(a kód 'width' és 'height' értékei módosíthatók a rendelkezésre álló helyhez igazítva, részletek itt)
OA | Vetítések | Albumok | Keresés | Véletlen |
Új | Új képek | Nap képe | Verseny | Nyertes |
Top | Felkapott | 30 nap | 250+ | TOP100 |
OAPro | Pro Képtár | Felkapott | Top |
Ezen felül képvetítést indíthatsz konkrét képversenyből, kép kategóriából, címkelistából, más Országalbum felhasználók kedvenceiből. Minden helyen, ahol képvetítés indítható, egy kattintható ikont látsz.
Te magad is kreálhatsz új albumokat, és ezeket megoszthatod a nagyvilággal, ONLINE!
A vetítés automatikusan elindul/folytatódik. Ha vége a vetítésnek, automatikusan újraindul.
A felület bal oldalára kattintva az előző képkockára, a jobb oldalára kattintva pedig a következő képkockára léphetsz. A bal/jobb oldalra való dupla kattintással az első képkockára ugorhatsz (mobil eszközön a dupla kattintás funkció nem használható).
Ha a felület bal vagy jobb oldalára kattintottál (és a vetítést asztali gépen, vagy laptopon nézed), már használhatod a bal/jobb kurzort is a képkockák közti lépegetéshez valamint a szóközt a vetítés megállításához/újraindításához.
Mobil eszközökön használhatod az érintéses elhúzás gesztusokat is a képváltáshoz.
Középtájra kattintva az aktuális kép(kocka) Országalbum-os oldalára ugorhatsz (a kép megnyitás új ablakban történik, a vetítés ebben az ablakban megmarad).
Alul, középen látod a vezérlőpanelt (mobil felületen mindig látszik, asztali gépen csak akkor, ha fölé viszed az egeret), mellyel (sorrendben) az első képkockára ugorhatsz, valamint a vetítés leállítását/indítását, a háttérzenét, a kép kitöltést, és a feliratot kapcsolhatod.
(Megjegyzés: az egyes képvetítéseken a vezérlőpanel lehetőségei eltérőek lehetnek)
A vezérlőpanellel egy vonalban, jobb oldalon látod a teljes képernyős megjelenítés funkciót, mellyel a böngésző funkciói rejthetők el (mobil eszközön a teljes képernyős mód nem használható) A teljes képernyős módból Esc billentűvel, vagy az ikonra való újra kattintással léphetsz ki.
999 kép | Országalbum képvetítés
Az 1932-re felépült evangélikus templom nem messze a székesfehérvári bíróság épületétől, a belváros szélén található. A köznyelv - burkolata miatt - csak vörös templomként emlegeti. 2002-ben, mikor toronysisakját cserélték, közelről csodálhattam meg, mivel egy-két napig a templom mellett volt a sisak, majd egyben emelték a helyére. A templom bejárata feletti felirat: "Erős vár a mi Istenünk"
Az ócsai tájház, mögötte az egykori ócsai premontrei kolostor ma református templom. 13. századi román stílusú, három hajós, kereszthajós bazilika, amely a premontrei rend számára épült, a román kor legértékesebb fennmaradt magyarországi alkotása.
Az Esztergomi Bazilika kupolája és egyik harangtornya a rondella fölé egymás mellé került a várhegy parkjából fényképezve.
Gázi Kászim pasa dzsámija Pécs városának egyik jelképe, amely a város központjában, a Széchenyi téren helyezkedik el. A dzsámit Gázi Kászim 1543-46 között építettette, mérete hosszában és szélességében száz lépés. Ma katolikus templomként működik.
A Bory-vár egy különleges épületcsoport Székesfehérvár Öreghegy városrészében, a Mária-völgyben, melyet Bory Jenő (1879–1959) székesfehérvári építész, szobrász- és festőművész nagyrészt egymaga épített és díszített évtizedeken át, emléket állítva a hitvesi szeretetnek és művészi álmainak (Wikipédia)
Tiszalöki Kenyérgyári-holtág, alkonyatkor. "A vízfelület közel 15 hektár, nádassal tarkítva. A mélyebb folyómederhez pár évvel ezelőtt lett hozzákotorva 1-1.5 méter vízmélységű új vízfelület. A holtághoz tartozik 0,5-0,8m mélységű bikaúsztató rész. A holtág nyugati végét egy 5-6 méter szélességű csatorna köti össze az élő Tiszával, ezen keresztül van biztosítva a vízcsere, vízfrissülés." Link
Az ország legnagyobb távcsövét magába foglaló piszkés-tetői RCC kupola 1974-ben készült el, a távcsövet 1975-től használják. Az épülő kupolát 1973 vagy 1974 nyarán fényképeztem le Zenit E fényképezőgéppel ORWO diafilmre. A dia-kockát ma szkenneltem be Plustek OpticFilm 8200i filmszkennerrel.
A zalaegerszegi Göcseji Falumúzeum egyik lakóháza és környezete a Zala folyó holtágánál.
Szent László király 1091-ben alapította a Szent Egyed apátságot Somogyváron, a Kupavárhegy fennsíkján. 1556-ban török kézre jutott a várrá alakított kolostor. 1799-ben még magasan álltak falai. Ma Nemzeti Emlékhely.
A székesfehérvári Tóparti Gimnázium épületének tóba épített része tükröződik a csendes Csónakázó tó víztükrén.
Komáromban a múlt hétvégén látogatható volt a felújított Csillag erőd. Hamarosan szobor kiállítás lesz látható itt, a Szépművészeti Múzeum több száz szobormintája kerül itt elhelyezésre. A képen a főépület látható.
Barlanglakások Noszvajon. Ma már nem lakják, szobrászok, művészek alkotóhelye, a belső tereket saját elképzeléseik és igényeik szerint alakították tovább.
Az 1986-ben elhunyt, akkor 17 éves Molnár Csilla szépségkirálynő emlékszobája. Megható képekkel, tanárainak írt levelekkel, iskolai bizonyítványokkal.
Az 1986-ben elhunyt, akkor 17 éves Molnár Csilla szépségkirálynő emlékszobája. Megható képekkel, tanárainak írt levelekkel, iskolai bizonyítványokkal.
Az 1986-ben elhunyt, akkor 17 éves Molnár Csilla szépségkirálynő emlékszobája. Megható képekkel, tanárainak írt levelekkel, iskolai bizonyítványokkal.
Az 1986-ben elhunyt, akkor 17 éves Molnár Csilla szépségkirálynő emlékszobája. Megható képekkel, tanárainak írt levelekkel, iskolai bizonyítványokkal.
A be nem teljesült szerelem emlékére készült kőbe faragott nászágy.
A harmadik dimenzió, avagy aki dolgozik, szépíti a környezetet!
1907. augusztus 13-án Újpest várossá alakult. Egy dinamikusan fejlődő kerület Budapesten: a képen az új piac épülete, mögötte a templom, előtérben a még zajló építkezés. 2 fotó átfedésben, DAP, oapix Boost
A bajai zsinagóga sziluettje látható a képen, ami ma Ady Endre Városi Könyvtárként működik.
Őriszentpéteren a Szent Péter-templom és a templomkert kopjafái. A 13. században épült román kori templom, mely a török időkig töltött be erőd szerepet is. A török elpusztította, ami után már nem állt helyre katonai jelentősége.
A nagykőrösi református templom Nagykőrös szívében található. Tornya 75 méter magas, ezzel Pest megye legmagasabb épülete. Tere már mintegy egy évezrede templomos hely. A monumentális templomépület mostani külső és belső képét kilenc folytatólagos átépítés alakította ki.
A Bory-vár a Százoszlopos udvarral. A vár százoszlopos udvarának körbefutó folyosóin a magyar történelem nagy alakjai, hősök, dalnokok és királyok sorakoznak .
A Székesfehérvár-Kisfaludon található Simay-Holczer kastély állapota évről évre csak romlik. :( A romantikus stílusban épült kastély még romjaiban is szép. Kár érte. Jelenleg magántulajdonban van.
Nyáresti panoráma a Citadelláról. Hosszú záridős technka tökéletesitési kisérlet.
A Bory-vár egy különleges épületcsoport Székesfehérvár Öreghegy városrészében, a Mária-völgyben, melyet Bory Jenő (1879–1959) székesfehérvári építész, szobrász- és festőművész nagyrészt egymaga épített és díszített évtizedeken át, emléket állítva a hitvesi szeretetnek és művészi álmainak.
A Ság-hegy, a lebányászott-elhordott vulkán lábánál ad látványosan ismereteket a vulkánokról, gyerekeknek is.
Május utolsó esős napjainak egyik estéjén sikerült a szénrakodóhoz eljutnom. Szerencsére volt egy kis szünet két zápor közt.
Csengeri Úrszínváltozás görögkeleti templom. Makovecz Imre tervei alapján.
A Kálvária-domb tetején a középkorban a bencés apátság falujának, Szentivánnak, Keresztelő Szent Jánosról, akit az Ómagyarban Szent Ivánnak hívtak, elnevezett temploma állt. Nevének előfordulása 1446-ból Zenthyvanhegye alakban olvasható. A román stílusú romos templomot 1754-ben lebontották, Fellner Jakab a szentély csonka falait kiegészítette, sátortetővel átfedte, és délnyugat felé homlokzattal látta el. Tetejére kecses huszártornyot helyezett.
A tatai Angol parkban lévő műromok részlete. Charles Moreau francia építész építette 1803-ban. Ehhez a 12. század elején épült, előbb a bencések, majd a domonkos-rendiek által használt Vértesszentkereszti apátság maradványait használta fel. Ezeket az Esterházyak hozatták Tatára. Az egyik fülkében és a kerítés oldalában a Látó-hegyről előkerült domborműves III. századi római-kori sírkövet helyeztek el.
A Budapesti Operettszínház belső szépségét, művészi kivitelezésű díszítéseit mutatom be ezzel a (hiánypótló) képsorozattal. Építési, egyéb részletekért lásd: Link
1839-re épült fel a kápolna és a hozzá tartozó 14 stációház, majd 1840-ben avatták fel. 1872-ben a stációk útvonalát meg kellett változtatni, mivel ekkor épült a Székesfehérvár - Veszprém - Celldömölk vasútvonal, mely kettészeli a kálvária útját. 13 stáció a vasút egyik oldalán, a kápolna és 1 stáció a vasút másik oldalán áll. A II. világháború után páncélos gyakorlótér volt, ekkor lőtték szét a kápolnát, melyet 1991-re újítottak fel. A kápolna és a stációk annak emlékére épültek, hogy a település már több tűzvészt is túlélt. Forrás: Link Link Link
Egy téli délelőtt a Margit hídon gyalogolva egyszerre csak ott volt a Parlament tiszta tükörképe. Nálam meg szerencsémre egy jobb fényképező alkalmatosság.
Kőbánya egyik legkedvesebb épülete a szokás szerint Karácsony előtt egy héttel történő havazáskor.
Tök település keleti határában áll ez a XIII. századi román stílusú, Domonkos rendi templomrom a szántóföldön. Nincs messze a Zsámbéki templomtól.
A Szent György-hegy északi lejtőjén rejtőzik a szőlő közt ez a kis kápolna.
A Somogy megyei Somogyvámos település délnyugati szántóföldjén áll ennek az igen impozáns középkori gótikus templomnak a romja.
Etyek és Botpuszta között egy dombtetőn áll ez a kicsi, elhagyatott templom. A feljegyzések szerint az 1200-as években már létezett, ám azóta néhányszor átépítették.
Zalahaláptól északnyugatra egy pici falu, Ódörögd határában rejtőzik az erdő fái közt. Alapjai a középkorban épültek, majd az újkorban átépítették. 1958-ban tartották az utolsó misét benne.
Az egykori Hetye község középkori templomának maradványa a kukorica közé rejtőzik nyaranta.
A Weidlich-palota egy 1911-ben épült, késő szecessziós stílusú épület Miskolc belvárosában, a Széchenyi utcán. Tervezője Hajós Alfréd cége, a Hajós és Villányi cég. Kiemelt műemlékvédelem alatt áll.
A piszkéstetői csillagvizsgáló RCC kupolája nyitott réssel egy archív őszi felvételen. 1987. október 18-án fényképeztem Zenit (talán Zenit TTL) fényképezőgéppel ORWO UT18 fordítós filmre. A keretezett diakockát ma digitalizáltam Plustek OpticFilm 8200i filmszkennerrel.
Szegváron, a régi megyeháza (egykori Károlyi kastély) előtt virágzik a magnólia fa.
Az idei év első napsütéses szombat délelőttjén, a Bálna bejáratában elbűvölt a tükrök játéka.
A jáki templom az egykori jáki bencés apátság monumentális bazilikája a magyarországi román stílusú építészet kiemelkedő, szinte szimbolikus alkotása.
A képen a Halászbástya látható békaperspektívából. Képnél használt effektusok a oaArtSplatter , oaArtGrunge, AMC-VertStrDrawing.
A svábhegyi csillagvizsgáló legöregebb kupolája egy csaknem olyan öreg bükkfával. 2000. január elején fényképeztem Kijev-60 fényképezőgéppel, Volna-3 2.8/80mm objektívvel KODAK TMX 100 negatívfilmre.
Szent Anna plébániatemplom, Esztergom, Hősök tere oaPIX: Exposure + Vignette2 + r-GrSc
A felújított Szent Anna plébániatemplom, Esztergom, Hősök tere oaPIX: Saturation + Vignette2
A képen Magyarország egyik legikonikusabb épülete, az Országház látható, ahogy tükrözdik a hajó által felkavart Duna folyó felszínén.
Híd a Parktón, Dégen a Festetics-kastély és a Hollandi-ház között a kastélyparkban.
A képet a Mindszenty hercegprímás térről készítettem. Perspektíva korrekciót végeztem a képen, más módosítást nem. oaPIX: Perspective2 (-13,-13,13,-13)
Petrikeresztúr szőlőhegyén létezik eme csodás kis házikó, melynek bejárata előtt található ez a nem fedett kiülős rész. Közvetlen kapcsolatban áll a házzal és mégis különálló egységet képez. A padokra ülve körbenézhetünk, a tájat szemlélhetjük és egy üveg limonádé elfogyasztása közben visszaemlékezhetünk nagyszüleink életvitelére, a természetközeli életmódjukra.
Létezik egy festői hely a Göcsej és az Őrség lábánál: Patóhegy. A petrikeresztúri kisfalu szőlőhegyén barangolva találkozhatunk a megmaradt öreg otthonokkal, amelyek jelenleg üresen állnak. Az egykor hangulatos épületek a mai napig megtartották formájukat, alapanyagukat az idő/időjárás még korosabbá és szebbé varázsolta. Természetes környezetükben sétálva a múlt hozadékaival és a jelen pillanataival mesébe illő színekkel és tónusokkal vehetjük körbe magunkat.
Az előző fotóból indultam ki: Link További oaPIX eszközök: Exposure (+25) + dronegom-SomeWhatOlder
oaPIX: Perspective2 (-13,-13,13,-13,0,0,0,0) A nézőpont miatt mindkét szélső torony bedőlt a képbe és még az oszlopok is. A perspektíva korrekcióval javítottam a képen, mintha csak 40 méterrel feljebbről fotóztam volna. :)
December 20-én este készült kép a Bazilikáról, az előtte lévő Magyarok nagyasszonya szoborról és a Holdról. A hold valóban ott volt a képen, nem én tettem rá. oaPIX: dronegom-SomeWhatOlder
Ezt a képet is bizonyítékként töltöm fel (OAAdmin kérésére) az albumba mert több képemet is plagizáltak ezen az oldalon.
Szent Kereszt felmagasztalása templom. ( tatai nagytemplom vagy kéttornyú templom néven is ismert római katolikus plébániatemplom.) Előtérben Immaculata-oszloppal ..
A piszkés-tetői csillagvizsgáló 1960-ban elkészült főépületétől délre egy terméskőből épített megfigyelőhelyet álmodott Szrogh György, a tervező. A megfigyelőhely felső, központi területét csak szögletes csigavonalban lehetett megközelíteni, olyan volt, mint egy mini-zikkurat, ezért a csillagászok csak Babilonként emlegették ezt az építményt. Nem tudom, hogy végeztek-e ott valaha is vizuális vagy műszeres megfigyeléseket, de az állapota az utóbbi évtizedekben jelentősen romlott, a falak több helyen leomlottak. Idén aztán a felső udvar szintjéig lebontották az építményt, köveinek egy része a távolban még látható a felvételen. Hiányáról csak az eredetileg a csigavonalú kőfalban végződő csonka korlát árulkodik.
A piszkés-tetői 5m átmérőjű, eredetileg Cassegrain-kupola nevet viselő kupolájának új távcsöve. A 80 cm főtükör-átmérőjű távcső a fényképezés időpontjában még nem üzemelt, hiszen csak talán egy hete volt a helyére emelve és szerelve, és a műszerészek néhány derült éjszakára vágytak, hogy beszabályozhassák.
Magyarország legszebb tehén istállója a "Hollandi-ház" Dégen, a Festetics-kastélyhoz tartozó Parktó közepén.
Jeges faágak a Piszkés-tetőn, az obszervatórium egykor Cassegrain-kupola nevet viselő kupolájával a háttérben. A kupolából kiszerelték a nevét adó Cassegrain optikai rendszerű, 50 cm főtükör-átmérőjű távcsövet, és több hónapi előkészítés után néhány napja egy 80 cm főtükör-átmérőjű robottávcsövet építettek a helyére. A kupola nyilván új nevet fog kapni.
Ma délelőtt - 1 fokban volt hószállingózás és találtam hópihéket is. A háttérben fagyott pocsolya volt annak a felszínére is hullottak, ez pedig jó háttér hozzá. Huawei P 9-s makró csipesszel és 2 X zoom rásegítése. 15 mm munkatávolság.
A piszkés-tetői Schmidt kupola belülről. A távcső 1962 óta üzemel. Több felvételből összeillesztett sztereografikus vetületű panorámakép.
A piszkés-tetői RCC kupola és melléképülete északról. Két felvételből összerakott Mercator-vetületű panorámakép.
Kéttornyos, keresztház nélküli, bazilikális alaprajzi elrendezésű, háromhajós és háromszentélyes, kegyúri karzattal kialakított templom. Részletformáiban késő román stílusjelleget mutat, azonban helyenként már a gótika építészeti felfogását is érzékelteti
A Szrogh György tervei szerint 1962-ben átadott, eredetileg téglaburkolatú kupola az 1970-es években kapott lemezburkolatot. A félgömb alakú felső, forgatható és nyitható rész még eredeti, a távcsővel együtt a jénai Zeiss művek szállította és építette be. 1990. február 24-én fényképeztem Zenit fényképezőgéppel ORWO UP15 fekete-fehér pánkromatikus fordítós filmre (diára), vörös szűrővel. A diafilm-kockát a napokban szkenneltem be Plustek OpticFilm 8200i filmszkennerrel.
Ezt a képet Egerben készítettem egy osztálykirándulás alkalmával, egy kicsit szokatlan nézőpontból.
800 éves múltra tekint vissza a felújított Szent István Bazilika,itt még a tornyokon lévő keresztek nincsenek a helyükön.
A váli hagyomány emlékezetében tartja Török Kata esetét, ami így szól: Buda visszafoglalása után, amikor a felszabadító csapatok Válba érkeztek, a török őrség a várba vette be magát. Az erődítményt felgyújtotta, a tornyot felrobbantotta. Ez utóbbi ketté is repedt, aminek nyomai ma is láthatók. A törökök nem akarták megadni magukat, és a toronyból leugráltak. Ledobtak egy fiatal török leányt is, akit a magyar katonák köpenyeikkel felfogtak, és megmentették a haláltól. Ez a leány később megkeresztelkedett, és a keresztségben a Kata nevet kapta. Hozzá ment egy magyar katonához és megmutatta az elrejtett török kincseket is. Bátortalan természetű asszony volt, s innen ered a " Török Kata fia " jelző a nyers modorú emberekkel kapcsolatban. Állítólag Török Kata sírkövét is felhasználták a Burger-kápolna oltárának építéséhez. A felszabadulás után az itt maradt törökök lassan előmerészkedtek, és elvegyültek az itteni lakossággal. Erről tanúskodnak egyes családnevek is Válon.
Az ország egyetlen bortemploma Sátoraljaújhelyen található. A helyi hagyomány szerint Szepsi Laczkó Máté református prédikátor készítette a világon az első aszúbort az újhelyi Oremus-dűlő terméséből. Ennek emlékezetét őrzi az 1911-ben felépített "Bortemplom" a hegyaljai mezővárosok címereivel. Az ősi helyi borkultúra tanúi a Bortemplom alatt húzódó pinceágak. Sátoraljaújhely híres borpincékkel rendelkezik, közöttük a zsólyomkai és az ungvári pincékkel. Ez az egyetlen város, ahol "templomot" emeltek a bornak. (Internet)
oaPIX: Művész / Legjobb - AMC-PinkIdea Az egyik legjobb festmény eszköz (beállítás) az ArtMixGrafik PinkIdea preset.
A régi közlekedési múzeum előtt voltak kiállítva ezek a közlekedési eszközök.
A szabadkígyósi Wenckheim-kastély 1875 és 1879 között épült Ybl Miklós tervei alapján, neoreneszánsz és ekletikus stílusban. Az egyik legépebben megmaradt Békés megyei kastély. Az épületet körülöleli az impozáns kastélypark.
A szabadkígyósi Wenckheim-kastély 1875 és 1879 között épült Ybl Miklós tervei alapján, neoreneszánsz és ekletikus stílusban. Az egyik legépebben megmaradt Békés megyei kastély. Az épületet körülöleli az impozáns kastélypark.
A várat Bory Jenő (1879-1959) szobrászművész és építészmérnök, a Képzőművészeti Főiskola szobrász és a Műszaki Egyetem építész tanára építette, saját tervei és fantáziája alapján 40 nyáron keresztül, emléket emelve a hitvesi szeretetnek és művészi álmainak.
Ez a kép az alcsúti arborétumban készült, és az ott található egyik épület homlokzata látható rajta.
Az esztergomi szénrakodótorony a Duna 1721,5 folyamkilométerénél a folyómederben álló ipari műemlék.
A svábhegyi csillagvizsgáló idén felavatott látogatóközpontja. Az épület hozzánk legközelebbi, lapos tetős része maga a látogatóközpont, ezt korábban évtizedekig raktárnak használták. A nyeregtetős épületrész a vendégház, ami egy kis lakás az intézetben néhány napot eltöltő vendégeknek. A legtávolabbi rész az obszervatórium legrégebbi még álló épülete, az egykor még eltolható tetővel rendelkező meridiánház vagy passzázsház, amiről korábban már tettem fel képet, magyarázattal (Link).
Tiszalökön az Erőmű mellett 27 hektáros 1200 növényfajjal kellemes kikapcsolódást és sétát kínál a Parkerdő /Arborétum/. A vízi erőmű tulajdonában lévő terület, mely egyidős a szarvasi arborétummal, néhány órás vagy egynapos látogatásra fogad csoportokat. Kiépített tűzrakó helyek kihasználásával fél napokat is eltöltenek az ide látogatók. Nekem jelentős érzelmi pluszt jelent, hiszen az Erőmű lakótelepén éltem 22 éves koromig, és nagyon sokat csatangoltam az erdőben. Kedvencem volt a virágház, ahová mindig beengedtek, néha egy-egy érett citrommal vagy filodendron-terméssel is megajándékoztak. Ma ennyi látható belőle.
Az Árpád-házi Szent Erzsébet kápolna Szentgyörgyvár kápolnája, mely a településtől picit messze van, és a főút rekonstukciója okán másképp lehet megközelíteni, de érdemes ide kirándulni. A Nemestóthy Szabó család temetőkápolnája volt egykor. A közelmúltban megújult, az ízléses és arányos kápolna örömmel tölti el az arra járót. Link Link
Az 1933-ban épült szentkúti kálvária kápolna mesés környezetben a Mátra északkeleti oldalán található
Csodálatos volt látni a körhintát az Állatkertben (illetve annak Hol nem volt vár részén) és szerencsére működött is. oaPIX: Memphis
A Móricz Zsigmond művészei közül sokan itt laknak, csak a Bessenyei tér árnyas parkja választja el őket munkahelyüktől.
...egy titkos ajtóval a Monostori Erődben oaPIX eszközök: Exposure (+20) + oaBrill + LUTs (SmallHD_MovieLook_Apocalypse) + Memephis + RadialBlur
Egy félreeső hely a Monostori Erődben kicsit másképp oaPIX eszközök: oaBrill + Memphis + Negativ
A Red Bull Air Race a levegőből filmező TV stáb helikoptere készül leszállni a Batthyány téren kialakított leszállóhelyre. A kép a pesti oldalról, az Olimpiai Park előtti sétányról készült, ezért úgy látszik, mintha a Halászbástya tornyai felett lebegne.
A Red Bull Air Race hátterében Budáról a Parlament, Pestről a Mátyás-templom, Halászbástya és a Budai Vár volt a háttér.
A kötelékrepülők a Parlament felett repültek, néha úgy tűnik, mintha nekirepülnének.
A Red Bull Air Race pénteki edzésén, a háttérben a Parlament.
Csak futtában készítettem és nemlett tökéletes de hátha tetszik ígyis valakinek....
A Parlament esti megvilágításának fokozatos bekapcsolását fotóztam napnyugtakor több képen, ezek közül 6 fotót GIF animációként összekapcsoltam. - ** Ha automatikusan nem indul, akkor CTRL+F5 lenyomásával indul az animáció!
Daguerreotype átalakítás. oaPIX eszközök: BWFashion + oa100 + Blur (5) + multiply rétegként a Newtexture (régi papír)
oaPIX eszközök: oaArtSplodgePaint (40,5) + Multiply rétegként eredeti oaArtSplodgePaint (25,3) verziója + Multiply rétegként eredeti oaArtSplodgePaint (35,4) verziója + Exposure (+50) + Matte
A Parlament "kék órában" - kék Duna, kék égbolt 1/15 sec, ISO1400, állvány nélkül. Ez ellenkezik minden alapszabállyal! - Ha megtervezem, elrontottam volna! :)
A Parlament épületét sokat fotóztam nappal, hajóról, hátulról, közeli részleteit nagy telével, távoli hidakról, állványról és szabad kézből. Ilyen egyszerűen még nem: AUTO, magas ISO, hosszú záridő, csak a kőfalra letámasztva. Ebből a szögből nekem plasztikusabb, nem olyan sablonos, mint a geometriai középpontját célba véve! (Rengeteg japán turista is fotózta :))
A Széchenyi tér (régebben Roosevelt tér) - Gresham-palota, a Lánchíd pesti hídfőjénél - a budai rakpartról átnézve.
Az Országház a napnyugta után fél órával, a kék órában, amikor fokozatosan felkapcsolják a világítását: kék háttérben aranysárgán ragyog.
oaPIX eszközök: Difference rétegként a Finseketch kép + Avatar + oaArtLines + Avatar + Difference rétegként a Finesketch kép
A Halászbástya mellett találjuk. Jól szórakoznak itt a gyerekek, totyisoktól kisiskolásokig. Nem kerültek a képre, de (természetesen) van hinta, csúzda, mászóka, homokozó, sőt árnyék is.
Szintén egy timalapse-ezésem "mellékterméke" ez a kép. A negyedik próbálkozásra sikerült végre olyan napon mennem, amikor nem volt egyetlen hajó sem a parlamenttel szembe és szabad volt a rálátás. Sajnos egy építkezés kerítése miatt így sem sikerült teljesen középről fényképeznem , még kb. 2 méter kellett volna. :( Legalább van még miért visszalátogatnom.
CAMPUS dísztermében az orgonasípok, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen.
CAMPUSZ várótere Piliscsabán. más felől fotózva a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen.
Voltam már Tatán sokszor, jártam a Várnál sokszor, de ilyen szépnek még nem láttam, mint most szombaton. Talán a ragyogó napsütés miatt... Az Öreg tő vízében álló kőfalak egy az egyben pl. a Dubrovniki várra emlékeztettek illetve az Adriai tengerpartra, egyszerűen csodálatos. A várfalon növények sokasága telepedett meg. A távolban egy vitorlás... Leírhatatlan élmény volt.
A "belső" várudvar a csodálatos ablakokkal. Jelenleg ez is külső fal, mivel a vár egy részét nem újították fel, csak a romok vannak. oaPIX eszközök: oaBrill + Memphis + DaveHill (1)
Ez a fóti templom homlokzata, látható, hogy mennyi grafikai részlet teszi változatossá. Csupán azért készítettem ezt a két változatot, mert az utóbb időben az O.A.-on túlzottan divatba jött az oaPix felhasználásával játszadozás. Én regisztrációmkor azt hittem, hogy Magyarországot (épületeit, természetrajzát) kell bemutatnunk. Sajnálattal kell megállapítanom, hogy számos felismerhetetlenné torzított alkotás nem mutat semmit be országunkról. Én megmaradok hobbi természetfotósnak!
Gróf. Károlyi István Fót birtokos ura 1845-ben Ibl Miklóst kérte meg a templom tervezésére. A szabadságharc és a gróf raboskodása miatt az építkezés leállt, de 1855-re elkészült. Ma a Vigadó mellett ez a magyar romantika legjelentősebb alkotása.
Az előbbi kép, kicsit mást mutatva... oaPIX eszközök: NightFire + Exclusion rétegként a Finesketch kép (2x) + LinearBurn rétegként a Finesketch kép (3x) + Fluorescent (2x) + Lomo
Csodás régi ház bejáratától fotózva, a Kis Duna parton oaPIX eszközök: oaBrill (2x) + Memphis + Vignette2
Budapest, Budapest, te csodás! Te vagy nékem a szívdobogás. Sehol nincs a világon olyan szép város, És ilyen rügyfakadás! Budapest minekünk a világ. A Dunát mennyi híd öleli át! Fenn az égen a hold, és a sok teli bolt. Csodaszép ragyogás! Budapest, Budapest, te csodás! (Operett: Rigó Jancsi)
A több ezerszer lefotózott vár. Gondoltam én is csinálok egyet, ha már ott laktam tőle néhány száz méterre hosszú-hosszú ideig.
Megtetszett a kő és a fém egymáshoz való viszony. Az, hogy ki-kit tart fogva, már nézőpont kérdése..
Mókus hátsó lábaival kapaszkodva lóg az ágon, miközben a madáretetőből szedi ki a napraforgómagot. A második képen a kapaszkodó körmei látható.
Magyarország egyik legnagyobb épületének hossza 268, szélessége 118 méter, a kupolacsúcs magassága 96 méter. Országház tervezője Steindl Imre építész.
oaPIX eszközök: Exposure +15 +oaBackground (old_paper6,overlay,10) + ArtFinePaint (2) + Matte
oaPIX eszközök: Exposure (25) + oaBackground (old_paper6,linearburn,7) + Multiply rétegként a FineSketch kép (max.árny.) + Comic
Csodás fényeket kapott a Bazilika a fénykép születésekor. oaPIX.szel módosítva: oaBrill + Exposure (10) + Vignette2 + oaBackground (old_paper6,linearburn,5)
Előtérben a Vár, háttérben a Bazilika kupolája. Így együtt, ebből a nézőpontból érdekes egységet alkot. oaPIX-szel módosítva: oaBackground (old_paper6, overlay) + matte + Vignette2 + ArtFinePaint (2)
Több mint százéves, olasz mesteremberek által beépített téglákon sétálhatnak végig az érdeklődők. Az első pesti vízmű 1869–71 között épült tárolójának két, egyenként 11 000 m³-es medencéje a mai napig kifogástalanul üzemel. A hatalmas csarnokok oszlopaikkal, téglaboltozatos födémükkel háromhajós templom hatását keltik. Érdemes megnézni a nyílt napokon.
Egy éjszakai megvilágítású esztergomi Bazilika oszlopos kép részletéből készült. oaPIX-szel módosítva: Kaleidoscope2 (4 oldal, szög 205, forgatás 20 fok) + Memphis
A Szépművészeti Múzeum Román Csarnokának bejárata egy ún. "bélletes kapu", számtalan szobor díszíti.
A Szépművészeti Múzeum földszinti kiállító termeit felújították. Ezek közül az ún. Román Csarnok a legdekoratívabb. Most néhány héten át ingyen látogatható.
Már régóta szerettem volna elkészíteni ezt a képet a Szegeden találató sóhajok hídjáról. Hát, elkészült!!!
Az esztergomi Bazilika oszlopai esti megvilágításban és egy kis ráadással. oaPIX-szel módosítva: oaBrill + Memphis + UnsharpMask (2x)
A keszthelyi Hotel Helikon egy roppant érdekes építészeti "áramvonalat" képvisel. Eddig csak csodáltam, most meg is osztom.
"Most a Balaton Hotel még jobban lepusztuló látványa egyenesen letaglózott! Hogyan lehetséges egy szép, újjá épített parton nem meglátni egy ilyen omladozó, romos, elhanyagolt állapotú két épületet." /Forrás: Link
Pósteleki (Békéscsaba közeli) romkastély alagsorának egyik ablakából fényképezve a kastélypark egy részlete.
oaPIX-szel módosítva: Vignette2 + Finesketch (max színezés és árnyalás) + Pinlight rétegként az Olddraw kép
A fotón a szegedi Fogadalmi Templom, más névem a Dóm épülete látható, kicsit más látószögből.
Drónfotóból oaPIX-szel készült "korabeli" metszet. FineSketch + Inksketch + Englishtea egymásra + vignette2 + oldpaper
A piszkés-tetői csillagvizsgáló 1962 óta működő Schmidt-kupolája egy borult este, a hozzá vezető lépcsőn közelítő zseblámpája fényében. Alulról az égboltot valószínűleg a Zagyva völgyében található Bátonyterenye és szomszédos településeinek fényei világítják meg.
Egy kissé borongós délelőttön akadtam erre a vaskapura, és rögtön megtetszett.
oaPIX-szel módosítva: oaEnhance + oaBrill + linearlight rétegként UnsharpMask (2x) + GoldGrav (2) kép
A Bazilika a Mária Valéria hídról fotózva. oaPIX-szel módosítva: az Exposure értékkel módosított képre az eredeti kép GoldGrav (2) effekttel módosított verzióját LinearLight rétegzéssel rátettem.
Délutáni séta célja volt az Árpád-kori település középkori templomromja, amely egy Hajdúböszörmény, és Debrecen közti kunhalmon áll. Külön szerencse, hogy ebben az időben még a Hold is látható volt a keleti égbolton.
A Gróf. Széchenyi Ferenc által alapított Nemzeti Múzeum gazdag gyűjteménnyel rendelkezik az 1200-tól 1990-ig. (Fegyverek, pénzérmék, serlegek, stb.). A főképen egy aranyozott ezüst tál, 18. szd. Erdély, egy főnemesi család tulajdona volt.
A kép alapja egy eredetileg a túloldalról mobillal készült képből kivágott rész. oaPIX.szel módosítva: Exposure +25 + oaEnhance + LinearLight rétegként az Exposure25 + GoldGrav (2) kép
Még nem volt fotóm a téli Hotel Hullám épületről és annak környékéről. Ezt is sikerült pótolnom, hála a Természetnek. Az objektum impozáns, a fehér táj pedig- szerintem- csak emel a látványon.
A békéscsabai Páduai Szent Antal plébániatemplom bejárata fölött látható üvegmozaik, amit 1932-ben Kölber Dezső tervei alapján Zsellér László készített. Az alkotók monogramjai az évszámmal együtt a mozaik két oldalán olvashatók.
A vonyarcvashegyi havas Szent Mihály- kápolna hátulnézetből, egy gömbpanorámán keresztül.
Egy belső fotó a salföldi Pálos- kolostorromról. Hihetetlen az atmoszférája, amihez az este, a falevelek csak még hatásosabbá teszik.
Salföld falu határában található a képen látható Pálos kolostornak a romjai, ahova minden évben visszatérek. Miért? Nézzenek, nézzetek a fotóra, a látvány önmagáért beszél, és még töltök föl a belső térről is. Akit érdekelnek a részletek, az alábbi linken olvashat róla.
A gyulai vár tornyának hullázó tükörképe a csónakázótó egyik hídjával és fűzfájával.
Mifelénk górénak hívták. Ma már nagyon kevés portán látható teljesen eredeti állapotában. Ez is átesett némi korszerűsítésen (hullámpala, pléh), és már nem röfög a malac a disznóólban, mert belterületen nem tartható már jószág. Hogy milyen jókat lehetett itt játszani, azt csak azok tudják, akik már közelítenek a nyugdíjas korhoz, vagy elérték, és falun élnek.
A kép eredeti verziója itt található: Link oaPIX-szel módosítva: HorizMirrorCenter + PolarCoord + vágás (Selector eszköz funkció) + UnsharpMask + oaEnhance + RadialBlur + Vignette2 + Sparkle
A kép eredeti verziója itt található: Link oaPIX-szel módosítva: HorizMirrorCenter + PolarCoord + UnsharpMask + oaEnhance + RadialBlur + Vignette2
"A toronyóra imádta, hogy mutathatja a pontos időt a lenn haladó embereknek. Mindig is büszke volt arra, hogy fontos. Egy éjszaka azonban azt vette észre, hogy nincs kivilágítva. Az épület és a torony néhol szinte tűzben úszott, annyi világítást kapott, de ő semmit. Több ilyen kivilágítatlan éjjel után úgy érezte, már nem fontos. Másnap már nappali világosságban sem mutatta a pontos időt, mert elromlott..." (© dronegom) ---------- Az esztergomi önkormányzat épülete. oaPIX-szel módosítva: oaBackground (4)
Hajóról készült fénykép a Lánchídról és a budai várról kék órában.
Évente rengeteg turista keresi föl a Szent György- hegyet. Természetesen egyik oka a tanúhegy lankáin termett nedű, de nem kevésbé látványos a képen látható Lengyel- kápolna és annak környéke, ahonnan tiszta időben ellátni a Balatonig is.
Így néz ki egy november végi naplemente Hegymagason, a Szent György- hegyen. Távolban a Lengyel- kápolna, a tanúhegyek és a Balaton egy kicsi szelete.
A képet karácsonykor készítettem. Az érdekessége az volt hogy a felhők különleges színekben pompáztak ezáltal szép fényeket adva.
Taliándörögd északi határánál egy kelet felé vezető földúton közelíthető meg ez a monumentális templomrom.
Ez az egyik legnevezetesebb hidunk egy érdekes szögből fotózva és saját stílusom szerint szerkesztve :) Evvel azt akarom bemutatni hogy egy sima vas szerkezet is lehet nagyon érdekes.
Próbáltam egy nem szokványos nézőpontból lefotózni a híres építményt.
Tiszacsege legrégebbi kőépülete. A templom szomszédságában van a mi kis tornácos házikónk, ami közel 110 éves. Minden szabadidőnket itt töltjük, a városból kiszabadulva. Nincs is annál felemelőbb érzés, mikor harangszóra és madárcsicsergésre ébredünk.
Egy tucatnyi kerek sátor, fűthető jurta szállás várja azokat, akik egy-két éjszakát itt fenn a síterep közelében szeretnének viszonylag olcsón eltölteni.
Báró Eötvös Lóránd nevét viselő Menedékház és Vendéglő Dobogókőn. Közelében van a sícentrum.
Honalapítási emlékmű Pomáz (a napéjegyenlőség napjait is mutatja)
A híres Luppa (vagy Lupa) család nevét viseli a Lupa-sziget, híres rokonuk volt Edison zseniális ellenfele, a felfedező tudós Nikola Tesla.
Az Árpád-kori eredetű falut először a pápai tizedjegyzék említi (1332/33), eszerint már akkor egyházas hely volt. A ma is álló templom magja a 15. század második felében épülhetett. Eredetileg gótikus boltozata volt, ám amikor az elpusztult, a 16. század elején síkfödémet készítettek. A gótikus templom körüli védőfal a 15-16. század fordulója körül épülhetett ki. Az 1570-es években még 30 ház állt a faluban, a 16. század végére viszont elnéptelenedett. Csak 1723-tól népesült be ismét, akkor a templomot újjáépítették. Ebben az időszakban készítették a kazettás famennyezetet (az 1528 táján készült beomlott boltozat pótlására). A Maros és a Tisza nagy árvize (1845. máj. 28.) elsodorta a települést. Az új falu a réginek a helyétől távolabb épült föl. Azóta kezdték a régi települést Pusztaföldeáknak, Óföldeákpusztának nevezni. A régi templomot magtárrá alakították, felszerelését az új földeáki templomba vitték át. A régi településrész azért nem néptelenedett el teljesen, sőt, a Tisza szabályozása és az árvizek megszűnése után ismét benépesült. A templomot 1874-ben hosszirányban bővítették, s a földbirtokos, Návay László hétéves szibériai száműzetésében tett fogadalma szerint, 1923-24-ben helyreállították. A település 1950-ben Óföldeák néven önállósult. 1989-ben Vályi Katalin végzett falkutatást. 1990-99 között Béres Mária vezetésével nagyobb arányú műemléki régészeti kutatásokra került sor, majd következett a helyreállítás, állagmegóvás. Az üvegablakokat Szilágyi András tervei alapján pótolták.
A tapolcai Városháza, kicsit más köntösben. Manapság ritka a hó, havazás. Így aztán ma kaptam az alkalmon és elkészítettem a Városháza és a hó című fotómat.
A vonyarcvashegyi- Szent Mihályról elnevezett kápolnát az egykoron jeges Balatonon hánykolódó halászok hálából emelték a csodával határos megmenekülésükért. Az építmény a Vonyarcvashegy és Balatongyörök között található Szent Mihály.- domb tetején található.
oaPIX-szel módosítva: 1. Vágás, hogy alul csak a rakpart maradjon, oldalt pedig az Országház szélei és más ne 2. PolarCoord (finomított felbontással) 3. Alsó illesztési csíkot BlurBrush eszközzel csillapítottam 4. Forgatás jobbra 90 fokkal 5. Vágás 6. oaBrill
Habár nem ez a legjobb képem (sőt), és általában nem is szeretem a saját fotóim, ez a kép valamiért mégis megfogott. Van valami a hangulatában ami megnyugtat.
Drónfotó az Egyetem irányából. A drón ekkor az egyetem felett volt. A belső udvaros épület a Szent Adalbert Központ, azaz Ószeminárum.
Drónfotó az Esztergomi Bazilikáról a Duna felől. Drónvideó: Link
Esztergomban, a Bazilika alatt, a Sötétkapu mellett. Érdekesség, hogy a Prímás pincéből lift visz fel a Bazilika elé. Felhasznált oaPIX effektek: Vignette2 + BWFashion
Egy középiskola felülvilágítója Baján. A borult idő miatt alig funkcionált, de ez fokozza a kép ridegségét, élettelenségét
oaPIX-szel módosítva. Dragan + Glow + Gamma 0.5 + GlowingSun + BlurredFrame (50-50) A kép eredetije ezen a képen hozzászólásban látható: Link
A Piszkés-tetői Schmidt kupola holdfényben. Perspektíva-korrekciót végeztem a felvételen.
Ha már olyan kevés hó esik, inkább csak eső, ezért én is készítettem egy téli képet az oaPIX segítségével, egy tavasz eleji képből. Felhasznált oaPIX effektek és szűrők (sorrendben); SnowFall, Fog, Snowfall, Fog, oaBrill, TrueHDR, Vignette2
A vár keletkezésének eredetmondája szerint ugyanis élt valaha a környéken egy András nevű nagyúr, a híres Kacsics-família egyik tagja. András egyszer elrabolta valamelyik szomszéd földbirtokos szépséges feleségét, és az akkor épülő vár egyik szobájába záratta. A kőművesek még dolgoztak a az erődítményen, s napközben mindig fel is rakták az asszony börtönének falait, – a kövek azonban mindig eltűntek reggelre. A szépasszonynak ugyanis volt egy boszorkány dajkája, aki szövetségre lépett a sátánnal. Közbenjárására az ördögfiókák éjjelente holló képében elhordták az építőköveket, s tették ezt mindaddig, amíg az asszony ki nem szabadult. A mese szerint az ördögökről, azaz hollókról kapta nevét a falu és a vár.
OaPix - oaArtCharcoal filterrel szerkesztettem a képet. A képen látható szélmalom ma is működőképes.
A piszkés-tetői obszervatórium legnagyobb kupolája, ebben üzemel 1974 óta a 101 cm főtükör-átmérőjű Ritchey-Crétien-Coudé (RCC) távcső. Az épületet Csontos Csaba és Dobozi Miklós tervezte.
A Piszkés-tetői Cassegrain-kupola 2017. december elején. Leszerelték és elszállították a kupolából az oda eredetileg beépített Zeiss gyártmányú, 50 cm főtükör-átmérőjű Cassegrain távcsövet (a korábbi állapot megtekinthető a Link és a Link képeken), a korábbi távcső sziklába alapozott és eddig a padló alatt elférő betonpillérét megmagasították, és most várják az új, 80 cm főtükör-átmérőjű robottávcső beérkezését. A képet 12 egyedi felvételből illesztettem össze panoráma-programmal.
Csillagvizsgálós tájkép, Piszkés-tetőről. Az előtérben a 40 cm-es főtükör-átmérőjű, Ritchey-Crétien optikai rendszerű robottávcső eltolható tetejű épülete, mögötte a földrengésjelző-állomás épülete.
Tájkép a Piszkés-tető északnyugati csúcsán. Középen a légyszem-távcső szétnyitható fedelű doboza. Ez a távcső 19 darab kis kamerából áll, amik egy gömbfelületen mozaik-szerűen helyezkednek el (innen kapta a légyszem nevet), és az égbolt egy jelentős részét látják egyszerre. A szem még mozgatható is (erre egy a csillagászati műszerek között újszerűnek számító mozgatószerkezetet, egy úgynevezett hexapodot készítettek), így az égboltnak a teljes, még leképezésre érdemes részét (a horizonthoz közeli területeket nem érdemes mérni) rövid idő alatt letapogathatják. A légyszem doboza mögött a 40 cm-es robottávcső letolható tetejű épületét látjuk, balra a távolban pedig a 101 cm fűtükör-átmérőjű RCC távcső (becenevén a "méteres") kupoláját.
Esztergomi Bazilika oaPIX-szel módosítva (mint oaPIX Bazilika I. + oaOldDraw) 1. Up: HDR 2. Up: oaClarity 3. Filters/Old: oa100 4. Art/Draw: oaOldDraw
Esztergomi Bazilika oaPIX-szel módosítva 1. Up: HDR 2. Up: oaClarity 3. Filters/Old: oa100
Tatabányai Turul előtt készült 360 fokos körpanoráma a város poszt-apokaliptikus látképével.
Sötétkapu boltívei a Bazilika alatt oaPIX-szel szerkesztve oaLinex, Vignette2
Lakhelyemen egy Medjugorjei Szűz Mária szobor kicsinyített mása áll. Ezt a szobrot fotóztam le éjjel. A fotón még egy haladó műhold is látható.
Makettpark Sopron Az eredeti soproni múzeum - Lábasház az Orsolya téren található.
Készítettem egy fotót a dómról az éjszakai díszvilágításban, majd másnap visszamentem és újra lefotóztam immár nappali fényben - majdnem ugyanabból a szögből készült a kép.
A kép egy perccel azelőtt készült, hogy lekapcsolták a díszvilágítást, ekkor kezdődött el a 2016-os Szegedi Szabadtéri Játékok első előadása.
A Kálvária-dombról látható a székesegyház épülete s a távolabbi táj a Balatonnal.
A piszkés-tetői csillagvizsgáló Schmidt-kupolája és távcsöve 2006-ban egy holdfényes éjszakán. Égett a villany a kupolában, s az expozíció indításakor a nyitott rés a kupola nem látható oldalán volt. Bementem a kupolába, megforgattam a kupolát úgy, hogy a rés végigsöpörhesse a fényképezőgép felől látható oldalt és átérjen a láthatatlan oldalra, ezután sétáltam vissza a fényképezőgéphez lezárni a rekeszt. Zseblámpám nyoma is látható a kép bal oldalán. Filmes géppel fényképeztem.
A Zsitvay-kilátót 1933-ban építették a 378 méter magas Nagyvillám tetejére. 2005-ben műemlékké nyilvánították. Nevét Zsitvay Tiborról kapta, aki a múlt század egyik kiemelkedő személyisége (Igazságügyi Miniszter, Magyar Turista Szövetség Elnöke, stb.). A kilátó és a Nagyvillám térsége a kiránduló és turista élet egyik fontos központja. Tiszta időben a fővárost és 100 kilométeres környezetét belátni, a Mátrától a Pilisig és Zsámbéki-medencéig. A Dunakanyar akár felhős időben is szabad szemmel látható. A jól azonosítható látnivalók irányát a kilátószinten ábrák és feliratok jelzik.
A visegrádi Királyi palota egy a 14. és 15. század között emelt épületkomplexum Visegrádon, amely a középkori Magyar Királyság kortárs uralkodóinak szolgált kezdetben állandó székhelyéül, majd vidéki rezidenciájául, egészen a török hódoltság lepusztításáig. Az épületben ma a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeuma található.
Káprázatosan szép és hangulatos Győrnek a Székesegyház körüli része, a Káptalan-domb.
A kettős csúcsú Piszkés-tető 946 méteres északnyugati csúcsának magassági pontja, mellette a Szrogh György tervei szerint 1965-ben épült Cassegrain kupola 2013 elején.
A Piszkés-tetői csillagvizsgáló Szrogh György tervei alapján 1960-ban épült főépülete északnyugatról, 2013-ban, télen. Két felvételből illesztettem össze panoráma-programmal.
A De la Motte-kastély a magyar kastélyépítés miniatűr remeke, késő barokk, copf stílusban épült 1774-78 között. Építtetője, Báró Szepessy Sámuel később eladni kényszerült gróf Almásy Antal özvegyének, báró Vécsey Annának. A kastély közkeletű elnevezése az ő második házasságából származik: férje de la Motte ezredes Mária Terézia udvarából, neki tulajdonítják a kastély belső franciás díszitését és utalásait. Tervezője lehet Fellner Jakab vagy maga a kivitelező Povolni János.
A piszkés-tetői csillagvizsgáló Cassegrain-kupolája a magassági ponttal. A kupola 1965-ben készült el, a forgórészt a jénai Zeiss művek szállította, a szilárd épületet - amelyiket eredetileg sárga tégla borított - Szrogh György tervezte. A fennmaradt levelezés szerint a kivitelező engedélyt kért a tervezőtől, hogy a tervben szereplő fagyálló téglák helyett a könnyen beszerezhető silányabb minőségű téglákkal burkolja a kupolát azért, hogy határidőre befejezhessék az építkezést. A tervező sajnos beleegyezett, a téglák persze néhány év alatt szétfagytak. A hetvenes években alumínium trapézlemezekkel burkolták újra a kupolát. A kupolában eredetileg egy Zeiss Jéna gyártmányú, 50 cm főtükör-átmérőjű Cassegrain-távcső működött. Azt a távcsövet idén kiszerelték és a távcső betontalapzatát is átépítve a kupolába most egy 80 cm főtükör-átmérőjű robottávcsövet helyeznek el.
Kopcsik Lajos, többszörös nemzetközi díjat nyert cukrászmester munkái: EGER, Harangöntő utca, "MARCIPÁNIA" kiállítóteremben láthatók. Minden kiállított tárgy cukrászati anyagok: marcipán, cukormáz, zselatin felhasználásával, tempera festéssel készült. A főképen egy kalocsai hímzéssel készített kötény leheletfinom részleteiben látható.
A svábhegyi csillagvizsgáló 24"-es kupolája a Nappal a háttérben. Három felvételből állítottam össze HDR programmal.
oaPIX - Voile effekt (3x) + ArtGrafik art filter Próbáld ki Te is: Link
oaPIX - Flex effekt Próbáld ki Te is: Link
Az 1891-ben emelt épület németalföldi stílusban épült, a dégi Festetics kastély tavának szigetén áll. Kedvelt kirándulóhely.
Végre sikerült állványzat nélkül és jó fényekkel is meglőnöm ezt a képet. A hosszú záridő több expóból photoshopban mean stackingel készült.
A kép 2017.07.18-án készült. A Mohácsi Történelmi Emlékhely bejárata látható a képen.
A piszkés-tetői csillagvizsgáló hegytetőn álló RCC kupoláját szinte vízszintesen érik a nemrég felkelt Nap sugarai.
Az épület az 1526-os Mohácsi Csata áldozatainak emlékére nemzeti közadakozásból készült és 1940. augusztus 29-én szentelték fel.
A piszkés-tetői obszervatórium RCC kupolája zseblámpa-fénynél a kiszolgálóépület tetejéről. Az éjszaka elején még derült volt, észleltek a csillagászok (így hívják a csillagászok, ha mérnek a távcsővel, de talán ezt az igét használták már akkor is, amikor még csak a szemüket használták a megfigyeléseknél), csak nemrég borult be, ezért van nyitva a kupola rése. Pár percre rá aztán megnézték a műholdképet, s látva hogy a közeljövőben nemigen derül ki, becsukták a rést. Amikor fényképeztem, akkor még nyitva volt a rés, de bátran rávilágíthattam a kupolára a zseblámpámmal, mert tudtam, hogy ilyen égnél biztosan nem mérnek a távcsővel. Ha észlelés közben világítottam volna, akkor nagy eséllyel megzavartam volna a mérést. A kiszolgálóépület tetejét vastag földréteg borítja és befüvesítették, így a kupola többi környezetéhez hasonlóan melegszik vagy hűl, ezáltal csökkentik az esélyét a kósza légáramoknak. A távolban Gyöngyös és környéke fényeit látjuk.
A piszkés-tetői RCC távcső déli oszlopát fúrja ferdén keresztül, átmérője 30 cm körül lehet. Funkciója az RCC rövidítés utolsó betűjének jelentése, a Coudé név alapján érthető meg. A Coudé távcsöveknek az a közös jellemzőjük, hogy a távcső tubusából tükrökkel az óratengelyen át kivezetik a szemlélni vagy mérni kívánt fénynyalábot, így a távcső földtengely-forgást kompenzáló óramozgása ellenére a nyaláb tengelye változatlan marad (bár maga a kép elfordul). A piszkés-tetői RCC távcső főtükrének eredetileg 4 m fókusztávolsága a Coudé-segédtükörrel 28 m és 36 m között állítható fókusztávolságra nyúlik, és a fókuszsík helyét akár a talajszintig is ki lehet tolni. Ezt az elrendezést olyan mérőműszerekkel lehetne használni, amik túl nagyok vagy túl nehezek ahhoz, hogy a távcső tubusára szereljük őket. Az RCC távcső kupolájában két helyiséget alakítottak ki ilyen műszereknek, az egyik a földszinten egy kamra, ahol egy sziklába mélyesztett betontömböt is kialakítottak a műszereknek, a másik pedig a kupola középső szintjén a számítógép-szoba melletti tér. Ez utóbbi helyre csak úgy tudtak utat csinálni a fénynyalábnak, hogy "keresztülfúrták" a távcső déli betonoszlopát. A fénynyaláb vezetésére számos síktükröt kellett volna elhelyezni a kupolában, de a Coudé-fókusz használatára a távcső eddigi jó 4 évtizedében még egyszer sem került sor. A helyiséget valamiért téglavörös tapétával burkolták, ettől vöröses a kép. Magát a lyukat megsárgult fehér festék borítja.
Nem biztos, hogy még sokáig viseli ezt a nevet a piszkés-tetői csillagvizsgáló egykori legkisebb kupolája. 1965-ben átadott épületet egy 50 cm főtükör-átmérőjű, Zeiss gyártmányú, Cassegrain optikai rendszerű távcsőhöz tervezte Szrogh György. A kupola forgórészét is a jénai Zeiss művek szállította. Az épületet eredetileg sárga tégla borította, de határidő-tartás okokból silány minőségű téglákat használtak, amik néhány év alatt szétfagytak. A szétfagyott burkolatot a hetvenes években alumínium trapézlemezekkel pótolták. Idén a bele épített kiváló optikai minőségű, de elavult optikai rendszerű és mechanikájú, évek óta alig használt távcsövet is elérte a végzete. Szétszerelték, kiemelték a kupolából, "tartós használatra" átadták a sűlysápi amatőrcsillagász egyesületnek, alkatrészeit Sűlysápra szállították. A kupolába tudtommal egy 80 cm-es főtükör-átmérőjű robottávcsövet fognak beépíteni, ami szinte biztosan nem Cassegrain optikai rendszerű lesz, így a kupola legfeljebb csak kegyeleti okokból tarthatja meg a nevét.
A hajdúszoboszlói gyógyfürdő közelében áll ez a különleges építmény. A tető lámpái versenyeznek a Holddal.
Az ország jelenlegi legnagyobb csillagászati távcsőjének otthont adó épület, a piszkés-tetői obszervatórium RCC kupolája naplemente táján.
Sok keresgélés után ugyan, de szerencsére sikerült meglátogatnom pár lépcsőházat. Remélem tetszenek.
Sok keresgélés után ugyan, de szerencsére sikerült meglátogatnom pár lépcsőházat. Remélem tetszenek.
Sok keresgélés után ugyan, de szerencsére sikerült meglátogatnom pár lépcsőházat. Remélem tetszenek.
Sok keresgélés után ugyan, de szerencsére sikerült meglátogatnom pár lépcsőházat. Remélem tetszenek.
Sok keresgélés után ugyan, de szerencsére sikerült meglátogatnom pár lépcsőházat. Remélem tetszenek.
Sok keresgélés után ugyan, de szerencsére sikerült meglátogatnom pár lépcsőházat. Remélem tetszenek.
Sok keresgélés után ugyan, de szerencsére sikerült meglátogatnom pár lépcsőházat. Remélem tetszenek.
A svábhegyi csillagvizsgáló 7-es kupolája. Védett épület. 1928-ban készült el, azóta többször felújították és a távcső is többször cserélődött benne.
Berettyóújfalu határában áll a Herpályi csonkatorony, az egykori Herpály nevű település 12. században román stílusban épült monostorának maradványa. Hajdú-Bihar megye legrégebbi építménye.
Szemétgyűjtő edény csillogó felületén tükröződő külvilág a ferihegyi repülőtér 2A termináljának földszintjén.
A főképen a geometrikus elemekkel díszített kancsó, mellékképen egy illatszerek tárolására szolgáló edény látható
A felújított kilátótornyot 2015-ben adták át. A torony magasságát 17 méterről 30 méterre növelték. A feljárás spirálisan az épületen kívül, hat szinten halad a tetőteraszig, a lépcsők és védőhálók időjárás-álló horganyzott acélból készültek. A feljárás pénzdíjas, 200 Ft-os pénzérmével működő beléptető kapun lehet fizetni. A körkörös panorámát egyetlen fa sem takarja.
Vonyarcvashegyen a Szent Mihály dombon áll ez a kápolna. 40 halász jégzajlásból való csodás megmenekülésére emlékeznek hálásan a helyiek.
A főváros legmagasabb pontján, a János-hegy tetején, 527 méteres tengerszint feletti magasságon található.
Trey Ratcliff budapesti látogatása során készítettem ezt a képet; ahol régi és új találkozik a szökőkút és az óriáskerék kontrasztjával
A svábhegyi csillagvizsgáló három kupolája közül a legfiatalabb, téli ellenfényben. Az 1930 körül épült kupolában az 1970-es évek óta egy 150mm objektív-átmérőjű, Coudé-rendszerű, Zeiss Jena gyártmányú oktatótávcső működik, elavult, alig használják.
Örkény és Tatárszentgyörgy között, az országút mellett dacol az idővel ez a talán évtizedek óta elhagyott katonai létesítmény. Egy egykori lőtér megfigyelő állomása vagy őrtornya lehetett.
A több száz éves barokk templom Nepomuki Szent Jánosról kapta a nevét.
Székesfehérvár Fő utcáján található ez a barokk stílusú templom.
A neoreneszánsz kastélyszálló udvarán díszkert és egy szökőkút látható.
Parádsasváron Ybl Miklós tervei alapján készült a Károlyi grófok kastélya 1882-ben. A Tanácsköztársaság államosította, 1946 után gyermeküdülőként működtették, 1996-ban magánkézbe került, 1998-tól 5*-os wellness szállodaként üzemel: Kastélyhotel Sasvár Resort Parádsasvár néven.
Veszprémben, a Várnegyedben találhatók a katolikus egyház kiemelt intézményei műemlék épületekben.
Szent Márton megosztja köpenyét a szegénnyel. Pannonhalmán látható ez az ábrázolás.
A jáki templom az egykori jáki bencés apátság monumentális bazilikája a magyarországi román stílusú építészet kiemelkedő, szinte szimbolikus alkotása. A hazai középkori nemzetségi monostorok egyedülálló épségben fennmaradt képviselője, mely művészi gazdagságával, a táj képébe illeszkedő mesteri elhelyezésével hívja fel magára a figyelmet. Stílusjegyei alapján 1220 körül alapíthatták, és 1256-ban szentelték fel, Szent György tiszteletére. Építése során több alkalommal is változtathattak a terveken, erről tanúskodnak a különféle szabálytalanságok. Történelme viharos: tűz, vihar és az oszmán hadsereg is megrongálta, többször helyre kellett állítani. Az utolsó nagy átépítés 1896 és 1904 közt zajlott, Schulek Frigyes tervei alapján. Leghíresebb része a befelé mélyülő, többszörösen tagolt főbejárat, melyet normann motívumok díszítenek, fölötte a timpanonban Jézus látható angyalokkal és apostolokkal. A templom főhomlokzatával szemben kis kápolna áll, a Szent Jakab-kápolna, ez volt Ják középkori temploma, mivel a kolostori templomnak nem volt szabad plébániaként is működnie.
Ászáron született Jászai Mari ebben a kis parasztházban, s a nemzet tragikája lett.
Az esztergomi Királyi Vár Duna felé tekintő oldala a Várkert felől nézve.
Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület központi épülete.
A "nagykastélynak'' nevezett műemlék jellegű kúria 1810 körül épült klasszicista stílusban. Építtette a Borfői Bory család, később a Lehoczky család birtokolta. 1920-ban megosztották és átalakították.
A Kis-Strázsa-hegy 233,1 méter magas. A Pilis legutolsó hegye Esztergomtól nem messze. Tetején kilátó és egy átjátszótorony.
Gödöllőn, a Grassalkovich kastély mögött egy mesterségesen készített dombon épült hatszögletű pavilon. A kastélypark egyetlen megmaradt barokk kori építménye a Királydombi pavilon a honfoglalás kori vezérek és a magyar királyok arcképeivel, - Grassalkovich I. Antal építtette az 1760-as években. A pavilon faburkolatába illesztett 54 olajfestmény egységes szerkezetben, babérkoszorúból és feliratszalagból komponált keretben ábrázolja a vezéreket és királyokat. A feliratszalag az ábrázolt latin nevét, a magyar uralkodók sorában való sorszámát és az uralkodás időtartamát jelzi.
Szegedi Tudományegyetem, egykori József Attila Tudományegyetem épülete
A budapesti Batthyány térre érve erős hóesés lepett meg
A Nádasdy család kastélya csodálatos épületegyüttes a felújítás folyamatában is gyönyörködtető.
A piszkés-tetői csillagászati obszervatórium két műszerének látjuk a "tokozását". A bal oldalon az 1965-ben átadott 50cm-es Cassegrain távcső kupoláját, a jobb oldalon pedig a jelenleg is fejlesztés alatt álló "légyszem-kamerarendszer" szétnyitható tetejű szekrényét. Akit ez utóbbi kicsit jobban érdekel, nézze meg a Link oldalt, ahol néhány sorban és néhány ábrával ismertetik a rendszert.
A két felvételből összeillesztett mercator-vetületű panorámaképen a Piszkés-tető északnyugati csúcsára telepített csillagászati létesítményeket látjuk. Balról a 40 cm-es RC robottávcső letolható tetejű épülete, középen a 19 egyedi kamerából álló teljeségbolt-megfigyel, úgynevezett légyszem-kamera szekrénye, jobbról pedig az 1965-ben átadott 50 cm-es Cassegrain-távcső kupolája látszik. A kép jobb szélére a 946m-es magassági pont lóg be.
A korábbi nagy esztergomi elképzelésekből több minden nem valósult meg, így az Élményfürdővel szembeni szálloda sem, melynek csak betontömege áll és vár valamire. Az alagsora mélygarázsként funkcionál.
Az egykori Ludovika, ma Nemzeti Közszolgálati Egyetem bejárata felett két szép dombormű díszeleg (ez a jobb kéz felőli), mely lényegében régi kézi fegyvereket kombináló dekoráció, a régi pajzscímerek 3 D-s változata.
A Kis Duna, a sétány és a Bazilika (meg a Vár) a Bottyán hídról fotózva.
Aquasziget élményfürdő a Portobello szállodával, háttérben a Bazilika és a Vár egyik tornya. A Kis Duna sétányról fotózva
A Széchenyi téren lévő épület sajnos nincs túl jó állapotban kívülről. A kastélyszerű épület számos hivatalnak ad "otthont".
A télen kivágták a piszkés-tetői obszervatórium 1970-es évek közepén Csontos Csaba és Dobozi Miklós tervei szerint készült RCC kupolájától északra telepített fákat. Minthogy a kupolától keletre, délre, és nyugatra levő fákat már tavaly kivágták, így ismét körbe lehet fényképezni az épületet. Erre az 1980-as évek eleje óta nem volt lehetőség.
Kivágták a piszkés-tetői obszervatórium 1960-ban Szrogh György tervei szerint készült főépületétől délre és nyugatra telepített fákat, így ismét körbe lehet nézni a házat. Erre a hatvanas évek óta nem volt lehetőség.
Az akadémiai csillagvizsgáló piszkés-tetői megfigyelőállomásának Schmidt-kupolája. Ez volt az első kupola a hegyen, átmérője 8 méter, 1962-ben adták át a benne levő Zeiss Jéna gyártmányú, 60/90/180cm-es Schmidt-rendszerű távcsővel együtt. A kupola oldalának eredetileg sárga téglaburkolata volt, ami a 70-es évekre szétfagyott. Akkor kapta a kupola jelenlegi bordás alumínium héjazatot. A kép polárszűrővel készült, s az alulról nézés miatt felfelé erősen összefutó függőleges vonalakat utólag párhuzamosítottam.
Kastély homlokzata Alcsúton az arborétum területén.József nádor kastélya. Ma már csak a homlokzat áll.
Esztergom egyetlen zsinagógája a II. világháború óta nem zsinagógaként működik. Sokáig ebben az épületben volt a Technika Háza, manapság a Bajor Ágost Művelődési Ház található az épületben. Baumhorn Lipótot bízták meg a zsinagóga megtervezésével. 1886-ban készült el.
A mai esztergomi városháza eredetileg egy földszintes ház volt, Bottyán János tulajdonába tartozott. Bottyán János a Rákóczi-szabadságharc „Vak Bottyán” generálisa. A város erre építtetett emeletet 1729-ben. Az eredeti házat többször is átépítették, majd 1770-ben egy villámcsapás miatt kigyulladt és leégett. 1771-ben Mária Terézia 6000 forintos adományának segítségével a déli oldalon megépült a mai tornyos épület, eredetileg a városi gimnázium részére. Az iskola 1779-ben kapta meg az épületet, és több mint száz évig működött itt. Az északi szárnyépülete 1908-ig reáliskolaként működött.
Andrássy kastély - Tiszadob A kastély 1880 és 1885 között épült. Tervezője Meinig Arthur, akit a gróf arra inspirált, hogy ötvözze egybe a magyar történelmi romantika legnemesebb építészeti elemeit elsősorban a vajdahunyadi vár stílusára hagyatkozva. A kastély kertje a művészi gonddal tervezett és gondozott angol-és francia park volt, benne híresen szép rózsalugasokkal, melyet virágkorában, úgy lehet, Erzsébet királyné is megcsodált. Érdekessége az épületnek, hogy a 4 évszaknak megfelelően 4 bejárata, 12 hónapnak megfelelően 12 tornya, az 52 hétnek megfelelően 52 szobája és a 365 napnak megfelelően 365 ablakszeme van.
Szigliget várát a tatárdúlás után, IV. Béla király idején bencés szerzetesek építették. A török hódoltság után I.Lipót ezt is leromboltatta. A panorámán kívül kevés látnivalót nyújt: rondella, ciszterna, lóistálló, kovácsműhely, várkápolna, néhány ágyú és számos régi nemesi címer. - A távolban a "tanúhegyek" egyike, a Szent György-hegy látható.
Szigliget várának romjai a műútról fényképezve. A kb. 230 méter magas dombon álló vár tornyairól szép körpanoráma nyílik a Balaton, Badacsony hegy, Szent György-hegy irányában. Belül igen kevés helyreállított terem és fegyverzet látható, - ellentétben pl. Gyula, Villány várával, ahol termek tucatjai szolgálnak jól berendezett katonai vagy helytörténeti múzeumként.
A távcső a jénai Zeiss művekben készült az 1970-es évek első felében. Ezt a két végén feltámasztott óratengellyel készült szerelési módot, az úgynevezett angol szerelést inkább alacsony szélességi fokokon elhelyezett távcsöveknél szokták alkalmazni, ahonnan a pólusok közeli objektumokat alacsony horizont feletti magasságuk miatt úgysem nagyon akarják észlelni (ez a szerelési mód ha nem is teszi lehetetlenné az óratengelyhez közeli objektumok észlelését, de megkeseríti az ezeket észlelni kívánó csillagász életét). Rossz nyelvek szerint ezt a távcsövet eredetileg egy indiai obszervatórium számára rendelték meg, de azok aztán nem vették át, így került hozzánk. Ezzel együtt azóta is ez az ország legnagyobb optikai távcsöve. Eredetileg is számítógép-vezérléssel készült, a számítógéprendszerek az évtizedek folyamán többször cserélődtek. Néhány éve a teljes meghajtó- és vezérlőrendszert kicserélve alkalmassá tették a távcsövet a távérzékelésre, azóta az észlelő csillagásznak majdhogynem fölösleges Piszkés-tetőre utaznia, interneten át elvileg bárhonnan dolgozhat a távcsővel. A képet hat egyedi felvételből illeszttettem össze panoráma-programmal.
Az 1970-es évek közepén készült el Csontos Csaba és Dobozi Miklós tervei szerint az ország akkori (és azóta is) legnagyobb csillagászati optikai távcsöve számára. A közben zavaróan megnőtt fákat, erdőt 2016-ban irtották ki körülötte, így ismét rálátni távolabbról is. Ezt a képet két felvételből illesztettem össze panoráma-korrekcióval.
Ma a régi malom Hotel Gizella étterem. A Malom-tó vizét a Tapolca patak vezeti el, melyet a helyiek Alsó-tó néven is említenek.
A 781 m magas Bél-kő lábánál található Magyarország egyedüli épségben megmaradt román stílusú ciszterci apátsági temploma, amely 1232-ben épült. A monostor, amely a templom mellett állt, már korábban megépült. A késő román stílusban épült templomot a 14-15. században gótikus stílusban átépítették. A nyeregtetős, háromhajós és kereszthajós templom torony nélkül épült. Nyugati, főhomlokzatán nyílik a nagyméretű, bélletes kapu a főhajón, afölött található a rózsaablak, a jobb oldali mellékhajóba pedig a laikus testvérek bejárata nyílik. Keleti végéhez a 18. században kontytetős, barokk sekrestyeházat építettek. Az apátság román stílusban megépített temploma nemzetközileg is elismert műemléki és történeti nevezetesség. A fotó a Bél-kő csúcsáról lett készítve.
Erzsébethídról vártam a pillanatot, amikor megfelelő a természetes fény és mesterséges fény aránya egy szép képhez, onnantól csak egy kattintásra volt ez a kép.
A szécsényi tűztorony egy barokk stílusú tűztorony, ami a 18. században épült. A helytörténeti kutatások kiderítették, hogy 1718-tól fából, majd 1820-tól kőből készült harangtorony állt itt. A mai tornyot 1893-ban építették.
A klasszicista stílusú, földszintes, eredetileg U alakú épületet a XIX. század elején emeltette Puky Márton. Érdekessége a domboldalon álló kúriának, hogy a kert felőli oldala emeletes. A Perczel család tulajdonába a XIX.században került, a család tagjai az 1848-49-es szabadságharc tábornokának, Perczel Mórnak egyenes ági leszármazottai voltak. A kúria magán tulajdonba került, az épületet igényesen eredeti állapotában helyreállították, a park rehabilitáziója is elkészült. A kúria lakás célját szolgálja.
A barokk stílusú kastélyt 1790 körül emelték a Bárczayak. A XIX. század elejétől a Patay család tulajdona. Itt élt egy ideig Patay József, a vármegye reformkori ellenzékének egyik vezetője. A kastély több átalakítás és bővítés után Fáy András Művelődési Ház és Könyvtárnak adott helyet, gondozott parkjában autós mozi működött. Mára elhagyatott, romos épület lett az egykori kastélyból.
Szalafő pityerszer emeletes kástu. A kástu az Őrség jellegzetes épülete volt, éléskamra és jószágélelem tárolására alkalmas építmény.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet és Társadalomtudományi Kara az egyetem egyik kara. Wikipédia Tervező: Makovecz Imre
Pécs, Zsolnay negyed, a volt gyárudvaron a manufaktúra bejáratát őrzi ez a szoborsárkány is
Ezt a képet Tatán készítettem, mikor séta közben egy régi parasztház megragadta a figyelmemet.
Budapest 7. ker. Kazinczy u.-i romkocsma a Kőleves, interkulturális programok kedvelt helye
Éjszakai kelés, jéghidegben sétálás, jégtáblák ropogása a parton miközben a magam elé fantáziált képet próbálom megvalósítani.
Budapesten. a városligetben az Olof Palme sétányon található régi alkotók háza Zsolnai kerámiákkal, 2. sz. kép. A ház már nem sokáig látható...
Budapesten. a városligetben az Olof Palme sétányon található régi alkotók háza Zsolnai kerámiákkal, 1. sz. kép. A ház már nem sokáig látható...
Budapesten, a Soroksári út 48. alatti volt gyárépületek között találjuk ezt a különleges kultúrális élményeket is nyújtó kávézót
Pusztazámoron egy csaknem 150 éves malom lett átalakítva luxusvillává. A villa alapterülete 500 m2. Bérelhető lakosztállyal, szobákkal.
Az eredeti kastély a 18. században épült, amit a 19. században jelentősen átalakított a Barcza család, ekkor nyerte el mai formáját. A kastélyhoz tartozott egy több mint három hektáros szép park, ami több száz éves fáival ma védett terület.
Talán kevesebb kép készül erről az oldalról, tehát itt van egy. :)
Az odafent valókat keressétek. Ezt jelenti az esztergomi Bazilika Duna felőli oromzatán lévő aranyozott vörösréz betűkből álló latin felirat: QUAE SURSUM SUNT QUAERITE
Bazilika drónfotó oldalról szemből. A drón kb. a 11-es út felett lehetett. Egy kis effektet és vöröses kiemelést kívánt ez a kép.
Egy nem túl jó kép az Országházról, lehetne élesebb is, kevésbé kiégett éggel, de hát mobillal készült és vágni is kellett az előtérben lévő parti kábel miatt.
Egy gyönyörű esztergomi kápolna, amely fentről őrzi a belvárosi temetőt.
A bácsborsódi Latinovits kastély padlása. Ami elsőre talán annyira nem feltűnő, az a födém szerkezete. Nem fa és nem is beton, hanem négyzetes és soronként elcsúsztatott elemekből áll össze, mely nagyon enyhe boltívet tesz ki. A súly és a kifelé való nagy nyomás miatt kb. 1 méteres külső és belső!! főfalakkal és rendkívül erős, vastag gerendaszerkezettel rendelkezik a mindössze 400 m2 alapterületű kastély.
NeSpoon lengyel street art művész festette egy kiskunhalasi társasház oldalára a halasi csipkét.
Első említése a 14. századból származik. Akkoriban Fenyőhegyként emlegették. A 17. században a Szálkő nevet kapta a csúcs. A mai Írott-kő nevet egyes feltételezések szerint az itt áthaladó Batthyány–Esterházy határ feliratozott határkövéről kapta.A trianoni osztrák–magyar határ az 1913-ban épült kő kilátó közepén húzódik végig, ezt a torony közepén egy határkő is jelzi. A kilátó bejárata az osztrák oldalon van. A vasfüggöny idején a kilátó épületét a drótkerítés kikerülte és osztrák oldalon hagyta, látogatása is csak onnan történhetett.
A kilátó az Óház-tető (607 m) északi oldalán található. Itt állt a középkorban Kőszeg első vára, az Óvár vagy Felsővár. A később jelentőségét vesztett romos épület helyén kilátót létesítettek. A ma is látható torony 1996-ban épült hiteles rekonstrukcióként a közel ezer esztendős alapokra. A torony felső szintjéről felejthetetlen panoráma nyílik a városra, a Kőszegi-hegység csúcsaira, tiszta időben még az Alpok is látszanak.
Város a város alatt. A török idők utáni építkezésekhez a város területén földalatti járatokból bányászták a követ. Sok kilométeres alagútrendszer alakult így ki, amit aztán bortárolásra használtak. A püspökség az egyházi tizedet jórészt borban szedte be, óriási terület tartozott hozzá, így rengeteg bor volt a pincékben. Később a jelentőségét vesztett, elhanyagolt pincerendszer több helyen beomlott, a hetvenes években egy részét betömték, egy részét pedig betonnal bélelve megerősítették. Egy ilyen betonnal bélelt szakaszt nyitottak meg a látogatók előtt.
A svábhegyi csillagvizsgáló hetes (távolabb) és huszonnégyes (közelebb) kupolái. A kupolák a nevüket az azokban eredetileg üzemelő távcsövek objektívjének, illetve főtükrének hüvelykben mért átmérőjéről kapták. A hetes kupolában már cserélődtek a távcsövek, most egy 15 cm objektív-átmérőjű lencsés oktatótávcső van benne. A 24"-es kupolában ma is az eredeti, Heyde-gyártmányú, 60cm főtükör-átmérőjű Newton-Cassegrain teleszkópot láthatjuk.
Vajdahunyad vára egy kissé párás estén park felől, ebből a nézetből a kopasz fák miatt jobban látható
A siklósi vár egyes részei (pl. a Várkápolna) a gótikus építészet jegyében születtek. Ez a szép, épen maradt erkély a Palota déli falán található és az egyforma, tégla alakú ablaksorok monotóniáját töri meg.
Villány főútja mentén egymást érik a különféle pincészetek, melyek magán szőlőbirtokok saját borfajtáik kínálják kóstolásra, eladásra, egyszerűbb ételek kínálata mellett.
A siklósi Vár központi, fehérre festett Palotája több kilométerről látható a környező falvakból. A négyzet alakú, 3 szintes Palota belső termeiben számos kiállítás (középkori fegyver- és hadtörténeti, népművészeti, kortárs festészeti, reneszánsz bútor, helytörténeti) talál helyet, a pincében Bormúzeum (és árusítás) működik.A képen a helyreállított, a Palotát védő bástyák láthatók, melyek szép panorámát mutatva körben bejárhatók.
A siklósi Vár 330 évvel ezelőtt (1686-ban) szabadult fel a török hódoltság alól. A központi Palotát védő várfalak és a bejáratot védő bástya helyreállítása az eredeti állapotba megtörtént, a külső védőfalak több helyen romosak.
A kakasdi Tájház bejáratát öt, egymás mögött álló, a bejáratot egyre szűkítő székelykapu boltív díszíti. (A jáki templom "béleletes" bejáratához hasonló elgondolás)
A Pécsre vezető régi 6-os műút mentén, Kakasdon látható ez a Tájház, mely az erdélyi épület és famegmunkálás példáit mutatja: fazsindelyes tető, a központi torony melletti 4 "fiatorony", székelykapu.
Az ökofarm már a szél- és a napenergia felhasználásával működik a galgahévízi ökofaluban.
A váli hagyomány emlékezetében tartja Török Kata esetét, ami így szól: Buda visszafoglalása után, amikor a felszabadító csapatok Válba érkeztek, a török őrség a várba vette be magát. Az erodítményt felgyújtotta, a tornyot felrobbantotta. Ez utóbbi ketté is repedt, aminek nyomai ma is láthatók. A törökök nem akarták megadni magukat, és a toronyból leugráltak. Ledobtak egy fiatal török leányt is, akit a magyar katonák köpenyeikkel felfogtak, és megmentették a haláltól. Ez a leány később megkeresztelkedett, és a keresztségben a Kata nevet kapta. Hozzá ment egy magyar katonához és megmutatta az elrejtett török kincseket is. Bátortalan természetű asszony volt, s innen ered a " Török Kata fia " jelző a nyers modorú emberekkel kapcsolatban. Állítólag Török Kata sírkövét is felhasználták a Burger-kápolna oltárának építéséhez. A felszabadulás után az itt maradt törökök lassan előmerészkedtek, és elvegyültek az itteni lakossággal. Erről tanúskodnak egyes családnevek is Válon.
A piszkés-tetői obszervatórium első, legrégebbi kupolája. Az eredeti távcső, egy 60 cm korrekcióslemez-átmérőjű, 90 cm főtükör-átmérőjű, 180 cm fókusztávolságú Schmidt-teleszkóp van benne. A távcső voltaképpen egy 1800 mm fókusztávolságú, F3 fényerejű objektívvel rendelkező fotókamera, amivel eredetileg fotólemezekre fényképeztek, a 15 cm átmérőjű képekre az égbolt 5 fokos darabja (10-szeres Hold-átmérő) fért rá szögmásodperces felbontással. Ma a távcsőben egy 36mm*36mm (4096 pixel*4096 pixel) méretű hűtött CCD kamera van, ami az égbolt kb. 1,2 fokos méretű darabját fényképezi. A távcső ma már számítógép-vezérelt, olyan mértékben, hogy az észlelő csillagász ki sem megy a kupolába, az obszervatórium főépületéből végzi a méréseket a saját laptopjáról (de akár otthonról is mérhetne, ha elég gyors az internetje). A felvétel polárszűrővel készült, és a perspektíva-korrekciót is szükségesnek láttam.
A piszkés-tetői csillagvizsgáló 1966-ban átadott, 5m átmérőjű, úgynevezett Cassegrain-kupolája. A nevét a benne eredetileg elhelyezett, 50 cm főtükör-átmérőjű távcső optikai rendszeréről kapta. Pillanatnyilag működésképtelen a távcső benne, átszerelik a mechanikáját számítógép-vezérlésűre. A felvételt polárszűrővel készítettem, utólag pedig perspektíva-korrekciót végeztem a képen.
A filagóriát 1767-ben emelték, majd 2011-ben újították fel.
A máriabesnyői kegytemplomhoz vezető úton látható 1942 óta ez a faragott székelykapu.
A máriabesnyői kegytemplom mellett 1933-ban épült fel a salvator nővérek zárdája. Ez egy női szerzetesrend, melynek hivatása a tanító-nevelő, szociális munka. Ma a házban a Mater Salvatoris Lelkigyakorlatos Ház és Konferencia Központ működik.
Az egykori szécsényi gótikus vár maradványai a kilátónak használt északnyugati sarokbástya és a 10m átmérőjű, kör alakú északkeleti sarokbástya (Bástyamúzeum)
A város történelmi középpontjában található szépen karbantartott tömlöcbástya
Járható közműalagút a Duna alatt Nagymaros és Visegrád közt. A 80-as években készült, amikor elterelték a Dunát a Bős-Nagymarosi erőmű építésekor.
2016-ban fejeződött be a leromlott állapotú Amazon-ház felújítása. Az épület 1780-ban épült. Volt szálló, lóváltó állomás is.
Ez az épület Keszthelyen a Kastély utcában látható. Tiszttartói háznak épült, 1770 körül. Ma lakóház.
Keszthely Fő terén áll a premontrei gimnázium épülete. 1892. augusztus 23-án avatta fel Keszthely lakossága a Schadl János tervei alapján készült épületet. 1924-35-ig az iskola reálgimnáziumként működött.
A keszthelyi volt városháza kora eklektikus stílusban épült 1870 körül. Az épület homlokzatát a város címere díszíti. Ma a Goldmark Károly Művelődési Központnak ad helyet.
A Festetics-kastély lovardája ma kocsimúzeumként működik. A lovarda az 1880-as években épült.
A kastély Nagyvázsonyban látható. Zichy Károly kastélya 1762-ben épült, barokk stílusban. A katélyt 1815-1820. között átépítették klasszicista stílusban. Érdemes a védett kastélyparkban egy sétát tenni a 200 éves fák árnyékában. Jelenleg szálloda és lovaspark működik itt.
A budapesti, Pest-megyei és Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) épülete az Árpád-híd, Teve utca szögletben. A tiszta üveggel borított épület (1997, Finta József alkotása) az ég színét tükrözi vissza.
A Budai Várnegyed központi dísze az egy-két évtized alatt felújított Mátyás templom, mögötte áll Szent István király lovas bronzszobra. A szobrot és a templomot hátulnézetből fényképeztem, mert az aktuális napsütés miatt ebből mutatott legjobban a templom Zsolnay-kerámiával burkolt tetőzete. A Mátyás templom főtornya ebből a nézőszögből nem fért rá a képre.
A Várkert Bazár 1876-ban épült Ybl Miklós tervei alapján. Néhány évvel ezelőtt fejeződött be az épület-komplexum teljes felújítása.
1967-ben épült a hordó alakú Budapest Hotel. Tortaszelet alakú szobáival és 64 méteres magasságával egyedülálló hotel és toronyépület a fővárosban.
A Hattyúház 1998-ban épült multifunkcionális épület, amely egy sajátos építészeti stílus, a magyar organikus építészet egyik kiemelkedő alkotása. Külső megjelenésében a természetes anyagok (kő, fa, kőpala) használata és a magyar népi építészet forma- és motívumvilága jellemzi, amely az épületet egyedivé és attraktívvá teszi. Tervezője Nagy Ervin.
A Bálna, CET kereskedelmi, kulturális, szórakoztató és vendéglátó centrum Budapesten, a IX. ker. Duna-parton. Találkozóhely és élménypont, éttermekkel, üzletekkel, piaccal és kézműves termékekkel.
Mini Magyarország Szarvas. A történelmi Magyarország és egyben a Kárpát- medence mértani közepén, Szarvason, hazánk egyetlen interaktív makettparkjában ...
Az 1962-ben átadott piszkés-tetői Schmidt távcső. Lényegében egy nagy fényképezőgép 1800 mm fókusztávolsággal és F 1:3 fényerővel, hozzá egy nagyon stabil állvánnyal, amit ráadásul szögmásodpercnél is finomabban lehet állítani. A képet a kis Fuji 7 felvételéből illesztettem össze, egy korábbi változata belekerült az obszervatóriumot ismertető füzetbe (a füzet képernyőhöz optimalizált változata letölthető a Link címről), a 23. oldalon található.
Az Iparművészeti Múzeum országos múzeum Budapest IX. kerületében, az Üllői út 33-37. szám alatt található. Az épületet Lechner Ödön tervezte, akárcsak a Hold-utcai Magyar Államkincstár és a kecskeméti Városháza épületét. A magyar szecessziós építészet és a Zsolnay-kerámiával fedett tetőzet egyik legszebb példája. A következő három évben felújítás miatt bezárják, 2020-ra várható a rekonstrukció befejezése.
A piszkés-tetői Cassegrain kupola belseje 2009-ben. 21 felvételből szoftveresen illesztettem össze halszem-vetületű panorámaképpé. A résben a kék jelenség nem UFO, hanem valamelyik fényes lámpa tükröződése az objektív belső felületein. Az 50 cm-es főtükör-átmérőjű távcső mechanikáját azóta jelentősen átépítették. A képet beletették a Piszkés-tetői Obszervatóriumról készült ismertetőfüzetbe (képernyőre optimalizált változata letölthető a Link lapról), a 18-19. oldalon található.
A Piszkés-tetői RCC távcső - az ország legnagyobb távcsöve - egy szokatlan pozícióban: 0 óra óraszögben az északi pólusra állítva. A kupola résében álló állványról készítettem 17 felvételt, azokból állítottam össze panoráma-programmal. A kép bekerült a Piszkés-tetőről készült albumba (aminek a képernyőre optimalizált változata letölthető a Link helyről), a 26. oldalon található.
Panorámakép a piszkés-tetői RCC kupola belsejéről. Az észlelőlétra tetejéről készítettem 17 felvételt, azokból illesztettem össze panoráma-programmal. A kép, kicsinyítve, bekerült a Piszkés-tetőről készült füzetbe (aminek a képernyőre optimalizált változata letölthető a Link helyről), a 28. oldalon található.
A ma már Gödöllőhöz tartozó Babat önálló, népes település volt a XIII. századig. Pusztulását valószínűleg a tatárjárás okozta, ami után nem épült fel többé, megmaradt gyéren lakott pusztának. Itt építette fel 1750 körül I. Grassalkovich Antal barokk stílusú istállókastélyát. Ma elhagyott, romos, életveszélyes épület.
A ma már Gödöllőhöz tartozó Babat önálló, népes település volt a XIII. századig. Pusztulását valószínűleg a tatárjárás okozta, ami után nem épült fel többé, megmaradt gyéren lakott pusztának. Itt építette fel 1750 körül I. Grassalkovich Antal barokk stílusú istállókastélyát.
A lakott területektől távolabb a Duna partjának közelében telepített hasonló kutak adják a főváros ivóvízének túlnyomó részét. A csápos jelzőt azért kapták - lásd Wikipédia - mert a kútaknából több irányba hosszú, lyuggatott csövek nyúlnak ki a föld alatt a kavicsrétegben, és ezek gyűjtik a vizet. A védett területeken levő kutakat általában jó minőségű, közlekedéstől elzárt utak kötik össze, amiken nagyon kellemes a biciklizés. Az utak használatához a Vízművektől kell engedélyt (évre szóló fényképes igazolványt) kérni.
Az egész évben látogatható Élménybirtok Magyarország első tematikus élményparkja. Egyedülálló módon idézi fel és kelti életre a középkori Magyarországot. A fotón óvárosi utcarész látható.
A Halászbástya Budapest egyik legismertebb műemléke, amely a budai várban, Budapest I. kerületében található.
A budapesti Szent István-bazilika (lipótvárosi plébániatemplom) az Esztergom-Budapesti főegyházmegye társszékesegyháza. A neoreneszánsz templom Magyarország egyik legjelentősebb egyházi épülete, a főváros egyik legnagyobb idegenforgalmi nevezetessége, a Szent István-kultusz egyik fő helyszíne.
A Magyar Nemzeti Múzeum országos múzeum, mely a magyar történelem tárgyi emlékeit gyűjti és mutatja be.
Az Országház (vagy gyakran Parlament) Budapest egyik legismertebb középülete, a Magyar Országgyűlés székhelye. Budapest V. kerületében, a Duna partján, a Kossuth Lajos téren található.
Valaha, 1875 körül épült ez az épület a Kamaraerdő mellett. Apácák működtették és szegény hajléktalanok ellátására szolgált. Ma a Kamaraerdei Idősek otthonának irodaépülete.
Ócsán, a hajdani Ős-Duna partján, a löszös, agyagos magaslaton található az Öreg-hegyi pincesor. A közel 200 földbevájt pincéből álló pincesort 2004-ben műemlék jelentőségű területté nyilvánították. A hagyományos ollóágas, nyeregtetős, nádfedeles borospincék között találunk 300 éveset is.
Ócsán, a hajdani Ős-Duna partján, a löszös, agyagos magaslaton található az Öreg-hegyi pincesor. A közel 200 földbevájt pincéből álló pincesort 2004-ben műemlék jelentőségű területté nyilvánították. A hagyományos ollóágas, nyeregtetős, nádfedeles borospincék között találunk 300 éveset is.
Az Audi Aréna Győr Győr legnagyobb sportcsarnoka, amely sportesemények, koncertek, kulturális rendezvények, kiállítások, vásárok és a társadalmi élet egyéb eseményeinek helyszínéül szolgál.2014-ben adták át.
Az Alcufer Stadion a győri előváros Gyirmót labdarúgó csapatának 2015-ben átadott otthona.
A Polgármesteri Hivatal épülete 1904-ben épült, Jablonszky Ferenc tervei alapján. Az egy emeletes, eklektikus középület földszinti része megépítését követően hosszú ideig üzleteknek adott helyet, közhivatal csak az emeleti részen működött.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (Budapest, VIII. Ludovika tér) régi főépületét a közelmúltban (2011-2014) újították fel. (További nagyszabású építkezések folynak a környékén.) - A két díszes oszlopfő restaurálásakor gondoltak a galambok kártevése elleni védelemre is: felül két sor fémtüske látható.
A Hüllő és tojása c. ezüstös fém szobor Seregi György (2007) alkotása, a budapesti Természettudományi Múzeum (Budapest, Ludovika tér) bejáratát szimbolizálja.
Maga az épület egyébként az 1874. március 25-én megalakul ipartársulat - a városban tevékenykedő iparosokat összefogó önszerveződés - székházának épült 1876-ban. Felépítésében elévülhetetlen érdemeket szerzett a szolnoki születésű, de Amerikában meggazdagodott, majd hazatért Lengyel Antal, akinek első városi szobrát csak tavaly avatták fel itt.
A Tisza Szálló és Gyógyfürdő Szolnokon, a Verseghy park 2. alatt található. A Tisza Szálló és Gyógyfürdő neobarokk épülete Szolnokon a Tisza folyó partján, parkosított környezetben található. Az épületet 1928-ban építették Hegedűs Ármin tervei alapján.
A szolnoki Tudomány és Technika Háza eklektikus épülete eredetileg a Vármegyei Kaszinónak adott otthont. Az 1894-ben épült városképet meghatározó épület a mellette álló Megyeházával együtt védett műemlék együttese Szolnok városának.
Az 1899. augusztus 29-én felszentelt templom a szolnoki izraelita hitélet központjaként működött a negyvenes évekig, majd a háborút követően egy ideig a deportált zsidók lakásaiban maradt bútorok raktározására használták. A zsinagógát, a városnak ezt a ma is látható ékességét a "zsinagógaépítő" Baumhorn Lipót ötödik munkájaként készítette. Ma a Szolnoki Galéria működik itt.
A szolnoki megyeháza a Kossuth Lajos út 2. alatt található eklektikus stílusú épület, 1878-ban épült. Az épületet Benkó Károly műépítész tervezte, az építési munkálatokat Pucher József építész irányította.
A budapesti Liszt Ferenc Repülőtér jellegzetes irányítótornya Ferihegyen, tetején a repülőgépek földi gurulását irányító radarral.
Klasszikus, nappali felvételek, melyek a Budai Várat teljes egészében mutatják a pesti Vigadó téri hajóállomás irányából. Ez a 370. kép asz Ország Albumon a "budai vár" témában, de szinte egyik sem mutatja a Vár egészét, csak egy-egy részletét, vagy pl. éjszaka készült.
Érdekes szögből készült két felvételen előtérben a budai Duna-parton a Szilágyi Dezső téri református templom (tornyának a csúcsa lemaradt), hátterében a Mátyás-templom és a Halászbástyai tornyai láthatók.
a Budai Vár látképe az Erzsébet híd budai hídfője felől
A magyar Parlament, Országház a Dunáról, különféle szögekből, félkörben fotózva. A téma már kb. 250 alkalommal megtalálható az O.A. képei között, de ez a sorozatom talán a leginkább kontrasztos (a napnyugta előtti megvilágításban készült.)
A hely már az Árpád korban is szakrális hely volt. A mostani templom előtti templom tetejét egy viharos szél 1898-ban megbontotta és a templom állaga rohamosan romlani kezdett. A jelenlegi templom alapkövét 1902-ben tették le és 1904-ben szentelték fel. A trianoni békeszerződések pont itt húzták meg a határt, a templom még magyar oldalon van, de attól úgy 10 m-re van a magyar - osztrák határ. Mint tudjuk, a II. világháború után a szovjet csapatok nem csak Magyarországon állomásoztak, hanem Auszt
A hely már az Árpád korban is szakrális hely volt. A mostani templom előtti templom tetejét egy viharos szél 1898-ban megbontotta és a templom állaga rohamosan romlani kezdett. A jelenlegi templom alapkövét 1902-ben tették le és 1904-ben szentelték fel. A trianoni békeszerződések pont itt húzták meg a határt, a templom még magyar oldalon van, de attól úgy 10 m-re van a magyar - osztrák határ. Mint tudjuk, a II. világháború után a szovjet csapatok nem csak Magyarországon állomásoztak, hanem Auszt
A hely már az Árpád korban is szakrális hely volt. A mostani templom előtti templom tetejét egy viharos szél 1898-ban megbontotta és a templom állaga rohamosan romlani kezdett. A jelenlegi templom alapkövét 1902-ben tették le és 1904-ben szentelték fel. A trianoni békeszerződések pont itt húzták meg a határt, a templom még magyar oldalon van, de attól úgy 10 m-re van a magyar - osztrák határ. Mint tudjuk, a II. világháború után a szovjet csapatok nem csak Magyarországon állomásoztak, hanem Auszt
Az Őrség egyik leglátogatottabb helye a pityerszeri skanzen. A szerek az Őrség tipikus településformája, ami annyit tesz, hogy nincs egy határozott központ, hanem a terep adottságait kihasználva az egyes dombok adta lehetőségeket kihasználva oda települtek (esetleg családi kötelékben). Ez a miatt volt szükséges, mert a völgyek mocsarasok voltak és a népesség (férfi tagjai) egészen a XVII. századig szabad királyi határőrök voltak így a kilátás is igen fontos volt. A helyet könnyű megtalálni, ha
Az Őrség egyik leglátogatottabb helye a pityerszeri skanzen. A szerek az Őrség tipikus településformája, ami annyit tesz, hogy nincs egy határozott központ, hanem a terep adottságait kihasználva az egyes dombok adta lehetőségeket kihasználva oda települtek (esetleg családi kötelékben). Ez a miatt volt szükséges, mert a völgyek mocsarasok voltak és a népesség (férfi tagjai) egészen a XVII. századig szabad királyi határőrök voltak így a kilátás is igen fontos volt. A helyet könnyű megtalálni, ha
Az Őrség egyik leglátogatottabb helye a pityerszeri skanzen. A szerek az Őrség tipikus településformája, ami annyit tesz, hogy nincs egy határozott központ, hanem a terep adottságait kihasználva az egyes dombok adta lehetőségeket kihasználva oda települtek (esetleg családi kötelékben). Ez a miatt volt szükséges, mert a völgyek mocsarasok voltak és a népesség (férfi tagjai) egészen a XVII. századig szabad királyi határőrök voltak így a kilátás is igen fontos volt. A helyet könnyű megtalálni, ha
Az Őrség egyik leglátogatottabb helye a pityerszeri skanzen. A szerek az Őrség tipikus településformája, ami annyit tesz, hogy nincs egy határozott központ, hanem a terep adottságait kihasználva az egyes dombok adta lehetőségeket kihasználva oda települtek (esetleg családi kötelékben). Ez a miatt volt szükséges, mert a völgyek mocsarasok voltak és a népesség (férfi tagjai) egészen a XVII. századig szabad királyi határőrök voltak így a kilátás is igen fontos volt. A helyet könnyű megtalálni, ha
Az Őrség egyik leglátogatottabb helye a pityerszeri skanzen. A szerek az Őrség tipikus településformája, ami annyit tesz, hogy nincs egy határozott központ, hanem a terep adottságait kihasználva az egyes dombok adta lehetőségeket kihasználva oda települtek (esetleg családi kötelékben). Ez a miatt volt szükséges, mert a völgyek mocsarasok voltak és a népesség (férfi tagjai) egészen a XVII. századig szabad királyi határőrök voltak így a kilátás is igen fontos volt. A helyet könnyű megtalálni, ha
Petőfi Sándor szülővárosában sikerült eredeti állapotában megőrizni és autentikusan berendezni a szülőházat.
A Szervita (korábban Martinelli) téren a volt Török-Bankház épületének művészi képzésű homlokzata. (A vasvázas szerkezetű, csupa üveg homlokzatú szecessziós épületet Böhm Henrik és Hegedűs Ármin tervei alapján emelték 1906-ban. Legfeleül Tóth Miksa mozaikja látható, mely Patrona Hungariae megdicsőülését ábrázolja.)
A Budai-hegység talán legfeltűnőbb építménye – kedvező időjárási körülmények között – Budapest szinte egész területéről és a környező településekről is szabad szemmel látható. Az adótorony 60 méter magas. A mellette álló antenna 192 m. Átadása 1958-ban volt. Az adótorony átadásának napját tekintik a magyarországi televíziózás kezdetének.
A legrégebbi piszkés-tetői kupola, a 60/90/180 cm-es Schmidt távcső kupolája 1973-ban vagy 1974-ben. Akkor még az eredeti sárga téglaburkolat fedte a falazatot, de már eléggé szétfagyva. Volt kezemben annak a levélnek a másolata, amelyben felszólítják Szrogh Györgyöt, a tervezőt, hogy egyezzen bele abba, hogy az általa előírt fagyálló burkolótéglák helyett az akkor gyorsan beszerezhető gyengébb téglákkal falazhassanak, különben nem lesz kész határidőre az épület. A tervező persze beleegyezett. A burkolótéglák néhány év alatt szétfagytak, az 1970-es években leverték őket és alumínium-lemezekkel burkolták a kupolát. A kép eredetije egy diafilm-kocka, amit Zenit E fényképezőgéppel fényképeztem ORWO UT18 filmre.
Az előtérben egy folt salátaboglárka, távolabb odvaskeltike-mező, leghátul pedig a svábhegyi csillagvizsgáló legnagyobb kupolája, a 60 cm-es főtükrű, az idén 88 éves műemlék-távcsőnek otthont adó védett 24"-es kupola.
A háttérben a svábhegyi csillagda legrégebbi kupolája, a 6"-os kupola. Az előtérben egy tő pettyegetett tüdőfű, egyelőre pöttyök nélkül.
A 31 méter magas faszerkezetű kilátóból nagyszerű körpanoráma nyílik – rálátni a Keszthelyi-öbölre, a környező vidékre, át a déli partra, és szép időben a Bakony magaslatai is feltűnnek. Szerkezeti érdekessége, hogy modern lift működik a belsejében, pedig a torony fából épült, nincs körbebetonozva a liftakna.
a szélmalomban egy, a molnár szakmát benutató helytörténeti kiállítás található
A Dobogó-kő népszerű kiránduló- és üdülőhely, a Visegrádi-hegység legmagasabb pontja.
Európa legjelentősebb találkozási helye lehet a buddhisták számára a zalaszántói Sztúpa mellett épült Meditációs Központ. Az adományokból emelt épület több keleti stílusjegyet képvisel és mindenki számára nyitott.
A Bop Jon (Jin Soo Lee) dél-koreai buddhista szerzetes vallási lelkesültségének köszönhetõen megépített Béke Sztúpa, Zalaszántó mellett a 316 méter magas Kovácsi-hegyen áll, kilátással a Balatonra. Ez A Zalaszántói Béke Sztúpa Európa legnagyobb sztúpája, 30 méter magas és 24 méter széles.
Az eklektikus stílusú szálloda elsőként épült a keszthelyi Balaton-parton és történelmi hagyományai miatt műemlékvédelem alatt áll.1893-ban épült.
A Salamon-torony a visegrádi Alsó-Vár lakótornya. A visegrádi kettős várrendszert a tatárjárás után 1250-1260 körül építtette IV. Béla és felesége, Lascaris Mária királyné. Az alsóvárat a fellegvárral tornyokkal megerősített völgyzárófal kötötte össze, mely egészen a Duna-parti őrtoronyig húzódott. A völgyzárófalakon át vezetett a Budát és Esztergomot összekötő középkori országút, a vár egyik fontos feladata ugyanis az országút és a dunai hajóforgalom ellenőrzése volt. (A toronyfal repedése miatt a torony felső részét betonkoszorú fogja össze, mely erősen elüt a faragott kövekből épült torony eredeti stílusától!)
A VIII. kerület, Könyves Kálmán krt. 40. alatt évtizedek óta egy szürke, omladozó vakolatú, festetlen, romosnak látszó épület volt látható, benne a Magyar Természettudományi Múzeum, Növénytár és az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum. Fotózni sohasem támadt kedvem ezt a pusztulásnak indult épületet. 2016 telén új, vakító fehér vakolata felhívta rá a figyelmemet: az épület homlokzatát és szigetelését, energia-hatékonyságát is felújították (ennek költsége 512 millió Ft volt). Kiderült, hogy ez az épület a "Tündérpalota" eredetileg iskolaépület volt; 1909-11-ben épült Kőrössy Albert tervei alapján a Tisztviselőtelepi Állami Főgimnázium számára. Monumentális méreteivel, impozáns megjelenésével, a szecessziós stílusra jellemző építészeti megoldásaival, homlokzati díszítményeivel egyaránt magára vonta a figyelmet. Átadásakor a főváros legkorszerűbben felszerelt iskolája volt.
Kisvirágú hunyor a svábhegyi csillagvizsgáló 24"-es kupolájával a háttérben. A kupolát körülvevő erdő kiirtása után a gépek taposását túlélt virágoknak érdekes háttérül szolgál a csillagászati építmény. A virág mögött a jobb oldalon egy kivágott fa tuskója sejlik.
Visegrádi képek, hangulatok egy két órás körséta során. A főképen a Vár és a Salamon-torony látható a várost a túloldali Nagymarossal összekötő kompból nézve. A többi kép közt: Mátyás király palotája, szobra. -A 14. képen látható villa eladó, ára: 2 milliárd EURO!
Az esztergomi Bazilikát már korábban fotóztam a város felőli dísztér irányából és belülről. Délutáni napfényben a Szlovákiához tartozó Párkány (Sturovo) felől sokkal színesebb, látványosabb képet mutat a Várdomb. A Várat még a X. században Géza fejedelem kezdte el építeni, I.Szent István királyunk itt született, keresztelkedett, majd folytatta a vár építését. A Bazilika jóval később (1822-1869) között épült. Esztergom és Párkány közúti összeköttetését a Mária Valéria híd biztosítja.
Gyulán 2016. március 5-től látogatható az utóbbi években (2 milliárd Ft. költségen) felújított Harruckern-Wenckheim-Almásy-kastély. Építése 1725-1745 között kezdődött, 1801-ben leégett. Wenckheim Stefánia és (zsadányi és törökszentmiklósi) Almásy Kálmán 1855-ben kötött házassága révén a gyulai Harruckern-Wenckheim-kastély az Almásy-család tulajdonába került. - Az 1950-es években kastély lovardájából épült a Várfürdő, ennek számos létesítménye a kastély parkjában épült, maga a főépület mint csecsemőotthon funkcionált évtizedeken keresztül (minden tapétát, falfestést megsemmisítettek!). A kastély, mint Látogatóközpont inkább virtuális, multimédiás (felvett videó-filmek, fotók, rajzok, komputeres animációk, 3D holografikus filmek) révén interaktívan mutatja be a XIX. századi arisztokrácia és az őket kiszolgáló cselédség mindennapjait. Csupán az emeleti, grófi lakosztályok közül került néhány szoba berendezésre, az eredetihez hasonló stílusú, újonnan gyártott bútorokkal.
A gyulai vár Európa egyetlen ilyen épen maradt síkvidéki téglavára, amely a 14–15. században épült gótikus stílusban. A vár 24 termében múzeum működik, gazdag a középkori fegyver-gyűjteménye. Időnként várszínháznak ad otthont. A vár és a Várfürdő között kis tó terül el.
Tata egykori virágzó zsidó közösségének emlékét őrzi az Esterházy kastély mellett álló romantikus stílusú zsinagóga. A zsinagóga pontos építési idejét nem ismerjük, mai formáját 1861-ben nyerte el Wechselman Ignác tervei alapján. Az 1944 nyarától raktárnak használt, majd 1945 után üresen álló zsinagógát az izraelita hitközség az 1970-es években átadta a városnak. Az épületben a belső átalakítások után 1977-ben létesült a Görög-Római Szobormásolatok Múzeuma.
Tata egyik szimbóluma a vár mellett a Harangláb és Óratorony. Az építmény különlegessége, hogy faácsolata vasszögek nélkül épült. Falán emléktábla őrzi az egykor Tatán tartott országgyűlés emléklét. 2004. augusztusa óta az idő múlását minden órában harangjátékkal jelzi. 1763-ban építette Éder József tatai ácsmester.
A tatai Angolparkban a Cseke-tó partján áll a Török mecset. A szabályos nyolcszög alaprajzú, csúcsíves kis épület érdekessége, hogy a hiedelmek szerint helyén egykor egy szentéletű török remete kunyhója állt.
Az Öreg-tó partján, az Eszterházy kastély közelében találtam ezt az érdekes, régi építésű épületet. Funkciójáról nem derült ki semmi.
A kifogástalan állapotú műemléki védelem alatt álló Takarékpalota épületében ma is bank működik, valamint más üzletek, irodák és lakások is helyet kaphattak itt. .Hubert József tervei szerint 1912-ben.
A Kálvária-domb lábánál, 1934-ben, Stieber Antal Tata községtől 60 négyszögöl területet bérelt sörétgyár építésére, harminc évre, évi 10 pengőért. 1939-ben felépült az öntés célját szolgáló 30 méter magas torony, és „Turul” Sörétöntöde néven megkezdte üzemelését. Az 1960-as évektől Fellner Jakab Kilátó néven idegenforgalmi célokra használják.
A főképen Székesfehérvár középkori romkertjének bejárata látható. A felvételek az óváros területén készültek, a város 95 százaléka hatalmas területen elhelyezkedő modern nagyváros.- A 9.képen helyesen: a Püspöki Palota látható.
A Bory vár Bory Jenő (1879-1959) építész és szobrász, valamint feleségének közös munkájaként készült 1923-tól 41 éven keresztül. (Székesfehérvár, Máriavölgy út 54.)- Csak március 7-én nyit ki a közönség számára, a fotózáskor még zárva volt.
Európában egyedülálló a Verestemplom. A nyers téglaborítású templom Szombathy István egykori főbíró alapítványából épült neogótikus stílusban, 1887-ben.
A Hajdú-Bihar megyei Megyeháza Debrecenben, a Piac utca 54. szám alatt áll. Az egyik legszebb magyar szecessziós épület.
Debrecen főutcáján, a városháza szomszédságában 100 esztendeje épült fel a Kossuth utca saroktelkére a hajdani debreceni Első Takarékpénztár háromemeletes szék- és bérháza a Kossuth utca 3. sz. alatti korábbi székház mellé.
A Piac utcán áll Debrecen legjellegzetesebb építészeti emléke, a városháza klasszicista épülete.
A debreceni református nagytemplom Debrecen legjellegzetesebb épülete, 1500 m²-es alapterületével az ország legnagyobb református temploma.
Hóval borítva még érdekesebb látványt nyújt, mint a nyári "zsivajban"
Az idei első hóesés alkalmával sétáltam ki a fürdőbe megörökíteni a látványt
Rendbe teszik a svábhegyi csillagda kertjének elerdősödött, elvadult részét. Több képből összerakott hengervetületű panoráma. A közelebbi kupola a 24"-es, amiben a 60 cm-es főtükrű történelmi távcső van, a távolabbi pedig a 7"-es, amiben egy 15 cm-es lencseátmérőjű oktatótávcső van.
A modern épület Kecskeméten a Katona József téren található. Nyolc ablaka közepén egy-egy nyolcszögletű üveg a homlokzatnál mélyebbre süllyesztve, a hozzá illeszkedő 8 színes üveg a tér 8 síkjában helyezkedik el, azáltal a néző látószögétől függően az üvegtáblák hol átlátszóak, hol tükörként verik vissza a fény és színük a fénybeeséstől függően változóan zöld, aranysárga vagy égszínkék lesz. - Szerepe, funkciója nem ismert, erősen kiugrik a környezetéből, ahol az építmények 120-270 évesek!
Kecskemét városközpontjában, főterein és főútjain számos szép stílusú, kivitelezésű, tökéletes állapotra felújított épület látható. (Ez talán köszönhető a város rohamosan javuló iparosodásának, külföldi beruházásoknak, növekvő adóbevételeknek) A felvételek az egyik főút, a Rákóczi út mentén látható néhány épület homlokzatát mutatják. Ez a sugárút három széles gyalogos járdával és két külön autó nyomsávval kiépített, inkább sétáló utca.
A Cifrapalota Kecskemét Rákóczi út - Széchenyi tér találkozásánál Márkus géza tervei alapjőán készült szecessziós stílusban 1902-ben. A tetejét Zsolnay kerámia díszíti. Benne képtár, több állandó kiállítás található. Ezek közül talán leginkább egyedi és legrégebbi az V-VIII. századból, az avar korból származó, nagyszámú tételből álló aranylelet.
Győr óvárosában számos szép és híres egyházi építmény található. - A főkép (+4. kép) a Káptalan dombon látható Hittudományi Főiskola épületét mutatja. 2.) Bécsi kapu téri Karmelita templom + előtte Kisfaludy Károly bronzszobra. 3.) a győri Bazilika homlokzati nézete 4.) Püspökvár - Egyházmegyei Hivatal 5.) A Hittudományi Főiskola központi nézetének részlete 6.) A Széchenyi téren látható Loyolai Szent Ignác bencés templom. 7.) A templomtól jobbra Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium látható. 8.) A Gutenberg téren áll a az 1731-ben készült, barokk Frigyláda-szobor.
Az Elefántház a budapesti állatkert egyik legismertebb műemlék épülete. Eredetileg a Vastagbőrűek Háza nevet viselte, szecessziós stílusban Neuschloss Kornél műépítész tervei alapján épült 1912-ben.
A vár a Fővárosi Állatkertben látható. A szándékosan elhagyatott várromot utánzó Bagolyvár eredetileg Koch Henrik és Szkalnitzky Antal tervei alapján épült romantikus stílusban 1885–1886 között.
A sorozat Sopron Alsólövérek negyedben a Sörházdombon található Kilátóról készült teleobjektívvel még 2015 májusban. Az eligazodásban 2 térkép segít. A főkép (10.) a Főteret mutatja a Tűztoronnyal, Kecske-templommal. Az első térkép a Kilátótól nyugatra, a második a Kilátótól keletre eső objektumokat jelöli sorszámokkal. 1) Sportpálya 2) Hotel Szieszta 3.) TV-adótorony + Károly-kilátó 4) Taródi-vár 5) Régi szélmalom a Kuruc-dombon 6) Szent Mihály főangyal templom 7) Szent Júdás Tádé Domonkos rendi templom 8) Evangélikus templom 9) Víztorony Sopron sörreklámmal 10) = A főkép /Főtér-Tűztorony.
A Puskás Akadémia irodaépülete. A terveket Makovecz Imre kezdte el, azonban 2011-es halála után Dobrosi Tamás fejezte be.
A Pncho Aréna lelátójának tetőszerkezete. A terveket Makovecz Imre kezdte el, azonban 2011-es halála után Dobrosi Tamás fejezte be.
A Pancho Aréna folyosólya. A terveket Makovecz Imre kezdte el, azonban 2011-es halála után Dobrosi Tamás fejezte be.
A Pancho Aréna belső tere. A terveket Makovecz Imre kezdte el, azonban 2011-es halála után Dobrosi Tamás fejezte be.
Az főbejárata. A terveket Makovecz Imre kezdte el, azonban 2011-es halála után Dobrosi Tamás fejezte be.
A terveket Makovecz Imre kezdte el, azonban 2011-es halála után Dobrosi Tamás fejezte be.
A terveket Makovecz Imre kezdte el, azonban 2011-es halála után Dobrosi Tamás fejezte be.
A Taródi-vár Magyarország egyetlen olyan vára, mely nem a régi végvári harcok romjait jelenti, hanem egy magánember, Taródi István (1925-2010) és családjának 50 évi munkájával készült. A vár Sopron Felsőlövérek városnegyedben a Nádor-lejtő déli oldalán található (ld. 2. fotó) s régi romantikus, mesebeli várkastélyokat idézi, hasonló példa Ausztriában a Hochosterwitz és Németországban Neuschwanstein vára, melynek építtetőjét, II. Lajos porosz királyt is "Bolond Lajos"-nak titulálták, Taródi vára is megkapta a "Bolondvár" nevet a helybeli irigykedőktől.
A GYÓGYGÖDÖR, Sopron Főtér 4. - Sopron egyik legismertebb, talán legrégebbi pinceborozója. Arra tanú vagyok, hogy már 50 évvel ezelőtt, 1966-ban is létezett. A Sopron-környék borvidék borainak kínálatához magyaros ételek, szerény árfekvésben kaphatók. (A jópofa elnevezést már több borvidék városa is átvette.)
A klasszicista épület 1820 körül épült, tervezője feltételezetten Pollack Mihály volt. Az 1870-es évek elejétől szállodaként, Magyar Király Szálló néven működött. Az épület többször gazdát cserélt. 1916-ban részlegesen átépült. Az északi szárny kétszintessé alakítása 1937-ben történt.
Az 1874-ben felavatott színház a 2004 nyarán megkezdett teljes felújítás és átépítés befejezése után, 2005 decemberében nyitotta meg újra kapuit. A Fő utca 8. szám alatti épületben két játszóhely található: a Nagyszínház és a Stúdió Színpad. A Nagyszínház befogadóképessége 453 fő.
A Hiemer-ház Székesfehérvár belvárosának egyik kiemelkedő értékű, felújított, egyedileg védett műemléki épületegyüttese, mely három középkori eredetű épület páratlan összeolvadásából jött létre.
Az „igazság palotája” 1902-1906 között épült fel eklektikus stílusban, helyet kapott benne a bíróságon kívül a megyei főügyészség, valamint a fogház.
Az épület klasszicista stílusban épült 1820 körül. Műemlék.
A középkori magyar építészet egyik legszebb emléke a XIII. sz. első felében épült, francia hatásokat tükröző, késő román és kora gótikus stílusjegyeket egyaránt magán viselő monostortemplom romja.
Régi Papnevelde 18. századi barokk épülete, ma Római Katolikus Egyházmegyei Kincstár, Könyvtár és Kőtár
Az esztergomi Várhegyen magasodó Bazilika hazánk legnagyobb temploma, a magyarországi katolikus egyház főszékesegyháza.
Az épület 1954 óta TBC-kórház, majd a Fejér Megyei Szent György Kórház Csákvári Intézeteként működik.
A svábhegyi csillagda egyik első épületét, az un. passzázsházat látjuk a képen déli irányból. 1922-ben készült el, amikor a főépületet még el sem kezdték építeni, a telephelyen ezen kívül még csak egy kis kupola állt. A benne levő távcső csak a délkör síkjában volt mozgatható, így nem kellett hozzá forgatható kupola. Látjuk a képen, hogy a déli oldalon levő ablak félrehúzható. Ugyanilyen elhúzható ablak van az északi oldalon is, és a tető is elhúzható nyugat felé. A meridiántávcsöveknek tudtommal az égbolt feltérképezésénél volt fontos szerepük. A svábhegyi meridiántávcsőt használták a telephely pontos földrajzi koordinátáinak meghatározására (akkor még nem volt GPS). Figyelmes szemlélő azt is észreveszi, hogy az ereszcsatorna legutóbbi felújítása szakszerűtlenül történt, mert a bal oldali lefolyónál a tölcsérbe olyan mélyen belenyúlik a tetőről lenyúló csonka cső, hogy a tetőt csak az ereszcsatorna roncsolása árán lehetne elhúzni. A házban már régen nincs távcső. Azt hallottam egykori igazgatónktól, hogy 1960-es években még geodéták használták. Aztán a hetvenes években a távcsövet szó szerint kidobták a szemétre, és elmondása szerint az akkori műszaki vezető véletlenül vette észre és mentette meg belőle, ami még megvolt. A passzázstávcső maradványait jelenleg a piszkés-tetői obszervatóriumban tárolják.
A Helt-féle malmot 1840 körül építette Pircher János ácsmester, családjától később Helt József vásárolta meg, az ő fia volt az utolsó tési szélmolnár.
A képen a svábhegyi csillagda legelső kupoláját, az un. 6"-os kupolát látjuk. 1922-ben készült el. Akkor a főépületet még el sem kezdték építeni, az erdőből kitisztított 4 hektáros területen még csak ez a kupola és a meridiánház állt. Az erdő azóta a telek jó részét visszahódította. Ebben a kupolában most nincs műszer, a legutóbb benne használt távcső most egy miskolci középiskola előcsarnokát díszíti. Érdekes sorsa volt a kupolaépületnek is. A hetvenes években az ELTE csillagászati tanszéke használta, és hozzátoldottak egy hálófülkét vizesblokkal. A fűtetlen kupolában télen szétfagytak a vezetékek, a vizet így hamar elzárták. A hálófülke sem igen volt kihasználva. A kilencvenes években aztán visszabontották az épületet az eredeti, halófülke nélküli állapotába. A kupola nyugati oldalán a toldat a tartozékok tárolására és a fotólemezek kezelésére szolgáló kis fülke volt.
a svábhegyi csillagvizsgáló intézet 24 hüvelykes távcsövének kupolája téli ködben
A Trianon Múzeum Magyarország egyetlen olyan múzeuma, amely az I. világháborút követő békeszerződéssel és napjainkra is kiható következményeivel foglalkozik.
A Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa projektnek az egyik legnagyobb beruházása a Zsolnay Kulturális Negyed, amely elkészülése után a város legvonzóbb részévé vált.
A Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa projektnek az egyik legnagyobb beruházása a Zsolnay Kulturális Negyed, amely elkészülése után a város legvonzóbb részévé vált.
A Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa projektnek az egyik legnagyobb beruházása a Zsolnay Kulturális Negyed, amely elkészülése után a város legvonzóbb részévé vált.
A Magyar Király szállása egy 200 éves épületben kapott helyet, nem messze a város fő látnivalóitól.
A kastély utolsó Semsey családból származó tulajdonosa Semsey András Andor, aki 1941-től Argentínában élt. A kastély 1944-től deportáló helyként szolgált, majd a háború után államosították és többféle funkciót töltött be, volt könyvtár, művelődési központ, OTP, utoljára pedig bútorraktár. 2004-től üresen, elhagyatottan áll.
A székesfehérvári püspöki palota Székesfehérvár belvárosában a Városház téren található. Az épület 1780–1801 között épült.
Európa egyik legnagyobb sztúpája Zalaszántón, a Keszthely környéki kirándulások kihagyhatatlan célpontja. A falu fölött magasodó 316 m magas hegyen színes imazászlókkal körülvéve, egzotikus füstölők illatába burkolózva tornyosodik a vakítóan hófehér buddhista szentély, a béke jelképe.
A pécsi székesegyház eredete a római birodalom korába nyúlik vissza. A mai altemplom alapfalait a IV. század végén rakták le, majd a VIII-IX. században nyugat felé megnagyobbították. Az eredeti templom Szent István király idejében azáltal alakult altemplommá, hogy föléje építették a mai szentélyt.
Pécs belvárosában, a Jókai utcában találhatjuk a város egyik legszebb eklektikus épületét, a még ma is postaként működő Postapalotát.
A pécsi Barbakán megépítését még Kinizsi Pál rendelte el 1498-ban, hogy a vár védelmét a törökök ellen megerősítse. A pécsi püspökvár délnyugati irányú bástyájának a tornya.
A pécsi városháza Pécs megyei jogú város közgyűlésének helye, egyben a Széchenyi tér egyik legjellegzetesebb épülete
Az 1898-ban, Korb Flóris és Giergl Kálmán tervei alapján emelt palota eredetileg a Pécsi Takarékpénztár épülete volt, jelenleg a Megyeháza irodáinak ad otthont. A harmadik emeleti ablakközökben a Zsolnay gyárban készült színes kerámia képek láthatók - a takarékosság szimbólumaival. Az épület tetőzete szintén a Zsolnay gyár terméke.
A Zsolnay-mauzóleum Pécs „Ledina” nevű városrészén található épület, amely a Zsolnay család temetkezési helye volt. A mauzóleumot felújították, így 2011. júliusától ismét látogatható.
A Zimándy Ignác Általános Iskola Törökbálint egyik legszebb épületében működik. Az épületet Zimándy Ignác helyi plébános építtette az 1890-es években saját vagyonából, apácakolostor céljából. Az Isteni szeretet apácáira bízta a falu lányainak nevelését. A francia Notre Dame apácái bentlakásos polgári leányiskolát szerveztek, amely 1928-ig működött. A rend ekkor Körmendre költözött.
Az épület alapjait az 1700-as évek elején a Jezsuita Rend rakta le. Mária Terézia uralkodása idején a Majláth család kapta meg a kolostort, akik átalakították, és még egy emelettel bővítették az épületet. Ekkor kapta a maihoz hasonló kastély jelleget. Ma kórházként működik.
A törökbálinti Tükörhegy tetejére Walla József gyáros eklektikus stílusú, leginkább középkori lakótoronyra emlékeztető várat építtetett 1902-ben, amely elsősorban kilátói funkciót tölthetett be.
A svábhegyi csillagvizsgáló 7"-es kupolája körbehavazva. Ez a kupola 1928-ban készült el, az épület hazai tervezésű és kivitelezésű, forgórészét a Zeiss szállította. 1928 óta csak egy komolyabb átépítésen esett át, legutóbb tavaly újították fel. A távcsövek többször cserélődtek. Az 1970-es évek óta egy 15 cm lencseátmérőjű, Zeiss Jéna gyártmányú, Coudé-rendszerű oktatótávcső van benne, amit az ELTE csillagászati tanszéke használt oktatási célokra néhány évtizedig, de már több éve nem üzemel.
Amikor világít akkor változtassa a színeit és néha elég gyorsan de van amikor lassaban. Ezért ritkán lehet így kifogni szép rózsaszínben is.
Balatonszentgyörgy külterületén, a 76-os út mellett látható ez az érdekes épület: tatársüveg alakú, csúcsán ökörszarvat mintázó toronnyal, az egész évben nyitva tartó Gulya csárda.
Baja városa a Duna partján, gyönyörű helyen méltó emlékművet szentelt a "rettenthetetlen magyar"-nak
Szadán a Grassalkovich család 1810., más források szerint 1820. körül építtette kúriáját, melyet később a Pejacsevich, végül a Bánó család birtokolt. Ma az önkormányzat épülete.
Az óbudai zsinagóga Budapest III. kerületében, a Lajos utca 163-alatt található épület, mely Budapest legrégibb, ma is álló zsidó imaháza, egyben az európai klasszicista zsinagógaépítészet egyik remeke. 1820-ban épült klasszicista stílusban.
A hévízi Római Katolikus Szentlélek templom Bocskai János építész tervei alapján készült, 1999-ben avatták fel. A bejárat felett 5 torony látható, melyek magassága a középsőtől a szélsők felé csökken. A templom főhajója merőleges a főbejárat feletti 5 torony síkjára, az épület- V-alakú oldalszárnyai zárja le egy-egy alacsonyabb torony. Az épület modern, de gótikus elemekre épül. Az oltár felett látható ólomüveg ablak a Szentlélek ábrázolása, Simon Endre hévízi művész munkája. A tűzzománc technikával készített Stációk Morvay László munkái. ** A templom színe napos időben égszínkék, borús, szürkült égbolt mellett inkább szürkének látszik, az előtte álló fák őszi pompája viszont fokozza a kép kontrasztosságát.
A kilátó a Szekszárdi-dombság északi részén, annak egyik legmagasabb pontján, a Dél-Dunántúli Kék Túra, a Magyar Zarándokút és a Mária út közelében épült meg. A 280 méter tengerszint feletti magasságban épült turisztikai létesítmény padlószintje 15 méter magasan helyezkedik el, teljes magassága mintegy 20 méter és egyszerre 18-20 fő befogadására alkalmas.
A műemlék épület az 1860-as években épült a 100 km -es budafoki pincerendszer központjába.
A Népligetben található az 1977-ben megnyitott Planetárium, amelynek 23 m átmérőjű kupolájában csillagászati előadásokat és pop- illetve klasszikus zenével kísért lézerbemutatókat tartanak.
Bármennyire is megtévesztő, az alsóörsi Amfiteátrum nem a római korból származik. Helyén eredetileg vörös kő-bányászatra használt kőfejtő volt. A harminchat soros, enyhén félköríves vörös kőből készült nézőtér a helyi kőbányászat hagyományainak emlékműve és szabadtéri színházi előadások otthonául szolgál.
Alsóörsön látható a Csere-hegyen, a kilátó közelében ez a tájra jellemző, permi homokkőből épült ház.
A Bálna belűről. A Bálna belsőépítészeti megformálása hűen tükrözi korunk holisztikus szemléletét: acél, alumínium és üveg, sárgára égetett tégla csontszínű beton és selyemszürke alumínium felületek, tükörpolírozott beton és fa padló, terazzo mintás lépcsőfokok és krómacél mozgólépcsők tükrözik az átlátszó üveg tetőpanelokon átragyogó napsugarat, egyetlen egésszé formálva a belső és a külső teret, a vendéglátás művészetét a művészeti látomással, a vásárlás örömét az öröm látványával.
Kitekintés a Bálnából. Duna, stílus, part, sodrás, ízek, érzés, kapcsolat, korok, látvány, trend, fények, képek, találkozások, rév, kultúra, hangok, élmény, Budapest
Tölts fel képeket és készíts belőlük albumot
...és kész is vagy, indulhat a vetítés, sőt bárkivel megoszthatod!