(a kód 'width' és 'height' értékei módosíthatók a rendelkezésre álló helyhez igazítva, részletek itt)
OA | Vetítések | Albumok | Keresés | Véletlen |
Új | Új képek | Nap képe | Verseny | Nyertes |
Top | Felkapott | 30 nap | 250+ | TOP100 |
OAPro | Pro Képtár | Felkapott | Top |
Ezen felül képvetítést indíthatsz konkrét képversenyből, kép kategóriából, címkelistából, más Országalbum felhasználók kedvenceiből. Minden helyen, ahol képvetítés indítható, egy kattintható ikont látsz.
Te magad is kreálhatsz új albumokat, és ezeket megoszthatod a nagyvilággal, ONLINE!
A vetítés automatikusan elindul/folytatódik. Ha vége a vetítésnek, automatikusan újraindul.
A felület bal oldalára kattintva az előző képkockára, a jobb oldalára kattintva pedig a következő képkockára léphetsz. A bal/jobb oldalra való dupla kattintással az első képkockára ugorhatsz (mobil eszközön a dupla kattintás funkció nem használható).
Ha a felület bal vagy jobb oldalára kattintottál (és a vetítést asztali gépen, vagy laptopon nézed), már használhatod a bal/jobb kurzort is a képkockák közti lépegetéshez valamint a szóközt a vetítés megállításához/újraindításához.
Mobil eszközökön használhatod az érintéses elhúzás gesztusokat is a képváltáshoz.
Középtájra kattintva az aktuális kép(kocka) Országalbum-os oldalára ugorhatsz (a kép megnyitás új ablakban történik, a vetítés ebben az ablakban megmarad).
Alul, középen látod a vezérlőpanelt (mobil felületen mindig látszik, asztali gépen csak akkor, ha fölé viszed az egeret), mellyel (sorrendben) az első képkockára ugorhatsz, valamint a vetítés leállítását/indítását, a háttérzenét, a kép kitöltést, és a feliratot kapcsolhatod.
(Megjegyzés: az egyes képvetítéseken a vezérlőpanel lehetőségei eltérőek lehetnek)
A vezérlőpanellel egy vonalban, jobb oldalon látod a teljes képernyős megjelenítés funkciót, mellyel a böngésző funkciói rejthetők el (mobil eszközön a teljes képernyős mód nem használható) A teljes képernyős módból Esc billentűvel, vagy az ikonra való újra kattintással léphetsz ki.
999 kép | Országalbum képvetítés
Spiders, spider species - Különféle méretű, mintájú, színű pókfajok, pókfélék fotóinak gyűjteménye. "A kép megnyitása új lapon" további nagyítást tesz lehetővé! A melléklet fotói alatt a Lehetőségek közt van a Letöltés! 2.) egy karcsú pók: Tetragnata extensa 3.) Vízipoloska - Molnárka - NEM pók 6.) Állaspók - Tetragnatha 7.) Földi farkaspók potroha alatt látható zöld gömb a petezsák! 9) Keresztespók (Araneus diadematus) 10) Egy méretesebb keresztespók 11) Vállas keresztespók - Araneus angulatus 12 ) Tetragnatha elongata 14 + 26. Darázspók - Argiope bruennichi 20.) Farkaspók 16.-17.-19-21-28.) Viráglakó karolópók fajták 23 + 27.) Házi kaszáspók (Phalangium opilio) 29. Csodáspók (Pisaura mirabilis) 30. Zora paralella 31. Farkaspók 32. Ugrópók 33. Közönséges karolópók (Xysticus kochi) 34. Rezes ugrópók - Heliophanus cupreus - imágó alakja 35. Karolópók (Misumena vatia) kék lábakkal 36. Karolópók (Misumena vatia) fekete lábakkal 37. Réti keresztespók - Mangora acalypha 38. Karolópók (Mitopus morio) teste 39. Micrommata virescens 40. Cheiracanthium mildei "yellow sac spider". 41. A mohos ugrópók (Marpissa muscosa) 42. Kaszáspók (Mitopus morio) 43. Egy ugrópók - Marpissa pomatia 44. Csodáspók (Pisaura mirabilis) ? 45. Zöld keresztespók - Araniella cucurbitina 46. Réti farkaspók - Hogna radiata 47. Bozontos karolópók - Heriaeus hirtus 48. Fehér karolópók (Misumena vatia) 49. Cheiracanthium mildei 50. Amaurobius erberi 51. Farkaspók (Pardosa) -esetleg gyászos farkaspók - Pardosa lugubris 52. Állaspók faj - Tetragnatha 53. Philodromus sp 54. Keresztespók -Lannioides sp.
Fly species, Magyarországon talált légyfajok fotói: 1.) főképen egy húslégy látható - a lábai végén láthatók a tapadókorongok! 2.) kép - Egy bársonylégy (Bibionidae) 3.) kép - Egy házi légy - ennek nincs tapadókorongja. 4.) kép - Beazonosítása nem sikerült, valószínűleg egy vöröses-barna zengőlégy-fajta - mindenesetre a hátán levő hatalmas kitinsörtéket nem láttam más légy, dongó, darázs, méh, bögöly felvételeken! 5.) kép - Egy zengőlégy. 6.) kép - Egy kék dongólégy 7.) kép - Egy pettyesszárnyú légy (Platystoma seminationis) 8. kép - Selymes döglégy (Lucilla sericata) 9.) darázsutánzó zengőlégy (Temnostoma meridonale) 10.) Bagócslégy (Oestriadae) 11.) Egy közönséges zengőlégy (Syrphus ribesii) 12.) Fémzöld katonalégy (Chloromyia formosa) 13.) Balkáni bögöly 14.) Nagy iszaplégy - Helophilus pendulus 15.) Farkaslégy- Bibio pomone 16.) Gymnosoma rungsi 17. kép - Közönséges gyászlégy (Hemipentes morio) 18.) Egy zengőlégy-fajta: Brachypalpus valgus 19.) Egy húslégy 20.) Kékes rablólégy (Neoitamus cyaneus) 21. Dioctria atricapilla - Fekete rablólégy 22. Rablólégy - Machimus atricapillus 24. Arge ochropus 25. Bögölylégy 26. A szegélyes pöszörlégy (Bombylius major) 27. Apró házi legyek (Dasyphora albofasciata) 28. Rablólégy - Dioctria sp. 29. Rablólégy faj 30. Pöszörlégy - Villa sp. 31. Tarka darázslégy (Sphaerophoria scripta 32. Kétöves pihelégy (Volucella zonaria) 33. Közönséges herelégy (Eristalis tenax) 34. Homoki farkaslégy (Philonicus albiceps) 35. Apró bögöly-féle 36. Viráglégy- Hylemya vagans 37, Halálfejes odúlégy (Myathropa florea) 38. Hosszúcsápú szúnyoglábú légy.- (Dolichopus longicornis) 39. Katonalégy (Chloromia formosa) - másik színváltozata 40. Fekete pöszörlégy (Bombylella atra) 41. Rablólégy -(Choerades marginatus)
Mezőkövesd, a szépen felújított Hadas városrész egyik nagyon szép, hagyományos épülete. Kovács Szabolcs, a Népművészet Ifjú Mestere, bútorfestő népi iparművész csodálatos birodalma. Érdemes ellátogatni ide!
sok türelem kell ahhoz, hogy lejuss. Valakinek aztán csalódás, de nekem nagyon tetszett.valaha barlangásztam és ez nem múlik el nyomtalanul
Varsádi halastó közelében, az irtáson vadásztak élelem után. Persze közeledve, komótosan távozóra vették a figurát.
Már mikor megrendeltem a nagylátószögű objektívem, gondoltam, hogy a metró megállók és szerelvények jó alanyként fognak szolgálni az első kipróbáláshoz, így hát itt is kezdtem meg vele az ismerkedést. Állványt sajnos nem lehet használni, de szerencsére egy ilyen objektívvel könnyen lehet viszonylag rövidebb záridővel is bemozdulás mentes képeket csinálni. Én meg vagyok elégedve, kit objektívvel nem igazán lett volna ilyen képekre lehetőség. Remélem nektek tetszenek a képek.
Szarvasbogár (Lucanus cervus). Jegyei: a hím 3,5-8,5 cm hosszú, a nõstény lényegesen kisebb, nagysága 2,5-5 cm. A hím fejét díszítõ "agancs" tulajdonképpen erõsen megnagyobbodott rágó (mandibula), melynek csak a verekedésben van szerepe. A rágó és a bogár mérete a lárvakorban felvett tápanyagok mennyiségétõl függ. Öreg tölgyesekben sokkal gyakrabban bukkanhatunk kapitális méretû hímekre, mint a fiatal, csenevész állományokban.
Budapesten, elsősorban a Duna-korzón számos bronzszobor található a járdán, ahol a járókelők szinte beleütköznek. A turisták kedvenc témája, hogy a szobrot átölelve fotóztatják le magukat. A főképen József Attila költő szobra látható a Parlament mellett, a Kossuth tér szélén, ahol úgy ül, mint a "DUNÁNÁL" c. versében írja. (Egyébként ennek a versnek kezdő két sora olvasható bronzbetűkkel, a költő kézírásával a lépcsőkön.) Szintén a Kossuth-díjas Marton László alkotása, akárcsak a "Kis királylány", melyet saját kislányáról mintázott. ** A később hozzáadott szobrok: Kutyás lány, Roskovics Ignác, Békebeli-csendőr, Ronald Reagan, Nagy Imre, Peter Falk. Cseh Tamás, Rikkancs, Radnóti Miklós, Einstand, várakozók, Szindbád (Latinovits Zoltán)
A Nagycsarnok (hivatalos nevén Központi Vásárcsarnok, egyéb nevei: Vásárcsarnok, Fővám téri központi vásárcsarnok) – Budapest legnagyobb vásárcsarnoka, amely Budapest IX. kerületében, a Fővám tér 1-3. alatt található.
Ezt a képet 2017.01.08-a fagyos reggelén készítettem. A nap nagyjából 15 percig volt csak látható napfelkelte után, mivel ahogy a képen is látszik, újra elbújt a felhők felett!
A kép ott készült, ahol a DVCS beleömlik a nagy Dunába, háttérben a Türr István-híd látható.
1976. november 7-én fényképeztem le a nagyapámat, amint hazafelé sétált a Vámosi úti temetőből nagynénémék lakótelepi lakásába. Egész életében kertes házban lakott, legutóbb egy Hódmezővásárhely melletti tanyán csaknem három évtizedig, ahonnan még 74 éves korában is többnyire biciklivel járt be a városban levő műhelyébe, és ahonnan nagyanyám 1973-ban kezdődött betegsége miatt költöztek a legkisebb lányukhoz Veszprémbe. Nagyanyám 1975-ös halála nagyon megviselte, azt hittük, ő is utána megy, jó két év kellett, míg helyreállt a lelki egyensúlya. Akkoriban a Stadion úti lakótelepi házak és a temető között még szántóföld volt, mára teljesen beépült. Zenit B fényképezőgéppel fényképeztem 20 DIN-es Fortepan filmre.
A Bokodi-tó az utóbbi években nagyon közkedvelt lett a fotósok körében. Nekem is nagyon megtetszettek a vízen "lebegő" házak, úgyhogy én is elmentem és megpróbáltam saját stílusomban megörökíteni ezt a szép helyet. Drón segítségével egészen szokatlan nézőpontokból is megörökíthettem.
Szeretett madaraink, mint minden ősszel, elkezdtek gyülekezni, hogy együtt útrakeljenek. A szakadó eső sem tántorította el őket és elég nagy számban gyűltek össze a házunk körüli villanyoszlopokon. Ezen kürölményeknek hála sikerült készítenem ezt a fotót, az egyik ablakon kihajolva, és azóta is az egyik kedvenc képem.
Ezt a képet a 2018-as fehértavi darvadozás fotós futamán készítetdtem el egy nagyon szép naplemente közben. Remélem nektek is tetszeni fog.
A Hősök terén található Millenniumi Emlékmű központjában 35 méter magasan áll Gábriel arkangyal szobra (Zala György munkája) - az 1900-as párizsi világkiállítás nagydíját nyertel el. Jobbjában a magyar koronát, bal kezében az apostoli kettős keresztet tartja. A bal és jobb oldali köríves oszlopcsarnok 2-2 királyszobrát a mellékleteken feliratozom.
Egy évvel korábban kompakt kamerával fotóztam, azóta alig láttam ezt a lepkét. A kacsafarkú szender (Macroglossum stellatarum, Hummingbird Hawk-moth) a rovarok (Insecta) osztályának a lepkék (Lepidoptera) rendjéhez, ezen belül a szenderfélék (Sphingidae) családjához tartozó faj. Nevét arról kapta, hogy a potroha végén egy farok-pamacs van, melyet a kacsához hasonlóan - röptében szétterpesztve - kormányoz a levegőben. Sohasem ül le egy virágra (általában hosszú, tölcséres virágokat, pl. Verbena kedveli). Hosszú (spirálisan feltekerhető) szívókájával röptében szívja a nektárt, a levegőben "tankol", mint egy vadászgép. Ebben nagyon hasonlít a kolibri madárra. Szárnyainak rezgésszáma kb. 10-100 / sec. lehet, azaz 36.000 akár 360.000 csapás / perc lehet, - tehát egy 25 kép / sec. videófelvételen is bemozdul! (Összehasonlításul egy két lapátos, légcsavaros motor 2200-at fordul percenként, ez könnyedén állóra fotózható!) - A Kolibri madár csapásszáma 50-200 / másodperc!!! - Természetesen mozdulatlanul álló, kiterjesztett szárnyú lepkét könnyebb élesre fotózni!
A Hősök tere Budapest legtágasabb, legnagyobb hatású tere a XIV. kerületben, szűkebb értelemben véve a Millenniumi emlékművet jelöli.
A hangyák (Formicidae) mintegy 12.000 faja ismert. Legutóbb 2 mm nagyságú hangyák fotózásával próbálkoztam. A jelenlegi sorozatban látható hangyák 5-8 mm, a szárnyas nőstények 10-13 mm hosszúak. Az Óriás hangya név nem szerepel a Wikipedián, de a homokozóban, ahol előfordultak még a gyermekek is így nevezték. Később találtam rá a Szürke lóhangya (Camponotus vagus) névre.
Végül idén is sikerült az utolsó pillanatban egy-két téli képet készítenem, aminek nagyon örülök. Ezt az eldugott helyet már korábban kinéztem, és most egy szép napfelkelte reményében drónom, fényképezőm és a barátnőm társaságában vissza is tértem. Szerintem megérte a korán kelést :)
A platánfa termése dió nagyságú, a vadgesztenyénél kisebb, apróbb tüskés magvakkal borított. A főfotó a Tabánban készült, a mellékletek a Margitszigeten. ** (Nehéz fotózni, mert: 1.) árnyékban van 2.) kb. 3 méter alatt nincs 3.)a tüskés gömb csak helyes mélység-élesség esetén látható teljes egészében.)
A kardoslepke vagy kardfarkú lepke (Iphiclides podalirius) nagyobb pillangóink közé tartozik, védett faj, eszmei védelmi értéke: 10.000 Ft. Többször megkerülte a fát, a szélben lengő ágakon csak rövid ideig tartózkodott.
Új tetőt kap a budavári Mátyás-teplom): a Zsolnay gyártmányú cserepeket már elkezdték beépíteni: az elkészült tetőrész a Halászbástya felől jól látható. Még az idén kicserélik a teljes tetőfelületet - ez nagyjából 150 ezer cserép felrakását jelenti.
A Magyar Országház / vagy Parlament Steindl Imre tervei szerint valósult meg: a historizáló eklektika jegyében született, barokk alaprajzú, barokk tömeghatású épület, részleteiben alapvetően neogótikus stílusú. A magyar állam ezeréves fennállásának alkalmából, annak millenniumi esztendejében, 1896. június 8-án tartotta az új, még épülő parlamenti épületben az Országgyűlés első ülését. - A Wikipedia szerint: A Dunára néző oldalának felújítása – 21 évi munka után – 2009 szeptemberében ért véget,díszkivilágítása 2014 nyarà n megújult. - Az én emlékezetem szerint az egész Parlament, a Kossuth tér felőli oldalai is (hasonlóan a Mátyás templom épületéhez) - a nagyvárosi szmogtól szennyezetten szürkés-fekete volt, a teljes épület minden négyzetcentiméterét megtisztítani kb. 30 év munkájába került! *** A harmadik emelet ablaksora közt található mintegy 88 szobor közt a Honfoglalás néhány vezére, Árpádházi-, Habsburg és egyéb királyi házakból származó magyar királyaink, nádoraink hadvezéreink szobrai találhatók!***
Nagy eretnekpók (Amaurobius ferox). 7 mm. Sötélségkedvelő állat, pincékben, erdők kövei alatt található. Koromfekete potrohán feltűnő világos rajzolatot láthatunk. Hálója kusza, penészszínű.
Fém kávéskanál felszínén, 1 mm körüli sódarabok és a hozzászórt pórpaprika. Amúgy szerintem illenek is egymáshoz. Extrém makrós nagyítással. Pana FZ 82 és 600 mm fel tolt objektív a 2,5 X makró előtéttel. 10 cm munkatávolság állványról önkioldó után.
Testhossza 80–100 centiméter, a szárnyfesztávolsága 130–160 centiméter, tömege 1700–3000 gramm. A test nagyon nyúlánk, de erős és hengeres. A nyak hosszú és vékony, a fej kicsiny, a csőr közepes, a vége erősen kampós, az arca egy része csupasz. A fejtető, nyak, mell, has, hátalja fényes feketészöld, gyönge fémfénnyel. A hát eleje és a szárny barna, farok- és evezőtollai feketék. A szeme tengerzöld, csőre és lába fekete. Nászidejükön (főként a hímek) fehér, finom üstököt viselnek, amely azonban hamarosan kihullik
A Debreceni Református Nagytemplom Debrecen legjellegzetesebb épülete. A Kossuth tér és a Kálvin tér közt áll, a belvárosban. A templom a Magyarországi Református Egyház jelképe, miatta nevezik a várost gyakran „kálvinista Rómánakâ€. 1500 m²-es alapterületével az ország legnagyobb református temploma; ezenkívül a magyarországi református templomok közül ennek van a legnagyobb harangja. A templom 1805 és 1824 között épült, klasszicista stílusban. (www.wikipedia.hu)
A főképen a Szabadsághídon látható magyar országcímer, felette a királyi koronával. - 2.) A Lánchídon látható országcímer, alatta oroszlán-fejjel. -3.) A Clark Ádám téren, a nulla-kilométert jelző oszlop mögött, a Várba vezető sétány elején látható mozaik (Lotz Károly 1880.) melyen Magyarország címerét angyalok tartják. - 4.) Színes dombormű az Egyesült Királyság Követsége falán, Harmincad utca 6. - 5.) A Pesti Vigadó homlokzatának falán látható Magyarország-címer Nagy Lajos és Mátyás király domborművével 6.) az úgynevezett "Bagolyház" a Nádor utca / József Attila utca sarkán a József Nádor tér felőli homlokzaton (valószínűleg egy céh címere lehet)- 7.) A Magyar Államkincstár (V.ker. Hold utca 6.) homlokzatát díszítő Magyarország címer. 8.) A volt "Sándor Palota" nyugati bejáratát díszítő, modernizált magyar címer 9.) a Köztársasági Elnöki Rezidencia déli, főbejárata feletti hagyományos magyar királyi címer 10.) Budapest Főváros címere 11.) A Rákóczi-család címere márványból vésve 12.) Mátyás király címere a Mátyás templom tornyán található, felette a szám hirdeti, hogy a főtorony már 1470-ben elkészült, tehát a címer 544 éves, már Mátyás király is látta !!!
Sajnos idén télen még nem volt alkalmam kimozdulni (és megfelelő időjárás sem), hogy ilyen havas, fagyos tájképeket készítsek, úgyhogy most régebbi képeket hoztam. Nagyon megnyugtató érzés volt egyedül, távol mindentől, a hidegben, friss hóban biciklizni és fotózgatni. Remélem idén is lesz még rá alkalmam.
Ez a bányászméhek egy kisebb változata! A "tawny mining bee (Andrena fulva) egy nagyobb poszméh, a tora szőrös! Ugyanúgy föld alatti járatokat kapar, mint a hangyák. Ide viszi a virágport, itt rakja le petéit. A mellékletek bizonyítják, hogy a még ki-be jár a föld alatti üregek bejáratán. Az egész sorozat inkább híradás, nem művészfotó, mert jó képfelbontást nem sikerült produkálnom. Egy jó leírás a hasonló, de nagyobb, földlakó poszméhekről (angolul) Link
Ennek az Albumnak a célja nagyobb testű madarak fejének porté formátumban történő bemutatása. (Elsősorban a szemekre fókuszáltam.) - Ha lesz alkalom, a sorozatot újabb fotókkal bővítem. 1.) Főkép: Kárókatona (Phalacrocorax carbo) 2.) kép: Dankasirály (Chriococephalus ridibundus) 3.) kép: Galamb 4.) kép: Dolmányos varjú (Corvus cornix) 5.) kép: Csóka (Corvus monedula) 6.) kép: Pusztai sas (Aquila nipalensis) 7.) kép: Holló (Corvus corax) 8.) kép: Tőkés réce (Anas platyrhynchos) gácsér 9.) kép: Tőkés réce tojó 10.) kép: Fehér gólya (Ciconia ciconia) 11.) Galamb 12.) Dolmányos varjú 13.) Szarka 14.) Házi veréb 15.) Feketerigó 16.) Szajkó, Mátyásmadár 17.) Vörösbegy 18.) Rózsás flamingó madár 19.) Koronásdaru 20.) Vetési varjú 21.) Szajkó 22.) Csuszka 23.) Zöld küllő 24.) Nagy fakopáncs 25. Hattyú 28.) Házi rozsdafarkú 29. Dolmáynos varjú 30. Szürke gém 31. Szárcsa (Fulica atra) 32. Nagy kócsag (Egretta alba) 33. Bakcsó (Nycticorax nycticorax) 34. Vadgerle (Streptopelia turtur) 35 Barátposzáta (Sylvia atricapilla) tojó 36. Sárgarigó (Oriolus oriolus) hím 37. Búbos vöcsök (Podiceps cristatus) 38. Gyurgyalag (Merops apiaster) 39. Kiskócsag (Egretta garzetta) 40 Léprigó (Turdus viscivorus) 41. Törpegém (Ixobrychus minutus) hím 42. Parlagi galamb (Columba livia) 43. Füstifecske (Hirundo rustica) 44. Örvös galamb (Columba palumbus 45. Balkáni gerle (Streptopelia decaocto) 46. Fekete rigó (Turdus merula) fiatal tojó 47. Kakukk (Cuculus canorus) hím 48. Nádirigó (Acrocephalus arundinaceus) 49. karvaly (Accipiter nisus) 50. Amerikai uhu (Bubo virginianus) 51. Fekete harkály (Dryocopus martius) 52. Vízityúk (Gallinula chloropus) 53. Búbos banka (Upupa epops)
A Földi poszméh, vagy dongóméh (Bombus terrestris) a fullánkos-darázs-alkatúak közé tartozó legnagyobb méretű méhfajtánk, testét tarka szőrbunda fedi. (A fotók 55 mm-es alapobjektív +4x nagyítású előtétlencse segítségével készültek. Ennek az összeállításnak csekély a mélység-élessége!) - A 4. felvétel 20 mm-es közgyűrűvel, teleobjektívvel készült, ez élesebb felvételt eredményezett.
Mezei zsálya (Salvia pratensis). A dombvidéki és a hegyvidéki övben a töltéseken, a rézsûkön, a félszáraz gyepekben, a meleg bõhozamú réteken, utak mentén fordul elõ. A mérsékelten üde vagy száraz, nyáron felmelegedõ, tápanyagban mérsékelten gazdag, többnyire mésztartalmú, humuszos, laza vályogtalajokon él, nagyon mélyen gyökerezik. Gyóygnövény !!
Nagyon hasonló a korábbi felálláshoz, de ez később készült, jótékony felhő lágyította a fényt.
A Mátyás-templom vagy Budavári Koronázó Főtemplom (hivatalos nevén Budavári Nagyboldogasszony-templom) Budapest I. kerületében, a Szentháromság téren áll, a hagyomány szerint még 1015-ben Szent István király alapította, a következő évszázadokban számos királyunk folytatta építését, gótikus főtornya még Mátyás király életében készült, ekkor érte el a templom középkori virágzását. I. Ferenc József király határozata alapján 1874-1896 között Schulek Frigyes vezetésével nagyarányú újjáépítésre került. - Legújabb kori felújítási az 1980-asévek végén kezdődött, néhány belső részletében még ma is tart, kívülről már befejeződött. ** (A 10. kép helyesen: "A Főoltár közelibb nézete")
Szegedi ásványbörzés sikerült ezt a képet készítenem. Nekem nagyon tetszett a spirális elhelyezkedése színbeli változatossága.
A kép 10 db állóképből készült. {javaslom új ablakban, képernyőmagasságra nagyítva megtekinteni} A tó hasonló jelleggel és rendezvényekkel bír, mint Kunfehértó. A név eredete: régebben a tó vizének kémiai összetétele olyan kigőzölgéseket produkált, mint a "kénezett gyúlószesz", amely kellemetlen, büdös illatot árasztott, igaz gyógyító hatású is volt a vize, de ez napjainkra megszűnt.
Eddig számomra a minden fakopáncs "nagy tarka harkály" volt, tanultabb fotós kollégám segített abban, hogy meglássam az apró elkülönítő jegyeket a három fajta fejének mintázatában. A főkép + 4.kép: közép fakopáncs (Leiopicus medius) -a fején nagyobb a piros sapka - 2.+ 5. kép: Balkáni fakopáncs (Dendrocopos syriacus) - nincs tarkóig érő nyakörve! - 3. + 6. kép: Nagy fakopáncs vagy tarka harkály (Dendrocopos major) - a csőrétől nyakáig vezető fekete sáv egy fekete nyakörvbe torkollik, mely a tarkójáig tart.
Nagyon nem kellett messzire mennem, az utcánkban az átlós szemkozti ház előtti, odvas fába fészkelték be magukat a seregélyek. Még nyár elején készült.
Az orrszarvúbogár (Oryctes nasicornis) egy Európában és Észak-Afrikában is előforduló rovarfaj, jellegzetes megjelenésű bogár. Nevét a hímek feje tetején látható, ívelt kinövésről kapta. Bár a Természetvédelmi Világszövetség veszélyeztetett fajokat összegyűjtő Vörös Listáján nem szerepel, élőhelye folyamatos pusztítása miatt visszaszorulóban van élőhelye nagy részén. Magyarországon védett, eszmei értékét 10 000 forintban szabták meg.
Nagyon picike virága van. Földi repkénynek, vagy földi borostyánnak is nevezik.
A játszótársam, mondd, akarsz-e lenni, akarsz-e mindig, mindig játszani, akarsz-e együtt a sötétbe menni, gyerekszívvel fontosnak látszani, nagykomolyan az asztalfőre ülni, ...borból-vízből mértékkel tölteni, gyöngyöt dobálni, semminek örülni, sóhajtva rossz ruhákat ölteni? Akarsz-e játszani mindent, mi élet, havas telet és hosszu-hosszu őszt, lehet-e némán teát inni véled, rubin-teát és sárga páragőzt? Akarsz-e teljes, tiszta szívvel élni, hallgatni hosszan, néha-néha félni, hogy
Kosárfonó bemutató Galgamácsán, 2007. július 6-án. A bemutatót Székely Éva kosárfonó mester, szakoktató tartotta a tűző napon, nagy hőségben, hősiesen.
A közönséges boglárkalepke (Polyommatus icarus) hímjének szárnyi felszíne kék, a szárnyának töve, potrohának csíkoltsága is kékes árnyalatú, a fonák színe halvány tejeskávé-barna, a szárnyszegély foltjai narancsvörösek. - A hím repüléskor kéknek látszik, méretre csaknem kétszer nagyobb (20-25 mm), mint a női egyed. A felvételek távolabbról készültek:90-100 mm fókusztávról.
A lódarázs (Vespa crabro) más ízeltlábúakkal táplálkozik, ezért szinte sohasem áll meg egy virágon, mint egy lepke vagy méhecske. A jól fejlett példányok hossza eléri a 30 millimétert, testük széles, zömök, röptük egyenes, nem cikázó. Megfigyelhető, hogy nagyon "macsó", agresszív, minden rovart elüldöz, amellyel találkozik. Ha a nyakát szúrja meg egy érzékenyebb embernek, az könnyen veszélyes lehet, mert gégevizenyő, fulladás lép fel.
Úgy jártam el, hogy egy átlátszó üvegtányérba vizet kevertem étolajjal és a tál alatt színes papírok voltak és az adta meg a színvilágot a korongocskáknak amelyeket nagyítottam.
A kép Békéscsabán készült 2009.05.09-én - nappal(!!!) A lepke mögött apró peték láthatóak, valószínűleg jön az utánpótlás :)
Ez a látszólag semmitmondó kép nagyon is értékes. A rögzített malomkő szolgált ugyanis tálcaként Kinizsi Pálnak, amikor legény korában vízzel kínált meg egy szépséges leányzót. Mivel a kő valódi ritkaság, a sárvári Nádasdy-kastély pincéjének legsötétebb zugában tartják elrejtve. A nálam lévő gépen nem volt infra-kereső, ezért öngyújtómmal voltam kénytelen fényt produkálni, hogy a lencse ráélesíthessen. De lám, mégérte.
A Pirosszegélyű levélbogár, Szegélyes levelész (Chrysolina sanguinolenta / Chrysolina rossia) az O.A.-ban egyszer szerepel, kevés a kép róla az Interneten is. (Kb. 8-9 mm nagyságú)
Jellemzés: Fatuskón csoportosan termő barna, sárgásbarna gomba, de igen változatos alakú és színű. A lemezek alig lefutók, a tőnk erősen rostos és galléros. A kalapon apró, szálkás pikkelyek vannak. Kalap: Félgömb alakú, domború, majd lapos, közepén gyakran kis csúcsa van, ritkábban, inkább csak idős korban tölcséres. Vékony húsú, 2-10 cm széles, de megnőhet sokkal nagyobbra is. Színe változóan mézszínű, azaz sárga, sárgásbarna, barna, rozsdabarna, többnyire körbefutó színgyűrűk tarkítják, vag
Ez a mézeskalács jászol még nem dőlt össze,január 17-ig nem is fog a Mezőgazdasági Múzeumban, de nem is ez nálunk a hír. Hanem a pszichopaták patáinak csattogása. Ezzel a Betlehemmel kívánom Neked a legjobbakat a fjordok mentén és ha össze is omlott szegény mézeskalács ház, ne legyen nagyobb baj és sok finom rénszarvas szalámival a pocakodban, erőben, egészségben térj haza, hogy legyen energiád helyre tenni az OA-t!:):):)
Dögvirág, másnéveb Stapélia, most láttam meg először a virágát, amely szerintem nagyon szép.
A közönséges palástfű (Alchemilla vulgaris). Évelő növény, amely könnyen felismerhető nagy, kerek, ujjasan karéjos leveleiről. Sima, zöld szára 10–40 cm magasra nő. Apró, zöldessárga virágai sátorvirágzatot alkotnak. Száraz, kerek, sárgás, a kehelyben elhelyezkedő termésében egyetlen magot találunk.
"Ősz van, a régi, a tavalyi ősz, s e furcsa ősz egészen megbűvölt. Tetszik nekem. Szétnézek, látom a roppant hervadást, de nem keserít, és nem bánom, hol végzem utamat. Nem értem a világot; azt hiszem, nincs célja; – mért is volna? – és ami értelmet magam képzelek belé, sose több, mint maga a létezés. Ősz van… Szép ősz… A jókedvű rigók torkából még az augusztus rikoltoz s itt-ott nagy lepkék villognak: olyan egy a születés és az elmúlás, mintha csak ruhát cserélne a Föld, mintha a csere volna csak örök… Ősz van… Nem az ősz: az benne a fontos, hogy van!… A szél könnyelmű suttogása ős legendákra tanítja az erdő figyelmes bokrait és századok óta köztünk kísértő szellemek fájdalmát-örömét mesélgeti… Ősz van!… Az évek szele csöndesen hordja a sírokra a feledést… Párás a fény… Szárazabb zajjal csúsznak egymáson a tó hullámai… De fáradhatatlan felhők görgetik az égen lomha lavináikat… Ősz van! Szép ősz!… Ősz minden változás: szent dolog az ősz! – kiáltom, s íme, sziklasötét barlangja hűvöséből előbúvik a szakállas szatír s a napsütötte pannón dombokon, barátként mellém heveredve, némán hallgatja az öregedő napok lombzörgető, fáradt lépéseit." /Szabó Lőrinc/
Egy másik szögből is. Zsákmányt ejtetettek és ketten szűrcsőlgetik a nedvét pedig a zsákmány is bíbor tetű csak kisebb náluk. Ettől kicsit nagyobbra nőttek. 1-2 mm-s
A Vácrátóti Arborétum különlegessége, hogy Európában itt nõtt legnagyobbra a mocsári ciprus. A Vácrátóti Arborétum különlegessége, hogy Európában itt nõtt legnagyobbra a mocsári ciprus.
Mindenhol megtalálható, vadon termő gyógynövény a katángkóró (Cichorium intybus) Népies nevei: vadcikória, búzavirág, napra-néző, napra-járó, bodácskóró; a tótok nagyapó füvének hívják. Az égszínkék virágok követik a nap járását, akkor nyílnak ki, ha süt a nap.
A közönséges bojtorján vagy nagy bojtorján (Arctium lappa) a fészkesek családjába, a nyelvesvirágúak alcsaládjába, a bojtorján nemzetségbe tartozó növényfaj. Európa, Ázsia mérsékelt égövi területein őshonos, de az egész világon elterjedt. Útszéleken, folyópartokon, nitrogénben gazdag, megbolygatott talajokon nő, időnként kiterjedt telepeket alkotva – de zöldségként is termesztik. A sötét, árnyékos helyeket nem viseli el.
"Vuk megmozdult. Az éhség karmai mintha tüzesek lettek volna, és Tás felől ingerlő, meleg illatokat lehelt a szél. A kisróka remegett az izgalomtól. Élő egérrel, vakonddal már játszva elbánt volna, de Tás túlságosan nagy volt. Elindult, megállt, újból elindult, és a végén nyüszítve sírva fakadt. - Egyedül vagyok... kicsi vagyok... éhes vagyok" Hangzott el a Vuk rajzfilmben annak idején. Erre gondoltam Sástó kis tava mellett mikor megláttam Tást, és fotós éhségemben lencsevégre kaptam őt. :)
Kúpos formájú, 20 méternél alig magasabbra növő fa - mocsarakban, vízpartokon elterülő cserje is lehet. Törzse egyenes, ágai nagyobbrészt vízszintesen állnak. Kérge fiatalon sima, fényes, fehér pettyekkel, idősebb korában barnásszürke, táblásan felrepedezik. Hajtásai fiatalon ragadósak (mézgások), lilásbarnák, kopaszok, fehérpettyesek. Rövid, nyeles rügyei tojásdadok, feketéslilák, ragadósak. 5-10 cm hosszú levelei visszás tojásdadok, kétszer fogazottak.
Egy kutya tartása sok kötelezettséggel jár, az egyik ilyen, hogy naponta sétáltatni kell. (A gazdik nagyon szívélyesek, a kutyájuk faj-megnevezését jól ismerik, nem kell utánakeresni.) - Ez egy megkezdett sorozat, később majd bővítem új kutyafajtákkal. 1.) Angol pointer 2.) Bretagne-i cserszínű brasset 3.) Német juhászkutya 4.) Magyar vizsla 5.) Yorkshire terrier 6.) Shiu-Tzu 7.) Bolognese 8.) Belga juhászkutya 9.) Border collie 10.) Bordeauxi dog 11.) Doberman 12.) Csivava 13.) Bullterrier 14.) Boxer 15.) Beagle 16.) Bishon frise 17.) Törpe schnauzer 18.) Törpe tacskó 19.) Amerikai staffordshire terrier 20.) Törpe uszkár 21.) Dobermann
A Balaton (becenevén a „magyar tengerâ€; latinul Lacus Pelso, németül Plattensee)Közép-Európa legnagyobb tava, Magyarország vízrajzának meghatározó eleme. Típusa a Fertő-tóhoz és a Velencei-tóhoz hasonlóan szikes tó, ezek Eurázsia legnyugatabbra fekvő ilyen jellegű tavai. 77 km hosszú, szélessége 1,3–14 km között ingadozik, átlagosan 7,8 km, felülete 594 km².
Egy videózás befejezte után még maradt egy kis szufla az akksiban, úgyhogy gondoltam lövök pár képet is. Méreteihez képest szerencsére nagyon jól kezelte ezt a nagy kontrasztos helyzetet a kamera.
A minap Vácon jártam dolgozni, és a nem messze a tescótol elkalandoztam, a rengetegben és a nagy séta közepette fedeztem fel ezt a helyet.
Párta, mint megőrzött múlt. Fiatal leány gyöngyös pártában, viseletben, kasmír, rózsás fejkendős nagymamájával a vasárnapi Istentisztelet után. Megkapó látvány volt! Remélem, ez a szép leányka is tovább örökíti ősei kincseit az unokáinak!
Fővárosi Állat- és Növénykert Magyarország legrégebbi és legnagyobb gyűjteménnyel rendelkező állatkertje. Budapest XIV. kerületében, a Városligetben található, területe 1986 óta természetvédelmi terület. 1866-os megnyitásától egészen az 1950-es évekig, az első vidéki állatkertek megalapításáig az ország egyetlen ilyen intézménye volt. Ma az ország egyik leglátogatottabb kulturális közintézménye: évente 1-1,1 millió fő keresi fel. A korszerű állatkertek többségéhez hasonlóan fő tevékenységi k
A Club218 Siófok apartman a balatoni régió legdinamikusabban fejlődő városában, Siófok szívében épült fel. A létesítmény közvetlenül a Balaton partján fekszik, csodálatos körpanorámával Magyarország legnagyobb édesvizű tavára.
Az egész Észak-pesti és cserháti régióban nem található a Sinkár-tóhoz fogható kiterjedésű és szerencsés fekvésű állóvíz. A Sinkár-tó földrajzilag a Csővári-Rögök, a Nagy-Szór tömbje és az Ecskendi hegytömbök ölelésében fekszik. Számos különleges növény- és madárfaj él a tavon és környezetében. A tározó 1987-es kialakulása óta szinte háborítatlan az élővilág, és ez vonatkozik a benne élő halakra is. Próbahorgászatok során kapitális 15-20 kg-os csukák, 10 kg fölötti süllők, 50 kg fölötti harcsák
A templomot 1910. június 12-én szentelte föl Fetser Antal püspök, nagyváradi káptalani helynök. A templom három hajós, kereszthajóval. Hosszúsága 50 m a hajó szélessége 34 m, a szentély szélessége 10 m. A torony keresztcsúcs magassága 61 m. Építési anyaga tégla, tetőzete palaborítással.
A kertem ékessége,amire nagyon vigyázok, mert elég régóta dédelgetem ezt a kis fát.
Az Ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys - Brown marmorated stink bug). Ez Magyaroszágon 2013-tól ismert, bevándorolt rovarfaj. Két címerespoloska faj ismertebb: 1.) A Nagy címerespoloska (Acanthosoma haemorrhoidale) és 2.) a Vöröslábú címerespoloska (Pentatoma rufipes)- A felvételek első fele ezen utóbbi fiatal alakjáról, nimfájáról készültek. A fiatal alak hátán (lapocka-szerűen) két kitinlemez látható, a kifejlett példányon egyetlen a középvonalban. A felvételek második fele felnőtt és nimfa alakokat vegyesen mutat be. Az utólag hozzáadott 8-15. felvétel CANON PowerShot A490-es kompakt kamerával készült, mely bizonyítja, hogy közeli makróknál a kis kamera jobb, mint a NIKON távolról, teleobjektívvel!
Szép nap volt,csípett a hideg és a tempire ragyogón sütött a nap ..
A budapesti Szent István Bazilika hazánk egyik legszebb, legjelentõsebb egyházi és idegenforgalmi nevezetessége.
A fényképet készítette: Nagy Mary-Anna ·
Link">mary-anna.hu
Az Ilona-völgyi-vízesés Magyarország legnagyobb szintkülönbségű természetes zuhataga. A Mátrában találjuk, Parádfürdőtől körülbelül 5 kilométerre délre. A víz az Ilona-völgy függőleges sziklafalának V alakú felső hasadékából vékony sugárban zúdul alá.
„Szebény: ötk., Baranya m., pécsváradi j. L: 960 /1960/†– Ennyit olvashatunk róla az Új magyar lexikonban. Keveset mondó adatok, néhány azóta meg is változott, csupán említés egy faluról Magyarország több mint háromezer települése közül. Pedig nagyon sokat tud mesélni róla, aki ismeri és szereti, annak, aki szeretné megismerni. A hivatalos utazó általában északról közelíti meg a falut. A megyeszékhely felől az országút is ebből az irányból húzódik a faluba. Ha megállunk kint a tetőn és körülnéz
Nagyon szép, érdekes kastély, hasonlóan a turai kastélyhoz. Az állapota is hasonló.
"Tanuld meg ezt a versemet, mert meddig lesz e könyv veled? Ha a tied, kölcsönveszik, a közkönyvtárban elveszik, s ha nem: papírja oly vacak, hogy sárgul, törik, elszakad, kiszárad, foszlik, megdagad vagy önmagától lángra kap, kétszáznegyven fok már elég – és mit gondolsz, milyen meleg egy nagyváros, mikor leég? Tanuld meg ezt a versemet. Tanuld meg ezt a versemet, mert nemsokára könyv se lesz, költő se lesz és rím se lesz, és autódhoz benzin se lesz, és rum se, hogy leidd magad, mivel a boltos ki se nyit, s kivághatod a pénzedet, mert közeleg a pillanat, mikor képernyőd kép helyett halálsugarat közvetít, s mert nem lesz, aki megsegít, ráébredsz, hogy csak az maradt tiéd, mit homlokod megett viselsz. Ott adj nekem helyet. Tanuld meg ezt a versemet." /Faludy György: Torontó 1980/
Ma meglátogatott egy nagy Házi kaszáspók (Phalangium opilio). A fotókból látható, hogy nem vagyok arachnophóbiás. (De babonás sem!) Tavaly fotóztam egy max. 2 mm-es testméretűt vakuval a konyhafalon, ez egy 9 mm testhosszú nőstény, a lábai 35 mm hosszúak, a mérete a karórámhoz viszonyítva jól látható. Jól körbemászkált, nem csípett meg, miközben jobb kézzel áthelyeztem a tenyerembe. (A fotók vakuval + GREEN close-up+4 előtétlencsével készültek.)
Sziki pozdor (Scorsonera cana) -8 képben. A fotózott virág méretében, cakkozott végű sziromlevelével és Y-alakú bibéivel nagyon hasonlít a mezei katáng (Cichorium intybus) virágára, melyet csak kék színben ismeretes. A fotók egy része az Ócsai Tájvédelmi Körzet egyik bányatavának partján készült - a mellékletek 2013.szeptemberben a Mátrában. - Helyesbítés: az 5. és 9. Gyermekláncfű virága.
Az Európa északi mocsaraiban fészkelő darvak az Észak-afrikai telelőterületekre tartó útjuk során néhány hétre minden évben megállnak pihenni a Hortobágy és a Dél-Alföld pusztákkal övezett nagy tavain. Az idei rekord évnek ígérkezik, mert már eddig 90.000 darut számláltak a szakemberek, és a hónap második felében várhatóan még további madarak érkeznek.
A vidékre jellemző kőből épült lakóház Tihany Ófaluban, a vasárnapi esőben,tavaszi környezetben. Nagyon szép látvány volt!
A tulipán tobozszerű hagymájának oldalán húzódik meg a jövő évi kisebb tartalék- vagy fiókhagyma, és pikkelyei alatt további apró rügyhagymák rejtőznek. A hagymából, 3–6 széles, sima levél közül emelkedik ki egyetlen virága, amelynek nagy hatszirmú leple harangként borul össze. Minden faj tavasszal virágzik. A felvétel a Fény u-i piacon készült.
Kedves, igénytelen örökzöld félcserje. Nagyon jól tűri az árnyékos helyet, ezért kedveltem meg.
Nagyon szép polgármesteri hivatal és környezete. A dísztér most készült el a szökőkúttal együtt. Az épület hátsó részén is gyönyörű teret hoztak létre.
A tarlóvirág vagy tisztesfű (Stachys annua) az ajakosvirágúak rendjéhez, ezen belül az árvacsalánfélék családjához tartozó növényfaj. Legelőkön, búzatarlókon fordul elő nagy mennyiségben, kellemes illatú egyéves növény. Egész nyáron virágzik.
Ma jött szembe velem a járdán, nagyon aprócska volt, makró felvétel, egy Raynox DCR250-en keresztül.
A bölömbika alapvetően világosbarna rejtőszínű, tollazata sötétebb barna és fekete csíkokkal mintázott. A feje teteje fekete, a szájzuga kékeszöld. Hossza mintegy 70-80 centiméter, szárnyfesztávolsága a 125-135 centimétert is eléri – a valóságban azonban jóval kisebbnek látszik, mivel rendszerint gubbasztó testtartásban látható. Tömegét tekintve a hím a nagyobb (1-2 kilogramm között), míg a tojó mintegy 0,5-1 kilogramm közötti testtömegű.
A lakott területektől távolabb a Duna partjának közelében telepített hasonló kutak adják a főváros ivóvízének túlnyomó részét. A csápos jelzőt azért kapták - lásd Wikipédia - mert a kútaknából több irányba hosszú, lyuggatott csövek nyúlnak ki a föld alatt a kavicsrétegben, és ezek gyűjtik a vizet. A védett területeken levő kutakat általában jó minőségű, közlekedéstől elzárt utak kötik össze, amiken nagyon kellemes a biciklizés. Az utak használatához a Vízművektől kell engedélyt (évre szóló fényképes igazolványt) kérni.
A Margitszigeti Szökőkút Magyarország legnagyobb szökőkútja. A teljes vízgépészeti és vezérléstechnikai rendszert a Technoconsult Kft. tervezte és építette ki 2002-ben. Azóta zenélő szökőkútként működik; a 60 perces zenei műsor koreográfiáját szintén a Technoconsult Kft. szakemberei készítették. A szökőkút átmérője 36m, a középső vízsugár több mint 25 m magasságba lő fel.
Kazár község Nógrád megye északkeleti részének egyik legérdekesebb és legjelentősebb települése. A megyeszékhelytől, Salgótarjántól, illetve a 21-es számú főközlekedési úttól 7 kilométerre terül el, a Mátra hegység északnyugati lábánál. A fénykép a kazári néptáncfesztiválon készült,ahol nagyon sok hagyományőrző hazai és külföldi együttes lépett fel.A helyiek,kicsik és nagyok,büszkén viselik ezeket a gyönyörű ruhákat.
Ezt a képet a házunk mellet lévő tó partjáról csináltam egy leánykökörcsinről és egy áprilisi cserebogárról. Nekem nagyon tetszett a kompozíció remélem nektek is tetszeni fog.
Széncinege, célrarepülés közben. A fotó érdkessége, hogy nagylátószögű objektívvel készült madárfotó, így a kismadár élőhelyét is bele tudtam komponálni. A fényképezőgép állványon volt, és egy meghosszíbbított távkioldó kábellel működtettem lessátorból. Az élesség manuálisan fixre volt állítva.
Képekben, hsz-ekben, találkozókban, okításokban gazdag hasonló éveket, még vagy 100-at. NAGYON BOLDOG 3. O.A. SZÜLETÉSNAPOT KÃVÁNOK MINDEN JÚZER TÁRSNAK!!!!!
Nagyon megtetszett ennek az egyszerű télies tájnak a hangulata, szerettem volna "haza vinni". :)
A Budai Várnegyedben található Mátyás templom bejárata feletti mozaik látható a főképen. A templom, mint koronázási templom a "Magyarok Nagyasszonyának" szentelt, de nevéhez illően Mátyás király és a Hunyadi család címerének részletei számos helyen megtalálhatók, másrészt a gótika gazdag dekorációi és számos művészeti ágat (szobrász, ötvös, kovács, építész) egyesítő részletei egy képeslapnak megfelelő távoli felvételen nem láthatók!
Nagyjából száz esztendeje egy bizonyos Ludwig Koch nevű osztrák piktor meghökkentő képpel rukkolt elő. A festmény egy pusztaötös hátán vágtató szilaj magyar postást ábrázol, amint hatalmas porfelhő közepette nyargal, hogy mielőbb eljuttassa a címzettekhez a postai küldeményeket. Bár a festményről azóta sem sikerült kideríteni, valójában mi is inspirálta, hatalmas sikert aratott. Az osztrákok közt azonban egyetlen olyan vállalkozó kedvű lovas sem akadt, aki a megfestett víziót átültette volna a v
A Corvin- vagy Mátyás kálvária másolata a gyulai vár kápolnájában tekintenthető meg. Másolat, de mégis üveggel körülvett, nagyon vigyázott ereklye.
Az Amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa) vagy angol terminológiában: "Citrus flatid planthopper" - kb. 7 mm hosszú (rizsszem nagyságú) , galambszürke, általában zárt szárnyakkal látható ősszel, fakérgen, igen nehezen fotózható élesen és részletgazdagon! (A 4-6. kép profilból mutatja.) - A Hemiptera / Flatidae családba tartozik. Európában Olaszországban 1979-ben jelent meg. Magyarországon 2004-ben írták le először az amerikai lepkekabóca budapesti előfordulását. Az utolsó, 7. kép a lepkekabóca lárváit mutatja.
Az Énekes rigó (Turdus philomelos) teljesen eltér a feketerigótól mintázatában és énekében is: hangosabb, határozottabb, jóval változatosabb. Küllemileg nagyon hasonlít a Fenyőrigó (Turdus pilaris) megjelenésére (2. kép) a foltos begye alapján, de zömökebb, rövidebb a farka, a felső csőre sötétbarna. A fenyőrigó nyúlánkabb, csőre sárga, mellén vörösesbarna tollak láthatók (2. kép) és NEM énekel. - A 10-11. felvétel valószínűleg nem Énekes rigó, hanem Léprigó (Turdus viscivorus lehet, a 12. ismét Énekes rigó.**
A bürök (Conium maculatum) a kaporhoz hasonló, de annál nagyobb, fehér virágú, az ernyősök családjába tartozó, kétnyári növény. Magassága 100–120 cm vagy még magasabb. Karógyökerű növény, magjai barnák, szárának alsó része halvány vörösbarna foltos. A bürök gyakorlatilag a világon mindenütt előfordul mint mezei gyomnövény.
A fotón látható példányok maximum 3-5 centiméteresek! - Felmerült az a lehetőség is, hogy ezek inkább nagyon fiatal aranyhal (Carassius auratus) ivadékok.
Koppány herceg vára, Somogyvár, a középkorban jelentős kultikus és kulturális központ volt. Apátsága, amely a kor egyik legnagyobb és legelegánsabb létesítménye volt, több mint 900 évvel ezelőtt épült a Szent László király által behívott francia bencés szerzeteseknek. Egyes szakértői vélekedés szerint az ott élő szerzetesek az apátság falai között vetették papírra a legkorábbi magyar nyelvű szövegemléket, a Halotti Beszéd és Könyörgést.
Budapest, V. ker. Szabadság terének épületeit mutatja be körben ez a sorozat. A főképen a volt Tőzsdepalota, később MTV székház, melynek a tüntetők általi elfoglalási-kísérlete, ostroma (2006. Szept. 19.) nagy politikai vitákat váltott ki. Itt áll az egyetlen szovjet hősi emlékmű obeliszkje, a Magyar Nemzeti Bank (ld. külön albumban), az OTP (modern üvegpalota a tér sarkán) székháza a CIB ban, Raegen elnök szobra és Német megszállás áldozatainak emlékműve.
Egyik kedvencem. Egyszer, nagyon rég már szerepelt a színes és nyers változata és felmerült többekben akkor a változtatás igénye. Most elszántam magam. megvágtam és ezúttal a szépiát választottam, több variációt készítettem, valahogy most ez szaladt fel. Fogadjátok szeretettel!
Csipkéskút itt van a Lipicai Ménes csikótelepe. Ebben a ménesben nevelkednek a lovak 1-3 éves korukig. A karámokban játszó, pihenő, vagy itatásra vágtató ménes mindig nagyszerű látvány. Megközelíthető Bánkútról a piros jelzésen, Bánkút vagy Szilvásvárad (Nagy-mező) irányból kerékpáron.
Az Európában általánosan elterjedt papsajtmályva (Malva neglecta Wallr.) és erdei mályva (Malva silvestris L.) fajokkal szemben a fodros levelű mályva elsősorban Közép- és Kelet-Ázsiában ismert és onnan terjedt el fokozatosan nyugat felé. A mályvafélék családjába tartozik. Gyökere ujjnyi vastag, karószerű, elágazó, fehér színű. Zöld szára elágazó, hosz-szúsága a 2,5 m-t is elérheti. Levelei szórt állásúak, nagyok és erősen fodros szélűek. Ez fontos tulajdonság, mert ez különbözteti meg a taka
Mindegyik szoborról teljes méretben van már fotóm az Ország Albumon. -Ezúttal a célom a főalakok fejének fotózása, bemutatása volt, ahogyan ritkán láthatjuk! - A főkép a Budai Várban, a Mátyás templom előtti Szentháromság szobor tetején látható két főalak. (Ez a sorozat -tervem szerint - egy Történelmi Arcképcsarnok lesz, amennyiben olyan híres személyiségek láthatók a szobrokon, akik Magyarország felemelkedéséért sokat tettek.)
A katica már lárva(álca)korában is félelmetes ragadozó, mondjuk ekkor még úgy is néz ki. Belevetik magukat a tetűkolónia közepébe és elképesztő mennyiséget esznek meg belőlük. Kifejlett bogárként is folytatják e hasznos tevékenységet, így nagyon is szívesen látott vendégek a kertben.
A Gyürky-kastély elülső kertjében áll 1763 óta a barokk Szentháromság-szobor, melyet Zichy Miklós özvegye állíttatott a nagy komáromi földrengés és az azt követő árvíz emlékére. Az egykori Gyürky-kastély parkjában, szabadon álló, ívelt alaprajzú, volutás, párkánnyal lezárt, feliratos talapzatra helyezett szoborkompozíció. A felirat felett kettős címerrel, a felirat alatt oltárasztallal. A talapzat alsó volutáin, két térdeplő, lanternát tartó angyal. A talapzat párkányán emelkedik a felhőkoszorú
A község a fővárostól északkeletre, a gödöllői dombvidéken található. Megközelíthető a környező településeken át (Veresegyház, Vácegres) alsórendű úton. Az M3 autópálya gödöllői csomópontja kb. 10 km távolságban érhető el. A Budapest Nyugati – Veresegyház – Vác vasútvonalon saját vasútállomása van. Erdőkertes környékének legmagasabb pontjai a 278 m magas Szadai hegy és a 345 m magas Margita. A dombok között kisebb-nagyobb mélyedések, völgyek találhatók, amelyeket pannon homokos réteg és holocén
A Muzsla Néptáncegyüttes gyönyörű lányai dél alföldi eszközös,-üveges-táncot táncolnak.Az üveges tánc nagy ügyességet kíván, hiszen a fejtetőn egyensúlyozott üvegnek tánc közben nem szabad leesnie.
Hortobágyi tiszta csillagos ébolt. Expó a tejútra , a lépcső és a falomb nagyon is jó előtér hozzá mert olyan, mintha lépcsőről felmásznánk a tejútra. RAW-ban készült és szerkesztett.
A bugás csörgőfa (Koelreuteria paniculata) termése paprika alakú és nagyságú, a papírvékony tokon belül vannak a magvak.
A makró (macro) lényegében a téma részleteit nagyítva mutató, közelről készített fotókat jelent. Lehet kompakt vagy bridge kamerával is makró állásban (egy virág a jele) fotókat közelről, rövid fókusz-távról készíteni. A tükörreflexes (DLSR) gépekhez szettben biztosított rövidebb (15-55 mm) illetve hosszabb (55-200 / 55-300 mm-es) teleobjektívekkel NEM lehet 1 cm-nél kisebb objektumokat fotózni: a rövid objektívvel lehet egy nagy rózsát, a teleobjektív közelpontja pedig 1.2-1.5 méter. Több lehetőség is van! 1.) Makró-objektív vásárlása - ez a legdrágább (70-80.000 Ft felett) - 2.) közgyűrű-sorozat (ez is 40.000 Ft felett van). Használata rövidíti a fókuszt, közelebb hozza az élesre állítás távolságát, de nem nagyon nagyítja a képet és növekedik a fény-igény. - 3.) Makró-telekonverter-előtétlencse (pl. a Raynox DCR-250 =22.000 Ft). Ez igen nagy, kb. 10 Dioptriának megfelelő, erős nagyítást ad, de nagyon kicsi a mélység-élessége, erős a fényigénye, a saját vaku használatánál az objektívnél szélesebb pereme beletakar a képbe. (A természetfotózásnál nem lehet ilyen közel kerülni mozgó rovarokhoz.) 4.) = Az általam választott, a teleobjektív menetébe becsavarozható előtét-lencse (close-up filter) olcsó, 1 db. kb. 5.000 Ft, nem szélesebb a lencse az objektív átmérőjénél, a nagyítását dioptriában adják meg (jelen sorozat GREEN 4 Dioptriás lencsével készült. Ez is növeli a fényigényt, ezért használtam vakut. Minél hosszabb fókuszra zoomoljuk az objektívet, annál erősebb lesz a nagyítás (3-4-szeres) de egyre csökken a mélységélesség is (2-3 mm). A vaku használata ISO100 és f14-f25 közti blende szűkítést tesz lehetővé. (A zársebesség, a vaku-szinkron a legtöbb gépnél limitált, van ahol 1/60 sec., a NIKON-nál maximum: 1/200-ad sec. Az záridő és blende kiválasztása után MANUAL pozícióban lehet inkább fotózni, sőt a vaku az AUTO élesség-állításban sokszor nem működik! -A close-up lencse fő ELŐNYE: vágatlanul is igen nagy pixel-méretű kép (4:3 arányban max. 4000x6000 pixel), a lencse ára eltörpül egy váz+objektívek árához képest. - Az általam alkalmazott 4 Dioptriásnál erősebb (8-10 D) lencsét nem javasolnék, mert a fotós leárnyékolja a kamerával a témát, a vaku is csak csökkent (1/8 -1/16-od) része használható, s egyetlen rovar sem engedi meg, hogy 10 cm-nél közelebbről zavarják, továbbá ilyen nagyításnál már csak a rovar egy részlete (pl.feje) fotózható, nem egy egész rovar!
A korhű stílusban megépített hajó a Balatoni Sétahajózási Kft. tulajdonában van. A Balaton egyetlen lapátkerekes személyszállító hajója, amit mindenki megcsodálhatja a keszthelyi kikötőben. A hajó a „legnagyobb magyar†gróf Széchenyi István fia által épített gőzhajó reprodukcióját, ami 1867-ben vízi úton tette meg az utat Budapestről Párizsba. Az 1867. évi párizsi világkiállításon nagy feltűnést keltett, a Duna-Majna-Rajna-Marne-Szajna útvonalon érkezett hajó. A gőzösön III. Napóleon császár
Tipikus XX.sz.eleji lakóház a Komárom melletti Szőnyben.Sajnos,már nem lakják és ez meglátszik az állapotán.Pedig nagyon szép lehetne!
A dolmányos varjú (Corvux cornix) több korábbi sorozatomban szerepel már. Nem nehéz fotózni, ha mozdulatlan, - nehezebb ha fürdik, tollászkodik vagy repül. (A gyepről felreppenő madár fotózása korábban gyenge képeket eredményezett.) - A gyors szárnycsapások miatt rövidebb záridő szükséges, ez kevesebb fényt jelent és magasabb ISO értéket kíván. A távolság általában 2-3-szor nagyobb, mint álló madárnál. - ** A főkép és 4+5. kép egyetlen másodperc alatt készült!**
hogy a vezényszavaknál maradjak... Nemcsak ücsörgő gyugyalag fotózása volt a célom. Mivel ezeknél nagy a sürgés forgás, nem volt túl nehéz dolgom.
Szálka mellett a szekszárdi dombvidék leghosszabb északkelet-délnyugati irányú völgyének elzárásával szabálytalan alakú víztározó jött létre. Ez a mesterséges tó ma a falu legnagyobb vonzereje.
Két szép baba a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumból. Gyenei Józsefné és Papp Ferencné-mindketten a Népművészet Mesterei-alkotása. A babakészítés nagyon nehéz mesterség, igen sokirányú tudást és tehetséget igényel, a textil babatest készítésétől kezdve, a kalaposságtól a szabás-varráson, hímzésen, csipkekészítésen, gyöngyfűzésen keresztül a cipészmesterségig. Ráadásul mindezt kicsiben, ahol nagyon nehéz a jó arányokat megtalálni és megvalósítani. Tisztelet minden babakészítőnek!
A bársonylegyek (Bibionidae) többnyire szőröstestű, sötétszínezetű legyek; legnagyobb számmal a tavaszi hónapokban jelentkeznek. Csápjuk rövidebb a tornál, de gondosabb vizsgálatra 9-12 ízből összetettnek látszik. Szívókájuk rövid. A márciusi bársonylégy (Bibio marci L.). már a tavasz kezdetén tömegesen jelentkezik kertjeinkben és lombos erdeinkben. Lomhán üldögél a növényeken vagy a földön, vagy lassan fölemelkedik a levegőbe, hogy aztán hosszan lelógatott lábaival ismét visszaereszkedjé
Nagy esők jönnek és elindulok,elmegyek innen messze.A 67-es úton várhatsz rám dideregve.Nyár éjszakán ha nem jövök,esik az eső és mennydörög,a csillagokkal ha szédülök,esik az eső és nem találsz rám...
Cím: Budapest Vörösmarty tér 7-8. A legendás Gerbeaud Budapest szívében, a Vörösmarty téren, méltán büszkélkedik azzal, hogy az elsők egyike Európa legrégibb, legnagyobb, tradíciókban leggazdagabb és leghíresebb cukrászdái és kávéházai között.
A keskenylevelű ezüstfa, ezüstfűz vagy olajfűz (Elaeagnus angustifolia) kis-ázsiai eredetű harmadrendű fa, vagy cserje. Ágai tövisesek, a hajtások, levelek és a termése ezüstös csillámszőrökkel borított. Nagy tűrőképességű faj, amely rossz talajokon, például szikeseken, városi körülmények között parkokban is tenyészik.
Eger északkeleti határában csaknem szigetszerűen emelkedik ki környezetéből az 536 m magas Nagy-Eged hegy.
növ.), a nagyobb vadrózsák valamint a bibliabeli égő csipkebokor közös neve. Sprengel szerint a Rubus sanctus Schreb. vagyis a szent szeder.
A fotók a déli papírdarázs (Polistes dominula) néhány példányáról készültek. A lódarázs nagyobb, a Német darázs (Vespula germanica) méretben hasonló, de annak a csápja fekete, a papírdarázsé meg sárga. (Ilyen makróknál nem minden részlet éles, mert a mélység-élesség csak kb. 3-4 mm, a darázs pedig 20 mm hosszú. Ld. a 3. képen csak a fej és a tor éles, a többi már homályba vész.)
Nagyjából ilyen kép fogad, ha a főbejáraton belépünk a pályaudvar területére.
A Népligetben sikerült a nagy fakopáncs, más néven tarka harkály (Dendrocopos major) fotóit közelebbről elkészítenem - bár egy fatörzs árnyékos oldalán tartózkodott, de elég sokáig. - A számos vésnöki koppantás eredménye, egy mély lyuk látható az első mellékleten. (Ez később cinegék odúja is lehet.)
A kép a Hajdú-Bihar Megyei Bárándon készült. A község parkjában található egy székely kapu mintájára készített fafaragás. Báránd község Hajdú-Bihar megyében, a Püspökladányi kistérségben található. Debrecentől 50 km-re, a megye délnyugati részén, a Nagysárrét északi szélén fekszik.
Egy séta alkalmával fotóztam a Vácrátóti Arborétumban. A gyermekláncfű a fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik, mindenhol megélő, elterjedt évelő növény. Élénk sárga virágzata koratavasztól tőkocsányon virít. Üde zöld levelei jellegzetesen fogazottak. Hatóanyagtartalma a virágzás idején a legnagyobb. A növényt bárhol felsértve keserű ízű fehér tejnedvet ereszt. Fantasztikus alkalmazkodóképességű növény, bárhová is repíti "ejtőernyős" magjait a szél, kihajt.
A 625 méter magas bazaltvulkáni kúpon áll a XIII. században épült vár. Mára csak a romok maradtak, illetve egy helyreállított torony, amiből nagyszerű kilátás nyílik a vidékre.
Nagyon ritka a 6 levelű lóhere. Hiszek abban hogy hoznak szerencsét a gyakoribb 4 levelű lóherék de az szerintem csak "kis szerencse". Szerintem az igazi nagyobb szerencsét a 6 levelű lóhere hozza. Ezért én már nem is keresem a 4 levelűt hanem inkább a 6 vagy 7 levelűt.
2X3db fotóból készült panoráma Az égboltról addig készült sorozat, amíg egy villámot sikerült elkapni, majd ekkor készült még 1-1 fotó jobbra/balra, hogy minél szélesebb égbolt elférjen egy nagy képen. Így lett összerakva a végső panoráma kép a gabona táblával együtt - melyről szintén 3 fotó készült, hogy minél szélesebb látószög kijöjjön Az objektív: Irix 15mm
Bimbóspöfeteg gomba (Lycoperdon echinatum) - kalapja kb- 3 cm-es és igen apró tüskék borítják. A bimbós pöfeteg gomba hosszú (kb. 7 cm-es) száron nő, az Óriás pöfeteg pedig nagyobb, mint egy görögdinnye!
A közönséges lágybogár (Cantharis fusca) viszonylag nagy, kb. 15 mm hosszú rovar, ennek ellenére nem fotózható könnyen, mert amíg mászkál a vékony fűszálakon a fűszál meghajlik a súlya alatt, gyakorta mögötte van, amikor a fű takarja a testét, közben a szél is mozgatja a füvet!
A Mátrai Erőmű Zrt. (névváltozat: Mátravidéki Hőerőmű) az 1950-es évek Magyarországának egyik legnagyobb és legkorszerűbb széntüzelésű hőerőműve volt Lőrinciben. Működése a fenti név alatt 1995-ben megszűnt.
A kb. 2 méter magas örökzöld díszcserje neve: ráncoslevelű bangita (Viburnum rhytidophyllum) nagy (20 cm) zöld, bolyhos leveleinek fonákja fehéren világít. Most hajt és rügyezik. Megtalálható a Népligetben is. A fotók a Margitszigeten készültek.
A zöld küllő (Picus viridis) jóval ritkábban látható, mint a nagy tarka harkály (Dendrocopos major), Magyarországon védett faj, eszmei védelmi értéke: 50.000 Ft. A fiatalabb példány begye és háta feketén pontozott (korábban fotóztam ilyet), ez egy felnőtt tojó, a bajuszfoltja fekete, még a hímé piros lenne. - Ha megriad, hullámzó repüléssel röppen tovább a következő fára, ma minimum 5-6. fáig követtem, itt viszont kővé dermedten, mozdulatlanul pózolt, akár 4x hosszabb záridővel is lehetett vol
Az egri vár Eger nagy történelmi múltú vára. A hozzá fűződő leghíresebb történelmi esemény az 1552-es ostrom, amikor a várvédők Dobó István kapitány parancsnoksága alatt visszaverték az Oszmán Birodalom túlerőben lévő seregét.
A szemölcsevő szöcske 2.2-4.5 centiméter hosszú, egyike a legnagyobb hazai "éneklő" egyenesszárnyúaknak. Teste zömökebb, mint a zöld lombszöcskéé. Színezete sárga, zöld vagy barna, de minden esetben sötét foltokkal.
A 639 m magas Prédikálószék a Visegrádi-hegység egyik legmagasabb csúcsa.
Az imádkozó sáska a meleg száraz, füves-bokros területeket kedveli. A nőstények 6-7.5 centiméter hosszúak, a hímek csak 4-5 centiméter nagyságúak. Elsősorban rovarokkal táplálkozik.
A felvétel a Múzeumkertben készült. A barnamedve az egyik legnagyobb elterjedésű szárazföldi ragadozó, a medvék családjának legsikeresebb faja. A faj életrevalóságát mutatja, hogy rendkívül változatos élőhelyeken is képes megélni, a félsivatagokban, magashegységekben és a tundrán egyaránt megtaláljuk képviselőit. Az eltérő életfeltételekhez alkalmazkodó alfajai jelentősen különböznek mind testfelépítésükben, nagyságukban, mind viselkedésükben.
Téli fotó a Környebányai tónál, háttérben az általam oly nagyon kedvelt Vértes és a Vitány vár.
A japán díszcseresznye (Prunus serulata) -8-10 méter magasra nő, kertekben utcák mentén találtam Sárváron. A fajtákat Japánban, Kínában szelektálták. A Wikipedia a terméséért tartott csresznyéhez hasonlítja a virágát. Valójában a Magyarországon honos cseresznye virága fehér, szimpla - ezzel szemben a japáncseresznye virágai inkább egy rózsaszín szegfűhöz, vagy babarózsához hasonlatosak - de nagyobbak annál. (Melléklet egy germersdorfi cseresznye virágát mutatja)
A villát Szalay Mihály veszprémi kanonok építtette 1891-ben. A helyiek inkább Kiss Jancsi villaként emlegetik egyik későbbi tulajdonosáról, egy cigányprímásról. Nemrégiben nagyon átépítették, alig ismerni rá az eredeti épületre, amit pl. a Link képen csodálhatunk meg.
"Pompázó, lusta, édes alkonyat Arany szeme méláz a lomb közén át, De roppant árnyak, feketék és némák, Cammognak már a vén erdő alatt. Alaktalan vad alakok, a fákhoz Dől szörnyű testük, és sóhajtanak; Szegény, vak rémek, mit óhajtanak? Tétova, ferde, nagy karjuk kit átkoz? Ó, a sötétség! érzed? zűrös árja Átömlik rajtad: minden pórusodba Betódul, hűsen, selymesen, suhogva, S szíved átfonja fekete hínárja... " /Tóth Árpád/
Csopak kiemelkedõ műemléke a köztiszteletben álló, nagy műveltségű veszprémi püspök, Ranolder János neogótikus stílusban épült villája.
Ez is egy nagyon szép boglárkalepke, és miért közönséges?
A sorozat összefoglaló témája: aranyozott épület oromdíszek, homlokzatok, szobrok. 1.) Főkép: Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia keresztje 2.) A Gresham Palota központi homlokzati figurája 3.) A Szent István Bazilika kupolájának csúcsa 4.) A Millenniumi Emlékmű központi figurája: Gábriel Arkangyal kezében az aranyozott magyar királyi koronával és apostoli kettős kereszttel. 5.) Az Iparművészeti Múzeum egyik oszlopfője 6.) A Brudern Ház homlokzatának fríz-sora és domborművei 7.) A Dohány-utcai Zsinagóga kupolájának koszorú-szerű kördísze 8.) A Fővám tér egyik épületének homlokzati mozaikja. 9.) A Deák-téri Templom keresztje 10.) Pázmány Péter érseki botja 11.) A Budavári Szentháromság szobor teteje 12.)A Felső-Vízivárosi Szent Anna Plébániatemplom "Szentlélek" szimbóluma. 13.) A Krisztina-téri templom keresztje.
A Nagy nyárlevelész (Chrysomela populi) Ennek a rovarnak a szárnya a nyaknál szélesebb (Broad-shouldered red leaf beetle).
Ez a kép Budapesten készült a Parisi Udvarban. Ez a kávéház belső freskói közül az egyik. Nagyon szépen restaurálták az épületet kívül belül. Érdemes ellátogatni oda.
A Bory-vár egy különleges, változó művészi színvonalú épületcsoport, amelyet Bory Jenő (1879–1959) építész, szobrász épített és díszített Székesfehérvárott. 1923-tól nagyjából 40 éven át épült. Ma múzeum. Bory, a tervező építész volt az építésvezető, a pallér, a kőműves is. A vár kazamatájától a kilátótornyokig 30 méter a magassága. Hét torony, harminc kisebb-nagyobb helyiség, köztük három műterem, mindenütt szobrok, képek, régiségek, műtárgyak. Érdekesség, hogy a vár alapanyaga beton, amely an
Barcsi borókás A Duna-Dráva Nemzeti Parkhoz tartozó Barcsi Ősborókás Tájvédelmi Körzet 1974-ben létesült. A 3417 hektár területen több kisebb és védett természetvédelmi terület található. Az Ősborókás parkban Magyarországon egyedülálló, nagy kiterjedésű, savanyú homokon előforduló borókáserdő látható. A borókás örökzöld, tűlevelű lombjai több védett növény is nő, például a homoki pimpó, a fekete kökörcsin, a kék csillag és a kakukkfű. A változatos aljnövényzetben zöld gyíkok és rézsiklók élt
A Városliget a főváros egyik legnagyobb, 100 hektár kiterjedésű parkja. A kirándulóközpont kikapcsolódást nyújt minden korosztálynak.
A Szent István szobor és a déli bástyaudvar A műemlékegyüttes harmadik nagy egységét a déli bástyaudvar és a hozzátartozó országalapító, Szent István lovasszobra alkotja.
A kápolna a Mátrában 358 méter magasan Sárhegyen (Pipishegy)egy nagy dombon áll, amelybe egykor egy remetelakást vájtak.
Tavaly kezdődött és valószínűleg jövőre fejeződik be a kalocsai főszékesegyház nagyszabású rekonstrukciója. A munkálatok során kicserélik a toronysüvegek gerendavázát, külső borítólemezét (az északi toronynál ez már megtörtént), helyreállítják az oromzatot díszítő szobrokat, újravakolják a falakat, és átfestik a toronyórák mutatóit, valamint számlapjait. A fotó Fuji FinePix S7000-es kamerával készült, a felújítás megkezdése előtt.
Az Árpád híd déli oldalán felirat hirdeti, hogy Edi valaki által nagyon szeretve van. (A folyóparti homokba pedig Edi kézírásával ezt pisilte valaki: Én is téged.):)
Valószínűleg ritkaságának köszönhető, hogy a csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus) szépségét nem értékeljük kellően. Általában kicsivel nagyobb, mint egy bokor, de a vadonban három-négy méter magasra is megnő.
A márciusi fáradt, száraz földből előtör az élet. Nyílnak a krókuszok! A kép ezúttal felülnézetből készült. Egyrészt nem volt ingerenciám lehasalni Győrság főutcáján a járdára,másrészt nagyon tetszett az az árnyék! Az ismertetés a hozzászólásokban található,ide nem fér.
Mi az? Nem ribizli és nem köszméte, mégis, mindkettő jó tulajdonságait hordozza? Ez a josta (riszméte)! Rendkívül kellemes illata van a virágának. És nagyon szép is. Az udvarunkban él.
Itt már a napokban elkészült új kereszttel látható.
Egy, a közelmúltban készített, modern, nógrádi lakóház utcai frontja, amely minden jegyében őrzi a hagyományt, mégis korszerű! Ez a porta nagyon jó példa arra, hogy miként őrizhetjük meg önmagunkat a megváltozott körülmények között is! Magán viseli a múlt megtartható és megtartandó elemeit és a továbblépés lehetőségeit is!
A Magyar Köztársaság 5 Ft-os pénzérméjét a Nagy Kócsag (Egretta alba) verete díszíti 1993 óta. (Egyébként a madár fokozottan védett faj, eszmei értéke: 100.000 Ft.)
A kép a Hajdú-Bihar Megyei Bárándon készült. A Balassa Iván Közművelődési Intézmény mellett található légvédelmi szirénát láthatjuk. Báránd község Hajdú-Bihar megyében, a Püspökladányi kistérségben található. Debrecentől 50 km-re, a megye délnyugati részén, a Nagysárrét északi szélén fekszik.
A Zöld küllő (Picus viridis) a harkályfélék családjába tartozik, a nagy fakopáncshoz viszonyítva lényegesen ritkábban látható, Magyarországon védett madár, eszmei értéke: 50.000 Ft. - Már több Albumot készítettem róla, de relatíve alacsony érdeklődést váltottak ki korábbi fotóim. (A juvenilis, fiatal madár begye fekete-fehéren mintázott, mint a szárnyszegélye. (Piros bajusz-foltja alapján ez egy hím példány) Jellegzetes vijjogó hangjáról felismerhető, de igen gyorsan, alacsonyan tovareppen egy másik fára! Gyakorta tartózkodik az avarban, ahol rovarokat keresgél. Sohasem láttam még odút vésni, vagy a csőréven hangosan kopácsolni, mint a többi harkályfélét!)
Érdemes meglátogatni ezt a XIII: században, román stílusban épült templomot és temetőkertet. Szép tiszta időben nagyon csodás kilátást találunk a zalai dombság ezen részére. A Balaton észak-nyugati csücskétől alig pár kilométer. Érdemes a vegyesboltban elkérni a kulcsot, még mielőtt felmennénk temetőkertbe. Mi sajnos csak ott láttuk a táblát és már nem mentünk vissza a kulcsért.
Ez a kép Debrecenben készült 2010. tavaszán. Nagyon szép a templom előtti tér, és a ragyogó napsütésben pompázó Nagytemplom.
Magyarország legnagyobb alborétuma a mese szép Jeli alborétum,Vas megye természeti éke 74 hektáron több ezer rododendron ,azálea virágzik
Hazánk legnagyobb pókfajtája. Mérete elérheti a 42 mm-t. Latin neve: Lycosa singoriensis.
Bükkalja legnagyobb tufakúpja, a szomolyai Nagy-kaptárkő. A szakértők a falu melletti Királyszékét tartják a legsajátosabb, legmegkapóbb kaptárkőnek, amint az elnevezés is utal rá.
A zöld gyík elterjedési területének nagy részén, így Magyarországon is, a legnagyobb gyíkfaj. Testhossza akár 40 centiméteres is lehet, amelyből 60%-ot a fokozatosan elvékonyodó farok tesz ki.
Az 1873-ban herceg Esterházy Miklóstól vásárolt turai családi birtokon elindult az építkezés, Ybl Miklósnak, a kor legismertebb magyar építészének grandiózus tervei alapján. 1883-ban elkészült az �Operaház kistestvéreként� is emlegetett neoreneszánsz stílusú kastély. A főúri palotában nyugodt, kiegyensúlyozott, inkább visszafogott nagyúri életet éltek kora tavasztól késő őszig, ahol számos iparmágnás, arisztokrata és bankár fordult meg.
Gyepi béka (Rana temporaria). Viszonylag nagy termetű bajszos békánk, testméret elérheti a 8-11 centimétert. Lekerekített orrú, szeme barna, írisze kerek. Hátán két párhuzamos mirigysor található. Alapszíne barna, lábán, hátán sötétebb foltokkal, hasa sárgásfehér, szürkésbarnán márványozott.
A búza (Triticum) a pázsitfűfélék (Poaceae) családjába tartozó növénynemzetség, melybe a kukorica után a világon a második legnagyobb mennyiségben termesztett, hasonló nevű gabonanövény is tartozik.
Budapest legnagyobb, az ország rangban második temploma a Szent István-bazilika. Hild József, Ybl Miklós majd Kauser József építette neoreneszánsz és klasszicista stílusban. Itt őrzik István király jobbját.
Az URÁNIA Nemzeti Filmszínház kb. 1895-ben épült. Építtetője Rimanóczy Kálmán nagyváradi építési vállalkozó volt, az épületet Schmal Henrik tervezte, aki sikeresen ötvözte a velencei gótika, az itáliai reneszánsz formai elemeit az arab-mór építészet díszítőelemeivel, így jött létre Budapest egyik legmeghatározóbb „mór†stílusú épülete. - Mint orfeum kezdetben Caprice néven működött, majd egészen 1899-ig, amikor az egykori mulatóban megnyitották az Uránia Tudományos Színházat.
A Mátrától délre elterülő táj átmenet az alföld és a hegység között. Már nem olyan sík mint a Jászság de még nincsenek meredek hegyoldalak sem. A terület nagy részén földművelés folyik. Ez évben (a Fotósok örömére) nagy területen ültettek repcét.
Mindenki által jól ismert legnagyobb bogarunk hazai tölgyeseinkben elterjedtnek és helyenként gyakorinak mondható. Legerõsebb populációi valószínûleg az alföldi tölgy-kõris-szil ligeterdõkben tenyésznek. Mindazonáltal az utóbbi évtizedekben - elsõsorban az intenzív fakitermelés következményeképpen - állományai jelentékenyen visszaszorultak, amiben az a helytelen gyakorlat is közrejátszik, hogy a tuskókat eltávolítják az erdõbõl.
A természetvédelmi területet Nógrádszakál községtől északra találjuk ott, ahol az Ipoly, a közút és a vasút a legközelebb szorulnak egymáshoz. Ez a nógrádi "Grand Canyon" az év nagy részében teljesen száraz. Csapadékos időben és hóolvadáskor viszont szép vízesések képződnek a 15-20 m mély, szinte függőleges falú völgyben.
Ez a szegfű,legjobb tudásom szerint sehol máshol a világon nem létezik, csak nálunk Magyarországon. Budapest, Nagykovácsi.
Az élő természet közeli, nagyított felvételei a makrók készítésénél több probléma merül fel: 1.) a fényszegénység 2.) csekély mélység-élesség 3.) mozgó objektum. A fényszegény környezetben az ISO emelése a felbontás romlását okozza. A mélység-élesség növelésére az blende szűkítése (pl. f=16-f=22) csökkenti a fényt, tehát vagy hosszú záridő vagy magasabb ISO érték szükséges. A tükörreflexes kameráknál a makró objektívek fényereje kb. F=1.6, mélysége 1-3 mm és nem olcsók. Az előtét (close up) lencsék vagy közgyűrűk növelik a nagyítást, de csökkentik a fényerőt. Az egyszerű kompakt kamera parányi lencse-rendszere makró-opcióban (2-3 cm távolság) F=3.0, fókusz=6.6 mm - mellett versenyképes a drágább tükörreflexes gépekkel: pl. a NIKON D3200 azonos fény és távolság esetén 2x magasabb ISO értéket + 2x hosszabb záridőt igényel! - A főképen és mellékletekben szereplő metálzöld légy neve helyesen: selymes döglégy (Lucilla sericata).
Ezt a zöld küllő fotómat még régen diafilmre készítettem, nagy felbontásban beszkenneltettem. Bár kivetítve nagyban is éles képet adott, így ránagyítva kicsit szemcsésnek tűnik. A kép egyébként a Városligetben készült.
A kép 2009.június 2-án készült Sámsonházán,a Bucsina hegyen
A VII. ker-ben, a Király u.-Nagymező u. sarkán áll ez a szép épület. Most, felújítás után mindig rácsodálkozom, ha arra megyek...
1976-ban adták át a Gerlóczy Gedeon, Südi Ernő és Wagner László által tervezett Semmelweis Egyetem elméleti tömbjét (NET). A toronyépület 88 méteres magasságával Budapest egyik legmagasabb épülete. A tetején URH-rádió-állomást létesítettek, ahonnan a Lánchíd Rádió műsorát sugározzák. A legmagasabb épület is felhőben volt, csak a szivárvány látszott fölötte ablakunkból.
Pompás rézvirág vagy legényrózsa vagy nagymamáink virága (Zinnia elegans) (thx kallojazmin)
itt az ősz, és itt vannak a gombák, és megjelennek a gyilkos galócák (Amanita phalloides). Jól láthatók a jellemzői: olajzöldes kalap, nagy, lelógó gallér, kígyóbőr mintás tönk, és nagy bocskor. A lemezei fehérek. HALÁLOSAN MÉRGEZŐ!
A torzsás ecetfa (latin neve: Rhus typhina.) őszi lombszínével és vörös terméseivel egyaránt díszit. A rossz környezeti adottságokat jól tűri. Nagy lombozatával mediterrán jelleget kölcsönöz környezetének.
Csatlakozom a bányásznap aktualitásához, amikor ezt a képet megmutatom. 21-e út mellett a Nagybátonyi elágazásnál található ez az emlékmű.
A kép 2009.október 27-én készült a Sámsonházai Csűd hegyen
Egy kis hangulatos utca a türbe felé vezető úton és onnan visszanézve...Érdemes fellátogatni ide nagyon különleges és hangulatos hely...
A fatörzsön élősködő taplógombák gyakorta többszintesek és igen nagyok is lehetnek. Ez a példány 3 db. egymás fölött elhelyezkedő lángos formájú, evőtányérnyi. Tájékozottabb fotóstársam szerint: Sárga gévagomba - Laetiporus sulphureus -idősebb változata. Fiatalon, sárga, ekkor étkezésre felhasználható.
A nagy hőscincér (Carabix cerdo) Európai egyik legnagyobb bogara (ez a példány is közel 3 cm volt). - Magyarországon védett, eszmei értéke: 50.000 Ft!
A kép Örspusztán készült. Érdekes ez a több színben - dominánsan piros - pompázó hal. Örspuszta egy nagy halastó rendszer "Halország" - Rétimajor része. Átszeli a Nádor(Sárvíz) - csatorna. Nos, ebben a csatornában úszkáltak méltóságteljesen az óriáshalak: pontyok, koi pontyok. A hídról fotóztam.
Molyhos tinóru. Molyhos, bársonyos és barna kalapú, karcsú tönkű, közepesen nagy gomba. A tönk vörösbarnásan sávozott, a csövek sárgák, nyílásuk tág. Szaga gyümölcsre emlékeztet.
A nagy szarvasbogár (Lucanus cervus) egy közismert európai rovarfaj, a kontinens legtermetesebb bogara
Nagykamarás Boda-tó. Hajdan úttörőtáborként funkcionáló területen ma már a horgászok paradicsoma van. Gyönyörű a környezet, a tó halban gazdag.
A szálkai tórendszer Szálka mellett a szekszárdi dombvidék leghosszabb északkelet-délnyugati irányú völgyének elzárásával szabálytalan alakú víztározó jött létre. Ez a mesterséges tó ma a falu legnagyobb vonzereje.
A város másik jellegzetessége, az Esterházy-kastély az egykori vár alapjainak felhasználásával épült fel. Az 1740-es évektől a kor egyik nagy építésze, Franz Anton Pilgram tervei szerint kezdték kastéllyá átépíteni a városban egykoron álló várat. Pilgram rokokóba hajló barokk tervezetét a kastély múzeumi részének úgynevezett Nádor-termében függő pannó ábrázolja. Az épület – az alapként felhasznált várfalak elhelyezkedése miatt – kissé szabálytalan „U†alakjával északról lezárja a Fő teret. A két
Debrecen főterén, a Nagytemplom mellett egy üvegpiramis szolgál számomra rejtélyes célokat.
Tőzike a kertemben.A tavaszi tőzike 10-30 centiméterre megnövő, nagy, kerekded, fehér színű hagymát fejlesztő, évelő növény. Termése három rekeszből álló tok. Veszélyeztetett, védett faj, gyűjtése, árusítása szigorúan tilos. A tőzike elsősorban a gyertyános-bükkösök, ligeterdők, nedves rétek (láprétek) lakója, de a hegyekben 2000 méterig is „fölkapaszkodikâ€. Dél- és Közép-európában őshonos. Hazánkban a Börzsönyben és a Bakonyban éppúgy megtalálható, mint a Beregi-síkságon, de összefüggő, nagyob
A keresztespók (Araneus diadematus) most természetes környezetben, egy bokor alatt kifeszített hálóján került lencsevégre. Egy kétvonalas sávosaraszoló repült a hálójába, annak a vergődése hívta fel rá a figyelmemet. Nagyon gyorsan, egy perc alatt elkészítette a 10-órai csomagját: a megkötözött, lebénított lepke tehetetlen volt.
Két neve is van az alagútnak: Balla-hegyi alagút, és Zsuzsa alagút. Utóbbi nevét Göncz Árpád feleségéről kapta, mivel ő tette le az alagút alapkövét.
A CAMPONA bevásárlóközpont (Budapest, 22. Nagytétényi út 37-43.) területén található TROPICARIUM talán Európa egyik (kivétel Genova, Itália) leglátványosabb, legtöbb trópusi élőlényt bemutató Akváriuma. (Fotózása a fényszegény környezet, gyorsan mozgó halak miatt csak magas ISO, legtágabb blende, hosszú záridő mellett lehetséges, az üvegfalú medencék tükröződése miatt vaku nem használható. - Sok a bemozdulás miatti életlenség.)
A kis hőscincér (Cerambyx scopolii) a rovarok (Insecta) osztályának a bogarak (Coleoptera) rendjéhez, ezen belül a mindenevő bogarak (Polyphaga) alrendjéhez és a cincérfélék (Cerambycidae) családjához tartozó faj. A kis hőscincér 2-2,8 cm hosszú, külseje fekete. A második csápíze nagyon rövid, szinte gyűrűszerű. Szürke, gyér szőrű. Két évig fejlődik lárvája lombos fában. A kifejlett rovar csupán három hónapig, májustól júliusig él. Nappal aktív
A C-betűs lepke (Polygonia c-album) többször került már elém, de mindegyik fotóm fakó és életlen. Kis kompakt kamerával, 5 cm közelről, szép napfényben fotóztam ezt a lepkét, mely a nevét a fonák oldalán látható C-betűről kapta (ld. 2. + 7. kép). - Igazi őszi színorgia: vörös alapon aranyló sárga, lila verbéna virágon, zöld háttérben látható. **(Ha új ablakban kérjük a kép megnyitását, akkor a kurzor jele: + lesz, a kép még tovább nagyítható!)
Berkenye Nógrád megye délnyugati részén fekszik, lényegében egy völgyben van a falu, nagyon szép természeti környezetben. A kép baloldalán a háttérben a Nógrádi Vár látható.
Kékfestő erdő vagy zuhatag? Az elkészült, csodálatos anyagok szemet gyönyörködtető látványként száradnak a győri, nagy múltú kékfestő műhely udvarán. A műhely ma is aktívan működik.
A nagykőrösi református templom Nagykőrös szívében található. Tere már mintegy egy évezrede templomos hely. A monumentális templomépület mostani külső és belső képét kilenc folytatólagos átépítés alakította ki. A templom legrégebbi részének maradványait a jelenlegi középhajó rejti. A főbejárat, a fölötte lévő nagy nyugati ablak, az előcsarnok és a valamikori sokszögben záródó szentély a 14-15. század táján épített kőtemplom 1516-os nagy, páratlan értékű és jelentőségű gótikus átalakítását sejtet
A Soproni Petőfi Színház csodálatos épületét mindenkinek látnia kell. Nagyon szép az épület homlokzata.
Az Erkel Színház Budapest egyik színházépülete a Budapest, VIII. Köztársaság tér 30. szám alatt. Évtizedekig Budapest legnagyobb befogadóképességű épülete volt. 1951-ig önálló intézmény, ekkor a közönség igényt kielégíteni nem tudó Magyar Állami Operaházhoz csatolták. 1961 és 1962 között felújították, negyvenöt évvel később azonban műszaki okok miatt bezárták. Pótlására több terv készült, döntés azonban nem született.
Húsvét vasárnapján, nagyon sok érdekességgel és finomsággal várta az embereket az egri Szépasszony-völgy.
Grassalkovich-kastély (királyi kastély), Gödöllő Magyarország egyik legnagyobb barokk kastélya az 1700-as évek elején épült Grassalkovich-kastély. 1867-től királyi pihenőrezidenciává alakították, enteriőrjei ma is ezt a kort idézik. A Grassalkovich-kastély és a hozzátartozó épületegyüttes tervezője Mayerhoffer András volt. A kettős U alak hét szárnyának építése több szakaszban történt. A díszterem a középső rész utcai frontján van, a terem alapterülete 170 négyzetméter. A kastélyt 1782 és 178
A diósgyőri vár egy középkori vár a történelmi Diósgyőr városában, ami ma Miskolc egyik városrésze. A négy torony közül az északkeletiben (a volt királyi lakosztály tornya) jelenleg vártörténeti kiállítás, fegyverkiállítás és a torinói békének emléket állító panoptikum látható Nagy Lajos király és a velencei követ viaszfiguráival; az északnyugatiban kilátó működik, földszintjén pedig éremverde, ahol a turista sajátkezűleg készíthet emlékérmet magának;
Díszbirs vagy japánbirs. Hazánkban nagyon kedvelt díszcserje. Jó szeműek láthatják a Télizöldet is, ami ott kékellik a bokor alatt. Kertünkben készült a kép.
A Margitszigeti Szökőkút Magyarország legnagyobb szökőkútja. A teljes vízgépészeti és vezérléstechnikai rendszert a Technoconsult Kft. tervezte és építette ki 2002-ben.
Budapest legnagyobb és legimpozánsabb fedett piaca a XIX. század végén épült. Ma is nagy forgalmú, pezsgő életű piac, amelyet meglátogatni mindenképp érdemes, mert képet ad az átlag magyar hétköznapokról is
Ugrópók keresése nagyítása. Munkatávolság 10 cm. FZ 82 + 2,5 X makró előtét 400 mm alá tólva.
Latin neve: Cerambyx cerdo. A nagy hőscincér 2,5-5,5 centiméter hosszú. Európa egyik legszebb és legnagyobb bogara. A bogár színe fekete.
A Balaton (becenevén a „magyar tengerâ€; latinul Lacus Pelso, németül Plattensee) Közép-Európa legnagyobb tava,
Budapesten, a VIII. kerületben a Teleki teret teljesen felújították: óra, pihenőpark, játszótér, új járdák és közutak épültek. A tér Népszínhát-utcai sarkán kapott helyet 3 új bronzszobor, melyek életnagyságúak és nem emelvényen, hanem a járókelők közt, a járda szintjén láthatók. (Mészáros Attila szobrászművész alkotásai.)
A nagy (25 cm), fehér, fakéregre tapadt taplógomba peremén vízcseppek sorakoznak. A kép Budapesten a Népligetben készült. **A melléklet a margitszigeti Állatkert egyik fáján letelepedett igen változatos taplógomba "gyűjteményt" mutatja.
Ezt a mesebeli téli tájat küldöm mindenkinek sok szeretettel. A szebbnél-szebb karácsonyi képeslapokon lévő falucskák, tájak csupán a képzelet szüleményei, de ez a helyszín teljesen valóságos! Szerencsére a Balaton-felvidék eme szegletén még nem képeztek visszafordíthatatlan, szörnyű állapotokat az általában negatív antropogén hatások. Nagyon fontos, hogy fokozottan figyeljünk környezetünkre és minden eszközzel védjük pótolhatalan értékeinket, küzdjünk értük.
Visegrádi képek, hangulatok egy két órás körséta során. A főképen a Vár és a Salamon-torony látható a várost a túloldali Nagymarossal összekötő kompból nézve. A többi kép közt: Mátyás király palotája, szobra. -A 14. képen látható villa eladó, ára: 2 milliárd EURO!
A torzsás ecetfa (latin neve: Rhus typhina.) őszi lombszínével és vörös terméseivel egyaránt díszit. A rossz környezeti adottságokat jól tűri. Nagy lombozatával mediterrán jelleget kölcsönöz környezetének.
Feje nagy,nyaka rövid,termete tömzsi.Magevő madár.A fészket a tojó építi áprilisban.
Kaposváron, a Kossuth téren egy nagy szökőkút van, amelyet télen lefednek, és az adventi koszorúnak ad helyet
Cím: 1088 Rákóczi út 47-49. Budapest nagyhírű cukrászdája, forgalmas környezetével ellentétben a béke szigete, kifinomult, hagyományos édességekkel. Technikai okok miatt zárva – ez a tábla fogadja azokat, akik a Hauer cukrászdába szeretnének betérni. A technikai ok valójában egy két éve húzódó felszámolás, amelyet a tulajdonos, Fehér Miklós szerint egy 3,5 millió forintos, vitatott számla nyomán indítottak. Fehér törvénysértésekről beszél, és arról: lenne pénze a hitelezők kifizetésére, de
Latin neve: Salvia pratensis. Nagy ibolyakék, lila (ritkán rózsaszín) virágú zsályaféle. Csaknem egész Közép-Európában gyakori.
Gödöllőn a Grassalkovich kastély főépületét az utóbbi 15 év alatt nagyrészt helyreállították: ma barokk termeiben Mária Terézia, Ferenc József császár és felesége Erzsébet (Sissi)királyné, továbbá a Habsburg család számos tagját ábrázoló festmények, korhű bútorok, fegyverek, ruhák láthatók. Egyes termeiben Paál László, Munkácsy Mihály, Szinnyei-Merse Pál, Benczúr Gyula, Mészöly Géza számos festménye látható. Zene-termében rendszeresen hallhatók koncertek.
Naplás tó a reggeli párában. A Naplás-tó (hivatalos nevén Szilas-pataki árvízvédelmi tározó) Budapest legnagyobb kiterjedésű állóvize a XVI. kerületben, Cinkota mellett. A tó és közvetlen környezete 1997 óta tájvédelmi körzet.
A barna rétihéja (Circus aeruginosus) gyakorta körözget a Velencei tó nádasai, a gárdonyi Madár-rezervátum felett. A felvételek a dinnyési kilátóból készültek, - sajnos nagy távolságból.- Magyarországon védett faj, eszmei értéke: 50.000 Ft.
A Tiszán a kompon átkelve lehet Nagykörű felől Fegyverneket megközelíteni. A Holt-Tisza előtt van a helységnév tábla elhelyezve, mely igaz egyszerű, de a környező táj feledteti ezt az egyszerűséget.
Latin neve: Sitophilus granarius. Ez a kis ormányosbogár 2 mm-nél nem volt nagyobb. Nagy gabonapusztító hírében áll.
Bakonybéli kiránduláson készült a kép. Sok-sok pénzt (fosszíliát) gyűjtöttünk. Igaz, kellett is keresgélni! Szent László pénze keletkezésének mondája úgy szól, hogy a László elől menekülő kunok pénzeiket eldobálták, hogy az azokat felszedő magyarok lemaradjanak az üldözésben. A pénzek azonban Szent László fohászára lapos kövekké változtak…. A Tordai-hasadéknál nagyobb mennyiségben található. A monda is onnan ered Elolvasható: Link
A millecentenárium alkalmából augusztus 20-án állították fel. Nagykőrös a Bor-Kalán honfoglaló nemzetség szállásterülete volt.
Fekete rigó (Turdus merula) hímje tűztövis (Pyracantha) bogyót szedeget. Az ilyen képeknél a csipegető madár bemozdulásának a veszélye sokkal nagyobb, mint álló, mozdulatlan madár esetén, a fényhiány magas ISO értéket igényelt. (A témát 2013 telén már fotóztam, FUJI bridge géppel, de az akkori képeim fókuszálatlanok és zajosak, élvezhetetlenek.)
A fotón – nagy valószínűséggel – egy parókás imolát örökítettem meg. Bár az sem kizárt, hogy réti imola. Mindenestre a fotó Nikon D60-as kamerával készült, 2010. 08. 04-én, 9 óra 31 perckor, a tiszakürti arborétumban.
A templom eredete a XIV. századra megy vissza, mai gótikus formáját a XIX. század végén nyerte el.
Ez a légy a házi légy méretének a fele, kb. 5 milliméter hosszú. - Latin neve Platystoma seminationis, németül: "Breitmundfliege", angolul: "Big mouth fly" - Magyar neve eddig nincs, de "nagyszájú légy" lenne a fordítása.
A Baradla-barlangban található Magyarország legnagyobb álló cseppkőképződménye, a közel 900 tonnás és mintegy 20 m magas "Csillagvizsgáló".
A kép a táncos évzárónkon készült, nagyon tetszik, ezért gondoltam, hogy felteszem.
A széncinege a legnagyobb (veréb méretű), leggyakoribb cinege fajunk. A magyar állomány nem vonuló, szigorú teleken egy részük kedvezőbb időjárású területekre kóborol. A tőlünk északabbra költő széncinegék egy része hozzánk vonul. A faj odúköltő, a harkályok vájta odúk mellett előszeretettel foglalják el a mesterséges odúkat is. A tavaszi-őszi időszakban a széncinegék rovar táplálékot fogyasztanak, fiókáikat elsősorban a lombozatban élő, puha hernyókkal etetik, ami mesterséges odúkkal történő s
A szobor Budapesten az I. ker. Batthyány téren található. ( Nagykárolyban elpusztult szobor másolata)
Latin neve: Geotrupes stercorarius. A rovar hossza 16-25 milliméter. Egy pár hártyás szárnya, a kitines fedőszárny alatt található. Hat lába van, közülük az első pár gereblyeszerűen recézett, a trágya ki- és elásására szolgál. Szájszerve rágó. Csápja széttárható tapogatólapokban végződik, melyek szétnyitása a trágyakeresés során növeli az ingerekre érzékeny felületet. A bogár színezete fényes fekete, oldala kékesen és zöldesen csillog, testalja fémes kék vagy zöld.
Ennek a póknak a potrohán egymás mellett két nagy dudor van, míg a tevének a hátán egymás után van a két púp. -vállas keresztespók - Araneus angulatus
András Ferencné, a Népművészet Mestere sohasem ül tétlenül. Még a Nógrád megyei Rimócon sem, tavaly előtt, egy nagyszerűen sikerült főkötő-konferencián.
Ez egy kísérleti, első sorozatom! Házilag barkácsolt (látcső + kompakt kamera) hibrid magoldással. A főképen a legnagyobb optikai nagyítás, kb. 75x zoom-nak felel meg! - A felvételek egy helyről, Budapesten a Szabadság híd melletti rakpartról készültek. A főkép a Szabadság szobor részlete.
Keszthely a Balaton egyik legnagyobb városa. A városi strand nyáron üdülők ezreit vonzza, a pavilonsor étkezési lehetőséget biztosít, a mólónál kajak, csúszdás vízi-bicikli bérelhető, rövidebb hosszabb sétautak tehetők meg az innen induló sétahajókkal, gyakori indulási pontja vitorlás versenyeknek. A strandon rendszeres zenés rendezvények szórakoztatják a közönséget. Parkjában rengeteg a tavasszal kiültetett virág, sok hattyú, vadkacsa és nádirigó is látható. A főkép a az 1880-as években épített "Szigetfürdő" bejáratát mutatja. *** A mellékletekben külön látható a kép címe.
A kórház építése 1927 nyarán kezdődött meg. Az építkezés befejezését követően 1932 június 15-én nyílhatott meg Közép-Kelet Európa legmodernebb és Magyarország legnagyobb közegészségügyi intézménye, a Mátrai Magyar (Királyi) Gyógyintézet mely a korabeli férőhely kapacitásokhoz mérten kiugróan magas, 300 ágyas befogadó képességgel várta a TBC-ben és egyéb légzőszervi megbetegedésben szenvedőket.
Ez és a többi tárgy egyaránt az első képen dolgozó Székely Éva kosárfonó mester, szakoktató munkája. Fényképezni nem lehetett őket rendesen, mert egy kiállításban szerepeltek Húsvétkor. De jól tükrözik, hogy egy hagyományos technikával ma is lehet esztétikus, jól használható tárgyakat készíteni, azoknak új funkciót találni. Ugyanakkor a gyökereket megőrizni. Ezért hívjuk ma ezt a területet népi iparművészetnek. Ez a szép tároló kosár nagyon sok mindenre használható.
Mai formáját XIX. század elején nyerte a klasszicista feljáró megépítésével. I. Bezerédj Ignác az Esterházy család jószágkormányzója (Hétszemélyes tábla egyik bírája, a Királyi Kúria nagybíráinak egyike, királyi tanácsos,a Szent István-rend lovagja) 1812-ben három nemzedékre ingyen használatra kapta a ménfői pusztát, amit utóda Bezerédj István 1888-ban megvásárolt. A kastély a nevét az utolsó birtokosától nyerte. Építészetileg helyesebb kúriának nevezni, a kastély elnevezést a ménfői nép adomány
Nagy-Eged hegy, Eger (535m) Az egri vártól északkeletnek áll egy magas hegy, az Eged. Voltaképpen Szent Egid vagy Szent Egyed volna az igazi neve, de hogy az Egyed nevet be nem vette soha a magyar gyomor, ma is csak Eged annak a hegynek a neve.
A Mátra az Északi-középhegység egyik, vulkanikus eredetű tagja, amely 900 négyzetkilométeren terül el a Cserhát és a Bükk között. Itt található Magyarország két legmagasabb hegycsúcsa, a Kékes (1014 m) és a Galya-tető (965 m). Kiterjedése kelet-nyugati irányban 40-50 km, észak-déli irányban 15-22 km. A Kárpátok belső vulkáni övezetéhez tartozik, de formáit a miocén vulkánosság óta már jelentősen átalakították az utólagos szerkezeti mozgások és az erózió.
Budapesttől kb. 30 km távolságban az M7-es-en gyorsan elérhető Martonvásár. Itt található az 1700-as évek elejétől a Brunszvik család kastélya, Mária Teréziától Brunszvik Antal 1775-ben kapott grófi rangot. Ifjabb Brunszvik Antal leányai Bécsben vettek zongora leckéket 1799-től Beethoventől, később a családdal személyes barátság alakult ki, több helyszínen is találkoztak. Beethoven valószínűleg 1802+1806+1809-ben járhatott ebben a kastélyban. Az idősebb leánnyal, Brunszvik Terézzel Beethoven közelebbi barátságban is volt, nagyrészt a kastélyt ez tette közismertté. Brunszvik Teréz nevéhez fűződik 1829-től az első kisded-óvodák megalapítása Magyarországon és a Monarchiában.
A nagy Flamingóvirág (Authurium andreanum) cserepes szobanövényként is megél nálunk, trópusi klíma mellett közönséges, útszéli virág. A főkép a Füvészkertben, a melléklet a vácrátóti Botanikus Kertben készült. Az utóbbiban megtalálható egy csavarodó, piros bibéjű változata is - erről a fotóm nem jó - ez házilag nem termeszthető.
A nagy esőzések után szükségessé vált a gát megerősítése,nagyon sok vizet leengedtek a tározóból,most kísérteties látványt nyújt.
A libapimpó (Potentilla anseria) a rózsavirágúak rendjébe ezen belül a rózsafélék családjába tartozó növényfaj. Népies nevei: Egérfű, létrafű, libavirág, lúdláb, pimponya. Árterek, utak mentén, legelőkön termő, évelő növény. Nevét onnan kapta, hogy főleg libalegelőkön gyakori, és a libák nagyon kedvelik.
Már a 13. századtól vannak írásos forrásaink arról, hogy mivel Pápa biztosan főesperességi székhely volt, kellett valamiféle templommal rendelkeznie. Az első templom, amely valószínűleg egyben plébániatemplom is volt, a román stílus jegyében születhetett, valószínűleg a mai templom körülbelüli helyén, I. Szent István király templomépítő törvénye alapján. A templom növekedhetett, bővülhetett, kiegészülhetett hajókkal, és így létrejöhetett a mostani templom közvetlen elődje, egy gótikus templom, a
Hazánk legnagyobb szenderfaja. Eszmei értéke 10 000 Ft. Méret: 80-130 mm.
A Magyarok Nagyasszonya sziklatemplom bejáratával szemben helyezkedik el a Millenium évében emelt szobor, a Gellért hegy déli lábánál.
Százhalombatta, Dunamenti Hőerőmű kéményei. A kép csalóka, mert a 3 nagy kémény egyformán 200méter magas.
Jobbnál jobb madárfotókat látok itt az Országalbumon. Én is beszállok egy képpel. A történet kedves. Meghallottam, hogy veri az orgonafának a tözsét. Szegény talált egy diót és azt törte szét, illetve evett valamit. Míg ebédelt addig én leguggoltam és a teleobjektívvel megfelelő nagyításban készítettem a képeket. Minden második kép után egyet "kúsztam" előre a hóban a fakopács felé. Végül 3 méterre voltam tőle, még akkor sem zavartatta magát. Ez a kép vágás nélkül készült 300mm-en. :-)))
Győr legnagyobb folyója a Mosoni-Duna, ennek a Rábával összefolyását mutatja a főkép, a két folyó közt van a Sziget, rajta a Cziráky emlékmű (vasbeton obeliszk) a Rába-szabályozójának emlékére. A sziget csúcsán látható (elég esetlen és kevésbé műremek) Makrisz Agamemnon (1981 - hazánkban élt és alkotott) bronzszobra a "Vízicsikó", melynek hasáig ér áradáskor a Duna vize. (Győr másik szigete feljebb, az emlékműtől balra található, a Radó-sziget, a Rába két ága veszi közre.)- A nem túl látványos hídja a Kossuth híd, mely a Dunakapu térről vezet át Révfaluba.
épp ma tartják a búcsút Bács-Kiskun megye leghíresebb kegyhelyén a Hercegszántóval szomszédos Mária-Vodicán
A nagymágocsi Károlyi-kastélyt 1896 és 1897 között Károlyi Imre építtette, eklektikus neobarokk stílusban. A kastélyt és hozzátartozó épületek egy részét Ybl Miklós tervezte. Az összes épületek eredeti állapotban maradt meg, jóllehet a kastélyhoz az idők folyamán hozzáépítettek, és egyes részeit lebontották. A kastélyt 41 hektáros gondozott park öleli körül, ami a parképítő művészet remekei közé tartozik; 18. századból származó barokk szobrok díszítik. Az angol kert kiemelkedő értékei a ritka ős
Nagyerdő, Debrecen Magyarország és Európa egyik legrégebben védett területe. Az 1082 hektárnyi erdőben az évszázados tölgyek, gyertyánok, ezüsthársak alatt tavasszal gyöngyvirágszőnyeg virágzik. Ma kedvelt séta- és pihenőhely.
Cím: Budapest Vörösmarty tér 7-8. A legendás Gerbeaud Budapest szívében, a Vörösmarty téren, méltán büszkélkedik azzal, hogy az elsők egyike Európa legrégibb, legnagyobb, tradíciókban leggazdagabb és leghíresebb cukrászdái és kávéházai között.
A lillafüredi vízesés ma Magyarország legnagyobb esésű vízesése húsz méteres magasságával.
A májusi cserebogár (Melolontha melolontha) egy viszonylag gyakori európai bogárfaj, egyben a Kárpát-medence legnagyobb mezőgazdasági jelentőségű cserebogárfaja.
Egy lehelletfinom, nagyon szép kidolgozású, mintaszerűen újrafogalmazott moldvai csángó "kerpakendő" látható a képen. dr. Sági Lajosné, Rózsa népi iparművész, a Népművészet Mestere jubileumi életmű kiállításának részlete a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Múzeumának Kiállítótermében, Budapesten, az I. Szilágyi Dezső tér 6. sz. alatt. A tárlat december 18-ig tekinthető meg. Sági Rózsa rövid életrajza elolvasható a Hagyományok Háza honlapján,a kiállítások rovatában.
Éjjeli pávaszem-et, Európa legnagyobb lepkéjét,Buják Kávária falán fedeztem fel.
A MÁV 324 sorozata volt a legnagyobb darabszámban épített magyar mozdonytípus, melyet több eltérő alsorozatban gyártottak. Megszületésük pillanatában sem számítottak sem a legerősebb, sem a leggyorsabb mozdonyoknak és nem voltak a gőzmozdony-flotta „sztárjaiâ€, zászlóshajói – mégis évtizedekig a MÁV vonóerő-állományának gerincét alkották és a gőzöskorszak végéig a legfontosabb mozdonyok közé tartoztak, melyeket minden vonattípus továbbítására felhasználtak. Az elkészült 324-esek túlnyomó része a szomszédos országok vasútjaihoz került, de egyszerű, mértéktartó és a céloknak megfelelő szerkezetükkel ott is kivívták a szakemberek elismerését és hosszú évtizedekig láthatóak voltak a vonatok élén.
A színház főbejárata előtti tér, hajóorr-szerűen nyúlik egy - a Duna kiterjesztéseként értelmezhető - mesterségesen kialakított vízfelületbe. A főbejáratot hajóhídon lehet megközelíteni, mely a tradicionális nagyszínházaknál megszokott kétkarú rámpás felhajtó megfelelője.
A Fő tér barokk együtteséből kiemelkedik a barokk stílus nagymestere, Mayerhoffer András által 1752-ben épített Blagovesztenszka szerb ortodox templom.
Gyöngyös városában. Állítólag itt van eltemetve a templom falába Vak Bottyán. Ám a rend vezetője szerint ez korántsem biztos. Sőt!
A kis Somogy-megyei falucskában, Vörsön látható Magyarország legnagyobb Betleheme: ez egy 50 négyzetméteres, sokfigurás terepasztal, mely a jászol környékén legelő nyájakat, távolról Jeruzsálemet és a Kisjézus köszöntésére odasereglő embereket mutatja. (A figurák csupán 1:10-hez léptékűek, mialatt a fővárosi Szent István Bazilika előtti Betlehem figurái életnagyságúak.)
A Bory-vár egy különleges épületcsoport Székesfehérvár Öreghegy városrészében, a Mária-völgyben, melyet Bory Jenő (1879–1959) székesfehérvári építész, szobrász- és festőművész nagyrészt egymaga épített és díszített évtizedeken át, emléket állítva a hitvesi szeretetnek és művészi álmainak.
Európa legnagyobb ércmadara a tatabányai Turul-emlékmű. A szobormadár szárnyainak fesztávolsága 15 méter. A milleneumi ünnepségek keretében Donáth Gyula szobrászt bízták meg 1896-ban az alkotás elkészítésére. Anyagi gondok miatt a Turul-madár avatására csak 1907-ben került sor. A várost jelképező szobrot 1992-ben állították fel jelenlegi helyén.
A Mátrai Erőmű Zrt.(névváltozat: Mátravidéki Hőerőmű) az 1950-es évek Magyarországának egyik legnagyobb és legkorszerűbb széntüzelésű hőerőműve volt Lőrinciben. Működése a fenti név alatt 1995-ben megszűnt. A képen az erőmű kéménye látható.
A szajkó, más néven európai szajkó (Garrulus glandarius), népies nevén mátyásmadár, mátyásszajkó galamb nagyságú madár. Csak hátulnézetből láthatók oldalsó kék tollai. Angol terminológiában Eurasian Blue Jay a neve.
2014- több sorozatot fotóztam méhekről, ahol a hátsó lábon piros / vagy sárga pollenzsák látható. A méhek elülső lábukkal ebbe a zsákba söprik a pollent és a kaptárba szállítják. Ez a méh méretét tekintve fele a Házi-méhnek, valószínűleg egy Törpe méh (Apis florea) egy változata. A lábain olyan nagy, "bokáig" teli volt a pollenzsákja, hogy egy sárga kitinszárnyú, gyorsan virágot (mezei katáng) változtató rovarnak látszott. (Az 1.sz. melléklet egy pollenzsák nélküli másik törpe méhet mutat.) -Pollen sacs, pollen basket.
a takaréktűzhely, mely a különböző sparheltek, más néven spórok összefoglaló neve, típusait: létezik az asztaltűzhely, a csikótűzhely, régiesebb talán a hajótűzhely forma. Készülhetnek lemezből, öntöttvasból, építhetjük kis vagy nagyméretű téglából, ez esetben fontos, hogy a tűztér környéke csak is vályoghabarcsból legyen összerakva.
Nyitólap -------------------------------------------------------------------------------- Üdvözöljük Tiszafüreden, a Tisza-tó fővárosában! Tiszafüred a Tisza-tavi régió legnagyobb települése és idegenforgalmi központja, a Tisza-tó fővárosa.
Nagykamarás, Boda-tó. Hajdan úttörőtáborként funkcionáló területen ma már a horgászok paradicsoma van. Gyönyörű a környezet, a tó halban gazdag.
Tatabánya jelkép Eredete [szerkesztés] Egyes elképzelések szerint a mondai turul az élővilágban egy nagy testű sólyommal, talán az altaj sólyommal, (Falco cherrug altaicus), a kerecsensólyommal (Falco cherrug), a szirti sassal (Aquila chrisaetus), a szakállas keselyűvel (Gypaetus barbarus) vagy a fakó keselyűvel (Gyps fulvus). azonosítható. A szó török eredetű (a csagatáj togrul vagy turgul vadászsólymot jelent). Az ősi magyar nyelv három szót ismert a sólymok különböző fajtáira: a kerecsen, a zongor (ebből származtatható a Zsombor név is) és a turul szavakat; az ősi, a használatból kiveszett túrul szót 19. század eleji költőink hozták újra használatba turul alakban.[2] Teljes bizonyossággal nem dönthető el, hogy a turul valójában sas vagy sólyom; a mítoszok értelmezése alapján egyesek szerint sasról van szó; a nyelvi bizonyítékok a sólyom jelentés mellett szólnak. A solymászat belső-ázsiai eredetű és a sztyeppei népek egyik vadászati módja volt. Hét régi vadászmadár nevünk a sólyom, ölyv, turul, torontál, bese, zongor és karvaly török eredetű.
2004. év elején adták át az Erdőkertesi Faluházat és Könyvtárat mely Nagy László építészmérnök tervei alapján készült. Színházterem, internet szolgáltatás, a földszinten kamaratárlatok, a galériáján pedig képzőművészeti kiállítások várják a látogatókat.
A neobarokk városháza első formájában 1728-ban készült el, majd 1804-ben Vedres István tervei alapján újjáépítették. Az 1879-es nagy árvíz utáni, jelenlegi állapotát Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján 1883-ban érte el
A Lakihegyi Rádióadó egy ipari létesítmény a Budapest közelében fekvő Szigetszentmiklós város Lakihegy nevű részén. Működését 1928-ban kezdte meg és – kisebb-nagyobb megszakításokkal – egészen 1977-ig, a lényegesen korszerűbb Solti rádióadó üzembe helyezéséig működött. Átadása óta Magyarország legmagasabb építménye. A szivar alakú vasszerkezet 284 méter magas és a csúcsán álló kitolható hangolócső további 30 métert ad hozzá a teljes magassághoz.
Tavaly kezdődött és valószínűleg jövőre fejeződik be a kalocsai főszékesegyház nagyszabású rekonstrukciója. A munkálatok során kicserélik a toronysüvegek gerendavázát, külső borítólemezét (az északi toronynál ez már megtörtént), helyreállítják az oromzatot díszítő szobrokat, újravakolják a falakat, és átfestik a toronyórák mutatóit, valamint számlapjait. A fotó Fuji FinePix S7000-es kamerával készült, a felújítás megkezdése előtt.
Szent István római katolikus temetőkápolna. Szentélye román stílusú a 13. századból.
Sátoraljaújhely, B.-A.-Z. megye északkeleti részén található város. Hegyek lábához épült, nagyon szép kiránduló hely.
A túzok (Otis tarda) Európa legnagyobb testű röpülni képes madara, melynek hazai állománya valaha megközelítette a 10.000 példányt. ...
Ez a kép a buszmegállóban készült az egyik osztálytársam lefényképezte a kérésemre. Jó, mert látni az éppen hulló hópelyheket.
A tapadó vadszőlő (Parthenocissus quinquefolia) ötlevelű kúszónövény. Kőfalakra, épületekre futtatják fel díszítésként. Jelen esetben a háttérben (elmosódottan) látható borostyánnal együtt kúsztak fel ugyanarra a fára. (A mellékelt 2 képen a vadszőlő nagyobb felületet befutva látható.)
A Harlekinkatica (Harmonia axyridis) -"rémkatica" néven is emlegetett. - De kit fenyeget? - A Wikipedia szerint a hazánkban őshonos kétpettyes és hétpettyes katicabogárhoz hasonlóan főleg levéltetvekkel táplálkozik. Mivel nagyon falánk és hatékony ragadozó, a levéltetvek elleni biológiai védekezés céljából először az USA-ba, majd több nyugat-európai országba is behurcolták. **A főképen látható, hogy egy 16 pettyes harlekinkatica elfogyaszt egy kisebb rovart. A mellékelt képen látható, hogy a nyíllal jelöl kis pók hálójába számos rovar került, én 8 darabot számoltam meg! - A harlekinkatica ugyanezt teszi: elfogyasztja a nála kisebb rovarokat, pl. a leveleket rágó hangyákat, a virágok nedvét szívó levéltetveket. Van felvételem arról, hogy egy pók elkapott egy legyet, egy hangya megtámadott egy szénalepkét. A rovarvilágban is mindenki vadászik, aki nem növényevő! - Tehát a sokpontos katicabogarak nem rémesek, hanem hasznosak: kevesebb vegyszer kell a növényi kártevők ellen!
Latin neve: Limax maximus. Egy felnőtt példány hosszúsága 10–20 cm kürüli. Színe jellemzően világosszürke vagy szürkésbarna sötétebb foltokkal, melyeknek mintázata meglehetősen változatos.
A kép 2008.szeptember 13.-án készült Vanyarcon,ahol minden év szeptember második szombatján rendezik a sztrapacska/haluska/fesztivált..
Elég közönséges nevet kapott ez a szerintem nagyon szép lepke.
A Rózsavölgyi és Társa céget Rózsavölgyi Gyula (Rózsavölgyi Márk zeneszerzőnek, a "csárdás atyjának" fia) Grinzweil Norbert tőkéstárssal együtt alapította 1850-ben. A két tulajdonos a legfontosabb európai nagyvárosokba utazott el, hogy felvásárolja a legnagyobb európai kottakiadók jelentősebb kiadványait. Egyidejűleg megkezdték a régi magyar zene emlékeinek kiadását, majd a kor egyre több zeneszerzője (Mosonyi, Erkel, Liszt, Ábrányi) talált kiadóra a cégben. Bár Rózsavölgyi Gyula 1861-ben meghal
A fertődi Esterházy kastélyhoz tartozó kínai mulatóház. A nagyközönség előtt kevésbé ismert, mert mintegy 10 percnyi magányos séta vezet oda.
A Balaton (latinul Lacus Pelso, németül Plattensee)[1] becenevén a „magyar tenger†Közép-Európa legnagyobb tava. Típusa a Fertő-tóhoz hasonlóan sztyeppei tó, ezek Eurázsia legnyugatabbra fekvő ilyen jellegű tavai. 79 km hosszú, 13 km széles, felülete 594 km².
A Dankasirály (Chroicocephalus ridibundus) röptéjének fotózásával már korábban többször is próbálkoztam. A tanulság annyi, hogy kerülni kell a rossz (sötét) hátteret, optimalizálni kell (manuálisan) a zársebességet( minimum 1/800 - maximum 1/2000 sec.) fényérzékenységet (1SO200-ISO400), a blendét (f8.0-f11.0). Nem lehet AUTO módban hosszú záridővel, tág blendével f4,8-f6.0), ISO600 feletti fényérzékenységgel éles képeket készíteni! Több pontos vagy 3D, követő Auto-fókusz választása előnyös lehet. NEM LEHET tó vize fölött, borús időben, 50 méternél távolabb, vagy 15 méteren belül próbálkozni, mert ez utóbbi esetben gyors a repülés szögének változása. A fotós felé közeledő madár egyre nagyobb lesz, az előre kiválasztott zoomolás mellett berepül a képmezőbe és bizonyosan csak egy részletét kapjuk el.
Jézus szíve virágnak is hívják. Japánból-Kínából származik.
A nünüke a különlábtőízes bogarak csoportjába, a hólyaghúzók családjába tartozó bogárnem. Testök ovalis, csápjaik fűzérformájuak, szemeik vesealakuak, fejök háromszögü, mellső szárnyaik nagyon rövidek, a hátsók hiányzanak. A nőstényeknek nagyobb és vastagabb potrohuk van. Tavasszal a fűben mindenütt láthatók. Megfogva sajátszerü sárgás folyadékot eresztenek ki testök minden részéből.
1722-ben Schlick családtól a területet megkapta a Károlyi család. A Károlyiaknak ekkoriban alakult ki, a kiterjedt alföldi birtokrendszere, és a gróf a csongrádi és a vásárhelyi uradalom mellett további birtokokat vásárolt meg: Csongrád, Csanád és Békés vármegye területén. A Károlyi család az addig a vásárhelyi lakosok által bérelt Mágocs területét hamarosan házi kezelésbe vonta. A puszta 1748-ban már kizárólag uradalmi gazdálkodási célokat szolgált, amelynek - ahogy akkor mondták - intézője, va
A kép Gazdagréten készült. Sok a hársfa. Amikor virágoznak, nagyon fincsi a levegő illata.
Az Ilona-völgyi-vízesés Magyarország legnagyobb szintkülönbségű természetes zuhataga. A Mátrában találjuk, Parádfürdőtől körülbelül 5 kilométerre délre. A víz az Ilona-völgy függőleges sziklafalának V alakú felső hasadékából vékony sugárban zúdul alá.
A szajkó, más néven európai szajkó (Garrulus glandarius), népies nevén mátyásmadár, mátyásszajkó - egy galamb nagyságú madár. Csak hátulnézetből láthatók oldalsó kék tollai - szemből halvány, tejeskávé barna a tollazata, a fejtollai csíkozottak. Angol terminológiában a kék tollai miatt Eurasian Blue Jay a neve.
A keskenylevelű ezüstfa, ezüstfűz vagy olajfűz (Elaeagnus angustifolia) kis-ázsiai eredetű harmadrendű fa, vagy cserje. Ágai tövisesek, a hajtások, levelek és a termése ezüstös csillámszőrökkel borított. Nagy tűrőképességű faj, amely rossz talajokon, például szikeseken, városi körülmények között parkokban is tenyészik.
a növény latin neve: Ballota nigra. A fekete peszterce 30–80 cm magasra növő évelő növény. Tojásdad alakú levelei sötétzöldek, csipkés szélűek. Négyzetes, gyapjas szára igen elágazó. Nagy, élénkpiros vagy rózsaszín virágai a felső levelek hónaljában fejlődnek.
Debrecenben a nagy erdőn ez volt a régi békás tó amit gépekkel szétbontottak 2013 őszén. 2014 nyarára pedig újjá nagyobbá alakították. Panoráma pásztázás kézi.
Papkeszin fényképeztem 1970. augusztusában Zenit 3M fényképezőgéppel, Helios-44 2/58mm objektívvel, Fortepan filmre. A temetkezési helyül is szolgáló kápolnát valószínűleg az 1980-as években bontották le. Oltárja és harangja most Papkeszi katolikus imaházában szolgál. 2014 őszén visszalátogattam Papkeszire, megkeresni a kápolnát, illetve megtudni valamit a sorsáról. A falu közepe táján érdeklődtem egy szembe jövő idősebb asszonytól a kápolnáról. Azt mondta, hogy persze, hogy ismeri, Sáripusztán volt, úgy két kilométerre a falutól, de már rég lebontották. Nagyon szép, díszes kápolna volt, a Rostás (?) család idősebb tagjai voltak benne eltemetve. A háború alatt az oroszok feltörték a sírokat, biztosan értékeket kerestek bennük, kiszedték a halottakat a koporsóból. Azt mondta, hogy az ő apja meg még valaki tette vissza őket a koporsóba és a koporsókat vissza a gödörbe. Ő még kislány volt, nem engedték volna oda, de ő persze odament kíváncsiskodni. Azt mondta, hogy a halottak épek voltak, mumifikálódtak, olyanok voltak, mint a csokoládé. Az oroszok összetörték a sírgödör beton fedőlapját, az apjáék deszkákkal borították be a gödröt. Aztán a kápolna még sokáig megvolt, jártak oda misézni is, de elkezdett romlani a teteje, és amikor a tető teljesen tönkrement, akkor a berhidai öreg pap (akkor oda tartozott Papkeszi), ahelyett hogy megcsináltatta volna a tetőt, lebontatta a kápolnát. A kápolna olyan erős volt, hogy a tornyát nem bírták elhúzatni traktorral.
A szegedi Új zsinagógát 1900-1902 közt építették Baumhorn Lipót tervei alapján. Baunhorn 22 zsinagógát tervezett a 19-20. század fordulóján, legszebb alkotása éppen a mór-arab-mediterrán elemekkel vegyített szecessziós stílusú szegedi Új zsinagóga. A szegedi zsinagóga Magyarország második, a világ negyedik legnagyobb zsinagógája.
A Magyar Állami Operaház (Budapest, Andrássy u.22.) -Ybl Miklós tervei alapján készült, a gazdagon díszített belső terek kialakításában neves művészek vettek részt: Than Mór, Lotz Károly és Székely Bertalan. - Az átadésa 1884-ben történt. (Az előkészítés, finanszírozás, engedélyezések iránti kilincselésben nagy szerepe volt Erkel Ferencnek, aki az akkori operaház zenekarának karnagya is volt.)
Vagy legalább is annak vélem, bár a virágok nagyobbak és ritkábbak rajta, mint az általam ismert virágon.
"Külső méreteit tekintve Magyarország legnagyobb egyházi épülete, és egyben az ország legmagasabb épülete. Méreteit tekintve Európa negyedik legnagyobb bazilikája, a római Szent Péter-bazilika (132 m), a londoni Szent Pál-katedrális (108 m) és a Kölni dóm (157 m) után, világviszonylatban a 18. helyen áll."
A címben azért szerepel a "kis" teleobjektív megnevezés, mert a NIKON Nikkor 56-300 mm-es teléje eltörpül a madárfotózásra használt SIGMA 500 mm-es teleobjektívhez képest, viszont ezzel 2,4 méternél közelebb nem lehet fotózni. Madárfotózásra a 300 mm-es objektív nem elég, közelpontja 140 cm, ezért 12 mm-es közgyűrűvel használom, ezáltal 29 cm-tól 7 méterig lehet vele fotózni, a végtelen ilyenkor eltűnik! - A lepkéket jobb minél közelebbről fotózni, pl. kompakt kamerával, de legtöbbször 70-150 cm távolság szükséges, mert közelebb nem enged a lepke. (Nincs makró-objektívem, sem telekonverterem, a 4x nagyítású előtétlencse gyenge minőségű leképzést ad!) - Az ilyen kicsiny lepkék: araszolólepkék, boglárkalepkék, bagolylepkék és a kis szénalepke. Mindegyik szárnya 10-12 mm-es, kitárva kb. 2 cm szélesek, egy átlagos monitor 10-szeres nagyítást ad, ami 15 mm az 15 cm-nek látszik. - A főképen egy szalagos szerecsenboglárka látható, a 2. talán "Gyapottok-bagolylepke".
Egy barlanglakás részlete, Cserépváralján. Kittibabynek, hogy mégnagyobb kedve legyen visszamenni a Szomolya, Cserépváralja vidékre...
Magyarországon igen gyakori faj. Nagyon kicsi, jól álcázza magát. Ãgy elég nehéz észrevenni.
A kiskunfélegyházi városházával szemközt kilenc éve újra felállított országzászló lobogója kezdettől az árbóc csúcsán leng. Bár többen szóvá tették, valamilyen rejtélyes ok miatt a városvezetés nem akarja félárbócra ereszteni. Pedig köztudottan az a gyász jele. Márpedig Trianonnál nagy veszteség még soha nem érte a magyarságot. A fotó Nikon D60-as kamerával készült, 2010. 08. 17-én, 8 óra 59 perckor.
Káposztarepce a bátyai határban, középen a "kőhíddal" és még a Nagyboldogasszony Főszékesegyház is látszik nagyon messziről, hasonlóan,mint mag Kalocsa.
A Nyugati Pályaudvar Magyarország legrégibb vasúti pályaudvara, holnap lesz átadásának 137. évfordulója. Mint ismert, a mai épület helyén levő Pesti Indóházból indult 1846-ban Pest-Vác között Magyarország első vasútvonala. A Nagykörút átrendezése miatt ez az épületet lebontották, az új csarnok kissé északabbra került a régitől. Az új pályaudvar terveit az osztrák August de Serres építész és a később az Eiffel-toronyról világhírűvé vált párizsi Gustave Eiffel cége készítette. Az új pályaudvart 1877 október 28-án adták át. A főképen a Teréz körút / Nyugati tér felőli főnézetben a jobb oldali kettős torony látszik, a mellette jobbra levő épületben már évek óta McDonald’s működik.
1945-től nagyjából a 60-as évekig kápolnapusztai állami gazdaságként működött majd elkezdett csökkenni az állomány olyannyira, hogy a 80-as évekre alig maradt állat, így az istállókat egy kivételével lebontották. 1992-ben a Balaton-felvidéki Nemzeti Park jogelődje megvásárolta és bivaly, illetve szürkemarhatartásba kezdett. Ma már a Balaton-felvidéki Nemzeti Park fennhatósága alatt üzemel azzal az elsődleges céllal, hogy Magyarország ma már legnagyobb bivalyállományát fenntartsa.
A Városligetben ma is látható egy alacsony híd, ami alatt a hajdani Földalatti áthaladt. Nagyon szépen felújították.
A Házi veréb (Passer domesticus) hím tollazatának -nyári- nemi jellegzetességei: kiemelve, amit a Madár-Határozó megemlít. Háta vöröses, feje oldalt vörösbarna, fejtetőn piszkosszürke (ősszel egyöntetűen vörösbarna),- csőre fekete. Fehér pofafoltja, fekete torok- és mellfoltja van. A szárnyak keresztirányú fehér csíkja is nyáron szélesebb.**Nem ritka, kipusztulás nem fenyegeti, de Magyarországon védett faj, eszmei értéke: 25.000 Ft. Az egész világon alkalmazkodott a városi élethez, mind a táplálkozásban, fészekrakás helyében (pl. tornyok, vascsövek) és anyagában: pl műszálas anyagokat is beépít a fészkébe. Gyakorta berepül nagyobb áruházak vásárlóterébe sőt repülőterek várótermébe is.
Tudományos név. Macrolepiota procera (Scop.:Fr.)Sing. Familia: Agaricaceae. Magyar név. Nagy őzlábgomba, Család: Csiperkefélék . Ehető .
Sástón található az egyik legszebb panorámát nyújtó mátrai kilátó is, amit egy kiszuperált fúrótoronyból alakítottak ki.A torony 50 méter magas , kilengése nagy , tetején és oldalán adovevő és adósugározó készülék található.
A MÁV 324 sorozata volt a legnagyobb darabszámban épített magyar mozdonytípus, melyet több eltérő alsorozatban gyártottak. Megszületésük pillanatában sem számítottak sem a legerősebb, sem a leggyorsabb mozdonyoknak és nem voltak a gőzmozdony-flotta „sztárjaiâ€, zászlóshajói – mégis évtizedekig a MÁV vonóerő-állományának gerincét alkották és a gőzöskorszak végéig a legfontosabb mozdonyok közé tartoztak, melyeket minden vonattípus továbbítására felhasználtak. Az elkészült 324-esek túlnyomó része a szomszédos országok vasútjaihoz került, de egyszerű, mértéktartó és a céloknak megfelelő szerkezetükkel ott is kivívták a szakemberek elismerését és hosszú évtizedekig láthatóak voltak a vonatok élén.
Magyarország egyik legszebb tája a Kis-Balaton a Balaton délnyugati csücskében található. Valamikor régen a Balaton öble volt, s mintegy 3 km széles csatornával kapcsolódott a tóhoz. Időközben a Zala folyó hordalékával feltöltötte, így vált ez a természetvédelmi terület Magyarország legnagyobb mocsarává. Páratlan madárvilága miatt a Balaton -felvidéki Nemzeti Park része. Különböző védett állatfajok találhatók meg az 1400 ha-os Kis-Balatonon. Az egykor hatalmas nagyságú nagykócsag állomány fészke
Az Országház \\\"A hazának nincsen háza\\\" - írta 1846-ban keserűen a magyar polgárosodás hőskorának egyik legnagyobb költője, Vörösmarty Mihály. A honfoglaló Árpád vezér unokái valóban sok évszázadon át úgy hoztak törvényt, hogy nem volt állandó szállása az országgyűlésnek. De erre nem is volt szükség, hiszen ők maguk - a főpapok, bárók, nemesek és városi polgárok - voltak az \\\"ország\\\", amerre ők jártak, ítéltek, tanácskoztak, ott volt a \\\"haza\\\". Ám az államalapító nagy király, Szent István óta éppen
Kálmán Imre szobor az Operettszínház előtt. A Magyar Operett Napja és Kálmán Imre zeneszerzõ 125. születésnapja alkalmából 2007. október 20-án a Budapesti Operettszínház előtt avatották fel a komponista emlékére, a Nagymezõ utcában.
A Börzsönyben ma nagyon sokat láttunk. Védett növény. Gyógynövény, minden része mérgező.
Latin neve: Cirsium erisithales. A fészkesek közé tartozó aszatok Hazánkban sokfelé előfordulnak. Virágaik általában nagy méretűek, így kitűnnek környezetükből. Többnyire rózsaszínben vagy lilában pompáznak, de előfordul köztük kivétel is-például az enyves aszat.
Latin neve: Phytodecta rufipes. Hazánkban a lucerna egyik legjelentősebb kártevője. Elsősorban az Alföldön és a Tiszántúlon okoz nagy károkat.
Ősszel készült alkonyatban. Európa nagy részén is ilyen sűrű a légi forgalom. Itt átmenő vonal is van, nem csak országban leszálló.
A mályvarózsa vagy röviden csak mályva, a kiskertek és a falusi udvarok egyik legkedveltebb nyári virága. Jelenlétét messziről jelzi, hiszen két és fél méteres magasságával túlnő a kerítéseken. A virágok is nagyméretűek, átmérőjük elérheti a tíz centimétert is, 80-100 cm hosszúságban csoportosan helyezkednek el, az alsó bimbókból jelennek meg az első virágok és fokozatosan nyílnak a szár csúcsa felé.
Latin neve: Thymus praecox. Ez egy nagyon erőteljes aromájú és illatú növény, ami fajtától függően bokrosodó (citromillatú-, kerti kakukkfű), vagy terjedő tövű (korai-, közönséges kakukkfű) lehet. Ãze annyira erőteljes, hogy csak kis mennyiségben érdemes belőle használni az ételbe. Ilyenek például a levesek, húsok, pástétomok, mártások, vadhúsok vagy a citromillatú kakukkfű esetében szóba jöhetnek még a gyümölcssaláták is.
Martonvásáron ifjabb Gróf Brunszvik Antal kastélyában valószínűleg 1802+1806+1809-ben járhatott vendégként Beethoven, akit a Brunszvik lányoknak (Teréz és Josefine) zongora-leckéket adott már korábban Bécsben, később Brunszvik Terézhez baráti (szerelmi?) kapcsolat is fűzte. Teréz lelkes és tehetséges tanítványa volt a Mesternek, aki nagyra értékelte, hogy Teréz hazánkban elsőként szólaltatta meg zongora darabjait. Az Op. 78. (Fisz-dúr) szonátát neki ajánlotta. A vendéglátó atya, Brunszvik Antal gróf maga is jól játszott hangszeren. Beethoven itteni látogatásait csak 3 emlékszoba, néhány korabeli hangszer, festmény, információs tábla és számos kottafüzet őrzi. (A berendezések, zongorák egyikére sem írták, hogy Beethoven látogatásánál a művész használta volna.)
A hagyományos palóc szedettes vászonszőttes mai újrafogalmazása, subrikával (ami a területre nagyon jellemző, szálhúzásos hímzéstechnika).
A sárgalábú sirály (Larus michahellis) nagyobb természetvédelmi övezeteiben (Hanság, Tisza-tó) látható. Magyarországon védett faj, eszmei védelmi értéke: 25.000 Ft.
A WestEnd City Center Budapest egyik legnagyobb bevásárlóközpontja, a VI. kerületben, a Nyugati pályaudvar mellett található. 1999. november 12-én adták át,
A fecskék a garázsunkba raktak fészket,aminek nem nagyon örültem hisz a borospincém építése volt a tét!Háromszor le is vertem a fészküket,de kitartóak voltak,és negyedszer is nekiálltak fészket rakni.Tetszett a kitartásuk,és hagytam őket fészket rakni,aminek négy kis fecske lett az eredménye.A borospince megépült távozásuk után.
A tartósan fagypont alatti éjszaki hőmérséklet, a 14 cm-es jégvastagság lehetővé tette, hogy a Velencei-tó déli-parti sávja legyen Magyarország legnagyobb, természetes és ingyenes jégpályája. A lehetőség tízezreket csábított a tóhoz, Velence, Agárdi és Gárdony nyáron strandjairól ismert területei most a jeges sportokat kedvelők többféle korcsoportjával teltek meg. Nem csak korcsolyázók, hokizó, de szánkó, fakutya, jégvitorlás és snowboard + windsurf kombinációját is tucatnyian használták, ld. a főképen. - A fotók korcsolyázás közben készültek Gárdonyban a Gyöngyvirág /Popstrand jegén, a Google térképen és a felvételeken (2. + 8.) is látható szigetig összefüggő jégfelület volt.
Makro egy kamilláról, szerintem Római kamilla, mert nagyobb volt a virága, mint a másiknak.
Papkeszin külterületén fényképeztem 1970. nyarán Zenit 3M fényképezőgéppel, valószínűleg Jupiter-11 4/135mm telével, Fortepan filmre. Idén ősszel visszamentem Papkeszire, hogy megkeressem a kápolnát (Hajmáskérig vonat, onnan bicikli), mert az elmúlt 44 év alatt elfelejtettem, hogy merre volt. A faluban egy asszonytól megtudtam, hogy a kápolna Sáripusztán volt, de már lebontották. Megkerestem a Balaton turistatérképen Sáripusztát, és indultam volna arrafelé, amikor megszólított egy biciklijét toló enyhén kapatos férfi, hogy mit keresek. Mondtam, hogy Sáripusztára szeretnék menni, megkeresni a kápolna helyét. Elkezdte mondani az utat, aztán azt mondta, hogy mindjárt ideér a bátyja, jobb lesz, ha ő mondja, mert ott lakott egy darabig. Tényleg mindjárt ott volt a szintén biciklit toló, de lényegesen józanabb bátyja, aki elmondta az utat, és azt is, hogy nagyon rossz az út, és hogy lesz ott két ház és a második ház után volt a kápolna. Elbúcsúztam tőlük, irány Sáripuszta. Az út eleinte murvás volt, aztán egyre rosszabb, volt ahol százméterekre ki kellett menni a mezőre, mert a sártól és a pocsolyáktól járhatatlan volt az út. Elértem az első házig, ahol kézzel festett tábla volt, hogy magánút. Azért tovább mentem, gondoltam csak emberek lesznek ott is, és útbaigazítanak. Csak egy megkötött kutya őrjöngött a ház mellett, hiába köszöngettem, nem jött ki senki. A melléképület előtt ruhák száradtak, egy rendszám nélküli egészen új, tiszta autó állt az udvaron. A háztól már nem vezetett tovább rendes út, visszafordultam. Volt nem sokkal korábban egy alig járt leágazás, de olyan sár volt, meg el is akartam érni egy vonatot Kenesén, így leálltam a keresgéléssel.
Latin neve. Verbascum phlomoides. Feltűnő égbe nyúló ökörfark alakjáról kapta nevét. Kétéves vagy évelő növények, virágos hajtásuk nagyméretű. Egész nyáron virágzik. Megtalálható réteken, mezőkön.
A Lillafüredi vízesés ma Magyarország legnagyobb esésű vízesése húsz méteres magasságával. A vízesést a lillafüredi Palota-szálló építésekor alakították ki, tehát mesterséges vízesés, eredetileg a Szinva patak a Hámori-tóba torkollott. A kép 2007 nyarán készült.
Szándékosan cserregésnek, nem éneklésnek nevezem a Nádirigó (Acrocephalus arundinaceus) - Great Reed Warbler hangját. A Madár-Határozó szerint a nádirigó olyan, mint egy nagytestű cserregő nádiposzáta, Európában a legnagyobb poszáta! A nádiposzáta 14 cm-nél kisebb, még a nádirigó 16-20 cm hosszú. A nádiposzáta hangja jóval egyszerűbb, csendesebb. A Nádirigó ricsajától hangosak a part menti nádasok a Velencei-tavon, Fertő-tavon, Kis-Balaton és Duna mentén. (Az egyéb rigók füttye teljesen más, az énekes rigóé változatosabb, nem is a nádas az életterük.) - Eszmei védelmi értéke 25.000 Ft. - (Igen nehéz tisztán lefotózni, mert több lengő nádszál kerülhet a kamera és a madár közé, a nádirigó pedig legtöbbször a metronómhoz hasonlóan ide-oda ingó nádszálon kapaszkodik. Egy mozdulatlan szobor fotózása sokkal kevésbé időigényes!)
Budától északnyugatra, dombos vidéken, egy messziről látható halom tetején magaslik, és mintegy uralja a tájat az impozáns kéttornyú templom és a kolostor. Háromhajós premontrei bazilika és kolostor maradványai. Épült a XIII. század közepén (1220-34) késő római - korai gótikus stílusban. 1763-ban a nagy komáromi földrengés rombolta le. Jelenleg a rom belső területe is látogatható. A hajdani kolostor dongaboltozatos termében kőtár tekinthető meg. Műemlék
( Salvia glutinosa )Nagy termetű, 50-100 cm magas évelő növény. Szára felálló, négyszögletes, serteszőrös. Levelei keresztben átellenesek, hosszú nyelűek, különösen az alsók. Tojásdad levelének a válla dárda alakú, csúcsa kihegyezett, széle fűrészes. A levél felső oldala, a fonák érhálózata és a levélnyél finoman szőrös.
Jó nagy gombatelep volt egy bükkfa közelében. Ha tényleg bokrosgomba volt, akkor egy ehető taplógombát láttunk, amiből fiatal korában kitelt volna jó pár embernek a vacsora. Öregedve eltaplósodik. Én sárga gévagombaként azonosítottam, köszönöm Benkő Gábornak, hogy jelezte a tévedést.
Nagycenken található a Széchenyi grófi család Kastélya. Ennek egy része ma Kastély-Hotel, másik része Múzeum. A Múzeumban kevés eredeti használati tárgy, néhány festmény, szobor utal a "Legnagyobb Magyar" jelzőt megkapott gróf Széchenyi Istvánra, a bútorok nagyobb része a dénesfai Cziráky-kastélyból valók. A kiállítás döntő része azokat az országjavító tevékenységeit (Tisza szabályozás, gőzhajózás, vasúti közlekedés), melyeket Szécheni István mozdított elő. (A Magyar Tudományos Akadémia és Lánchíd nem szerepel a kiállításon!)
Ez a Madár Album egy válogatás a Népligetben, 2015 tavaszán, az elmúlt hónapban készült fotóimból. Főkép:Vadgalamb -2.) Nagy fakopáncs -3.) Szarka - 4.) Dolmányos varjú -5. Őszapó -6.) Széncinege - 7.) Feketerigó - 8.) Vörösbegy - 9.) Füzike -10.) Csóka -11.) Zöld küllő - 12.) Seregély
Az Erzsébet tér felől,a Vasember-ház alatt is beléphetünk az Aradi udvarba. Nagykanizsa,2009.05.17.
Az Árvacsalán (Lamium) virágai bordós-rózsaszínűek, ritkán sárga változat is látható. Ez a kék virágú változat egy városi virágágyásban, mesterségesen telepített, nem vadon termő, hanem nemes változat: a levelek fűrészes szegélye és a virág alsó szirmán látható pontozottság utal az árvacsalánnal való rokonságra, de a virágok nagyobbak, kb. 2 cm-esek.
Sástón található az egyik legszebb panorámát nyújtó mátrai kilátó is, amit egy üzemképtelen fúrótoronyból alakítottak ki (Szeged melletti Algyőről szállították ide). A torony 50 méter magas, kilengése nagy, tetején és oldalán adó-vevő és adósugározó készülék található.
Az aranyszemű fátyolka (Chrysopa perla) 2 fotója. (Wikipedia: "Az aranyszemű fátyolka mintegy 1 centiméter hosszú, szárnyainak fesztávolsága körülbelül 3 centiméter. A szárnyak fátyolszerűen áttetszők, szivárványfényűek, a szegély alatti erek zöldek. Nagy, összetett szemei sárgák, a fején levő foltok X alakú mintázatot alkotnak. Csápja hosszú.)
Moldvai csángó, leheletfinom szőttes nagyon szép, geometrikus mintákból felépülő, mai használatra újrafogalmazott világa. dr. Sági Lajosné, Rózsa népi iparművész, a Népművészet Mestere jubileumi életmű kiállításának részlete a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Múzeumának Kiállítótermében, Budapesten, az I. Szilágyi Dezső tér 6. sz. alatt. A tárlat december 18-ig tekinthető meg. Sági Rózsa rövid életrajza elolvasható a Hagyományok Háza honlapján,a kiállítások rovatában.
Nagyhideghegyről Nagybörzsöny felé haladva a K+ jelzés mentén, a Vasedény kulcsosház mellett találjuk ezt a bővizű forrást. Vize egy mesterséges tavacskán keresztül jut le a völgyfenékre.
Sopron legrégebbi iskoláját 1557-ben nyitották meg azon a telken, amelyet Hummel Kristóf polgármester ajánlott fel. Az iskola fejlesztésében, gimnáziumi szintre emelésében nagy szerepe volt Lackner Kristóf polgármesternek. Az 1610-es években csaknem évente írt iskoladrámákat, amelyeket a gimnázium diákjai adtak elő, többnyire a városháza termeiben. Mint felügyelő, sűrűn látogatta az iskolát, és "Iskolai törvények" címen rendtartást adott ki számára. Ennek is köszönhető, hogy a 17. század első
Ma hallottam az InfóRádió déli híreiben, hogy Csupó Gábor egy új zenés filmet, egy magyar musicalt forgat "Pappa pia" (a sikeres Mamma mia cím magyarra ferdítése) a Soroksári-Duna mellett, a Gubacsi-híd lábánál. Véletlenül ebbe a forgatásba keveredtem be kajakommal. A film költségvetése: 1 milliárd HUF, főszerepben Szabó Kimmel Tamás, továbbá Nagy Feró, Stohl András, Reviczki Gábor, Dobó Kata, stb. ld. link!
Latin neve: Trachemys scripta elegans. A közönséges ékszerteknős kimondottan társas lény, gyakran nagy csapatokban sütkérezik a napon. Tápláléka vízinövények, édesvízi halak, puhatestűek és rovarok. Az állat akár 40 évig élhet. Az ivarérettséget 2-3 éves korban éri el. A párzási időszak a tavasz elején van. A nőstény, évente gyakran két fészekaljat rak a homokba. Egy fészekaljban 2-22 fehér, megnyúlt alakú tojás található. A kifejlődéshez 10-13 hét kell, hogy elteljen.
Életnagyságú betlehemet készítettümk, a lakooság nagy örömére, hagyomány teremtő céllal.
A Nyugati pályaudvar Budapest egyik legrégebbi vasúti pályaudvara a mai Nagykörút (Teréz körút) mellett. Nevét nem a földrajzi fekvéséről, hanem a vasúttársaságról kapta.
A váci székesegyház, hivatalos nevén Nagyboldogasszony székesegyház a Váci Egyházmegye központi- és a Vác-Alsóváros plébánia egyik plébániatemploma.
Az Őrszentmiklósi-tó. Rengeteg horgász tartózkodott a parton. A horgásztó egy állandó átfolyásos patakkal elárasztott zárógátas, alsó kifolyásos rendszerrel működő víztározó.A vízterületnagysága mintegy 18 Ha.Átlag mélysége kb. 1,8 méter, de akadnak helyek, ahol találhatóak 3-6 méteres szakadások-gödrök és persze sekélyebb részek is. (Link)
Latin neve: Hypericum perforatum. Nyáron messziről szembetűnnek nagy, sárga foltjai. A néphit ördögűző tuljadonsággal ruházza föl. Gyógynövény is.
A tulkok (Bovini) nemzetsége a párosujjú patások (Artiodactyla) rendjébe, ezen belül a tülkösszarvúak (Bovidae) családjába és a tulokformák (Bovinae) alcsaládjába tartozó nemzetség. A nemzetségbe tartoznak a tülkösszarvúak legnagyobb ma élő fajai. A leghosszabb faj a kafferbivaly, a legsúlyosabb pedig a gaur.
A kép 2010.március 28-án készült Sámsonházán
A XIX. század elejétől alakulhattak ki Noszvajon a barlang- és pincelakások. A Bükkalján, Egertől Miskolcig elhúzódó szakaszon a könnyen megmunkálható riolittufa adta a lehetőséget és a nagymértékű elszegényedés hozta létre ezeket.
A képen nagyon sok rejtélyes dolgot fel lehet fedezni. Különböző alakok domborodnak ki belőle. A furcsa az, hogy mindig találni benne újabb képvonásokat ami az őskort ábrázolja.
Egri Szépasszonyvölgybe vezető út. A Szépasszony-völgy Eger legnagyobb kiterjedésű, összefüggő borpincés területe. A ma közel 200 pincét számláló Szépasszony-völgy az elmúlt évszázadokban szorosan összekapcsolódott az egri borok hírnevével.
A hó 0 °C alatt képződött csapadék, amely vízpárát tartalmazó levegő további lehűlésével jön létre, amikor a képződött jégrészecskékre kristályosan további jégrészecskék fagynak, és hókristállyá egyesülnek. A jégkristályok alakja – keletkezésük folytán – nagyon különböző, elsősorban a hőmérséklettől függ: Wilson Bentley hópehelyfotói 1902-ből 0 °C … −8 °C : elsősorban tű alakú −5 °C … −10 °C : oszlopok, lapocskák −10 °C … −20 °C : lapocskák −13 °C … −17 °C : hócsillagok −18 °C … −25 °C : os
Nagy a feje, búsúljon a ló – tartja a nóta. Ennek a szamárnak is nagy a feje, mert többnyire barna társa hátán pihenteti.
Hajdúszoboszló felé haladva az úttól 10 m.-re található ez az elhagyott ház ami valaha nagyon kis takaros épület volt.
A csónakázó tó a nagyerdő központjában található,körülötte még számos lehetőség van a szórakozásra és kikapcsolódásra, állatkert és vidámpark,Aquaticum Mediterrán élményfürdő és Termál-Gyógyfürdő,éttermek....
A nagy tisztás jobb oldali részén igazi meglepetés a látvány: egy szép vérbükk bíbor lombja előtt legalább 250-300 éves kocsányos tölgy tökéletes ágkörű (5 alsó, 5 felső), 25 m magas, 25 m átmérőjű koronája zárja a kert tökéletes varázsát.
A novény latin neve: Hepatica nobilis. A nemes májvirág nyirkos és sziklás erdők, az üdébb, mészben gazdag, kőtörmeléket is tartalmazó vályogtalajokat kedveli. Termőhelyein általában nagyobb állományokban fordul elő. Védett növény.
Drégely vára egy vár a Börzsöny északi részén, Drégelypalánk és Nagyoroszi községektől egyforma távolságra, a zöldellő hegyek egyik 444 méter magas sziklacsúcsán.
Latin neve: Onosma tornensis. Magyarországon négy vértő faj fordul elő, ezek mind védettek. Legritkább az endemikus Tornai vértő, mely csupán néhány élőhelyen fordul elő az Aggteleki és a Gömör-Tornai karszton. Nagyon ritka, fokozattan védett növényönk. Eszmei értéke 50 000 Ft.
A palota Európa legnagyobb ilyen épülete volt: 145 méter hosszú, 41-61 méter széles. A kupolaterem 15 méter átmérőjű 18,5 méter magas. A hatalmas kapuzatot két, oroszlános, neoreneszánsz torony és timpanon ékesíti, ezen Merkur és Hephaisztosz, a kereskedelem és az ipar istenei ülnek.
A harangvirágok nemzetsége mintegy 300 fajból áll, melynek nagy része Európából és Elő-Ázsiából származik. Különféle árnyalatú kék, fehér, rtikábban rózsaszínű virágot hoznak.
Az idén volt a VI. Gyulai Kolbász és Sódarmustra (azaz bemutató) a gyulai vár melletti területen 2016.03.11-03.15. közit hosszú hétvégén. A fesztivál fő célja a környékben (gyulai, csabai) termelt kolbász és füstölt, sózott sertéssonka népszerűsítése. Emellett a hagyományos népművészetek (fafaragás, hímzés, patkolókovács) és ételek (kürtős kalács, hurka) bemutatása és új fejlesztésű termékek ((bio-, paleo-édességek), kézműves sörök, házi pálinka árusítása volt. Egy külön nagy sátorban naponta négy zenekar adott koncertet: rock, mulatós, tánczene, gyermekdalok, perui pánsíp-együttes.
A Szarka igen bizalmatlan, távolságtartó madár, ritkán fotózható 8-10 méternél közelebbről, a gyep rossz háttér, ha fán tartózkodik, akkor ágak takarják. Ez a sorozatom talán az eddigi legnagyobb felbontású, részletekben a korábbiaknál gazdagabb.
A nagymágocsi Károlyi kastély parkjában található szoborcsoport, mely eredetije Párizsban látható.
A kecskeméti Nagytemplom hivatalos nevén Urunk mennybemenetele társszékesegyház római katolikus templom 1774 és 1799 között épült Osvald Gáspár, piarista szerzetes tervei szerint, klasszicizáló késő barokk (copf) stílusban.
Lábatlan gyík. Szép nászruhás (kék pettyes) lábatlan gyík a Pilisben, sajnos az autóúton elütve. A lábatlan gyíkok nagy részét már sajnos csak így látjuk.. Jó lenne vigyázni rájuk, különleges, szép gyíkok.
A bükkaljai Kács község 1890-ben riolit tufából faragott kőhodálya, ahová a környékről 3000 birka is elfért! /A kácsi Várhegy dél-nyugati oldalában, a riolit-tufába több nagyméretű helyiségből álló, oszlopos teremsort faragtak. A helyi juhászok itt tartották a falu nyáját./
A Széchenyi Fürdő Európa egyik legnagyobb fürdőkomplexuma, Pest első gyógyfürdője. Létét Zsigmondy Vilmos bányamérnöknek köszönheti. Kezdeményezésére sikeres mélyfúrásokat végeztek a Városligetben, ahol később, 1881-ben már "Artézi fürdő" működött, azonban az ideiglenes jellegű fürdő egyre kevésbé felelt meg a kor igényeinek. Ãgy épült fel 1913-ban Czigler Győző tervei alapján a Széchenyi Gyógyfürdő. A fürdő 1927-ben férfi és női népfürdőosztállyal és strandfürdővel bővült. Az 1960-as évek közep
A képet két éve készítettem, mikor megkaptam a tükörreflexes gépem. Ez egyike az első próbálkozásaimnak vele. Nagy szerencsém volt, hogy ilyen szép napfelkeltével találkoztam.
Ahogy Mikes Kelemen tanításából tudjuk: "Vagyunk, akik voltunk, s leszünk, akik vagyunk". Ez a láda a népi parművészetnek nevezett művészeti ág kitűnő példája. Az ácsolt ládák formavilágát idézi, mai, korszerű megfogalmazásban, iparművészet felé mutató módon, a fa világának élni hagyásával. Új színt is hozott a hagyományos ládába, hiszen hagyományosan nem kombinálták ennél a tárgytípusnál a fát és a vesszőt. De ez a két élő anyag nagyon is összeillik és ezen a szép ládán sikerült is össze hozni
Az erdei mókus élőhelye a legkülönbözőbb erdőtípusok, a síkságtól egészen a hegyvidékig. Nagyobb kertekben és városi parkokban a mókus hamar barátkozik és könnyen etethető. Fán élő állat; magasan, a fatörzs közelében, ágakból készített gömb alakú fészekben alszik és hozza világra kölykeit. Mivel túlnyomórészt nappal mozog, a mókust könnyű megfigyelni. Tápláléka lehet toboz, fakéreg, növényi nedvek, mogyoró, bogyók, gombák. Téli álmot nem alszik, felváltva alszik és pihen.
Előrebocsájtom, hogy nem hivatásos, hanem kezdő, hobbi fotós vagyok, ez nem egy másokat kioktató fotósorozat, csupán megosztom a saját, 2014. év folyamán szerzett tapasztalataimat – miután ez évben én töltöttem fel a legtöbb madárfelvételt. Az eredményeim illusztrálására 13 madár fotóját mellékelem, melyek az utóbbi hónap alatt azonos helyen és felszereléssel készültek. – A kb. 50.000 hibásat nem teszem közzé!) – Az első és legfontosabb feltétel: sok IDŐ és TÜRELEM! Második a jó FÉNY - - a beépített gyári vakuk használhatatlanok! Harmadik: KÖZELSÉG (veréb méretűeknél: 8 - max. 12 méter, galamb méretűeknél max. 25 méter / vagy jó teleobjektív (A NIKON 300 mm-es tele gyenge!) + 13 mm-es közgyűrűt használok 500 mm-es SIGMA telével. - Lehet madarat etetőnél, távkioldóval is fotózni, de ekkor mindig látszik az etető! – A másik megoldás: „Célozz és lőj!†– ha séta közben látsz egy madarat, akkor gyorsan kell beállítani és exponálni, általában a madarak sokkal előbb látják meg a fotóst, mint mi őket. Hátránya, hogy általában nagyon távolról és árnyékban, lombok által takarva fényképezhetünk. A harmadik lehetőség egy madár-les: egy álcázott hely, jó kilátással egy csupasz, jól megvilágított ágra, ahol randomszerűen madarak jelenhetnek meg. Ez a pecázásra hasonlít: vagy van kapás, vagy órákig semmi! Feltételei: egy állítható, karral forgatható fejű állvány, mely a kézremegést csökkenti ezáltal alacsonyabb ISO értékkel lehet fotózni. Fényképezőgép: lehet bridge kamerával, kb. 30x optikai zoommal is fotózni, de előnyben van a tükörreflexes kamera. Itt az AUTO módot nem említeném, hanem a felhasználó által módosítható Program opciókat. Fényérzékenység: ISO100-nál már hosszabb záridő (1/350 -1/50 sec.) szükséges és a blende csak az optikára gyárilag megadott alapértékkel (nálam 6.3) működik. – ISO800 felett már szemcsés lesz a kép. Záridő: 1/100 sec alatt nem érdemes fotózni, mert bemozdul a téma, 1/500 – 1/800 sec. az ideális. Reteszérték: a sok méteres távolság miatt a mélységélesség növelésére nem szükséges, az F:11.0 feletti szűkítés sötétté teszi a képet. Ha az ég a háttér, akkor az expozíció ideje rövidül, ha sötét a háttér, akkor nő! Sokan manuális élesítést javasolnak, szerintem az egypontos AUTO távmérés gyorsabb és pontosabb. A matrix fénymérés helyett madaraknál sokkal jobb a központra vagy célpontra súlyozott mérés.- Az egyszeri felvétel helyett sorozatfelvételt használok, mert a madarak néha csak 3-4 másodpercig láthatók, de ez alatt minden másodpercben más pózt vehetnek fel.
10 évvel ezelőtt készült festményem, az akkori állapotról, mára már ez is megváltozott.
Először tavaly, 2015-ben fotóztam, de tévesen: Arge cyanocrecea néven neveztem meg, amitől lényegesen, főleg a vékony derekában különbözik. Ez is a melegebb, trópusi övezetekből az utóbbi években behurcolt új faj lehet Magyarországon. Helyesen: Sphex funerarius a Sphecidae (Kaparódarazsak - Golden digger wasp) család tagja. Egy nagyobb tagja van a családnak: a Gyakori lopódarázs (Sceliphron destillatorium).
tatabánya.a millenium emlékére készült a szobor!régen ezen a helyen egy szovjet emlékmű volt mellette pedig az ország legnagyobb lenin szobra állt!ma egy szobor parkban van!
A parki ösvényen igen nagynak látszó repülő rovar húzott el mellettem. Néhány pillanatra leszálltak egy pásztortáska szárán, - de a szárnyuk itt is rezgett! Alattuk / mögöttük két szál bürökgémorr virág látható. - Csupán otthon, a fotó megtekintésével derült ki, hogy nem egyetlen rovar, hanem egy kék dongó (Xylocopa violacea) pár repült együtt, a hátsó az elsőt átkarolva, akár egy siklóernyős (paraglider) páros - vagy amikor az utas átkarolja a motorkerékpáron a vezetőt!
Kellemesen csevegtünk a teraszon kávézva, s egyszer csak megjelent ez a bazi nagy felhő. A képen amúgy a kőszegi Fő tér látható, középen a Jézus Szíve plébániatemplom.
Csokoládéra gondolva mindenkinek más jut eszébe, kinek keserű csokoládé, kinek tejcsokoládé, töltött, mogyorós, mandulás, ropogós gabonával dúsított, kicsi, nagy, kerek, szögletes, ....végtelen forma és íz variáció. Mindannyian szeretjük, előfordul hogy leküzdhetetlen vágyunk támad egy szelet csokoládé iránt. Nem csoda, hiszen az édes íz szeretete velünk született tulajdonság. E mellett a kakaónak könnyű dolga van, ellenállhatatlan aromáját 500 féle ízanyag alakítja ki. A felvétel Szentendrén, a Főtér felé sétálva készült.
Az Öreg-tavi nagy halászat Tata város kiemelt rendezvényei közé tartozik. Az idén október 22. és 24. között zajlott, de talán kedvet kaptok az életképek láttán jövőre ellátogatni.
A főképen Székesfehérvár középkori romkertjének bejárata látható. A felvételek az óváros területén készültek, a város 95 százaléka hatalmas területen elhelyezkedő modern nagyváros.- A 9.képen helyesen: a Püspöki Palota látható.
Mélyre hatoló, vaskos, húsos főgyökere és kissé fásodó tövű évelő. Föld feletti szára leveles. A levelek páratlanul szárnyaltak, 10-20 pár levélkéjűek. A levélkék tojásdad-elliptikusak, valamennyi nagyjából egyforma, ép szélű, szőrös-bozontos. A szőrök nem kétágúak.
Örvendj, vígadj egészséggel,dícséretekkel, Nagy egének sugárival, tiszta fényivel. A csillagok derülnek, nap és a hold kerülnek, Örvendj, vígadj egészséggel, dícséretekkel. Ãgy Szent István érdemire veszi hárfaját, Dédelgeti, kedvesgeti kedves nótáját. Ezt kívánjuk szívesen, az Úr Isten íltessen, Mirólunk se feledkezzen boldog éltiben! Isten éltessen sokáig minden Istvánt!
Kincsem(l874-l887)szobra az Ügető udvarán.Kincsem talapzaton álló közel két méter magas bronzszobrát Tóth Béla készítette Vastagh László szobrának felnagyításával 1977-ben. Csontváza a budapesti Magyar Mezőgazdasági Múzeumban van kiállítva, ahol megtekinthetők kitüntetései, érmei is. Külföldön „Hungarian Wonderâ€, azaz Magyar Csoda néven ismerik.
Sarki rendőrne, Békebeli rendőrnek is nevezik. Az egészalakos, életnagyságú bronz szobrot Illyés András készítette.
Nagykanizsán a Múzeum téren találjuk meg Kaán Károly mellszobrát,Szabolcs Péter szobrászművész alkotását. 1998-ban állították fel. 2009.05.17.
A Sárospataki Református Kollégium az ország egyik legrégebben fennálló oktatási intézménye, 1531-ben a reformáció szellemében alapította Perényi Péter. Az évszázadok során hazánk számos nagy alakja töltötte itt diákéveit, az ország legnevesebb iskolái között számon tartott Sárospataki Kollégiumban. A Kollégium épületei az 1700-ás években épültek, de ezek közül ma már csak az 1773-ban emelt Berna-sor áll, falai között egyháztörténeti múzeum működik. Az eredeti épületegyüttes nagy részét a XIX. s
Az Ilona-völgyi-vízesés Magyarország legnagyobb szintkülönbségű természetes zuhataga.
Végleg eltűnhet a Skála márka, miután más bérlőnek adja át vidéki áruházait a Skála Divatház Rt. tulajdonosa, amely a fővárosi üzletekre is vevőt keres. A nagy múltú lánc teljes bezárását egyelőre cáfolják.
A selyemkóró (Asclepias syriaca) Észak-amerikai eredetű, agresszíven terjeszkedő gyomnövény, irtása törvény alapján kötelező.- A selyemkóró ragacsos nedvet választ ki, melybe a lepkék lába beleragad, csak nagy vergődéssel, nehezen tudnak kiszabadulni. Az illatanyagai sokféle rovart csábítanak a virágra, de főleg a fehérpettyes álcsüngőlepkéket. A virág méze mérgező, mely mozgásában lebénítja a lepkéket, aztán mozgásképtelenül egy-két nap alatt elpusztulnak, - tömegesen lógnak a virágon és alatta a halódó és elpusztult lepkék.
Polgármesteri Hivatal Szegeden.Itt található Sissyről készült ember nagyságú festmény.
A fecskefarkú pillangó (Papilio machaon) az egyik legnagyobb és legszebb pillangónk. A levendula virágainak illata teljesen megrészegítette, percekig keringett egy kör-alakú virágágyás köröl, csapongott virágról virágra. (Sajnos, közben gyorsan rezegtette is szárnyait, sok felvételemen bemozdult) - Magyarországon védett faj, eszmei természetvédelmi értéke: 10.000 Ft.
A Tisztviselők Házépítő Egyesülete alapítja 1885–87 években az ún. Örömvölgydűlőben a telepet. 1930-ban felépül szomszédságában a MÁVAG kolónia. Vasár- és ünnepnapokon a hívek számára 1897-tôl szentmisét az 1885-ben emelt Golgota-kápolnában mondanak. 1900. augusztus 20-án megalakul a templomépítésre adományokat gyûjtô Szent István Fillér-egyesület. 1918-ban egyházközséggé szervezik, majd 1919. június 29-én plébániává alakul a kôbányai plébánia területébôl. A szûkös Golgota-kápolna helyett istent
Normafa közkedvelt kirándulóhely, ahonnan szép kilátás nyílik a városra. Történet A Normafa lejtő tetéjén állt egy vén bükkfa, amely egy monda szerint Mátyás király születésekor sarjadt. Több ízben villámcsapás érte. Ãrók, költők, művészek kedvelt kirándulóhelye volt. 1840-ben itt énekelte Bellini: Norma című operájának nagyáriáját Schódelné Klein Rozália, európai hírű énekesnőnk. Ettől kezdve a korábban Viharbükknek nevezett fát Normafának nevezték. A korhadt faóriás 1927. június 19-én, vasárnap délelőtt dőlt ki.
A Bory-vár egy különleges, változó művészi színvonalú épületcsoport, amelyet Bory Jenő (1879–1959) építész, szobrász épített és díszített Székesfehérvárott. 1923-tól nagyjából 40 éven át épült. Ma múzeum.
A porcsinrózsa vagy kukacvirág (Portulaca grandiflora) a porcsinfélék (Portulacaceae) családjába tartozó egynyári növényfaj (a grandiflora specifikus név jelentése: „nagy virágúâ€). Argentína, Dél-Brazília és Uruguay területén őshonos
A kép Hajós-Pincefalun készült. A helység a világörökség részévé lett nyilvánítva, mint Európa legnagyobb összefüggő borfaluja.
A Láner Kornél tervezte,Bivaly becenevű gőzmozdony szemből. Nagykanizsa,2009.05.26.
Az Amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa) / angolul: "Citrus flatid planthopper", -kb.7-9 mm hosszú, mindig zártan tartja a szárnyait, mint egy tavi kagyló. Mászik, de repülni igen ritkán és néhány arasznyi távon szoktak. Először 2004-ben fotózták Magyarországon. Most tömegesen rajzik, a levelek fonákját, mint fehér vatta - borítják a lárvái (imago, larva, nymph). -A fotók az alapobjektív elé csavart előtét-lencsével (4x nagyítás) készültek maximális, 55 mm-es fókusztávról.
Vagy a város legrondább szobra, amely Budapesten, a Nagyvárad téren egy hatalmas kőrakás tetején található.
Ezt a hímestojás mintázatú gombát a Szalajka-patak közelében fényképeztem. Nagyon megtetszettek a színei.
Berkenye Nógrád megye délnyugati részén fekszik, lényegében egy völgyben van a falu, nagyon szép természeti környezetben.
A szegedi Új zsinagógát 1900-1902 közt építették Baumhorn Lipót tervei alapján. Baunhorn 22 zsinagógát tervezett a 19-20. század fordulóján, legszebb alkotása éppen a mór-arab-mediterrán elemekkel vegyített szecessziós stílusú szegedi Új zsinagóga. A szegedi zsinagóga Magyarország második, a világ negyedik legnagyobb zsinagógája.
És akkor a lényeg: Ify Lajos A Keszthelyen született legifibb Ifynek, a természettudományok felé irányított Imre és a kézműves szakma felé terelt Kálmán után szülei a papi hivatást választottak. Lajos fiatalon került az egész élete szerelmeként meghatározó Fonyódra, hol mint fiatal káplán, nagy buzgóságával vetette bele magát a törökök megszüntette, gróf Zichyek hatalmas birtokából, 100 holdnyi adományozással kiszakított Fonyódi plébánia megteremtésébe. Segítségére volt ebben a budapesti Gázgyár
„A Remetekert Nagykapornak falutól néhány kilométerre található, az erdőben. Kedvelt pihenőhely, búcsújáró hely. A Remetekert környéke erdőrezervátum: a Zalai hegyhát legkiválóbb kocsánytalantölgyes-bükkös-gyertyános elegyes erdőállományai, egyúttal számos ritka növényfaj termőhelyei is.†(Link )
Szeretünk az országban barangolni. Egy nagyon kedves barátomtól kaptuk a tippet: Sóstó.... Megérte
A hatalmas Harruckern-birtokot 1798-ban osztották fel és kígyósi puszta gróf Wenckheim József (1733-1803) kezére jutott. Idősebb fia, gróf Wenckheim József Antal (1780-1852) (Akiről Jókai Mór az Egy magyar nábob című regényének főhősét mintázta.) Ókígyóson (1950-től Szabadkígyós község), nagy majorságot létesített. Majd kastélyt építtetett, (ez romos állapotban ma is megvan) és onnan irányította gazdaságát. A grófnak csak a harmadik házasságából született gyermeke, gróf Wenckheim Krisztina (1849
Egy, a közelmúltban készített, modern, nógrádi lakóház udvari frontja, amely minden jegyében őrzi a hagyományt, mégis korszerű!Igaz, fekvése is nagyon szép, hiszen ott vannak szemben a szelíd lankák. De a porta nagyon jó példa arra, hogy miként őrizhetjük meg önmagunkat a megváltozott körülmények között is!Még a gazda által újonnan készített kút is jelzi az irányt. Árnyéka, akár egy nyíl, befelé, a házba mutat, ahol a következő képeken látható szépségeket is elkészítette a gazda.
Az árvalányhaj a perjefélék családjának perjeformák alcsaládjába sorolt növénynemzetség. Mintegy 300 faj tartozik ide; nagyra növő, évelő, hímnős virágú fűfélék. Sok faj fontos takarmánynövény.
Az árvacsalán (Lamium) leveleit már fényképeztem. Ez az egyetlen kis virág bibéjének lila pontozottsága emlékeztet az orchideákra, de azok 10x nagyobbak!
Karácsonyfa a nagyanyáink, dédanyáink idejében szokásos módon díszitve.
A Szarka (Pica pica) mellképei korábbiaknál nagyobb pixel és MB méretben, finomabb részletekkel. (A távolság csupán 3 méter volt, a madár nem figyelt rám.) -A 2. kép az eredeti, vágatlan méretet mutatja.
A közismert, hazai muskátli sziromlevelei kisebbek, inkább gömbszerű alakzatot alkotnak a kisebb virágok. - Az angol muskátli (Pelargonium grandiflorum) sziromlevelei, bibéi nagyobbak, virágai inkább egyesével láthatók. - A fotó Budapesten, egy szentlőrinci kertészet szabadtéri bemutatóján készült.
Törtkőből rakott csonka gúla talapzaton áll, a szobor nagyméretű, kiterjesztett szárnyú, nyitott csőrű bronz madár, szárnyának fesztávolsága 15 méter. Európa egyik legnagyobb madárszobra. Karmai közt kardot tart, fején stilizált, aranyozott, magyar szent korona. Talapzatán feliratos tábla. Stílusa historizáló. Készítője Donáth Gyula, aki a budapesti Várnegyedben, a királyi palota északkeleti végénél (a sikló felső állomásánál) található 6 m magas turul-szobrot is készítette 1905-ben.
Hajmáskér.A Bakony-hegység és a Balaton között, a Séd-völgye mellett a X. században keletkezett település. A századfordulón idetelepítették az Osztrák–Magyar Monarchia legnagyobb lőterét. A község határában található az I. és II. világháborús katonai temető. A falu műemléki látványossága az 1747-ből származó barokk katolikus és az 1782 táján épült református templom.
A nagy kócsag (Ardea alba) a fehér gémfélék legnagyobb képviselője. A fotót inkább a kis kócsagtól elkülöníthető jegyei miatt közlöm: hosszabb a lába, a csőre, lába, szeme sárga. Magyarországon fokozottan védett, eszmei értéke: 100.000 _Ft
Posta Palota- Sopron, nagyon szép épület, és belülről még szebb! A város is lenyügöző, egy nagyon jó idegenvezetővel :)
A nárcisz (Narcissus) a spárgavirágúak (Asparagales) rendjébe, az amarilliszfélék (Amaryllidaceae) családjába tartozó növénynemzetség. Nagyobbrészt trópusi vagy szubtrópusi, ritkán északi mérsékelt övi elterjedésű, hagymás vagy néha rizómás, sokszor tőlevélrózsás növények tartoznak ide. Mintegy 860 fajuk ismert. Virágzatuk ernyőszerű, vagy a virágok magánosak.[1] Nevét Narkisszosz mitológiai alakról, esetleg narkotikus (narkoa, görögül bénítani) tulajdonságairól kapta.
A püspökhatvani szoborparkban található ez a fából készült ember nagyságfú szobor.
Kányavári-sziget A Zalavár - Balatonmagyaród út nyugati oldalán található, a nagyközönség számára az egyetlen szabadon látogatható hely a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszeren belül.
Ez a pillangó is az álcázás nagy művésze. Támadóit az időnként széttárt szárnyain elhelyezkedő nagy szemek riasztják el. (A szemek hasonlók a páva farktollain látható szemekkel, innen a pávaszem név.) Összezárt szárnyakkal viszont olyan, mint egy feketére aszalódott vagy száradt falevél. (A fotó Nikon D60-as kamerával készült 2010. 08. 21-én, 16 óra 58 perckor)
A foltos bürök (Conium maculatum) a kaporhoz hasonló, de annál nagyobb, fehér virágú, a zellerfélék családjába tartozó, kétnyári, mezei mérgező gyomnövény. -Fő hatóanyaga a koniin - a régi Athéni (görög) törvénykönyvekben a „bürökpohár†a kiszabható halálbüntetés egyik nemeként szerepelt, Szókratészt ezzel végezték ki.
Ismét a Főtéren járunk. Ezúton megállunk a Városháza épülete előtt. Megfigyelhető a csodálatos építészeti megoldások sorozata. Az ablakokban muskátlik díszítik az épületet, nagyon jól megy az épülethez a piros muskátli. Az itt élő emberek sokat adnak arra, hogy a Városban sok virág legyen, virág díszítse az utcákat tereket, hogy a turisták ezekben is gyönyörködjenek. Nem hiába turista paradicsom Sopron.
Kisoroszi nagyréten jártunk, arról az oldalról tekintve a szépséges kis Verőce..
És akkor a lényeg: Ify Lajos A Keszthelyen született legifibb Ifynek, a természettudományok felé irányított Imre és a kézműves szakma felé terelt Kálmán után szülei a papi hivatást választottak. Lajos fiatalon került az egész élete szerelmeként meghatározó Fonyódra, hol mint fiatal káplán, nagy buzgóságával vetette bele magát a törökök megszüntette, gróf Zichyek hatalmas birtokából, 100 holdnyi adományozással kiszakított Fonyódi plébánia megteremtésébe. Segítségére volt ebben a budapesti Gázgyár
A szentgotthárdi Nagyboldogasszony plébánia, Magyarország 3. legnagyobb barokk stílusban épült (1779) temploma.
Latin neve: Hydrangea macrophylla. Egy–másfél méter magasra növő, lombhullató cserje. Sok kis virága félgömb alakú virágzattá áll össze; ebben gyakran vannak meddő virágok is, megnagyobbodott, sziromszerű csészelevelekkel – a kertészeti, bujtatva vagy dugványról szaporított változatok gyakran csak meddő virágokat hoznak.
Késő téli kép a várról, valamint az előtte található Nagy Lajos Király mellszobráról.
A nagy ganéjtúró vagy nagy ganajtúró (Geotrupes stercorarius) a rovarok (Insecta) osztályának a bogarak (Coleoptera) rendjéhez, ezen belül a mindenevő bogarak (Polyphaga) alrendjéhez és a csajkók (álganéjtúrók, Geotrupidae) családjához tartozó faj.
Latin neve: Lysimachia vulgaris. A közönséges lizinka mocsarakban, nedves réteken, vízparti magaskórós társulásokban, liget és láperdőkben, többnyire nedves, gyengén savanyú talajokon nő. Termőhelytől függően különböző virágformái vannak. Napos helyeken aranysárga, hosszú bibeszálú, nagyobb virágokat fejleszt, amelyek teljesen az idegenmegporzásra rendezkedtek be. Árnyékos helyeken virágai halványsárgák, egyforma hosszú bibeszálakkal és porzókkal, melyek szükség szerint önmegporzásra is képesek
A jászberényi Nagyboldogasszony templom. A fotó Fuji FinePix S7000-es kamerával készült, 2010. július 14-én, 11 óra 10 perckor.
A Sóstói Múzeumfalu Magyarország legnagyobb regionális szabadtéri néprajzi A múzeuma. Az alapítása (1970) és a megnyitása (1979) óta eltelt idő alatt az "Év múzeuma" címet is elnyert intézmény Szabolcs-Szatmár-Bereg megye leglátogatottabb múzeumává vált. Az évi 70-80 ezres látogatói létszám (annak ellenére, hogy csak áprilistól október végéig van nyitva) a terület adottságait, idegenforgalmát tekintve nem csekély eredmény!
A Margitszigeti Szökőkút Magyarország legnagyobb szökőkútja. A teljes vízgépészeti és vezérléstechnikai rendszert a Technoconsult Kft. tervezte és építette ki 2002-ben.
Télapó egyre inkább átveszi a trónját. Itt-ott már meg is rázta a szakállát, szertefújta a lombokat. A környezetünkben élő állatvilág dúsan terített asztalát felszámolja, morzsát is alig hagyva a hosszú téli napokra. A költöző madarak elvonultak, de maradtak olyanok, amelyek nem tudtak az egészségesekkel tartani. Rájuk nagy megpróbáltatás vár. Legtöbben el is pusztulnak. Már az egyik fotómnál jeleztem, csak egy kicsi odafigyelés kell és tavasszal újra élvezhetjük öket. Csicsergésüket, szépségük
Latin neve: Helianthemum nummularium. A napvirág (Helianthemum) és naprózsa (Fumana) egyaránt a szuharfélék családjába tartoznak, a levelek és virágok alakja nagyon hasonló. Mindkét nemzetség tagjai száraz, napsütötte sziklákon él. Leveleik örökzöldek, télen is a száron maradnak.
Terézvárosi plébániatemplom Budapesten a Nagymező utca és a Király utca sarkán
A nagy fakopáncs, más néven tarka harkály (Dendrocopos major)nehezen fotózható, mert magasan az ágak takarják és az égbolt ellenfényt ad. - Viszonylag távolságtartó, a madáretetőket nem látogatja, de mellettük gyakorta feltűnik - szedegeti a férgeket a fakéreg alól. - Ezek a képek első próbálkozásaim - mivel a fényképezőgépem állványra rögzítve állt, videokamerámat használtam állóképre, szabad kézből, 50x optikai zoom mellett, kb. 14 méter távolságról - ennek köszönhető az alacsony felbontás - mert ez a kamera csak 1 Megapixeles állóképeket tud készíteni!
A harkályfélék közül a nagy fakopáncs (Dendrocopos major) felvételeit már több albumban feltettem, de most ezek a legjobbak, pixel-számban a legnagyobbak. Ez egy felnőtt példány, sapkája szinte teljesen fekete (tojó), csupán a csőre mögött látható egy kisebb halvány-piros homlokfolt. (A fiatal példány és a közép-fakopáncs sapkáján több a piros szín.) - Magyarországon védett faj, eszmei védelmi értéke: 25.000 Ft.
A nagy télizöld meténg (Vinca major) talajtakaró, örökzöld díszcserje. - A virágok 5 sziromlevele kerekebb, tölcsére mélyebb, mint a kis meténgnél - színük lilás-kék. - A fehér változat ritkább! (A 6-8. kép NIKON kamerával készült)
Páty és Nagykovácsi között található az Anna vadászház, ahova sok volt szocialista országvezető járt vadászni
A dolmányos varjú (Corvus cornix) alkalmilag elhullott állatok tetemén is (pl. döglött mókuson láttam) táplálkozik. Ez a madár a Duna partján a Kopaszi gát öblében talált egy elpusztult halat. (Sajnos, a partra vetve többet is láttam ma, ami nem nagyon dicséri a Duna vízminőségét!)
A Nagy iszaplégy (Helophilus pendulus) közel akkora, mint egy lódarázs. Fotói close-up 4D előtétlencsével és beépített vakuval készültek. A vaku előnye ISO100 és blendeszűkítés lehetősége, a lencse előnye nagy pixeles, jó felbontású közelképek.
Dátum: 2008.07.02 20.41 Gép: Nikon D40 Beál1ítás: Félszűrt témaautomata, 18 mm-es nagylátószög
Debrecenben a nyagyerdő szívében található ez a szép épület, amit mára sajnos eléggé elhanyagoltak,pedig sok mindenre lehetne hasznosítani.
Ópusztaszer, skanzen. Mindenkinek ajánlom látogasson el, csodálatos és nagyon sok látnivaló van rengeteg programmal. Itt található ez az ember nagyságú szoborpáros.Fantasztikus! Szerinted is?
Latin neve: Minuartia frutescens. A szegfűfélékhez tartozó kőhúrok között több sziklai növény van. Egyszerű fehér virágaikkal és leveleikkel nagyon hasonlítanak egymáshoz, de a magyar kőhúr könnyen elkülöníthető, mert az egyetlen faj, aminek töve fásodik.
A mondai hagyomány szerint Kinizsi Pál egyik török rabjának váltságdíjából épült volna a kolostor. Az alapítók célja az volt, hogy ez legyen családi temetkezőhelyük. Az alapítók bőkezűségére mi sem jellemzőbb, mint az, hogy a hagyomány szerint 26 személy eltartására volt elégséges az alapítvány. Kinizsit valóban ide is temették (1494 végén). Sírját föltárták, sírköve a nagyvázsonyi vár kápolnájában látható. A kolostor templomát Szent Mihály tiszteletére szentelték föl.
Ez egy kis pesti hangulatjelentés- bárki képes lefotózni! Évtizedek óta szokás, hogy alkalmi bódék, árusok százai szállják meg Budapest körútjait és nagyobb tereit (pl. Széchenyi, Vörösmarty, Liszt Ferenc, Deák Ferenc, Madách, stb.) - itt mindenféle étel, ital kapható, csak fizetőképes vendég legyen elég!(Pl. egy kürtős kalács más alkalommal háromszor olcsóbb!!) - Mellette egész nap szól a zene, főleg gyermekeknek való dalok, mesék - hátha közben a gyerek kér valami kaját. A választékról beszéljenek a képek: van itt minden, mi szem-szájnak ingere...
Ez a csodálatos, megismételhetetlen öreg épület nem létezik többé...A hírmondóként megmaradt, rendkívül nagy értéket képviselő présház a szép panorámának "köszönhetően" a "más gondolkodásúak" áldozatául esett. Csak tegnap vettem észre, bár a hegy lábától a múltkor is gyanús volt: az épületet barbár módon szétverték, díszeitől ,értékeitől megfosztva, megmagasítva, tájidegen tetőtér kialakítással hallatja szenvedő hangját még a haldoklás közben...Valószínűleg ezt csak és és pár hasonló
Egy nőstény orrszarvúbogár (Oryctes nasicornis). A hím és a nőstény orrszarvúbogarak között látványos eltérések mutatkoznak. Bár a két nem nagyjából azonos méretű (24-45 milliméter hosszú), a hímek előtorának jóval markánsabb a dudorodása, és ahol a hímeknek „szarvuk” van, a nőstények homlokán csak kisebb púp díszlik. A szarvnak egyébként nincs különösebb szerepe: mérete rendszerint egyenesen arányos viselőjének termetével, így szerepe lehet a hímek közti hierarchia békés eldöntésében.
Nagyon érdekes rácsos forma, az előtte lévő beton formával egybe passzolnak. Jelentése Nyugat Magyarországi Egyetem. Található: Sopron, Erzsébet kert
A Tűzóltóság épületében kiállított Szent Flórián szobor. Általában égő házzal a kezében ábrázolják az árvizek és tűzvészek ellen védő szentet.Ennek egyik magyarázata a hagyomány szerint: Egy szénégető máglyája véletlenül lángra lobbant és tűzoltás közben ő maga is lángra kapott.Szent Flóriánhoz fohászkodott vízért,és csoda történt,kérése meghallgatásra talált:a víz által halt szent megmentette a tűzhaláltól. Nagykanizsa,2009.05.10.
Nem május 1., hanem 2009.07.17. Kalocsa, Szent István út, nyitó ünnepség a XVII. Dunamenti Folklórfesztiválon. Vőfélyi instrukciók a lakodalmi menetnek. A Duna Menti Folklórfesztivál Magyarország egyik legrégebbi fesztiválja.Először 1968-ban rendezték meg.Kezdetben Baja és Kalocsa városa irányította,majd Kecskemét és Szekszárd is a szervezők közé került. A találkozó három évente került megrendezésre, és mindig nagy tömegeket vonzott. Minden alkalommal külföldi és magyar együttesek is részt vett
Az Országos Levéltár épülete a budai várnegyedben, a Bécsi-kapu mellett található. Tetőzete a Mátyás-templom, az Iparművészeti Múzeum, a nagyváradi a Szent Mihály plébaniatemplom tetején is látható, azokhoz hasonló színes Zsolnay kerámiából készült cserepekkel fedett.
Szent István Egyetem, Gödöllőn található. Az én iskolám,mert én ide járok. Számomra nagyon szép ez az épület.
Kőbánya Sóskút mellett. Sóskút község kőbányászata és kőfelhasználása közel 400 éves múltra tekint vissza. Ãrott emlékek vannak arról, hogy 1765-ben Sóskúton nagyarányú bányászat folyt, amit már a betelepítettek kezdtek művelni. A székesfehérvári káptalan tulajdonát képező területen számtalan bányát nyitottak meg és mélyítettek a kőbányászat jogát bérlő magánszemélyek. Ipartörténeti emlékhelyei, felhagyott lelőhelyek: a Káldor bánya, Sebek bánya, Partli bánya, Antal bánya. (Wikipédia)
**A főkép egy százszorszép virág közepe, a bibéje. - Nem történt kivágás egy nagyobb képből!** A virágok közelképe általában közelre helyezett kamerát igényel "MACRO" állásban. Lehet közelibb (2-3 cm) kameraállást vagy ún. "szuper makró" opciót választani, ha van ilyen a gépen - vagy tükörreflexes gépeknél makró-optikát használni. (A zoom használata általában nem segít!) - Ebben a sorozatban két ismert virág bibéjét fókuszáltam, ezek nem vágott képek és nincs makró-optikám!
Latin neve: Robinia pseudoacacia. nagy termetű fa (12-20 m, ritkán 25-35 m) törzse térgörbe, állományban jól feltisztul; mérgező kérge szürkésbarna, hálózatosan repedezett pillangós virágai (Robiniae pseudoacaciae flos) levélhónalji, csüngő fürtökben nyílnak, fehérek, tokjuk zöldessárga termése vörösesbarna színű hüvely, mérgező magjai vese alakúak. Tél és tavasz során a hüvely felnyílik, a magok a talajra hullanak. A talajba kerülve évtizedekig megőrzik csírázóképességüket. Csirázásokhoz a
Hazánk nagy tava a Balaton. A Balaton északi partján fekvő települést 1971-ben, Magyarországon elsőként avatták gyógyüdülő várossá.
A nagyezerjófű (Dictamnus albus) a kétszikűek (Magnoliopsida) osztályába a szappanfaalakúak (Sapindales) rendjébe és a rutafélék (Rutaceae) családjába tartozó faj.Védett növény !!
Erdei béka a Duna parton. Ez a szárazságtűrő béka igen elterjedt. A hegyvidéki patakvölgyektől a folyók ártéri erdeiben egyaránt honos. Nappal jár és igen nagyot tud ugrani, más békákkal ellentétben valóban igen nehéz elkapni. Angol neve "Dalmatian frog" mediterrán eredetére utal. Nagyon hasonlít rá a nálunk ritka, hegyvidéki Gyepi béka (korábbi feltöltés), annak hasoldala azonban foltos.
A Sárospataki Református Kollégium Nagykönyvtára közel 400.000 kötetes könyvanyagát kézirat- és folyóirattár, térképtár, kottatár, iskolai értesítők és gyászjelentés-gyűjtemény, filmtár, hanglemeztár és az elektronikus dokumentumok gyűjteményei egészítik ki, amelyekkel együtt az állománya jóval meghaladja a félmillió könyvtári egységet. A raktározás gondját az 1986-ban Makovecz Imre tervei szerint épült Repositorium épülete segít megoldani. Az alapkönyvtár mellett különgyűjteményként kaptak hely
A nagyszentmiklósi aranykincsek egyikének nagyított változata a Nemzeti Színház egykori oszlopán
A Korda Filmstúdió (Korda Studios) egy filmstúdiókból álló komplexum a Budapesttől 28 km-re fekvő Etyeken, melyet 2007 áprilisában adtak át. 90 millió eurós költségvetésből készült el a hat műteremből álló, Korda Sándorról elnevezett filmstúdió, melynek része az a 5975 négyzetméteres műterem, mely a világ legnagyobb ilyen építménye lesz.
A kép 2005. augusztusában készült, amikor a nagy esőzések következtében a Kapos folyó kilépett medréből elég nagy károkat okozva Kaposváron
A kép Noszvajon készült a szilvalekvár fesztiválon, ahol nagyon fincsi lekvárokat, pálinkákat és sütiket lehetett kapni.
A kép 2009.június 2-án készült Sámsonházán a Csűd hegyen
Az őszi kikerics (Colchicum autumnale) a liliomfélék családjába tartozó, nyirkosabb réteken és legelőkön sokszor nagy tömegben termő, augusztus-szeptemberben virító évelő növény. Erősen mérgező!
A hazai legnagyobb pókunk a szongáriai cselőpók. Eurázsiai elterjedésű faj (Szongária Ázsiában van, Dzsungária a másik neve, az Altáj-hegység közelében, ÉNy-Kínában van). A teste, mint minden póknak, két részből áll: fejtorból és potrohból (amit lehet előtestnek és utótestnek is hívni). Ezek bizony elérhetik a 4 cm-es nagyságot. Ha a 4 pár kiterjesztett lábat is hozzászámítjuk, akár 10 cm-t is lefedhetne a cselőpók, de élve nem szokta oldalra kinyújtani a lábait, mert vagy maga alá húzza őket va
Nagymamáink idejében igen kedvelt szobanövény volt a klívia (Clivia), amit szobaliliomnak is neveznek. Napjainkban ismét reneszánszát éli.
Nagy Milic: (8 km) a Zempléni-hegység legmagasabb csúcsa (896 m), az országos Kék Túra kiinduló pontja, melyet obeliszk jelez.
"Különleges és nagyon mutatós dísznövény a gloxínia, amely hatalmas virágával és molyhos levelével nyűgöz le minket." Beltéri beállított felvétel.
A lakott területek (Hasznos és maga Pásztó) fölött építették ki a Kövecses-patakra azt a víztározót, amellyel most a baj van. A tározó a Mátra nyugati felének vizét összegyűjtő Kövecses-patakot duzzasztja. A hivatalos vízfelület 23 hektár, a víztömeg persze változó, de nagyságáról azért sokat elmond, hogy idén májusban – a bőséges esőzés hatására 3 millió 846 ezer köbméter vizet már leengedtek.
A jászberényi Nagyboldogasszony templom. A fotó Fuji FinePix S7000-es kamerával készült, 2010. július 14-én, 11 óra 20 perckor.
A gyéren lakott vidék nagy része nemzeti park. A hortobágyi puszta és a hozzá társított alföldi pásztor- és betyár romantika az ország egyik idegenforgalmi vonzereje.
A kép 2010.október 27-én készült a Sámsonházai Csűdhegyen
Nagykőrös, a Református templom mellett egy eldugott zugban az Arany János Református Általános Iskola homlokzata
A kép az országos Nagy Havazás másnapján Kunfehértó Strandfürdőn készült. Remélem jól látszik az itt lehullott tetemes mennyiség! :) Ez a tófürdő északi csücske.
A Ráckevei (Soroksári) Duna-ág a Csepel szigetet balról öleli körül, mintegy 57,3 km hosszú. Vízszintjét mesterségesen szabályozzák, északon a Kvassay-zsilipen keresztül, délen a tassi vízlépcsőn át szabályozzák a vízátfolyást és a vízszintet. Áramlási sebessége a nagy Duna-ág tizede: 0.2-0.4 km / óra. Nagyobb teher és személyhajók hajók forgalma nem lehetséges, csupán kisebb motorcsónakok kísérik az evezős sportolókat. Rengeteg ember tölti partján halászattal (pecázással) a szabad idejét. A lassabb vízáramlás és csendes, békés környezet miatt sokféle vízimadár él itt - a dunai madarakról kajakból készített képeim innen származnak.
2004. február elejének egyik holdfényes éjszakáján fényképeztem a piszkés-tetői csillagvizsgáló főépületének erkélyéről, nagyon hosszú expozícióval. A legközelebbi fények Mátraszentlászlóból és Mátraszentistvánból jönnek, a legtávolabbiak több tíz kilométerről. Filmes géppel, 58 mm-es orosz (vagy még szovjet?) objektívvel, 400-as FUJICOLOR filmre fényképeztem, és PLUSTEK OpticFilm 7200 filmszkennerrel digitalizáltam.
Sárga korallgomba . Agancsszerűen ágas-bogas, nagyobb termetű sárga gomba. Ágai hosszúak, többször elágazók.
Egy nagy fakopáncs (Dendrocopos major) tojó a nyugati ostorfa (Celtis occidentalis) termésére csípett rá. (Véletlenül én is elcsíptem ezt a két pillanatot: a második fotó a következő másodpercben készült!)
Latin neve: Zygaena filipendulae. Az acélszínű csüngőlepke elülső szárnya 1,6-2 centiméter hosszú. Teste lágy, vaskos. A nap legmelegebb óráiban repül nehézkes-kényelmesen virágról virágra. Rendszerint nagyobb rajokban lép fel.
Győr (ókori latin nevén Arrabona, középkori latin nevén Jaurinum, törökül Yanıkkale, németül Raab, szlovákul Ráb, szerbül Äur) megyei jogú város Magyarországon, Győr-Moson-Sopron megye székhelye. A győri kistérség és a Nyugat-Dunántúl régió központja. Magyarország hatodik legnagyobb városa, a Dunántúlon csak Pécs előzi meg. Jelentős gazdasági, ipari, egyházi, oktatási, kulturális és sportközpont. A Bécs–Pozsony–Budapest innovatív tengelyen fekszik, kiváló közlekedési adottságokkal rendelkez
A sávos szitakötő megtalálható Nagy Britanniától és dél Skandináviától észak Európa nagy részén keresztül, dél Franciaországban, észak Olaszországban, nyugat és dél Svájcban valamint az Ibéria-félszigeten és Algériában, sőt keleten egészen Kínáig is eljut. A kék a hím egyed.
Ez a bányató az Ócsa és Bugyi közti műúttól jobbra található (egy kisebb és egy nagyobb) - az ócsai Természetvédelmi Körzet területén.
Ez a kép Budapesten a Nyugati Pályaudvaron készült az Orient Expressz várakozása közben. Nagyon szép a címer.
Klasszicista műemlék épület. ÉPült: 1836-39. Egykori huszárlaktanya.
Most jutott eszembe, hogy az apró 1mm-s mákszemeket is felnagyítsam. Ez nem mikro hanem "extrém makró". A fém kanál kopott része is kivehető. Állványról távkoldóval dolgoztam a rekesz f25 és a fókusz precz manuális beállítás volt. Nikon 55-300, 260 mm-ig tolva + raynox 250 makró előtét. Ilyen nagyításnál a mákszemek nagyon hasonlítanak az emberi vese alakjára. Szinte pont úgy néznek ki. Érdekes és jó volt felnagyítani.
Latin neve: Macrolepiota procera. Feltűnő, igen nagy, hosszú tönkű, esernyőszerű gomba. A kalap közepén csúcsos, barna, a többi részén, világos alapon barna, felszakadozó pikkelyektől tarka. Barnán tarkázott tönkje lefelé vastagodó, alul gumós, és rajta eltolható gyűrű van.
Kétnyári diszkóró, nyáron pirosan, ritkábban fehéren virit. Keletről származik, kedvelt virág, a szine nagyon változik. Sötétpiros, csaknem fekete szinü fajtája a fekete mályva (A. rosea nigra); festenek vele, különösen a bort most inkább ezzel pirosítják, mint a fenyvesbogyóval, azért a borkereskedő szivesen megveszi, s a fekete M. termesztése terjed.
A nemrégiben felújított nagyszikla a Budapesti állatkertben.A sziklára a II.nagyháború óta nem lehetett látogatóknak felmenni.
A villám nagy energiájú, jellemzően természetes légköri kisülés. Keletkezhet felhő-felhő és felhő-föld között. Áramerőssége a 20-30 000 ampert is eléri, kivételes esetekben meghaladhatja a 300 000 ampert is.
A békésszentandrási duzzasztó és hajózsilip, más néven békésszentandrási vízlépcső, régebbi nevén Horthy István zsilipmű a Hármas-Körösön, Békésszentandrás határában, Békés- és Jász-Nagykun-Szolnok megye határán lévő duzzasztómű és hajózsilip, ami 1936 és 1942 között épült
A XVI. századi eredetű Károlyi-kastélyt Ybl Miklós tervei alapján építették át romantikus-eklektikus stílusban 1857-1859-ben. Magyarország egyik legnagyobb kastélyának 100 hektáros parkja védett.
A Tatabánya melletti Kő-hegy tetején lévő turulszobor Európa legnagyobb madarat ábrázoló szobra: a kiterjesztett szárnyak fesztávolsága majdnem 15 méteres. Kézai Simon krónikája szerint a honfoglaló Árpád vezér seregei a mai Tatabányánál győzték le Szvatopluk szláv fejedelem hadait. A millennium alkalmából helyi kezdeményezésre felállított turulszobor Donáth Gyula alkotása. 1992-ben felújították és újra felavatták.
Az erdei fülesbagoly nem épít fészket, más fajok fészkét használja, képes elzavarni is az építőt, ha megtetszik neki egy fészek. Ez szerintem szarka fészek lehetett, de most már egy fülesbagoly család otthona lett. kb. 4 hétig kotlik, utána etet, és a fiókák még röpképtelenül kimásznak a fészekből és a fészek melletti ágakon ülve, ugrándozva kérik az eleséget a szülőktől. Mivel nem egyszerre rakja le a tojásokat, a fiókák is kicsit eltérő korúak, nagyságúak lesznek. Ezt a fészket Mikepércs mellett, egy már nem használt, elég háborítatlan szennyvíztó rendszer mellett találtuk, egy bodzabokron.
Őrségtől-Gyimesig, etc. táncházas csavargások birtokában: szinte a magyarság egyik „köldökpontjának†érzem azt a helyet!! Nemrégen sikerült csak bejárnom, bár permanensen mindig is pislogtam arra. NAGYON magyar emberek vannak arrafelé, s a genius loci is azt sugározza... No és a lényeg: a JUHFARK! („Reszkess TOKAJIâ€...!)
Gyönyörű, fából, kézműves technikával készült, mai használatra alkalmas, esztétikus tárgyak, valamint kéregedények láthatók a képen. Ilyen is lehet egy vásári sátor!Ez persze a Mesterségek Ünnepe augusztus 20-án a Budai Várban. A képen Stiller Gábor nagykanizsai népi iparművész farag.
Latin neve: Scabiosa canescens. 15-40 cm magasra nő meg. Az alsó levelei rozettában állnak, ezek lapát alakúak vagy visszás tojásdadok. A szárlevelek nagyon mélyen, az erekig osztottak, de a szeletkék széle ép. A levelek finoman, szürkén molyhosak, de nevét elsősorban a virág szürkéslila színéről kapta. Védett.
A Bory-vár egy különleges, változó művészi színvonalú épületcsoport, amelyet Bory Jenő (1879–1959) építész, szobrász épített és díszített Székesfehérvárott. 1923-tól nagyjából 40 éven át épült. Ma múzeum.
Ez a két poszméh / dongó alfaj olyan méretkülönbséget mutat, mint Dávid és Góliát, Béni és Frédi. A kisebbik Bombus lapidarius (Kövi poszméh / vagy Red-tailed Bumblebee), - a nagyobbik Bombus terrestris (Földi poszméh, Buff-tailed Bumblebee, humble bee). A legutóbb metélőhagyma virágán fotóztam a két fajt együtt, korábban külön-külön is, de nem tudtam, hogy eltérő alfajok.
Gyönyörű piros a szárnya belső fele, de sehogyan sem akarta széttárni őket.Sajnos őt sem ismerem. Azt hiszem hogy nagy tűzlepke, vagy kis tűzlepke.
A nagy kócsag (Ardea alba; más néven Egretta alba vagy Casmerodius albus) gázlómadár, a magyar természetvédelem címermadara. Fokozottan védett faj, eszmei értéke: 100.000 Ft. A nagy kócsag csőre sárga, a lába hosszabb, testmagassága és szárnyai fesztávolsága nagyobb, - a kis kócsag csőre fekete. A felvételek kb. 300 méter távolságból, a gárdonyi madárles tetejéről készültek. Link
A fotók NIKON D3200 DLSR kamera + 36 mm-es közgyűrű használatával / illetve nélküle készültek, azonos távolságból. Miért vettem és használtam a közgyűrűt? - Mindenki szeretne nagyobb pixel méretű madárfotókat produkálni! Mi az előnye a közgyűrű alkalmazásának, mennyi e tényleges nagyítás? - Az összekapcsolt képpároknál mindig a jobb oldali, a nagyobb készült a közgyűrűvel, az effektív nagyítás csupán 1,2-1,3-szoros! Előnye lehet, hogy az objektív közelpontja rövidül: lepkék, rovarok fotózására is alkalmas lesz. HÁTRÁNYAI: a fényigény és ISO-érték közel 2.5-ször magasabb, ez durvább részleteket, világosabb, de fakóbb, színtelenebb képeket eredményez, csak 8-15 méterig fókuszálható és csökken a felvételek mélység élessége. A fentiek miatt (madárfotózásban) TÖBB A HÁTRÁNYA, MINT AZ ELŐNYE! - Fontosabb: a téma közelsége + erős teleobjektív, direkt napfény (kerülni az árnyékot és ellenfényt), rövidebb expozíciós idő - az utólagos vágás révén keletkező virtuális nagyítás nagyobb lehet, mint amit a közgyűrű adhat.
A Szívkórház Balatonfüreden a Gyógy téren áll, a régi fürdőházak helyén. Egykor 10 fürdőkádban, kazánnal melegített savanyúvízben fürödtek itt a vendégek. Az eklektikus stílusú épület később a város egyik emblematikus helyévé vált. Sok híresség mellett itt gyógyult meg Rabindranath Tagore, a nagy hindu költő is.
* Pityerszeri Népi Műemlékegyüttes – Pityerszeren eredeti helyén, falumúzeum formájában láthatóak a népi építészet emlékei. Nevét valószínűleg attól a pityer nevű madártól kapta, amely itt nagyobb tömegben tartózkodott. Az épületek eredeti környezetükben állnak. Nevezetességei az ún. „kerített ház†és az emeletes kástu, amely az országban csak itt található. A kástu mellett látható az úgynevezett tóka, melyet az itatóvíz gyűjtésére és tárolására ástak. Ha a szükség úgy kívánta, vizét főzésr
Siófokon az eredeti felvételi épületet két évvel a Buda-Nagykanizsa vasútvonal átadását követően, 1863-ban adták át a forgalomnak. Az épület a Déli Vasút szabványterveinek megfelelő, földszintes típusépületnek épült. A mai felvételi épület már nem az eredeti, azonban szintén nagyon régi, valamikor az 1900-as évek elején épülhetett, mert egy 1904-ből való Siófoki képeslapon Új Indóház felirattal már ezt az épületet látjuk. Eredeti állapotában 1987-ben újították fel az állomásépületet.
A város egyik legismertebb temploma. A Fő téren áll, a Tűztoronnyal szemben. Ferences-templom, Bencés-templom, Magyar-templom, Kecske-templom, Nagyboldogasszony-templom - mindegyik elnevezés a soproni Nagyboldogasszony-(Bencés) templomra utal.
A barnulóhúsú galambgomba finom, ahogy jelöltük, barnul és halszagú, ezért nem keverhető össze a piros galambgombával. Életemben ezt az egy példányt találtam a Debreceni Nagyerdőn, nem volt szívünk megenni.. "Meglehetősen változatos fajcsoport: a kalap színe a vörösön és bíboron keresztül az őzbarnáig terjed. A lemezek okkeresek, a tönk pedig fehér vagy vörössel futtatott. Tönkjük és húsuk sérülésre halványbarnásra színeződik, jellegzetes halszaguk van. Ãzük enyhe. Lombhullató fák alatt nőnek (tölgy, bükk), de hasonló fenyőerdei faj is van. Csak akkor fogyasszuk, ha halszagáról és barnuló húsáról biztonságosan meg tudjuk határozni. Szaga a főzés közben elillan." Fürkész könyvek: Gombák
Latin neve: Adonis vernalis. 10-40 magas tavaszi virágunk. Vaskos szárát végig levelek borítják, melyek mélyen szeldeltek, mm vékony, fonalszerű sallangokra osztottak. Virágai magányosan nyílnak a szár végén, 5-6 cm átmerőjűek. Nagy számú, 10-20 fénylő, sárga sziromból áll, amelyek a virágzás előrehaladtával megfakulnak, elvesztik fényüket. Porzói szintén sárgák. Tavasszal, ahol nagy tömegben virágzik, aranylóvá varázsolja a lejtőket. Termése aszmagcsokor, amely leginkább az eperfa termésére ha
A település a horvát határ közelében, Magyarország délnyugati régiójában, Belső-Somogy déli részén, a Balatontól 60 km-re délre fekszik. A várost körülölelő festői szépségű erdők a vadászok és a turisták számára egyaránt tartalmas időtöltést kínálnak.
Nehézszagú csiperke Fancsikai elegyes tölgyesben. Érdemes megnézni a fényképen a lemezeket alaposan, látható, hogy ezeknek, mint a galócáknak általában, FEHÉREK a lemezei. Aztán megbarnulnak, vörösbarnára változnak mikor megnyomkodjuk, vagy vágjuk (középső nagyobb példány). Ha ez nem így lenne, esetleg az őzlábgombákra hasonlítanak, vagy az őzlábgalócára. De a piruló őzlábgomba lemezei PIRULNAK, mint fentebb, ha megnyomkodjuk (ez látható a képen, ez segít a határozásban is). Igaz, hogy a piruló őzláb is pirul, és meglepően hasonló lehet a két faj (gumós tövű, nyurga-hajlott tönk, laposodó kalap, eredetileg hófehér lemezek), de az őzláb gallérja mozgatható, a tönkje szálkás és a kalapból könnyen kitörhető . Nagyítva a barnás pikkelymaradványok is láthatóak a képen, nagyrészt azonban az eső lemosta őket, különlegesen heves esők voltak, ilyenkor sok galóca másképp néz ki, a pikkelyeket ugyanis lemossa az eső!Ezért hasonlóak lehetnek Sok csiperkefaj, erdei, óriás egész hasonló ehhez, lemezeik azoknak sem fehérek,az őzlábhoz hasonló a képen lévő, igaz, hogy azok is csiperkefélék. A spórapor a kalapon és a foltos mintázat elég jellemző a Nehézszagú csiperkére.
A dolmányos varjú (Corvus cornix)hossza 45-47 centiméter, szárnyfesztávolsága 93-104 centiméter, testtömege 370-650 gramm közötti. A hím egy kicsivel nagyobb a tojónál. A háta és testalja hamvasszürke, feje, szárnya és farka fekete. Erős, vaskos csőre és lába fekete.
Horgászparadicsom. Nagykamarás Boda-tó. Hajdan úttörőtáborként funkcionáló területen ma már a horgászok paradicsoma van. Gyönyörű a környezet, a tó halban gazdag.
Az Avasra felsétálva a lépcsőkön, a városra nagyon szép kilátás nyílik
Mogyoród nagyközség Pest megyében, a Dunakeszi kistérségben, a budapesti agglomerációban.
A kép 2009.augusztus 19-én készült Nagykökényesen
A környék legmagasabb csúcsa a Nagy - Gete (457 méter), melynek tetején szép kilátás fogadja a kirándulókat. A környékbeliek kedvelt kirándulóhelye ez a csúcs. Az Országos Kék Túra és a Kinizsi Százas Teljesítménytúra útvonala is erre vezet, de kedvező fekvése miatt felfedezték maguknak a siklóernyősök is.
Egy Házi rozsdafarkú (Phoenicurus ochruros) tojó ásít egy nagyot. (Ilyen tágra a Nádirigó ének közben szokta kinyitni a csőrét)-Az ásító madarat guggolva fotóztam, hogy háttérben az égbolt látszódjon, de zöld háttérben (ld.2. kép) más a színe.
Oroszlános, címeres vakolatdísz Kővágóörsön, a Petőfi utcában. Az épület oromzata macskapélcsős kialakítású, ami ezen a vidéken nagyon jellemző építészeti megoldás, a vakolatdísz alkalmazásával egyetemben.
Mozogjuk le a tegnapi töltött káposztát, ami sokunknál olyan nagy sikert aratott. Erre most ajánlom a golfot.
Bár a gombák terén is meglehetősen tájékozatlan vagyok, az biztos, hogy ez a két gomba nem légyölő galóca. Mindenesetre annyi volt belőlük a bükkök, tölgyek alatt, hogy akár folyót is lehetett volna rekeszteni velük. A fotó Nikon D60-as kamerával készült 2010. 09. 21-én, 10 óra 20 perckor.
Gumós, lágyszárú növény. A nagyobb termetű fajták majd' két méter magasra nőnek; sokszor gyermekfej nagyságú virágaikat a felálló hajtások végén hozzák, a törpe növésű változatok virágai kisebbek, de sokszor számosabbak.
Latin neve: Anthericum ramosum. Nagyon vékony, elágazó szára 30-60 cm-es magasságot ér el. Száránál rövidebb, szálas keskeny levelei tőállóak. Néha a száraz fűben meg sem lehet különböztetni őket környezetüktől. A fehér, hat tagú virágok laza bugában nyílnak. A sárga színű bibe egyenes, és hosszabb a lepleknél. Termése gömbölyded, rekeszes tok, de gyökerével is terjed. Száraz gyepek, rétek, hegyi kaszálok, kőomlások, nyíltabb erdők virágai, mely június-augusztusban nyílik.
A pusztai erdőkben rengeteg az őzláb, állat és gomba formában is.Tekintélyes mérete lehet, ezenkívül a mozgatható gallérról, és a jellegzetes őzláb tönkről ráismerünk.
Latin neve: Chrysomela graminis. Fémes zöld színű, fészkeseken, különösen margarétán gyakori. viszonylag nagy termetű.
A Dessewffy kastélyt 1659.-ben valószínűleg Bónis Ferenc építtette. Többszöri tulajdonosváltás után a XIX. században került a Dessewffy család birtokába, akik igényeik szerinti átalakításokat végeztek rajta. Az épületet majorsági épület és nagyméretű kert veszi körül.
...nádi világban megbújtam egyszer s csuda szépet láttam bóbitás nádon nádi veréb fészket sás bokor alján kis vízicsibéket. Vad ruca moccant topogott a vízre barna liléit vízi útra vitte senki se látta csak magam csodáltam ott a víz partján még sokáig álltam. Játszott a nádas széllel és derűvel s hazaindultam nádi hegedűvel. (Balatonparton ; Nagy László)
"Búcsú a lepencei strandtól Szerző: Migren - 14 okt - Lepencei képgaléria: Egy eltűnő kor utolsó pillanatai Vége a vidéki retró hangulatnak: a Dunakanyar legfestőibb strandja, a Visegrád Lepencei Strandfürdő hamarosan megújul, és négycsillagos szállodával is bővül. Időutazás és az utolsó napok Lepencei Strandfürdő Lepencei Strandfürdő hangulata. Rejtett értékeink rovatunkba kötjük az alábbi cikket, pedig eldugottnak, ismeretlennek igazán nem nevezném a lepencei strandfürdő. A környékbelieken kívül sok fővárosi sem restellt oda-vissza csaknem száz kilométert utazni, hogy a Visegrád határában, csaknem az erdőbe épült termálfürdőben töltsön egy-egy napot. Nem beszélve a Dunakanyarba látogató, az évtizedek során biztosan nem túlzás, milliókban mérhető számú turistáról. Lepence tehát igazán nem egy feltáratlan, felfedezésre váró érték, ám mivel az eddig ismert formájában a hétvégén élvezhettük utoljára, gondoltuk, méltón búcsúzunk tőle. A több mint harmincéves strand az elkövetkező években megújul, helyén a Castrum Visegrád Kft. négycsillagos szállodát és új strandfürdőt épít. Értem én, hogy új idők járnak, és az ultramodern gyógy- és élményfürdőkkel szemben hosszútávon a lepencei fürdő talán nem tudná tartani az iramot. Mégis szomorú vagyok, mert az utóbbi években már pont a vidéki retró hangulatért jártunk ide. A Gizi nevű őzért, aki a telet rendszerint a strand területén töltötte, és május elsején soha nem értette, hogy mit keres az ő territóriumán az a sok ember, a kiskölykök pedig miért nem hagyják nyugodtan legelni az árnyékban. (Néhány intenzív nap után Gizi aztán mindig feladta, és ideiglenesen átengedte a terepet a strandolóknak.) Meg a teraszos elrendezésű termálmedencékért, és a medencékből kikönyökölve elénk táruló pazar panorámáért. Meg a félköríves vasbeton designelemekért, amelyek szó se róla rondák, de olyan szerethetően csúnyák. Nem változott itt az évtizedek során szinte semmi, az apró fejlesztések csak úgy finoman, módjával történtek. Ettől aztán olyan otthonos is volt, mint mikor az ember a szülői, nagyszülői házba tér vissza: az ismerős környezetben egyszerre vannak jelen a 25, a 15 és az öt évvel korábbi emlékek. Lepence azonban most átalakul, az itt töltök napokból emlékek lesznek, és időnként lehet nosztalgiázni a fényképalbum felett." forrás : Link
Madách emléktábla a Gosztonyi-Rudnay-kastély oldalán Váchartyánban Érdemes elmenni megnézni, mert ha romos is, akkor is nagyon szép.
A bükki lipicai fajta elsősorban fogathajtásban ér el sikereket, ezt nemzetközi eredmények is bizonyítják. A lovakat leggyakrabban Csipkéskúton és a Nagy-mezőn nézhetjük meg, de a kancaménest és a kiscsikókat sokszor láthatjuk a Szilvásváradról Ózd felé vezető út mentén, az alagút után. A legszebb apaállatok a Lovas Múzeumban látható parádés istállóban tekinthetők meg.
Zöld harkály/ küllő (Picus viridis)tojója az avarban hosszasan keresgélt rovarokat. (A nagy tarka harkály / fakopáncs bizalmatlanabb és szinte soha nem száll le a fákról)
Fővárosi Állat- és Növénykert Magyarország legrégebbi és legnagyobb gyűjteménnyel rendelkező állatkertje. Budapest XIV. kerületében, a Városligetben található, területe 1986 óta természetvédelmi terület. 1866-os megnyitásától egészen az 1950-es évekig, az első vidéki állatkertek megalapításáig az ország egyetlen ilyen intézménye volt. Ma az ország egyik leglátogatottabb kulturális közintézménye: évente 1-1,1 millió fő keresi fel.
Nagy termetű bogarak. A hímek 3,5-8,5 cm nagyságúak. Nyeles csápjukon az utolsó ízek fésűsek. A hímek rágója, "szarva" erősen megnagyobbodott, fogazott és/vagy elágazó, szerepe csak a verekedésben van, a táplálékszerzésben az állat nem használja. Ha két hím találkozik, akkor megpróbálják egymást felemelni, és ledobni a fáról. {forrás: wiki}
A gróf Széchenyi család kastélya és birtoka a Győr-Sopron megyei Nagycenk községben található. A parkban kb. 200 éves, különleges fák is találhatók. (Mellékes, de igen érdekes, hogy a hatalmas platánfákat csóka madarak ezrei tartják évek óta megszállás alatt, hangos rikácsolásuk és egyéb károkozásuk zavarja a park gondozóit.)
Túristajelzés az Upponyoi hegységben (kedvenc helyemnél a Damasa szakadéknál) ami arról is nevezetes , hogy itt van Magyarország egyik legnagyobb ál-barlangrendszere .
A Canopy-t 2008. május 24-én vehette birtokba a nagyközönség. A kőbánya fölött oda-vissza 230-230 méter hosszan átívelő Canopy (alpesi csúszda) egy kis izgalmat nyújt a legbátrabbaknak, akik a szakadék két szélén épült indítótornyok magasából félelmüket leküzdve kilépnek és átsiklanak egy kb. 30 m magas drótkötélen a szakadék fölött, ahonnan csodálatos panoráma nyílik a Mátrára, Sástóra. A pálya összes hossza 460 m.
Latin neve: Anguis fragilis. Törékeny gyík vagy kuszma még az ismertebb nevei.Elsősorban a dús aljnövényzetű erdők lakója, így főleg domb- és hegyvidékeken találkozhatunk vele. Az Alföldön csak a nagyobb erdőkben él. Könnyen és jól alkalmazkodik a környezethez: nemcsak a különféle erdőkben, bozótosokban és erdei kaszálóréteken lelhetjük fel, de a sziklagyepek közelében, sőt, gyakran kertekben vagy parkokban is. Kedveli a dús aljnövényzetet, a rejtőzésre alkalmas üregeket, földön heverő tárgyaka
A nagy ökörszemlepke (Maniola jurtina) a rovarok (Insecta) osztályának a lepkék (Lepidoptera) rendjéhez tartozó faj.
A Gyulai Erdészetben hagyományt teremtettek: az erdész-kollégák által nagyrabecsült erdész-elődök emlékére emlékoszlopokat állítanak.
A havasszépe vagy rododendron (Rhododendron) hatalmas, hosszú bibéjű virág-csokrokkal díszített bokor, mely Távol-Keleti eredetű, kedvelt volt a kínai császári udvarban is. Hazánkban legnagyobb állomány a Jeli Arborétumban található. (A cserépben nevelt, szubtrópusi változatát azáleának keresztelték el.)
A képet Vizslás határában készítettem. A vadrózsát jó pár méterre közelítettem csak meg, mert pár évvel ezelőtt a kertünkben lévő rózsabokor olyan sérülést okozott a kezemen, amivel hetekig jártam az orvoshoz. Ezt azért tartom fontosnak leírni, hogy a rózsaágat nem én fűztem így, hanem a nagy Természet.
Ez a kép 2008 októberében készült. Ahol a Csőváriak éve szüreti felvonulását tartották. Itt a Labdarózsa táncegyüttes énekel. A ruhákat a nagymamák saját kezükkel varrták és hímezték. A falu hagyományait őrizzük, gyűjtjük, felelevenítjük, akár népdal,akár tánc, jelenet formájában. Ezeket az összegyűjtött népi kincseket adjuk elő.
A magyarországi Ortodox egyház központi temploma Budapesten, a Duna-parton, a Petőfi téren található Nagyboldogasszony-Székesegyház.
Kalocsától nem messze, a Kiskunság legkedveltebb kiránduló- és üdülőhelye - tavasztól őszig egészen biztosan - a Szelidi-tó. A tó homokos strandja, szállodája, kempingjei, magánüdülői, vendéglői, szabadtéri színpada nyugodt kikapcsolódást és mozgalmasabb szórakozást is kínálnak az idelátogató vendégeknek. Szelidi-tó 5 km hosszú, 150-200 m széles, 3-4 m mély, vízfelülete megközelítőleg 80 ha., ezzel hazánk ötödik legnagyobb tava.
A Széchenyi Fürdő Európa egyik legnagyobb fürdőkomplexuma, Pest első gyógyfürdője. Létét Zsigmondy Vilmos bányamérnöknek köszönheti. Kezdeményezésére sikeres mélyfúrásokat végeztek a Városligetben, ahol később, 1881-ben már "Artézi fürdő" működött, azonban az ideiglenes jellegű fürdő egyre kevésbé felelt meg a kor igényeinek. Ãgy épült fel 1913-ban Czigler Győző tervei alapján a Széchenyi Gyógyfürdő. A fürdő 1927-ben férfi és női népfürdőosztállyal és strandfürdővel bővült. Az 1960-as évek közep
A Mátyás-templom vagy Budavári Koronázó Főtemplom (hivatalos nevén Budavári Nagyboldogasszony-templom) Budapest I. kerületében, a Szentháromság téren álló, nagy történelmi múltra visszatekintő műemlék templom.
A falu Kékestető és Galyatető között terül el az északi oldalon, a parádi katlan felső végében egy 400 méter magas fennsíkon. A faluból fantasztikus szép kilátás nyílik az őt körbe ölelő hegycsúcsokra : Mogyorós-orom, Nagy- Lipót, Galya-tető, Bagolykő, Csór-hegy, Vadak-orma, Hársas-tető és Vár-hegyekre. Terület: 2948 hektár. Állandó lakosainak száma: 513 fő, és közel 250 fő hétvégi üdülős tartózkodik a településen.
Bejárat a Budai Várba a Tabán felől. A buzogánytorony a budai vár déli végének egyik jellegzetes építménye. A vár déli zárófala sarkán, a Tabánból a palota felé vezető Ferdinánd-kapu mellett áll. Henger alakú vékony, teljesen függőleges falát kváderkövekből építették, a "buzogány" fejrészében lőrésekkel ellátott és fazsindely tetővel fedett kis teraszt képeztek ki. A torony teste középkori eredetű, a felső rész azonban teljes egészében a 20. század közepén készült. A torony a szomszédos nagy ron
I. világháborús fotó kiállítás a Várkert Bazárban. A bejáratnál ez a 2 nagy szobormásolat fogadja a látogatókat. Az eredeti szobor Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotása, a Városmajorban látható.
Eschscholzia californica Kaliforniai kakukkmák 25-30 cm magas, lazán elágazó szárú növény, szürkészöld szálasan osztott levelekkel. Egyszerű, vagy féltelt virágai vékony száron egyesével nyílnak a sárga különböző árnyalataiban. Selymes fényű, színpompás virágai nagyszerűen érvényesülnek a hamvaszöld lombozat felett. Fővirágzásának ideje június-július, de nyár végéig található rajta virág. Jó vízáteresztő képességű talajban szépen fejlődik.
Egy unoka. Fiatal lány ünnepi palóc viseletben. Rimóc,2011.augusztus 6.
A májusfa lebegő kreppszalagjainak takarásában a nap eseményeit szemlélő kicsik, nagyobbak és nagyok.
Magyarország egyik legnagyobb barokk kastélya az 1700-as évek elején épült Grassalkovich-kastély. 1867-től királyi pihenőrezidenciává alakították, enteriőrjei ma is ezt a kort idézik. A Grassalkovich-kastély és a hozzátartozó épületegyüttes tervezője Mayerhoffer András volt. A kettős U alak hét szárnyának építése több szakaszban történt. A díszterem a középső rész utcai frontján van, a terem alapterülete 170 négyzetméter.
A mályvarózsa vagy röviden csak mályva, a kiskertek és a falusi udvarok egyik legkedveltebb nyári virága. Jelenlétét messziről jelzi, hiszen két és fél méteres magasságával túlnő a kerítéseken. A virágok is nagyméretűek, átmérőjük elérheti a tíz centimétert is, 80-100 cm hosszúságban csoportosan helyezkednek el, az alsó bimbókból jelennek meg az első virágok és fokozatosan nyílnak a szár csúcsa felé.
A kosborfélék vagy orchideafélék (Orchidaceae) több szempontból is a növényvilág legfigyelemreméltóbb családja. Megkapó szépségű virágaik, formai változatosságuk, speciális szaporodás-biológiájuk, életmódjuk miatt a botanikusok és a laikus érdeklődők közül sokan szentelnek megkülönböztetett figyelmet ezeknek a növényeknek. Az orchideafélék a növényvilág legnagyobb fajszámú családja közel 22 000 természetes módon kialakult fajjal (a virágos növények 6–11%-a ide tartozik[2]), melyek között gyakran
A cirkuszi műugrók használják a pallóból készült mérleghintát, libikókát: egy könnyebb artista hölgy áll a földön levő, alsó végére, még két nagyobb súlyú férfi egyszerre ráugrik a méter magasan álló másik végére, ezzel több méter magasra "lövik" fel, egy ember-gúla tetejére az artista-leányt. A Rukkel-tó partján láttam először ezt a hasonló elven működő játékot: van egy vízen úszó, 15 méter hosszú, 2 méter magas légzsák, egyik ugró a tó közepe felé eső végére ül, még 2-3 másik társuk 5 méter magas állványról a légzsák part felőli végére ugrik. A hirtelen nyomás-lökés több méter magasba dobja fel a zsák végén ülő társukat. (Megfigyelhető, hogy csak különleges, nyakmerevítővel kiegészített úszómellénnyel engedélyezett az ugrás, mert fennáll a gerinc-sérülés veszélye.)- Az emelvényre feljutás a partól lehetséges, a beugrás a tó közepe felé történik, ezért a partról minden ugró csak hátulnézetből látható.
Jókai Mór mellszobrát a Svábhegyen állították fel. Bár azóta több köztéri Jókai-szobor készült, ez volt mind közül az első – alig két évvel a nagy mesemondó halála után avatták fel. A Budapesti Hegyvidéki Turista Egyesület által 1906-ban alakított szoborbizottság tagja volt Glück Frigyes, Nemes Marcell, Majorossy Géza és Wellisch Alfréd. A szobor mintája Jankovits Gyula műtermében készült, s mivel a bizottság igen sikerültnek találta, nemsokára megtörtént a bronzba öntés is 1906-ban.
A termékbemutatók legfontosabb ismérve az értékesítési szemlélet. Olyan alkalom, mely során, az adott termék, márka, vagy imázs közelebb hozható az egyes célcsoportokhoz. A különféle szegmensek szereplőit pedig érdemes különféle események során elérni, hiszen nagyban növeli a rendezvény hatékonyságát. Természetesen az is meghatározó tényező, hogy az adott termék milyen piaci pozícióval rendelkezik, ennek megfelelően lehet a figyelmet a megfelelő módon felkelteni. A VII. kerületben...
A kastélyhoz közvetlenül 10 holdnyi föld tartozott, ez főként nagy parkból állt, illetve zöldségeskert, gyümölcsös volt itt található. A park végében halastó volt kialakítva.
Szabó Marcipán Múzeum - Szentendre A több mint harminc vitrinben olyan mesterműveket lehet megtekinteni, mint pl.: az egy méter hatvan centiméteres Országház, történelmünk neves embereinek domborművei, művészien elkészített esküvői torták, élelmiszer festékkel megfestett gyönyörű marcipán képek, Michael Jackson két méter magas szobra fehér csokoládéból, nagyon sok Walt Disney mesefigura, és még megannyi szebbnél - szebb mestermunka.
Gyönyörűszép kerámia a Magyar Kézművességért Alapítvány XVI.Betlehemi Jászol Pályázatának kiállításán, Budapesten, a Vajdahunyad Várban. Január 17-ig tekinthető meg. Készítője a következő képen található házioltárral együtt méltán részesült kiemelt díjban. Nevét érdemes megjegyezni: Nagy Zoltán fazekasmester Sárszentlőrincről.
A Phoenix, mint szimbólum, az antik világban a halhatatlanságot jelképeszte. Krisztina svéd királyné érméjén látható ez a madár, mely felett görög betűvel ez áll: Makellosz A főnixmadár az ősi Egyiptomi mitológiából származik mint élőlény, ahol a napisten oltárán különleges gyógyfüvek tüzéből, hamvaiból született. Ez a madár a leírások szerint gyönyörű szép, olyan, mint a paradicsommadár, de nagyobb a sasnál. Feje, nyaka aranyragyogású, mellét tüzeskék pihe fedi, teste piros-zöld-sárga színb
Latin neve: Hypochaeris radicata. 15-50 cm magasra megnövő, karcsú, hengeres szárú faj. A tőkocsány ritkán ágazik el. Nevét a levelek különleges alakjáról kapta: a nagy hasábokra osztott levél sok fészkesre jellemző. Ezek a levelek tőlevélrózsát alkotnak, a szár levéltelen. Sárga, nyelves virágok alkotta fészekvirágzatai egyesével nyílnak. A fészekpikkelyek csúcsa fekete. Termése kaszat. Egész nyáron virít üdébb talajú réteken.
A keskenylevelű ezüstfa, ezüstfűz vagy olajfűz (Elaeagnus angustifolia) kis-ázsiai eredetű harmadrendű fa, vagy cserje. Ágai tövisesek, a hajtások, levelek és a termése ezüstös csillámszőrökkel borított. Nagy tűrőképességű faj, amely rossz talajokon, például szikeseken, városi körülmények között parkokban is tenyészik.
A kép 2009.augusztus 19-én készült Nagykökényesen
A belül üres kis kápolna egy dombháton van, egy nagy tölgyfa alatt, messzire látszik. Mellette feszület. Falán emléktábla utal arra a helyi hagyományra, hogy a szécsényi országgyűlésre utaztában ott pihent meg Rákóczi Ferenc.
Hasonlít a nefelejcsre, de ennek a szirmai között fehér vonal van, és valamivel nagyobbak is.
Budapest legnagyobb, az ország rangban második temploma a Szent István-bazilika. Hild József, Ybl Miklós majd Kauser József építette neoreneszánsz és klasszicista stílusban. Itt őrzik István király jobbját.
Sopron melletti réten legelésző paci szeme, látszik benn a rét a felhők és én is. Elvileg attól is függ milyen képernyőn nézik.kinagyítva jobban látszik
Dunatetétlenen készült a kép a falu szélén egy ismerősömnél. Innen már csak a földeket lehet látni, viszont természetileg nagyon szép környék. Itt még láthatsz állatokat a szabadban és olyan madarakat amiket a gyerekek nem is ismernek. Remélem neked is tetszik!
A Helophilus pendulus a Diptera / Syrphidae (zengőlegyek) család tagja - magyarul: "nagy iszaplégy" néven találhatók fotók.
A nagy címerespoloska 1,5-1,7 centiméter hosszú, takaros rajzolatú rovar, az előtor hasoldalán hosszú, magas tarajjal. Feje fekete-sárga, szárnyfedői és az előhát szegélye vérvörös, sárgászöld, finom sötét foltokkal. A hátsó szárnyak széle világos.
Ez még egy tavalyi fotóm. Nikon 300-s telén raynox 2,5x makró előtét a legkissebb f29-s rekesszel. Amúgy a foptómmal itt nem nagyon vagyok megelégedve mert ezeknél a kis pici pókoknál vakut használtam amit nem lett volna szabad. De vaku nélkül nem is lett volna éles. A fentieken írt felszerelésemmel 10 cm-ről tudtam őket fotózni. Igazán jó fotó akkor lenne ha én ezt olyan mikro obival csinálnám amivel 1 cm-ről tudnám nagyítani és nem kellene vakut használni ahogyan a 300-s obin a makró R 250s előtét. Egy régi fotóm amire én nem vagyok igazán büszeke.
Latin neve: Onobrychis viciifolia. Takarmánynövény ( régi nevében is őrzi ezt a hasznát: csacsiöröm, szamárhere, örököslóhere). Nagyon jó mézelő. Latin nevében a pillangósok egy másik nemzetségének, a bükköny (Vicia) nevét őrzi.
A bükki lipicai fajta elsősorban fogathajtásban ér el sikereket, ezt nemzetközi eredmények is bizonyítják. A lovakat leggyakrabban Csipkéskúton és a Nagy-mezőn nézhetjük meg, de a kancaménest és a kiscsikókat sokszor láthatjuk a Szilvásváradról Ózd felé vezető út mentén, az alagút után. A legszebb apaállatok a Lovas Múzeumban látható parádés istállóban tekinthetők meg.
Életnagyságú ülő lány, amint kutyájával játszik. A szobor Raffay Dávid alkotása a Vígadó térnél a Dunakorzón.
Egykori balatonfüredi Nagyvendéglő és Kurterem. Az 1700-as években egyre élénkülő fürdői élet miatt gondoskodni kellett a vendégek étkeztetéséről. Ãgy 1748-ban a forrás közelében megépült az első vendégfogadó. 1780-1783 között épült fel késő barokk stílusban a kifejezetten szállodának szánt főépület, amely 1803-ra nyerte el klasszicista formáját.
nem tudom miért de nekem nagyon tetszik. csak ne a fűben legyen :)
Kazáron a fiatalasszonyok ezt a féketőt hordták a templomba nagy ünnepek alkalmával.
Már régebben kinéztem magamnak ezeket a hangulatos kis "stégeket" a bicikliút mentén, és most a húsvéti hétvégén sikerült is elmennem fényképezni. Egy szép színes napfelkeltére készültem, de az időjárás kicsit keresztbe húzta a számításaim. Szerencsére így is nagyon hangulatos volt a hely, amit remélem a képnek is sikerül visszaadnia.
Brunszvik Antal Mária Terézia királynőtől kapta a grófi rangot és a martonvásári birtokot. A kastély mai külseje az 1870-es neogót stílusú átépítéskor alakult ki. Az egyemeletes épület szabálytalan alaprajza, csúcsíves, nagy ablakai, a karcsú tornyok, támpillérek, fiatornyok, pártázatok együttese igazi romantikus hangulatot teremt.
Szoborarc. A szobor Szegeden a Rákóczi téren található. Alkotó: Lapis András. Felállítás éve: 2003.
Debrecen nagyerdei víztorony felújítása. Földszínten szórakozó presszó. Tetején kilátó. Este színkeveréssel van kivilágítva.
A törpegém, más néven pocgém (Ixobrychus minutus) a gólyaalakúak rendjébe, ezen belül a gémfélék (Ardeidae) családjába tartozó kisméretű gázlómadár, Európa legkisebb gémféléje. (Nem nagyobb, mint egy rigó!) Ez a példány fiatal tojó! (A hím háta fekete, a hasa nem csíkozott.- Magyarországon védett faj, eszmei védelmi értéke: 100.000 Ft.
Piros gyilkospoloska (Rhynocoris rubricus) ! - A fotókon látható hártyásszárnyú rovar kb. 15 mm nagyságú, hosszú csápú - formailag Gyilkospoloska (Rhynocoris iracundus) egyik szegényesebben színezett változata lehet. Ennek a szárnyszegélyén halványabb a fekete kockázottság és nem fekete a feje, nincs fekete "könyökvédője" sem - ahogy a web-es képe többségén ez látható. (Egyébként inkább mediterrán területen fordulhat elő - de a globális melegedéssel számos rovar Észak-Európában is megjelenik!)
A Bécsben őrzött nagyszentmiklósi híres lelet egyik ivócsanakjának agyagmásolata, a móricgáti paplak ablakában. A fotó Fuji FinePix S7000-es kamerával készült.
A nagy kárókatona (Phalacrocorax carbo) a madarak osztályának gödényalakúak (Pelecaniformes) rendjébe és a kárókatonafélék (Phalacrocoracidae) családjába tartozó faj. A latin melléknevét (carbo) a fémes-fekete, fejtett kőszénlaphoz hasonlóan csillogó szárnytollairól kapta. A begye egyébként szürkés-fehér, a szeme tengerzöld. Kiválóan úszik a víz alatt, 10 métert is megtesz levegővétel nélkül. - Tipikus helyzet az, amikor a szárnyait a Nap felé szétterítve szárítkozik. Ma vettem észre, hogy néha nem csak mozdulatlanul tartja, hanem lassan lebegteti is a szárnyait, hogy a felkevert levegő jobban szárítsa. (Időnként a vadkacsákhoz hasonlóan csapkod is!) - A Városligeti tavon ma három madarat is láttam egyszerre.
A Csongrád megyei Önkormányzat Kastélyotthona (szociális otthona), valamikor a Károlyi család kastélya volt.
Ez a Nagy kócsag, amikor lefotóztam, éppen azt a gyíkot viszi(valószínű fürge gyík, de ezúttal nem volt az...), amit a hortobágyi vasút (Kónya) töltésoldalon zsákmányolt.
A kép 2009.október 27-én készült Sámsonházán,a Csűd hegyen
A Budapest, VIII.ker. Rezső téri Magyarok Nagyasszonya templom oldalnézete. (Itt lakott a szövegíró Szenes Iván -élete végéig - mellesleg én is itt laktam 5 évig 1974-ig.) A mellékletben oldalnézet és a templom mögötti Kálvária (Golgota) látható
Az Ilona-völgyi-vízesés Magyarország legnagyobb szintkülönbségű természetes zuhataga. A Mátrában találjuk, Parádfürdőtől körülbelül 5 kilométerre délkeletre
Ahogy Nagymamám készíti és díszíti. Ki mondta hogy nem kreatívak a nagymamák?
1945-től nagyjából a 60-as évekig kápolnapusztai állami gazdaságként működött majd elkezdett csökkenni az állomány olyannyira, hogy a 80-as évekre alig maradt állat, így az istállókat egy kivételével lebontották. 1992-ben a Balaton-felvidéki Nemzeti Park jogelődje megvásárolta és bivaly, illetve szürkemarhatartásba kezdett. Ma már a Balaton-felvidéki Nemzeti Park fennhatósága alatt üzemel azzal az elsődleges céllal, hogy Magyarország ma már legnagyobb bivalyállományát fenntartsa.
Debrecen elsőszámú jelképe, a Főnix madár. Háttérben a debreceni Nagytemplom, baloldalt pedig azok, akik az igazi újjászületést jelentik.:)
Latin neve: Armillaria mellea. Ehető gomba (csak a kalap), de legalább 20 percig főzni kell. Tuskókon nagy csoportokban nő.
A svábhegyi csillagvizsgáló kertjében fényképeztem. Nagyjából gyufaskatulyányi méretű volt. Elég sok hasonló gomba volt a közelében.
A XIII. században már templom állt a település magaslatán amelyet többször átépítettek. Én nagyon szépnek tartom így a kék órában.
Ez az árkád Nagykanizsa legismertebb épületében, a Vasemberházban található az Erzsébet téren.
Egy másik helyen, egy másik törpegém, más néven pocgém (Ixobrychus minutus), selyemgém a gólyaalakúak rendjébe, ezen belül a gémfélék (Ardeidae) családjába tartozó kisméretű gázlómadár, Európa legkisebb gémféléje. (Mérete nem nagyobb, mint egy rigóé!) - Ez a példány tojó! (A hím háta fekete, a hasa nem csíkozott. ** Magyarországon védett faj, eszmei védelmi értéke: 100.000 Ft !
A település a Szigetközben Győr és Mosonmagyaróvár között félúton (az 1401. számú mellékútvonal mellett) fekszik. A falu belterületén belüli közlekedési csomópont: a 1401. számú Győr-Mosonmagyaróvár, az 1403. számú Kimle (M1-hez csatlakozással)–Hédervár és az 1405. számú Lipót–Dunaremete–Püski–Halászi útvonalak kereszteződése. A Szlovákia és Ausztria felől érkező kerékpárosok átvezető útjainak csomópontja a község. A szomszédos települések – mint az a Szigetközben gyakori – nagyon közel vannak
A folyamat végén már gyűlnek a csodálatosan mintázott kékfestő anyagok a nagy családi hagyománnyal bíró győri kékfestő műhelyben, ami ma is aktívan működik.
A pöszörlégyfélék vagy gyapjaslegyek (Bombyliidae) testét vastag szőrbunda fedi, zengőlegyekhez hasonlóan képesek egy helyben repülni, mintegy lebegni. Ezt táplálkozásukkor is felhasználják: akárcsak a szenderek vagy kolibrik, a virágok kelyhe előtt lebegve nektárt szívogatnak. Ehhez alkalmazkodott szájszervük is: hosszú, előrenyúló szívókájuk fejlődött ki. A nagy pöszörlégy (Bombylius major) szívókája 10 mm hosszúra is megnőhet. (A fotókon vadon termő fürtös gyöngyike kelyhéből táplálkozik, a gyorsan rezgő szárnyai elmosódottan sejthetők csak.)
A nagy tűzlepke (Lycaena dispar) a rovarok (Insecta) osztályának a lepkék (Lepidoptera) rendjéhez, ezen belül a valódi lepkék (Glossata) alrendjéhez és a boglárkalepke-félék (Lycaenidae) családjához tartozó faj.
A nagy fakopáncs (Dendrocopos major) a madarak osztályának harkályalakúak (Piciformes) rendjébe, a harkályfélék (Picidae) családjába tartozó faj.Magyarországon rendszeres fészkelő, gyakorinak számít.Erős csőrével lyukat vés a fába, a kéreg alatt élő hernyókat keresgélve, majd ragadós nyelvével szedi ki táplálékát. A fatörzsről is összeszedi a bogarakat, és a gyümölcsöket is megeszi.Hazánkban védett, eszmei értéke 10 000 Ft.
Fiatal fácán, azt hiszem tojó. A képen már egész nagynak tűnik, de picike volt még. egy egész fácánóvoda nyüzsgött arra.
Cserépfalu , Magyarország egyik nagyonszép faluja.Berezdaljai pincesoron 450 tufába vájt pince várja az idelátogatókat.
A templom a premontrei rend számára épült a 13. század első felében. Alaprajzát tekintve háromhajós, kereszthajó nélkül. A nyugati homlokzatot kapuzat és rózsaablak töri meg és két nagyméretű torony fogja közre. Az épület már a gótika stílusában épült, szinte teljesen díszítetlenül. Északi oldalához kolostor kapcsolódott. Később egy földrengés elpusztította.
A Dédesi vár Borsod-Abaúj-Zemplén megye nyugati részén, Nagyvisnyó és Dédestapolcsány közelében található a Bükk hegység északi részén, a Bükki Nemzeti Parkon belül. A vár a XIII. század első felében épült. 1567-ben a törökök lerombolták. Ennyi maradt belőle.
Az épület 1936-37-ben épült,Igazságügyi Palotának. Ma a Városi Bíróság és Ügyészség mellett a Polgármesteri hivatal is itt működik. Nagykanizsa,2009,05.17.
A Vadaspark második nagy korszakában épült kilátó sajnos az elmúlt években nem volt látogatható megromlott állapota miatt. Látogatóink legnagyobb örömére felújították, így ismét használatba vehetik kicsik és nagyok. Majdnem szemben a János-hegyi Erzsébet kilátó, remélem nem tévedek. Sajnos a nagyfeszültségű oszlop nincs jó helyen. :(
Budapesten, a Március 15. téren található Nagyboldogasszony Főplébánia (gyakran emlegetik még: Belvárosi plébániatemplom) a Contra-Aquincum erődítmény falaira, annak helyén épült. Legkorábbi emlékei a román kori, ma már nem fellelhető előtemplomig nyúlnak vissza. 1046-ban ide temették Gellért püspököt. A 14. században Zsigmond király támogatásával gótikus stílusban átépítették. Mátyás király uralkodása alatt két újabb oldalhajóval bővítették. A török időkben mecsetként használták, ennek emléke egy mihrab (imafülke) a szentély délkeleti falában. 1723-as tűzvész után, a helyreállítás barokk stílusban 1725–1739 között állították helyre, Pauer János György (1692–1752) német származású építőmester vezetésével. 1839-ben a támpillérek közeit árusító bódékkal építették be, ezeket 1932-ben bontották le. Többször restaurálták: 1805–1808 között Hild János, 1889-ben Steindl Imre, 1945 után Gerő László vezetésével. A templombelső festését 1976–77-ben felújították. 2010-ben a szentély mögötti falfülkében Anjou-korabeli trónoló Szűz Mária freskót találtak meglepő épségben. A templom külseje elhanyagolt állapotban volt, míg 2011-ben a templom előtti park megújítása után a homlokzatot is renoválták Mezős Tamás építész tervei szerint.[1] Egy pesti szóbeszéd szerint az Erzsébet híd építésekor a templomot arrébb kellett helyezni. Ez nem igaz, az építéskor felmerült az esetleges eltolása, de végül inkább a híd tengelyével a templomot kikerülték.(Wikipédia)
A Fővárosban letelepedett ciszterci rend 1912-ben kezdi meg a tanítást a Szent Imre Gimnáziumban. Az esztergomi főhatóság megbízza a rendet a tabáni plébánia területéből kihasítandó plébánia megszervezésével. Megalakul 1917-ben exposituraként a Ki-segítő Kápolna Egyesület. Kelenföldi Nagyboldogasszony Plébánia néven 1923-ban jön létre a plébánia. 1924-re elkészül a Villányi út 3. sz. alatti telken a plébániaház és az ideiglenes Nagyboldogasszony templom. A gimnázium 1927–29-ben készül el.
Apró kincsek a nagy világból. Talán ezt a címet is adhattam volna a képnek, de inkább a Lankák címet kapta. Ha rá nézek Ausztria jut eszembe, a zöld legelők, a kék ég a milka tehenek. Pedig a képnek semmi köze Ausztriához, mert Magyarországon készült még pedig Dunaszentmiklóson.
Gumós, lágyszárú növény. A nagyobb termetű fajták majd' két méter magasra nőnek; sokszor gyermekfej nagyságú virágaikat a felálló hajtások végén hozzák, a törpe növésű változatok virágai kisebbek, de sokszor számosabbak.
Különleges színű liliom. Fajtáját remélem, a szakértők megmondják.
A nagyobb (kb. 20 méter) távolság és hasonlóság miatt először Énekes rigó (Turdus philomelos) madárra gondoltam, de a nagyobb, nyúlánkabb teste és hosszabb farktolla miatt valószínűleg inkább Léprigó (Turdus viscivorus) lehet. (Az 1. + 7. képen egyaránt látható a mellén, a szárnya tövében egy nagyobb, sötétebb folt.) Ritka látvány a Népligetben, - Magyarországon védett madár, - eszmei védelmi értéke 50.000 Ft.
Megközelítőleg varjú nagyságú hegyes csőre van és korhadt magas tölgyeknél fordúl elő.
Nagykanizsa,Kossuth tér árnyas fái alatt álló szoborcsoport. 2009.05.07.
A mézontófű (Phacelia tanacetifolia) virágait nagyon kedvelik a különféle hártyásszárnyú rovarok (méhek, dongó), fedelesszárnyú bogarak (rózsabogárfélék) és lepkék is. Ma egész rovarseregletet volt módomban látni és fotózni egy néhány négyzetméteres ágyásban.
Latin neve: Syrphus ribesi. Jegyei: kb. 1 cm hosszú. Fekete-sárga gyûrûs potroha darázsra emlékeztet. Ettõl tûnik veszélyesnek ez az egyébként ártalmatlan légy. A zengõlegyek a levegõben képesek egy helyben lebegni, és ebbõl a helyzetbõl különbözõ irányokba, akár hátrafelé is repülni, amit különleges szárnyfelépítésük és repülési mechanizmusuk tesz lehetõvé. Testük gyakran nagy mennyiségû levegõt tartalmaz.
A kácsi kőhodály részlete visszafelé nézve, a cselédsorral. A kácsi Várhegy dél-nyugati oldalában, a riolit-tufába több nagyméretű helyiségből álló, oszlopos teremsort faragtak. A helyi juhászok itt tartották a falu nyáját.
A Vác főterén álló Nagypréposti Palota a város egyik legszebb barokk épülete.
A kastélyt 1969–73 között állították helyre, és 1973-ban megnyitották benne a Széchenyi István Emlékmúzeumot. A kiállítást Környei Attila a múzeum első igazgatója tervezte meg. Az épületegyüttes egy részében, a keleti oldalon a méntelep, a nyugati épületrészt lezáró „Vörös kastélyban†a Kastély Szálló (szálloda, étterem, kávézó) kapott helyet.
A harkályfélék között a közép fakopáncs (Dendrocopos medius) méretben a nagy fakopáncsnál kisebb, a fején a sapka piros és lenyúlik a tarkóra is. A begye halvány pirosan színezett és vékony, szaggatott fekete vonalakkal csíkozott. (Sokkal ritkábban látható, mint a nagy fakopáncs vagy a balkáni fakopáncs, - eszmei védelmi értéke: 50.000 Ft)
A Szepes szennyvíztavain nyáron gyülekező bíbicek száma 200-250. Itt a nagy melegben, a vízes tómederben pihenésre készülő hímek. Nemüket jelzi hosszú bóbitájuk és az élénk színekben pompázó hátfedőtollaik.
SAS-Center
A fényképet készítette: Nagy Mary-Anna ·
Link">mary-anna.hu
Egy nagy, kidőlt gomba spóralemezei láthatók a képen, mely Mátraszentlászlón készült. -A melléklet az eredeti gombát mutatja, melyet visszaraktam a helyére.
Foltos kontyvirág (Arum maculatumfélig) megérett termése. A foltos kontyvirág különböző lomberdők és ligetek lakója, de száraz tölgyesekben is nagyon gyakran megtaláljuk. A tápanyagban gazdag talajok jelzőnövénye. A virágzási ideje április-május között van.
Nagykanizsán a Sétakert jelképes bejáratánál álló egyik oszlopon olvashatjuk Az erdő fohászát. 2009.07.13.
Zanót: A lombjukkal díszítő cserjékkel szemben a zanótokat nagy tömegben nyíló virágaikért ültetik, amelyek májusban sűrűn nyílnak a seprűszerű vesszőkön. Többségük lombhullató. A képen egy nemesített fajta van ami a kertemben él .
A kék dongó (Xylocopa violacea) a legnagyobb méretű poszméhek közé tartozik. (Korábban már fotóztam) - Most az éppen virágzó szivarfa (Catalpa bignoides) virágait látogatja. - Angol nyelven Violet carpenter bee = Lila asztalos méh az elnevezése.
A nagyon sokféle gólyaorr közül ez az egyik. A leveleit is lefotóztam, hogy hátha valaki pontosítani tud.
Gemenc a Duna árterülete, mely 30 km hosszan húzódik a folyó mentén. Lefûzõdött holtágak, tocsogós rétek, nádasok, ligeterdõk és apró tavak mozaikja: ez ma Európa legnagyobb összefüggõ ártere. 1996 áprilisától a Duna-Dráva Nemzeti Park része. Gemenc a Duna-erdőség ősvadon jellegű darabja, legszebb típusa az ártéri erdőknek. Északon a Sió, keleten a Duna, nyugaton a gát, délen a bátai erdőségek határolják a 36 ezer holdas vadrezervátumot.
A virágbodobács (Spilostethus saxatilis) ritkább, mint a verőköltő bodobács (Pyrrhocoris apterus), vele azonos nagyságú, de a pajzs fekete mintázata más.
A Sátorkőpusztai-barlang a Dorog és Esztergom között fekvő Nagy-Strázsa-hegyben (Pilis hegység) keletkezett. A 253 méter magasságban nyíló barlangot a második világháborút követő évtizedekben nyitották meg a nagyközönség számára, és akkor kezdték meg tudományos feldolgozását is.
A vadgesztenye vagy vadgesztenyefa (Aesculus hippocastanum) a szappanfafélék (Sapindaceae) családjába tartozó fafaj. Nagy termetű, 30-35 m magasra növő lombhullató fa, koronája árnyékot adó, díszfaként is közkedvelt. Levele összetett, fogazott. Makktermése, a vadgesztenye kupacsa zöld, a gesztenyénél kevésbé tövises, magja fényes, vörösesbarna színű, nem ehető, de a népi gyógyászat és a gyógyszeripar is felhasználja.
Latin neve: Chrysomela populi. Fiatal fűz- és nyárállományaink egyik leggyakoribb károsítója.
A nagyrákosi alagút táblája. Két neve is van az alagútnak: Balla-hegyi alagút, és Zsuzsa alagút. Utóbbi nevét Göncz Árpád feleségéről kapta, mivel ő tette le az alagút alapkövét.
KANCSÓKA-nem csak meglepően néznek ki, de van egy nagyon fontos tulajdonságuk is, elfogják a rovarokat és megemésztik őket
A réti lószúnyog vagy mocsári lószúnyog (Tipula paludosa) a rovarok (Insecta) osztályának a kétszárnyúak (Diptera) rendjéhez, ezen belül a lószúnyogok (Tipulidae) családjához tartozó faj A réti lószúnyog 1,8-2,5 centiméter hosszú. Csápja 14 ízből áll. A hozzá nagyon hasonló közönséges lószúnyog (Tipula oleracea) csápja 13 ízes. A lószúnyogok nagy, karcsú testű kétszárnyúak, hosszú, pálcikaszerű lábaik könnyen leválnak. Ártalmatlanok, sem harapásra, sem szúrásra nem képesek. A réti lószúnyog
visszamenőleg nem volt még ilyen szerencsém és ez lenne az első villámlás fotóm. Otthoni ablakomból állványról a 8s záridőt 200 alkalommal ismételtem. 200-ból ez a 2 hasonló lett a leglátványosabb. Ha majd augusztus 12-én hajnalban lesz metorzápor csillaghullás akkor ott is 200 alkalommal kell ismételni a hosszú záridőket, hogy legyen egy szép hulló csillag lángív.
A Naplás-tó (hivatalos nevén Szilas-pataki árvízvédelmi tározó) Budapest legnagyobb kiterjedésű állóvize a XVI. kerületben, Cinkota mellett. A tó és közvetlen környezete 1997 óta tájvédelmi körzet. (Wikipédia)
A felújított ópusztaszeri Magyarok Nagyasszonya templom. A fotó Nikon D60-as kamerával, 2010. 10. 12-én, 9 óra 57 perckor készült.
Európa egyik legnagyobb sztúpája Zalaszántón, a Keszthely környéki kirándulások kihagyhatatlan célpontja. A falu fölött magasodó 316 m magas hegyen színes imazászlókkal körülvéve, egzotikus füstölők illatába burkolózva tornyosodik a vakítóan hófehér buddhista szentély, a béke jelképe.
A kép Nagymaroson készült és Visegrádot látjuk rajta a templommal, a tornacsarnokkal, a Dunával és a komppal. Visegrád vasútállomása a Duna másik oldalán, Nagymaroson van. A Dunán kompon kell átkelni. Híd nincs a közelben, gépjárművel is csak a kompon lehet átjutni a túlsó partra.
A hatfoltos földipoloska (Tritomegas secmaculatus) - kb. 6-7 mm nagyságú.
Gyula a vizek városa: számos nagy felszínű horgásztó, a belvizeket levezető csatorna található. Az egyik ilyen az egyik Holt-kőrös ág medrében futó Élővíz-csatorna, vagy Kőrős-csatorna, mely a Fehér-Kőrösbe folyik.
A Fővárosi Állat-és Növénykert számtalan állat, madár, rovar, növény megismerését biztosítja, melyek Magyarországon nem honosak. A gyermekek iskolai képzésében ez nagy segítség, mindig népes osztályok látogatják és csodálják a ritka példányokat. 1.) Főkép -Párduc 2.) víziló 3.) orrszarvú 4.) sörényes szirti kecske 5.) tigris 6.) vörös panda 5.)
A Balaton (becenevén a „magyar tengerâ€; latinul Lacus Pelso, németül Plattensee)[1] Közép-Európa legnagyobb tava, Magyarország vízrajzának meghatározó eleme. Típusa a Fertő-tóhoz és a Velencei-tóhoz hasonlóan szikes tó, ezek Eurázsia legnyugatabbra fekvő ilyen jellegű tavai. 77 km hosszú, szélessége 1,3–14 km között ingadozik, átlagosan 7,8 km, felülete 594 km². Keleti medencéjét a Tihanyi-félsziget választja el a tó többi részétől. Déli partjánál medre sekélyebb. Északi oldalán található a bad
A nagykovácsi kastély egyemeletes klasszicista épülete 1840 körül, a Teleki család építette. 1849. májusában Görgey főhadiszállása volt. Többször átalakították, majd a Tisza család tulajdonába került, gróf Tisza Lajos az 1880-as években átépítette a kastélyt, Benedicty József tervei alapján, ekkor került a homlokzatra a Tisza család címere, ma is Tisza kastély néven ismert.
Nagykőrösi sétáink meghitt látványa a főtér közelében lévő (Kossuth Lajos utca eleje) újságárus házikó, melynek eredeti funkcióját nem ismerjük, talán majd Ti segítetek ebben.
Latin neve: Luscinia luscinia. Madárgyűrűzés a Naplás-tó közelében. Testhossza 16 centiméter, a szárnyfesztávolsága 24-26 centiméter, testtömege 24-30 gramm. Közeli rokonától, a fülemülétől felhőzött melle, sötétebb felsőteste és barnás farka különbözteti meg.
Árvacsalán (Lamium) virága szép lila, teljesen eltér a nagy csalán (Urtica doica) sárgás-zöldes, összetett virágától. A fotó Katalinpusztán, a Lősi-patak (ami a Tanösvényen kívül Kismaros felé folyik) melletti réten készült.
Sétám közben nagyon megtetszettek a korláton lévő díszítő elemek is, ezért szerkesztettem így meg a fotót.
(A főképen egy zöldes gyöngyházlepke látható.) Korábban tükörreflexes NIKON kamerával, 300 mm-es telével készítettem lepkefotókat. A hosszabb fókusztávolsággal romlik a mélység-élesség, ez a talaj-közeli gyenge fény miatt a blende beszűkítésével nem kompenzálható! A fényerő nagyobb retesz-nyílásnál erősebb, ez speciális makró-objektíveknél f=1.6 lehet, de a NIKON telénél f=4.5-5.6, az ennél hosszabb objektívemnél f=5.6-6.3.- A legalacsonyabb ISO100 mellett csak hosszú záridő választható, itt már bemozdulhat a lepke, -IS400 felett már szemcsés a kép, nem látszanak a finomabb részletek. A tükörreflexes kamerákhoz kapható alap-objektív (55-58 mm) nem használható makró felvételekhez, a közgyűrű közbeiktatása is növeli a fókusz-távolságot, ezért magasabb ISO-értéket igényel. Az előtétlencse 2x /4x nagyobb képet ad, de ez is növeli a fényigényt és az olcsóbb típus életlenebb képeket eredményez.- KONKLÚZIÓ: 1.) vagy van jó makró-objektíved, vagy próbálkozz egy rövidebb fókusztávolságú de jobb fényértékű kompakt kamerával, - ha közel enged a lepke !!
Vagy piruló galóca, vagy párducgalóca. Nem mindegy. A párducgalóca mérgező, hallucinogén, szerencsétlen esetben halálos lehet. Nagyon hasonlít az ehető piruló galócához, de annak húsa törés után hamarosan rózsaszínesedik. Ennek a példánynak a törésfelülete mintha sötétedett volna, de több perc után sem láttuk biztosan rózsaszínűnek. A mátraszentistváni sípálya közelében, az erdőben találkoztunk több példányával is.
Latin neve: Melolontha hippocastani. Az erdei cserebogár körülbelül 2,5 centiméter hosszúságával kisebb, mint közeli rokona, a hozzá nagyon hasonló májusi cserebogár. Az erdei cserebogár farfedője (az utolsó potrohgyűrű kemény hátlemeze) rövid, háromszög alakú, nyúlványa kicsi, csúcsa gombszerűen kiszélesedik, előtora többnyire vörös. A tor alsó része barnás, gyengén szőrös. A szárnyfedők világosabbak és kevésbé bordázottak.
Nagymamák a rimóci falunapon, a színpadon szereplő unokákra várva. Rimóc, 2011.augusztus 6. Kívánom, hogy még több generáció őrizze meg és adja tovább ezt a csodálatos hagyományt!
A Függőcinege a fészeképítés mestere, az azonban kevéssé ismert, hogy a hím (a képen is) több fészket is épít, és a tojó választja ki a saját maga számára legkedvezőbb fészket, így sok a "műfészek", mint ez is. Nem tudtuk hát ennél a sorozatnál lefotózni a fiókák etetését, sőt azóta is több műfészket találtunk. Egy lakott fészek tavaly magasan volt a fűzfán, így marad a korábbi sorozat, amiből már töltöttem fel. Ez a pár az Apaj puszta melletti csatorna nyárfáján dolgozott áprilisban, majd később egy másik fészekben laktak kb. 10 m magasan a fa tetején...A fotózás csak pár percig tartott, az biztosan nem zavarta meg őket. Általában 10-12 tojást is rak és képes ennyi fiókát fel is nevelni. A fiatalok fekete álarca hiányzik (korábbi feltöltés). Csodálatosan szép éneke van, amit más énekesekkel ellentétben ritkán hallat, így nagy szerencse kell hozzá, legnagyobb eséllyel áprilisban. 3 éve a Tisza-tó partján hallottuk énekelni, és videora is vettük! Érthető, hogy ennyi munka mellett nem marad ideje az éneklésre, leginkább a fészekkel kell a tojót meghódítania. Soha nem lakja újra a korábbi fészkeket, de bonthat belőle, ha kevés a nyárfaszösz vagy a barka. Természetesen védett.
A Hegyi len / Linum austriacum / Österreichische Lein, azaz Osztrák len virág hegyek oldalában található. Leggyakoribb változata nefelejcs-kék(7. kép) vagy halványabb lila. Ez a rózsaszínű (pink) változat ritka, a Csillaghegy oldalában távolról látható nagy foltokban virított. Az általában apró vadvirágokhoz képest ezek a kb. 8 cm átmérőjű virágok nagynak számítanak, de minden mezei /erdei előfordulása és színváltozata ilyen nagy méretű.
Találtam egy szép galambtollat. Eltettem és aztán jó alaposan felnagyítottam a fínom részletét. Nem vakuztam. Hosszúzáridő közben lámpával világítottam meg. Korábban csináltam már de ez még jobb. 300 mm-n Raynox 250 F25 rekesz.
Latin neve: Mantis religiosa. Nevezik még imádkozó sáskának is, bár semmi köze a sáskákhoz. A csótányokkal áll rokonságba. Színe zöld vagy barnás. Tápláléka elsősorban röpképes rovarokból áll – nagy étvágyú, kíméletlen ragadozó. Védett.
Széchenyi Gyógyfürdő, becenevén a Szecska, Budapest és egyben Európa legnagyobb fürdőkomplexuma, melynek építését 1909-ben kezdték meg Czigler Győző tervei alapján. A Városligetben található fürdő termálvízellátását jelenleg az 1938-ban átadott II. számú, „Szent István†kút, hidegvízellátását 6 darab kisebb kút biztosítja. A komplexum 3 kültéri és 12 beltéri medencével rendelkezik. A fürdőben különböző gyógykezelések és nappali kórház is működik.
A nagy ganéjtúró Európa mérsékelt és északi területén Kelet-Szibériáig fordul elő.
Ismeretlen festő... 1800-as évek vége... Persze ez csak vicc. Ezt a képet az oaPIX művelte ebből az alapvetően kissé fakó képből: Link Ami még nagyon jó, hogy a zavaró villanydrótot jótékonyan (és teljesen) eltüntette az oaPIX, így maradt a kút, a nádkötegek, a kerítés és a szürke égből szép kékes hatást csinált. Az egész összhatás pedig "korabeli" lett. Felhasznált oaPIX effektek: ArtImpress + oaBrill (2x) + Gamma (0.5)
Hámló festékes rozsdás vas felszíne. ilyen nagyításnál olyan mintha úthálózat lenne. A púpok mintha hegyek lennének ahogy amagasban is ilyennek látszanak a bojgók hegyvidékei.A mélyedett rozsdás kráter is feltűnő. Nehéz kiexponálni, hogy hol legyen a leképező fókusz.
Egy Parlagi galamb (Columba livia f. domestica) a gyermek részére épített homokozóban napozott. - A Szürkefejű babérgalamb (Columbia bollii) szemből nagyon hasonló, de a háta nem ilyen mintázott (ld. a másik feltöltést) és csak a Kanári szigeteken honos.)
A jótevő Napot ünnepelte a tavaszi napfordulón ez a kedves társasága sámándob hangjával, tűzzel, csendes énekkel,frissen sütött, nagyon finom kenyérrel és a rávalókkal. Köszönöm, h. közéjük állhattam...
Bösztör pusztán a Magyarok Szövetségének Országos Gyűlésén a szervezők meg csinálták szalma bálákból a nagy magyar országot...
A majki kamalduli remeteség országos szinten is kiemelkedő épületegyüttesnek számít. A fallal körülvett területen kis utcákat alkotva, szigorú rend szerint megszerkesztve, az együttes központjában álló templom körül épült ki a clausura területe 17 cellaházzal. A templomot a konventépülethez vezető főtengely mentén helyezték el, ma már csak csonka tornya és egy támpillére áll. A templom mögött található, nyeregtetővel lezárt, U alakú kolostorépület, melynek főszárnya emeletes, oldalszárnyai földszintesek (a jobb oldali szárny kerti oldala emeletes a terep lépcsőzetes kialakítása miatt) egy, a remetelakok belső udvarától fallal leválasztott második udvart fog közre. A földszintes, négyzetes alaprajzú, nyeregtetős-oromzatos cellaházaknak egy bejárata és öt ablaka van, a homlokzati címerek egy része, a nyíláskeretek, a párkányzatok, a küszöbök mind süttői vörösmárványból készültek. A remetelak bejárata a házzal megegyező méretű kertre nyílik. A házakon lévő címerek az épületegyüttesek felépítését támogató nemesek címerei, ezzel hirdetve a „támogatók†kilétét. Az örök némaságot fogadó szerzetesek a kolostorban eltöltött 3 év próbaidő után költözhettek be a cellaépületekbe. Soha senkivel nem beszélhettek, nem találkozhattak, kivéve karácsony és húsvét ünnepének 3-3 napján. Életük nagy részét imádkozással, növénytermesztéssel, olvasással töltötték. Életkoruk meghaladta a 90 évet. Az ételt a kolostorban készítették és a cellaházak forgó ablakán adták be nekik. A remetéket kiszolgáló személyzet tagjait „laikus testvéreknek†hívták. A mai napig működik még a kamalduli szerzetesrend Olaszországban, ahonnan évente zarándokolnak ide szerzetesek.
Latinul: agelastica alni Hazánkban mindenhol gyakoriak, ahol fő gazdanövényük, az éger előfordul, de ezentúl megrágják a nyár, fűz és nyírfa leveleit is. A nagy égerlevelésznek kettő, a kék égerlevelésznek egy nemzedéke van hazánkban, bár a hosszú peterakási időszak miatt a generációk elhúzódnak és összemosódnak. Inkább az utóbbi faj hajlamos tömegszaporodásra.
A kép Magyarország legnagyobb vízesését mutatja be - 2011 januárjában.
Nagymama és unokája vidám évődése csodálatos mezőkövesdi portájuk előtt. Ide valóban öröm bemenni!
Latin neve: Lymnaea Stagnalis A tüdős csigák rendjének családjába tartozó csiganem. Fajainak háza áttetsző, rövid menetes, de utolsó menete nagy. Tapogatóik lapítottak, háromszögletesek és a szemek ezeknek alapján fekszenek. Lélegzőnyilásuk elül, jobbra a köpenyszegély alatt fekszik. A lágy és iszapos vizekben tartózkodnak, talpaik segélyével a víz felszínén ügyesen úsznak és lebegnek s ilyenkor lélegzenek.
Barnásvöröses kalapú, nagyobb, zömök galóca. Kalapján barnás színű, sűrűn álló, szabálytalan alakú pettyek, burokmaradványok vannak. Fehér húsa és lemezei a nyomás helyén vagy megtörve jellegzetesen megvörösödnek. Gallérja lelógó, csíkolt. Tönkje gumós, tövében vöröses.
Az apátságot II. Kilit egri püspök alapította 1232-ben a ciszterci szerzeteseknek. Az apátság román stílusú temploma nemzetközileg is számon tartott műemléki és történeti nevezetesség. Védőszentje a Nagyboldogasszony.
Óvatosan lopakodva kezd az ősz kiteljesedni. A fák koronái, a bokrok nyúlánk ágai egyre színesebb felöltőbe bújnak. A sárga, a vörös, a barna száz meg száz árnyalatában pompáznak az erdő ösvényei. Amikor pedig az őszi szél, melynek lehelete egyre hűvösebb, a sudarakba oson, egyik levelet a másik után szedi le az ágakról, akik könnyedén meglibbennek a levegőben és társaikra hullnak. Ahogy napról-napra vastagodik az avar, úgy lesznek egyre szellősebbek, egyre átláthatóbbak a fák koronái, melyek között kíváncsian tekintgetnek be a fellegek és a bágyadt arcú Nap. Kora délután volt, amikor utamra indultam. Az égbolton könnyed felhők andalogtak, újra és újra eltakarva a Nap korongját. Kellemesen hűvös levegő és könnyed szél járta át a fák rengetegét, melynek csöndjében tisztán hallani lehetett az otthonukat elhagyó makkok koppanását, és a levelek kedves neszezését. Utam a tölgyfákkal büszkélkedő erdőbe vezetett, ahonnan puha avar szőnyegen haladva a völgy mélyébe szedtem a lábaim. Az öregedő tölgyek ágai között cinegék, csuszkák motoztak, ottlétüket kedves csacsogásuk árulta el. A völgy szélén, ahová a Nap sugarai még könnyedén be tudnak osonni egy szép nagy kalapot viselő nagy őzlábgombán akadt meg a tekintetem. Hosszú kecses tönkjén hatalmas kalapot viselt, olyat, amilyet már rég nem láttam. Ekkor még nem is sejtettem, hogy ez még csak a kezdet. Ahogy a völgybe egyre mélyebbre ereszkedtem, újabb és újabb, nagyobbnál-nagyobb őzlábgombát fedeztem fel. Azt sem tudtam hova kapjam a fejem, hiszen annyian voltak. A fák védelmező törzsei mellett, a bokrok sűrű ágainak az árnyékában, mindenhol gomba nőtt. Volt, amelyiknek akkora kalapja volt, amit már a vékony szára nem bírt el. Tudatosan indultam el ide, hiszen az elmúlt évek alatt itt ilyenkor ősszel mindig találkoztam egyedeivel, de ilyen nagyra még soha nem nőttek, és ilyen sokan sem voltak. Minden túlzás nélkül úgy éreztem, hogy egy gyönyörű mesevilágba cseppentem. Szinte hallottam a manók motozását a mohos fák tövében.
A képeken látható Erdei pinty (Fringilla coelebs) hímje a faágon hangosan énekelt. A meghatározókban veréb nagyságúnak írják le, ez a példány inkább rigó méretű volt. A kettőzött fehér szárnycsík itt kifejezetten látszik és egyforma, más példányokon csak az alsó teljes, a felső csonka.
A kerti petúniák -Argentínában őshonos- tartósan virágzó növények. Nagy, tölcsér alakú virágaik színesek, bódító illatúak.
A Szent József-templom (Józsefvárosi Plébániatemplom) Budapest VIII. kerületében a Horváth Mihály téren található. A klasszicizáló barokk stílusban épült templom alapkövét 1797-ben rakták le, kettős tornya a Nagykörút felé néz.- Az előtte álló Pázmány Péter szobor Radnai Béla munkája 1913-ból. *** További információ a mellékelt képeknél olvasható!
közép európa legnagyobb madár szobra a turul!1907-ben állították,a bánhidai csata emlékére!
A szobar a Nagytétényi Kastélymúzeum kertjében a bejárattól jobbra található.
A tulipánfa, levele karéjos, a csúcsa tompított; virága nagy harangforma, a tulipánéhoz hasonlít, csinos szinü, tüsző-termése tobozformán csoportosodik
Ez a vihar tényleg nagy volt. Műholdképen naplementekor már több megyét beterített az üllője. Maga a vihar Budapest méretű volt.
Latin neve: Sedum spectabile. 30-50 cm magas, felálló, egyszerű szárú évelő növény. Levelei jellegzetes világoszöld színűek. A nagyméretű, lapos bogernyőkben nyíló virágok világos rózsaszínűek. Inkább az árnyékot, félárnyékot kedveli.
A XVI. századi eredetű Károlyi-kastélyt Ybl Miklós tervei alapján építették át romantikus-eklektikus stílusban 1857-1859-ben. Magyarország egyik legnagyobb kastélyának 100 hektáros parkja védett.
A Nagytó a környék épületeivel, forrásaival, játszótérrel, szobrokkal, templommal, múzeummal, Marton László galériájával igazi kis gyöngyszem.
Az Eger melletti Szépasszonyvölgy bejáratánál, a borospincék kezdeténél áll ez a díszkút 2013 augusztusától. Elvileg a karcsú leány egy kádban szőlőt tapos, azért emeli fel a szoknyáját. Kodolkó Mihály (2013) alkotása, a kárpátaljai Nagyszőllős ajándéka.
Néhány részlet belülről is. A gépem nem nagyon volt alkalmas belső fotózásra.
A Nagy fakopáncs / Tarka harkály (Dendrocopos major) fotóit kb. 20 alkalommal töltöttem fel. Kezdeti képeim a gyengébb felszerelés miatt igen életlenek, a későbbiek a betakarások, inhomogén háttér miatt nem tetszetősek. Jelenlegi sorozatom a magas, ISO1600 ellenére a homogén zöld háttér előtt jobban kiemeli a Nagy fakopáncs hím faji jellegzetességeit: vérvörös farktollak, zárt fehér vállfolt különbözteti meg a Balkáni fakopáncstól, melynek szintén vörös tarkófoltja van. - ** Meglepetve olvasom a Wikipedián, hogy Magyarországon védett faj, eszmei értéke: 100.000 Ft!
Európa legnagyobb ércmadara a tatabányai Turul-emlékmű. A szobormadár szárnyainak fesztávolsága 15 méter.
A szegedi Új zsinagógát 1900-1902 közt építették Baumhorn Lipót tervei alapján. Baunhorn 22 zsinagógát tervezett a 19-20. század fordulóján, legszebb alkotása éppen a mór-arab-mediterrán elemekkel vegyített szecessziós stílusú szegedi Új zsinagóga. A szegedi zsinagóga Magyarország második, a világ negyedik legnagyobb zsinagógája
Ahol 1 hétig gyakorlaton voltam ott született kis bocit sikerült lencse végre kapnom! Nagyon aranyos!!
Latinn neve: Melitaea athalia. A közönséges tarkalepke megtalálható egész Európában (kivéve Nagy-Britannia nagy részét, valamint Skandináviát és Dél-Spanyolországot), valamint Ázsia mérsékelt égövi területein. Egyik sajátos alfaja előfordul Észak-Afrikában. A közönséges tarkalepke élőhelye egyre jobban szűkül; Közép-Európában jövője a réti élőhelyek fennmaradásától függ. Más területeken kevésbé veszélyeztetett.
tatabánya!Makk Béla esperes plébános emlékére állítanak szobrot Tatabányán, a bánhidai római katolikus templom előtt. Az ötvenes években meghurcolt és bebörtönzött tisztelendő köztiszteletben álló tagja volt a település közösségének. Szunyogh László alkotásának megvalósulását Nagy László prépost atya, jelenlegi plébános kezdeményezte. Az adományokból elkészült szobor avatásán Bencsik János polgármester mond köszöntő szavakat.
Gyönyörű belső terével és tágas, nyitott teraszaival kiváló kiránduló-, transzfer- és rendezvényhajó, amely sok feledhetetlen esküvőnek, gálavacsorának, családi ünnepnek szolgál méltó helyszínéül. Alsó fedélzetén egy nagy, egybefüggő teremben történhet a vendégek kiszolgálása, melyekben a mahagóni fája és az elegáns rézkeretek dominálnak. Hatalmas felső fedélzete is különleges, hiszen olyan ponyva takarja, melynek egy részét jó idő esetén el lehet húzni.
Az építmény a magyar vasút- és hídépítés századforduló előtti nagy korszakára emlékeztet - és Matuska Szilveszter 1931-es robbantása után szerzett kétes hírnevet.
Közép fakopáncs (Dendrocopos medius) - ritkább a Nagy fakopáncshoz képest: a begye cirmos, piros fejtetői tollazatának nincs fekete szegélye. Magyarországon védett faj: eszmei védelmi értéke = 50.000 Ft.
A veréb (Passer domesticus vagy montanus) gyakori kis termetű madár Európában. Ez volt az első alkalom, hogy közelebbről lencsevégre kaphattam, ezért a képek pixelszáma nagy! A képek a pesterzsébeti TESCO melletti parkolóban készültek. A főkép a járdán állva, a két mellékelt kép egy pocsolyában állva mutatja.
itt éppen bemutatja, mennyire hajlékony és mennyire tisztának kell lennie, mielőtt elfogyaszt egy hímet..!
A közép fakopáncs (Leiopicus medius) Magyarországon védett faj, eszmei védelmi értéke: 50.000 Ft. Most először láttam meg egy kis falu békés parkjában egy vad meggyfa törzsén. (A nagy és kis fakopáncs fején fekete szín is látható, még a közép fakopáncs fejét kis piros "sapka" díszíti, mint a bíborosokét!
Latin neve: Fallopia japonica. Nagyméretű, lágy szárú, évelő növényfaj. Kelet-Ázsiában őshonos (Japán, Kína, Korea területén), de az USA-ba és Európába is behurcolták, ahol igen sikeres inváziós faj. Mérete a 2-3 métert is elérheti.
A Mátrában voltam a hétvégén.Nagyon sok hasonló kő volt a völgyben,erre tettem a voksomat.
Készült hortobágy halastó állomás közelében. A horizonton van azért fényszennyezés még akkor is ha nagyon sötét hely.
A kép szürkületkor készült. A kupola rése nyitva volt, az állványra helyezett gépet a távcsőre állítottam, kinyitottam a zárat, teljesen körbeforgattam a kupola rését, majd becsuktam a zárat. Az expozíciós idő két percnél kicsit hosszabb volt. A rés körbejárt, így mindenütt láttatni engedte a csillagokat. Ez az ország legnagyobb távcsöve.
Latin neve: Barbarea vulgaris. 20-120 cm magasra növő, gyakori gyomfaj. Alsó levelei lantosak, a szárlevelek kevésbé tagoltak. A levelek ép szélűek, fényesek, kopaszok. A szárlevelek füles vállúak, szárölelőek. A sárga, négytagú virágok lapított fürtökben nyílnak az elágazó szár csúcsain. Termése 1-3 cm-es becő. Üde rétek, szántóföldek, útszélek vadvirága, nagyon jó mézelő.
A Hold (nagybetűvel) a Föld kísérőjét (holdját) jelenti. A Földtől való átlagos távolsága 384 403 kilométer, nagyjából a Föld átmérőjének 30-szorosa, más mértékegység szerint 0,002 CsE, vagy 1,3 fénymásodperc (a Nap visszaverődő fénye 1,3 másodperc alatt jut el róla a földi megfigyelőhöz). Átmérője 3476 kilométer, hozzávetőleg a Földének negyede. Ezzel a Hold a Jupiter három holdja, a Ganümédész, a Kalliszto és az Io, valamint a Szaturnusz Titán holdja után a Naprendszer ötödik legnagyobb holdja
Tavaszi héricsen sütkérező pusztai farkaspók/ Pardosa agrestis. A farkaspókok a talaj felszínén élő ízeltlábúak egyik legtipikusabb és leggyakoribb képviselői. A pusztai farkaspók természetes élőhelyei a nyílt, szikes puszták, amelyeken karakterfajnak tekinthető. A szántóföldek jelentik második otthonát, amelyet Közép-Európában a pókok között példátlanul nagy gyakorisággal népesít be. A Kárpát-medence egyéves szántóföldi növénykultúráiban átlagosan a talajon élő teljes pókegyüttes 40%-át teszi
Közel varjú nagyságó. Erős hegyes csőre van és nagyot tud vájni a fába. Korhadt fatölgyeknél előforduló de ritka és védett madár. Egyre értékeseb.
A szakmi versenyek országos döntőjére egy nagyszabású rendezvény a Szakma Sztár Fesztivál keretében kerül sor 2012. április 11-13. között Budapesten, a Hungexpo Vásárközpont G és F pavilonjában.
Kenderszőttes, amely házilag festett fonalakból készült, nagyon szép színvilágban, igen harmonikus csíkritmusban. dr. Sági Lajosné, Rózsa népi iparművész, a Népművészet Mestere jubileumi életmű kiállításának részlete a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Múzeumának Kiállítótermében, Budapesten, az I. Szilágyi Dezső tér 6. sz. alatt. A tárlat december 18-ig tekinthető meg. Sági Rózsa rövid életrajza elolvasható a Hagyományok Háza honlapján,a kiállítások rovatában.
A Nagymező utcában található szobor Stremeny Géza alkotása, amelyet a köznyelv csak "Hofi-szobor"-nak nevez, mert a humorista tartja kezében, mintegy Hamletként, az emberi koponyát. Ugyanakkor nem lehet eldönteni, hogy a halál tartja kezében Hofi koponyáját.
Halászgató fiatal Nagy kócsag a Fancsikai tavon (Debreceni Erdőspuszták). A nagy melegben nyitva tartja még teljesen sárga csőrét. A teljesen sárga csőr a fiatal Nagy kócsagra jellemző.
A kis fekete cincér (Stenurella nigra) a nagy hőscincérhez képest kicsiny, kb. 1 cm-es a teste. Mérete jól viszonyítható, mert egy réti margitvirág ((Leucanthemum vulgare) bibéjén tartózkodik.** Magyar elnevezése:fekete karcsúcincér. Angolul: "small black longhorn beetle" Németül: "Schwarzer Schmalbock" név alatt található hasonló bogárféle.
Április első hétvégéjén kinyitja kapuját a Vértes Agorája .Ezzel a Fő téri városközpont felújítása után, lezárulnak Tatabánya jelenlegi legnagyobb beruházásának munkálatai .
Szeleta barlanghoz vezető útszakaszon fedeztem fel, összehasonlíta a régi térképpel, elképesztő a hasonlóság.
Fentről nézve. Dokumentálás. Debrecen nagyerdei strandfűrdő bontás előtt habár 2017-ben kezdik.
Mezőkövesd mellett Zsóry Lajos birtokán egy olajkutatás irányában végzett próbafúrás nyomán hévíz tört fel, a víz későbbi kémiai analízise azt mutatta, hogy a termálvíz értékes ásványvíz, nevezetesen kalcium-, magnézium-, hidrogén-karbonátos és nátrium-kloridos hévíz, mely igen jelentős szulfidion tartalmánál fogva, a kénes gyógyvizek csoportjába tartozik. kutak ellátják a jelenlegi 11 hektáron fekvő fürdőegységet, mely magába foglalja: az 50×30 m nagyságú, 1,30 m mélységű, megosztott területű, 33-37 °C-os termálvizes nyitott medencét, a 7×12 m nagyságú, 1,0 m mélységű, 37 °C-os nyitott gyógymedencét, az 50×20 m nagyságú, 0,2–2,5 m mélységű, 24 fokos vizű hullámmedencét, a 64 m belső átmérőjű, 1–1,4 m mélységű, 24 fokos körmedencét, a 20×11 m nagyságú, 0,8 m mélységű, háromrészes, 36, 38 és 40 fokos fedett gyógymedencét, s a hozzá csatlakozó, 33×17 m nagyságú, 24-26 °C-os vizű, feszített víztükrű fedett úszómedencét, valamint a gyógyászati részt egy súlyfürdőmedencével, öt kádfürdővel, melyek közül három víz alatti vízsugármasszázs kezelésre is alkalmas, további iszappakolásra és gyógymasszázsra alkalmas kezelőhelyiségekkel, szaunával.
A fehér karolópók (Thomisus onustus) a karolópókfélék (Thomisidae) családjába tartozó pókfaj.A nőstény egyedek nagyobbak, mint a hímek, nagyjából akkorák, mint a viráglakó karolópók hímjei, azaz 3-4 mm hosszú. Potrohuk trapéz alakú, színük többnyire ságra, Dél-Európában pedig fehér és lilás is lehet.
A Tihanyi Babamúzeum közel négy évtized gyűjtőmunkájának eredménye. Először merő passzióból, majd egyre nagyobb szenvedéllyel folytattuk a babák gyűjtését. Magunk is csak évek múltán döbbentünk rá, milyen kultúrtörténeti kincseket rejtenek az öreg faházak padlásai.
Nagy gyöngyházlepke (Argynnis paphia) kanadai aranyvessző (Solidago canadensis) virágán.
a kép Debrecenben készült, egy nyári éjszakán ilyennek láttam a nagytemplomot
A visszaszámlálás a végéhez közeledik. A nagyközönség április elején veheti birtokba Tatabánya szívében az egykori Közművelődés Házának újraélesztett épületét.
A Vértes belsejében, a főbb utaktól távol fekszik a hajdani nagyméretű bencés kolostor és templom romja. Nyitott szemmel kell járnia a túrázónak ahhoz, hogy időben észrevegye a fák lombjai között megbújó parányi eligazító táblát: és még akkor sem lehet biztos, hogy megtalálja a helyes ösvényt. Pedig igazi időutazásra csábítanak a mélyen lehajló lombok...
A lódarázs (Vespa crabro) a darazsak (Vespidae) családjának legnagyobb méretű európai képviselője. (Ez a példány csupán 25 mm-es volt)
A magyar kultúra kiemelkedő egyéniségeit örökíti meg Varga Imre alkotása: kiváló tudósok tanítottak itt, közülük heten a Magyar Tudományos Akadémia tagjaivá váltak.
"Mikor az első zúzmara/megül a rózsafákon,/töpreng az ember, mit tegyen,/hogy ami fáj, oly nagyon mégse fájjon./ De tudja, fájni fog soká,/mert büntetlenül nem lehet szeretni,/az ész végülis megadja magát,/ha a szív már nem s nem akar feledni./ Mert zúzmara a rózsafán,/mert varjúszárnyak árnya hull a hóra.–/A nyári tücsökcirpelés most ér a csillagokba." (Zelk Zoltán:Zúzmara)
Latin neve: Orchis purpurea. 30-60 cm-re nő meg, de akár a 80 cm-es magasságot is elérheti. Szára egyenes, felálló, 1-2 világoszöld, keskeny szálas-lándzsás szárölelő levéllel. A szár bíborral futtatott lehet. 3-6 tőlevele 2-7 cm széles, fénylő. Virágzata dús, tömött, 25-150 tagú fürt. Virága 1-1,5 cm nagyságú. A mézajak mélyen három karéjú, a két szélső keskenyebb, a középső szélesebb ezeknél, további két karéjra hasadt, apró vörösesbarna szőrpamacsokkal pettyezett.
A 2010-ben háromszor okozott nagyon komoly gondot környékünkön (is) a belvíz. A kép a decemberi állapotot mutatja.
Őrségtől-Gyimesig, etc. táncházas csavargások birtokában: szinte a magyarság egyik „köldökpontjának†érzem azt a helyet!! Nemrégen sikerült csak bejárnom, bár permanensen mindig is pislogtam arra. NAGYON magyar emberek vannak arrafelé, s a genius loci is azt sugározza... No és a lényeg: a JUHFARK! („Reszkess TOKAJIâ€...!)
A Naplás-tó és környéke Budapest második legnagyobb, összesen 150 hektáros természetvédelmi területe. Ebbe beletartozik a Naplás-tó, a tavat tápláló Szilas-patak egy része és az azt követő láprétek, illetve a Cinkotai-kiserdő is.
Festő, az impresszionizmus legnagyobb magyar mestere, Ferenczy Noémi, Béni és Valér apja. Jogi, mezőgazdasági tanulmányait félbehagyva 1884-től festészetet tanult Rómában és Münchenben, majd két évig a párizsi Julian Akadémia növendéke volt. Robert-Fleury és Bouguereau voltak tanára, de mint magyar tanulótársai: Csók István, Iványi-Grünwald Béla, ő is Bastien-Lepage-t tartotta eszményképének. Ezt tükrözi Párizsban készült első műve, Kallós Ede arcképe és 1889-92 között Szentendrén készült alkotá
A vadgesztenye virága nagyon érdekes szerkezetű. Sok virág nyílik egy csomóban, a virágcsomók pedig álló piramisokba rendeződnek.
Az Országos Madártani Egyesület Budapesti Csoportja a héten madárgyűrűzési bemutatót tart a hajnali és késő délutáni órákban a Naplás-tónál. A hajnalban hálóval befogott kis énekes madárkák korát, állapotát, nemét, súlyát a gyűrű sorszámával együtt felírják egy listára, azután szabadon bocsájtják. Az érdeklődők közelről fotózhatják (kompakt kamerával vagy iPhone-al akár 10 cm távolságból is) a kis madárkákat. A főképen egy nagy csalogány (Luscinia luscinia) látható. - Sajnos az esős idő, gyenge fény miatt a mellékletek közti első felvételeim nem jók, a későbbiek már jobbak.
A falu Kékes-tető és Galyatető között terül el az északi oldalon, a parádi katlan felső végében egy 400 méter magas fennsíkon. A faluból fantasztikus szép kilátás nyílik az őt körbe ölelő hegycsúcsokra : Mogyorós-orom, Nagy- Lipót, Galya-tető, Bagolykő, Csór-hegy, Vadak-orma, Hársas-tető és Vár-hegyekre. Terület: 2948 hektár. Állandó lakosainak száma: 513 fő, és közel 250 fő hétvégi üdülős tartózkodik a településen.
Tölts fel képeket és készíts belőlük albumot
...és kész is vagy, indulhat a vetítés, sőt bárkivel megoszthatod!