(a kód 'width' és 'height' értékei módosíthatók a rendelkezésre álló helyhez igazítva, részletek itt)
OA | Vetítések | Albumok | Keresés | Véletlen |
Új | Új képek | Nap képe | Verseny | Nyertes |
Top | Felkapott | 30 nap | 250+ | TOP100 |
OAPro | Pro Képtár | Felkapott | Top |
Ezen felül képvetítést indíthatsz konkrét képversenyből, kép kategóriából, címkelistából, más Országalbum felhasználók kedvenceiből. Minden helyen, ahol képvetítés indítható, egy kattintható ikont látsz.
Te magad is kreálhatsz új albumokat, és ezeket megoszthatod a nagyvilággal, ONLINE!
A vetítés automatikusan elindul/folytatódik. Ha vége a vetítésnek, automatikusan újraindul.
A felület bal oldalára kattintva az előző képkockára, a jobb oldalára kattintva pedig a következő képkockára léphetsz. A bal/jobb oldalra való dupla kattintással az első képkockára ugorhatsz (mobil eszközön a dupla kattintás funkció nem használható).
Ha a felület bal vagy jobb oldalára kattintottál (és a vetítést asztali gépen, vagy laptopon nézed), már használhatod a bal/jobb kurzort is a képkockák közti lépegetéshez valamint a szóközt a vetítés megállításához/újraindításához.
Mobil eszközökön használhatod az érintéses elhúzás gesztusokat is a képváltáshoz.
Középtájra kattintva az aktuális kép(kocka) Országalbum-os oldalára ugorhatsz (a kép megnyitás új ablakban történik, a vetítés ebben az ablakban megmarad).
Alul, középen látod a vezérlőpanelt (mobil felületen mindig látszik, asztali gépen csak akkor, ha fölé viszed az egeret), mellyel (sorrendben) az első képkockára ugorhatsz, valamint a vetítés leállítását/indítását, a háttérzenét, a kép kitöltést, és a feliratot kapcsolhatod.
(Megjegyzés: az egyes képvetítéseken a vezérlőpanel lehetőségei eltérőek lehetnek)
A vezérlőpanellel egy vonalban, jobb oldalon látod a teljes képernyős megjelenítés funkciót, mellyel a böngésző funkciói rejthetők el (mobil eszközön a teljes képernyős mód nem használható) A teljes képernyős módból Esc billentűvel, vagy az ikonra való újra kattintással léphetsz ki.
277 kép | Országalbum képvetítés
A fekete rigó, feketerigó (Turdus merula)tojó tollazata barna színű, a felnőtt mintázata alig látható, a juvenilis változat világosabb, a begyén foltos.
Az Ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys - Brown marmorated stink bug). Ez Magyaroszágon 2013-tól ismert, bevándorolt rovarfaj. Két címerespoloska faj ismertebb: 1.) A Nagy címerespoloska (Acanthosoma haemorrhoidale) és 2.) a Vöröslábú címerespoloska (Pentatoma rufipes)- A felvételek első fele ezen utóbbi fiatal alakjáról, nimfájáról készültek. A fiatal alak hátán (lapocka-szerűen) két kitinlemez látható, a kifejlett példányon egyetlen a középvonalban. A felvételek második fele felnőtt és nimfa alakokat vegyesen mutat be. Az utólag hozzáadott 8-15. felvétel CANON PowerShot A490-es kompakt kamerával készült, mely bizonyítja, hogy közeli makróknál a kis kamera jobb, mint a NIKON távolról, teleobjektívvel!
A verőköltő bodobács (Pyrrhocoris apteris) lényegében vörös alapon, feketével díszített pajzsú levélpoloska, melynek lárva formáit sokszor láthatjuk és sokan fotózták. A 2.+3. képen a felnőtt és lárva alakok vegyesen láthatók, de a főképen és az 5-7 képen látható csökevényes szárnyú, fiatal lárva alak csak a Wikipedia spanyol nyelvű változatában és Galleria Tassonomica - Natura Mediterraneo című olasz fotós oldalon található meg egyetlen fotón! - A csökött szárnyak elsorvadnak, fekete lemezt alkotnak a 4. képen bemutatott lárva hátán, a felnőtt példányon ez tovább sorvad, a lábak és a fej is fekete színű lesz.
Adony és a fél ország felett 2012. február 3.-án egy gyönyörű teljes 22°-os holdhalo volt látható. Sokan felnéztek az égre, és sokaknak fel is tűnt az a "színes karika" a hold körül. Ezt a karikát a cirrostratus nebulosus felhőben lebegő jégkristályok milliárdjai okozzák. A holdfényt a hatszögletű hasábkristályok prizmaként megtörik és ezért látható ez a szép színes gyűrű a hold körül.
Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézet és Baleseti Központ Budapest egyik vezető gyógyintézete a főváros VII. kerületében, a Péterfy Sándor utca 8–20. szám alatt. Napjainkban a főváros egészségügyi hálózatán belül az észak-pesti régió gyógyintézete, de egyes fekvőbetegosztályok regionális, illetve országos betegfelvételi körrel működnek. A fekvőbeteg-gyógyítás mellett a VI., VII., VIII., XVI. kerületek lakosságát ellátó általános, valamint gyermek- és felnőttszakrendelések is folynak az int
A verőköltő bodobács (Pírrhocoris apterus) gyakori bogár, többször fotóztam már. A lárvái kb. 2-5 milliméteresek, a felnőtt példány felét érik el, még nincs kemény hátpajzsuk, más a hátuk fekete mintázata.
A zöld küllő (Picus viridis) jóval ritkábban látható, mint a nagy tarka harkály (Dendrocopos major), Magyarországon védett faj, eszmei védelmi értéke: 50.000 Ft. A fiatalabb példány begye és háta feketén pontozott (korábban fotóztam ilyet), ez egy felnőtt tojó, a bajuszfoltja fekete, még a hímé piros lenne. - Ha megriad, hullámzó repüléssel röppen tovább a következő fára, ma minimum 5-6. fáig követtem, itt viszont kővé dermedten, mozdulatlanul pózolt, akár 4x hosszabb záridővel is lehetett vol
Őszapó (Aegithalos caudatus) - szemből világító, fehér vatta-pamacsnak látszik, hátulról kissé rózsaszínes a fartollak alatti rész, háta tollazata barna. A főkép és 4. kép sötét sapkás, fiatal példány, az 5. képen látható felnőtt madár feje, melle is fehér.
2014-ben tucatnyi albumot készítettem a házi rozsdafarú (Phoenicurus ochruros) madárról, 95%-ban a barnás tollazatú és begyű tojóról. Most egy felnőtt, hím, fekete "ördögfióka" pózolt az objektívem előtt.
Latin neve: Limax maximus. Egy felnőtt példány hosszúsága 10–20 cm kürüli. Színe jellemzően világosszürke vagy szürkésbarna sötétebb foltokkal, melyeknek mintázata meglehetősen változatos.
A Sánc utca és a Szarvaskői út közti templomdombon, középkori templom helyén Erdődy Gábor és Barkóczy Ferenc püspökök építtették az egyhajós templomot Giovanni Battista Carlone építésszel 1746-50 között. Rieger orgonája 1896-ban épült.
Én egy csicsörke (Serinus serinus) madár-párra tippelek. ** Az egyik legkisebb európai pintyféle! - Magyarországon védett faj, eszmei védelmi értéke: 25.000 Ft! - A bal oldali egy felnőtt a tojó (a feje búbját már szinte kopaszra csipkedhették az udvarló hímek), a jobb oldali, egy juvenilis változat, a fiókája: ezen a narancssárga helyett fehéres barnás a begy. színe.
A legenda szerint a fügét a törökök hozták magukkal Magyarországra és először a Gellért-hegy déli lejtőjén telepítették el őket a kivágott szőlők helyére. Ha a Gellért rakpartról felnézünk a hegy oldalára, még látunk fügét.
A Zöld vándorpoloska (Nezara viridula) már többször volt témám. Most a felnőtt egyedek párosodását (5. kép) és a lerakott petékből / tojásokból kikelt legfiatalabb egyedeket (ld. főképen) sikerült lencsevégre kapnom. Már korábbi sorozataimban is szerepel, hogy a petékből kikelt lárvák nem csupán méretben növekednek, hanem pajzsuk színe és mintázata jelentősen átalakul, ennek alapján legalább négy generációjuk figyelhető meg. A lárvák ötször vedlenek, minden stádium kb. egy hétig tart, az utolsó átalakulásuk (metamorfózis) egy napot vesz igénybe. A felnőtt stádium: a mintázatát elvesztett, zöld pajzsos Vándorpoloska.
A bükkfa termése 3 élű makk, melyből 2 darabot puha tüskéjű, éréskor felnyíló kupacs vesz körül.
Kincsem(l874-l887)szobra az Ügető udvarán.Kincsem talapzaton álló közel két méter magas bronzszobrát Tóth Béla készítette Vastagh László szobrának felnagyításával 1977-ben. Csontváza a budapesti Magyar Mezőgazdasági Múzeumban van kiállítva, ahol megtekinthetők kitüntetései, érmei is. Külföldön „Hungarian Wonderâ€, azaz Magyar Csoda néven ismerik.
Halyomorpha halys (Brown marmorated stink bug) magyarul: Ázsiai márványospoloska. Ez is nálunk új, inváziós rovarfaj. A márványos poloska / márványpoloska (Halyomorpha halys) Japánban, Koreában, Kelet-Kínában honos, 1996-tól az USA-ban, Európában 2004 óta ismert. Nálunk 2013-ban találták először Budapesten, én 2015-ben fotóztam először, azóta tömegesen látható. - A képek a felnőtt példányokat, nimfát (nymph) és éppen petékből kibújt apróságokat mutatják. A felvételek close-up előtétlencsével + vakuval készültek.
A harkályfélék közül a nagy fakopáncs (Dendrocopos major) felvételeit már több albumban feltettem, de most ezek a legjobbak, pixel-számban a legnagyobbak. Ez egy felnőtt példány, sapkája szinte teljesen fekete (tojó), csupán a csőre mögött látható egy kisebb halvány-piros homlokfolt. (A fiatal példány és a közép-fakopáncs sapkáján több a piros szín.) - Magyarországon védett faj, eszmei védelmi értéke: 25.000 Ft.
Latin neve: Robinia pseudoacacia. nagy termetű fa (12-20 m, ritkán 25-35 m) törzse térgörbe, állományban jól feltisztul; mérgező kérge szürkésbarna, hálózatosan repedezett pillangós virágai (Robiniae pseudoacaciae flos) levélhónalji, csüngő fürtökben nyílnak, fehérek, tokjuk zöldessárga termése vörösesbarna színű hüvely, mérgező magjai vese alakúak. Tél és tavasz során a hüvely felnyílik, a magok a talajra hullanak. A talajba kerülve évtizedekig megőrzik csírázóképességüket. Csirázásokhoz a
A Cserta-Duna holtág a Gemenci erdő területén található, 50 méter széles és középen kb. 1.5-2 méter mély lehet a víz. A parti erdőben bandukolva vettem észre egy éppen átúszó szarvascsapatot ("rudli"), mely a főképen láthatóan 10 szarvast foglal magába, egy fiatal bak látható az élen (neki kevesebb ágú még az agancsa), 2 kis szarvasborjú is található a felnőtt szarvastehenek között. A képek időrendben következnek: a főképen még a Duna-ágban úsznak, aztán fokozatosan gázolnak kifelé a partra.
Most jutott eszembe, hogy az apró 1mm-s mákszemeket is felnagyítsam. Ez nem mikro hanem "extrém makró". A fém kanál kopott része is kivehető. Állványról távkoldóval dolgoztam a rekesz f25 és a fókusz precz manuális beállítás volt. Nikon 55-300, 260 mm-ig tolva + raynox 250 makró előtét. Ilyen nagyításnál a mákszemek nagyon hasonlítanak az emberi vese alakjára. Szinte pont úgy néznek ki. Érdekes és jó volt felnagyítani.
A fekete rigó (Turdus merula) hímje tiszta fekete (csak ritkán láthatók a begyén világos-szürke foltok), a tojó kávébarna, felnőtt példányán csupán a begyén látható enyhe foltozottság (2. kép) - A fiatal, juvenilis tojó ("rigó leány") begyén és hátán a szárnyai felett élénk, világos vörösbarna mintázat látható, mely felnőtt (adult) korra eltűnik, egyöntetű csokoládé-barna lesz. A fiatal példány csőre sötét barna, felnőtt korra narancs-sárga lesz!
Találtam egy szép galambtollat. Eltettem és aztán jó alaposan felnagyítottam a fínom részletét. Nem vakuztam. Hosszúzáridő közben lámpával világítottam meg. Korábban csináltam már de ez még jobb. 300 mm-n Raynox 250 F25 rekesz.
Sétálva a VIII. kerületben felnéztem egy erkélyre és ezt láttam. Két ördögfióka tartotta.
A győri Petőfi Művelődési Központ a Bartók Béla Megyei Művelődési Központtal és a Polgármesteri Hivatallal karöltve december 11-13 között rendezte meg a II.Nemzetközi Betlehemes Találkozót. A kép a december 12-i gálán készült, ahol a határon inneni és túli, ifjú és még ifjabb táncegyüttesek mutatták be a téli ünnepkör szokásait és a változatos táncokat. Maradandó élményt szereztek a BBMMK színháztermét teljesen megtöltő lelkes közönségnek!
A győri Petőfi Művelődési Központ a Bartók Béla Megyei Művelődési Központtal és a Polgármesteri Hivatallal karöltve december 11-13 között rendezte meg a II.Nemzetközi Betlehemes Találkozót. A kép a december 12-i gálán készült, ahol a határon inneni és túli, ifjú és még ifjabb táncegyüttesek mutatták be a téli ünnepkör szokásait és a változatos táncokat. Maradandó élményt szereztek a BBMMK színháztermét teljesen megtöltő lelkes közönségnek!
a nagyszentmiklósi aranykincslelet bikafejes ivócsanakjának felnagyított másolata a IX. ker. Boráros téren Az ivócsanak Varga Imre alkotása 1982-ből, anyaga: hegesztett réz és krómacél, mérete: 130 cm.
Az Őszapó Közép-európai alfaja (Aegithalos caudatus ssp. europaeus) fején hosszú barna csík látható, a hasa, begye vörösesbarna (A másik őszapó változat begye fehér és a felnőtt változat feje is hófehér.)- A madár egy borbolya (Berberis juliannae) bokron látható. - Magyarországon védett faj, eszmei védelmi értéke: 25.000 Ft.
A bükkábrányi római katolikus templom bejárata fölötti, imádkozó, barokk angyalok.
A Szürke gém kérdezi a mellette álló ifjú vadkacsát: "Te fiú vagy?" - Én is ezt kérdezem: Ez a félig zöld fejű, serdülő réce ha felnő, akkor gácsér lesz és bezöldül teljesen a feje? - Székely vicc = gyerek kérdezi az apját: Miért piros ez a kékszilva? - Mert még zöld! ** A nemek ifjú példányoknál keverhetők, mert a hím teste is barnás-tarka és nem zöld a feje, - viszont a hím csőre mindig tiszta sárga, tojók csőre barnán színezett és fejükön soha nincs kék / vagy zöld tollazat. Életkorral a hím példányok elveszítik tarka, rejtőzködő színüket és a fejük fokozatosan fémes zöld/ zöldeskék lesz.
Latin neve: Coronilla varia. A földön heverő, hosszú, vékony szárú növény. Levelei 13-21, ép szélű, keskeny lándzsás levélkéből állnak, páratlanul szárnyaltak. Virágai fehér-rózsaszínek, néha lilás színűek is lehetnek, dús virágú fejecskéket alkotnak ( színei, formája miatt valóban koronára hasonlítanak). A pillangósok termése általában kétfelé felnyíló hüvely, de a koronafürt magjai egyesével lefűződve ülnek benne, éréskor a tok feldarabolódik. Áprilistól akár késő őszig is nyílhat, száraz, ny
A fűszálon látható harmatcseppek- mint domború lencsék - felnagyítják az alattuk levő fűszálak erezetét, mintázatát. **A képek az Ócsai Tájvédelmi Körzet területén az 50-es műút melletti erdőben készültek.
Ez a jólfésült lepke mélyen ledugta szívószálát ennek az őszi- vagy legényrózsának a porzói közé. Felnagyítva látszik, ahogyan az áttetsző szívószálon áramlik a nektárdús nedv. A fotó 2010. 08. 26-án, 13 óra 43 perckor készült Lakiteleken, Nikon D60-as kamerával.
Éppen kifelé mentem az ajtón, mikor felnéztem az égre, és ez ott volt.
Életkép a szüreti felvonulásból,a szőlőfeldolgozás fontos eszközével,a darálóval, traktori vontatással,vidám felnőttekkel és legénnyel.
Eger-Felnémeten, 2000-ben zárták be azt a Kőőrlőt, amelynek utolsó, magas épületeit a mai napon, robbantással kezdték lebontani
"PRAKTIKUS INFORMÁCIÓK Cím: 8087 Alcsútdoboz, Alcsúti Arborétum -- Megközelítés: Az M1-es főútvonalról a bicskei leágazásnál a 881-es közúton, vagy az M7-es főútvonalról a Baracska-Kajászó leágazásnál a Kajászó-Vál-Alcsútdoboz útvonalon. Vonattal Bicskéig, onnan autóbusszal közvetlenül megközelíthető. Nyitva tartás: Március 1-től szeptember 30-ig szerdától vasárnapig, valamint munkaszüneti- és ünnepnapokon 10-18 óráig. Október 1-től február 28-ig szerdától vasárnapig, valamint munkaszüneti- és ünnepnapokon - kivéve december 24., 25., 26-án és 31-én - 10-16 óráig. Az arborétum viharos időben zárva tart. Belépőjegyek: Teljes árú: 700 Ft/fő Kedvezményes (nyugdíjas, gyermek, diák, fogyatékkal élő, aranyfokozatú TKM igazolvánnyal rendelkezők): 450 Ft/fő Családi kedvezmény: két, vagy több gyermekes családok esetén a kísérő felnőttek - maximum 2 fő - is kedvezményes jeggyel léphetnek be. Csoportos teljes árú (10 fő felett): 600 Ft/fő Csoportos kedvezményes (10 fő felett): 350 Ft/fő" forrás: Link
Erdőkertes parkjában található Varga Imre Család című szobra. (A családfő tekintélye csorbát szenvedett) A két felnőtt alak kőbő, a kislány szobra bronzból készült.
Talán vándorpoloska lesz belőle, ha megéri a felnőtt kort. De erre nem vennék mérget.
Vagy Királyszitakötő. Latin neve. Anax imperator. A felnőtt szitakötő hossza 60–80 milliméter. Szárnyfesztávolsága 100–120 milliméter. A hím potroha égszínkék, hosszanti fekete csíkkal; a feje zöld. A nőstény potroha zöldeskék, széles barna rajzolattal. Szárnyaik tónusa enyhén barnás vagy sárgás.
A juh vagy birka (Ovis aries aries vagy Ovis aries) az ember által egyik legrégebben háziasított állatfaj, melynek gyapja, teje és húsa is felhasználható. A párosujjú patások rendjébe tartozik.
A növény latin neve: Lotus corniculatus. A terméshüvely 25-35 mm hosszú, hengeres, 3 mm átmérőjű, egyenes, sokmagvú. Felnyíláskor a két hüvelyfél csavarodik és a magok szétszóródnak. A mag kerekded vagy kissé hosszúkás, sima, kissé fényes, zöldes, barnás, pirosas, néha elmosódó bíboros foltokkal.
A munkahelyemen, ahogy felnéztem az égre, ezt láttam ma - gyönyörű kék ég, bárányfelhők, nádtető, fehérre meszelt kémények.
A kettősbogas virágzat középső tagja redukálódik, ezért a tüskés kupacs csak 2 makktermést zár körül. Négy "kopáccsal" felnyíló kupacsban az alsó állású magházból képződött makkok 3 élűek. A magok olajtartalmúak, ehetők, a sziklevelek hajtogatottak. Gyógynövény is. Hatóanyagait a bőrgyógyászatban használják.
Gyapjas tintagomba Coprinus comatus.Az 5-10 centiméter magas kalap nemsokára felnyílik, és keskeny harang alakúvá változik. Átmérője 3-16 centiméter. Felülete csaknem a csúcsáig üstökszerűen gyapjas, pelyhes, pikkelyes, eleinte fehér, később rózsaszínű, barnás, majd fekete. Az 5-10 centiméter magas kalap nemsokára felnyílik, és keskeny harang alakúvá változik. Átmérője 3-16 centiméter. Felülete csaknem a csúcsáig üstökszerűen gyapjas, pelyhes, pikkelyes, eleinte fehér, később rózsaszínű, barnás,
Erős nagyítás. Nem mikroszkópos obi. A lekopott pénzérmét jól felnagyítottam és a piszok és karcok részletére koncentráltam. Ilyen nagyításnál olyan mintha egy kovács műhely lenne.
A növényes szárát számos helyen feketén borítják különféle rovarok lárvái. Ezúttal a felnőtt hangya, (mint felügyelő dadus) segített a beazonosításban. A nővény szárán számtalan hangya-gyerek, hangya-lárva látható, az összecsavarodott leveleken belül is szintén lárvák bújnak meg.
"Az ablak az épület falán kialakított nyílásban elhelyezett, azt lezáró szerkezet, melyen át levegő és világosság juthat az épület belső helyiségeibe. * Fő részei [szerkesztés] * tok * szárny(ak) * a szellőztetést, működtetést lehetővé tevő vasalatok * a megvilágítást biztosító üvegszerkezetek Az ablak alapanyaga fa, műanyag, fém (acél vagy alumínium) vagy ezek kombinációja lehet. Az ablak lehet lezárható és kinyitható. Nagysága függ a megvilágítandó és szellőztetendő helyiség kiterjedésétől, funkciójától, valamint alakja az épület stílusától. Az átlagos ablak, amely lakóhelyiségekben található, álló téglalap alakú, és magasság:szélesség aránya 1:1,5 és 1:2 közötti. Kialakításától függően lehet kerettel díszített, mely állhat quaderozásból vagy lehet sámbrános, pilléres, oszlopos, fölül többé-kevésbbé gazdag párkánnyal koronázva. Az épületen az ablak állhat egyedül, vagy néha párosával (ilyenkor kettős-, iker- vagy dupla ablakról beszélünk), esetleg hármasával. Az ablak szárnyinak száma szerint megkülönböztetünk: * egyszárnyú ablakokat * kétszárnyú ablakokat * három-, vagy többszárnyú ablakokat A lakóépületek ablaki nyithatóak, nyitásmódtól függően beszélhetünk: * Nyíló ablak * Bukó ablak * Bukó-nyíló ablak (a fenti két nyitásmód kombinációját valósítja meg) * Középen felnyíló ablak * Billenő ablak * Emelkedő ablak * Forgó ablak * Harmónika ablak * Toló ablak (vízszintesen) * Angol stílusú feltolható ablak Az ablakok nyitás irány jobbos vagy balos lehet. Vakablaknak nevezzük a falba készített mélyedést, melyet általában polcként használnak."
Latin neve: Anax imperator. Az óriás szitakötő magányos lény. A hímek territoriálisak, és sokszor halálig verekednek egy területért. Reggel előbb fel kell melegednie ahhoz, hogy tudjon repülni. Kitűnően repül, lakóhelyétől nagyobb távolságokra is elkalandozik olyannyira, hogy sokszor a városokban is feltűnik. A felnőtt állatok repülő rovarokkal táplálkoznak.
Tűre fókuszáltam és a hátteret elmostam. Cérna sajnos nincs befűzve. Úgy lenne igazi és kreatívabb ha még az elmosott háttérben állna egy modell felnyitott esernyővel és a tűbe fűzött cérnát fogná. Az már ütős lenne de így nem jött össze. ezt még csak tervezem és ha megvalósul akkor töltöm majd.
A fotót Mezőkövesden készítettem. A koffer tulajdonosa egy vásári mutatványos, akinél a gyermekek (és gyermeklelkű felnőttek) csúzlival diót lőhetnek ki.
A győri Petőfi Művelődési Központ a Bartók Béla Megyei Művelődési Központtal és a Polgármesteri Hivatallal karöltve december 11-13 között rendezte meg a II.Nemzetközi Betlehemes Találkozót. A kép a december 12-i gálán készült, ahol a határon inneni és túli, ifjú és még ifjabb táncegyüttesek mutatták be a téli ünnepkör szokásait és a változatos táncokat. Maradandó élményt szereztek a BBMMK színháztermét teljesen megtöltő lelkes közönségnek!
amikor nem lent lógatjuk az orrunk, hanem felnézünk egy épületre, akkor látunk szépségeket..! :)
A felvétel a Széchenyi hegyen az úttörővasútnál készült. Az úttörővasutat a MÁV üzemeltette, a szolgálatot teljesítő úttörővasutasok a hivatásos, felnőtt vasutasok felügyelete alatt álltak. Minden pajtás felelős volt a rábízott munka előírásszerű elvégzéséért. A felnőtt, vasutas állomásfőnökök jelenléte irányító és felügyeleti jellegű volt. Ha az önálló szolgálatot ellátó úttörőnek a munkával kapcsolatban kételyei voltak, köteles volt az állomásfőnök segítségét kérni.
A zöld küllő (Picus viridis) a madarak (Aves) osztályának a harkályalakúak (Piciformes) rendjébe, ezen belül a harkályfélék (Picidae) családjába tartozó faj. Ez egy fiatal példány, a felnőtt példányon nincs ennyi fekete folt a begyen és fehér a szárnytollakon.
A Strázsa-barlang előterét nevezzük Tündérkapunak, amelyet egykor hévizes oldatok járták át és formálták hatalmas gömbfülkéit, kioldásait. Felnézve több "ablaka" is van az előcsarnoknak, a bejárattal szemben pedig meredeken lefelé nyílik a barlang nyílása, amelyből a kitöltő agyagos üledéket korábban barlangkutatók távolították el.
„Borban az igazság, táncban a barátság†A golopi Libabőr Népművészeti Egyesület Szent György (felnőtt) és Libabőr (ifjú) néptánccsoportjának műsora, a Hegyaljától Bükkaljáig I. – Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozat 22. részeként,a Polgárok Házában,szeptember 7-én.
A mai dunai kaja-túra nem hozott -számomra- új madarat. Az áradó Duna miatt számos élőhely (pl. a búbos vöcsök fészke) elpusztult. (Ez a sorozat inkább egy teszt, amennyiben a FUJI, mint bridge kamerám jobb a kajakból fotózásra, mint a teleobjektíves, tükörreflexes NIKON) - A főképen egy idei, ifjú, de már a felnőtthöz közeli méretű szárcsa látható.
A Zöld vándorpoloska (Nezara viridula) több, felnőtt egyede egy virágon, több nézetből.
A Mikulást az Ön gyermeke is várja, Rendeljen időben. Valóra váltom a mesét Meglepetést, élményt, boldogságot, örömet, egy igazi hiteles Mikulással szerezhet. Nyújtsa gyermekének, ismerősének, a legnagyobb élményt és játékot, amennyiben egy mesebeli alak adja át az ajándékot. Manó mesével, érdekes gyermek és felnőtt történettel, varázslattal és apró ajándékkal bűvölöm el a vendégeket. Kitűnő előadó képességgel, nagy rutinnal, élethű jelmezben, 16 éves múlttal. Várom Önöket is a rajongóim kör
Repülőgépek hangját hallva ezt láttam az égre felnézve,Székesfehérvár belvárosában, egy májusi napon.
A hagyomány szerint 1885-ben, május első vasárnapján két dömösi kisleány libákat legeltetett a falu mögötti mezőkön. Miután egy szép bükkfa alatt letelepedtek, az ég csodálatos kékre váltott, és felnéztükben Szűz Mária képét pillantották meg a fán a kis Jézussal. Mindkét alakon a Szent Korona és a fejük körül glória látszott. (Wikipédia)
„Borban az igazság, táncban a barátság†A golopi Libabőr Népművészeti Egyesület Szent György (felnőtt) és Libabőr (ifjú) néptánccsoportjának műsora, a Hegyaljától Bükkaljáig I. – Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozat 22. részeként,a Polgárok Házában,szeptember 7-én.
Szombathelyen a Kígyó gyógyszertárral szemben felnézve látható egy szép, régies stílusú, épület, így az őszi lombok mögött bujócskázva
Ez már valódi tájkép. Ha felnéztünk a tányérokból, ezt láttuk az asztalunktól, a ködös-napos októberben.
A legenda szerint a fügét a törökök hozták magukkal Magyarországra és először a Gellért-hegy déli lejtőjén telepítették el őket a kivágott szőlők helyére. Ha a Gellért rakpartról felnézünk a hegy oldalára, még látunk fügét.
...láttam gyönyörű épületeket,képeket...leülve egy padra felnéztem az égre.....húúúúúúúú de magas !!!
A Budapesti Állatkertben szép fából faragott szobrok teszik szebbé a gyerekek hangulatát, persze a felnőttekét is
Mit is írjak erről a képről! Játék, vidámság. Vidéken nem úgy van ahogyan azt mi városi emberek megszoktuk. Az udvar egyben felnőtteknek a mindennapi munka területe, az állatok tartásának része és a gyerekek itt játszanak sokszor. Én ezt a pillanatot akartam megörökíteni, remélem visszaadja a kép hangulata a többes funkcióját az udvarnak. Te hogyan látod?
„Borban az igazság, táncban a barátság†A golopi Libabőr Népművészeti Egyesület Szent György (felnőtt) és Libabőr (ifjú) néptánccsoportjának műsora, a Hegyaljától Bükkaljáig I. – Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozat 22. részeként,a Polgárok Házában,szeptember 7-én.
A Füsti fecske (Hirundo rustica) felnőtt példányainak a torokfoltja vörös, a fiataloké rozsdabarna.
Feszület a kállói római katolikus templom udvarán. A fotó Fuji FinePix S7000-es kamerával készült 2010. május 21-én.
Házi rozsdafarkú frissen kirepült fiókája. Ilyenkor igen bizalmasak, a felnőtt rozsdafarkúakkal ellentétben.
Latin neve: Limax maximus. A legnagyobb méretű hazai meztelencsiga. Egy felnőtt példány hosszúsága 10–20 cm kürüli. Színe jellemzően világosszürke vagy szürkésbarna sötétebb foltokkal, melyeknek mintázata meglehetősen változatos.
Subalyuk-sziklabarlang, Cserépfalu .A falu határában található a Subalyuk-barlang, Közép-Európa egyik legrégibb ősemberleletének helye. Itt találták meg a Neander-völgyi ősember hazai nyomait, egy felnőtt nő és egy 3 éves gyermek csontjait.
Nem csak 1594-ben,2012-ben is.Most szerencsére csak jelképesen.Győr a vizek mellett úgy tűnik,a fesztiválok városa is.Ezen a hétvégén a török időket idézték meg a Vaskakas Ünnepi Játékokon, a történelmi belvárosban.A Széchenyi téren zajlott az élet.A gyerekek most sem maradtak játék nélkül,volt bőven!Na és a felnőttekből is előbújt a gyerek.
Bűneink megbocsáttattak. Mielőtt kilépnénk a templomból,felnézve most belülről láthatjuk a fényben fürdő külső üvegablakot.
Húsvét alkalmból a Deák téren lufihajtogató bohóc szórakoztatta a gyermekeket (és persze a felnőtteket is).
„Borban az igazság, táncban a barátság†A golopi Libabőr Népművészeti Egyesület Szent György (felnőtt) és Libabőr (ifjú) néptánccsoportjának műsora, a Hegyaljától Bükkaljáig I. – Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozat 22. részeként,a Polgárok Házában,szeptember 7-én.
Az előkelő halott a kunok nemzetségi-katonai arisztokráciájának soraiba tartozott. Keleti-nomád szokás szerint hatalmi jelvényével (a tegezzel), jávorfa-koporsóba zárva temették el a sírba. Inge lenvászonból készült. A finom bőrből varrt csizma térd fölé érő szárait egy-egy szíjjal erősítették díszítetlen fegyverövéhez. A túlvilági útra mellé tették felszerelését is: páncélingét, páncélsisakját és vaskését. Az elhunyt közösségben elfoglalt helyét jelezte a vele adott kilenc nyílvessző. Bizonyos idő után feláldozták kedvenc, hét és fél éves lovát is. A felnyergelt, felszerszámozott harci mént a halottól alacsony, kőből rakott kerítéssel elválasztva, utólag fektették a sír félig betemetett, majd újra kiásott jobb oldalára. A tárlaton a vezérrel előkerült leletek mellett megtekinthető lovának csontváza is.
„Borban az igazság, táncban a barátság†A golopi Libabőr Népművészeti Egyesület Szent György (felnőtt) és Libabőr (ifjú) néptánccsoportjának műsora, a Hegyaljától Bükkaljáig I. – Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozat 22. részeként,a Polgárok Házában,szeptember 7-én.
Még hűvös és szeles az idő, de a fóti Somlyón már virágoznak a fák, és dolgoznak a méhek. A nektárt a mézgyomorban, a virágport a hátsó lábukon található dús szőrzeten, a kosárkában szállítják. A virágpor főként a méhcsalád fehérje és vitaminigényének kielégítésében fontos: az új nemzedék felnevelésében és a fiatal, belső munkások táplálkozásában nélkülözhetetlen.
Az újonnan alakult BVSC felnőtt meccsen a Szőnyi úzon szurkoltam a régi hazai szektorban.
„Borban az igazság, táncban a barátság†A golopi Libabőr Népművészeti Egyesület Szent György (felnőtt) és Libabőr (ifjú) néptánccsoportjának műsora, a Hegyaljától Bükkaljáig I. – Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozat 22. részeként,a Polgárok Házában,szeptember 7-én.
Japán díszcseresznye-másképp.Olyan szép és mozgalmas volt alatta állva felnézni a lombkoronára,hogy kipróbáltam grafikai jellegű megoldással is.
Egy meghatározatlan fajú darázs hóbogyó virágán. Kisebb mint a lódarázs, szeme mögött vérpiros sáv látható, torán két fehér csík van, potroha kevésbé tagolt és mintázata sem hasonlít más (papír, német) darázsfajokéra. (Lehet, hogy egy fiatal példány, melyen a felnőttnél ismert jellegek még nem alakultak ki.)
„Borban az igazság, táncban a barátság†A golopi Libabőr Népművészeti Egyesület Szent György (felnőtt) és Libabőr (ifjú) néptánccsoportjának műsora, a Hegyaljától Bükkaljáig I. – Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozat 22. részeként,a Polgárok Házában,szeptember 7-én. A képen a jövő népdaléneklése látható.Illetve már a jelené,mert a kislány nagyon szépen,átéléssel énekelt.
„Borban az igazság, táncban a barátság†A golopi Libabőr Népművészeti Egyesület Szent György (felnőtt) és Libabőr (ifjú) néptánccsoportjának műsora, a Hegyaljától Bükkaljáig I. – Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozat 22. részeként,a Polgárok Házában,szeptember 7-én.
Kívánom,hogy emelkedj oly magasra,hogy úgy tudjunk rád felnézni,mint a Veszprémi Vár bejáratát őrzőkre.:)
A dankasirály (Chroicocephalus ridibundus) felnőtt példányának (szemben a nagyobb testű Larus-fajokkal) a melle teljesen fehér, szárnya világos-szürke, csőre keskenyebb és hegyesebb, hús vagy sárgarépa színű, a hegyén fekete, a fekete szemek mögött fülfolt látható.
A Mezőgazdasági Múzeum fő kupolájának részlete Budapesten, a Vajdahunyad várban, a Városligetben.
„Borban az igazság, táncban a barátság†A golopi Libabőr Népművészeti Egyesület Szent György (felnőtt) és Libabőr (ifjú) néptánccsoportjának műsora, a Hegyaljától Bükkaljáig I. – Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozat 22. részeként,a Polgárok Házában,szeptember 7-én.
„Borban az igazság, táncban a barátság†A golopi Libabőr Népművészeti Egyesület Szent György (felnőtt) és Libabőr (ifjú) néptánccsoportjának műsora, a Hegyaljától Bükkaljáig I. – Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozat 22. részeként,a Polgárok Házában,szeptember 7-én. A képen a Parapács Együttes húzza az igen színvonalas talpalá valót.
Késő délutáni órákban hazafelé tartva, felnéztem as ezt pillantottam meg.
Latin neve: Polygonatum officinale. A legenda szerint Salamon király fedezte fel a salamonpecsét sebeket gyógyító hatását. A király pecsétgyűrűjének lenyomata, egy S betű azóta is látható a növény gyöktörzsének dudorain. Más mesékben, mondákban ugrasztógyökérként szerepel, ami képes lezárt ajtókat felnyitni, sziklából vizet fakasztani.
Ősszel tömegével érkeznek a Hortobágyra északi fészkelő területükről a darvak. A képen egy daru családot láthatunk, elöl egy felnőtt, mögötte két fiatal egyed repül. A nyakuk és fejük mintázata alapján ismerhető fel koruk.
és nem bírtam megállni, hogy ne lőjek rá. Úgyanis nagyon tiszta volt a levegő.
Derecske, Nagy nyomás, novemberi esős időben felnyíló felhőkkel. Ilyenkor felcsillan a remény egy jó naplementés fotózásra. Az ezután következő képek ebben a helyzetben készültek.
Mindenki figyelmébe ajánlom Gyöngyös-Lajosháza útvonalat az erdei vasúttal.Igazi élmény főleg kisgyerekes családoknak,de a felnőtteknek sem fognak unatkozni.
A hagyomány szerint 1885-ben, május első vasárnapján két dömösi kisleány libákat legeltetett a falu mögötti mezőkön. Miután egy szép bükkfa alatt letelepedtek, az ég csodálatos kékre váltott, és felnéztükben Szűz Mária képét pillantották meg a fán a kis Jézussal. (Wikipédia)
A szárcsa (Fulica altra) több nemzedéke: felnőtt példányok, kis csibe, kisebb fiókák és nagy fióka. (A főképen a két szülő egy kis csibével. A fotók egy túrakajakból készültek a Soroksári-Dunán)
A képsorozat egy ifjú, közel felnőtt méretű szárcsa (Fulica altra) táplálkozását mutatja: tulajdonképpen benne ül a "zöldségleveses tányérban", - húzza-vonja, tépi és habzsolja a Duna vizét borító növényeket. (A képek kajakból, kb. 3 méter közelségből készültek.)
Nem tudom, mi váltotta ki ezt az égi jelenséget, de tegnap ilyen szépet látott az, aki (Budapesten) felnézett az égre este. Sajnos a kép nem adja vissza a jelenség eredeti szépségét.
Károlyi István Kastély: A hatalmas park elején álló, barokk eredetű, klasszicista kastély Ybl Miklós által kapta mai, romantikus stílusát. A kastélyt - amely a XIX. század elején még a gróf Galánthai Fekete család tulajdona volt -eredetileg valószínűleg Pollach Mihály tervezte. A XVIII. századi, földszintes épület fokozatos bõvítésével kapta mai nagyvonalú, romantikus elemekkel ötvözött klasszicista homlokzatát. Az 1840-es években Ybl Miklós tervei alapján épült ki emeletes formára.
A hagyomány szerint 1885-ben, május első vasárnapján két dömösi kisleány libákat legeltetett a falu mögötti mezőkön. Miután egy szép bükkfa alatt letelepedtek, az ég csodálatos kékre váltott, és felnéztükben Szűz Mária képét pillantották meg a fán a kis Jézussal. Mindkét alakon a Szent Korona és a fejük körül glória látszott. Egy arra járó nagyobb gyermek gyorsan a faluba szaladt. A Dömösről hamar megérkező idősebb asszonyok szintén látták a képet. A csodafa búcsújáró hellyé vált.
Egy nyári napon, felnéztem az égre és láttam, hogy a mi "tervezőnk" újra tájfestésben remekelt.
Itt valamikor felnőtt egy generáció, aki aztán sorsára hagyta az örökségét. Miért? Pázmándfalu, hegyető.
Találtam egy tiszta galambtollat. Gondolom elteszem és aztán alaposan felnagyítom és a szabadszemmel nemlátható részletét mutatnám. Itt a határ! Ennél messzebre nem mehetek. 300 MM-n Raynox 250 F25 rekesz. Hosszúzáridő közben lámpával világítottam meg.
A Tündér-barlang a Tündér-szakadék időszakos vízesése felett nyílik, több másik fülke társaságában. Szemmel láthatóan egy pusztulóban lévő, egykor minden bizonnyal nagyobb barlangrendszernek a maradványa, amelyet a Tündér-szakadék bevágódása felnyitott.
Felnőtt szárcsat hínár leveleket tép le, melyet a kicsi átvesz a csőréből
Akár gyerek, akár felnőtt, ez a kis figura mindenkiben kellemes emlékeket idéz. Generációról generációra öröklődik :) Mindig mosolyt csal az arcokra. Monor Város gyermekjátszóterén készült a kép, családi összejövetelkor.
3 Kirepült Fattyúszerkő fióka, egy fészekalj lehet, hiszen mindig 3 tojást rak, de az mindig jó eredmény, ha mindhárom fióka felnő és kirepül épségben! A Barna rétihéja nagy ellenségük, de csapatosan és kegyetlenül üldözik, ha a telepre téved!
Kópházi kegytemplom Madonnája. A kegyhely története a XVII. század végére nyúlik vissza, és szorosan kötődik a Nádasdy családhoz. Nádasdy Ferenc országbíró volt az ellenreformáció idején, több katolikus templom, kegyhely megújítója. Eleonóra nevű lánya kisgyermek kora óta sokat betegeskedett. A buzgó katolikus családban felnövekvő kislány gyakorta játék helyett is az imában lelte örömét. Nagyon szerette azt a kópházi erdőben álló kis kápolnát, amelyben a Lorettói Mária, a Fekete Mária szob
Kirepült Gyurgyalag fióka a Debrecen melletti Hajdúsámsoni legelőn. Színe majdnem a felnőtt madáré, de kissé még tompábbak!
Ma Halottak napja van. Nem temetői képeket hoztam, hanem égboltot. Mert "Kell ott fenn egy ország..."
A miniatűr (kb. 1 cm magas) gombácska fakéreg mohás talaján nő. A felnőtt kalapja kb. 3 cm átmérőjű. (A kép a Váci Ártéri Tanösvény mellett, a Duna-parti erdőben készült.)
"Ha nagyon egyedül vagy, kicsi rózsa, s végtelen éjjel ködharmata hull, én mellédsimulok hangtalanul. Ha árvaságod szívet-facsaró, csak szólnod kell és támaszod leszek, élő, egyszerű rózsafakaró. Ha síró, szellemjáró éjfelen végigszáguld a szél zúgva, seperve, eldughatod az arcod kebelemre. Ha babonázva arcodba mered a sápadt, kaján, torzult holdvilág-arc, elfödöm gyöngéden a szemedet. Ha fáj, ha üldöz valami titok, belefújok egy kicsi ezüst sípba: gondot-űzni tündéreket hívok. Alkonyatkor a napba bámulunk, imádkozva, míg eljön a sötét és álmodjuk az egymás közelét. S mikor szirmodat sóhajok se tépik, egy frissharmatú, boldog éjszakán, ketten, szótlanul felnövünk az égig." /Dsida Jenő/
Petőfi Sándor: János Vitéz - Vörös az ég alja, aligha szél nem lesz. Felnéztem az égre
Ma Halottak napja van. Nem temetői képeket hoztam, hanem égboltot. Mert "Kell ott fenn egy ország..."
A gyűjtő a fiatal, fehér gombát jellegzetes, csaknem hengeres alakjáról már messziről felismeri. Az 5-10 centiméter magas kalap nemsokára felnyílik, és keskeny harang alakúvá változik. Átmérője 3-16 centiméter. Felülete csaknem a csúcsáig üstökszerűen gyapjas, pelyhes, pikkelyes, eleinte fehér, később rózsaszínű, barnás, majd fekete. A lemezek sűrűn állnak és különböző hosszúak. A fehér, karcsú tönk 5-16 centiméter hosszú és 6-15 milliméter vastag, finoman szálas, rajta mozgatható gallér van, tö
Ma Halottak napja van. Nem temetői képeket hoztam, hanem égboltot. Mert "Kell ott fenn egy ország..."
Ha jól emlékszem egy mátrai kirándulás alkalmával sétáltunk az erdőben, mikor felnéztem, és muszáj voltam megörökíteni az elém táruló látványt!
Ma Halottak napja van. Nem temetői képeket hoztam, hanem égboltot. Mert "Kell ott fenn egy ország..."
Két, egymásnak ismeretlen, egy gyerek, és felnőtt ült le egymással sakkozni, Balatonakali bor útjának, egyik állomásán. A gyerek hívta ki a felnőttet.Hogy ki nyert....? Lényegtelen! Engem a pillanat fogott meg! Természetesen az oaPIX-el tettem ismeretlenné az arcokat.Művész-Stílus-ArtMixPaint.
Egy különleges csoda található a herendi katolikus templomban. A világ egyetlen porcelán ablaka, Csapváry-Csapek Károly Szent Erzsébetet ábrázoló alkotása. A porcelán ablakból eredetileg kettő darab készült, egyik példányát beépítették a templomba, a másik különböző kiállításokon került bemutatásra, „beutazta” a világot. Az 1935-ben eredetileg beépített ablak a II. világháborúban egy tank felrobbantása okozta légnyomás miatt megsemmisült, ma – 1947-től – az eredetivel egyidejűleg készült párja látható a templomban. 1947. március 18-án Bánáss László megyéspüspök áldotta meg az ablakot. Az alkotás fehér porcelánból készült, az árnyalást a porcelán vastagságának változtatásával érték el. Ahol a legsötétebb a szín, ott körülbelül fél centiméter vastag a porcelán, a többi világosabb területen pedig ennél vékonyabb. Ezt a litofániát (fehér a fehérben porcelán kép, mely áttetsző fényben finoman árnyékolt képet mutat) csak csodálni lehet. Az ablakon látható egy gémeskút, mellyel az alkotó a képen szereplő alak magyarságát szerette volna kifejezni, szerepel továbbá az a vár, ahol Erzsébet felnőtt. A templommal együtt az ablakot is restaurálták, 2009-2011 között. Források: Link herend.hu A templom bemutatásán elhangzott előadás. Az írás a saját bemutatásom a köztérképen: Link~/31416/Szent_Erzsebet_Herend_1947.html
Ma Halottak napja van. Nem temetői képeket hoztam, hanem égboltot. Mert "Kell ott fenn egy ország..."
A gyűjtő a fiatal, fehér gombát jellegzetes, csaknem hengeres alakjáról már messziről felismeri. Az 5-10 centiméter magas kalap nemsokára felnyílik, és keskeny harang alakúvá változik. Átmérője 3-16 centiméter. Felülete csaknem a csúcsáig üstökszerűen gyapjas, pelyhes, pikkelyes, eleinte fehér, később rózsaszínű, barnás, majd fekete. A lemezek sűrűn állnak és különböző hosszúak. A fehér, karcsú tönk 5-16 centiméter hosszú és 6-15 milliméter vastag, finoman szálas, rajta mozgatható gallér van, tö
A gyűjtő a fiatal, fehér gombát jellegzetes, csaknem hengeres alakjáról már messziről felismeri. Az 5-10 centiméter magas kalap nemsokára felnyílik, és keskeny harang alakúvá változik. Átmérője 3-16 centiméter. Felülete csaknem a csúcsáig üstökszerűen gyapjas, pelyhes, pikkelyes, eleinte fehér, később rózsaszínű, barnás, majd fekete. A lemezek sűrűn állnak és különböző hosszúak. A fehér, karcsú tönk 5-16 centiméter hosszú és 6-15 milliméter vastag, finoman szálas, rajta mozgatható gallér van, tö
Ma Halottak napja van. Nem temetői képeket hoztam, hanem égboltot. Mert "Kell ott fenn egy ország..."
Katica méretű, pajzsán látványos ábrával, Foltos földipoloska (Tritomegas bicolor) nimfa lehet. A pereme, karimája feketén kockázott, mint a karimás poloskáknak. A Hatfoltos földipoloska latin neve (Tritomegas sexmaculatus) háta egyszerűbb, foltos (2. kép), viszont az egy felnőtt, imágó változat.
A Bütykös hattyú (Cygnus olor) fiatal/juvenilis alakjának most ilyen mintás a szárnya. A felnőtté minta nélküli hófehér
A hattyúk mellett az utóbbi évben kedvenc költőhelye lett a holtágunk a ludaknak is. Több pár is neveli a kis pelyheseit. A képen látható, egyébként nagyon bizalmatlan felnőtteknek négy kislibáról kell gondoskodniuk.
A nagy fülesbagoly, Uhu (Bubo bubo) házilag felnevelt, szelíd példányait simogathatták a gyerekek az Egri Várjátékok alkalmával. (Eszmei védelmi értéke: 500.000 Ft)
Pana Lumix fz 82 + LC 55-s makró adapter és így csak 250 mm-ig tóltam és elég is volt a hangyánál. Kisebb Zoom esetén viszont jutna fókusz az egész hangyára de itt az arckép a lényeg, ahogyan tekintetével felnéz a fotósra.
Dynamic Auto-Painter programmal készült egy fáról, amit a Szombathely melletti Kámoni arborétumban fényképeztem. Gustav Klimt (Bécs-Baumgarten, 1862. július 14. – Bécs-Neubau, 1918. február 6.) osztrák festőművész, a szecessziós stílus egyik legismertebb képviselője. (Wikipédia) A képet érdemes felnagyítva megnézni, jobban látszanak a finomságok. Mintha vászonkép lenne.
Álltam a buszmegállóban, és felnézve láttam meg az eső áztatta tetőre hullott faleveleket.
Gyermekkorom kedvenc kincsei voltak az üveggolyók. Ma, felnőttként ugyanolyan fontosak, mint anno. Csodás darabok. A golyók egy része elemlámpával került megvilágításra, természetes fény mellett.
Érdemes megnézni felnagyítva. Sokféle elnevezése létezik. Vörös Éva művében az alábbiakat találjuk: bárányfejűfű, barátfejűfű, barátfő, barátfű, békasaláta, békavirág, bimbófű, buglyosvirág, cikória, cikóriavirág, csattogógaz, disznókék, éjjelilámpa, gyermeklánc, gyermekláncfű, kutyatej, lámpavirág, láncfű, oroszlánfog, oroszlánfogfű, pimpó, pimpónya, pipevirág, pitypang, raponc, saláta, sárvirág, tejesfű, törpe sárgacikória, tyúkvirág, vadsaláta, vakulócsirke.[3] Fráter Erzsébet könyvében az alábbiakat közli: békavirág, buborékfű, cikóvirág, csürkevirág, disznósaláta, ebtej, eszterláncfű, gyermekláncfű, kácsavirág, kákics, kislibavirág, kotlóvirág, kutyavirág, lámpavirág, lánclapi, marcivirág, pampula, papatyi virág, pimpiparé, pipevirág, sárvirág, zsibavirág.[4] Tejesfű virágnak, barátfejnek és kákicsnak is nevezik. Egyes vidékeken kikirics a neve (ami nem keverendő a kikericcsel). Virágzás előtti fiatal leveleiből salátát vagy főzeléket készítenek. Gyökerét nyersen vagy vajon párolva, avagy gyors szárítással (kb. 55 °C-on szárítva) és durvára őrölve kávépótlóként használták. Levelével és gyökerével több száz éve kezelik a máj, epehólyag, vese megbetegedéseit és az ízületi problémákat. A belőle készített tea vízhajtó hatású és a tavaszi méregtelenítő kúrák fontos alkotóeleme. Hatásos a bőrproblémák és a cellulitisz ellen, csökkenti a vér koleszterinszintjét, étvágyfokozó, epehajtó, hashajtó. A friss virágokból szirupot is készítenek, melyet "pitypangméz"-nek is hívnak.
"Kisfiammal a játszótéren voltunk. Egyszer csak felnézünk, hát mit látunk? Egy manót. Egy ekkora manót? Igen, Ő egy óriás manó volt, aki éppen akkor fordított hátat nekünk. Mozdulatlan volt, látszott a sipkája, az orra, szája, még a keze is. Meg sem mukkantunk, különleges pillanat volt, hiszen elég ha egy lépéssel hátrébb lépünk és a manó hipp-hopp, máris eltűnik..." (© dronegom) ---------- oaPIX-szel módosítva: Memphis + Yesvill + Vignette2
A János-hegy oldalában található barlangocska alsó bejárata a János-hegyi út szintjén van, felnőtt embernek kissé meg kell hajolnia a bejutáskor. Hátul középtájt a János-hegyi aszfaltút korlátja látszik.
Tojó. Rendszeres átvonuló és téli vendég, főleg a Dunán és más nagyobb vizeken. A felnőttek nyáron rovarokat és rákokat, télen szinte kizárólag kisebb halakat fognak a víz alá bukva. A tati Öreg tavon, a tegnap feltöltött hímet és ezt a tojót láttam.
Felnéztem, és lőttem. Ez a fa is Tiszaújváros központjában található, de érdekes számomra, h télen a termése csodálatos piros maradt.
Tövisszúró gébics fészek a Tiszavasvári Fehér-szik mellett. Ezen a távolabbi fotón látszik a fészek összeszövésében végzett mestermunka. A fészket úgy találtuk meg, hogy megfigyeltük a felnőtt mozgását.
Az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa), vagy liszteske lárvája kb. 2 mm-es. A vékonyabb ágakat, leveleket vattaszerűen beborítják, NEM LEVÉLTETŰ ! A felnőtt példányról készült a 4. fotó. (Van több sorozatom róla!)
Emlékprogram jelenről és múltról. Zsódóság legnagyobb tragédiája mint haláltábor A múlt megjelenítése segít abban ,hogy sikeresen küzdhessünk az emberellenes gonoszsági eszmék ellen. A felnövekvő nemzedék részére felkell tükrözni ezt a történelmi helyzetet, hogy a 20-ik század rémes sötét korszakát ne lehessen letegadni vagy felűlbírálni. A képen látható középen lévő pici feketelyuk a múlt és az előtéri számok pedig a jelen.
A jégbarlang a Szent György-hegyet körbejáró tanösvény második állomásaként látogatható, a hegy oldalán ledőlt egykori bazaltoszlopok törmeléktömbjei között megrekedt, alig tíz méter mély üreget, kialakulása miatt a szaknyelv inkább álbarlangként említi. Az alapkőzetnek támaszkodó lejtőtörmelék a hegyoldalon magasra felnyúlik.
Felnézve a tornyokra. A Mátyás templom tornya, valamint a Halászbástya egyetlen tornya
A tű lyukán álló csüngő csepp és elé egy fordított fénykép ami macskát ábrázol és én pedig a cseppben ábrázolom. Így rendeztem el a kompozíciót. Olyan tekintet így mintha a macska felnézne rám vagy a cseppre kukucskálna. Lumix LX 10 makró zoom 3 cm sorozat fókusz egyesítéssel.
Minden részlete lenyűgöző a templomnak, így ha kicsit közelebb mentem hozzá és felnéztem, ezt láttam
Horgászat után. Csak erős idegzetüeknek! Lehet hogy ez felnőtt tartalom???? Fotógrafika: DAP Portraitist, oaPix Art, Styles, oaArtGrafic,, superfine (mérték 3, szinezés 50)
Piszkés-tető, RCC kupola. A távolabbi helyiség a távcső egykori légkondicionált számítógép-terme. A szürke szekrények tartalmazták a Vilati gyártmányú vezérlő számítógépet, kapcsolókat, reléket. Abban a teremben üzemelt a KFKI-ban készült TPA számítógép is. Ma már egyik sincs ott. Az innenső, pirosra tapétázott helyiség leginkább raktárként működött az elmúlt évtizedekben, de néhány éve ebbe a terembe építették be a nagyfelbontású spektrográfot egy kis hőszigetelt, légkondicionált fülkét is kialakítva hozzá. Az előtérben a csíkok a padló egy felnyitható ajtaját határolják, ezen át lehet feldaruzni a kupolatérbe a nehezebb vagy terjedelmesebb tárgyakat.
A zöld vándorpoloska (Nezara viridula) növényi nedvekkel táplálkozó, a címeres poloskák (Pentatomidae) családjába tartozó kártevő rovar, inváziós faj. Hazánkban 2002-ben figyelték meg először, azóta egész Magyarországon elterjedt és jelentős kárt okoz kertészeti és szántóföldi kultúrákban, de az utcai fákon is megél. (Wikipédia) A kifejlett rovar kb. 1 cm hosszú, pajzsformájú teste világoszöld, a tor felső részén 5 ponttal, melyből a két szélső fekete, a közbülsők fehérek. 7 szakaszból álló fejlődése folyamán rendszeresen vedlik. A különböző stációkban más és más a lárvák színe és mintázata, hol vörös, hol fekete, hol sárga, ezért aztán nehezen jövünk rá, hogy mindegyik alak egy és ugyanazon ellenséghez tartozik. A felnőtt, zöld példányok pedig ügyesen álcázzák magukat a leveleken. Ez a példány a harmadik stációban van.
Hím. Rendszeres átvonuló és téli vendég, főleg a Dunán és más nagyobb vizeken. A felnőttek nyáron rovarokat és rákokat, télen szinte kizárólag kisebb halakat fognak a víz alá bukva.
A Feketerigó (Turdus merula juvenilis) tojó tollazata: begyén és szárnyán is sárgás-barnán mintázott, mely felnőtt korára elhalványul, homogén, csokoládé-barna lesz.
Hattyúcsalád a tavon. A bütykös hattyú már rendszeres fészkelővé vált, a Debrecen melletti Fancsikai tavon minden évben felnő egy-egy újabb fészekalj belőlük.
A vízparti kilátók oszlopaival variáltam, egyelőre szerkesztő nélkül, de kíváncsi leszek, mit lehet majd kihozni belőle.
A Zöld vándorpoloska (Nezara viridula) felnőtt alakja alulról-oldalról. Mellékletben felülnézetből a pajzsa látható.
Etető függőcinege a fészkén a debreceni Tócó-ér gátján. A hagyományosan vízparti madár most a csatorna melletti ligetet választotta és alacsonyra építette a sűrű bokrosba. Azonban a közeli építkezés miatt ezt kiírtották, viszont látva a fészket ezt az egy bokrot meghagyták, ez legalább szép tőlük! A fiókákat így sikeresn tudta etetni és felnevelni, szerencsére.
Ezt a képet a kertünkben fotóztam mivel szerintem nagyon érdekes képet mutat amint ennek a rebarbarának a következő levele kibontakozik. Remélem nektek is tetszeni fog.
Vonuló gólyáink kedvenc pihenőhelye a lámpaoszlop, azonban nem engedik könnyen fotózni magukat, ha megállunk alattuk, elrepülnek. Ezt a felnőtt fehér gólyát buszmegállóban rejtőzve sikerült lencsevégre kapni. Erre az évre is elbúcsúzhatunk tőlük.. Most hallottam egyébként a Hortobágyi Madárparkban, hogy ebben az évben is több gólyát meglőttek a fészkén hazánkban....
A kirepült fiókák tollazata eltér nászruhás felnőtt madarakétól, a téli tollazatúhoz hasonló, de hátuk még barna (itt nem látható) és már részt vesznek a telep védelmében is.
Lábvonalak a budai Kapisztrán téren. Próbáltunk egy kicsit régies, reformkori hangulatot idézni. Bár nem komoly, azért a felnőtt tartalmat bejelöltük.
1993. tavaszán az akkor középiskolás fiunk talált egy fészkéből kiesett, röpképtelen szarkafiókát, és hazahozta azzal, hogy felneveli. Nem volt könnyű feladat, abban az évben a tavasz meglehetősen száraz, a Csórinak elnevezett szarkafióka meg meglehetősen válogatós volt. A giliszta vált be aztán táplálékként, amiből azon a tavaszon kevés volt, és azok is meglehetősen aprók voltak, így elég kemény munka volt összeszedni Csórinak a napi betevőt. Csóri eleinte jól meghúzta magát egy terráriumban, de ahogy nőtt, egyre kellemetlenebb lakótárs lett. Egyre hangosabban jelezte jelenlétét, és a tollai növekedtével elkezdte a szobában a próbarepüléseket is. Lényeg az, hogy egyik hajnalban fiunk begurult, és kihajította a rajcsúrozó fiókát az ablakon. Csóri még nem tudott rendesen repülni, de már fel tudott szállni a házunkkal szemben levő lapos tetejű földszintes épület tetejére, és az ott kifeszített villámhárító-dróton rikácsolt. Fiunk megszánta, egy létrával felmászott érte. Csóri hagyta magát megfogni, visszakerült a terráriumba. Eltelt még pár nap, Csóri tovább erősödött, és egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy nem maradhat a lakásban. Egy ládában készítettünk neki fészket, a ládát kitettük az ablakba. Csórit beletettük a fészekbe, de azonnal elrepült. Egy darabig ott ült magasan az utca túloldalán egy akácfa ágán, aztán nem láttuk többet. Vagy ha láttuk is, nem tudtuk megkülönböztetni a többi szarkától. Lehet, hogy a környékbeli szarkák között ott röpködnek Csóri utódai is. Ezt a képet Zenit fényképezőgéppel, ORWO UP15 fekete-fehér fordítós diafilmre készítettem Csóriról, a diát Plustek OpticFilm 8200i filmszkennerel a napokban szkenneltem be.
A Keleti-főcsatorna nádasában talált Kakukkfióka 3 nappal később. Alig több, mint 3 nap, mert 16-án este fotóztuk, majd újra 20-án délelőtt. Megdöbbentő gyorsan nő! A nádiposzáta szülőknek nagyon keményen kell etetni és addig amíg teljesen felnő, ami így is legalább kétszer annyi idő, mintha a saját fiókáikat etetnék...
József Attila: Kirakják a fát A pályaudvar hídja még remeg, de már a kényes őszi szél dorombol és kiszáradt hasábfák döngenek, amint dobálják őket a vagonból. Ha fordul is egy, a lehullt halom néma... Mi bánt? Úgy érzem, mintha félnék, menekülnék, hasáb a vállamon. A kisgyerek, ki voltam, mégis él még. A kiskölyök, ki voltam, ma is él s a felnőttet a bánat fojtogatja, De nem könnyezik, egy dalt zöngicsél s ügyel, hogy el ne szálljon a kalapja. Tőletek féltem, kemény emberek, ti fadobálók, akiket csodáltam? Most mint lopott fát, viszlek titeket ez otthontalan, csupa-csősz világban.
A már felnőtt, juvenilis gólyafik még mindig türelmesen várják a szülőt, hogy táplálékot hozzon. Ilyen korban már röpképesek és 1-2 napon belül hagyják el a fészket, Szerencse, hogy még itt találtuk őket.
Először gombafélére tippeltem, aztán felnagyítva inkább elszáradt virágocskának tűnt. oaPIX eszközök: oaBrill + Memphis
Szédületes volt felnézni a Terézia bánya mélyén található sószigetről. 90 méteres magasság/mélység... A tordai sóbánya Terézia bányája a tordai sóbánya legrégebbi tárnája, itt 1690 és 1880 között a vízszintes kivágás módszerével folyt a kitermelés. "A XIII. században említés történik a tordai sóbányáról. Eszerint 1271. május 1-én a „tordai sóbányát” Erdély káptalanja kapta adományként." "Harang alakú bánya, mélysége az erkélytől számítva 90 m, a felszíntől pedig 112 m; közepén egy 4-8 m mélységű, 70 m átmérőjű földalatti tó található, benne egy 5 m magas só-sziget; a tó vize sóval túltelített, lehetővé téve a sókristályok létrejöttét. A bánya északi falán egy „sózuhatag” található, amely a római galériákból beszivárgott sós oldatból lecsapódott só lerakodásából keletkezett; a makulátlan tisztaságú fehér szín és a csiszolatlan sófalak szine közötti kontraszt magára vonja a figyelmet. A karzat végén, a .sózuhatag” fölött kovácsműhely található, ahol megfigyelhető a sódarabokból épült tűzhely. A kupolán látható a két lejtakna, egyik a közlekedés, a másik a szállítás számára. E bányában a kitermelés az 1690-es év táján kezdődött." Forrás: salinaturda.eu
Siklódy Lőrinc alkotása, 1930 Az I. világháború Gödöllőn is komoly áldozatokkal járt. A település akkori 10.262 lakosa közül 1867-en kaptak behívót, ami a felnőtt férfi lakosság 49 %-a volt. A katonák közül 247-en estek el a fronton, és 300-an járták meg a hadifogságot.
A bütykös hattyú felnéz a hídra. A híd a tóban tükröződik. A fotó a Tisza-tónál készült.
Októberi színek a Bézma-hegy 513m ( Cserhát) erdejében. A Zsunyi-patak völgyéből felnézve készült fotó.
Felnéző tekintete mikor fotóztam. Apró 15 mm hosszú és az objektív 200 mm felett + 2,5 X makró előtét
Felnőtt fiókák a Tiszaderzsi gólyafészekben, júliusra ilyen nagyok! Egyébként gólyafotózásnál alapvető, mivel tollazatuk nagyobbik része fehér, hogy alulexponált fénybeállítást használjunk, különben a madár nagyobbik része túlexponált lesz. Ez a falu főterén lévő fészek, belelátni csak a parki fáról lehetett, ide felmászva kellett fotóznom. Ott legalább hűvös volt...de így sem volt könnyű.
Nőtincsi tó, mely egyben élménypark is. Gyermekek és felnőttek számára kínál pár órás kikapcsolódást. A tó jól körbejárható (murvás, föld és asztfaltozott) utakon sétálva (babakocsival is) és kerékpárral. A horgásztó is egyben, illetve vizibicikli bérléssel a vízen át is bejárható. Szépséges, vadregényes.
A kánikulai melegben így próbálják hűteni magukat a tűző napon a fészekben várakozó gólyafiókák. 4 gólyafióka felnevelése igen szép teljesítmény! Idén a sok esőzés kedvez a gólyáknak, a szokásosnál hamarabb nőttek fel a fiókák.
A Színészliget részlete Bogács határában. A képen felnagyítva láthatók a színészek nevei, születési és halálozási évszámuk, valamint lakhelyük. Háttérben a magyar opera állócsillagai. A ligetben lévő fákat színészek, vagy hozzátartozóik ültették.
Hagymalevest főztem és a közben jött az ötlet, hogy az 1 mm körüli "Só "- darabkát felnagyítsam. Egy vágott lila hagyma amin rajta van az 1 mm-s só és így komponáltam meg. A háttér korom sötét és így olyan látvány, mintha egy fagyott jeges égitest felszíne lenne a hely. Pana Lumix FZ 82 + 2,5 X makró előtét és 10 cm munkatávolság állványról.
1 cm-s és 1 mm vastag fém mágneskorongot nagyítottam. A pici korong felszíne így néz ki: rücskök, karcolások de szabad szemmel nem is láthatóak. Szerintem érdemes is volt felnagyítani mert hasonlít a jupiter Europa jégpáncélos holdjának felszínére és olyan mintha ott szálnék le a felszínére.
1 mm-s mákszem nagyítása és a rajta lévő kopások sérülések repedések ami szabad szemmel nem látható és nyoma sem lenne. De ha extrémen felnagyítom akkor érdekes és ízgalmas. Engem ez lázba hoz. Panasonic FZ 82 és az objektív menetjére csíptetett 2, 5 X makró előtét 1700 mm-n sorozat fókusz eggyesítéssel.. Állványról 10 cm munkatávolság. A háttér fadeszka .
gólyatöcs fészekkel esti tározó, bár az esőzések a legtöbb fészket sajnos elmosták, de mégis volt sikeres gólytöcs fészkelés a tómederben! Lehetett látni néhány felnövekedett fiókát júliusban.
A Tescó áruházba találtam rá az ilyen 10 féle szívárvány tollakra. Most a citromsárgától vérszemet kaptam és az volt a célom, hogy extrémen felnyagyítsam. Ez most olyan élmény volt nekem mintha egy idegen bolygóra utaznék el. Ízgalmas látni a 0,7 mm-s golyón a citromsárga tintát, de íróeszköznek azért nagyon fura lenne mert a citromsárga túl világos lenne egy papíron. Írni nem ajánlatos vele inkább kiszínezésre célszerű.
A Gödöllői-dombság legmagasabb pontján, a Szada területére eső Margitán is épült az 1970-es években egy geodéziai betontorony. Mára ebből is kilátó kilátó lett, mint sok más hasonló toronyból. Belsejét nem kényelmesítették, vaslétrákon lehet felmászni a kilátószintre. A tetejére ráépítették a Szent Korona stilizált mását, a torony átmérőjére felnagyítva. Tetején a kereszt egyenes.
Tölts fel képeket és készíts belőlük albumot
...és kész is vagy, indulhat a vetítés, sőt bárkivel megoszthatod!