(a kód 'width' és 'height' értékei módosíthatók a rendelkezésre álló helyhez igazítva, részletek itt)
OA | Vetítések | Albumok | Keresés | Véletlen |
Új | Új képek | Nap képe | Verseny | Nyertes |
Top | Felkapott | 30 nap | 250+ | TOP100 |
OAPro | Pro Képtár | Felkapott | Top |
Ezen felül képvetítést indíthatsz konkrét képversenyből, kép kategóriából, címkelistából, más Országalbum felhasználók kedvenceiből. Minden helyen, ahol képvetítés indítható, egy kattintható ikont látsz.
Te magad is kreálhatsz új albumokat, és ezeket megoszthatod a nagyvilággal, ONLINE!
A vetítés automatikusan elindul/folytatódik. Ha vége a vetítésnek, automatikusan újraindul.
A felület bal oldalára kattintva az előző képkockára, a jobb oldalára kattintva pedig a következő képkockára léphetsz. A bal/jobb oldalra való dupla kattintással az első képkockára ugorhatsz (mobil eszközön a dupla kattintás funkció nem használható).
Ha a felület bal vagy jobb oldalára kattintottál (és a vetítést asztali gépen, vagy laptopon nézed), már használhatod a bal/jobb kurzort is a képkockák közti lépegetéshez valamint a szóközt a vetítés megállításához/újraindításához.
Mobil eszközökön használhatod az érintéses elhúzás gesztusokat is a képváltáshoz.
Középtájra kattintva az aktuális kép(kocka) Országalbum-os oldalára ugorhatsz (a kép megnyitás új ablakban történik, a vetítés ebben az ablakban megmarad).
Alul, középen látod a vezérlőpanelt (mobil felületen mindig látszik, asztali gépen csak akkor, ha fölé viszed az egeret), mellyel (sorrendben) az első képkockára ugorhatsz, valamint a vetítés leállítását/indítását, a háttérzenét, a kép kitöltést, és a feliratot kapcsolhatod.
(Megjegyzés: az egyes képvetítéseken a vezérlőpanel lehetőségei eltérőek lehetnek)
A vezérlőpanellel egy vonalban, jobb oldalon látod a teljes képernyős megjelenítés funkciót, mellyel a böngésző funkciói rejthetők el (mobil eszközön a teljes képernyős mód nem használható) A teljes képernyős módból Esc billentűvel, vagy az ikonra való újra kattintással léphetsz ki.
12 kép | Országalbum képvetítés
A svábhegyi csillagda főépületének földszinti folyosója 2012-ben. 2015-ben erősen átépítették a házat, a folyosó is változott.
A svábhegyi csillagda 24-es és 7-es kupolája. A kép jobb szélén a zúzottkővel feltöltött keretezett területre valószínűleg szobrot vagy emlékművet kívánnak elhelyezni. Két felvételből összeillesztett Mercator-vetületű nézet.
A zselici csillagoségbolt-rezervátum látogatóközpontja a szomszédos kilátóból készített 4-5 tucat képből összerakott sztereografikus vetületű panorámaképen. A csillagda mellett a mászókák alakja csillagképeket utánoz. Kb. 2 óránál a Hotel Kardosfa teteje látszik, a települések jó pár kilométerrel odébb vannak.
Ellenfényes téli kép a svábhegyi csillagvizsgálóból. Az előtérben jeges ágak, a háttérben a 6"-os kupola.
Pásztor János "Így jutunk el a csillagokig"-ra fordítható című, a svábhegyi csillagda főépülete előtt álló szobrának részlete a szokottól eltérő nézőpontból. A szobor 1928-ban készült, modellje a művész felesége volt. E szobor másolata díszíti a szobrász sírját, amit a Kerepesi Temetőben kereshetünk fel. A szobor egy kőtalpazatra helyezett gömbön áll, ahogy ezt a Link képen láthatjuk, így ehhez a felvételhez le sem kellett guggolni, csak közel kellett menni hozzá.
A háttérben a svábhegyi csillagda legrégebbi kupolája, a 6"-os kupola. Az előtérben egy tő pettyegetett tüdőfű, egyelőre pöttyök nélkül.
Rendbe teszik a svábhegyi csillagda kertjének elerdősödött, elvadult részét. Több képből összerakott hengervetületű panoráma. A közelebbi kupola a 24"-es, amiben a 60 cm-es főtükrű történelmi távcső van, a távolabbi pedig a 7"-es, amiben egy 15 cm-es lencseátmérőjű oktatótávcső van.
A svábhegyi csillagvizsgáló főépülete estefelé, északról. Az épületet Sváb Gyula tervezte, 1926-ban készült el, helyi védelmet élvez. Tavaly erőteljesen felújították, a tetőtől a vezetékeken, csöveken és fűtésen át a nyílászárókig mindent kicseréltek. Az épületben a korábbi négy lakásból csak egy maradt meg, a többit irodákká alakították.
A svábhegyi csillagda egyik első épületét, az un. passzázsházat látjuk a képen déli irányból. 1922-ben készült el, amikor a főépületet még el sem kezdték építeni, a telephelyen ezen kívül még csak egy kis kupola állt. A benne levő távcső csak a délkör síkjában volt mozgatható, így nem kellett hozzá forgatható kupola. Látjuk a képen, hogy a déli oldalon levő ablak félrehúzható. Ugyanilyen elhúzható ablak van az északi oldalon is, és a tető is elhúzható nyugat felé. A meridiántávcsöveknek tudtommal az égbolt feltérképezésénél volt fontos szerepük. A svábhegyi meridiántávcsőt használták a telephely pontos földrajzi koordinátáinak meghatározására (akkor még nem volt GPS). Figyelmes szemlélő azt is észreveszi, hogy az ereszcsatorna legutóbbi felújítása szakszerűtlenül történt, mert a bal oldali lefolyónál a tölcsérbe olyan mélyen belenyúlik a tetőről lenyúló csonka cső, hogy a tetőt csak az ereszcsatorna roncsolása árán lehetne elhúzni. A házban már régen nincs távcső. Azt hallottam egykori igazgatónktól, hogy 1960-es években még geodéták használták. Aztán a hetvenes években a távcsövet szó szerint kidobták a szemétre, és elmondása szerint az akkori műszaki vezető véletlenül vette észre és mentette meg belőle, ami még megvolt. A passzázstávcső maradványait jelenleg a piszkés-tetői obszervatóriumban tárolják.
A képen a svábhegyi csillagda legelső kupoláját, az un. 6"-os kupolát látjuk. 1922-ben készült el. Akkor a főépületet még el sem kezdték építeni, az erdőből kitisztított 4 hektáros területen még csak ez a kupola és a meridiánház állt. Az erdő azóta a telek jó részét visszahódította. Ebben a kupolában most nincs műszer, a legutóbb benne használt távcső most egy miskolci középiskola előcsarnokát díszíti. Érdekes sorsa volt a kupolaépületnek is. A hetvenes években az ELTE csillagászati tanszéke használta, és hozzátoldottak egy hálófülkét vizesblokkal. A fűtetlen kupolában télen szétfagytak a vezetékek, a vizet így hamar elzárták. A hálófülke sem igen volt kihasználva. A kilencvenes években aztán visszabontották az épületet az eredeti, halófülke nélküli állapotába. A kupola nyugati oldalán a toldat a tartozékok tárolására és a fotólemezek kezelésére szolgáló kis fülke volt.
A csillagda Haidekker-hálós kerítése három kétszárnyú kapuval az 1930-as években készült. A Normafához legközelebbi kaput és kerítésszakaszt talán az ötvenes években átépítették egy beugró résszé, külön személybejáróval és szélesített gépkocsi-kapuval. Az akkori, igénytelen lakatosmunkával készült kapuk helyett az azóta elhunyt Bodnár József műlakatos készítette a jelenlegi kapukat a műemléki kívánalmaknak megfelelően, a két még meglevő eredeti bejáró mintájára.
Tölts fel képeket és készíts belőlük albumot
...és kész is vagy, indulhat a vetítés, sőt bárkivel megoszthatod!