Arlói-tavat.
A kompozíció Siófokon a Fő téren látható (A városközpontban, a Víztorony melletti téren.)
1748-ban elhunyt az alapító, a munkálatok további irányítását fia, ifjabb gróf Eszterházy József vette át. Az új templom alapkövét már az ő idejében, 1753-ban rakták le (homlokzatán vörösmárvány tábla emlékezik meg az alapításról), belső munkálatait azonban csak később, 1764-ben kezdték el. A Nepomuki Szent Jánosnak szentelt templomot a kolostor középpontjába, a konventépülethez vezető főtengely mentén helyezték el, ma már csak csonka tornya és egy támpillére áll. Link
Igazi halivadék-pusztító. A kis halakat leginkább az ágakról lesi. A vízparton, ahol a bokrok, fák a víz fölé hajlanak, egy-egy kiálló száraz ág legvégére telepedik, és türelmesen és mozdulatlanul lesi a vizet és a benne folyó életet. Amint a pisztráng vagy más ivadék a víz felületét megközelíti, a jégmadár lecsap, csőrének késéles káváival megragadja a prédát, aztán lerázza a vizet, újból egy ágra ül és elfogyasztja zsákmányát. Rendkívül gyorsan emészt, a szálkát, pikkelyt, úszót pedig kiöklendezi. Tarka színe a védekezést és megtévesztést egyaránt szolgálja. A hasa olyan színű, mint valami száraz levél, a hal tehát nem gyanakszik. A háta viszont olyan, mint a csillogó kék víztükör, ezért felülről nem veszi észre a ragadozó madár. Ahol a patak vagy a holtág mentén nincs a víz fölé hajló ág, ott egy-egy közeli fán vagy földbuckán telepszik meg és néha-néha a víz fölé szállva, a víztükör fölött lebeg. Vándorló madár, nem feltétlenül ugyanott fészkel minden évben, de gyakran évek múlva ismét megjelenik korábbi költőhelyén.
Kezd megrogyni a Batthyányak pazar, neoreneszánsz ikervári kastélya, megmentése nagyon sürgős lenne, de pénz nincs. A kastély stílusában a mediterrán életszeretet, a vidámság és a bizakodás jegyeit hordozza. Az ereszcsatornák szépségét már a gyűjtők is felfedezték ...
Naplemente előtt a szigligeti Ó-faluban..2012.02.07.16.20. A gépem óráját elfelejtettem beállítani.
Lipót a Szigetköz központjában helyezkedik el. A községet 1216-ban említik először egy oklevélben. Nevét a falu egy Lipold nevű mosoni polgártól kapta. Ő a település egykori birtokosa volt, 1264-ben IV. Béla adományozta neki a területet. Az 1241-es tatárjárás során a lakosok a Duna szigeteire húzódtak, életüket megmentetve. 1377-ben pl.: Lypolthfalva néven a Héderváry család birtokaként nevezik meg.1521 után több faluval együtt a Bakicsok kezébe került, majd 1542-ben Héderváry István vissza
Naplemente mozgó vonatból fényképezve. Instant jött az ötlet, hogy én most naplementét fogok fotózni a vonatból. Lehúztam az ablakot és készítettem néhány képeket a jó beállítás érdekében. később jöttek a magányos fák, így nagyon jól lehetett komponálni azokat a naplementével. :-)
Szép élénk kidolgozás de ez is montázs még. Egy képből is meglehet persze oldani de ha felhős a horizont és nemlátszik a vörös naplemente és még szeles is az idő ,akkor még sincs lehetőség arra, hogy 1 fotóból meglehessen oldani. Exif ISO 100, közepes rekesz, és rövid záridők
Latin neve: Echinocystis lobata. A süntök többágú kacsaival felkapaszkodó, akár 7-8 méter magasra felfutó, vékony szárú, legfeljebb a nóduszokban szőrös, egyéves növény. Folyók, patakok mentén szerves anyagokban és bázisokban gazdag, nedves vagy üde, gyengén savanyú, humuszos talajokon, ligeterdőkben, árkok, csatornák mentén.
A parlagon hagyott területeken és az utak mentén elterjedt mezei katáng lágy szárú, évelő növény, amely az 1 m magasságot is elérheti. Tőlevelei öblösen hasogatottak, karéjosan fogasak. Szárlevelei lándzsásak vagy tojásdadok. Szárának felső levelei pillás élűek. Kék, néha rózsaszín vagy fehér virágai a szárak végén fészekvirágzatot alkotnak és a levélhónaljakban csoportosulnak. Az egész növény tejnedvet választ ki.
A négycsillagos hotel, Mercure Budapest City Center a jól ismert sétálóövezetben, a Váci utcában található, az üzleti és a történelmi városnegyed szívében. A Duna mindössze 2 perc, a Parlament 5 perc séta. Ismerje meg szállodánkat, és fedezze fel Budapestet a Duna gyöngyszemét. Az épületben vezeték nélküli internet (WiFi) segíti az üzletembereket.
Apaj puszta csatorna menti nádszegélye jó élőhely a nádirigónak. Ezt a példányt az autóból fotóztuk éneklés közben. A nádirigó kitartó éneklő a csatornák és tavak nádszegélyeiben, a hajladozó nádszálakon "karra-karra-kit-kit-trr-trr" strófáját tavasszal egész nap fújja.
A kép 2010.január 27-én készült az Acsai hegyek között
Naplemente szélerőművek és villanykábelek között. Mint gombák esők után úgy nőttek ki a földből falunk határában a villanyt termelő széllapátok.
Az Országház Budapest egyik legismertebb középülete, a Magyar Országgyűlésnek és egyes intézményeinek (például Országgyűlési Könyvtár) a székhelye. Budapest V. kerületében, a Duna partján, a Kossuth Lajos téren található. Az épületet gyakran Parlamentként is emlegetik. A Dunára néző oldalának felújítása – 21 évi munka után – 2009 szeptemberében ért véget,[1] díszkivilágítása 2011 augusztusában megújult Steindl Imre megvalósult terve a historizáló eklektika jegyében született, barokk alaprajzú,
A Lappantyú viszonylag gyakori fészkelő madarunk, de rejtett életmódja miatt kevéssé ismert. Éjszakai életmódú, és rendkívül félénk és rejtőzködő nappal. Tollazatának különleges rejtőszíne kiváló álca, különösen faágakon üldögélve. Szerencsére áprilisban láttam élő példányát is alkonyatkor repülni. Legközelebb akkor töltök fel róla képet, ha élő egyedét sikerül lencsevégre kapni, de ennek a csodálatos mintázatú tollazatnak nehéz ellenállni. Bagolyszerű, puha tollazata miatt repte teljesen nesztelen, surrogásmentes, elsősorban éjszakai rovarokra vadászik. A baglyoknak csak távoli rokona, inkább a kakukkhoz áll közel. A 33-as út mellett találtam elütve. Kár érte! Sebességkorlátozással ezen a helyen javítani lehetne az esélyeit, hiszen egy 60-70 km/h sebességgel robogó autót, buszt stb. könyedén elkerül egy ilyen hihetetlen fordulékony reptű madár. A gond a gyorshajtás...az jelent veszélyt számukra. Persze védett.
Elvarázsolt ma az énekével. Mentem a hang után, amíg meg nem láttam. És nem foglalkozott sokat azzal, hogy fényképezem, csak énekelt.
Latin neve: Cardamine amara. A keserű kakukktorma forráslápokon, égerligetekben, patakok mentén nő, túlnyomóan mészben szegény, tápanyagban gazdag, humuszos talajokon. A virágzási ideje áprilistól június végéig tart.
A helyiek ez ezeket a kőgolyókat csak gigantikus ciciknek nevezik, bár szőlőszemek lennének. A szökőkút tervezői: Kecskeméti Sándor és Karádi Gábor. 2013 óta látható a Bécsi út mentén.
A kőből kirakott szalamandra Szinpetri községben található. Az Aggteleki Nemzeti Park délkeleti határán , a Jósva-patak mentén.
A zsidók ezreit megmentő Raoul Wallenberg 1987-ben állított szobra Varga Imre munkája. A svéd diplomata bronzalakja két sziklafal között emeltetett. A Szilágyi Erzsébet fasoron látható.
Nem május 1., hanem 2009.07.17. A XVII. Dunamenti Folkórfesztivál kalocsai rendezvénysorának megnyitása a Szent István úton. Két leány kalocsai viseletben. A Duna Menti Folklórfesztivál Magyarország egyik legrégebbi fesztiválja.Először 1968-ban rendezték meg.Kezdetben Baja és Kalocsa városa irányította,majd Kecskemét és Szekszárd is a szervezők közé került. A találkozó három évente került megrendezésre, és mindig nagy tömegeket vonzott. Minden alkalommal külföldi és magyar együttesek is részt v
Gyömöre-Ilonkapuszta.Egy száz évvel ezelőtt virágzó gazdaság egyik épülete,az istálló részlete.Ma romos.Annak idején korát megelőzően korszerű volt, díjat is nyert.Romjaiban is monumentális,sőt szép.
A Garadna patak mentén (Bükk, Lillafüred) áprilisban tömegesen virít a szép Berki szellőrózsa. Köztük a sárga virágok bogláros szellőrózsák!
A Konyár-sóstó szoloncsák szikese a tájvédelmi körzet szép és különleges pusztája. A képen a legszikesebb út menti sziki rét.
Az Országház éjszakai kivilágításban a Lánchídról. Ezt a képet is budapesti tartózkodásom alatt készítettem.
Az északnyugati égbolt egy Vérmező-környéki emeleti ablakból. Balról a városmajori templom tornya, jobbról a Hármashatárhegy sziluettje.
A kép 2009.augusztus 17-én készült Keszegen
Naplemente a Szent György hegy felett.A Csobáncról fotózva.Sajnos lemerűlt a gépem akuja,igy telefonommal kellett megörökíteni.
...ilyen. Semmi romantika, sehol egy szentimentális bogyó, levél, semmi, semmi. Ez van.
Budapest, 2009.06.25 este. A Parlament a Batthyány térről, elképesztő színekkel, a hamarosan leszakadt jégeső előtt. Lenn még alkonyi nap, felette fekete felhők és szivárvány.Megérte megázni.
Az országos kék jelzésen Mátraszentlászló felett, a csillagvizsgáló kerítésénél található. A piszkés-tetői csillagvizsgáló létesítésekor, 1960 körül az addig szabadon hozzáférhető forrást, a Piszkés-kutat alakították át az obszervatórium vízművévé. A vízművet bekerítették, és a kerítésen kívülre csövön vezették ki a vizet egy csorgóba a turistáknak. A cső hamar elfagyott, azóta a turistáknak csak a vizenyő és a sár jut. A csillagvizsgáló vízrendszerét évtizedekkel ezelőtt a rendes vízhálózatra kötötték, a Piszkés-kútból kialakított vízművet nem használják, tönkrement. A Piszkés-kút vize a talajon elfolyik, az időjárástól függően kisebb vagy nagyobb mocsaras területet képezve a turistaúton és mellette.
Győrben az egyetemi kolesz 6. emeletéről sikerült elcsípnem ezt a naplementét.
Országház-részlet: Az Országház Budapest egyik legismertebb középülete, a Magyar Országgyűlés és egyes intézményeinek (például Országgyűlési Könyvtár) a székhelye. Budapest V. kerületében, a Duna partján, a Kossuth Lajos téren található. Az épületet gyakran Parlamentként is emlegetik. Dunára néző oldala és a díszkivilágítása megújult. Gyönyörű lett, mint egy ékszer az éjszakában….
Latin neve: Chlorophorus varius. Minden nap látom a kertben a menta virágán.
A Hór patak víztározójánál ért a naplemente tetszettek a fények a vízen. Megfogott a fűszál tükröződése a nyugodt vízen.
A pálmaliliom (Yucca) a spárgafélék (Asparagaceae) családjába tartozó nemzetség. A „pálmaliliom” nevet pálmákra emlékeztető levélüstökük után kapták. (A virágaik inkább 5-8 cm-es fehér harangvirágokra hasonlítanak, mint liliomra.) - A z egyes virágok 120-180 cm magasak. A „jukkapálma” név mindazonáltal botanikailag helytelen, a Yucca genus tagjai nem állnak rokonságban a valódi pálmákkal. A jukkák minden faja a jukkamolyok nőstényeinek közreműködését igénylik megporzásukhoz. - A nőstény jukkamoly maxillái között szállítja a jukka virágporát a virágokra, majd az avval beporzott virágra helyezi el petéit, ahol a kikelő fiatal lárvák a jukka magkezdeményeivel táplálkoznak. Azonban a jukka magháza rengeteg magkezdeményt tartalmaz, így a növénynek a lárvák rágásából adódó vesztesége kiegyenlítődik a megporzás okozta nyereséggel.(2. kép)
Már régebben kinéztem magamnak ezeket a hangulatos kis "stégeket" a bicikliút mentén, és most a húsvéti hétvégén sikerült is elmennem fényképezni. Egy szép színes napfelkeltére készültem, de az időjárás kicsit keresztbe húzta a számításaim. Szerencsére így is nagyon hangulatos volt a hely, amit remélem a képnek is sikerül visszaadnia.
Kezd megrogyni a Batthyányak pazar, neoreneszánsz ikervári kastélya, megmentése nagyon sürgős lenne, de pénz nincs. A kastély stílusában a mediterrán életszeretet, a vidámság és a bizakodás jegyeit hordozza. Az ereszcsatornák szépségét már a gyűjtők is felfedezték ...
Latin neve: Lythrum salicaria. Mocsarakban, ártéri társulásokban, patakmenti és magaskórós társulásokban találkozhatunk vele. Június–szeptemberben nyílik; rovarok porozzák be.
Miskolc legújabb, s minden bizonnyal legkülönlegesebb látványossága a miskolctapolcai télen-nyáron üzemelő bobpálya. Az ide látogatók, hamar megkedvelték ezt az egyedi szórakozási lehetőséget. Ez nem is csoda, hiszen különleges élményt kínál a vendégeknek a barlangfürdő és a csónakázó-tó szomszédságában, a hegyoldalon kialakított bobpálya, amely 800 méter hosszú, ebből mintegy 600 méteren keresztül lefelé száguldanak a bobok a fák közt, miközben 54 méteres szintkülönbséget tesznek meg. A rozsdamentesacél pályán maximum óránként 42 kilométeres sebességet érhetnek el a járművek, amint elérik ezt a határt automatikus fékrendszer gátolja meg a további gyorsulást. Azonban akinek sok ez a sebesség a kézifékkel kedve szerint lassíthatja a bob futását. A jobb és bal kanyarokkal, bukkanókkal tarkított, az erdő fái közt kanyargó, tengeri kígyóra hasonlító pálya igencsak megemeli az utasok adrenalinját, ugyanis közelebb és teljesen biztonságos körülmények közt száguldanak a bobok a fákhoz, mint egy igazi sí vagy szánkópályán tehetik a sportolók. A minőségre, biztonságra garancia a német precizitással készült bobpálya. Hasonló van Visegrádon és Balatonfűzfőn is. Az országban egyedülállóan mindennap este, villanyfénynél is száguldhatnak a pályán a látogatók. Arról is gondoskodtak, hogy a különleges élmény életre szóló emlék maradjon. Május 1-től működik ugyanis az automata fotórendszer, amely lesiklás közben megörökít mindenkit, s aki szeretné a helyszínen megvásárolhatja a monitorról kiválasztott felvételt a célállomásnál (a személyiségi jogokat teljes mértékben tiszteletben tartva az előírások szerint törlik a rendszerből a fotókat). A sokoldalú kiszolgálás érdekében a nyári szezonra pizzériát is nyitnak. Még az evés kedvéért se kell elhagyni a létesítményt, mert természetesen a síhez, vagy szánkózáshoz hasonlóan itt is érdemes többször lecsúszni a pályán. Nincs két egyforma csúszás. A külföldi turistákra is gondoltak a pálya tulajdonosai, ugyanis hat nyelven helyeztek el tájékoztató táblákat a tudnivalókról. A pálya nyitvatartása május 1-től szeptember 30-áig délelőtt 10-től este 10-ig
Latin neve: Myosotis scorpioides. A liláskék színű virágokkal rendelkező, szinte egész nyáron át virító mocsári nefelejcs egyike a legismertebb és legkedveltebb mocsári vízinövényünknek. Magyaroszágon vízek mentén, alacsonyabb vízborítottságú területeken, ártereken, patakparton, árokparton valamint a közepes vagy annál nagyobb tápértékkel rendelkező nedves réteken (mocsárréteken) vadon nő.
Kezd megrogyni a Batthyányak pazar, neoreneszánsz ikervári kastélya, megmentése nagyon sürgős lenne, de pénz nincs. A kastély stílusában a mediterrán életszeretet, a vidámság és a bizakodás jegyeit hordozza. Az ereszcsatornák szépségét már a gyűjtők is felfedezték ...
Tatán fotóztam a naplementét,miközben a vadludak hangos gágogására lettem figyelmes.
Naplemente és érdekes felhők a lakótelep felett - mintha állatok lennének ?
a parlagfű. Az enyhén savanyú, homokos vályogot kedveli, de más területen is megél. Leggyakrabban utak és vasúti sínek mentén, parlagon hagyott területeken, nem megfelelően gyomirtott, és bolygatott földeken fordul elő. A meleg éghajlatot, a fényt, és a nyári csapadékot kedveli. A sűrű növényzetet, fákat nem kedveli. A tengerszinttől a 400 méteres magasságig fordul elő.
Kis internacionális tér a Főutca mentén: a török Király fürdő - az ukrán Sevcsenko szobor - a görög katolikus templom - a szláv ikonos kereszt . Ősszel kölönösen hangulatos, akkor talán a legszebb...
Latin neve: Melitaea trivia. Ismertetőjegyei: hasonlít a tüzes tarkalepkére, de jóval kisebb, a szárnyfelszíne fakóbb narancssárga, hátulsó szárnya fonákának szegély menti fekete foltjai szögletesek és nem kerekek. Az elülső szárny narancssárgás barna fonákának alig világosabb a csúcsa, narancssárga és fehér sávok váltják egymást. Szárnyfesztávolsága 2,5-3 cm. A hernyójának hosszúsága 2,5 cm-t nem haladja meg.
Sokat uatzgatok alatta... A nagybátyám mindíg ígérte, hogy felvisz egyszer. Sajnos a bánya látogatással együtt ez a kirándulás is elmaradt. Az Ő emlékére is látogattam fel nemes madár alá. Monumentális.
Már mikor megrendeltem a nagylátószögű objektívem, gondoltam, hogy a metró megállók és szerelvények jó alanyként fognak szolgálni az első kipróbáláshoz, így hát itt is kezdtem meg vele az ismerkedést. Állványt sajnos nem lehet használni, de szerencsére egy ilyen objektívvel könnyen lehet viszonylag rövidebb záridővel is bemozdulás mentes képeket csinálni. Én meg vagyok elégedve, kit objektívvel nem igazán lett volna ilyen képekre lehetőség. Remélem nektek tetszenek a képek.
A majki kamalduli remeteség országos szinten is kiemelkedő épületegyüttesnek számít. A fallal körülvett területen kis utcákat alkotva, szigorú rend szerint megszerkesztve, az együttes központjában álló templom körül épült ki a clausura területe 17 cellaházzal. A templomot a konventépülethez vezető főtengely mentén helyezték el, ma már csak csonka tornya és egy támpillére áll. A templom mögött található, nyeregtetővel lezárt, U alakú kolostorépület, melynek főszárnya emeletes, oldalszárnyai földszintesek (a jobb oldali szárny kerti oldala emeletes a terep lépcsőzetes kialakítása miatt) egy, a remetelakok belső udvarától fallal leválasztott második udvart fog közre. A földszintes, négyzetes alaprajzú, nyeregtetős-oromzatos cellaházaknak egy bejárata és öt ablaka van, a homlokzati címerek egy része, a nyíláskeretek, a párkányzatok, a küszöbök mind süttői vörösmárványból készültek. A remetelak bejárata a házzal megegyező méretű kertre nyílik. A házakon lévő címerek az épületegyüttesek felépítését támogató nemesek címerei, ezzel hirdetve a „támogatók†kilétét. Az örök némaságot fogadó szerzetesek a kolostorban eltöltött 3 év próbaidő után költözhettek be a cellaépületekbe. Soha senkivel nem beszélhettek, nem találkozhattak, kivéve karácsony és húsvét ünnepének 3-3 napján. Életük nagy részét imádkozással, növénytermesztéssel, olvasással töltötték. Életkoruk meghaladta a 90 évet. Az ételt a kolostorban készítették és a cellaházak forgó ablakán adták be nekik. A remetéket kiszolgáló személyzet tagjait „laikus testvéreknek†hívták. A mai napig működik még a kamalduli szerzetesrend Olaszországban, ahonnan évente zarándokolnak ide szerzetesek.
Veszprém megyében, a Bakonyon keresztül, a Veszprémből Győrbe vezető országút mentén, festői környezetben, a Vár-hegy Kelet-Nyugati irányában húzódó, dachsteini mészkőszirtjének éles gerincén áll a még romos állapotában is páratlanul szép XIII. században épült gótikus Cseszneki Vár.
Latin neve: Coprinopsis atramentaria. A bükkös alján is sok gomba volt a Mátrában.
A szépen felújított Gedeon-kastély. Hidvégardó Északkelet-Magyarországon,BAZ megyének Szlovákiával határos részén, az államhatárral kettéosztottGömör-Tornai karszt kistájain terül el a világörökség részét képező Aggteleki Nemzeti Park és az Országos Kéktúra Útvonal határán. Északi része az Alsó-hegy, középütt a Bódva-völgy, déli határa a Tornai-dombság területére esik. Miskolctól észak felé 75 km-re, a 27-esszámú főút végétől alig 2 km-re található - közvetlenül a szlovszlovák határ mentén.
A svábhegyi csillagda egyik első épületét, az un. passzázsházat látjuk a képen déli irányból. 1922-ben készült el, amikor a főépületet még el sem kezdték építeni, a telephelyen ezen kívül még csak egy kis kupola állt. A benne levő távcső csak a délkör síkjában volt mozgatható, így nem kellett hozzá forgatható kupola. Látjuk a képen, hogy a déli oldalon levő ablak félrehúzható. Ugyanilyen elhúzható ablak van az északi oldalon is, és a tető is elhúzható nyugat felé. A meridiántávcsöveknek tudtommal az égbolt feltérképezésénél volt fontos szerepük. A svábhegyi meridiántávcsőt használták a telephely pontos földrajzi koordinátáinak meghatározására (akkor még nem volt GPS). Figyelmes szemlélő azt is észreveszi, hogy az ereszcsatorna legutóbbi felújítása szakszerűtlenül történt, mert a bal oldali lefolyónál a tölcsérbe olyan mélyen belenyúlik a tetőről lenyúló csonka cső, hogy a tetőt csak az ereszcsatorna roncsolása árán lehetne elhúzni. A házban már régen nincs távcső. Azt hallottam egykori igazgatónktól, hogy 1960-es években még geodéták használták. Aztán a hetvenes években a távcsövet szó szerint kidobták a szemétre, és elmondása szerint az akkori műszaki vezető véletlenül vette észre és mentette meg belőle, ami még megvolt. A passzázstávcső maradványait jelenleg a piszkés-tetői obszervatóriumban tárolják.
Ha egy kicsit feljebb ment az ember, lejárandó a finom falatokat, nagyon szép rálátás nyílt a környékre, még az átszűrt fényes, napos-ködös időben is. Előtérben Écs, a templommal, a háttérben pedig Pannonhalma, az Apátsággal.
Veszprém megyében, a Bakonyon keresztül, a Veszprémből Győrbe vezető országút mentén, festői környezetben, a Vár-hegy Kelet-Nyugati irányában húzódó, dachsteini mészkőszirtjének éles gerincén áll a még romos állapotában is páratlanul szép XIII. században épült gótikus Cseszneki Vár.
Az Eszterházi család két birtokát összakapcsoló út mentén kialakult kis települést csak 'kőhalom', később 'Kozma leányegyháza' néven említik a korai írásos emlékek. Ma Kőhányás néven ismert, állandó lakója nincs, pihenő- kirándulóhely. Az út mellett áll az Eszterházy-kápolna és egy turistaház.
A Derecske melletti belvizek felett szerkők cikáznak, halásznak. Igen gyors röptűek, sikerült őket fotózni, az egyiket pedig a naplementében, tükörképével együtt elkapni.
Erdei pityer fióka. Ritkán kerül szem elé. Akácos, ligetes erdőkben fészkel a magas fűben, a földön, az Alföldön, a hegyekben ritkás-bokros hegyoldalakon. Régen gyakoribb volt. Fancsika II tó, Erdőspuszták. Az eleségkérő fióka hangját követve (zipp, mélyebb mint a citromsármányé) kb. 1 óra keresés után találtuk meg a fűben pihenő két fiókát(közben hagytunk időt a szülőknek az etetésre, 2-3x távolabb mentünk, és fák mögé rejtőzve figyeltük, hogy hova száll be a szülő) az egyik fióka elugrott, még nem tudtak jól repülni. A fűben készült fotók bemozdultak, mert az erdőben kevés a fény, így maradt a kézben fotózás.
Latin neve: Neptis sappho. Védett lepkénk, eszmei értéke 10 000 Ft. Szinte mindenütt előfordul, főleg nedves erdők mentén, akár tömegesen.
hazafelé Tatáról Kömlőd felé készült a kép...annyira szép naplemente volt, de két tényező is akadályozta, hogy fotózhassak:)a barátom nem akart megállni a kocsival, s mire végre megállt, az elem is meghalt már a fényképezőben, így egy-két kép sikerült csak:(
A kép ez év januárjában egy havas alkonyonon készült Mátraházán, a buszmegállóban.
Latin neve: Arctium tomentosum. 60-120 cm magas, felálló, elágazó szárú, kétéves növény. Nagy, széles szíves-tojásdad levelei nyelesek, apró fogazott szélűek. Fonákjukon szürkésfehéren molyhosak. A tőlevelek nyele vörös színű, belül tömör bélszövetű. Fészekvirágai sátorozó bogernyőbe nyílnak. Az egyes fészkek 1,5-3 cm átmérőjűek, gömb alakúak, a csöves virágok bíborszínűek. A nyelves sugárvirágok hiányoznak. A fészekpikkelyek csúcsa horgas, visszahajló, ennek segítségével terjed, úgy, hogy álla
Ez Hajdúsámsonon kívűl van. Errefelé jó kerékpárút van és a vasút is itt megy el mellette. Nem mentem ide be csak telével közelítettem rá. Itten járnak szaladgálnak őzikék szarvas állatok és a fácánkakas is megfordúl itt. Nappal szép de este veszélyes.
Szélesfarkú rablósirály fiatal egyede a Polgari (Bivalyhalmi) halastó medrében (Hortobágy). Vajon mikor kerül újra ilyen közel egy ilyen szép és ritka madár? Három fiatal tartózkodott ott, 1999-ben, az egyik elpusztult, amásik kettő legalább 3 hétig jelen volt. A képek filmre készültek és tavaly mentettük meg sok munkával a teljes bepenészedéstől szkenneléssel és retusálással.
A barna rétihéja (Circus aeruginosus) röptéje sorozatfelvételen, 8 képen. (Az idő a kép jobb oldalán látható, 6 másodperc alatt röppent át a kert felett, ahol voltam.) -Eddig többször láttam -közutak menti póznán gubbasztva, de csak egyetlen röpte-felvételem volt róla.)- Magyarországon védett, eszmei értéke: 50.000 Ft.
Aranyeső virágzik (a hideg előtt megmentett vesszőn)2014-02-03 2.Tavaszváró hangulatban. :) Nikon 28-80G manual
A város jelképe a ciszterci Bazilika, mely a középkori apátságtól nyugatra épült az 1700-as években (1737-1752), barokk stílusban. A templom belső tere a 20–21. század fordulóján igen nagy változáson ment át: a freskókat restaurálták, és ennek során derült ki, hogy az idősnek festett arcok alatt eredetileg fiatal személyek arcai láthatók, a fehérre átfestett szobrok pedig arannyal vannak bevonva. A templom tervezője ismeretlen, a freskókat Wagmaister József, a Mária mennybevételét ábrázoló főolt
Erdei iszalag (Clematis vitalba) termése -A kép a Duna-parti műút mentén, Vác felett készült a bozótosban.
Tölts fel képeket és készíts belőlük albumot
...és kész is vagy, indulhat a vetítés, sőt bárkivel megoszthatod!