(a kód 'width' és 'height' értékei módosíthatók a rendelkezésre álló helyhez igazítva, részletek itt)
OA | Vetítések | Albumok | Keresés | Véletlen |
Új | Új képek | Nap képe | Verseny | Nyertes |
Top | Felkapott | 30 nap | 250+ | TOP100 |
OAPro | Pro Képtár | Felkapott | Top |
Ezen felül képvetítést indíthatsz konkrét képversenyből, kép kategóriából, címkelistából, más Országalbum felhasználók kedvenceiből. Minden helyen, ahol képvetítés indítható, egy kattintható ikont látsz.
Te magad is kreálhatsz új albumokat, és ezeket megoszthatod a nagyvilággal, ONLINE!
A vetítés automatikusan elindul/folytatódik. Ha vége a vetítésnek, automatikusan újraindul.
A felület bal oldalára kattintva az előző képkockára, a jobb oldalára kattintva pedig a következő képkockára léphetsz. A bal/jobb oldalra való dupla kattintással az első képkockára ugorhatsz (mobil eszközön a dupla kattintás funkció nem használható).
Ha a felület bal vagy jobb oldalára kattintottál (és a vetítést asztali gépen, vagy laptopon nézed), már használhatod a bal/jobb kurzort is a képkockák közti lépegetéshez valamint a szóközt a vetítés megállításához/újraindításához.
Mobil eszközökön használhatod az érintéses elhúzás gesztusokat is a képváltáshoz.
Középtájra kattintva az aktuális kép(kocka) Országalbum-os oldalára ugorhatsz (a kép megnyitás új ablakban történik, a vetítés ebben az ablakban megmarad).
Alul, középen látod a vezérlőpanelt (mobil felületen mindig látszik, asztali gépen csak akkor, ha fölé viszed az egeret), mellyel (sorrendben) az első képkockára ugorhatsz, valamint a vetítés leállítását/indítását, a háttérzenét, a kép kitöltést, és a feliratot kapcsolhatod.
(Megjegyzés: az egyes képvetítéseken a vezérlőpanel lehetőségei eltérőek lehetnek)
A vezérlőpanellel egy vonalban, jobb oldalon látod a teljes képernyős megjelenítés funkciót, mellyel a böngésző funkciói rejthetők el (mobil eszközön a teljes képernyős mód nem használható) A teljes képernyős módból Esc billentűvel, vagy az ikonra való újra kattintással léphetsz ki.
999 kép | Országalbum képvetítés
Latin neve: Dryas octopetala. Magyarországon parkokban, sziklakertekben fordul elő, a természetben az Alpok, a Pireneusok, a Kárpátok, az Appenninek és a Balkán-félsziget hegyvidékein él.
A fotókon bütykös hattyú (Cygnus olor)látható. A július 8-i vihar lefektette a Duna-parti nádas a vízre: ahol 2 méter magasan álló nádrengeteg rejtette a fészkelő, költeni készülő madarakat, ott most a nád kifeküdt, egy kb. 30-40 cm magas "paplant" képez a víz felett. Ez alkalmatlan arra, hogy a madarak zavartalanul, mások elől rejtve, védetten fészkelhessenek!A Sorozat egy hattyú tojót mutat a soroksári Dunán. Megpróbált békésen, a tőkés récékkel "társbérletben" fészkelni, de a kifeküdt nádréteg nem védi meg a motorcsónakok keltette hullámoktól, a tőkés récék szinte átgyalogoltak rajta. végül is feladta, tovább úszott másik költőhelyet keresni. (A fotók kajakból, kb. 2 méter közelről készültek.)
Debrecen fóterén fújták a buborékokat. Volt köztük akár focilabda méretű is. A nyüzsgés alapján a gyerekek korlátoztak. Játszadozva lecsapták a bubikat így nehéz volt igazán szépet készíteni.
Egyes források szerint a Gyakori lopódarázs (Sceliphron destillatorium) Amerikából származik, Franciaországon keresztül került Ausztriába, mely jelenleg a leggyakoribb lelőhelye (ld. 1. térkép)- A nevét a lopótökre emlékeztető toráról kapta. - Az első példányt Magyarországon 2010-ben regisztrálták. A hártyásszárnyúak Eumemidae családjába tartozik, fali- vagy kaparódarazsaknak, fazekasdarázsnak (clay potter, Black mud dauber wasp) is nevezik, mert sárból, agyagból hosszú urnákat készít, melybe egyetlen lárvát helyez. A darázs fullánkjával megszúr egy pókot, idegmérge lebénítja, majd a mozgásképtelen, élő pókokból fészkenként 8-10 darabot ad táplálékul egy-egy lárvának. Végül az urnát beragasztja. A fotókon a sárban fejen álló lopótök-darazsak láthatók, helyenként fehér nyíl mutatja a fészekhez összegyűjtött sárgolyót. - Végül is a lopótök-darázs egy csúcsragadozó, mely a szintén rovarokkal táplálkozó pókokat pusztítja. (Az egyes példányokon a "lopótök" szára sárga, másokon fekete: ez valószínűleg a hím/nőivarú változatot, nem más fajt jelöl!) Javaslom megtekintésre Zoltán Pintér munkáját, mely a sárbölcsőt és a benne tárolt, lebénított pókokat mutatja be: Link
Feszty Árpád festőművész kezdeményezésére a millennium idején megalakított Emlékmű Bizottság Donáth Gyula (1850-1909) szobrászművészt bízta meg a szobor elkészítésével,a kivitelésével pedig a Zellerin Rt.-t.Anyagi okokból 1896-ra nem készült el,csak 1907-ben avatták fel.
Óbánya zömében német nemzetiségűek lakta település. Már az Árpád korban lakott terület, de önálló településként az írások először 1773-ban említik. Óbánya a „magyar Svájc†első kincse természeti környezete. Hegyek és erdők szépségei, rejtelmei. A gyönyörű és megnyugtató táj a látványa. A friss levegő, a hegyi patakok és a tovasurranó állatok nesze.
Kosárfonó bemutató Galgamácsán, 2007. július 6-án. A bemutatót Székely Éva kosárfonó mester, szakoktató tartotta a tűző napon, nagy hőségben, hősiesen.
Ez és a többi tárgy egyaránt az első képen dolgozó Székely Éva kosárfonó mester, szakoktató munkája. Fényképezni nem lehetett őket rendesen, mert egy kiállításban szerepeltek Húsvétkor. De jól tükrözik, hogy egy hagyományos technikával ma is lehet esztétikus, jól használható tárgyakat készíteni, azoknak új funkciót találni. Ugyanakkor a gyökereket megőrizni. Ezért hívjuk ma ezt a területet népi iparművészetnek.
"homályba vesző ősi körök közt hol az idő rászabott útját futja hajnali párába rejtve szűzi tisztán ott fénylik a titkok kútja" "natalie"
Az épület Budapesten a XIV. kerületben az Ajtósi Dürer soron található. 1905-08 között a Vakok Intézete, Lajta Béla tervei szerint
Nem vízipók, hanem pókokhoz hasonló 4 hosszabb + 2 rövidebb lábú Vízipoloska / vagy Molnárka (Hydrometre lacustris L.) (A Vízipók-csodapók rajzfilmfigura egy búvárpók fajta). A víz felületi feszültsége miatt a felszínen a víznél nehezebb fajsúlyú tárgyak és képesek úszni. (Egyéb rovarok, bizonyos pókfajták is képesek a vízen járni.) A poloskák lábán levegővel telt, finom szőrpárna is van. (A felvételek éppen párzás közben készültek.)
A közönséges boglárkalepke (Polyommatus icarus) nőivarú egyedének háti felszíne csokoládébarna, a szárnyak szegélyét szaggatott sárga vonalak szegélyezik (összekeverhető a Szalagos szerecsenboglárkával!), a fonák színe és sötétebb barna, mint a hím változatnál, a potroh csíkoltsága és a szárnyfonákok töve is barna, nem kék. A szárnyfonák szegélyét díszítő szívecskék narancssárgák. (A hímé pirosas)- Repülés közben barnának látszik, a mérete a hímhez képest kisebb (15-20 mm), annak kb. 60%-a, a felvételek közelebbről készültek, a fókusztáv kb. 60-70 mm volt. (A 11+12. képen látható háti felszín a valóságban sötétebb barna, de a magasabb ISO érték miatt kifakult, vagy expozíció-kompenzációt / vagy utólagos javítást, sötétítést igényelt volna.)
Faj:lebenyes ászka-Trachelipus ratzeburgii - az a szárazföldi ászkarákok (Isopoda) rendjébe tartozó alrend. Nedves környezetben, rothadó szerves anyagok lebontását végzi, de száraz körülmények közt (pl. sivatagban is megél. Magyarországon is őshonos!- Két pár csápja érzékeli a levegő nedvesség tartalmát. 7 pár = 14 lába van, 7 szelvényű a tora, csökevényes láb található a fején és 7 szelvényes farok-nyúlványán is. Kopoltyúval lélegzik de ál-légcsövei (pseudotracheak) is segítik a légzésben. Ha megérintik összegömbölyödik, mint egy sündisznó, ezért gömbászkának is nevezik.*** Nem klasszikus rovar, nem rák és nem lárva, - egy különálló faj, speciális identitás!*** Ennek a fajnak a mérete 15-30 mm, de dinnyényi (31-40 cm) óriás változata is van, a mélytengeri ászkarák (Bathynomus giganteus).
A magyar tyúk a Magyarország különböző vidékein őshonos parlagi tyúkok tenyésztett változata, egyike törvényileg védett baromfifajtáinknak.
A Club218 Siófok apartman a balatoni régió legdinamikusabban fejlődő városában, Siófok szívében épült fel. A létesítmény közvetlenül a Balaton partján fekszik, csodálatos körpanorámával Magyarország legnagyobb édesvizű tavára.
A szivarfa (Catalpa binonioides) az USA déli területein honos. Fővárosunk szennyezett levegőjét jól tűri, utcák fásítására használják. (A képek egy VIII. kerületi parkolóban készültek. Tél végén csak a ceruza-vékony, dohánybarna tokok láthatók a fákon. A tokok spontán nem nyílnak szét, szétvágva magvakat nem találtam bennük. ** Június elején kivirágzott, utólag adtam hozzá egy fotó a virágairól
Ez és a többi tárgy egyaránt az első képen dolgozó Székely Éva kosárfonó mester, szakoktató munkája. Fényképezni nem lehetett őket rendesen, mert egy kiállításban szerepeltek Húsvétkor. De jól tükrözik, hogy egy hagyományos technikával ma is lehet esztétikus, jól használható tárgyakat készíteni, azoknak új funkciót találni. Ugyanakkor a gyökereket megőrizni. Ezért hívjuk ma ezt a területet népi iparművészetnek. A képen gyümölcsaszaló kosár látható.
Az Ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys - Brown marmorated stink bug). Ez Magyaroszágon 2013-tól ismert, bevándorolt rovarfaj. Két címerespoloska faj ismertebb: 1.) A Nagy címerespoloska (Acanthosoma haemorrhoidale) és 2.) a Vöröslábú címerespoloska (Pentatoma rufipes)- A felvételek első fele ezen utóbbi fiatal alakjáról, nimfájáról készültek. A fiatal alak hátán (lapocka-szerűen) két kitinlemez látható, a kifejlett példányon egyetlen a középvonalban. A felvételek második fele felnőtt és nimfa alakokat vegyesen mutat be. Az utólag hozzáadott 8-15. felvétel CANON PowerShot A490-es kompakt kamerával készült, mely bizonyítja, hogy közeli makróknál a kis kamera jobb, mint a NIKON távolról, teleobjektívvel!
1914-ben adták át. Napi 250 m3 gázt termelt.A területén 11 km vasúti pálya kapott helyet.Munkástelep, és tiszti telep jött létre. Gáz mellett kokszot és kátrányt is előállítottak. Ma műemléki védettség alatt áll. oaPIX -Művész-Stílus-oaArt Carton.
A verőköltő bodobács (Pyrrhocoris apteris) lényegében vörös alapon, feketével díszített pajzsú levélpoloska, melynek lárva formáit sokszor láthatjuk és sokan fotózták. A 2.+3. képen a felnőtt és lárva alakok vegyesen láthatók, de a főképen és az 5-7 képen látható csökevényes szárnyú, fiatal lárva alak csak a Wikipedia spanyol nyelvű változatában és Galleria Tassonomica - Natura Mediterraneo című olasz fotós oldalon található meg egyetlen fotón! - A csökött szárnyak elsorvadnak, fekete lemezt alkotnak a 4. képen bemutatott lárva hátán, a felnőtt példányon ez tovább sorvad, a lábak és a fej is fekete színű lesz.
A bölömbika alapvetően világosbarna rejtőszínű, tollazata sötétebb barna és fekete csíkokkal mintázott. A feje teteje fekete, a szájzuga kékeszöld. Hossza mintegy 70-80 centiméter, szárnyfesztávolsága a 125-135 centimétert is eléri – a valóságban azonban jóval kisebbnek látszik, mivel rendszerint gubbasztó testtartásban látható. Tömegét tekintve a hím a nagyobb (1-2 kilogramm között), míg a tojó mintegy 0,5-1 kilogramm közötti testtömegű.
A felvétel a Millenáris parkban készült. A Millenáris (korábbi nevén Millenáris Park) a magyar főváros és Európa jelentős kulturális és életmódbeli értékeit bemutató – közérdekű és üzleti rendezvényekre is alkalmas – kulturális központja. Az eredetileg a múlt században Ganz Ábrahám által a Pesti Hengermalom területén alapított vasöntödéből fejlesztették ki a későbbiekben a magyar ipartörténet nemzetközi hírű gyáregységét. A műemléki gyárcsarnokok újraformálásáért a Millenáris Park
A darázspók (Argiope bruennichi) -wasp spider - a pókok (Araneae) rendjébe és a keresztespókfélék (Araneidae) családjába tartozó, Magyarországon őshonos faj. A nevét a potrohán keresztbefutó sárga-fekete csíkokról kapta. Általában mindig fejjel lefelé áll a hálója központjába prédára lesve. A testének hossza kb. 15 mm, kinyújtott lábaival együtt 35-40 mm lenne a mérete.
Nagyjából száz esztendeje egy bizonyos Ludwig Koch nevű osztrák piktor meghökkentő képpel rukkolt elő. A festmény egy pusztaötös hátán vágtató szilaj magyar postást ábrázol, amint hatalmas porfelhő közepette nyargal, hogy mielőbb eljuttassa a címzettekhez a postai küldeményeket. Bár a festményről azóta sem sikerült kideríteni, valójában mi is inspirálta, hatalmas sikert aratott. Az osztrákok közt azonban egyetlen olyan vállalkozó kedvű lovas sem akadt, aki a megfestett víziót átültette volna a v
A fotón látható példányok maximum 3-5 centiméteresek! - Felmerült az a lehetőség is, hogy ezek inkább nagyon fiatal aranyhal (Carassius auratus) ivadékok.
A SZELLEMI VILÁGÖRÖKSÉG RÉSZÉVÉ VÁLASZTOTTÁK A MOHÁCSI BUSÓJÁRÁST! Magyarországról elsőként a mohácsi busójárás került fel az UNESCO előkelő listájára. A nemzetközi jegyzéken szereplő elemek kihirdetésével a szervezet célja felhívni a figyelmet a kulturális örökség szóban, tudásban, készségben vagy szokásokban élő elemeinek védelmére.
Mindegyik szoborról teljes méretben van már fotóm az Ország Albumon. -Ezúttal a célom a főalakok fejének fotózása, bemutatása volt, ahogyan ritkán láthatjuk! - A főkép a Budai Várban, a Mátyás templom előtti Szentháromság szobor tetején látható két főalak. (Ez a sorozat -tervem szerint - egy Történelmi Arcképcsarnok lesz, amennyiben olyan híres személyiségek láthatók a szobrokon, akik Magyarország felemelkedéséért sokat tettek.)
A keskenylevelű ezüstfa, ezüstfűz vagy olajfűz (Elaeagnus angustifolia) kis-ázsiai eredetű harmadrendű fa, vagy cserje. Ágai tövisesek, a hajtások, levelek és a termése ezüstös csillámszőrökkel borított. Nagy tűrőképességű faj, amely rossz talajokon, például szikeseken, városi körülmények között parkokban is tenyészik.
Busómaszkok és az alakoskodókat ábrázoló díjnyertes alkotások, Élő József munkái a Magyar Kézműves Remek országos pályázatának kiállításán, a Mezőgazdasági Múzeumban. Aktuális, hiszen most van farsang és Mohácson is most van ennek a télűző szokásnak az ideje, amely tavaly óta a világ kultúrális örökségének része.
A valaha szebb napokat látott Bródy Imre Gimnázium Budapesten a IV. kerületben. Már diákok nélkül, még áll, de jövőjét sejteti a mögötte látható, és terjeszkedő lakópark....
Latin neve: Scutigera coleoptrata. Éjszakai állat, nappal az avarban vagy kövek alatt, illetve lakásban a bútorok mögött rejtőzik. Aktív ragadozó, gyorsaságát a zsákmányszerzés közben teljes mértékben kihasználja. Lerohanja a legyeket, pókokat – illetve bármilyen ízeltlábút, sőt csigákat és férgeket, ami az útjába akad –, állkapcsilábaival megragadja és megmérgezi a zsákmányt. Fejlett szeme ellenére vadászat közben általában a hosszú csápok tapintó- és szaglóérzékére, valamint a szőrös lábak ta
Ehhez azt hiszem, nem kell kommentár. "A romlás virágai".Sajnos, nem csak itt mindennapos látvány. A falu rövid ismertetése a hozzászólásokban olvasható.
A darázspók (Argiope bruennichi) a keresztespókfélék (Araneidae) családjának egy faja. A pókoknál elég ritkán megfigyelhető módon mindig csoportosan él. Potroha hosszúkás, amelyet fekete és sárga harántsávok díszítenek, darázsszerűen. Rendszerint a pókháló „vezérfonalánál†vagy a háló közepén leselkedik, viszont akkor a hálójában mindig fejjel lefelé csüng.
Barcsi borókás A Duna-Dráva Nemzeti Parkhoz tartozó Barcsi Ősborókás Tájvédelmi Körzet 1974-ben létesült. A 3417 hektár területen több kisebb és védett természetvédelmi terület található. Az Ősborókás parkban Magyarországon egyedülálló, nagy kiterjedésű, savanyú homokon előforduló borókáserdő látható. A borókás örökzöld, tűlevelű lombjai több védett növény is nő, például a homoki pimpó, a fekete kökörcsin, a kék csillag és a kakukkfű. A változatos aljnövényzetben zöld gyíkok és rézsiklók élt
Pákozd .Az 1949.okt.6-án,Arado kivégzett honvéd tábornokok emlékére állított kopjafák.
A fürge gyík (Lacerta agilis) egy széles körben elterjedt eurázsiai hüllőfaj. Bár neve különleges gyorsaságra utal, valójában a lassabb mozgású gyíkok közé tartozik.
A háztetőmoha (Tortula ruralis) a lombos mohák közé tartozik. A levelek kis (kb 3 mm-es) 5-ágú csillagokat alkotnak, parkokban köveket borítanak be. (Ezzel szemben fatörzsön élő mohák inkább hajfonat / vagy korbács-fonat szerűek) * A fotók a Népligetben készültek.
A város másik jellegzetessége, az Esterházy-kastély az egykori vár alapjainak felhasználásával épült fel. Az 1740-es évektől a kor egyik nagy építésze, Franz Anton Pilgram tervei szerint kezdték kastéllyá átépíteni a városban egykoron álló várat. Pilgram rokokóba hajló barokk tervezetét a kastély múzeumi részének úgynevezett Nádor-termében függő pannó ábrázolja. Az épület – az alapként felhasznált várfalak elhelyezkedése miatt – kissé szabálytalan „U†alakjával északról lezárja a Fő teret. A két
A község határában találhatók a cseszneki vár romjai. A várat feltehetően 1263 körül építtette a Bána nemzetségből származó Jakab trencséni főispán, IV. Béla király kardhordozója. A hagyomány szerint tőle származik a báró és gróf Cseszneky család. A Csesznekyek a 14. század elején eladták a Csákoknak, tőlük váltotta magához 1326-ban Károly Róbert. 1392-ig királyi vár maradt, mikor Luxemburgi Zsigmond elcserélte a Garaiakkal a Macsói Bánságért. A Garai család jelentős mértékben bővítette a várat.
A szobrokat Telcs Ede, Maróti Géza és Ligeti Miklós, az üvegablakokat és mozaikokat Róth Miksa, a kerámia-díszítéseket a Zsolnay-gyár készítette, míg a míves kovácsoltvas részletek Jungfer Gyula alkotásai.
"Pompázó, lusta, édes alkonyat Arany szeme méláz a lomb közén át, De roppant árnyak, feketék és némák, Cammognak már a vén erdő alatt. Alaktalan vad alakok, a fákhoz Dől szörnyű testük, és sóhajtanak; Szegény, vak rémek, mit óhajtanak? Tétova, ferde, nagy karjuk kit átkoz? Ó, a sötétség! érzed? zűrös árja Átömlik rajtad: minden pórusodba Betódul, hűsen, selymesen, suhogva, S szíved átfonja fekete hínárja... " /Tóth Árpád/
Az Erkel Színház Budapest egyik színházépülete a Budapest, VIII. Köztársaság tér 30. szám alatt. Évtizedekig Budapest legnagyobb befogadóképességű épülete volt. 1951-ig önálló intézmény, ekkor a közönség igényt kielégíteni nem tudó Magyar Állami Operaházhoz csatolták. 1961 és 1962 között felújították, negyvenöt évvel később azonban műszaki okok miatt bezárták. Pótlására több terv készült, döntés azonban nem született.
"A jezsuiták építették 1745-1751 között, később a pálosoké majd a cisztereké lett. Két homlokzati tornyával a provinciális barokk templomok jellegzetes típusát képviseli. A templomban található az a híres rokokó sekrestye is, amit Hyngeller János pálos szerzetes készített 1764-1767 között."
Pihennek a horgászcsónakok a tőserdei Holt-Tisza partján. A fotó Nikon D60-as kamerával készült, 2010. 09. 18-án, 7 óra 8 perckor.
Cím: 1088 Rákóczi út 47-49. Budapest nagyhírű cukrászdája, forgalmas környezetével ellentétben a béke szigete, kifinomult, hagyományos édességekkel. Technikai okok miatt zárva – ez a tábla fogadja azokat, akik a Hauer cukrászdába szeretnének betérni. A technikai ok valójában egy két éve húzódó felszámolás, amelyet a tulajdonos, Fehér Miklós szerint egy 3,5 millió forintos, vitatott számla nyomán indítottak. Fehér törvénysértésekről beszél, és arról: lenne pénze a hitelezők kifizetésére, de
Ez és a többi tárgy egyaránt az első képen dolgozó Székely Éva kosárfonó mester, szakoktató munkája. Fényképezni nem lehetett őket rendesen, mert egy kiállításban szerepeltek Húsvétkor. De jól tükrözik, hogy egy hagyományos technikával ma is lehet esztétikus, jól használható tárgyakat készíteni, azoknak új funkciót találni. Ugyanakkor a gyökereket megőrizni. Ezért hívjuk ma ezt a területet népi iparművészetnek. Ez a szép tároló kosár nagyon sok mindenre használható.
Mecsek hegység déli lejtőjén vörös színű homokkőből \\\"épült\\\" különös formájú groteszk emberi alakokat idéző, rőt színű sziklacsoport: a Babás-szerkövek vonulata magasodik a fák koronája fölé. E különös csengésű név a sziklák bábu szerű alakjára és talán pogány elődeink áldozati helyére (szerkő = oltárkő) utal. Furcsa alakzatukat azonban nem emberkéz formálta.
A kastély eléggé lepusztult, körben mindenhol hatalmas felázások, vakolathiányok. Az ablakok is cserére szorulnak. Ma városházaként működik.
Ez és a további négy tárgy egyaránt az előző képen dolgozó Székely Éva kosárfonó mester, szakoktató munkája. Fényképezni nem lehetett őket rendesen, mert egy kiállításban szerepeltek Húsvétkor. De jól tükrözik, hogy egy hagyományos technikával ma is lehet esztétikus, jól használható tárgyakat készíteni, azoknak új funkciót találni. Ugyanakkor a gyökereket megőrizni. Ezért hívjuk ma ezt a területet népi iparművészetnek. Ebben a virágtartóban rozmaring díszlik.
Az "élő szobor" meghatározás azt az utcai pénzkereseti lehetőséget jelenti, amikor valaki az arcát befestve, jelmezben megáll egy pl. egy téren és órákig mozdulatlan, szemét sem rebbenti, így a járókelő alig tudja eldönteni, hogy szobor vagy türelmes maszkos figura. (Rómában a Piazza Navona kedvelt helye ezeknek az alakoknak) - Nálunk még tanulni kell a türelmet, magyar mentalitással 5 percig sem állnak mozdulatlanul, hanem dühösen mutogatnak az előttük álló perselyre. (A főképen és mellékleteken egy a gyermekkorból már kinőtt Pinocchio látható.)
Tatabánya jelkép Eredete [szerkesztés] Egyes elképzelések szerint a mondai turul az élővilágban egy nagy testű sólyommal, talán az altaj sólyommal, (Falco cherrug altaicus), a kerecsensólyommal (Falco cherrug), a szirti sassal (Aquila chrisaetus), a szakállas keselyűvel (Gypaetus barbarus) vagy a fakó keselyűvel (Gyps fulvus). azonosítható. A szó török eredetű (a csagatáj togrul vagy turgul vadászsólymot jelent). Az ősi magyar nyelv három szót ismert a sólymok különböző fajtáira: a kerecsen, a zongor (ebből származtatható a Zsombor név is) és a turul szavakat; az ősi, a használatból kiveszett túrul szót 19. század eleji költőink hozták újra használatba turul alakban.[2] Teljes bizonyossággal nem dönthető el, hogy a turul valójában sas vagy sólyom; a mítoszok értelmezése alapján egyesek szerint sasról van szó; a nyelvi bizonyítékok a sólyom jelentés mellett szólnak. A solymászat belső-ázsiai eredetű és a sztyeppei népek egyik vadászati módja volt. Hét régi vadászmadár nevünk a sólyom, ölyv, turul, torontál, bese, zongor és karvaly török eredetű.
Ez és a többi tárgy egyaránt az első képen dolgozó Székely Éva kosárfonó mester, szakoktató munkája. Fényképezni nem lehetett őket rendesen, mert egy kiállításban szerepeltek Húsvétkor. De jól tükrözik, hogy egy hagyományos technikával ma is lehet esztétikus, jól használható tárgyakat készíteni, azoknak új funkciót találni. Ugyanakkor a gyökereket megőrizni. Ezért hívjuk ma ezt a területet népi iparművészetnek
Szegeden, a Dóm téren áll a XI. századból származó torony Szeged büszkesége, legrégibb emléke, román és gótikus stílusban épült, gyakran képezi a Szegedi Szabadtéri Játékok díszletének részét
Latin neve: Lamium purpureum. Tavasszal tömegesen virágzik nedves talajú élőhelyeken, például patakok partján. Mint a legtöbb ajakos virágú, illóoljat tartalmaz, ez okozza, erős, jellegzetes illatát. Alacsony termetű évelő. Szára a családra jellemzően szögletes. Levelei kerekdedek, fűrészes szélűek, apró szőrökkel borítottak. Lila színű ajakos virágai a száron több szintes örvökben nyílnak. A legtöbb ajakosvirágúhoz hasonlóan (Sárga árvacsalán, Fehér árvacsalán, stb.) termése makkocska, de ez
A pók hálóját (spiderweb, cobweb) sokan fotózzák, amint napfényben vagy harmatcseppektől terhesen csillog. Az elemi szálakat a pókok nem fonják, hanem szövőmirigyeikből sűrű, zselés selyem-oldatot (protein-polimer) engednek ki, majd lábaikkal és testük súlyával szálat húznak belőle. A pókfonal vastagsága 0.001 mm = 1.0 mikron körüli. - Mások által készített felvételeken is látható, hogy vastagsága nem teljesen, egyenletesen azonos, hanem finoman csomós! - Ezek nem harmatcseppek, azok mint fonálra fűzött gyöngyszemek a 2. képen láthatók.
1722-ben Schlick családtól a területet megkapta a Károlyi család. A Károlyiaknak ekkoriban alakult ki, a kiterjedt alföldi birtokrendszere, és a gróf a csongrádi és a vásárhelyi uradalom mellett további birtokokat vásárolt meg: Csongrád, Csanád és Békés vármegye területén. A Károlyi család az addig a vásárhelyi lakosok által bérelt Mágocs területét hamarosan házi kezelésbe vonta. A puszta 1748-ban már kizárólag uradalmi gazdálkodási célokat szolgált, amelynek - ahogy akkor mondták - intézője, va
A keskenylevelű ezüstfa, ezüstfűz vagy olajfűz (Elaeagnus angustifolia) kis-ázsiai eredetű harmadrendű fa, vagy cserje. Ágai tövisesek, a hajtások, levelek és a termése ezüstös csillámszőrökkel borított. Nagy tűrőképességű faj, amely rossz talajokon, például szikeseken, városi körülmények között parkokban is tenyészik.
Latin neve: Serratula tinctoria. Termõhely: a dombvidéki és hegyvidéki övben magaskórós növényzetben, lápréteken, árkokban, ritka lombos erdõkben, sásréteken fordul elõ. A nedves vagy váltakozóan száraz, tápanyagokban és bázisokban mérsékelten gazdag, móderes humuszos, többnyire mésztartalmú, gyakran tõzeges vályog-és agyagtalajokon él. Korábban festõnövényként alkalmazták. A fényt és a félárnyékot egyaránt kedvelõ növény. Észak felé egészen Dél-Skandináviáig terjedt el
Latin neve: Misumena vatia. Virágokon élve ragadozó életmódot folytatnak, az oda szálló vagy mászó rovarokat fogyasztják. Nyár elején párzanak. A jóval kisebb méretű hímek virágról virágra mászva keresik a nőstényeket, ami nem veszélytelen, ezért gyakran látni egy vagy több lábát elvesztett hím példányt. Ha megtalálja a nőstényt, a feje fölött a potrohához (opisthosoma) mászva, tapogatólábait (pedipalpus) beillesztve megtermékenyíti a nőstényt. A selymes kokonokat a virágtól távol rejti el. A k
A kápolnát Ify Lajos, első fonyódi plébános építette a II. világháború után, mikor is az eltávolítása helyett inkább önkéntes száműzetésbe vonult a saját birtokán. Nevéhez fűződik a fonyódi plébánia megalapítása, a templom bővítése, harangokkal és orgonával való ellátása, valamint az egyházi kerületen belül további öt kápolna építése. Mestere volt az orgonák és a harmóniumok építésének és karbantartásának. Az önként vállalt remetesége helyszínén is volt egy harmónium gyűjteménye, mely teljes egészében az enyészeté a kápolnával együtt, ahol remeteként a híveket és zarándokokat is szívesen látta. Fogadóképességét mindig egy zászló felhúzásával jelezte egy magas póznára. Másik szenvedélyének, az óragyűjtésnek már sajnos nyoma sincs, pedig egy másik szobája az órákkal volt tele az Ify-kápolnában. Hosszú szenvedés után itt hunyt el 1967-ben, s végső kívánságának megfelelően itt is temették el. Sírja a kápolna feletti bozótosban rejtőzik. Az egész területen a vandalizmus és a pusztulás nyomai láthatók, s nem méltó veszni hagyni egy ilyen emléket!
A seregély (Sturnus vulgaris) megjelenése a parkokban egyértelműen a tél végét, a tavasz beköszöntét jelzi! (Télen egyáltalán nem, nyáron is ritkán láthatók.)
Faját illetőleg legvalószínűbben Földi farkaspók (Trochosa terricola) cipeli (alul) potrohához ragasztott petezsákját (kokon) / Erd-Wolfspinne, de 2018-as felvételeim alapján lehet: lándzsás farkaspók (Alopecosa trabalis) is!
A képen nagyon sok rejtélyes dolgot fel lehet fedezni. Különböző alakok domborodnak ki belőle. A furcsa az, hogy mindig találni benne újabb képvonásokat ami az őskort ábrázolja.
A bíbic különféle rovarokkal, pókokkal, csigákkal, gyűrűsférgekkel táplálkozik, amelyeket rövid, hegyes csőrével kap el, miközben kimért léptekkel halad az alacsony vízben vagy a fűben. Magányos madár, de táplálékban gazdag helyen több példány is összegyűlhet. A faj rövidtávú vonuló, késő ősszel-kora télen kisebb csapatokban indul útnak, és már kora tavasszal hazatér. A magyar bíbicek elsősorban az Atlanti-óceán partvidékén és Északnyugat-Afrikában telelnek.
A tulkok (Bovini) nemzetsége a párosujjú patások (Artiodactyla) rendjébe, ezen belül a tülkösszarvúak (Bovidae) családjába és a tulokformák (Bovinae) alcsaládjába tartozó nemzetség. A nemzetségbe tartoznak a tülkösszarvúak legnagyobb ma élő fajai. A leghosszabb faj a kafferbivaly, a legsúlyosabb pedig a gaur.
Latin neve: Koelreuteria paniculata. Kelet-Ázsiában, Kína és Korea területén őshonos, Európába a 16. században török közvetítéssel került, díszfaként termesztik. Japán tengerpartjain és Dél-Európában betelepült fajként vadon is él. Az USA keleti részén, főként Floridában inváziós fajnak tekintik. Nálunk egyre gyakrabban látható parkokban.
Budapest utcaképéhez már hozzátartozik, hogy kétszintes (mint Londonban a tömegközlekedésben) városnéző autóbuszok (soknyelvű digitális magnókkal informálva az utasokat) várják és invitálják a külföldi turistákat egy városnéző körútra. Ennek függeléke, hogy angolul jól beszélő diákok, de főleg itt lakó arabok kínálgatják az utazást a járókelőknek, főleg az Astoria, Deák tér, Madács tér környékén. Több cég is konkurenciában áll: Budapest Sightseeing, Hop-on / Hop-off, -valamint az Old Timer "Meseautó" négy lumuzinja.
A Bükk hegységben, a Lázbérci Tájvédelmi Körzetben, Bánhorváti közelében található egy különleges hangulatú, lejtőcsuszamlás hatására kialakult természeti képződmény, a fokozottan védett Damasa-szakadék. A szakadék 170 m körüli mélységében, a tömbök között, a szűk, sötét hasadékokban nyáron is 0°C körül van a hőmérséklet, és néha havat is lehet látni.
Az erdei mókus élőhelye a legkülönbözőbb erdőtípusok, a síkságtól egészen a hegyvidékig. Nagyobb kertekben és városi parkokban a mókus hamar barátkozik és könnyen etethető. Fán élő állat; magasan, a fatörzs közelében, ágakból készített gömb alakú fészekben alszik és hozza világra kölykeit. Mivel túlnyomórészt nappal mozog, a mókust könnyű megfigyelni. Tápláléka lehet toboz, fakéreg, növényi nedvek, mogyoró, bogyók, gombák. Téli álmot nem alszik, felváltva alszik és pihen.
Erős növekedésű, élénk színű, a margarétához hasonló évelő virág. Napfényes helyet és normál kerti talajt kedvel.
Az O.A. szabályai szerint "önarcképet" feltölteni tilos. Emberi alakok képe abban az esetben elfogadott, ha a leírásnál kifejti a feltöltő, miért is tartozik az adott kép Magyarországot bemutató témakörbe! *** Nos az indoklásom: Budapest egy igazi, soknemzetiségű világváros: számos országból tanulnak egyetemeinken fiatalok, ezrével dolgoznak itt kínaiak, vietnamiak, afrikaiak. Számtalan országból érkeznek a Főváros nevezetességei iránt érdeklődő turisták is. - Ennek az internacionalista utcaképnek a bemutatását szolgálja ez a portré sorozat - helyenként az illető személyek hozzájárulásával. (Nem tüntetem fel minden esetben a nemzetiségüket, remélem típusos arcokat választottam!)
Lábatlan gyík. Szép nászruhás (kék pettyes) lábatlan gyík a Pilisben, sajnos az autóúton elütve. A lábatlan gyíkok nagy részét már sajnos csak így látjuk.. Jó lenne vigyázni rájuk, különleges, szép gyíkok.
A Merzse-mocsár madármegfigyelő tornyából készítettem körbe-körbe, lefelé-felfelé vagy száz felvételt, és panoráma-szerkesztő programmal halszem-vetületté raktam össze őket. A sarkok feketeségét retusálóprogrammal tüntettem el. A kép eredeti mérete 6400*6400 pixel. Lényegesen több részlet látszik rajta, mint így kicsiben.
Kertből jöttek a tyúkok, mert nekik kívül tágasabb volt. A magot ugyan nem ették meg, de találtak bőven eső utáni bio zöldet.
Kaposváron, a Kossuth téren a Székesegyház mellett áll ez a rokokó szobor, amelyet 1770-ből származik
Az ablak formája és a muskátli virág magyaros, a régmúltat idéző nosztalgikus hangulat. A világszerte ismert "Honvágydal" ("Muskátlis ablakok") - jutott róla eszembe, melynek kissé "csöpögős" szövegével az 1956-ban külhonba "disszidált" honfitársainak szerették volna visszacsalogatni a hazaszeretet, honvágy felébresztésével. (A fotó Ócsán, a Templom melletti első tájház ablaka.)
Ismét a Főtéren járunk. Ezúton megállunk a Városháza épülete előtt. Megfigyelhető a csodálatos építészeti megoldások sorozata. Az ablakokban muskátlik díszítik az épületet, nagyon jól megy az épülethez a piros muskátli. Az itt élő emberek sokat adnak arra, hogy a Városban sok virág legyen, virág díszítse az utcákat tereket, hogy a turisták ezekben is gyönyörködjenek. Nem hiába turista paradicsom Sopron.
Az 1908. évi LVIII. törvénycikk értelmében a Margitszigetet a Főváros 11 millió koronáért megvásárolta József főhercegtől. A Margitsziget már ekkor is kedvelt kiránduló és pihenőkert volt, valamint eredetileg az Országos Növénykertet is a szigetre tervezték, így a parkok, épületek fenntartása jelentős vízigényt jelentett. Ezért határozták el a margitszigeti víztorony megépítését. 1911-ben épült, az akkor forradalmi újdonságnak számító vasbetonból. Tervezője az a Zielinski Szilárd, akit ma a va
A kép 2009.december 19-én készült Gödöllőn a Tulipa Kertészetben
A tűzvörös fémdarázs (Chrysis ignita) 2 fotója. -(A fémdarazsak (Chrysididae) a rovarok (Insecta) osztályába és a hártyásszárnyúak (Hymenoptera) rendjébe tartozó család.) - A tora nem csiszoltan fényes, hanem érdes és aranyozottan csillogó. fluoreszkáló, a potroha piros. A két tipikus oldalt látható darázs-szemen kívül a fejtetőn is látható két kis pont alakú "pót-szem"- akár csak a karolópókoknál és néhány darázsfélénél. - Mellesleg jóval kisebb a többi darázsnál! Itt látható, hogy egy réti margitvirág kisebbik levelén elfér! Angolul: Ruby-tailed Wasp Németül: Goldwespe **A legjobb fotók itt láthatók a web-en: Link
A fotó valószínűleg egy közönséges darazsat (Vespula vulgaris) mutat. A déli papírdarázs csápja sárga, a német darázs (Vespula germanica) torának ízszelvényeit a fekete csíkok mellett pontpárok is díszítik.)
Latin neve: Calopteryx virgo. Az oxigénben gazdag, gyorsan áramló vizet kedveli, ezért a nyáron erősebben átmelegedő patakokban nem él meg. Ha a patakot árnyékoló fákat kivágják, ez a faj eltűnik.
A község határában találhatók a cseszneki vár romjai. A várat feltehetően 1263 körül építtette a Bána nemzetségből származó Jakab trencséni főispán, IV. Béla király kardhordozója. A hagyomány szerint tőle származik a báró és gróf Cseszneky család. A Csesznekyek a 14. század elején eladták a Csákoknak, tőlük váltotta magához 1326-ban Károly Róbert. 1392-ig királyi vár maradt, mikor Luxemburgi Zsigmond elcserélte a Garaiakkal a Macsói Bánságért. A Garai család jelentős mértékben bővítette a várat.
A farkaspókok csavargó életmódot folytatnak, jellemzőjük, hogy hálót nem építenek. Táplálékuk kis gerinctelenek, különösen rovarok, de más pókfajok is.
Babucsik Péter: Este a parton „Az árnyékok szétterülnek, partok, élek elmerülnek. Óriásfák szenderülnek - köztük élni volna jó.”
A Ráckevei (Soroksári) Duna-ág a Csepel szigetet balról öleli körül, mintegy 57,3 km hosszú. Vízszintjét mesterségesen szabályozzák, északon a Kvassay-zsilipen keresztül, délen a tassi vízlépcsőn át szabályozzák a vízátfolyást és a vízszintet. Áramlási sebessége a nagy Duna-ág tizede: 0.2-0.4 km / óra. Nagyobb teher és személyhajók hajók forgalma nem lehetséges, csupán kisebb motorcsónakok kísérik az evezős sportolókat. Rengeteg ember tölti partján halászattal (pecázással) a szabad idejét. A lassabb vízáramlás és csendes, békés környezet miatt sokféle vízimadár él itt - a dunai madarakról kajakból készített képeim innen származnak.
Az évgyűrűk, hiteles tanúként mesélnek. Mesélnek a helyről ahol a fa élt, az évszakok változásairól, szárazságról, esőről, dermesztő hidegről és perzselő Napról. Mindenről, ami a fa életében fontos volt.
A darázspók (Argiope bruennichi) a keresztespókfélék (Araneidae) családjának egy faja. A pókoknál elég ritkán megfigyelhető módon mindig csoportosan él. Potroha hosszúkás, amelyet fekete és sárga harántsávok díszítenek, darázsszerűen. Rendszerint a pókháló „vezérfonalánál†vagy a háló közepén leselkedik, viszont akkor a hálójában mindig fejjel lefelé csüng.
Latin neve: Thecla betulae. A nyírfalepke erdőszéleken, bokros helyeken, patakok mentén, hegylejtőkön él, 1000 méter magasságig. A talaj köves is lehet, ott mogyoró, kökény vagy más vad gyümölcsfák nőnek.
Latin neve: Anguis fragilis. Törékeny gyík vagy kuszma még az ismertebb nevei.Elsősorban a dús aljnövényzetű erdők lakója, így főleg domb- és hegyvidékeken találkozhatunk vele. Az Alföldön csak a nagyobb erdőkben él. Könnyen és jól alkalmazkodik a környezethez: nemcsak a különféle erdőkben, bozótosokban és erdei kaszálóréteken lelhetjük fel, de a sziklagyepek közelében, sőt, gyakran kertekben vagy parkokban is. Kedveli a dús aljnövényzetet, a rejtőzésre alkalmas üregeket, földön heverő tárgyaka
A főképen a keselyűfejű gyöngytyúk (Acryllium vulturinum)látható. a 2 mellékleten a háziasított gyöngytyúk látható etetés közben a budapesti Állatkertben.
Ez a napfürdőző zöld gyík hím az árnyékba húzódott. Olyan meleg volt a hajdúsámsoni legelőn, hogy még a gyíkok is az árnyékban napoztak.
A hím legfeljebb 7 centiméter hosszú és 10–50 gramm testtömegű, a nőstény legfeljebb 13 centiméter hosszú és 50–120 grammot nyom. Az állat általában túlnyomórészt barna színű, szürkés vagy feketés foltokkal; testét olajzöld – Dél-Európában vöröses – szemölcsök borítják. A háton és a mellen található mirigyekben két különböző mérgező váladék termelődik, amelyek elriasztják egyes ellenségeit.Férgeket, csigákat, pókokat és sok kerti kártevőt fogyaszt el, ezzel hasznot hajt. A varangy 30–40 évig él
A keskenylevelű ezüstfa, ezüstfűz vagy olajfűz (Elaeagnus angustifolia) kis-ázsiai eredetű harmadrendű fa, vagy cserje. Ágai tövisesek, a hajtások, levelek és a termése ezüstös csillámszőrökkel borított. Nagy tűrőképességű faj, amely rossz talajokon, például szikeseken, városi körülmények között parkokban is tenyészik.
A mohos ugrópók (Marpissa muscosa) a pókszabásúak (Arachnida) osztályába a pókok (Araneae) rendjébe és az ugrópókok (Salticidae) családjába tartozó faj. A főképen fekete levéltetveket vesz szemügyre, de nem eszi meg őket! A mellékletben átugrott a kezemre, de nem szabadon, hanem egy biztonsági fonalat is használt.
A barokk épületegyüttes Fellner Jakab tervei alapján épült a XVIII. században. A kastély fontos történelmi esemény színhelye volt, itt kötötte meg Ferenc császár és Napóleon a schönbrunni békét. Saroktornyos, emeletes főépületet 1764-1769 között emelték. A földszinti folyosóra néző belső ablakok kőkeretei arra engednek következtetni, hogy ez a folyosó eredetileg nyitott tornác volt, csak később építették be. Az emeleten található a márványfürdőszoba, és az úgynevezett hollandi csempés fürdős
Ez még egy tavalyi fotóm. Nikon 300-s telén raynox 2,5x makró előtét a legkissebb f29-s rekesszel. Amúgy a foptómmal itt nem nagyon vagyok megelégedve mert ezeknél a kis pici pókoknál vakut használtam amit nem lett volna szabad. De vaku nélkül nem is lett volna éles. A fentieken írt felszerelésemmel 10 cm-ről tudtam őket fotózni. Igazán jó fotó akkor lenne ha én ezt olyan mikro obival csinálnám amivel 1 cm-ről tudnám nagyítani és nem kellene vakut használni ahogyan a 300-s obin a makró R 250s előtét. Egy régi fotóm amire én nem vagyok igazán büszeke.
A tiszakürti az alföldi arborétumok egyik legszebbike. Hangulatát kis tavak, patakok emelik, és a rajtuk átívelő kis hidak emelik. (A fotó Fuji FinePix S7000-es kamerával készült.)
A darázspók (Argiope bruennichi) a keresztespókfélék (Araneidae) családjának egy faja. A pókoknál elég ritkán megfigyelhető módon mindig csoportosan él. Potroha hosszúkás, amelyet fekete és sárga harántsávok díszítenek, darázsszerűen. Rendszerint a pókháló „vezérfonalánál†vagy a háló közepén leselkedik, viszont akkor a hálójában mindig fejjel lefelé csüng.
Latin neve: Mentha aquatica. A vízi menta mocsarak, nedves rétek, vízpartok, árkok, magas sásosok, liget- és láperdők lakója. 1200 méter magasságig megtalálható. Nedves, tápanyagban gazdag agyag-, vályog- vagy tőzegtalajokon nő. Az ivaros szaporodás mellett kúszó gyöktörzsével és hosszú, föld feletti, leveles indáival is terjeszkedik. A virágzási ideje júliustól szeptember, esetleg október végéig tart.
Kecskeméti betonrengeteg szélében lévő réten találtam az első kinyílt példányt. (a növény nevében nem vagyok 100 %-ig biztos!)
Latin neve. Erastria trabealis. A zebrabagoly a dombvidékeken, nedves réteken, lápokon, nyirkos erdőszéleken és nyiladékokban él. Nappal is repül.
Telével voltam. Napos idő volt. Egy érdekes pontot néztem ki. A debreceni Kölcsey Központ ablakai amelyek visszatükrözik a távoli bérházak ablakait. Utólag kontrasztot adtam a képnek.
A majki kamalduli remeteség országos szinten is kiemelkedő épületegyüttesnek számít. A fallal körülvett területen kis utcákat alkotva, szigorú rend szerint megszerkesztve, az együttes központjában álló templom körül épült ki a clausura területe 17 cellaházzal. A templomot a konventépülethez vezető főtengely mentén helyezték el, ma már csak csonka tornya és egy támpillére áll. A templom mögött található, nyeregtetővel lezárt, U alakú kolostorépület, melynek főszárnya emeletes, oldalszárnyai földszintesek (a jobb oldali szárny kerti oldala emeletes a terep lépcsőzetes kialakítása miatt) egy, a remetelakok belső udvarától fallal leválasztott második udvart fog közre. A földszintes, négyzetes alaprajzú, nyeregtetős-oromzatos cellaházaknak egy bejárata és öt ablaka van, a homlokzati címerek egy része, a nyíláskeretek, a párkányzatok, a küszöbök mind süttői vörösmárványból készültek. A remetelak bejárata a házzal megegyező méretű kertre nyílik. A házakon lévő címerek az épületegyüttesek felépítését támogató nemesek címerei, ezzel hirdetve a „támogatók†kilétét. Az örök némaságot fogadó szerzetesek a kolostorban eltöltött 3 év próbaidő után költözhettek be a cellaépületekbe. Soha senkivel nem beszélhettek, nem találkozhattak, kivéve karácsony és húsvét ünnepének 3-3 napján. Életük nagy részét imádkozással, növénytermesztéssel, olvasással töltötték. Életkoruk meghaladta a 90 évet. Az ételt a kolostorban készítették és a cellaházak forgó ablakán adták be nekik. A remetéket kiszolgáló személyzet tagjait „laikus testvéreknek†hívták. A mai napig működik még a kamalduli szerzetesrend Olaszországban, ahonnan évente zarándokolnak ide szerzetesek.
A kép 2009.október 27-én készült Sámsonházán
Erős szél ringatta a szikrai Holt-Tisza partján kikötött horgászcsónakokat. A fotó Nikon D60-as kamerával készült, 2010. 09. 29-én, 11 óra 42 perckor.
A hétköznapi értelemben vett darazsak néven rendszerint a társas redősszárnyú-darazsak vagy valódi darazsak (Vespidae) családjába tartozó hártyásszárnyúakat nevezzük. Néhány centiméteres, sárga-fekete csíkokkal mintázott rovarok, melyek nyugalomban szárnyaikat hosszában összehajtva tartják a test kétoldalán. Társas állatok, fullánkjuk és mérgük van, közeli rokonai a méheknek. Fészkeiket faodvakban, földi lyukakban, vagy akár épületekben (pl. padláson) építik. A nőstények, melyek képesek a repro
Latin neve: Mentha longifolia. Szára elágazó, a többi mentához hasonlóan szögletes. Levelei tojásdadok szélük fűrészes, ülőek, a száron párosan, keresztben átellenesen állnak. A növény bármely részét megdörzsölve érezhető a jellegzetes mentolos illat. Az egész növény fehér szőrök borítják, amitől puha, molyhos tapintású. A halványlila ajakos virágok tömött szárvégi fürtben virágoznak. Termése makkocska. Olyan helyeken virágzik, ahol a talaj mindig vizenyős-nedves valamennyire: patakok partján,
Latin neve: Graphosoma lineatum. A párosodásra szigorúan rituális módon lezajló előjáték után kerül sor. Ezt követően a partnerek elválnak egymástól, és a nőstény petéit kis csoportokban növények levelének felszínére rakja. A lárvákat kikelésük után egy ideig anyjuk őrzi. Már a fiatal állatok is szüleikéhez hasonló álcázó mintázatot viselnek, szárnyaik azonban még kis csonkok csupán. Ivarérettségüket az 5. vedlés után érik el.
Latin neve: Leptophyes punctatissima. Nincsenek szárnyai. Súrű szedresekben, csalánosokban él, ahol igen nehéz rátalálni. Néha kertekben, parkokban is felbukkan.
Latin neve: Garrulus glandarius. Közismert népies neve: mátyásmadár vagy mátyásszajkó, egyes vidékeken mátyás, illetve matyimadár. Táplálékgeneralista. A lehetőségeken belül szinte mindent megeszik. Nyáron inkább rovarokkal táplálkozik, de a fészekrablástól sem riad vissza. Elkapja a gyíkokat, békákat, az apró rágcsálókat és a csőrével agyonveri őket. Ősszel áttér a növényi táplálékra. Télen táplálkozásában a növényi eredetű anyagok dominálnak
A Muzsikaház 1769-ben készült el. Az egyemeletes sarokház az Esterházy-kastély parkjának nyugati szélén áll. Homlokzatán kőkeretes ablakok nyílnak, alattuk mélyített tábladísz látható. Az épület udvar felőli része árkádos. A Muzsikaház az egykori Esterházy udvartartás zenészeinek, színészeinek és operai szereplőinek adott otthont. Itt lakott az emeleti háromszobás lakásban 1766 és 1790 között Joseph Haydn.
Csak tippelek! 1.) A sárga szárny-szegélye miatt zöldike (Carudelis chloris) tojóra gondoltam, de ez a példány nem zöld!. 2.) A gébics tojó begyén vízszintes barna hullámok vannak - ezen meg függőleges csíkok, szárnyán nincs sárga szín. 3.) A Csíz feje tarkább és nem a szárny-szegélye sárga, hanem haránt-irányban van egy sárga sávja 4.) Hasonló mellénye van a Csicsörke madárnak (Serinus serinus) és 5.) Citromsármánynak (Embriza citrinella) is, de egyéb részlet nem stimmel!- Eszmei védelmi értéke: 25.000 Ft.
Latin neve: Centaurea montana. Kúszó gyöktörzsű, mintegy félméteres magasságú virágzó hajtásokat nevelő évelő faj. Levelei szürkészöld színűek, puha tapintásúak, ép szélűek és lándzsás alakúak. Virágzatai 3-6 cm átmérőjűek, a vadon élő alakoknál kékeslila színűek, de termesztésben fehér és rózsaszínű színváltozatai is ismertek. Sugárzó virágainak pártája több cimpára felhasadó. Védett virág.
Az V. kerületben, a Kossuth Lajos tér 13-15. sz. házat érdemes megtekinteni. A bejárattól a csigalépcsőig sok szépségben gyönyörködhetünk.
Tavaszi héricsen sütkérező pusztai farkaspók/ Pardosa agrestis. A farkaspókok a talaj felszínén élő ízeltlábúak egyik legtipikusabb és leggyakoribb képviselői. A pusztai farkaspók természetes élőhelyei a nyílt, szikes puszták, amelyeken karakterfajnak tekinthető. A szántóföldek jelentik második otthonát, amelyet Közép-Európában a pókok között példátlanul nagy gyakorisággal népesít be. A Kárpát-medence egyéves szántóföldi növénykultúráiban átlagosan a talajon élő teljes pókegyüttes 40%-át teszi
A majki műemlékegyüttes Oroszlány külterületén (Majkpuszta) található, valaha kamalduli szerzetesek éltek falai között, különálló kis cellaházakban.
A Benevár a Mátra déli részén, Mátrafüred határában, a Somor- és a Csatorna-patakok közötti Benevár-bérc déli végén, mintegy 470 méter magasságban található. A kép a vár romjait mutatja a hozzá vezető ösvényről fényképezve.
A paprikavirág (Salvia splendens) eddig piros volt. Újabban közparkokban a legkülönbözőbb színű Paprikavirágot lehet látni, ha ezt még lehet paprikavirágnak nevezni.
A kokárdavirág (Gaillardia) a fészkesek családjának csövesvirágúak alcsaládjába tartozó növénynemzetség.
Hangulatos részlet a Felpéci Tájházban.Az előtérben-borvidék lévén-egy datált (1856)középorsós prés látható. Felpéc község Győr-Moson-Sopron megyében, a Téti kistérségben.A megye déli részén, Győrtől 21 km-re, délnyugati irányban fekszik, két középtáj: a Sokorói-dombság és a Marcal-medence találkozásánál.
Latin neve: Centaurea montana. Kúszó gyöktörzsű, mintegy félméteres magasságú virágzó hajtásokat nevelő évelő faj. Levelei szürkészöld színűek, puha tapintásúak, ép szélűek és lándzsás alakúak. Virágzatai 3-6 cm átmérőjűek, a vadon élő alakoknál kékeslila színűek, de termesztésben fehér és rózsaszínű színváltozatai is ismertek. Sugárzó virágainak pártája több cimpára felhasadó. Magyarországon védett, az Alpokban tömegesen előfordul.
A Csóka (Corvus monedula) télen nem látható, csak tavasszal jelenik meg a parkokban. A tollazata színben (fekete fej és szárny, szürke mell) hasonlít a Dolmányos varjú (Corvus cornix) színeire, de teste kisebb, nyaka, farka, csőre rövidebb, szeme fehér, míg a dolmányosé fekete. A mellének tollazata sötétebb szürke, a dolmányosé világosabb. A nyakán világosabb "félörv" látható, esetünkben ez inkább 1/3-a a nyak kerületének.
Latin neve: Euplagia quadripunctaria. Mérete 48-55 mm. Két pár szárnya közül az első pár fekete rajta fehér haránt irányú csíkok. Ezeket kitárva láthatjuk meg élénk piros hátsó szárnyát. Az imágó fekete testének fénye zöld, rajta sárgásfehér mintázat. Halvány piros potrohát sárga szőrzet fedi. Védett! Eszmei értéke 5000 Ft.
Latin neve: Muscicapa striata. Madárgyűrűzés a Naplás-tó közelében. Ritkás erdők, parkok és emberi települések lakója.
legszembetűnőbb, hogy a főhomlokzathoz kapcsolódó szárnyak nem az érkezési oldal felé, hanem hátrafelé terjeszkednek. A gödöllői stílus jellegzetessége az is, hogy a kastély három rizalittal osztott főhomlokzatának építészetileg legjobban hangsúlyozott része a középső rizalit. Erkélye vörös márvány jón oszlopsoron nyugszik. A rokokó erkélyrácson a hadijelvények között a Grassalkovichok címere látható.
A kokárda kör alakú, fodros szélű, nemzetiszínű jelvény, melyet eredetileg kalapra vagy sapkára , a nők esetleg a hajukba tűztek. Franciaországból terjedt el a 18.-19. századi forradalmak idején egész Európában és Amerikában. A magyar kokárdát március 15-én, a pesti forradalom évfordulóján szokás viselni. A francia kokárdától eltérően nem kalapra tűzik, hanem a kabát hajtókájára vagy mellrészére a szív felőli oldalon. A teljes kokárda helyett elterjedt még a nemzetiszínű szalag viselete is.
A zárt kerítéssel körülvett térségben szabályos rendben sorakoznak a fehér falú, piros cserepes remetelakok. A középpontban felépült templomnak ma már csak a harangtornya áll.
A Schossberger-kastély (tervezte: Ybl Miklós; épült 1883). Az egy emeletes összetett alaprajzú épülethez négyszög kupolás pálmaházat építettek. Az épülettömb előtt nyitott kocsifelhajtó áll, mely fölött a Schlossenberger bárói címer található. A megrendelő kívánságára , a festői hatásra törekedve Ybl a francia neoreneszánsz stílusban tervezte meg a kastélyt. A magas tetőzetet padlásablakokkal és magas kéményekkel díszítették. A belső folyosók és termek olasz jellegűek, azok donga és keresztbolto
A városi törvényhatóság 1897. november 26-án határozatot hozott a Pécsi Köztemető létesítéséről. A temetőre vonatkozó tervet a következő években számtalanszor átdolgozták, és a kiválasztott terület kisajátítása is elhúzódott. A városi közgyűlés végül Rauch János tervét fogadta el. Először az épületek felhúzására került sor, majd ezt a főkapu és a kerítés követte
A Szürke légykapó (Muscicapa striata) homloka csíkozott, a begye is, de finomabban. (Tavalyi felvételeimen az látható, hogy a csíkok nyáron szélesebbek és vörösbarnák lesznek, továbbá a szárnya és háti tollai barnák, - a nevében szereplő szürke csak a begyére vonatkozik!)- Eszmei védelmi értéke: 50.000 Ft.
A lépcsőket őrző szobrok a folyosók oldalában, Az északi és déli bástyákat, valamint a bástyaudvart képező folyosókat lent, a Bástyafokok között kétfelől csatlakozó lépcsőzet, fent, az udvarok szintjén pedig mellvédfal köti össze. Schulek egyik legnagyobb érdeme, hogy a Várhegynek ezt az alapvetően és eredendően hadi célokat szolgáló területét, békés sétánnyá és kilátó objektummá alakította át úgy, hogy a Várhegy építészetileg kevéssé jelentős szakasza, a Várhegy egyik jelentőségteljes építésze
Volt nőtlen tiszti lak. Elővárosi eklektika, épült 1913-ban. Emelet, oromzatában fa csúcsív, ablakok fölött kis előtető. Fedeles kertkapu.olt nőtlen tiszti lak. Elővárosi eklektika, épült 1913-ban. Emelet, oromzatában fa csúcsív, ablakok fölött kis előtető. Fedeles kertkapu volt nőtlen tiszti lak. Elővárosi eklektika, épült 1913-ban. Emelet, oromzatában fa csúcsív, ablakok fölött kis előtető. Fedeles kertkapu.
Az eredeti Kárpátok őre szobrot 1915. május 23-án állították fel Kolozsváron. A háború után az Erdélybe bevonuló román csapatok katonái elpusztították az alkotást. A romániai rendszerváltás után a magyar kisebbség újra fel szerette volna állítani Kolozsváron ezt az emlékművet, de ez politikai okokból nem sikerült. Ãgy került Horváth Béres János szobrász és Tóth Vásárhelyi József építész alkotása a Szalajka-völgybe. Az új szobrot 2002. november 17-én avatták föl. A Kárpátok Őrei védelmi rendszer
Egri bazilika kupolás freskója. A sarkokban voltak rádolgozó utómunkák. A zavaró elemeket homályosítottam. záridő 3s.
Az egykor itt állt vár bástyáját (lakótornyát) beépítették a mai, barokk stílusú palotába. A palota kápolnáját és dísztermét Maulbertsch freskói díszítik. Itt található az érseki könyvtár és kincstár. A palotát Batthyány József érsek kezdte építtetni 1775-ben Oswald Gáspár tervei alapján. Utána Patachich Ádám érsek építtette a könyvtári szárnyat, ezzel megalapította a nevezetes főszékesegyházi könyvtárat. A könyvtár és kabinet faburkolata rokokó stílusú. A XVII. század utolsó évében született a
A leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó, selymesen gyapjas évelő növényfaj. Népies nevei: lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics. (Wikipédia)
A szabályosan elhelyezkedő, egységes alaprajzi kialakítású remetelakok modelljei a középkori olasz remetekolostorok lehettek. A remeteségről itt lehet még többet olvasni: Link
A gulipán magyar neve helyett a német (Säbelschnäbler) és latin (Recurvirostra avosetta) jobban leírja ezt a gázlómadarat. Lassan lépegetve halad az 5 cm-es pocsolyában, miközben szablya-alakban görbült csőrével jobbra-balra kaszáló mozdulatokkal szűri ki fő táplálékát az evezőlábú rákokat. Magyarországon védett, eszmei értéke: 250.000 Ft
A gyömörei római katolikus templom belső terének részlete.A barokk főoltár, a szószék és a rokokó padok. További ismertetés a hozzászólásokban olvasható.
A moha spóratokok magas, egyenes szálakkal emelkednek a moha levelei fölé, mint fák a réten. (A fotók a Margitszigeten készültek.)
A sgrafittó Oroszlányban a Rákóczi Ferenc úton látható. Eredetileg Kokás Ignác és Zámbó Kornél munkája. Felújítva 2013-ban.
Latin neve: Epilobium hirsutum. A borzas füzike álló- és folyóvizek partján, időszakosan víz alá kerülő iszapos talajokon (például homok- és kavicsbányákban), árkokban, nádasokban, nedves, út menti gyomtársulásokban nő. A virágzási ideje júniustól szeptember végéig tart.
A leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó, selymesen gyapjas évelő növényfaj. Népies nevei: lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics. (Wikipédia)
Szép, tavaszias időben Mátrafüred hegyi ösvényei és vendéglátó helységei megtelnek kirándulni, friss levegőre vágyó turistákkal. A gyalog, kerékpárral, mountain-bike-al, elektromos terepjáró rollerrel, babakocsival egyaránt találkozhatunk. Utána számtalan gyorsétkezde várja az éhes-szomjas csoportokat. A főképen (és megismételten a 2. képen) egy modern kivitelezésű székely kapu látható, mely egy fizetővendégeket váró magánház bejárata.
Andrássy-kastély Bővebben: Andrássy-kastély (Tiszadob) Alpár Ignác tervei alapján Andrássy Gyula volt miniszterelnök építtette 1880 és 1885 között, francia gótikus stílusban. A kastélynak 365 ablaka (év napjai), 52 szobája (hetek száma), 12 tornya (hónapok száma) és 4 bejárata (évszakok száma) van. Angol- és franciapark Az Andrássy-kastély udvarában található.
Novemberi darvak az őszi daruvonuláskor a 33-as út melletti gyülekezőhelyükön, Nyírőlaposon.
Több helyen megmaradtak az ajtók és ablakok keretei, az ablakokon vasrács nyoma látható. Mindkét kápolnába oltárt, a jobb oldaliban az oldalfalból előreugró karéjos végződésű keresztet faragtak ki a puha mészkőből. A konyha volt az egyetlen fűthető helyiség, itt a tűzhely, a füstelvezető csatorna, a falak melletti ülőpadkák és a nagyméretű téglából készült padlóburkolat maradványai még megfigyelhetők.
V. ker. Szomori Dezső téren (Sidló Ferenc, 1933.) (Danaisok), Danaos (l. o.) argoszi király 50 leánya, kik apjok parancsára férjeiket,Aigyptos király 50 fiát, nászéjükön megölték. Apjuk ujra férjhez akarván adni, versenyjátékok dijaiul tüzte ki őket. A győztesek ugy, a hogy egymásra következtek, válogatták ki a Danaidákat s velök a danaok (l. o.) nemzetét nemzék. Atyjukkal együtt megölte a D.-at Lynkeus, Aigyptosnak egyedül életben maradt, nejétől Hypermnéstrától a nászéjen megkimélt fia. Az
Az Atalanta-lepke vagy admirálislepke ,a mérsékelt égövi Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában él.Szárnyai bársonyos feketék, az elülsőt fehér foltok és piros szalag díszíti, a hátulsót piros szegély. A hátulsó szárnyak fonákján a barnássárga minta jó rejtőszín.Május és október között két nemzedéke repül; ritkán még novemberben is látható egy-egy példány. A nyílt területeket kedveli, kertekben, gyümölcsösökben, erdőszéleken, parkokban látható.
A Bazilika déli oldalánál ódon, macskaköves tér az Apor Vilmos püspök tere húzódik. A tér közepén az Árpád-kori Szent Lázár plébániatemplom maradványai, és mellette Győr egyik legjelentősebb szobrászati emléke, a rokokó Szent Mihály-szobor áll (Szent Mihály arkangyal letaszítja a mennyből Lucifert, 1764,). A tér déli oldalát a Konferencia Hotel határolja, a keleti oldalon álló Apor Vilmos püspök tere 1-2. számú épület gótikus eredetű, mai formájában barokk. Egykor itt működött a püspöki jószágko
A leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó, selymesen gyapjas évelő növényfaj. Népies nevei: lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics. (Wikipédia)
A leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó, selymesen gyapjas évelő növényfaj. Népies nevei: lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics. (Wikipédia)
A szabályosan elhelyezkedő, egységes alaprajzi kialakítású remetelakok modelljei a középkori olasz remetekolostorok lehettek. A remeteségről itt lehet még többet olvasni: Link
Magyarország első ipari műemléke, az újmassai faszéntüzelésű nagyolvasztó, közismert nevén az ún. „őskohó†története a 18. századra nyúlik vissza. Fazola Henrik lakatos mester – akinek világhírű rokokó stílusú alkotásai Egerben találhatók – 1770-ben Miskolc-Ómassa területén, Mária Terézia engedélyével az általa felfedezett bányákra, illetve a térségben található hatalmas erdőségekre alapozva vasművet épített. Fia Frigyes, aki kiemelkedő eredményeket ért el a hazai acélgyártás megteremtésé
Sok dologhoz nem értek, de az egyik legnehezebb számomra a pókok beazonosítása. Nem jártam sikerrel, mikor próbáltam őket megnevezni. Ezért egy "csomagban" mutatom meg őket.
A fancsikai II-es tó melletti fenyvesben tömegesen nőnek a súlyosan mérgező galócák.
A Benevár a Mátra déli részén, Mátrafüred határában, a Somor- és a Csatorna-patakok közötti Benevár-bérc déli végén, mintegy 470 méter magasságban található. A kép a vár romjait mutatja a vár régi, ma már romos faláról fényképezve.
Ez a szép épület Budapesten a Vizivárosban látható. Az ablakok a Corvin térre néznek.
Latin neve: Lysimachia vulgaris. Méter magasra is megnövő vadvirág. Levelei lándzsa alakúak ép szélűek, dúsan borítják a szárat, kettő-négyesével állnak. Virágai öt tagúak, az élénksárga szirmok rombusz alakúak vagy elliptikusak, a csészelevelek csúcsa hegyes, a szirmoknál rövidebbek. A virágok többesével, dús buga vagy sátorozó virágzatban nyílnak. Nedves élőhelyeken ( patakok, tavak partja, tocsogós rétek, árokpartok) jelenik meg. Virágai nyár közepétől nyílnak.
A leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó, selymesen gyapjas évelő növényfaj. Népies nevei: lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics. (Wikipédia)
A leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó, selymesen gyapjas évelő növényfaj. Népies nevei: lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics. (Wikipédia)
A leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó, selymesen gyapjas évelő növényfaj. Népies nevei: lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics. (Wikipédia)
Hínáros sekély vizű tó a Debrecen melletti Fancsikai horgásztavak első tava. A hínáron évente sirály és szerkőtelepek alakulnak ki.
A csicsörke (Serinus serinus) a madarak osztályának verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó faj. Az egyik legkisebb az európai pintyek között. -Magyarországon védett, eszmei értéke: 25 000 Ft.** Egy kis differenciál-diagnosztika. 1.) hasonlóan "cirmos" - azaz függőleges lefutású barna csíkokkal tarkított a begye a szürke légykapónak, de annak nem sárga a színe és keskeny, hosszúkás csőre van, mint a csalogánynak és a poszáta-féléknek. - 2.) A fiatal zöldike hasa hasonlóan cirmos és sárga is, de a szárnyszegélye sárga! - Ezzel szemben a csicsörke (tojó)szárnyán hátulnézetben keresztbe futó fehér sáv van, halványbarna fül-foltja és felette sárga csík van - ez a füzikénél is van, de annak sima sárga, nem csíkos a begye és más, vékonyabb a csőre.
"Humanitárius karaván A futam minden évben kiemelkedő karitatív esemény Maliban és Mauritániában. Minden csapat ajándékokkal és adományokkal felszerelkezve érkezik a világ 5. és 6. legszegényebb országába. A Budapest-Bamako jótékonysági alapkoncepciója egyszerű. Közvetítők nélkül közvetlenül juttassuk el adományainkat a rászorulóknak." (forrás:Link) Rövid pihenő Székesfehérváron.
Szeretem megörökíteni évszakok váltakozását. A fotón egybe próbáltam "olvasztani" két évszakot Készítettem egy rövid videót is, megmutatva a Holt-Marcal 4 arcát a 4 évszakban Link
A főszékesegyház a Szent István téren áll. A helyén álló eredeti templomot Szent István építtette a Várhegy közepén a Boldogságos Szűz és Szent Adalbert tiszteletére. Ezt 1180-ban tűzvész pusztította el. A Szent Adalbert székesegyházat III. Béla segítségével Jób érsek hozatta rendbe. A székesegyház a török 1543. évi ostromakor megsérült. Esztergom eleste után a török hadászati okokból lebontotta, illetve dzsáminak használta. 1594-ben, a vár visszavételére indított harc során a benne tárolt lőpor
Latin neve: Emmelia trabealis. dombvidékeken, nedves réteken, lápokon, nyirkos erdőszéleken és nyiladékokban él. Nappal is repül.
Árvácska (császárszakáll, császárvirág, Szt. Háromság-virágja vagy violája, háromszínüIbolya, isten szakálla), a kedvelt kerti háromszínü ibolyafaj, a franciák pensée-je, a németek Stiefmütterchen-je. Eredetileg a mezeinken is vadon termő Viola tricolor L. kerti, nagyvirágú fajtájának tartották, de azután kiderült, hogy az Árvácska több hasonló faj (Viola lutea Huds., Viola Altaica Pall., Viola tricolor L. var. hortensis DC.) kerti változéka vagy fajvegyüléke. A szebb alakokat a kertészek elei
Latin neve: Xanthium strumarium. Szára erőteljes, felálló, elágazó. A zöld száron sötétvörös vagy barna hosszúkás foltok, csíkok vannak. Hosszú nyelű levelei molyhosan szőrösek karéjosak, fűrészes szélűek, kissé a fehér nyárhoz vagy a nyírhez hasonlítanak. Fészkes virágai kicsik, zöldes színűek, csoportosan nyílnak. A jelentéktelen virágoknál sokkal feltűnőbbek termése-főleg, ha valakinek szerencséje van átgyalogolni egy szerbtövissel benőtt réten. Kb. egy- másfél cm nagyok, tojásdadok, felületükön számtalan visszahajló horgas tüskével, ezzel kapaszkodnak bele az ember ruhájába vagy állatok szőrébe. Réteken, utak szélén találkozhatunk vele.
Vagy Ezüstgammás bagolylepke. Latin neve: Autographa gamma. Egész Európában elterjedt nyílt erdőkben, cserjésekben, a kertekben és a parkokban is, a lepkék nem specializálódtak különleges élőhelyekre, csak a zárt erdős területeket kerülik el. Észak-Afrikában és Eurázsiában (kivéve a trópusi övezet) is bevándoroltak, valamint a szubarktikus Ázsia egyes részein, Skandináviában , Izlandon és Grönlandon is megfigyelték.
A karolópókfélék (Thomisidae) a főpókok (Araneomorphae) egyik családja, körülbelül 3000 fajjal. Potrohuk lapított, széles, néha többcsúcsú. Testhosszuk 1,5–3,5 mm; ivari kétalakúságuk erőteljes. Nevüket onnan kapták, hogy táplálékukat „karolólábaikkal†ragadják meg: első két pár lábuk jóval hosszabb a második két párnál. Növényeken vagy a talajon egy helyben, „tárt karokkal†üldögélve várják prédájukat akár órákig is. Ha a zsákmány elég közel kerül, átölelik és felfalják. Hátrafelé és oldalra is tudnak mászni, illetve futni (mint a tarisznyarákok). Hálót nem szőnek, csak biztosítókötelet és kokont. Nappal vadásznak. A virágokon élő fajok képesek alkalmazkodni a virág színéhez; a drapp vagy barna színűek leginkább leveleken, avarban tartózkodnak. A mérsékelt égövben körülbelül egy évig élnek.
Ez az erődítményünk az 1241 – 42-es tatárjárás utáni nagy várépítési korszak szülötte. Az első várat a Bána nembeli Cseszneki Jakab királyi kardhordozó (ensifer regis) emeltette 1263 körül egy védelemre kiválóan alkalmas sziklacsúcson. A vár első említése egy 1281-es oklevélben maradt fenn, amely szerint Jakab fiai közösen használhatták a várat. 1315-ben a Csákok elfoglalták a várat, de 1323-ban Lampert országbíró visszaítélte Csesznek Mihály és fia Cseszneki János részére a birtokot, ők azonban
A különféle madarak fotózása a parkok gyepén nem könnyű feladat! 1.) Nyílt terepen ritkán lehet közelükbe sétálni, csak véletlenül vagy lesből lehetséges. -2 ) a fű nem mindig ad elég jók kontrasztot és takarja is a madarakat. Az ötféle madár a következő:főképen a seregély, csóka, szarka, galamb, zöld harkály, feketerigó.
A Tétényi fennsík tanösvény Sziklagyep és lövészárok nevű állomáshelyén. A platón a katonai tevékenység számos olyan területet eredményezett, ahol talajréteg teljesen eltűnt és sziklafelület vagy kőzettörmelék került a felszínre. Ilyenek a több helyen is látható lövészárkok, lövészteknők. Az itt látható lövészárkok története az 1920-as évekig vezethető vissza. (Link)
Ez a szentendrei barokkstílusú templom 1756-64 között épült és belül is értékes barokk és rokokó alkotások láthatók. A faragott kapuk és a csiszolt üvegcsillárok ugyancsak figyelemreméltóak. A kórust vörös márvány dór oszlopok tartják.
"... nagy adagban orvosság!" Vittünk haza belőle bőven, a beteges napokra... meg a többire is... Persze nem ezekből a palackokból... sajna...
Egy jól megtermett hattyú hím Bütykös hattyú (Cygnus olor) jött ki a nádasban (ladikoknak) kivágott ösvényen át a sekélyebb vízbe, ahol gondosan eligazgatta tollazatát.
Végre kinyíltak! Csodásak A leánykökörcsin a boglárkafélék családjába tartozó, selymesen gyapjas évelő növényfaj. Népies nevei: lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics.
Tornyok, indiánsátor formájú kúpok (wigwamok), közel függőleges falú eróziós árkok, kisebb csatornák, karfiolszerű felületek, alagutak, alámosott falak stb. hihetetlen változatos formáinak tárháza ez a szabdalt völgyoldal.
Vagy Vízi menta. Latin neve: Mentha aquatica. mocsarak, nedves rétek, vízpartok, árkok, magas sásosok, liget- és láperdők lakója. A kép a Lósi patak partján készült (Katalinpuszta)
Ritkán látható madarunk. Nagyon apró testalkatú. Nem félős, hanem inkább fürge. Előfordul, örökzöld fenyveseknél ,patakoknál,meg bokroknál ahol könnyen elbújhat.
Testalkatukban a kérészek még sok tekintetben az ősvilági rokonaikra emlékeztetnek, annyira konzervatívak, másfelől azonban olyan szerves sajátságokat rejtegetnek, melyek őket is – legalábbis bizonyos tekintetben – a modern rovarok színvonalára emelik.A szárnyrakelt kérészek a nappalt többnyire rejtve töltik el a patakok, vagy folyók menti fák, bokrok lombozatában.A kérészek majdnem 600 fajjal az egész földkerekségen el vannak terjedve, s ezek közül hazánkban mintegy 60 faj él.
Latin neve: Silpha obscura. Kertek, parkok és elegyes lomberdők lakója, leginkább elhullott kisemlősökön, madarakon fordul elő. Magyarországon mindenhol gyakori.
...volt. Ma már ez a kirándulók régi kedvenc helye csak bedeszkázott ajtóval, ablakokkal várja a Pilisben, a Lajos-forrás mellett a kirándulókat.
Ezt a molnárkát sokan tévesen vizipóknak nevezik, holott a pókoknak köztudottan nyolc lábuk van.
Szepezden fotóztam.A vadcseresznye jellemzői: 15-30 m magasra is megnövő lecsüngő ágú gyümölcsfa. Törzsének átmérője a másfél métert is elérheti.A fiatal példányok csúcsdominanciája erős, az így kialakuló kúpszerű lombozat később legömbölyödik. Gyorsan növő, viszonylag rövid életű (~80 év) faj. Fényes, vöröses barna kérge, vékony, vízszintes csíkokban hámlik. Levelei szórt állásúak, elliptikusak, fűrészes szélűek.Lombhullató, a levelek ősszel narancssárgára, rózsaszínre vagy vörösre színeződnek.
legalább 100db 1mm-s sárga kispók. Növények levelén. Kicsit fújt a széll. Állványrül készült.
A főkép egy díszkút szobor-csoportja- erős ellenfényben- / az első melléklet ellenfény-kompenzációval készült - a hozzáadott 3 új kép a teljes díszkutat mutatja 3 nézetből. ** A három leányfigura a Budapest, VIII. kerületben, a Kálvária téren található díszkút bronzszobra, - melyet "Díszkút a három lányhoz" címmel is neveznek. (Nem igazán tudható, hogy a körben guggoló, ruhátlan lányok mit csinálnak! Táncolnak? - De az legutolsó képnél, amikor működött a szökőkút, kiderült: lényegében a kezükkel fogják fel a visszahulló vízcseppeket.) -A szobor az Athénben született görög művész MAKRISZ AGAMEMNON munkája, melyet 1981-ben készített és csak 1992-ben került a térre, amikor politikai okokból a korábbi Kulich Gyula nevet visszaváltoztatták a régi, háború előtti névre.
Latin neve: Vicia grandiflora. Virága viszonylag nagy méretűek, halvány sárgásfehérek, lila csíkokkal ( innen a szennyes elnevezés).
A pókok (Araneae) a pókszabásúak osztályának egyik rendje. Két testrésszel, nyolc lábbal, csáprágóval rendelkező, ragadozó életmódot folytató ízeltlábúak. 3 alrend, 111 család és mintegy 40 000 faj tartozik közéjük.
Latin neve: Calopteryx virgo. Lárvája a többi színes szárnyú szitakötőhöz hasonlóan az oxigénben gazdag, gyorsan áramló vizet kedveli, ezért a nyáron erősebben átmelegedő patakokban nem él meg. Ha a patakot árnyékoló fákat kivágják, ez a faj eltűnik. Gyakran a vízparti fák gyökerei között, esetleg (ha van hínár) a növényekre kapaszkodva zsákmányol kisebb gerincteleneket. Folyamatosan kelő faj: májustól nyár végéig találhatunk frissen átalakult példányokat.
Fény és árnyék (olaszul: chiaroscuro)ol., ejtsd: kiaroszkúro), franciául clair-obscur, németül Helldunkel. 1. A festői előadásnak az a módja, amely a kép hatását főképpen a fény és árnyék harmóniájára építi. Az így komponált festményeken (pl. Lionardo, Rembrandt Correggio művein) a kompozició főalakjait erős fény szokta kiemelni, amelynek hatását növeli az árnyékok mélysége. A kép többi részét rendesen félhomály borítja. Az ily műveken inkább a formáknak, semmint a színnek jut fontosabb szerepe.
A kép a Lehel csarnokban készült, III. 14-én. Kokárda - a piros az erőt, a fehér a hűséget, a zöld a reményt jelképezi A trikolórt, a háromszínű zászlót Európában a francia forradalom tette "divatossá". A párizsi események ihlették meg Szendrey Júliát is, amikor március 15-én megvarrta és Petőfi mellére tűzte a ma ismert kokárdák első példányát.
Korhadt fatörzsnél találtam kis pókokat. Egymásba tömörülnek de ha levegőt fújunk rá akkor szét vállnak.
Latin neve: Chaenomeles japonica. Parkokban gyakran látni. 1-1,5 m magas díszcserje. Tavasszal a vörös virágaival színpompás látványt nyújt. Talán ezért ültetik és nem a terméséért.
Latin neve: Gaura lindheimeri. Mutatós kerti virág. Parkokban egyre több helyen lehet látni a rózsaszín változatával.
Latin neve: Aster lanceolatus. Az Aster nemzetség fajai invazív gyomként vannak számom tartva, mindazonáltal több faj is védett. Többnyire patakok partján, magaskórósokban válhatnak tömegessé.
Fehér gólya fiókák az egyik fészekben a számtalan Seregélyes környékén fészkelőkből (Fejér megye).
A Hortobágy és Balmazújváros közötti Nyírőlaposon gyülekező darvak, novemberebn, az őszi daruvonuláskor. Természetes nádlesből fotózva, a 33-as út mellett!
A szobor Budapesten, a II. kerületben, a Mechwart ligetben található. Az eredeti emlékművet 1913-ban avatták fel. A mellszobor ruszkiczai márványból készült, három bronz mellékalak volt alatta: baloldalon: egy mérnök babérkoszorút nyújt, jobboldalon: öreg munkás (modell: Postpischil jelenleg az Öntődei Múzeum előtt) és fiatalabb alföldi munkás. Ez az emlékmű elpusztult. 1964-ben Kocsis András újramintázta a mellszobrot, és azt mellékalakok nélkül újra felállították. (A megmaradt Postpischil szob
"Lépcső --- > oly szerkezet, amelyen haladva különböző magasságban (niveauban) fekvő helyiségek között közlekedhetünk. A magasságbeli különbségeket L.-fokok segélyével osztják egy-egy lépésnek megfelelő kisebb részekre. A L. főkelléke, hogy kényelmes legyen, továbbá hogy a szerkezet szilárdsága tekintetében biztosan megfeleljen. A L. kényelmes volta nagyságától, a szilárdsága pedig rendszerint a választott L.-anyag minőségével áll kapcsolatban. A L. anyaga lehet kő (tégla, beton), fa és érc (vas). Igen gyakran alkalmazzák a háromfajta anyagot egy-ugyanazon L.-nél. A L. részeire vonatkozó kifejezések: L.-oldal (L.-pofa) a L.-ket kétoldalt határoló részek neve. A L. szélessége, két L. oldal közötti távolság, mely megegyezik a L.-fok hosszával. L.-oromzat vagy homloksík a L.-fokok vizszintes alapja. Fellépő L.-fok az alulról induló L. első foka. Kilépő fok az emeletek legfelső L.-foka. A L. emelkedése két egymásután következő L.-fok felső lapjának egymástól való függélyes távolsága (a L.-fok magassága). Az emelkedés arányszámát a fokszélesség alatt kér egymásután következő L.-fok homloksíkjának egymástól való vizszintes távolságát értjük. Pihenő vagy podeszt nagyobb vizszintes tér (kőlap stb.), mely a L. egymásutánját megszakítja. Tulajdonképen szélesebb L.-foknak tekinthető. L.-karnak nevezzük a L. megszakítás nélkül való egymásutánját fellépő és pihenő, két pihenő vagy pedig pihenő és kilépő között. E szerint különbséget teszünk egy, két, három stb. karu L.-k között. L.-korlát a L.-n járók leesését megakadályozó és kényelem szempontjából szükséges szerkezet, mely többnyire vasrács alakjában készül, de lehet kőkorlát (ballustrade) vagy téglával falazott korlát is." Link
Farsangkor a busók a hagyományoknak megfelelően öltöznek fel. A legnagyobb mulatság farsangvasárnap van. A „műsor†fő elemei: a partraszállás, melynek során a túlparti „Szigetből†- ahogyan a helybeliek mondják (s nem helytelenül elterjedt információ szerint Kismohácsról, mely Mohács város déli, belterületi része) eveznek át ladikokon a busók. Jelmezes busófelvonulás a Kóló térről a főtérre. Farsangi (télbúcsúztató) koporsó vízre bocsátása. Sötétedéskor az egybegyűltek elégetik a telet máglyagyú
... amikor érdemes meglátogatni egy strandot a Balaton partján. (Balatonboglár)
Cserépváralja leglátványosabb nevezetességei az un. Kaptárkövek. A szó jelentése a méhészetre utal, ám a néphit szerint urnatemetkezésre használták valamikor, más hiedelem szerint a honfoglalás idején beköltözött kis népcsoport készítette a fülkéket vallási célra, áldozati ajándékok tárolására.
Ólom átoktábla mert az ókorban az átkoknak súlya is volt.
A meteorológia 10 felhőfajt különböztet meg, de ezen kívül sok speciális felhőt ismerünk (például: kondenzcsíkok, éjszakai világító felhők). A felhők tipizálásánál vizsgálják a felhők méretét, alakját, szerkezetét, textúráját, fényhatását, színét, a felhőalap magasságát.
A pókok (Araneae) a pókszabásúak osztályának egyik rendje. Két testrésszel, nyolc lábbal, csáprágóval rendelkező, ragadozó életmódot folytató ízeltlábúak. 3 alrend, 111 család és mintegy 40 000 faj tartozik közéjük.
Latin neve: Lycopus europaeus. Dombvidéki és hegyvidéki részeken a feliszapolódó mocsarakban, nádasokban, égeres bozótokban és árkokban fordul elő. A lápokon, láperdőkben, azaz a nedves, időszakosan elárasztott, tápanyagban és bázisokban gazdag, sóderes humuszos, homokos vagy tiszta agyag- vagy tőzegtalajokon él.
Egész Európában elterjedt. Hazánkban közönséges. Előfordul parkokban, bozótos területeken, erdőszéleken. A bogarak virágporral, nektárral, érett gyümölccsel, a lárvák korhadékkal, elpusztult gyökerekkel táplálkoznak. Nem kártevõk.
A városi törvényhatóság 1897. november 26-án határozatot hozott a Pécsi Köztemető létesítéséről. A temetőre vonatkozó tervet a következő években számtalanszor átdolgozták, és a kiválasztott terület kisajátítása is elhúzódott. A városi közgyűlés végül Rauch János tervét fogadta el. Először az épületek felhúzására került sor, majd ezt a főkapu és a kerítés követte
A kettősbogas virágzat középső tagja redukálódik, ezért a tüskés kupacs csak 2 makktermést zár körül. Négy "kopáccsal" felnyíló kupacsban az alsó állású magházból képződött makkok 3 élűek. A magok olajtartalmúak, ehetők, a sziklevelek hajtogatottak. Gyógynövény is. Hatóanyagait a bőrgyógyászatban használják.
A Dóm előtt építőmunkások állítják össze a szabadtéri játékokhoz szükséges elemeket.
Győri hangulat. Egy kis köz, XVIII. századi házaktól a múlt század fordulóján át a Nemzeti Színház 70-es évekbeli épületét diszítő Victor Vasarely-féle mozaikokig. Meg a jelen kellékeiig, a múlt hangulatát idéző kandeláberekkel övezve.Valahogy mégis harmóniában, legalábbis most visszanézve a képet, ha sokrétű is a téma, mégis esztétikai renddé állt össze, ott, akkor, nekem (leszámítva a szükséges közlekedési táblákat).
Ez a templom Szentendre főterének északnyugati sarkában található. Az egyhajós barokkstílusú templomot Mayerhoffer András építette 1752-ben. A főkapu és annak tölgyfaszárnyai, a harangtorony ablakainak erkélyei és az ikonosztáz mind rokokóstílusú.
A majki kamalduli remeteség országos szinten is kiemelkedő épületegyüttesnek számít. A fallal körülvett területen kis utcákat alkotva, szigorú rend szerint megszerkesztve, az együttes központjában álló templom körül épült ki a clausura területe 17 cellaházzal. A templomot a konventépülethez vezető főtengely mentén helyezték el, ma már csak csonka tornya és egy támpillére áll. A templom mögött található, nyeregtetővel lezárt, U alakú kolostorépület, melynek főszárnya emeletes, oldalszárnyai földszintesek (a jobb oldali szárny kerti oldala emeletes a terep lépcsőzetes kialakítása miatt) egy, a remetelakok belső udvarától fallal leválasztott második udvart fog közre. A földszintes, négyzetes alaprajzú, nyeregtetős-oromzatos cellaházaknak egy bejárata és öt ablaka van, a homlokzati címerek egy része, a nyíláskeretek, a párkányzatok, a küszöbök mind süttői vörösmárványból készültek. A remetelak bejárata a házzal megegyező méretű kertre nyílik. A házakon lévő címerek az épületegyüttesek felépítését támogató nemesek címerei, ezzel hirdetve a „támogatók†kilétét. Az örök némaságot fogadó szerzetesek a kolostorban eltöltött 3 év próbaidő után költözhettek be a cellaépületekbe. Soha senkivel nem beszélhettek, nem találkozhattak, kivéve karácsony és húsvét ünnepének 3-3 napján. Életük nagy részét imádkozással, növénytermesztéssel, olvasással töltötték. Életkoruk meghaladta a 90 évet. Az ételt a kolostorban készítették és a cellaházak forgó ablakán adták be nekik. A remetéket kiszolgáló személyzet tagjait „laikus testvéreknek†hívták. A mai napig működik még a kamalduli szerzetesrend Olaszországban, ahonnan évente zarándokolnak ide szerzetesek.
Cegléden a Szabadság téren található ez a Kossuth szobor, melyet minden Március 15.-én virágok és nemzetiszín kokárdák borítanak.
Töltöttem már erről képeket de ez már a 3-ik eset. Korábban még fémkanál felszíne volt a háttér, amin a mákok voltak de itt mostmár a "sárgás háttér" egy "kifli felszíne" lett és ezen egész jól mutatnak a kékes árnyalatú kráteres mákok.
A farkaspókfélék (Lycosidae) a pókok (Araneae) rendjén belül a főpókok (Araneomorphae) alrendjének egy családja. A Sosippus nembe tartozó farkaspókokon kívül ezek a pókok nem szőnek hálócsapdát; némelyik hálójával rögzíti föld alatti üregeinek falát. Egyes fajok természetes üregekben laknak, mások pedig életüket vándorlással töltik. A többi pókkal ellentétben a farkaspók látása igen jó és áldozatukat üldözve fogják el. A farkaspókok észrevételét megkönnyíti az, hogy a nőstény tojásait egy pókselyemből szőtt zsákban tartja potrohához rögzítve. Kikelésük után a sok pici pók anyja hasára és hátára mászik és hosszú ideig ott utaznak.
„Amit a császár megtehet, azt én is megtehetem!" E mondat jegyében épült fel az ország legnagyobb és legfényűzőbb barokk-rokokó kastélya a Fertő-tó nádrengeteggel szegélyezett lápos, vadban gazdag vidékén. A kastélyegyüttes kiépítése és fénykora Esterházy „Fényes" Miklós herceghez kötődik, aki 1762-től haláláig, 1790-ig folyamatosan építkezett, hogy létrehozza az uralkodói udvarokhoz mérhető rezidenciáját, s ahol mindennaposak voltak fényűző ünnepségek. Eszterházán nemcsak a korszak magas rangú
1995 végéig látványos eredmények születtek: a korábban bozótok közt szórványosan felbukkanó falcsonkok helyett kialakult a falakkal és bástyákkal övezett teljes várudvar, az itt álló épületek zömének jelzésével. A bástyák emelet-magas felfalazása, a fafödémek rekonstrukciója nemcsak kilátó teraszként használhatók, hanem az eredeti formákhoz hűen strukturálják a vár belső összképét. Komoly eredmény volt a felvezető út burkolása, ennek vonalában az elektromos vezeték lefektetése. Látványos elemkén
Az Amegilla albigena szintén az Apidae (méhek) család tagja. Fekete potroha 4 fehér csíkkal hasonlít a Kakukk méh-re, de annál kisebb és a fehér csíkok keskenyebbek. A nagy világos szemén mintha egy több emeletes ház ablaksorai tükröződnének, de ez más fotókon is így látszik.
Latin neve: Stachys palustris. Akár 80 cm-es magasságot is elérhet. Szögletes, serteszőrös szára felálló. Levelei lándzsásak, szélesek, durván fűrészes szélűek, szőrökkel borítottak, hosszú nyelűek. Élénk lila virágai több örvben nyílnak a levelek hónaljában. Feltűnő, fehér mintázat díszíti a párta alsó ajkát. Toktermése van, de kúszó tarackjaival sokkal gyorsabban és hatékonyabban terjed. Június-szeptember között virágzik patakok, tavak partján, mocsaras, nedves területeken, lápréteken.
A majki műemlékegyüttes Oroszlány külterületén (Majkpuszta) található, valaha kamalduli szerzetesek éltek falai között, különálló kis cellaházakban.
A Magyar Kézművességért Alapítvány az idén XIX.alkalommal rendezte meg immár hagyományos országos pályázatát.A legszebb munkákból kiállítás látható a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban,július 20-ig. A képen egyszerűen nagyszerű ivócsanakok láthatók.
A széncinege (Parus major) napraforgó magot eszik, hol a héját, hol a magját tartja a csőrében, azaz "szotyolázik". (Télen, a parkokba kihelyezett etetőkben a napraforgó mag a fő táplálékuk.)
Latin neve: Rhagium inquisitor. A fenyves-tövisescincér fenyvesek és parkok lakója. A bogár napközben virágport keres a virágokon, vagy korhadt fákon tartózkodik, ahol párosodás közben és peterakáskor megfigyelhetjük. A lárva korhadt fatörmelékkel táplálkozik.
Gondolkodó szobor, elgondolkodó,bottal ballagó néni, öreg fa, árnyékok a templom falán, röpülő galamb.Tél végi hangulat Budán.
Belgrád székesegyház.A templom 48 méter magas, főhomlokzati harangtornya, a szentendrei tornyok közül a legmagasabb. A főhomlokzatot dór féloszlopok tagolják. Az íves, csigás oromfal párkányán rokokó kancsó és kőobeliszk helyezkedik el. A harangtornyot vízszintes párkányzatok három emeletre tagolják. A templom legtöbb ajtaja és ablaka félköríves.
Latin neve: Persicaria amphibia. Pocsolyákban, árkokban él. Napsütötte vagy félárnyékos helyeken él. A levelei a felszínen úsznak. Vízpartokon is előfordul, ill. nedves talajú, nyílt fekvésű területeken.
szongáriai cselőpók (Lycosa singoriensis) az ízeltlábúak törzsébe, a pókszabásúak osztályába, a farkaspókok (Lycosidae) családjába tartozó, Magyarországon védett pókfaj.
...nem jó lakni, mert sok fát kell hasogatni - hallottam dudorászni kicsi koromban nagymamámat. Valamiért mindig ezt dúdolom én is, pedig nem is lakok erdő mellett.
Latin neve: Enallagma cyathigerum. A kéksávos légivadász hossza 24-28 milliméter, szárnyfesztávolsága 38 milliméter. A hím hengeres, nagyon hosszú és keskeny potroha élénk kék, fekete csíkokkal. A végén található a fogó, amely párzáskor a nőstény megragadására szolgál. A nőstény potroha szürkészöld, fekete mintázattal. Csúcsán található a tojócső a peték lerakásához. A szitakötőnek két pár szinte átlátszó, erezett, majdnem egyforma szárnya van, melyek nyugalmi állapotban összecsukódnak. Összetet
"Az ablak az épület falán kialakított nyílásban elhelyezett, azt lezáró szerkezet, melyen át levegő és világosság juthat az épület belső helyiségeibe. * Fő részei [szerkesztés] * tok * szárny(ak) * a szellőztetést, működtetést lehetővé tevő vasalatok * a megvilágítást biztosító üvegszerkezetek Az ablak alapanyaga fa, műanyag, fém (acél vagy alumínium) vagy ezek kombinációja lehet. Az ablak lehet lezárható és kinyitható. Nagysága függ a megvilágítandó és szellőztetendő helyiség kiterjedésétől, funkciójától, valamint alakja az épület stílusától. Az átlagos ablak, amely lakóhelyiségekben található, álló téglalap alakú, és magasság:szélesség aránya 1:1,5 és 1:2 közötti. Kialakításától függően lehet kerettel díszített, mely állhat quaderozásból vagy lehet sámbrános, pilléres, oszlopos, fölül többé-kevésbbé gazdag párkánnyal koronázva. Az épületen az ablak állhat egyedül, vagy néha párosával (ilyenkor kettős-, iker- vagy dupla ablakról beszélünk), esetleg hármasával. Az ablak szárnyinak száma szerint megkülönböztetünk: * egyszárnyú ablakokat * kétszárnyú ablakokat * három-, vagy többszárnyú ablakokat A lakóépületek ablaki nyithatóak, nyitásmódtól függően beszélhetünk: * Nyíló ablak * Bukó ablak * Bukó-nyíló ablak (a fenti két nyitásmód kombinációját valósítja meg) * Középen felnyíló ablak * Billenő ablak * Emelkedő ablak * Forgó ablak * Harmónika ablak * Toló ablak (vízszintesen) * Angol stílusú feltolható ablak Az ablakok nyitás irány jobbos vagy balos lehet. Vakablaknak nevezzük a falba készített mélyedést, melyet általában polcként használnak."
Bár nem kedvelem a plázákat ez most valahogy megtetszett... A felvétel a Corvin pláza bejáratánál készült, a speciálisan összeillesztett üvegfelületen a szomszédos házak érdekes szilánkokra hullanak szét.
Óvatosan lopakodva kezd az ősz kiteljesedni. A fák koronái, a bokrok nyúlánk ágai egyre színesebb felöltőbe bújnak. A sárga, a vörös, a barna száz meg száz árnyalatában pompáznak az erdő ösvényei. Amikor pedig az őszi szél, melynek lehelete egyre hűvösebb, a sudarakba oson, egyik levelet a másik után szedi le az ágakról, akik könnyedén meglibbennek a levegőben és társaikra hullnak. Ahogy napról-napra vastagodik az avar, úgy lesznek egyre szellősebbek, egyre átláthatóbbak a fák koronái, melyek között kíváncsian tekintgetnek be a fellegek és a bágyadt arcú Nap. Kora délután volt, amikor utamra indultam. Az égbolton könnyed felhők andalogtak, újra és újra eltakarva a Nap korongját. Kellemesen hűvös levegő és könnyed szél járta át a fák rengetegét, melynek csöndjében tisztán hallani lehetett az otthonukat elhagyó makkok koppanását, és a levelek kedves neszezését. Utam a tölgyfákkal büszkélkedő erdőbe vezetett, ahonnan puha avar szőnyegen haladva a völgy mélyébe szedtem a lábaim. Az öregedő tölgyek ágai között cinegék, csuszkák motoztak, ottlétüket kedves csacsogásuk árulta el. A völgy szélén, ahová a Nap sugarai még könnyedén be tudnak osonni egy szép nagy kalapot viselő nagy őzlábgombán akadt meg a tekintetem. Hosszú kecses tönkjén hatalmas kalapot viselt, olyat, amilyet már rég nem láttam. Ekkor még nem is sejtettem, hogy ez még csak a kezdet. Ahogy a völgybe egyre mélyebbre ereszkedtem, újabb és újabb, nagyobbnál-nagyobb őzlábgombát fedeztem fel. Azt sem tudtam hova kapjam a fejem, hiszen annyian voltak. A fák védelmező törzsei mellett, a bokrok sűrű ágainak az árnyékában, mindenhol gomba nőtt. Volt, amelyiknek akkora kalapja volt, amit már a vékony szára nem bírt el. Tudatosan indultam el ide, hiszen az elmúlt évek alatt itt ilyenkor ősszel mindig találkoztam egyedeivel, de ilyen nagyra még soha nem nőttek, és ilyen sokan sem voltak. Minden túlzás nélkül úgy éreztem, hogy egy gyönyörű mesevilágba cseppentem. Szinte hallottam a manók motozását a mohos fák tövében.
Vagy más néven Cigány csaláncsúcs. Latin neve: Saxicola torquata. Testhossza 12 centiméter, szárnyfesztávolsága 18-21 centiméter és testtömege 14-17 gramm. A hím feje és farka fekete, nyakán kétoldalt a foltok, fartöve és a szárnyán lévő hosszanti csíkok fehérek, melle rozsdavörös. A költési időszakon kívül kevésbé élénk színezetű. A tojó hátoldala szürkésbarna és csíkos, melle matt rozsdabarna, nyakának oldalsó része halvány fehér. A kevéssé feltűnő színezet álcázza a költő madarat.
A távcső a jénai Zeiss művekben készült az 1970-es évek első felében. Ezt a két végén feltámasztott óratengellyel készült szerelési módot, az úgynevezett angol szerelést inkább alacsony szélességi fokokon elhelyezett távcsöveknél szokták alkalmazni, ahonnan a pólusok közeli objektumokat alacsony horizont feletti magasságuk miatt úgysem nagyon akarják észlelni (ez a szerelési mód ha nem is teszi lehetetlenné az óratengelyhez közeli objektumok észlelését, de megkeseríti az ezeket észlelni kívánó csillagász életét). Rossz nyelvek szerint ezt a távcsövet eredetileg egy indiai obszervatórium számára rendelték meg, de azok aztán nem vették át, így került hozzánk. Ezzel együtt azóta is ez az ország legnagyobb optikai távcsöve. Eredetileg is számítógép-vezérléssel készült, a számítógéprendszerek az évtizedek folyamán többször cserélődtek. Néhány éve a teljes meghajtó- és vezérlőrendszert kicserélve alkalmassá tették a távcsövet a távérzékelésre, azóta az észlelő csillagásznak majdhogynem fölösleges Piszkés-tetőre utaznia, interneten át elvileg bárhonnan dolgozhat a távcsővel. A képet hat egyedi felvételből illeszttettem össze panoráma-programmal.
A nagy gyöngyházlepke (Argynis vagy Papilio paphie) fehér ernyős vadvirágon. - A 4.+5. kép inkább zöldes gyöngyházlepke. - Néhány lényeges különbség: 1.) a zöldes gyöngyház nagyobb, a fonákján vörös szín is látható, csak vékony fehér csíkok és 5 fehér pont látható. - 2.) a nagy gyöngyházlepke kisebb, hátán a hímnek vastag barna, kiemelkedő vonalak jelzik a fő szárszerkezetet, a fonákján széles fehér csíkok láthatók, nem pontozott és nem látható bordó szín!
Parlament Duna felőli folyosóján lévő ólomüveg ablakok, szemben a Mátyás templom sziluettjével
A tiszafa Magyarországon is őshonos, de eredeti élőhelyein lassan kipusztítják. Édesapám emlékei szerint a harmincas években Veszprémben még karácsonyfának is árulták. Szívesen ültetik parkokban, bár nagyon lassan nő és szinte minden része mérgező. Fája erős, rugalmas és szép színű. Szobrászok csodás szobrokat tudnak faragni belőle. Tiszaföldvár főterén fényképeztem.
Latin neve: Cardamine amara. A keserű kakukktorma forráslápokon, égerligetekben, patakok mentén nő, túlnyomóan mészben szegény, tápanyagban gazdag, humuszos talajokon. A virágzási ideje áprilistól június végéig tart.
Üreges angyalka. Sajnos. A Szervita téri Szent Anna templom egyik ablakán ha benézel, arrasétáló...
A lórévi komp közelében található kápolna, gróf Zichy Ödön emlékére egy dombon emelték. Árvíz idején mindig körbeveszi a víz.
Latin neve: Echinocystis lobata. A süntök többágú kacsaival felkapaszkodó, akár 7-8 méter magasra felfutó, vékony szárú, legfeljebb a nóduszokban szőrös, egyéves növény. Folyók, patakok mentén szerves anyagokban és bázisokban gazdag, nedves vagy üde, gyengén savanyú, humuszos talajokon, ligeterdőkben, árkok, csatornák mentén.
Latin neve: Hippolais icterina. Madárgyűrűzés a Szilas-patak partján. Európában él. Ősszel Afrikába vonul. Folyóárterek erdejeinek, parkoknak és kerteknek lombkoronájában bujkál, ritkán lehet észrevenni.
A vadgesztenye hazája Elő-Ázsia és a Balkán félsziget, de ma már már több helyen található, jól bírja a fagyokat. Kertekben, parkokban, utak mentén sok helyen láthatjuk. Magassága a 25 métert is elérheti.
Az órajáték figurái a magyar történelem olyan királyi személyiségeit ábrázolják, akiknek nevéhez legendák fűződnek. A történelmi alakok először délelőtt tíz órakor jelennek meg zenei kísérettel, majd a város templomaiban egyszerre megkonduló déli harangszó után láthatjuk őket ismét. Ezt követően két óránként, délután kettő, négy és hat órakor vonulnak fel a királyi alakok. A harangjáték zenéje az Ah, hol vagy, magyarok tündöklő csillaga című népének, mely István királyhoz fűződik, és egy középk
A Vasmű bejárati főtere nem az eredeti szándékok szerint valósult meg, de a megépült szocreál irodaépület és a főbejárat magán viseli a modern építészet célszerű racionalitását. A monumentális oszlop-párokkal tagolt főkapu, valamint az oszlopok mögötti Domanovszky-freskó hangsúlyozzák a gyár fontosságát.
Katonás rendben sorakozó ablakok és nyitott ablakszárnyak Győrött. Részletes leírását a hozzászólásoknál, tulip jóvoltából olvashatjátok!
A fa odúban fiókák lehetnek. A seregély hernyókat és apró pókokat visz a fiókáinak.
Latin neve: Pentatoma rufipes. Ez a címerespoloska-faj erdőszéleken, parkokban és kertekben lombos fákon és cserjéken él. Bár a vöröslábú címerespoloska a szívogatással kárt okoz, gyakran rabló életmódot is folytat: kis legyekre vadászik, továbbá apróbb testű élő vagy elpusztult rovarok testnedveit fogyasztja, vagyis vegyes táplálkozású.
A városcímert őrző griffek a budapesti, Batthyány téri Vásárcsarnok bejárata felett, a felettük az eget és a felhőket visszatükröző ablakokra tekintve.
Kis vaksi vakonddal próbáltam farkasszemet nézni, de nem volt vevő rá (érhető okokból), így gyors fotózás után fúrta tovább a kis járatát... nagyon kis puha kellemes életke, bár a paradicsomok feltúrásakor csuklott a mamája :)
a dombvidéki (ritkábban hegyvidéki) övben az erdei és réti mocsarakban, árkokban és vízpartokon, fõként a tavak feltöltõdési övében jellegzetes. Az idõszakosan vagy többnyire elárasztott mocsári humusztalajokon található. Fény- és félárnyékkedvelõ növény, amely bizonyos mértékig a meleget is igényli
Ferences templom - Gyöngyös kicsit festményesitve, kihasználva a napsütést és az igy vetett árnyékokat
Szürke tölcsérgomba boszorkányköre. Általában ősz végén gyakori, de már szeptembertől megjelenik. Csak leforrázva fogyasztható. A friss példányok, ahogy a képen is, egyáltalán nem szürkék, de jellegzetes alakja (nem nagyon tölcséres!) és a könnyen ledörzsölhető lemezei alapján azonosíthatjuk. A Rozsdasárga tölcsérgombával keverhető, bár nem azonos a termőhelyük, a szürke tölcsérgomba kedveli a vízmosta árkokat, erdőszéleket, ahol tömeges.
A télies idő közeledtével egyre több széncinege (Parus major) látható a városban, játszóterek, parkok fáin keresnek táplálékot.
Országszerte megtalálható, leginkább dombvidékeken és hegyvidékek lábainál gyakori. Kedvelt élőhelyei az ártéri ligeterdők, patakvölgyek, erdei tisztások, de parkokban, kertekben és városokban is előfordul. Feltűnő színezetű éjjeli lepkénk. Két nemzedéke májustól-augusztusig repül.
A bíborsávos araszoló (Lythsia pupurariae) - eddigi megnevezés nem helyes! A bíborsávos araszolón sárga alapon szélesebb pink csíkok vannak.
Dolmányos varjú eldobott alufóliás tasakokból csipegette ki a még megmaradt morzsákat az Erzsébet tér parkjában.
Behavazott csónakok a tőserdei Holt-Tiszán. A fotó Fuji FinePix S7000-es kamerával készült, 2010. 01. 06-án.
Latin neve: Alkanna tinctoria. Magyarországon leginkább a Duna–Tisza-közén nő, ahol a homokok meszesek. A Nyírség hasonló, de jóval kevésbé meszes homokjairól hiányzik. Védett növényünk!
Latin neve: Tetradium danielli. Mutatós díszfa. Kóreai eredetű, de a hazai, városi körülményeket is jól viseli. Parkokban láthatjuk.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A gyerekek most sem maradtak játék nélkül.Volt belőlük bőven!
A diósgyőri vár egy középkori vár a történelmi Diósgyőr városában, ami ma Miskolc egyik városrésze. A vár évente kétszer otthont ad a Diósgyőri Várjátékoknak, melynek során Nagy Lajos király korát elevenítik fel. A képen egy tányér zsönglőr látható
Latin neve: Lythrum salicaria. Szára négyszögletes, felálló, erős, némileg szőrös vagy molyhos. Levelei ülők, az alsók kettesével-hármasával, a felsők magányosan ülnek. Lándzsás alakúak, szélük ép, csúcsuk hegyes. Virágai tömött füzérben nyílnak a szár csúcsán, feltűnő szépségűek, sötét bíbor rózsaszínek. Termése sok magvú tok. Június-szeptemberben virágzik folyók, patakok mentén, mocsarakban, lápréteken, nedves élőhelyeken.
A század elején épült házat az építész különlegessé tette az erkélyrácsokkal és a kőből formált emberalakokkal.
Az éjszakai mínuszok hatására kinyíltak a jégvirágok az ablakokon. A fotó Nikon D60-as kamerával készült, 2010. 12. 19-én, 7 óra 42 perckor, Kiskunfélegyházán.
Tés egy kis falucska nem messze Zirctől és Várpalotától. Szélmalmaik mellett ez a kovácsműhely is említésre méltó látnivaló.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A Mária oszlop tövében sátrat vertek a törökök.
Kávéház a Petőfi S. utcában... A kávé fiziológiai hatású fő alkotóeleme a koffein. Ez egy fehér, enyhén keserű, kristályszerű por, melynek kémiai jelölése 1,3,7-trimetil-xantin. Nemcsak a kávé tartalmaz koffeint, hanem olyan növényi eredetű termékek is, mint a fekete tea, a kakaó és a csokoládé stb. Akárcsak a kávét, ezeket a termékeket is a koffein élénkítő hatása miatt fogyasztják már régóta az emberek. A koffein izgatóan hat a központi idegrendszerre és meggyorsítja szervezetünkben az "adatfeldolgozás sebességét". Megszünteti az étkezés utáni álmosságot, a fárasztó éjszakai tevékenységet és munkát is kevésbé érezzük terhesnek, serkenti a gondolkodást és javítja a hangulatot. Elméletileg 4-6 csésze kávé elfogyasztása naponta az egészséges ember szervezetére nem jár semmiféle negatív hatással. Egyes emberek nagyon érzékenyen reagálnak a koffein izgató hatására és a délutáni vagy az esti kávéfogyasztás után nem tudnak elaludni. Nekik ajánlatos ezekben az időszakokban koffeinmentes kávét fogyasztani. Néhány betegség esetében le kell mondani a kávéivásról vagy korlátozni kell azt. Ilyenkor feltétlenül követni kell az orvos tanácsát.
A rozsdasárga tőkegomba lombos fákon növő nem ritka faj, igen nagyméretű példányok is előfordulnak. Kedveli a parkokban a díszfákat is, ez a biatorbágyi templomkertben fotózva.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A sátrat formázó színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Folklóregyüttes jóvoltából,akik igazi török népzenével és fergeteges táncokkal ejtették rabul a szép számú érdeklődőt.
Az őszapó apró termetű, hosszúfarkú cinegefajunk, általában csoportban mozog. Budapesten sokfelé látni a parkokban és a kertövezetben, ahol bizalmas az emberrel, de villámgyorsan szedeget a bokrokon. A fotó a Népligetben készült.
A modern épület Kecskeméten a Katona József téren található. Nyolc ablaka közepén egy-egy nyolcszögletű üveg a homlokzatnál mélyebbre süllyesztve, a hozzá illeszkedő 8 színes üveg a tér 8 síkjában helyezkedik el, azáltal a néző látószögétől függően az üvegtáblák hol átlátszóak, hol tükörként verik vissza a fény és színük a fénybeeséstől függően változóan zöld, aranysárga vagy égszínkék lesz. - Szerepe, funkciója nem ismert, erősen kiugrik a környezetéből, ahol az építmények 120-270 évesek!
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet. A XVII.sz-i barokk bencés templom előtt,a török sátrat formázó színpadon a Gaziantepi Konzetvatórium zenészei kezdik a koncertet.Nagyon remek volt!
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Konzervatórium muzsikusainak jóvoltából.Csak úgy remegtek a bencés rendház XVII.századi falai!
A kép a Diósgyőri várjátékokon készült. A képen a vár látható a bejáratból fényképezve.
Latin neve: Iris sibirica. Gracilis termetű, felálló szárú faj, egyik legkarcsúbb a nőszirmok között. Belül üreges. Keskeny levelei szálasak, ép szélűek, tőállóak, a szár hosszát nem haladják meg. Az igen dekoratív virágok sötétlila színűek, 1-3-sával helyezkednek el a szár csúcsán. A kinyúló lepleken gyönyörű sárga-fehér, csíkszerű mintázat látható. Termése hat rekeszű tok. Május és júniusban virágzik vizes élőhelyeken, patakok, tavak partján, mocsaras terülteken, vizes réteken.
A fürge gyík (Lacerta agilis) egy széles körben elterjedt eurázsiai hüllőfaj. Bár neve különleges gyorsaságra utal, valójában a lassabb mozgású gyíkok közé tartozik.
Latin neve: Caltha palustris. A kép a Szilas-menti lápréten készült. Április végé és május közepe között tömeges megjelenésével festi aranysárgára a láp-és mocsárréteket, patakok partját. Néha meg sem lehet közelíteni élőhelyét, mert víz alatt van, és a virág is a vízből emelkedik ki. Kétféle levele van, az alsó nyelesek, a felső levelek szárölelők, de más különbség nincs közöttük, mindkettő egyaránt vese, esetleg szív alakú, és csipkés szélű. Élénksárga virágait öt, fényes csészelevél alkotja
Vörösberény, református templom. A XI-XII. századi templomot már a középkorban többször átépítették, bővítették. A török idők alatt a reformátusok használták, de 1700-ban ismét katolikus lett, a jezsuitákhoz került. 1737 körül restaurálták, aztán 1789-ben, miután végleg a reformátusok kapták meg, ismét átépítették. Mai formáját az 1970-ben befejezett restauráció adta. (Információ-forrás B. Dercsényi, G. Hegyi, E. Marosi, B. Takács: "Calvinist Churces in Hungary", Hegyi & Company Publishing House, Budapest, 1992.) Polárszűrővel fényképeztem. Nem fért bele a legnagyobb látószöggel sem, ezért 4 darab felvételt készítettem oldalra fordított géppel, és itthon ezekből illesztettem össze a képet panoráma-programmal. A kondenzcsíkokat repülők csinálták ;-)
Az új városi sport, a parkour ifjú képviselője. Parkokban, tereken, utcákon ugrálnak épületről épületre.
Tevékenység: vas-fém-papír-műanyag-egyes veszélyes hulladékok begyűjtése, felvásárlása. Hulladék előkezelés, darabolás, válogatás után továbbszállítás újrahasznosító művekbe.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A bencés templom előtt épp két gaziantepi néptáncos lány sétál csodálatos,aranyhímzéses népviseletben.Ilyet sem láttak még ezek a szép barokk falak!Éljen a világbéke!...
Békésen ringanak a horgászok csónakjai a tőserdei Holt-Tiszán, melynek vizét vastagon borítja a békalencse. A fotó Nikon D60-as kamerával készült, 2010. 08. 27-én, 17 óra 47 perckor.
Ezek világosabb, kékes színűek. Végre kinyíltak! Csodásak A leánykökörcsin a boglárkafélék családjába tartozó, selymesen gyapjas évelő növényfaj. Népies nevei: lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics.
Épülnek új Babilonjaink. Esztergomban is megjelent a fejlődés, aquaparkok és szállodák képében. Csak a város történelmies képébe nem illeszkedik ez az egész nagy épületvilág. Nyúlunk fölfelé az ég felé, de nem minden szép, amit annak hiszünk...(Szállodaépítés Esztergom)
erõsen kötõdik a tölgyesekhez, ahol a szarvasbogarat fõleg a fák törzsén, a lombkoronában, vagy lehullott ágakon lehet megtalálni. Gyakran fordul elõ parkokban is, ahol tölgyfák vannak.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.Háttérben a nagyszínpad,török sátrat formázva, Győr török kori térképével.
A futómuskátli - pelargónium - igencsak kedvelt, és népszerű virág. Teraszok kedvelt növénye, de parkokban is megtalálható.A ládákba ültetett futómuskátli példányok, zuhatagként futnak alá. Formájára kifejezetten jellemző, hogy nyúlánk, akár több métert is képes futni. Mérete a 20-30 cm-től a 2-3 m-ig terjedhet.
.A barokk 1726-ban épült, majd a XVIII. század végén átalakították. A képeket Anton Maulbertsch és Dorffmeister István festette. A hagyomány szerint egy császári tiszt azt álmodta, hogy a téti erdő forrásvizétől gyógyult fel betegségéből, ezért 1715-ben hálából kis kápolnát emeltetett a gyógyerejű kút mellé. Később a Segítő Szűz Mária képét helyezték el benne. A kápolnához templomot építettek az egyre növekvő zarándoksereg számára. A barokk templom homlokzati toronnyal épült, szentélye félköríves záródású. Az oltárok, a szószék, a Pieta-szoborcsoport rokokó alkotások, gazdag szobordíszekkel, a XVIII. század első feléből. Az épület mellett áll a Magyarok Nagyasszonya-szobor.
Latin neve: Aster lanceolatus. Az Aster nemzetség fajai invazív gyomként vannak számom tartva, mindazonáltal több faj is védett. Többnyire patakok partján, magaskórósokban válhatnak tömegessé.
A zöldes gyöngyházlepke (Argynus pandora) az egyik legnagyobb hazai lepkénk, nem félénk, nyugodtan fotózható. - Sajnos, a zöldes gyöngyházlepkét én is összekevertem néhányszor a nagy gyöngyházlepkével! - Néhány lényeges különbség: 1.) a zöldes gyöngyház nagyobb, a fonákján vörös szín is látható, csak vékony fehér csíkok és 5 fehér pont látható. - 2.) a nagy gyöngyházlepke kisebb, hátán a hímnek vastag barna, kiemelkedő vonalak jelzik a fő szárszerkezetet, a fonákján széles fehér csíkok láthatók, nem pontozott és nem látható bordó szín!
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A sátrat formázó színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Folklóregyüttes jóvoltából,akik igazi török népzenével és fergeteges táncokkal ejtették rabul a szép számú érdeklődőt.
Győrött a múlt hét végén rendezték meg az V.Győrkőc Fesztivált, amikor a gyerek hadnép 3 napra birtokba veheti a győri történelmi belvárost és 10 helyszínen 1000 program várja őket. Az egyik fő helyszín a Bécsi kapu tér és környéke volt,itt tanyázott a Fesztiválközpont is.Zajlott az élet rendesen! Kicsit odébb,a hídon már lovagi játékokkal is próbálkozhattak a gyerkőcök.
Idén úgy adódott, hogy a Gyermeknap egybe esik Pünkösd vasárnapjával. Legyen ez duplán szép napjuk és őrizzék meg tiszta gyermeki énjüket, amíg csak lehet! Ez a sorozat róluk szól. Hogy legyen mivel játszani:tüneményes,kukoricacsutka és egyéb természetes anyagok felhasználásával készült gyermekjátékok a győri III.Nyugat-dunántúli Regionális Kiállításról.
Az autósztrádán szép a lelátás a horizont felé. A fények játéka alapján szép fénycsíkot húznak a járművek. Legközelebb csillagkörforgást fotóznék itten hosszú záridővel.
A fürge gyík (Lacerta agilis) egy széles körben elterjedt eurázsiai hüllőfaj. Bár neve különleges gyorsaságra utal, valójában a lassabb mozgású gyíkok közé tartozik.
A kastélyt nézve, a jobb oldali ablakok mögött van a kávézó, bal oldali ablakok mögött az ajándékbolt található
A kardoslepke szárnyainak fesztávolsága 75 milliméter. Fehér alapszínét fekete csíkok díszítik. A hernyó vaskos teste zöld színű, hátán és oldalán sárga vonalak húzódnak. Pompás megjelenésű, nagy elterjedésű pillangó. Tápnövénye a kökény, a galagonya, a berkenye, a mandula, az őszibarack és a körte. Évente két nemzedéke van. Az első tavasszal, az áttelelő bábokból repül kel ki. Második nemzedéke nyáron repül.
Latin neve: Graphosoma lineatum. Ezekből a pöttyökből hamarosan csíkok lesznek, ha megnő ez a Citromkocsordon ülő poloskagyerek.
Mi kell egy jó buliba, vőfély, zene, muzsika Néptáncos vőfély lakodalmakban a legjobb hangulatban. Egy fecske nem csinál nyarat, de egy bolond százat, igen! Felkészítés, infók, hírlevelek, forgatókönyv készítés. Profi koordinálás és el őadás mód, poénos műsoros blokkok, paródiák, programok, köszöntők, régi és új népi játékok, jelmezes, humoros bemutatók,.stb.. Lakodalom vőfély nélkül, mint egy jó autó kormány nélkül. Sok beszédnek sok az alja, az anyós is ezt akarja. www.vofelysandor.hu
Veréb nagyságú, de karcsú madár. Erdők, parkok, kertek kedves lakója. Vonuló, a Szaharától délre telel. Jellemző, ahogy bókol és farkát sűrűn rezegteti. Faágakon, kerítésdróton, szőlőkaron, tetőn üldögél. Rovarokra és pókokra vadászik. Költési ideje május-július közé esik. Kerti házak gerendáin, épületek üregeiben épített fészekben 12 nap kotlás után kel ki az 5-6 fióka. 13 naposan kezdenek repülni.
Latin neve: Pelophylax rudibondus. Szitakötők, rovarok, pókok, földigiliszták, meztelencsigák szerepelnek az étlapján. Testnagyságából következőleg néha egereket, szalamandrákat és halakat is elfogyaszt. Fiatalkori kannibalizmus is előfordul a fajnál.
A hidvégardói Gedeon-kastély a szemközti ház udvaráról. (Részletes leírás a korábbi sorozatoknál olvasható.)
Noszvaj környékén.A kaptárkövek – más elnevezés szerint köpüskövek, vakablakoskövek, bálványkövek [1] –, olyan sziklavonulatok vagy kúp alakú kőtornyok, amelyek oldalaiba a régmúlt korok emberei fülkéket (vakablakokat) faragtak.
Diákok eszmecseréje az iskola(Négyessy Szepesi Pál kuruc vezér kastélya) udvarán a közelgő falunap és az annak részeként érkező kiállítási anyag-fa gyerekjátékok-kapcsán, a bükkaljai Sályban.
Szeretem felfedezni a virágos ablakokat, erkélyeket. A kőfalak között egy külön kis szigetet képeznek. A felvétel a Belvárosban készült.
A tőserdei Holt-Tisza partján védőkarként nyúlnak a fák az alattuk pihenő halászcsónakok fölé. (A kép Fuji FinePix S7000-es kamerával készült idén januárban.)
A község határában találhatók a cseszneki vár romjai. A várat feltehetően 1263 körül építtette a Bána nemzetségből származó Jakab trencséni főispán, IV. Béla király kardhordozója. A hagyomány szerint tőle származik a báró és gróf Cseszneky család. A Csesznekyek a 14. század elején eladták a Csákoknak, tőlük váltotta magához 1326-ban Károly Róbert. 1392-ig királyi vár maradt, mikor Luxemburgi Zsigmond elcserélte a Garaiakkal a Macsói Bánságért. A Garai család jelentős mértékben bővítette a várat.
Latin neve: Polygonia c-album. A C-betűs lepke erdőszélek, vágások, bozótos területek, parkok és kertek lakója; a hegységekben 2000 méterig megtalálható. A kifejlett lepke telel át.
A tegnapi, tyúkokat terelő puli tényleg hazament, a Győr-Moson-Sopron megyei, rigópusztai (Mecsér mellett) pusztacsárdai birodalmában. Rácsodálkozott a vésztjósló felhőkre és igaza volt,mert nemsokára leszakadt az ég.
Elmélyült figyelem a Galgamácsai Falunapon, a fából készült logikai játékoknál.
A téma már visszatérő: a méhek hátsó lábukon színes (sárga, barna, piros) pollen-hordozó csomagokat cipelnek. A szín valószínűleg a begyűjtött pollentől függ, ezúttal piros pollenzsákokat fotóztam. (pollen sacs, pollen basket)
Április május körül a füves parkokon réteken ilyen bogarakat, kukacokat keresgél a seregély. Ezzel táplálkozik. Ilyekszek a közelében lenni de elég fürge és mozgékony. Szinte nem áll meg.
Latin neve: Misumena vatia. Virágokon élve ragadozó életmódot folytatnak, az oda szálló vagy mászó rovarokat fogyasztják. Nyár elején párzanak. A jóval kisebb méretű hímek virágról virágra mászva keresik a nőstényeket, ami nem veszélytelen, ezért gyakran látni egy vagy több lábát elvesztett hím példányt. Ha megtalálja a nőstényt, a feje fölött az utótestéshez (opisthosoma) mászva, tapogatólábait (pedipalpus) beillesztve megtermékenyíti a nőstényt. A selymes kokonokat a virágtól távol rejti el.
Debrecen Fórum épület tetején készült. A háttérben lévő épületek ablakai ilyen évgyűrűs figurákat tükröznek vissza napos időben.
A Margit-szigeten, a bejárati szökőkút közelében eregetett egy fiatalember méteres buborékokat egy vödör oldat és egy két botból és némi kötélzetből álló eszköz segítségével. Művészi szinten művelte a buborékgyártást, nem csak az alakjuk volt változatos, de néha 2-3 buborékot is egymásba rakott. A gyerekek közt is nagy sikere volt. A Link lapra tettem fel egy képet a buborék- készítésről.
A kis szénalepke rétek, erdei tisztások, parlagok, szántók széle, kertek és parkok lakója. Főleg napfényes lejtőkön, lankás területeken az alföldektől a hegyvidékekig. Elterjedési területe egész Európa Észak-Skandináviáig, Észak-Afrika, keleten Szibériáig honos. Magyarországon mindenütt előfordul.
Kora tavaszi cserje, több faja ismert. Kertek, parkok növénye, sövényként is telepítik.
Latin neve: Epipactis atrorubens. Az alacsonyabb termetű nőszőfüvek közé tartozik, de a virágok élénk, feltűnő színe miatt néha könnyebb észrevenni, mint a sokkal termetesebb, de zöldes virágú széleslevelű nőszőfüvet. Védett, eszmei értéke 10 000 forint. Sziklagyepek, sztyepprétek, bokorerdők, fennsíkok június-júliusi virága.
Habár ma nem volt olyan nagy meleg, az emberek mégis szívesen ültek ki a parkokba.
Számos helyen állítanak fel Advent idején bábukból álló ún. Betlehemet, mely a kisded Jézust, Máriát és Józsefet mutatja Betlehemben egy jászolban pásztorok és ajándékokat hozó látogatók között. Az aktuális kép Vácott a Fehérek Temploma előtt áll, életnagyságú bábukból komponálták.- A megszületett kis Jézus előtt tette tiszteletét a három király: Gáspár, Menyhért, Boldizsár.
A csákvári Esterházy-kastély Fellner Jakab tervei szerint épült. Esterházy János kezdte építtetni 1760 és 1765 között. Először az udvarház készült el, a kastély építését 1778-ban kezdték el a fertődi kastély mintájára, eredetileg barokk-rokokó stílusban. Később Göttz Anton tervei szerint átalakították. Az 1810 és 1814 közötti földrengések miatt az épület felújításra szorult, és az átépítés után klasszicista stílusú lett, csak hátsó udvari homlokzata maradt eredeti formájában. A felújítási munkálA csákvári Esterházy-kastély Fellner Jakab tervei szerint épült. Esterházy János kezdte építtetni 1760 és 1765 között. Először az udvarház készült el, a kastély építését 1778-ban kezdték el a fertődi kastély mintájára, eredetileg barokk-rokokó stílusban. Később Göttz Anton tervei szerint átalakították. Az 1810 és 1814 közötti földrengések miatt az épület felújításra szorult, és az átépítés után klasszicista stílusú lett, csak hátsó udvari homlokzata maradt eredeti formájában. A felújítási munkálatokat Charles Moreau tervei szerint végezték. A körülbelül 365 helyiséges kastélyban volt könyvtár, képtár, színházterem, kápolna vadászterem. A jelenlegi konyha és ebédlő eredetileg lovarda és istálló volt. A kastély előtt két vörös márvány díszkút látható, amiket egy-egy bronz álarc díszít.Az épület 1954 óta TBC-kórház, majd a Fejér Megyei Szent György Kórház Csákvári Intézeteként működik. 77 hektáros parkját 1799-ben kezdtek el telepíteni. A kertben körülbelül 400 fafaj található, köztük 200 éves platánok és gesztenyefák, ezenkívül több szobor és építmény is.
Az előző Károly krt-i képem egy részlete, kiemelve a különleges erkélyt és a fali képet. A festmények az évszakokat jelképezik.
Egy befagyott pici horgásztó Pesthidegkúton.
Latin neve: Utricularia vulgaris. A közönséges rence gyökér nélküli, alámerülten élő vízinövény. Szára 30-200 centiméter hosszú lehet, a levélzettel együtt 3-8 centiméter széles. Levelei 20-80 milliméter hosszúak, 2-4 karéjúak, többszörösen hajszálfinom, szétálló sallangokra szeldeltek. Speciális tömlőcskéinek segítségével apró rákokkal, vízben élő rovarokkal táplálkozik.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A sátrat formázó színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Folklóregyüttes jóvoltából,akik igazi török népzenével és fergeteges táncokkal ejtették rabul a szép számú érdeklődőt.
A botanikus kert alapját képező kastélypark keletkezésének körülményeit homály fedi. Valószínű, hogy Géczy István referendárius, Vácrátót akkori birtokosa a XVIII. sz. végén és a XIX. sz. első harmadában épült magyarországi angolparkok (Tata, Kismarton, Alcsút, a közeli Fót) mintájára telepíttette a rátótit is. Építésének Tervezőjét sem ismerjük, de ragyogó ötletének és kiváló helyzetfelismerésének köszönhető, hogy észrevette a terület pompás adottságait. A kertről az első biztos írásos adat 182
Pest dunaparti bálna épületnél készült. A háttérben hajók vonultak el. A bálna háromszög ablakai szépen visszatükrözik a háttérben lévő tájat. Jó meglátás a kompozícióhoz.
Ez a kép Viszen készült. A barackosban. Gyönyörű felhőket lehet látni itt minden nyáron. És persze finom barackokat lehet enni. :)
Ãgy nézett ki a tőserdei Holt-Tisza ma reggel. A horgászcsónakok az eső elől a partmenti fák biztonságot nyújtó, vízrehajló ágai alá húzódtak. A fotó Nikon D60-as kamerával készült, 2010. 09. 18-án, 7 óra 8 perckor.
Hajdúböszörményi sétám során a Damjanich utcában lettem réjuk figyelmes,hogy már milyen szépen megvan mindekinek a helye.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A sátrat formázó színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Konzervatórium muzsikusainak jóvoltából. A színpad előtt pedig táncra perdültek a török csapat tagjai. Spontán,magával ragadó táncház alakult ki,mindenki örömére,egyre bővülő körrel.
A Felpéci Tájház udvara,háttérben a sokoróaljai tájjal. Felpéc község Győr-Moson-Sopron megyében, a Téti kistérségben.A megye déli részén, Győrtől 21 km-re, délnyugati irányban fekszik, két középtáj: a Sokorói-dombság és a Marcal-medence találkozásánál.
Erre a veterán Trabira is Cserépfaluban bukkantam. Csodálatosan tündökölve szemlélte a szabadtéri színpad mellett a falunapi műsort. Cserépfalu község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Mezőkövesdi kistérségben. Miskolctól 57 kilométerre délnyugatra, Egertől 20 kilométerre északkeletre, a Bükk hegységben található. Részletes leírása az 1.kép hozzászólásainál olvasható.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A sátrat formázó színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Konzervatórium muzsikusainak jóvoltából. A színpad előtt pedig táncra perdültek a török csapat tagjai. Spontán táncház alakult ki,bevonták a kíváncsiskodó gyerekeket is.
A kép Etyeken készült. A település egyre nagyobb ismertségre tesz szert borainak és fesztiváljainak köszönhetően.
Latin neve: Lysimachia vulgaris. Méter magasra is megnövő vadvirág. Levelei lándzsa alakúak ép szélűek, dúsan borítják a szárat, kettő-négyesével állnak. Virágai öt tagúak, az élénksárga szirmok rombusz alakúak vagy elliptikusak, a csészelevelek csúcsa hegyes, a szirmoknál rövidebbek. A virágok többesével, dús buga vagy sátorozó virágzatban nyílnak. Nedves élőhelyeken ( patakok, tavak partja, tocsogós rétek, árokpartok) jelenik meg. Virágai nyár közepétől nyílnak.
A vár tornyai kiállítóteremként, panoptikumként működnek, illetve a vár évente kétszer otthont ad a Diósgyőri Várjátékoknak, melynek során Nagy Lajos király korát elevenítik fel.
A barátcinege alapvetően európai madárfaj. Leginkább bükk- és tölgyerdőkben találkozhatunk vele. Rokonaihoz hasonlóan elsősorban ízeltlábúakat fogyaszt, étrendjében hernyók, lószúnyogok, pókok, bogarak, poloskák szerepelnek. Állandó madár lévén a téli időszakban magvakkal, bogyókkal egészíti ki étrendjét és nagy szükség esetén kóborolhat. Olykor madáretetőkön is látható.
Egy hangulatos részlet a Felpéci Tájházból. Felpéc község Győr-Moson-Sopron megyében, a Téti kistérségben.A megye déli részén, Győrtől 21 km-re, délnyugati irányban fekszik, két középtáj: a Sokorói-dombság és a Marcal-medence találkozásánál.
Rézsikló Aquincumban Rézsikló gyíklesen. Aquincum római település romjai között sok fali gyík lakik. E rézsiklót ez vonzotta lakott területre, mert fő táplálékát a gyíkok jelentik!
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A gyerekek most sem maradtak játék nélkül,volt bőven!Na és a felnőttekből is előbújt a gyerek.
Latin neve: Asplenium scolopendrium. A Fodorkafélék családjának tagja. Árnyékos, nedves helyeket kedveli, a kertészetekben kapható sallangos levelű változata is. Levelei akár a 15 – 30 centiméteres hosszúságot is elérhetik, felületük fényes, tapintásuk bőrszerű. A levelek örökzöldek, télállóak. A spórák a levél hátoldalán 1-2 centiméter hosszú barna csíkokban helyezkednek el. Hazánkban védett, természetvédelmi értéke 2000 Ft.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A sátrat formázó színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Konzervatórium muzsikusainak jóvoltából. A színpad előtt pedig táncra perdültek a török csapat tagjai,spontán táncház alakult ki.Még a házak és a felhők is táncoltak és mosolyogtak!
A XVIII. századi külsejű vár az ország egyik legépebben megmaradt várkastélya. A román stílustól a barokkig őrzi az építészeti jegyeket, legszebbek a gótikus emlékek. A város fölé magasodó erődöt először 1190-ben említették oklevélben, a déli kastélyszárny román kori ablakai idézik fel ezt a kort. Az ezt követő fejlesztésről-építésről a zárt erkélyes gótikus szárny és a gazdag gótikus boltozással, függönyívvel záruló mérműves ablakokkal épült várkápolna - Magyarország egyik legszebb ilyen emlék
Sopronban a Bencés templommal összeépült káptalanterem Kolostor utcára néző ablakai
A Bálna belűről. A Bálna belsőépítészeti megformálása hűen tükrözi korunk holisztikus szemléletét: acél, alumínium és üveg, sárgára égetett tégla csontszínű beton és selyemszürke alumínium felületek, tükörpolírozott beton és fa padló, terazzo mintás lépcsőfokok és krómacél mozgólépcsők tükrözik az átlátszó üveg tetőpanelokon átragyogó napsugarat, egyetlen egésszé formálva a belső és a külső teret, a vendéglátás művészetét a művészeti látomással, a vásárlás örömét az öröm látványával.
Napos idő. Az épületek nagy ablakai távolról torzítva visszatükrözik a hátteret. Úttest házak autók. Különleges ilyen formában nézve.
Ãgy búcsúzott Balatonfüreden a nyár utolsó napja.... Nekem ilyenkor pánikhangulatom van, annak ellenére, hogy az őszt és mostmár a telet is imádom, a szépséges élmények és lehetőségek tárháza megnyílik ezen évszakokban is. Azért szomorkás vagyok. De holnap még strandolok:):),amint hallom forróság lesz. Sajnos tanulnom kell, ezért nem nagyon tudok jelen lenni egy darabig...
Latin neve: Sequoiadendron giganteum. Budakeszi határában, a 22-es autóbusz végállomásától 10 perc sétával jelzett úton kereshetők fel a budakeszi mamutfenyők. A világ legnagyobb és legmagasabb fáinak tekinthető mamutfenyők az USA nyugati partvidékén élnek, és a XVIII. század közepétől tűnnek fel az európai parkokban.
Latin neve: Orthetrum coerulescens. Élőhelyi igénye elég jól lehatárolható, elsősorban tőzeges kisvizek, árkok, csatornák, kisebb lápos vizek lakója, áramló és állóvízben egyaránt kifejlődik. Fejlődése folyamatos, nyár végéig találkozhatunk frissen kelt egyedekkel.
A budafoki barlanglakások egyidősek a településsel. Létük gazdasági okokra vezethetők vissza: a mészkőbányászatra. Ezek vájataiba mélyítették "házaikat" a bányamunkások. Az 1800-as években már 700-800 ember lakott a Promontoron durva mészkőbe vájt lakásokban.
Forgó libegő hinta kivilágítása este. A hosszú záridő alatt ilyen tűzilyátk szerű fénycsíkokat húz. Középen kicsit kivan égve.
Latin neve: Sternbergia colchiciflora. Leginkább sziklás lejtőkön, mezsgyéken, valamint az ún. garrigue növényzetben, tehát a mediterrán mészkőfennsíkok nem összefüggő, másodlagos cserjéseiben fordul elő. Virágai és levelei az év különböző időszakaiban fejlődnek ki.
Kisasszony szitakötő nősténye, Találó név! Kedveli a hegyi patakokat, Ez a Bükkös patak partján volt.
Montírozás. Egy telével készült holdfotót montíroztam a kép égboltjára. Ilyen hangulatom volt. Azt akartam elérni, hogy a hold minél nagyobb legyen.
A diósgyőri vár egy középkori vár a történelmi Diósgyőr városában, ami ma Miskolc egyik városrésze. A vár évente kétszer otthont ad a Diósgyőri Várjátékoknak, melynek során Nagy Lajos király korát elevenítik fel. A képen egy régi csata felelevenítésének jelenetét láthatjuk.
Latin neve: Trichius fasciatus. Fejét és előtorát hosszú sárga szőrzetből álló prém takarja, sárga szárnyfedőjét fekete csíkok díszítik. Különféle mezei virágokon található és azokba éppúgy besüllyeszti fejét, akárcsak a rózsabogarak.
Állványról, 2 db több perces expó egyesítése. Hosszú fénycsíkok piros és fehér.
A fotón a nemesrádói Római katolikus templomhoz vezető vén lépcsőfokokra vetődő vadgesztenye levelek árnyjátéka látható.
Ezek a horgászcsónakok a part biztonságából figyelik a délen tornyosuló (hó-)felhőket. A fotó Nikon D60-as kamerával készült, 2010. 11. 26-án, 10 óra 13 perckor, a szikrai Holt-Tiszánál.
A Függőkert a Palotaszálló egy meredek emelkedő tetején található, ennek megerősítésére alakítottak ki egy támfalakkal tagolt teraszos sétány-rendszert.Itt található az Anna-mésztufabarlang, a József Attila-szobor, és az ország legmagasabb (20 méteres) vízesése, valamint István főherceg látogatásának emlékoszlopa. A függőkertet két oldalról a Szinva és Garadna patakok határolják, tetején a szálló helyezkedik el, az alján kőhídon át Hámor faluba sétálhatunk.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A gyerekek most sem maradtak játék nélkül.Vöolt belőlük bőven.Ez itt épp egy fából vaskakas."Míg e kakas meg nem szólal,Győr török kézen marad".Akkor 4 évig tartott,most csak 2 napig.
Latin neve: Cirsium oleraceum. Nagy termetű évelő növény. Felálló szára egyenes, hengeres, oldalhatásokkal ágazik el. Alsó levelei mélyen, szárnyasan hasogatottak, ezek tőállóak, illetve a szár egy részén is láthatóak. A virágokat körbeölelő levelek levéllemeze ép, de szélük fűrészes, tövises. A virágok a szár végén csomót alkotva nyílnak a tojásdad levelek között. A csöves virágok alkotta fészekvirágzat sárga színű, de néha felfedezhető némi lila vagy rózsaszín árnyalat is benne. Termése az aszatokra jellemző kaszat. Június-július hónapok folyamán virít, nedves talajú, üde élőhelyeken, például hegyi patakok völgyében, vagy hűvös hegyi kaszálóréteken, mocsárréteken.
Tegnap délutáni hangulat,kezdődő és estig tartó esőben Tihanyban,a Belső-tó partján.A sorakozó csónakok legalább alapos lemosásra kerültek.
A képen a mátrafüredi Palócbaba múzeum egyik alanya... Sajnos a táblákat nem dokumentáltam az alakok mellé...
Az Erzsébet-parkban található, belül üreges kőépület tetején elhelyezett Kálvária-szoborcsoport - feltehetőleg Mayerhoffer János tervei szerint - 1771-től 1755-ig épült barokk stílusban. A barokk egyházművészeti alkotás a Golgotát idézi, melyet általában dombon helyeznek el. Sík területen szokás volt belül üreges kőépület tetején kialakítani. Ilyen a gödöllői is. Az építményt és a lépcsőt áttört mintázatú, rokokó kőkorlát övezi.
A Egri Buszállomástól jöttem le és hirtelen vissza fordultam vagy nem :)
A szolnoki gyaloghíd a „tiszavirág†motívumra rímel. A medernyílás kifelé döntött ívei a kábelsíkok erezetével a szárnyakat, a rácsozással felbontott merevítőtartó a bordázott testet szimbolizálhatja, mely a város felőli hosszabb feljáró „farokrészében†folytatódik. A híd ennek megfelelően karcsú, légies szerkezet. Az alacsony nyílmagasságú ív feszültséget és eleganciát ad a formának és ezáltal visszatükrözi a korszakot, korunk jelképévé is válik.
A Visegrádi-hegységben található a Kaán forrás. Ettől a helytől kb. 300 méterre. Azt hallottuk, hogy még Bp.-ről is járnak ide palackokkal és viszik a család számára a forrás vizét, mert nagyon egészséges és tapasztaltuk, nagyon finom is!
Nagykanizsa,Kossuth tér. A szoborcsoport jobb oldalán álló életnagyságúnál nagyobb alakok. 2009.05.06.
Buda, Fő utca, Lajos-kút. A víztükröt a szomszédos házak cseréptetőjének tükröződése színezi meg.
Nem olyan jó az összhatás, sajnos csak így sikerült lencsevégre rögzíteni. Európában és Ázsiában él. Folyóárterek, elegyes erdők és tölgyesek lakója. Ligetes erdők, parkok, elegyes erdők, kedveli azokat a helyeket, ahol a fákon sok száraz ág van.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A sátrat formázó színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Konzervatórium muzsikusainak jóvoltából. A színpad előtt pedig táncra perdültek a török csapat tagjai.
Itt 3 csillagot rakatam PS-n egymás mellé. Ha sokat rakok akkor nyúlik nagyon. 3-nál nem is kell több szerintem. Előző képeimnél írtam arról, hogyan készültek. Állvány, távkioldó, vaku derítés, türelem, Makró raynox 2,5x előtét nikon 300-on. Ecsetelések, PS
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Konzervatórium muzsikusainak jóvoltából.Csak úgy remegtek a bencés rendház XVII.századi falai!A zenészek mögött a XVI.sz-i győri vár képe látható.
Latin neve: Agriopis marginaria. Egylepke összekeverte az évszakokat. Tavaszra jellemző a repülési ideje.
Gyerekjátékok egy kiállításon. Meseház, hintó, tűzoltó autó. Szép példái a népi iparművészetnek.
Latin neve: Pyrrhosoma nymphula. A Vörös légivadász lassan folyó folyók és állóvizek lakója, de dús növényzetű vizesárkok vagy csatornák mentén is megtaláljuk. Napközben a pihenő állatok szárnyaikat könnyedén kifeszítve tartják, míg éjszaka szorosan összesimítják.
Az 1854-59 között épült zsinagóga és Magyarország első zsidó múzeuma felújítva várja látogatóit megújuló programokkal és kiállításokkal. Mint vallási, kulturális és idegenforgalmi központ, a zsinagóga - mely hajdan Pest városfalán kívül a zsidó negyed vallási központja volt - ma is fontos szerepet játszik Budapest lüktető életében. Az érdeklődők részt vehetnek egy vezetett túrán, amely magába foglalja a zsinagóga történetét, végighalad a temető- és emlékkerten, amely Raoul Wallenbergnek és a
A zebegényi Malom-völgy Törökmező alatti részén a turistaút több helyen zsombékok között vezet.
Idén, ígérem, nem rakok fel több pillangót. Ezt az egyet viszont nem volt szívem kihagyni. Olyan esdeklőn néz... Fotója Nikon D60-as kamerával készült, 2010. 08. 27-én, 15 óra 49 perckor, Lakiteleken.
Latin neve: Alisma plantago-aquatica. Mocsarak, vízpartok, árterek, árkok, liget- és láperdők lakója. Mocsári növényként, félig alámerülten él.
Az utak mellé,parkokba ültetett,tavasszal szép színű virágokkal elkápráztató díszfák gyömölccsel terhelt ágai. 2009.05.15.
Szép faragott kőkereszt Hidvégardón, a katolikus templom déli oldalán, a Szent Imre téren, este. (Leírás a korábbi sorozatoknál olvasható.)
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A sátrat formázó színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Folklóregyüttes jóvoltából,akik igazi török népzenével és fergeteges táncokkal ejtették rabul a szép számú érdeklődőt.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A sátrat formázó színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Konzervatórium muzsikusainak jóvoltából. A színpad előtt pedig táncra perdültek a török csapat tagjai. Spontán táncház alakult ki, egyre vérpezsdítőbb hangulatban.
Pesten a bálnán készült. A bálna háromszög ablakai szépen visszatükrözik a hátteret. Jó lehetőség a kompozícióhoz meglátáshoz.
egymást keresztező kondenzcsíkok A fotó Nikon D60-as kamerával készült Lakiteleken, 2010. 08. 27-én, 17 óra 32 perckor.
Kora tavaszi Foltos szalamandra a Börzsönyben (Nagy-sas hegy, Ló-hegyi patak). A Börzsönyben még ma is sok szalamandra él, lárvákat is bőven találni, főleg májusban a patakokban. Eddig találtunk: Nagy-sas hegy-Ló-hegyi patak, Kisírtáspuszta-Hosszú-völgyi patak (Itt kecskerák is van!), Pap-hegy-Deszkametsző-völgyi-patak (itt sok lárva is volt) és persze a Török-patak, Királyrét felé.
Ablakok, háztetők, kémények takaros vigyázállásban, amit a háttérben a Karmelita templom barokk tornya old fel.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A gyerekek most sem maradtak játék nélkül.Ez itt éppen egy fából vaskakas."Míg e kakas meg nem szólal,Győr török kézen marad".Akkor 4 évig tartott,most csak 2 napig.
A monda szerint réges régen egy óriás járt erre.Megbotlott, beütötte az állát,ez az ajkai tó medre.Ãgy Ajka városa az óriás ajkáról kapta a nevét!
Latin neve: Autographa gamma. Egész Európában elterjedt nyílt erdőkben, cserjésekben, a kertekben és a parkokban is, a lepkék nem specializálódtak különleges élőhelyekre, csak a zárt erdős területeket kerülik el.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A gyerekek most sem maradtak játék nélkül.Volt belőlük bőven!
A mészkőbánya pleisztocén korú forrásvízi mészkövet tár fel, mely 500-250.000 évvel ezelőtt (Kele, 2009) egy hosszú, keskeny tóban keletkezett. A kicsapódó kalcium-karbonát befedte a vízinövényeket, a vízbe hullott leveleket és - a növényi anyagot felemésztve - megőrizte a növények lenyomatát is. A bányában rendkívül jól tanulmányozható az évszakok változása, mivel csapadékos évszakokban sok lösz került a tóba, így egy sárga-fehér rétegződés alakult ki.
A lekerekített négyszög alaprajzú kis ház egyemeletes. Emeletén kőkeretes ablakok nyílnak. Zsindelyes, kupolás tetején úgynevezett kínai kalap áll: vas ernyő, amelyet szélben csilingelő csengők díszítenek. Sopronban a Bástya utcában 1800 körül készült.
Latin neve: Cercis siliquastrum. Szép virága miatt kertekbe, parkokba díszfaként ültetik.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A sátrat formázó színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Konzervatórium muzsikusainak jóvoltából. A színpad előtt pedig táncra perdültek a török csapat tagjai. Spontán táncház alakult ki a téren,itt már az egyik zenész is lejött a színpadról
Turbánliliom (Lilium martagon) A turbánliliom hazánkban a Dunántúlon, és a középhegységekben található, bükkös, gyertyános elegyes erdőkben. Hagymás évelő növény, alsó levelei örvösen állnak, a felsők szórt állásúak. A párta rózsa- vagy bíborszínű alapon sötéten pettyezett, a lepellevelek visszahajlóak, a portokok vörösek. Védett növény, eszemei értéke 2000 Ft Érdekessége, hogy szenderek porozzák be.
Latin neve: Lycopus europaeus. Dombvidéki és hegyvidéki részeken a feliszapolódó mocsarakban, nádasokban, égeres bozótokban és árkokban fordul elő. A lápokon, láperdőkben, azaz a nedves, időszakosan elárasztott, tápanyagban és bázisokban gazdag, sóderes humuszos, homokos vagy tiszta agyag- vagy tőzegtalajokon él.
Latin neve: Pentatoma rufipes. Ez a címerespoloska-faj erdőszéleken, parkokban és kertekben lombos fákon és cserjéken él. Bár a vöröslábú címerespoloska a szívogatással kárt okoz, gyakran rabló életmódot is folytat: kis legyekre vadászik, továbbá apróbb testű élő vagy elpusztult rovarok testnedveit fogyasztja, vagyis vegyes táplálkozású.
Hidvégardó központja,a Milleniumi tér,este. (Leírása a korábbi sorozatoknál olvasható.) Ezzel a képpel búcsúzom most a falutól.Remélem,visszavezérel még egyszer oda a sors.Érdemes ebbe a faluba és környékére ellátogatni!
A várat 1397-1409 között építhették egy, a környező vizes-mocsaras területből kiemelkedő sziklamagra. Nem védelmi célra épült, inkább birtokközpontnak, a királyi korszakokban pedig pihenőhelynek, vadászkastélynak használták. Ãgy lehetett előbb Luxemburgi Zsigmond, később Hunyadi Mátyás királyi pompával kiépített palotája.
Autósztráda Debrecen- ondód közelében. Állványról 4 perces záridő. Fénycsíkok és a csillagok elcsúszása az égbolton.
A Dunába tartó kis patakok egyikének kövén fedeztem fel ezt a napozó békát. A kép már elkészült amikor észrevettem , hogy ő is rajta van.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A sátrat formázó színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Konzervatórium muzsikusainak jóvoltából. A színpad előtt pedig spontán táncház alakult ki,egyre több résztvevővel,itt már a néptáncosok is csatlakoztak gyönyörű viseletben.
"A román stílusú templomot a XII-XIII. században építették, a középkori Töttöskál település temploma volt. Töttöskáli templomrom: 1296-ban említik először a falut, melyet királyi udvarnokok lakták. Szentélye egyenes záródású, résablakai közül már csak a szentély D-i oldalán maradt meg egy. A török 1531-ben elpusztította a falut és a templomot is, de később újjáépítették s egészen a XIX. századig használták. 1876-ban viszont már romként írják le. Romjai igen szépen megmaradtak. A panoráma csodás
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A sátrat formázó színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Folklóregyüttes jóvoltából,akik igazi török népzenével és fergeteges táncokkal ejtették rabul a szép számú érdeklődőt.
Latin neve: Enallagma cyathigerum. A kéksávos légivadász hossza 24-28 milliméter, szárnyfesztávolsága 38 milliméter. A hím hengeres, nagyon hosszú és keskeny potroha élénk kék, fekete csíkokkal. A végén található a fogó, amely párzáskor a nőstény megragadására szolgál. A nőstény potroha szürkészöld, fekete mintázattal.
Bújócskázni is lehetne ennél a szép présháznál, melynek udvara rendkívül kellemes a mandulafával és egyéb ide illő tartozékokkal. A kép a Bádi-hegyen készült.
Latin neve: Iphiclides podalirius. A kardoslepke szárnyainak fesztávolsága 75 milliméter. Fehér alapszínét fekete csíkok díszítik.
Abbsztrakt jellegű. Debrecen Fórum épület tetején készült és a háttéri épület ablakai napos időben ilyen szép formákat tükröznek vissza.
A szegedi Fogadalmi templom 1913-1930-ban épült neoromán stílusban Schulek Frigyes és Foerk Ernő tervei alapján. A Dóm története és egyedülálló alkotásai Az 1879. évi nagy árvíz után a városatyák fogadalmat tettek egy monumentális templom felépítésére, ez a mai Fogadalmi templom. A Dómot kívül és belül is mozaikok, szobrok, domborművek sokasága díszíti. A 9040 sípos orgona Európa templomi orgonái közül a harmadik legnagyobb. A dóm altemplomában jelentős egyházi személyiségek temetkezőhelyét talá
Rákoczi uti ház homlokzata,gyönyörü diszitéssel,csogás ablakokkál,sajna mamár ilyet nem csinálnak!
Az Apaj-pusztán áprilisban dürgő túzokkakasok csapatát csak messziről figyeltük...
Az avarral borított hegyoldalon hosszú árnyékokat vetnek a bükkfatörzsek a késő ősszel alacsonyan járó Nap fényében.
Latin neve: Coenonympha pamphilus. A kis szénalepke rétek, erdei tisztások, parlagok, szántók széle, kertek és parkok lakója. Főleg napfényes lejtőkön, lankás területeken az alföldektől a hegyvidékekig.
A Csonttollú inváziós madár, vagyis csak bizonyos években jelenik meg több ezer nálunk, elsősorban a városi parkok bogyóit fogyasztva. Legfontosabb inváziói: 1990, 2001, 2005, 2009, 2013. Hazája Skandinávia, Észak-Kelet Európa.
Megismerhetjük a „nyitnikék†és „tí-cső†kiáltásairól, díszes tollazatáról ezt a mindenevő madarat. Étlapjukon főleg rovarok, különféle ízeltlábúak: pókok, szöcskék poloskák, és hernyók szerepelnek. A nagyobb vagy keményebb falatokat karmos lábukkal a fákhoz szorítják, erős, hegyes csőrükkel feldarabolják és lenyelik (akár a fákból is kiszedik a hernyókat, petéket). Télen főképp az olajos magvakat fogyasztják. Ebben a hideg évszakban gyakran kóborol táplálékkeresés közben.
1731-ben a település már a Cziráky grófi családé. Az általuk épített régi templomban keresztelték meg Vörösmarty Mihályt amely már nem áll. A jelenlegi neogótikus templom mögött egy konzervált falmaradvány emlékeztet rá. A keresztelő medence viszont ma is megtekinthető a templomban, ami biztonsági okokból csak a vasár és ünnepnapi szentmise idején van nyitva, vagy bejelentés alapján csoportosan látogatható.
Ez is egy cserépfalui lelet. Majd hanyatt vágódtam,amikor megláttam ezt a járművet egy ház udvarán, a virágok között! Pici gyermekkori emlékek fűznek hozzá. Jó fél évszázada ilyennel utaztam pici gyermekként a mezőnyárádi vasútállomástól Sályba,a nagyanyámhoz,Győrből érkezve. Féltem,mert sokan pályáztak rá, alig tudtam felmászni rá és 2 padon szorongott mindenki.Olyan volt,mint egy szardíniás doboz,ma is emlék.Azóta sem láttam ilyet!Ha valaki ismeri ezt a típust és tájékoztat,nagyon megköszönöm!
Ez a kisvonat az előzőleg feltöltött karácsonyfa körül kering. Most talán nem Kanizsára megy, inkább az ajándékokat viszi kicsiknek és nagyoknak.
Latin neve: Aster lanceolatus. Az Aster nemzetség fajai invazív gyomként vannak számom tartva, mindazonáltal több faj is védett. Többnyire patakok partján, magaskórósokban válhatnak tömegessé.
A déli oldalon húzódik a Bohn Alajos tervei alapján 1910/11-ben épült Városháza. A késõi barokk stílusjegyeket hordozó épület két, összesen 135 méter hosszú, mandzárdtetõs homlokzatát egy kerek, 37 méter magas saroktorony kapcsolja össze, ovális ablakokkal, oszlopokkal kiképzett fõbejárattal.
kétmólós, nagyhajók kikötésére alkalmas, kikötő bejáratát - éjszaka: minden oldalról látható, jobbról villanó zöld, balról villanó vörös fénnyel, - nappal: a fénnyel egyező színű és fehér 1,5 méter széles vízszintes csíkokkal,kell megjelölni.
A Fancsikai víztározó feltöltött állapotban a vízimadarak fészkelő és táplálkozó helye.
Fészekürege előtt várakozó Gyurgyalag a Biatorbágyi telepen. Ahogy a hozzászólás is említi, várja, hogy a fotós elmenjen és fiókáit megetesse. Szerencsére a fényképsorozat elkészítése, amiből ezt választottam ki, csak pár percig tartott.
A pókok fajtájából a legérdekesebb kis állatka a keresztespók, a mely erdőkben, mezőkön, kertekben, sőt sokszor egy-egy kerti-ház ajtajában is csodaszép köralakú hálót szó, a melynek átmérője 30-31 centiméter is szokott lenni. Maga a kis állat 11 milliméter hosszú, a nőténye pedig 15-18 milliméteres. Keresztespóknak azért nevezik, mert golyóalakú sárgás-barna hátsó testén fehér foltok keresztezik egymást.
Latin neve: Lilium martagon. 50–120 centiméter magas, hagymás évelő növény. Levelei hosszúkás lándzsásak, ép szélűek, párhuzamos erezetűek; csúcsuk és válluk is fokozatosan keskenyedik. A felsők szórtak, az alsók inkább örvösen állnak. A párta rózsa- vagy bíborszínű (néha fehér) alapon sötéten pettyezett, a lepellevelek visszahajlók. A portokok vörösek. Virágzata 5–10 virágú, laza, lecsüngő fürt. Júniusban és júliusban virágzik. Védett, eszmei értéke 10000 Ft.
A törökországi Pamukkale-ban látható, hófehér mészkőből kialakult, teraszos, jakuzi nagyságú medencék ezreinek mini, magyar utánzása ez az egerszalóki Sódomb mellett mesterségesen (betonból) kialakított domboldal. Eleinte gondot okozott, hogy a hófehér kalcium-hidrokarbonát képződményeket zöldes és rozsdabarna (vas-szulfát?) csíkok tarkították.(Mellette előkészítették már a második terepet is!)
Latin neve: Nymphalis antiopa. Védett! Eszmei értéke 50 000 Ft. Magyarországon régebben mindenütt megtalálható volt, állományai azonban a második világháború után eddig tisztázatlan okokból erősen megcsappantak. Egyedszáma többnyire tartósan alacsony, de figyelemre méltóan állandó. Ãgy a gyászlepke egyes példányait sok helyütt megfigyelhetjük.
Latin neve: Prunus cerasifera. Nagyon szép sötét lilásbordó levelű díszfa, 4-5 m nagyra nő. Tavasszal rózsaszínen virágzik, nyáron különleges lombszínével kertek, parkok szép dísze. Kb. 3 cm átmérőjű, pirosas bordó színű, gömbölyű, jóízű, ringló szerű terméseket hoz, szilvája ehető.
Áprilisban párban szeretnek repkedni, tulajdonképpen nászrepülésnek is tekinthető.
Kis kócsag a Duna árterén (Lórév), nádlesből fotózva. Szinte egybeolvad a víz színtelen hátterével, igazolja, hogy a kócsagoknak a fehér szín az a rejtőszínük!
Úgy tudom ez a kokárdavirág egyik fajtája. Ha tévednék,valaki javítson ki. Köszönöm! :)
szongáriai cselőpók (Lycosa singoriensis) az ízeltlábúak törzsébe, a pókszabásúak osztályába, a farkaspókok (Lycosidae) családjába tartozó, Magyarországon védett pókfaj.
"A Budapesti Közúti Vaspályatársaság (BKVT) a bővülő vonalhálózata és növekvő forgalma következtében a századforduló utáni évtizedben sem állt le az új járművek beszerzésével." " A vörösbarna villamosok favázas kocsiszekrénnyel készültek, és favázasan üzemeltek selejtezésükig. A járműveket a BKVT kocsikra jellemző ívelt oldalfallal alakították ki; ennek viszont az lett a következménye, hogy az ablakokat csak félig lehetett lehúzni. A homlokfali hármas ablak közül a középső nyitható volt (mint mi
Hövej község a Répcétől és a Kis-Rábától nyugatra, patakokkal szeldelt sík területen fekszik. A legközelebbi város, Kapuvár 6 km távolságra van. Közúton könnyen megközelíthető.Hövej 2007-ben ünnepelte fennállásának, s első írásos említésének 750 éves évfordulóját. Első írásos említése két családnéven a csornai konvent iratában maradt fenn 1257-ből. Az előző kép házán található szoborfülke. A szobrok üveg alatt voltak és ebből a nézetből szépen tükröződött a szemközti oldal a kék éggel.Tetszett.
A Malomvölgyi forrásnak is nevezett Mária kutat az 1900-as évek elején készítették a márianosztrai, szobi és ipolydamásdi bányászok és kőfaragók. 1901-ben készült el a kút eredeti változata, ezt nevezték Mária kútnek. Elkészülte után kegyhellyé vált, a Nosztrára érkező zarándokok pihenő és imádkozó helye lett.
Latin neve: Araschnia levana. Szinte egész évben, kora tavasztól őszig látható, feltűnő színezetű lepkefaj. Érdekessége, hogy a tavaszi nemzedékének alapszíne vörösesbarna vagy vöröses okkersárga, fekete foltokkal és sávokkal díszítve, a nyári nemzedékének az alapszíne viszont sötétbarna, a szárnyak közepén hosszanti sárga vagy fehér sávokkal és vörös csíkokkal tarkított.
Latin neve: Polygonia c-album. A C-betűs lepke erdőszélek, vágások, bozótos területek, parkok és kertek lakója; a hegységekben 2000 méterig megtalálható. A kifejlett lepke telel át.
A Felpéci Tájház hangulatos részlete az előkerttel. Felpéc község Győr-Moson-Sopron megyében, a Téti kistérségben.A megye déli részén, Győrtől 21 km-re, délnyugati irányban fekszik, két középtáj: a Sokorói-dombság és a Marcal-medence találkozásánál.
Egy szépséges,riolittufába vájt pince részlete,glédában sorakozó borospalackokkal.Egészségetekre! Cserépfalu község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Mezőkövesdi kistérségben. Miskolctól 57 kilométerre délnyugatra, Egertől 20 kilométerre északkeletre, a Bükk hegységben található. Részletes leírása az 1.kép hozzászólásainál olvasható.
Csonttollú csapat a Széchenyi-hegyen 2012 decemberében. Inváziós madár, csak bizonyos teleken jelennek meg nálunk csapatai.
Latin neve: Polygonum amphibium. Latin neve: Persicaria amphibia. Pocsolyákban, árkokban él. Napsütötte vagy félárnyékos helyeken él. A levelei a felszínen úsznak. Vízpartokon is előfordul, ill. nedves talajú, nyílt fekvésű területeken.
A 25 méteres torony Szolnokon az Agóra Terminál melletti közterületen látható. A belsejében óriás kaleidoszkópot alakítottak ki, amely során a visszatükröződő vizuális kompozíció a környező terek, épületek, parkok képeinek töredékeiből épül fel. Sötétedést követően a kaleidoszkóp belsejéből világító színes fények vetülnek ki a parkra és a Terminál épületére. A toronyból harangjáték szól.
A Párkák (latinul: parcae) a görög mitológiából ismert Moirák római megfelelői; sorsistennők, akik fonják, kimérik, majd elvágják az ember életfonalát.Hatalmukban áll megakadályozni az istenek akaratának érvényesülését is. Nona (a görög mitológiában Klóthó) az emberi élet fonalát fonja, Decima (Lakheszisz) ereszti hozzá a szöszt, és végül Morta (Atroposz) vágja el a fonalat. Méltóságteli nőalakokként ábrázolják őket.
A Helt malmot 1840-ben építette Pircher János malomács. Népi műemlék. Köralaprajzú, enyhén karcsúsodó, háromszintes kőfalazatú épület, forgatható, zsindelyes, kúpos tetővel fedve. Szegmens-íves kis ablakok. Hatvitorlás szélkerék hajtja. A malomban két pár kő van, 8-as vámra dolgozott, napi mégy mázsát őrölt. www.tes.hu
A képzőművészek kedvelt alkotóhelye, a tájképileg is megkapó mártélyi Tisza-part, mely 1971-óta védett. A Tisza egykori árterét az 1846-ban megkezdett folyószabályozás a töredékére zsugorította. A körtvélyesi és az ányási kanyar átmetszésével két holtág keletkezett. A morotvákkal bezárt szigetek, mélyfekvésű ártéri erdők, rétek buja növényzete gazdag állatvilágnak nyújt menedéket. A tájvédelmi körzet nemzetközi jelentőségű vizes élőhely. Tízezernyi vadlúd és vadréce jelenik meg árvízkor és télen
Ennek a díszcserjének a levelei éppúgy vedlenek, mint a pókok vagy kígyók. Ledobott régi „bőrük†alatt ott piroslik az új. A fotó Nikon D60-as kamerával készült, 2010. 10. 20-án, Lakiteleken.
főhomlokzatot a nagy, íves záródású ablakok közt a barokk stílusra jellemző burjánzó épületplasztika, domborművek, szobrok sokasága borítja.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet. A bencés templom igencsak elcsodálkozott a kavalkádon és még az eső utáni felhők is mosolyogtak.
Hövej község a Répcétől és a Kis-Rábától nyugatra, patakokkal szeldelt sík területen fekszik. A legközelebbi város, Kapuvár 6 km távolságra van. Közúton könnyen megközelíthető.Hövej 2007-ben ünnepelte fennállásának, s első írásos említésének 750 éves évfordulóját. Első írásos említése két családnéven a csornai konvent iratában maradt fenn 1257-ből. A képen utcarészlet látható,az előtérben egy szép lakóházzal,amelybe ma már ritka szoborfülkét építettek.
Az Ipolytarnóci Ősmaradványok páratlan földtani örökségének központi szerepével 2008-ban megalakult a térség gazdag földtani és kulturális értékeit hálózatban összefogó, nemzetközi jelentőségű Novohrad-Nógrád Geopark. Az Európai Geoparkok Hálózati tagságának elnyerésére irányuló nevezése folyamatban van
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A sátrat formázó színpadon igazi török népzene szólt, a Gaziantepi Folklóregyüttes jóvoltából,akik igazi török népzenével és fergeteges táncokkal ejtették rabul a szép számú érdeklődőt.
A Helt malmot 1840-ben építette Pircher János malomács. Népi műemlék. Köralaprajzú, enyhén karcsúsodó, háromszintes kőfalazatú épület, forgatható, zsindelyes, kúpos tetővel fedve. Szegmens-íves kis ablakok. Hatvitorlás szélkerék hajtja. A malomban két pár kő van, 8-as vámra dolgozott, napi mégy mázsát őrölt. www.tes.hu Tőle 200 m-re található az Ozi malom, felújítás alatt.
Latin neve: Ligdia adustata. Hazánkban csaknem mindenütt gyakori, különösen erdős, cserjés helyeken, parkokban és ligeterdőkben. 2 összefolyó nemzedéke IV-től IX-ig repül.
A Malomvölgyi forrásnak is nevezett Mária kutat az 1900-as évek elején készítették a márianosztrai, szobi és ipolydamásdi bányászok és kőfaragók. 1901-ben készült el a kút eredeti változata, ezt nevezték Mária kútnek. Elkészülte után kegyhellyé vált, a Nosztrára érkező zarándokok pihenő és imádkozó helye lett.
a kép acsán készült. A község a Cserhát-hegység lábánál, a Galga patak felső szakasza mentén, Pest megye és Nógrád megye határán helyezkedik el. A településen elsősorban szlovákok laknak.
Latin neve: Polygonia c-album. A c-betűs lepke erdőszélek, vágások, bozótos területek, parkok és kertek lakója; a hegységekben 2000 méterig megtalálható. A kifejlett lepke telel át.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A bencés rendház tövében felállított színpadnál a gazantepi török táncos lány csodálatos aranyhímzéses viseletében láb-elsősegély nyújtásban részesül.
A Budapesti környék egyik szép, csendes helye, ahol el lehet bújni a zsúfolt városi kavalkádtól
Egy szép régi ház Felpécen,amelyet éppen most újítanak fel,a XVIII.sz-i evangélikus templom mellett. Felpéc község Győr-Moson-Sopron megyében, a Téti kistérségben.A megye déli részén, Győrtől 21 km-re, délnyugati irányban fekszik, két középtáj: a Sokorói-dombság és a Marcal-medence találkozásánál.
2010 június elején homokzsákokat helyeztek el az Erzsébet-híd budai hídfőjénél.
Vagy Kacagó békának is hívják. Latin neve: Pelophylax rudibondus. Szitakötők, rovarok, pókok, földigiliszták, meztelencsigák szerepelnek az étlapján. Védett, eszmei értéke 10 000 Ft.
Jellegzetes felpéci részlet.Udvar,háttérben a hegyekkel. Felpéc község Győr-Moson-Sopron megyében, a Téti kistérségben.A megye déli részén, Győrtől 21 km-re, délnyugati irányban fekszik, két középtáj: a Sokorói-dombság és a Marcal-medence találkozásánál.
Latin neve: Leptophyes punctatissima. Nincsenek szárnyai. Súrű szedresekben, csalánosokban él, ahol igen nehéz rátalálni. Néha kertekben, parkokban is felbukkan.
szikfok a Hortobágyi Nyírőlaposon. A szikfokok talaján nem nő ki, csak sótűrő növényzet. Nyírőlapos. Hortobágy.
Az apró kis virágok már kora tavasszal megjelennek a füves területeken, parkokban, kertekben.
Ez a májgomba (Fistulina hepatica) több, mint 1 kg-ot nyomott. A fiatal példányok nyersen is fogyaszthatók. Kitűnően oltja a szomjat. Nyers és főzött saláták, koktélok, savanyúságok készíthetők belőle, továbbá kitűnő és különleges tokány, valamint rántott gomba.
Egy régi ház jellegzetes deszkaoromzata Hidvégardón. (A település leírása az előző sorozatoknál olvasható.)
Latin neve: Celastrina argiolus. Főként erdei tisztásokon, parkokban, patakparti bozótosokban tűnik fel. Magyarországon ez a legkorábban megjelenő boglárkalepke: már március végén megjelenik, ezért a Kárpát-medencében évente három nemzedéke repül.
Részlet a hidvégardói Tájházból. (A község leírása az előző sorozatoknál olvasható.)
Napos időben. Ablakban tükröződnek a háttér épületei és ablakai torzított formában. A fények és tükröződések játéka.
Latin neve: Emmelia trabealis. A zebrabagoly a dombvidékeken, nedves réteken, lápokon, nyirkos erdőszéleken és nyiladékokban él. Nappal is repül.
Hövej község a Répcétől és a Kis-Rábától nyugatra, patakokkal szeldelt sík területen fekszik. A legközelebbi város, Kapuvár 6 km távolságra van. Közúton könnyen megközelíthető.Hövej 2007-ben ünnepelte fennállásának, s első írásos említésének 750 éves évfordulóját. Első írásos említése két családnéven a csornai konvent iratában maradt fenn 1257-ből. Ez az oltár az előző képen szereplő kápolnában található.Adatot nem találtam róla.Szép volt,még a bezárt kovácsoltvas ajtó rácsán át bekukucskálva is
Műemlék pusztatemplom. Árpád-kori templomrom. Pontos építési ideje nem ismert. Az 1200-as évek végén, 1300-as évek elején épülhetett, egy valamikori római contra clastrum helyén. A templom orientált, tehát nyugat-kelet elhelyezkedésű. A torony a nyugati oldalon helyezkedik el, 9 m magas. Falai vastagok, a toronyablakok befelé tágulnak, rézsüsek. A szentély szögletes záródású egy nyolcszög három oldalából képezve, ami korai gót jegyekre mutat. ( Emiatt teszik az építés idejét néhányan a XIV. száz
A Zagyva ezen partja kedvelt horgászhely és a maradékok eszméletlen mennyiségű galambot vonz oda, vegyesen.
Nepomuki Szent János nemrég felújított öntöttvas szobra Hidvégardón, a katolikus templom déli oldalán levő Szent Imre téren. (Leírások az előző sorozatoknál olvashatók).
Recsk... Hogy valóban egy letűnt kor emléke legyen csak... Rabok maguk építette fűtetlen barakkokban laktak, elhasznált katonai ruhába öltöztetve követ fejtettek, törtek és szállítottak.Az ÁVH-s bánásmód („ne csak őrizd, gyűlöld isâ€), az elégtelen élelmezés, a 14-16 órás munkaidő, a csak csalással teljesíthető munkanormák s a rendszeres kínzások miatt kb. 109 rab pusztult el. A szabálysértő rabokat napokig kenyéren és vízen tartva, térdig vízben gödörbe állítva v. gúzsbakötéssel 'fegyelmezték.
A vendéglő és az ABC részlete a faluközpontban,akkor,ott,az én nézetemben.
Az emlékmű mai kompozíciója az 1989-es rendszerváltozást követően alakult ki. Az eredetileg Felszabadulási emlékműként 1947-ben felállított szoborcsoportban a női főalak előtt egy 6 méter magas, bronzból készült, géppisztolyt tartó szovjet katona, bal oldalán fáklyát vivő, jobb oldalán sárkányölő bronz férfialakok álltak.
Hortobágy, Ágota puszta. esős novemberben ilyen zöld a puszta.A szikfok a Hortobágy és más puszták jellegzetes szikes talaj-formációja
Hideg fagyos télben a tiszta kinti ablakokon ilyen szép kristályok rajzolódnak. A hideg természet szépsége.
Szent Bertalan főplébániatemplom.A város főterén, a Károly Róbert téren áll a hatalmas, monumentális csarnoktemplom, a környék legnagyobb temploma. A 13. században már templom állt ezen a helyen, ez lényegesen egyszerűbb volt a mainál, erről tanúskodik az 1301-ben kelt oklevél. 1320-ban Csák Máté fölgyújtatja a templomot, újjáépítését Szécsényi Tamás fedezte. A 15. században alakították át gótikus csarnoktemplommá, belsejét hatalmas, gótikus ablakok világították meg. Tornya a hajó közepénél volt,többször átépítették, utoljára 1732-ben. A török offenzívák alatt a templom többször leégett. 1741-ben elbontották és helyén 1746 és 56 között felépült a mai, barokk templom a korábbi falak helyenkénti meghagyásával, átépítésével. Tornyai később készültek el. Az északi 1772-73-ban, a déli 1815-ben. A korábbi tornyot csak az északi torony megépülte után bontották el. 1917-ben a nagy gyöngyösi tűzvész martalékává vált. 1922-ben épült újjá Nagy Virgil építész tervei szerint. A templomra jellemző a széles főhomlokzat, az egymástól szokatlanul távol eső tornyok hatása. A háromszintes, órapárkányos, 30 méter magas, vaskos tornyokat sátortető fedi. A szentély fölött, a főgerincen pedig a gótikus eredetű huszártornyot láthatjuk. A templom három harangja közül a legnagyobb 2800 kg-os a bal, a másik kettő harang a jobb oldali toronyban függ. Egységes, barokk belseje lenyűgöző hatású, gazdagon díszített, csehsüvegboltozattal fedett, kétoldalt karzat húzódik. Főoltárképe Szent Bertalan vértanúságát ábrázolja, Krannowetter Gábor festette 1773-ban. A Mária mennybemenetele-oltár XVII. században készült. Többi oltár és a szószék XVIII. századi. Kiemelkedően fontos értéke a 15. századból megmaradt keresztelőkút. A templom jobb oldali tornya alatt találjuk az 1917-es tűzvész emlékére állított haranglábat, rajta kicsiny haranggal.
É-Amerikából származó örökzöld cserje. Tömött fürtökben álló illatos virágai áprilisban jelennek meg. Kertek, parkok növényei.
Ez nem nappal hanem este készült és a lámpák fénye világította meg. Érdekes, hogy jobb és bal oldalt is van árnyéka. A jobb oldali megnyúlóbb is. Ritkán látni ilyet.
A Szúnyoglábú bibircsvirág (a képen rózsaszín. de lehet fehér virágzatú is)különleges kosbor fajunk, Ócsán szerencsére még tömegesen virít, június elején.
most töltik a Városliget tó várat körülölelő árok vizét, de a kacsák már ott úszkálnak
A győri Káptalandomb műemlék házai, előtérben a rokokó Szent Mihály oszlop (Szent Mihály arkangyal letaszítja a mennyből Lucifert).1764-ben készült,alkotója ismeretlen.
Szeretem ezeket a pókokat. Tavasszal néha elég könnyen hagyják magukat fotózni. :)
Reggeli hangulat az üres kastélyban Link
Latin neve: Celastrina argiolus. Főként erdei tisztásokon, parkokban, patakparti bozótosokban tűnik fel. Magyarországon ez a legkorábban megjelenő boglárkalepke: már március végén megjelenik, ezért a Kárpát-medencében évente három nemzedéke repül.
"Végardói kertek alatt..."Hidvégardói porták gazdasági épületekkel,a kertek felől. (A falu leírása a korábbi sorozatoknál olvasható.)
Hövej község a Répcétől és a Kis-Rábától nyugatra, patakokkal szeldelt sík területen fekszik. A legközelebbi város, Kapuvár 6 km távolságra van. Közúton könnyen megközelíthető.Hövej 2007-ben ünnepelte fennállásának, s első írásos említésének 750 éves évfordulóját. Első írásos említése két családnéven a csornai konvent iratában maradt fenn 1257-ből. Ez a szépen felújított kápolna a főutcán található.Sajnos,nem találtam róla információt.
Nagy tűrőképességű faj, amely rossz talajokon, például szikeseken, városi körülmények között parkokban is tenyészik.
A leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó, selymesen gyapjas évelő növényfaj. Népies nevei: lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics. (Wikipédia)
Felpéci utcarészlet egy szép barokk homlokzatú házzal. Felpéc község Győr-Moson-Sopron megyében, a Téti kistérségben.A megye déli részén, Győrtől 21 km-re, délnyugati irányban fekszik, két középtáj: a Sokorói-dombság és a Marcal-medence találkozásánál.
Cserépfalura jellemző kőkeretes ablakok egy régi házon.Most ugyan lehangoló látványt nyújt,de felújítás alatt áll az egész ház és hagyományos pompájában fog tündökölni. Cserépfalu község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Mezőkövesdi kistérségben. Miskolctól 57 kilométerre délnyugatra, Egertől 20 kilométerre északkeletre, a Bükk hegységben található. Cserépfalu leírása az 1-es képnél olvasható.
A XX.sz.negyvenes és hetvenes évei együtt. Egy 70 éves kerekeskút,mögötte egy kb.40 éves tipikus akkori lakóház szelete, meg az ugyan akkori óvoda udvarának játszóbástyája. Mindenesetre, a macskák szeretik ezt a környezetet. Sály falu rövid ismertetése a hozzászólásokban olvasható.
A szurdokokban igen gazdag Bakony kétségkívül leglátványosabb pontja, a Gaja Bakonynána és Jásd közötti áttörése, a Római fürdő
A faluközpontban található játszótér részlete.Egy míves artézi kút is látható benne.
A Sümegi várat Szent István ajándékozta a veszprémi püspökségnek. A török terjeszkedés évtizedeiben komoly szerepet kapott Sümeg vára, hiszen második vonalban védte Magyarországot, illetve Nyugat Európát. A város ugyan többször török kézre került, de a magaslatra épült erődítményt nem tudták bevenni. Balaton - felvidék legnagyobb és legjobb állapotban megmaradt várromja. A vár látványos rendezvények, várjátékok színhelye. Múzeumot is berendeztek, melyben megismerhetjük a vár történetét, a régi b
Szépen felújított régi ház felpécen. Felpéc község Győr-Moson-Sopron megyében, a Téti kistérségben.A megye déli részén, Győrtől 21 km-re, délnyugati irányban fekszik, két középtáj: a Sokorói-dombság és a Marcal-medence találkozásánál.
Latin neve: Ceterach officinarum: Ezt a páfrányfajt leginkább sziklahasadékokban láthatjuk. 10-15 cm magas, örökzöld. Levele száraz időben összezsugorodik, ha vízhez jut, ismét feléled. A napos helyet szereti. Védett, eszmei értéke 10 000 Ft.
Faragott trianoni emlékmű Hidvégardón, a faluközpontban, a katolikus templom déli oldalán levő Szent Imre téren. (Leírás a korábbi sorozatoknál.)
Gyömörén június 2-án 18.alkalommal került sor a Hagyományőrző Napra, ahol a térség alsó és felső tagozatos iskolás gyermekei mérték össze tudásukat mesemondás,dramatikus játék,néptánc és népdaléneklés kategóriában.Most is sok remek produkciót mutattak be. A képen gyömörei gyerekek burgenlandi gyermekjátékokat mutatnak be.
A Salamon-torony főbejárata az első emeletről nyílt, az emeleti termeket oszlopos kandallók fűtötték, és gazdagon tagozott ikerablakok világították meg. Onnan kitekintve a Dunakanyart csodálhatjuk meg.
Kincsesbánya egy cserépfalui ház szűk kis kamrájában.Régi idők régi tárgyai a gömöri fazekaktól kezdve a petróleum lámpáig. Idővel lesz helyük. Cserépfalu község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Mezőkövesdi kistérségben. Miskolctól 57 kilométerre délnyugatra, Egertől 20 kilométerre északkeletre, a Bükk hegységben található. Részletes leírása az 1.kép hozzászólásainál olvasható.
Szombathely egyik folyója a Perint mellett. A Rába folyó mellékvize, a Farkas völgyben ered.Városunktól Sárvár felé kanyarodik.Ua.belőle is leágaznak patakok pl. Ostoros, Kozák..
Apaj közepén elhelyezkedő belvizek tavasszal szinte végtelennek tünnek. Nehéz elképzelni, hogy nyár végére még ezek is kiszáradnak, de így van. Fontos madár és egyéb védett állatok élőhelye.
A jászszentandrási templom híres freskója Aba Novák Vilmos alkotása. Az idegenvezető falubeli nénitől érdekességként megtudtuk, hogy a freskó a falusiak körében közfelháborodást váltott ki, a festő által a templom falán megjelenített pokolábrázolás miatt. Nem szokványos munka az biztos, de később világhírűvé vált. A megfestett alakokat falubeli emberekről és hajdani plébánosokról mintázta a művész.
Sály főutcájának részlete, az elengedhetetlen drótokkal és árnyékokkal. Háttérben a római katolikus templom. A barokk stílusú templomot, melynek titulusa Nagyboldogasszony, 1796 Nagyboldogasszony ünnepén szentelte fel Miklóssy Ferenc püspök, nagyprépost. A falu rövid ismertetése a hozzászólásokban olvasható.
A kép Esztergomban készült, a Dunka holtága az ott "parkoló" motorcsonakokkal
Villány főútja mentén egymást érik a különféle pincészetek, melyek magán szőlőbirtokok saját borfajtáik kínálják kóstolásra, eladásra, egyszerűbb ételek kínálata mellett.
A csákvári Esterházy-kastély Fellner Jakab tervei szerint épült. Esterházy János kezdte építtetni 1760 és 1765 között. Először az udvarház készült el, a kastély építését 1778-ban kezdték el a fertődi kastély mintájára, eredetileg barokk-rokokó stílusban. Később Göttz Anton tervei szerint átalakították. Az 1810 és 1814 közötti földrengések miatt az épület felújításra szorult, és az átépítés után klasszicista stílusú lett, csak hátsó udvari homlokzata maradt eredeti formájában. A felújítási munkálA csákvári Esterházy-kastély Fellner Jakab tervei szerint épült. Esterházy János kezdte építtetni 1760 és 1765 között. Először az udvarház készült el, a kastély építését 1778-ban kezdték el a fertődi kastély mintájára, eredetileg barokk-rokokó stílusban. Később Göttz Anton tervei szerint átalakították. Az 1810 és 1814 közötti földrengések miatt az épület felújításra szorult, és az átépítés után klasszicista stílusú lett, csak hátsó udvari homlokzata maradt eredeti formájában. A felújítási munkálatokat Charles Moreau tervei szerint végezték. A körülbelül 365 helyiséges kastélyban volt könyvtár, képtár, színházterem, kápolna vadászterem. A jelenlegi konyha és ebédlő eredetileg lovarda és istálló volt. A kastély előtt két vörös márvány díszkút látható, amiket egy-egy bronz álarc díszít.Az épület 1954 óta TBC-kórház, majd a Fejér Megyei Szent György Kórház Csákvári Intézeteként működik. 77 hektáros parkját 1799-ben kezdtek el telepíteni. A kertben körülbelül 400 fafaj található, köztük 200 éves platánok és gesztenyefák, ezenkívül több szobor és építmény is.
Felpéci hangulat estefelé,a Művelődési Ház melletti pihenőhelynél. Felpéc község Győr-Moson-Sopron megyében, a Téti kistérségben.A megye déli részén, Győrtől 21 km-re, délnyugati irányban fekszik, két középtáj: a Sokorói-dombság és a Marcal-medence találkozásánál.
A sok jó mellett találtam egy rossz példát is.Azt hittem,elájulok!Akárki követte el,nem nézett körül a faluban.Jól kivehető a régi épület,ami köré egy jellegtelen akármit emeltek.De hogy kerül oda a várbástya?! Cserépfalu község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Mezőkövesdi kistérségben. Miskolctól 57 kilométerre délnyugatra, Egertől 20 kilométerre északkeletre, a Bükk hegységben található. Részletes leírása az 1.kép hozzászólásainál olvasható.
Latin neve: Vanessa atalanta. Május és október között két nemzedéke repül; ritkán még novemberben is látható egy-egy példány. A nyílt területeket kedveli, kertekben, gyümölcsösökben, erdőszéleken, parkokban látható. Vándorlepke: a második nemzedék imágói Dél-Európában telelnek át, és tavasszal vándorolnak északra, ahonnan az őszi példányok délre repülnek.
A kecskéket állítólag gyomirtás céljából telepítették ide valamikor a kilencvenes évek elején, addigra ugyanis a vadmadarak hatástalannak bizonyultak az egyre jobban terjedő parlagfűvel szemben. Bevetésük jó ötletnek tűnt: öt év alatt kiirtották az ártó gyomokat és azóta is remekül éldegélnek itt gyöngytyúkok, kacsák, kutyák és más állatok társaságában, a Vízművek elkerített területén a Népszigeten.
Téli séta során mobillal lekaptuk, ahogy a nap lemegy a fák közt, és hosszú árnyékokat vet a hóra.
Az 1956-os Népfelkelést a szovjet csapatok ilyen tankokkal fojtották vérbe. A Forradalom 60-éves évfordulója alkalmából Pécs főterén kiállított példány.
A Gesztenyefákkal teli parkok mélyén is lehet találni érdekes fotóalanyokat, még sotétedés után is
Naplemente a sályi halastó partján, az ősszel. Nem tartottam ferdén a fényképezőgépet, a talaj lejt ott ennyire. De legalább a kondenzcsíkokkal párhuzamos lett.
Jellemző cserépfalui utcarészlet.Ha nem is az előző képen szereplő őskövülettel,de búcsút kellett intenem a falunak.Ide bizony,szívesen visszajönnék! Cserépfalu község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Mezőkövesdi kistérségben. Miskolctól 57 kilométerre délnyugatra, Egertől 20 kilométerre északkeletre, a Bükk hegységben található. Részletes leírása az 1.kép hozzászólásainál olvasható.
A Kovácsi-hegy 200 m hosszú bazaltutcája páratlan földtani képződmény, benne lakásokra emlékeztető barlangokkal, hasadékokkal. A vulkanikus kőzet a lazább altalaj süllyedése miatt, megrepedezett, és monumentális bazaltoszlopok, hasadékok keletkeztek.
Latin neve: Lamium purpureum. Tavasszal tömegesen virágzik nedves talajú élőhelyeken, például patakok partján. Mint a legtöbb ajakos virágú, illóoljat tartalmaz, ez okozza, erős, jellegzetes illatát.
Nagyon szép faragott táblakép a Kultúrház előterének falán.A falu testvértelepülésének,Nádasgálfalvának jegyzője,Tóth József készítette,akárcsak a Milleniumi Parkban álló kopjafát.
Ismét fotóztam az ablakon lévő jégkristájokat. Itt jobban rámentem a nagyításra és kora este szűrkületkór futottam neki mégegyszer. Világítottam rá zseblámpával és vakuztam is.
A stég... jelenleg a horgász csónakok felfordítva várják a tavaszt.
Felvonulás a pozsonyi csata során szerzett frankok elleni győzelem után. Fantasztikusak voltak a talpig korhű felszerelésben fel s alá nyargaló, vagy menetelő hagyományőrzők.
Felpéci falu-és tájkép. Felpéc község Győr-Moson-Sopron megyében, a Téti kistérségben.A megye déli részén, Győrtől 21 km-re, délnyugati irányban fekszik, két középtáj: a Sokorói-dombság és a Marcal-medence találkozásánál.
Ez a galamb nem száll el az őszi lombok közé. Kapudísz a szigetközi Hédervár kastélyparkja mentén.
gyűrűs tuskógomba a Nagyerdőről. Armillaria mellea, igen ízletes és jól fogyasztható étkezési gomba, gyűrűje miatt szinte semmivel össze nem keverhető, ha csoportjait tuskón megtaláljuk. Nem számít, hogy nyersen mérgező, jól ki kell főzni (20 perc). Tönkje viszont szálas azt nem érdemes fogyasztani. Fontos azonban, hogy erdőkben, parkokban oly gyakori, hogy a tuskók mellett szétszórva avarban, korhadékon is kinő. Ilyenkor a tuskón csoportban lévő példányokkal való összehasonlítás segít.
Csongrád a vizek, és a parkok városa. a Szentháromság tér, a városközpont pihenő és sétáló helye. A parkban több szobor és emlékmű áll. Ezek közül az 1869-ben emelt Szentháromság-szobor a legidősebb, mely Marchalkó János műhelyében készült. A Hősök szobrát ( I. világháborús emlékmű) Somogyi Sándor tervezte, és 1923-ban állították fel. A park nyugati oldalán a Zeneiskola előtt áll Szentirmai Zoltán: Lány hegedűvel című munkája. A teret észak felől lezáró Hild-sétány közepén Tóth Valéria: Hild-kútja található.
A Pongrác-telep egyik házának erkélyei és ablakai délelőtti napfényben. Az erkély elnyúlt árnyéka tűnt fel. Utómunkaként helyreállítottam a kissé eltorzult derékszögeket és kihangsúlyoztam az éleket.
Későrokokó kovácsoltvas ráccsal kerített, hatszögű térség közepén áll ez a kereszt Szentendre Fő terén 1763. óta.
Latin neve: Brintesia circe. Élőhelyei: száraz rétek, ligetes tölgyesek, ritkán parkok. Gyakori faj, 1500 m magasságig. Repülési ideje júniustól szeptemberig tart. Hernyója szeptembertől kezd fejlődni, majd áttelel. Tápnövényei: különböző fűfélék.
Valami okból kifolyólag a hím páva a körülötte lévő tyúkoknak kezdett el udvarolna, a társával együtt, figyelmen kívül hagyva a saját fajtájának tojóját.
Itt álló képeken láthatóak. Végre kinyíltak! Csodásak A leánykökörcsin a boglárkafélék családjába tartozó, selymesen gyapjas évelő növényfaj. Népies nevei: lókökörcsin, kikirics, kükörics, tikdöglesztő, alamuszvirág, kokasharang, varjúkikerics.
Épületi ablakok. A háttérben egy római számos óra van és napos időben így torzítva tükrözi vissza ez a sötét ablak. Torzított formában is felismerhetőek a római számok ha jobban megnézzük.
Ez a szivformaju kokereszt talan azt szimbolizalja, hogy szivunkbe zartunk, mindig velunk maradsz... A felvetel Szentendren keszult.
Egy különálló épületben található nyári konyha ritka,boltíves előterének részlete Cserépfalun. Cserépfalu község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Mezőkövesdi kistérségben. Miskolctól 57 kilométerre délnyugatra, Egertől 20 kilométerre északkeletre, a Bükk hegységben található. Részletes leírása az 1.kép hozzászólásainál olvasható.
A Csuszka minden irányban képes haladni, még a póznákon és betonoszlopokon is, ahol pókászik. A cinkékkel, fakusszal és harkályokkal szemben lefelé is könnyedén halad. Budán a kukákat is járja. A kép Normafán készült.
Más kisebb alkatú, veréb méretű madarak fotózása tavasszal nehezebb: fákon rejtőzködnek, nagyobb távolságot tartanak. - A házi veréb (Passer domesticus) mindenhol (parkokban, élelmiszer boltok környékén) előfordul, ahol szétszórt élelmiszert talál.
Cserépfalui utcarészlet.Különböző korok, állapotok, szerintem jellegzetes kép. Cserépfalu község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Mezőkövesdi kistérségben. Miskolctól 57 kilométerre délnyugatra, Egertől 20 kilométerre északkeletre, a Bükk hegységben található
Tatán sok helyen találkozhatunk patakokkal, csatornákkal. Ilyenek pl a Szépvíz-ér, Fekete-víz, Büdös-ér, Pénzes-patak, Labanc-patak, Majki-patak, Által-ér....
Latin neve: Coprinus comatus. Májustól novemberig,erdőkben, erdőszéleken, kertekben, parkokban, útszélén, tápanyagdús talajon, gyakori ízletes gomba.
Latin neve: Lonicera tatarica. Gyakran találkozni ezzel a kerti díszcserjével parkokban, kivadulva utak mentén.
A falu központjának részlete a Milleniumi Parkkal és némi piaccal.Ez az árusítás még szokványos látvány,de mögötte már áll a leendő igazi piactér, a fából készült szép árusítóhelyekkel.
Csonttollúak Budán, a Széchenyi-hegyen. az etetők mellett. Napraforgóval nem táplálkoznak, de egyébért járnak néha etetőre is.
Nyári lúd kifejlett példánya, valószínű gúnár a Tiszafüred melletti mocsaraknál elcsípve. Ritkán jönnek közel az emberhez! A nyári lúd név nem olyan találó, mert igazából jól bírja a telet, és csak a legkeményebb hidegek viszik el az összes példányt.
A lillafüredi az ország legmagasabb vízesése. Csapadékos időszakokban bőven zúdul alá a Szinva patak vize, hideg teleken pedig csodálatos látványt nyújtanak a hatalmas jégcsapok vagy a teljes egészében megfagyott vízesés. A fotó 2010-2011 fordulóján készült - akkor nagyon hideg volt a Bükkben.
A terem, ami rajzolásra van fenntartva, tele mindenféle formával, csendéleti kellékkel, geometriai alakokkak, drapériának való textilekkel, és... üvegekkel.
Utcarészlet a szigetközi Héderváron egy izzó vadszőlővel beborított uradalmi kapuval.
Városunk főterén a Kossuth téren található ez a tapintható térkép mely az ott található nevezetes épületeket ábrázolja vakok és gyengén látók részére.
Az Apaji puszta melletti vizeken több védett fajt is találtunk, pl. ezt a képen táplálkozó sárszalonkát
Latin neve: Ranunculus ficaria. Lágy szárú, évelő növény. Március végétől májusig nyílik. Nitrogén- és vízigényes. Dombvidéki és hegyvidéki nedves réteken, sövényekben, a ritkás és nedves lombos erdőkben, patakok mellett fordul elő, sokszor tömegesen. Eredeti termőhelyéről: a nyirkos ligetekből, surjánosokból a kertbe telepítve gyorsan elszaporodik.
Délutánonkén a Fő térnél sétálva különös fény-árnyék ablakok nyílnak meg a Ferences templom oldalán
Ilyen is van itt is,nem egy.Azért még kapirgálnak a tyúkok,békésen heverésznek a birkák.Remélem,mindannyian jó gazdára találnak! Cserépfalu község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Mezőkövesdi kistérségben. Miskolctól 57 kilométerre délnyugatra, Egertől 20 kilométerre északkeletre, a Bükk hegységben található. Részletes leírása az 1.kép hozzászólásainál olvasható.
Kiváló víz kiemeléséhez minden megvan ennél a rendkívül megbecsült kútnál- jó szolgálatot tett sok embernek, most nekünk is.
A Szajkó (Garrulus glandarius)lombos, elegyes és tűlevelű erdőkben, parkokban él. Kimondottan erdei madár. A hegység, dombvidék és síkság erdős részein országszerte megtalálható, ahol kisebb és közepes nagyságú lombos- vagy fenyves erdők vannak. Megtalálható a nagy kiterjedésű erdőkben is, ezeket azonban kevésbé szereti, mint a ligetes, mezőgazdaságilag művelt területekkel és tisztásokkal megszakított kisebb erdőket.
A hidvégardói, felújítás alatt álló római katolikus templom tornya,este. (Leírása a korábbi sorozatoknál olvasható.)
Nem talált képet az Országalbum képkeresője az "álkaszáspók" kifejezésre. A "kaszáspók"-ra rákeresve sem sok kép jön be, ezért teszem fel ezt az amúgy elég gyenge felvételt. A bogarászósabbak, de az ízeltlábuak világában hozzám hasonlóan nem túl tájékozóbb érdeklődők a belinkelt wikipédia-cikkből annak is utánanézhetnek, hogy mi a különbség a kaszáspókok és az álkaszáspókok között. Elég legyen annyi kedvcsinálónak az utánaolvasáshoz - ha hinni lehet a wikipédiának -, hogy az álkaszáspókok valódi pókok, az igazi kaszáspókok viszont inkább az atkák rokonai. Jó régi felvétel, a pók valószínűleg a svábhegyi csillagvizsgáló műhelyépületének egyik ablakpárkányán került lencsevégre.
A Berezdi sétány felett emelkedik a Millenniumi kilátó. A kilátót Csete György Kossuth-díjas építész tervezte, amelynek formája egy kaptárkőre emlékeztet, s az ablakok képezik a fülkéket. Apró nyílásai a Göncölszekér csillagképét formázzák. A dácittufa tömbökből épült kilátóba beillesztett régi faragott kövekkel az egykori cserépi kőfaragóknak állítanak emléket.
A város főterén áll az 1883-ban épült neoreneszánsz stílusú volt megyeháza, ami őrzi Szentes 1883 és 1950 közötti megyeszékhelyi rangjának emlékét. Az épületet Makay Endre tervezte. Építése már 1881-ben elkezdődött, de a kivitelező vállalkozó rossz minőségű anyagokat használt, emiatt statikai hibák keletkeztek, így egy éven keresztül állt az építkezés. Az első ünnepélyes megyegyűlést 1883. december 10-én tartották. A megyeháza homlokzati nagy ablakainál 6 nőalak-szobor található, amelyek különbö
Ez nem volt egyszerű. Exponálok erre a kis világító szekérre és aztán hírtelen a gépet elfordítom jobbra. Így jön létre a fénycsík és a kocsi nyoma is ott maradt. Türelem játék ez. A fantázi szab határokat ennél.
Latin neve: Hipparchia circe. Élőhelyei: száraz rétek, ligetes tölgyesek, ritkán parkok.
Kis szénalepke az ujjamra kapaszkodott. :) A kis szénalepke elülső szárnya 1,4-1,6 centiméter hosszú. Szárnyai felül sárgásbarnák, a külső széleken és az elülső szárny elülső szélén sötétebb szegélyvonallal. A hátulsó szárny fonákján a világosabb külső és a sötétebb belső rész között elmosódó fehéres folt van. Rétek, erdei tisztások, parlagok, szántók széle, kertek és parkok lakója. Főleg napfényes lejtőkön, lankás területeken az alföldektől a hegyvidékekig.
A tengelic (Carduelis carduelis)Egész Európában, Nyugat- és Közép-Ázsiában és Észak-Afrikában elterjedt. A Kárpát-medencében rendszeres fészkelő. Parkokban, útszéli fasorokban, gyümölcsösökben találjuk meg. Észak-Amerikába az emberek vitték be, de később elvadult. Ezen kívül betelepítették még a következő országokba: Zöld-foki-szigetek, Bermuda-szigetek, Uruguay (onnan később átterjedt Argentína és Brazília területére is), Ausztrália és Új-Zéland.
Egy kis szürke gém sorozat. Igen nehezen fotózható madár, rendkívül óvatos. Ez a madár a Tócó-ér vizében sétálgatva halászgatott nyáron. A gát mögött rejtőzve sikerült fotózni kis szerencsével és a nád takarásában. A vízen bizonyos retusálás-nyomok, mert a behajló nádak homályos, vastag sárga csíkokat hagytak az eredeti képen.
Napos időben az épület ablakai ilyen formában visszatükrözik a távoli háttér elemeit. Abbsztrakt formák. Készült Debrecen fórum épület tetején.
A 25 méteres torony Szolnokon az Agóra Terminál melletti közterületen látható. A belsejében óriás kaleidoszkópot alakítottak ki, amely során a visszatükröződő vizuális kompozíció a környező terek, épületek, parkok képeinek töredékeiből épül fel. Sötétedést követően a kaleidoszkóp belsejéből világító színes fények vetülnek ki a parkra és a Terminál épületére. A toronyból harangjáték szól.
A szivarfa eredetileg Észak Amerikában őshonos, de ma már több Európai országban is megtalálható nagyobb parkokban, köztereken. Mivel magassága leérheti akár a 15 métert is, érthető miért nem találkozunk vele házi kertekben. Már a fa levelei is igen jellegzetesek, hiszen nagy szív alakú formájukról könnyen felismerhetők és a levelek hossza elérheti akár a 20 cm.-t is. A pompás virágok júniustól egészen július végéig nyílnak nagy tömegben. A ferde harangalakra emlékeztető virágfürtök enyhén illa
A fürge gyík (Lacerta agilis) egy széles körben elterjedt eurázsiai hüllőfaj. Bár neve különleges gyorsaságra utal, valójában a lassabb mozgású gyíkok közé tartozik.
Latin neve: Aglais io. Csaknem egész évben látni; Magyarországon rendszerint 2 nemzedékes. Gyakori a parkokban, kertekben (a városokban is), erdőszéleken és minden olyan, nyíltabb területen, ahol sok a virág. Védett lepkénk.
Tengerparti hangulat, homokos part, napernyők, koktélok - ez a Domonyvölgyi-tó.
Latin neve: Motacilla alba. A barázdabillegető nem kötődik túlzottan a vízhez, mégis szívesen él a part közelében. Emelett az alacsony növényzetű, nyílt terepet is kedveli. Ezért gyakran parkokban és kertekben, valamint útszéleken is megtalálható. Még a városok közepén is megél.
A Lándzsás őszirózs másik, rózsaszínes színváltozata. Latin neve: Aster lanceolatus. Az Aster nemzetség fajai invazív gyomként vannak számom tartva, mindazonáltal több faj is védett. Többnyire patakok partján, magaskórósokban válhatnak tömegessé.
Latin neve: Juniperus communis. Magyarországon főleg a karsztfennsíkokon (Aggteleki-karszt, Bükk-fennsík) nő, ahol a legelőkön, felhagyott gyümölcsösökben a galagonyával és a kökénnyel együtt jelenik meg.
A szegedi Fogadalmi templom 1913-1930-ban épült neoromán stílusban Schulek Frigyes és Foerk Ernő tervei alapján. A Dóm története és egyedülálló alkotásai Az 1879. évi nagy árvíz után a városatyák fogadalmat tettek egy monumentális templom felépítésére, ez a mai Fogadalmi templom. A Dómot kívül és belül is mozaikok, szobrok, domborművek sokasága díszíti. A 9040 sípos orgona Európa templomi orgonái közül a harmadik legnagyobb. A dóm altemplomában jelentős egyházi személyiségek temetkezőhelyét talá
Régi idők használati eszközei egy cserépfalui ház szűk kis kamrájában.A felújítás után lesz helyük. Cserépfalu község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Mezőkövesdi kistérségben. Miskolctól 57 kilométerre délnyugatra, Egertől 20 kilométerre északkeletre, a Bükk hegységben található. Részletes leírása az 1.kép hozzászólásainál olvasható.
Latin neve: Ozyptila praticola. A karolópókfélék a főpókok egyik családja, körülbelül 3000 fajjal.
Utcakép Kunszigeten,a faluközpontban.Az első épület a Kultúrház részlete.
Tatán sok helyen találkozhatunk patakokkal, csatornákkal. Ilyenek pl a Szépvíz-ér, Fekete-víz, Büdös-ér, Pénzes-patak, Labanc-patak, Majki-patak, Által-ér....
1731-ben a település már a Ziráky grófi családé. Az általuk épített régi templomban keresztelték meg Vörösmarty Mihályt amely már nem áll. A jelenlegi neogótikus templom mögött egy konzervált falmaradvány emlékeztet rá. A keresztelő medence viszont ma is megtekinthető a templomban, ami biztonsági okokból csak a vasár és ünnepnapi szentmise idején van nyitva, vagy bejelentés alapján csoportosan látogatható.
Csonttollúak Budán, a Széchenyi-hegyen, 2012. Decemberben már megjelennek első csapatai, de a tél vége mindig a fő szezon.
AMIKOR A FIATALOK BIRTOKBA VESZIK A SZABADSÁG-HIDAT S ÖNFELEDTEN PIHENNEK, SZÓRAKOZNAK. A FÉNY TETTE SZÁMOMRA IZGALMASSÁ EZT A LÁTVÁNYT. A SZILUETT ALAKOK KÖZÖTT MEGTÖRVE A FÉNY KETTŐS SUGÁRZÁST EREDMÉNYEZETT
Nem könnyű megpillantani egy ilyen rejtőzködő sárszalonkát, nádlesről sikerült
Az évszázadok szemmel láthatóak a lépcsőfokokon. A sok száz év hangulata átjárja az egész templomot. Jó érzés megérinteni is. XIII, századi, előzőleg Premontrei kolostor volt, majd az 1500-as évek óta a Református Egyházé. Ócsán található.
Kunszigeti falurészlet a központban,különböző korok lakóházaival.A középső ház barokkos homlokzata a vidék építészetére jellemző volt.
Részlet a faluközpontból.A tornacsarnok,mellette a tűzoltó szertár tornya,előttük pedig egy pihenőhely.Utóbbiból több is van a faluban.És mindenütt zöld,zöld,zöld.
Nádlesből fotózott szürke cankó a lórévi ártéren. Meglepetésünkre halászott, pedig ez egy partimadár!
Latin neve: Vanessa atalanta. Május és október között két nemzedéke repül; ritkán még novemberben is látható egy-egy példány. A nyílt területeket kedveli, kertekben, gyümölcsösökben, erdőszéleken, parkokban látható.
Latin neve: Dorcus parallelipipedus. Dombos, hegyes területeken, főleg lomberdőkben él. Gyakran megtalálható kertes városi környezetben, idősebb fákat tartalmazó parkokban is. Védett, eszmei értéke 5000 Ft.
A Budapest külvárosában található Kőérberek sok vízimadárnak a pihenő és táplálkozóhelye. Ãgy ennek a cankónak is.
Hidvégardói házak egy kerítésen keresztül. (A falu leírása a korábbi sorozatoknál olvasható.)
A kép a Széchényi rakparton készült, az egyik kedvenc épületemről. Nagyon szeretem amikor a fény szemből érkezik, és az ablakokban láthatóak az égbolton utazó felhők - különleges hangulatot adva az épületnek.
A budakalászi mészkőbánya pleisztocén korú forrásvízi mészkövet tár fel, mely 500-250.000 évvel ezelőtt (Kele, 2009) egy hosszú, keskeny tóban keletkezett. A kicsapódó kalcium-karbonát befedte a vízinövényeket, a vízbe hullott leveleket és - a növényi anyagot felemésztve - megőrizte a növények lenyomatát is. A bányában rendkívül jól tanulmányozható az évszakok változása, mivel csapadékos évszakokban sok lösz került a tóba, így egy sárga-fehér rétegződés alakult ki.
Latin neve: Robinia hispida. Kedvelt díszfa. Parkokban, kertekben lehet látni. 1,5-2,5 méter magas. Rózsaszín virágai júniustól nyílnak. Meleg védett helyet igényel.
A szurdokokban igen gazdag Bakony kétségkívül leglátványosabb pontja, a Gaja Bakonynána és Jásd közötti áttörése, a Római fürdő
Lósi-patak Katalinpusztán, a Börzsönyben, Verőce mellett. A tavaszi hóolvadás bővizűvé duzzasztja a hegyi patakokat Ezek a patakok nyár végére minden évben kiszáradnak.
Miskolc belvárosában jártam. A tiszai pályaudvar tól 2 megállót mentem az 1-s villamossal és arrafelé ilyen szépen visszatükrözik az ablakok az épület színes falait.
Latin neve: Vicia grandiflora. Elágazó szára félig kúszó. Összetett, párosan szárnyalt levelei 6-14 keskeny, szálas levélkéből állnak, vékony kapaszkodó kacsban végződnek. A levélkék széle ép, csúcsuk tompa vagy kicsípett. Virága viszonylag nagy méretűek, halvány sárgásfehérek, lila csíkokkal ( innen a szennyes elnevezés). A levelek hónaljában magányosan vagy kettesével állnak. Termése a pillangósokra jellemző hüvely. Takarmánykeverékként vetik (zabos bükköny). Utak szélén, kaszálókon, legelőkö
Többet csináltam és próbáltam a korábbiaknál még szebbet és jobbat csinálni. A csobogó szökőkútnál óvatos voltam, hogy víz ne érje a fényképezőgépet. Volt olyan, hogy leállt a szökőkút és akkor jöttek nagyobb buborékok és azokat kaptam le ilyen közeli részletekkel.
Az egyszerű, bal oldali harangtornyos andezit terméskőből rakott templom a galyatetői Nagyszállóval együtt, 1939-42 között épült, eredendően a szállóvendégek lelki szolgálatára. A színes, gótizáló keretű üvegablakok Sztehlo Lili munkái. A templom kultúrtörténeti jelentősége, hogy 1942-ben Kodály Zoltán itt komponálta egyik legszebb egyházi művét, a Csendes mise orgonaváltozatát.
A fürge gyík (Lacerta agilis) egy széles körben elterjedt eurázsiai hüllőfaj. Bár neve különleges gyorsaságra utal, valójában a lassabb mozgású gyíkok közé tartozik.
A Bükkös-patak a Visegrádi-hegységben, Komárom-Esztergom megyében ered, mintegy 450 méteres tengerszint feletti magasságban. A Szentendre környéki patakok közül a leghosszabb és legbővizűbb.
Ebben a Seregélyesi fészekben (Fejér megye) 4 nagy fióka áll. Vannak árvízi évek (pl.2013), amikor ez az átlagos fiókaszám!
Az Őszapó cinegékkel rokon, de nem valódi cinegeféle, rovarokkal táplálkozó, védett kis madarunk. Korábban már sikerült lefotózni a fiókákat, eddig még lakott fészket nem találtunk. Idén márciusban 3 hasonló fészek került a szemünk elé. Az enyhe tél úgy tűnik, kedvezett az Őszapóknak is, de ez a hideg, havas tavasz remélhetőleg nem állítja túl nagy feladat elé a megépített fészkek gazdáit és további fotók is készülhetnek róluk. Mesterei a fészeképítésnek, mohát, zuzmót, fűszálakat használnak a jó meleg fészek szövéséhez. Újabban az Őszapó kedveli az út menti erdősávokat és a városi parkokban is fészkel! Ez a fészek a Hajdúszoboszló-Nádudvar út menti erdősávban épült.
A szegedi Fogadalmi templom 1913-1930-ban épült neoromán stílusban Schulek Frigyes és Foerk Ernő tervei alapján. A Dóm története és egyedülálló alkotásai Az 1879. évi nagy árvíz után a városatyák fogadalmat tettek egy monumentális templom felépítésére, ez a mai Fogadalmi templom. A Dómot kívül és belül is mozaikok, szobrok, domborművek sokasága díszíti. A 9040 sípos orgona Európa templomi orgonái közül a harmadik legnagyobb. A dóm altemplomában jelentős egyházi személyiségek temetkezőhelyét talá
Az Apaj pusztán fészkelő Gólyatöcsök nagy lármával, csapongva riasztják az embert és a ragadozókat, fiókáikat féltve. Itt egy riasztó tojó.
Latin neve: Inachis io. Csaknem egész évben látni; Magyarországon rendszerint 2 nemzedékes. Gyakori a parkokban, kertekben (a városokban is), erdőszéleken és minden olyan, nyíltabb területen, ahol sok a virág. Védett. Eszmei értéke 2000 Ft.
Latin neve: Vinca major variegata. Meténggel erdőn, mezőn gyakran találkozhatunk, de a tarkalevelű változatával leginkább kertekben, parkokban.
Az egykori megyeháza neoreneszánsz-eklektikus épülete ma a levéltár, és más intézmények otthona. Az épület homlokzatán a megye címere látható. A kőrácsos ablakok oszlopsorát a mezőgazdaság, a háziipar, a hajózás, a vadászat, a kereskedelem és a halászat mesterségeinek allegorikus nőalakjai díszítik.
Latin neve: Kerria japonica. Japánban, Kínában őshonos, de hazánkban is egyre több helyen láthatjuk kertekbe, parkokban.
A Kovácsi-hegy 200 m hosszú bazaltutcája páratlan földtani képződmény, benne lakásokra emlékeztető barlangokkal, hasadékokkal. A vulkanikus kőzet a lazább altalaj süllyedése miatt, megrepedezett, és monumentális bazaltoszlopok, hasadékok keletkeztek.
A Duna árterén, Lórévnél az árvízes évekből visszamaradt sekély tocsogókon rengeteg partimadár vonul. A rét egyébkénzt is védett. Itt egy táplálkozó fiatal Piroslábú cankó (lába még sárgás), nádlesből fotózva.
A csákvári Esterházy-kastély Fellner Jakab tervei szerint épült. Esterházy János kezdte építtetni 1760 és 1765 között. Először az udvarház készült el, a kastély építését 1778-ban kezdték el a fertődi kastély mintájára, eredetileg barokk-rokokó stílusban. Később Göttz Anton tervei szerint átalakították. Az 1810 és 1814 közötti földrengések miatt az épület felújításra szorult, és az átépítés után klasszicista stílusú lett, csak hátsó udvari homlokzata maradt eredeti formájában. A felújítási munkálatokat Charles Moreau tervei szerint végezték. A körülbelül 365 helyiséges kastélyban volt könyvtár, képtár, színházterem, kápolna vadászterem. A jelenlegi konyha és ebédlő eredetileg lovarda és istálló volt. A kastély előtt két vörös márvány díszkút látható, amiket egy-egy bronz álarc díszít.Az épület 1954 óta TBC-kórház, majd a Fejér Megyei Szent György Kórház Csákvári Intézeteként működik. 77 hektáros parkját 1799-ben kezdtek el telepíteni. A kertben körülbelül 400 fafaj található, köztük 200 éves platánok és gesztenyefák, ezenkívül több szobor és építmény is.
Az 1879. évi nagy árvíz után a városatyák fogadalmat tettek egy monumentális templom felépítésére, ez a mai Fogadalmi templom. A Dómot kívül és belül is mozaikok, szobrok, domborművek sokasága díszíti. A 9040 sípos orgona Európa templomi orgonái közül a harmadik legnagyobb. A dóm altemplomában jelentős egyházi személyiségek temetkezőhelyét találjuk.
A szegedi Fogadalmi templom 1913-1930-ban épült neoromán stílusban Schulek Frigyes és Foerk Ernő tervei alapján. A Dóm története és egyedülálló alkotásai Az 1879. évi nagy árvíz után a városatyák fogadalmat tettek egy monumentális templom felépítésére, ez a mai Fogadalmi templom. A Dómot kívül és belül is mozaikok, szobrok, domborművek sokasága díszíti. A 9040 sípos orgona Európa templomi orgonái közül a harmadik legnagyobb. A dóm altemplomában jelentős egyházi személyiségek temetkezőhelyét talá
Csak egy ötlet és mennyivel más a Kultúrházáz előtti parkosított rész,mintha csak egy kivágott facsonk lenne ott!Egy rönkdarab és a lelemény-nagyon tetszett!
Szajkó a Népligetben fotózva. Szemből is jól látszanak égszínkék dísztollai. Már városi madárnak számít szinte, annyi van belőle a parkokban.
A Garabonciás Farm egy XXI. századi parasztgazdaság, ahol állat és növénytermesztés folyik. A Garabonciás Farm túlmutat a paraszti gazdaságon, mivel egy élmény helyszín is: közkedvelt programjaik a lovaglás, a kocsikázás ekhós szekéren, az állatsimogatással egybekötött farmlátogatás. Kapirgálós tyúkok, csirkék, sárban hempergő, napozó boldog malacok, szelíd nyuszik, foltos tehenek, büszke magyar szürke marhák, sajtot adó bárányok és kecskék, önfeledten száguldó lovak várják az idelátogatókat, hogy erre az időre feledtessék a hétköznapok rohanását, búját, baját és mosolyt csaljanak az arcunkra.
Az északi homlokzaton a falpillérek között szegmentíves ablakok láthatók. A déli homlokzatot 1891-ben 7 pillérből álló támpillér sorral erősítették meg. A templom nyugati vége egyenes záródású, sarkai lekerekítettek, a főtengelyben szegmentíves szemöldökkel koronázott két-szárnyú ajtóval, a koronázópárkány fölött timpanonnal. A 48 x 24 méteres belső térben kialakított emeletes karzat asszimmetrikus, a hajó északi oldalán és a két rövid végén állnak. A karzat mellvédjén copf füzérdíszítés látható
A kecskéket állítólag gyomirtás céljából telepítették ide valamikor a kilencvenes évek elején, addigra ugyanis a vadmadarak hatástalannak bizonyultak az egyre jobban terjedő parlagfűvel szemben. Bevetésük jó ötletnek tűnt: öt év alatt kiirtották az ártó gyomokat és azóta is remekül éldegélnek itt gyöngytyúkok, kacsák, kutyák és más állatok társaságában, a Vízművek elkerített területén.
A szegedi Fogadalmi templom 1913-1930-ban épült neoromán stílusban Schulek Frigyes és Foerk Ernő tervei alapján. A Dóm története és egyedülálló alkotásai Az 1879. évi nagy árvíz után a városatyák fogadalmat tettek egy monumentális templom felépítésére, ez a mai Fogadalmi templom. A Dómot kívül és belül is mozaikok, szobrok, domborművek sokasága díszíti. A 9040 sípos orgona Európa templomi orgonái közül a harmadik legnagyobb. A dóm altemplomában jelentős egyházi személyiségek temetkezőhelyét talá
A Kovácsi-hegy 200 m hosszú bazaltutcája páratlan földtani képződmény, benne lakásokra emlékeztető barlangokkal, hasadékokkal. A vulkanikus kőzet a lazább altalaj süllyedése miatt, megrepedezett, és monumentális bazaltoszlopok, hasadékok keletkeztek.
Latin neve: Rana dalmatina. Az erdei béka hossza 5-8 centiméter. Hátulsó végtagjai feltűnően hosszúak, ezekkel valamennyi békafaj közül a legmesszebbre és legmagasabbra tud ugrani. Gyakran már napközben elindul vadászni. Tápláléka kisebb állatokból: (férgek, csigák, poloskák, rovarok, pókok) áll. Októbertől márciusig téli álmot alszik.
Barna réthéja hím pásztázás közben lencsevégre kapva egy Apaj pusztai magaslesből.
Sárgafejű királyka (Regulus regulus) A tüzesfejű királykával együtt a legkisebb hazánkban előforduló madárfaj. Tömege sokszor még az 5 grammot sem éri el. Rovarevő. Rövidtávú vonuló, de bizonyos populációk egész télen kitartanak a költőhelyükön. Az áttelelő példányok még a zord hónapok idején is pókokat és rovarmaradványokat fogyasztanak. Ennek oka, hogy finom, vékony csőrük nem alkalmas a magok felcsipegetésére, megtörésére. Ilyenkor a sűrű fenyvesekbe behúzódó rovarokat keresik meg. Kóborlásuk idején gyakran tűnnek fel városi környezetben is. Meglehetősen bizalmas madár, olykor méterekre megközelíti az embert
A képen a svábhegyi csillagda legelső kupoláját, az un. 6"-os kupolát látjuk. 1922-ben készült el. Akkor a főépületet még el sem kezdték építeni, az erdőből kitisztított 4 hektáros területen még csak ez a kupola és a meridiánház állt. Az erdő azóta a telek jó részét visszahódította. Ebben a kupolában most nincs műszer, a legutóbb benne használt távcső most egy miskolci középiskola előcsarnokát díszíti. Érdekes sorsa volt a kupolaépületnek is. A hetvenes években az ELTE csillagászati tanszéke használta, és hozzátoldottak egy hálófülkét vizesblokkal. A fűtetlen kupolában télen szétfagytak a vezetékek, a vizet így hamar elzárták. A hálófülke sem igen volt kihasználva. A kilencvenes években aztán visszabontották az épületet az eredeti, halófülke nélküli állapotába. A kupola nyugati oldalán a toldat a tartozékok tárolására és a fotólemezek kezelésére szolgáló kis fülke volt.
Élőhelye: Korábban a feketerigó igazi erdőlakó volt, manapság minden emberlakta területen, kertekben, parkokban előfordul. Közép-Európában áttelelő madár.
A képen tatabányai fűtőerőmű kéménye látható. Az előtérben kivilágított lakótelepi ablakok.
Visegrád egyik jelképe a Salamon-torony. Az alsóvár lakótornya, az ún. Salamon-torony a korszak magyarországi építészetében szinte egyedülálló épület. 13. századi főbejárata az első emeletről nyílott, innen vezetett az emeletre a déli falsarkba beépített lépcsőház. Az emeleti termeket oszlopos kandallók fűtötték, és gazdagon tagozott ikerablakok világították meg.
Pocsolyán állítottam fel a golyót és hajlítható mini állványon volt a gép a golyóval azonos magasságban. esti fénycsíkok a golyón át. Úgy exponálva, hogy éles legyen a pereme is és a benne lévő téma is.
Holnap Március 15 nemzeti ünnep nap lesz. Ez alkalmával felteszek egy ilyen kokárdás fotót. Mélység élesség játéka. A befűzött tű és a kokárda elmosása háttérnek.
Latin neve: Coprinus comatus. A gyapjas tintagombának tavasztól őszig egyre-másra jelennek meg termőtestei, egyenként vagy csoportosan, mindenekelőtt utak szélén, parkokban, kertekben, réteken, világos erdőkben, elsősorban trágyázott helyeken. A síkságoktól a középhegységekig széles körben elterjedt.
A Szúnyoglábú bibircsvirág különleges, ritka orchideánk, az Ócsa melletti selyemréten viszont kiterjedt állományai élnek. Virágzási ideje május-június fordulója. A rózsaszínű orchidea fajnak fehér változata is van, mint a képen bal sarokban látható is!
Latin neve: Cortinarius catharinae. Színe halvány okker-sárga, széle felé csaknem fehéres míg fiatal. Idősödve a sárgás kalapon barna foltok - csíkok jelennek meg.
Az egykori megyeháza neoreneszánsz-eklektikus épülete ma a levéltár, és más intézmények otthona. Az épület homlokzatán a megye címere látható. A kőrácsos ablakok oszlopsorát a mezőgazdaság, a háziipar, a hajózás, a vadászat, a kereskedelem és a halászat mesterségeinek allegorikus nőalakjai díszítik.
A kápolna 1825-1837 között épült barokk-rokokó stílusban, a korábbi fakápolna helyén, műemlék jellegű. Freskóit Károly Gyula festőművész készítette
Latin neve: Campanula carpatica. A Kárpátok bennszülött növénye. . Eredeti élőhelyén árnyas szurdokok, fenyvesek mohos szikláin, törmeléklejtőkön él.
A szajkó Budapesten, különösen a nagy parkokban, így a népligetben is otthonosan mozog. Régen erdei madár volt!
Gondolom feltöltök egy ilyen képet is. Én felháborítónak tartom az üvegdobálást és összetörését. Mert a járdán vagy kerékpárúton közlekedő kerékpárosok pont az ilyen üvegszilánkok miatt kapnak deffektet !! Én mint kerékpáros nálam nem múlik "év" úgy el, hogy ne kapnék deffektet. Pedig e miatt mindig én kapok deffektet és ezért a "részeg üvegtörő dobálókat" hibáztatom. Ez nekem nem tetszik. Rossz nézni az ilyet Tenni kéne valamit ez ellenn.
A szegedi Fogadalmi templom 1913-1930-ban épült neoromán stílusban Schulek Frigyes és Foerk Ernő tervei alapján. A Dóm története és egyedülálló alkotásai Az 1879. évi nagy árvíz után a városatyák fogadalmat tettek egy monumentális templom felépítésére, ez a mai Fogadalmi templom. A Dómot kívül és belül is mozaikok, szobrok, domborművek sokasága díszíti. A 9040 sípos orgona Európa templomi orgonái közül a harmadik legnagyobb. A dóm altemplomában jelentős egyházi személyiségek temetkezőhelyét talá
A Dóm tér Szeged leghíresebb tere. A Fogadalmi templom előtti árkádsorral körbevett Dóm tér kiváló akusztikája miatt a Szegedi Szabadtéri Játékok legalkalmasabb helyszínének bizonyult.
1724-ben a szobrot a vízivárosi Felsővásártéren (mai nevén: Batthyány tér) helyezték el, Sienai Szent Katalin és Nepomuki Szent János mellékalakokkal. 1748-ban áthelyezték a tér egy másik részére. 1826-ban a szoboregyüttest lebontották, a mellékalakok a budai kapucinusok Fő utcai zárdájának a kertjébe kerültek, sorsuk 1926 óta ismeretlen. 1834-ben a szobrot a vízivárosi Irma (mai nevén: Mária) téren állították fel, 1938-ban Visnyovszky Lajos, 1984-ben pedig Szomolányi Péter faragta újra.
Lakmározó süvöltő hím a Budai Kecske-hegyen (Mátyás király kertje). A Kőris termése a süvöltők kedvenc téli tápláléka. Parkokban is előszeretettel látogatják a kőrisfákat. 10x-es Sigma objektívvel ennél közelebb nem tudtam férkőzni hozzájuk. Majd legközelebb.
A templom 150 éve épült, itt tekinthető meg az 1672–ből származó kehely, és az 1700-as években készült rokokó faszobor
Latin neve: Iphiclides podalirius. Szárnyainak fesztávolsága 75 milliméter. Fehér alapszínét fekete csíkok díszítik. Védett, eszmei értéke: 10 000 Ft.
A Kovácsi-hegy 200 m hosszú bazaltutcája páratlan földtani képződmény, benne lakásokra emlékeztető barlangokkal, hasadékokkal. A vulkanikus kőzet a lazább altalaj süllyedése miatt, megrepedezett, és monumentális bazaltoszlopok, hasadékok keletkeztek.
Pécs főterén készítette egy fiatalember ezeket a hatalmas, zsáknyi szappanbuborékokat: két pálcát összekötő kötél-hurkot a speciális folyadékot (mosószer, sütőpor, guargumi) tartalmazó vödörbe kell mártani és szél segítségével lehet felfújni zsák nagyságúra a hurok által alkotott lábasnyi nyíláson keresztül. Kettős - gömb a gömbben technikát is bemutatott: a strandlabdányi nagyobb gömbökbe kisebb dinnyényi gömböket helyezett be.
Borzas Kúpvirág (Rudbeckia hirta) gyakori virág a tereken, parkokban. Nagy, margarétához hasonló, egysoros sziromlevelei közepén egy mélybarna félgömb domborodik, körben apró sárga kis csillagok (bibék) koszorúja látható. A főkép 4x előtétlencsével, a 3. fordított optikával, vakuval készült.
Bolharákok (Gammarus fossarum) a Bakony egyik forrásvizében. Mint ha csak homokban lennének, pedig felettük kb 10 cm víz van.
A szobor Dunaföldváron egy barokk stílusú római katolikus templom előtt áll a Templom utcában.
A Nappali pávaszem (Aglais io) fonákja szinte fekete. Csaknem egész évben látni; Magyarországon rendszerint 2 nemzedékes. Gyakori a parkokban, kertekben (a városokban is), erdőszéleken és minden olyan, nyíltabb területen, ahol sok a virág.
A belvárosi tengelicfészek fiókái. Kimondhatatlanul sok próbálkozás sikerült éles képet készíteni róluk, mert csak vaktában lehet belefotózni a fészekbe, mert nem akartuk azzal zavarni őket, hogy a fára felkapaszkodunk. Ilyenkor a baku még nem zavarja őket, mert vakok.
A csonka Mária-Valéria híd az esztergomi bazilika kupolájáról. 1988. augusztus 27-én fényképeztem UP15 fekete-fehér diafilmre Zenit fényképezőgéppel. A filmet néhány napja szkenneltem be Plustek OpticFilm 8200i filmszkennerrel. Az égen a közel függőleges csíkok előhívási hiba nyomai (hívás közben nem mozgattam eléggé a tankban a filmet).
Tatán sok helyen találkozhatunk patakokkal, csatornákkal. Ilyenek pl a Szépvíz-ér, Fekete-víz, Büdös-ér, Pénzes-patak, Labanc-patak, Majki-patak, Által-ér....
Fény forgóhinta hullámvasút dodzsen és céllövőde játékok. Kora este meg így van kivilágítva.
A Kápolnát a Habsburg család egy istállóból alakíttatta át az 1880-as években klasszicista stílusban. Az üvegablakok Róth Miksa, míg a freskók Lotz Károly keze munkáját dicsérik.
Tölts fel képeket és készíts belőlük albumot
...és kész is vagy, indulhat a vetítés, sőt bárkivel megoszthatod!